b&Jiac(&6 CimmOiacAeU STADSNIEUWS GERRY RICKEBERG GASFORNUIZEN Verven Stoomen J. Lottgering HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 2 JUNI 1930 DE GASOORLOG. Over de beruchte schuilplaatsen van minister Lambooy. WAT DOET HAARLEM? Het bestuur van de afdeeling Kennemer- land der Jongeren Vredes Actie heeft het volgende adres aan den gemeenteraad van Haarlem gezonden. Heeft de Raad der gemeente Haarlem ken nis genomen van de jongste Memorie van Antwoord van onzen Minister van Defensie aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal, waarin deze minister het volgende heeft ycrklaard: „In het wetsontwerp Inzake de goedkeuring van het Protocol nopens den chemischen en bactoriologischen oorlog van 17 Juni 1925, is in artikel 2 het voorbehoud gemaakt, dat dit protocol van rechtswege zal ophouden ver plichtend te zijn voor de Nederlandsche regeering, tegenover iederen vijandelijken staat, wiens strijdmacht of wiens bondgenoo- ten de in het protocol neergelegde verbods bepalingen niet zullen eerbiedigen. Aangezien nu in het protocol geen bepalingen zijn op genomen, die een handhaving van het ge stelde verbod in voldoende mate kunnen waarborgen, en voorts rekening gehouden moet worden met het feit, dat een land, dat een chemische industrie van eenige beteeke- nis bezit, deze veelal op eenvoudige wijze kan inrichten voor den aanmaak van strijd gassen, zal, gelet ook op hetgeen ae wereld oorlog te dezen heeft geleerd, ook na ratifi catie van het protocol, de kans blijven be staan, dat de verbodsbepalingen zullen wor den overtreden, zoodat het dan ook noodza kelijk zal blijven om in de uitrusting met defensieve middelen (gasmaskers e.a.) te blijven voorzien. Mocht derhalve In geval van oorlog de te genpartij tot daadwerkelijk gebruik van chemische strijdmiddelen haar toevlucht ne men, dan zullen de passieve weermiddelen ons in staat stellen daaraan onmiddellijk het hoofd te bieden. in zoodanig geval zal echter met een zuiver passieve verdediging niet kunnen worden volstaan en zal ook onzerzijds aan wending van chemische strijdmiddelen in agressie ven zin noodzakelijk blijken. De opvatting, dat ons land wegens gemis aan collectieve onderaardsche schuilplaatsen gedwongen zal zijn in enkele dagen of uren alle gewapend verzet te laten varen, moet ondergetcekende geheel laten voor rekening van de leden, die haar huldigen. Reeds in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Commissie van Rapporteurs over het ontwerp van wet tot vaststelling van de Defenslebegrooting voor het dienstjaar 1929 werd er op gewezen, dat, wat de behoefte aan gasmaskers betreft, men tijdens een gasaanval de burgerbevolking als in twee groepen verdeeld moet beschouwen en wel in: a. een kleine groep, waartoe o.m. politie, brandweer en personeel van den eersten hulp- en ontsmettingsdienst behooren en b. een groote groep, omvattende alle overi gen. De leden van de eerste alzoo actief op tredende groep moeten tijdens en dadelijk na een aanval daadwerkelijk optreden, en zich daartoe zonder bezwaar in een met gas bezwangerde atmosfeer kunnen begeven. Voor deze groep zijn om. gasmaskers noodig en dient de organisatie en opleiding in vre destijd te worden voorbereid. De andere groep daarentegen kan zich, na tijdige alarmeering, door het betrekken van ie voren ingerichte collectieve schuilplaatsen aan de inwerking van het gas onttrekken. Voor deze groep zijn gasmaskers niet on misbaar. is oefening tevoren niet bepaald noodzakelijk en kan met het verstrekken van juiste voorlichting in vredestijd omtrent de wijze waarop en de plaatsen, waar bescher ming kan warden verkregen, worden vol staan. Omtrent het inrichten van de hier voor noodige collectieve gasdichte schuil plaatsen zijn in de hiervoren genoemde „Aanwijzingen Luchtbeschermingsdienst" reeds eenige aanwijzingen gegeven. De meening, dat de bescherming van de burgerbevolking in nog veel sterkere mate een Rijkstaak zou zijn dan de bescherming der bevolking tegen epidemieën en andere na tuurrampen kan ondergeteekende niet dee- len. Wel zal hier door de Regeering leiding dienen te worden gegeven, doch, evenmin als bij het doorvoeren van maatregelen b.v. te gen brandgevaar, de kosten van de door de FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE DACLA door G. PANSTINGL. 15) Stap voor stap kwamen ze op de eerste ver dieping Ze hoorden een zacht voorzichtig knarsen van staal op staal. Daar was iemand aan het werk Soesjhi'.s muursafe open te boren Dat was een leolijke st reep door Gerry's rekening. Deze mededinger uit de onderwereld stuurde al haar plannen in de war. Wat een pech! ZU was niet boos op hem. omdat hg zich hier trachtte te verrgken. Dat een arme drommel geld by Soesjin halen wilde, daar had ze niets tegen Dat gunde zc hem wel. Maar waarom moest hij met zyn grove knuis ten in haar fljngesponnen net grijpen? Daar bleef haar geen keus. Hg moest vlug en zonder opzien onschadeiyk gemaakt worden. Gerry haalde haar pistool voor den dag en verwisselde de bovenste patroon. Daarna sloop ze naar de deur cn gluurde in de ka mer. Op de safe speelde een kleine licht- krLng. Daarin draaide een boor. en daarach ter stond een schaduwachtige gestalte. Gerry mikte een kort sissend schot weerklonk, de man lichtte zich op. een kleine, lichtgrijze wolk omhulde hem. hU wankelde en zonk meer. De gaskogel had zgn dienst gedaan. Gerry deed een gasmasker voor. Liep op de gestalte toe. boog zich tot hem over, en greep lücn man met beide handen bij zijn kraag. gemeenten en bevolking te treffen voorzie ningen (brandweer e.a..' door het Ryk be hooren te worden gedragen, kan er hier spra ke van zijn, dat de tegen luchtaanvallen te treffen maatregelen «eerste-hulpdienst, ont smettingsdienst, voorbereiding van schuil plaatsen e.a.) ten laste van het Rgk zouden moeten worden gebracht". Is het den Raad der Gemeente Haarlem bekend dat het Internationaal comité van het Roode Kruis in April 1929 een speciale „studiecommissie inzake de bescherming der burgers tegen den chemischen oorlog" heeft bijeengeroepen, welke volgens de vertaling van den Nederlandschen gedelegeerde, ge neraal Schrijver in de Militaire Spectator van Juli 1929, pag. 35o tot de volgende con clusies is gekomen: „Indien een toekomstige oorlog gevoerd zal worden met de chemische, balistieke en aeronautische middelen, overeenkomstig met die, welke toegepast zgn in den laatsten we reldoorlog, zal het mogelijk zijn een groot ge deelte van de burgerbevolking, zelfs in de groote bevolkingscentra, onder to brengen in schuilplaatsen. De organisatie van de bescherming dient te omvatten: a. de transformatie van een groot aantal kelders in voorloopige schuilplaatsen, met voorziening in de technische middelen om de toegangen volledig af te sluiten, de ingangen te voorzien van z.g. luchtsluizen, en er een voorraad van neutraliseerende stoffen in op te leggen; b. de organisatie van een zeker aantal on- dergrondsche verbhjven, waarin een deel der bevolking langeren tyd kan vertoeven; deze verblijven met twee in (uit)-gangen moeten goed gasdicht gemaakt worden, een ventilatie-inrichting hebben, die het mogelijk maakt de lucht een filter te laten passeeren, aangesloten zijn aan waterleiding, electrische leiding en rloleering, er. uitgerust zgn met materieel tot neutralisatie van gassen; c. de organisatie van enkele ondergrond- sche verblijven voor langdurig verblgf van personeel, dat benoodigd is voor bepaalde diensten van vitaal belang; voor deze verblij ven moet de mogelgkheid onder oogen wor den gezien tot zuivering van de ademha- lingslucht door toevoer van zuurstof en bin ding van het uitgeademde koolzuur. Deze organisatie van de collectieve bescher ming vormt slechts een onderdeel van de gasbescherming. Zij moet gepaard gaan met een degelijke organisatie van de individueele bescherming. De commissie erkent eenparig, dat de mid delen, die zij hiervoor beoogt en die een uiterst ingewikkelde organisatie en zeer zwa re financieele offers met zich brengen, aan de burgerbevolking geen volledige bescher ming verzekeren". Is het den Raad der gemeente Haarlem bekend dat de conclusies van het Gifgasrap port van den Volkenbond in 1924 versche nen en die van de studieconferentie inzake den chemischen oorlog, georganiseerd door den Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, den 4—6 Januari 1929 te Frankfurt a. M., waaraan vele internationaal erkende deskundigen meewerkten, eveneens luiden, dat voldoende bescherming van burgers en militairen tegen gasaanvallen practisch en financieel onmogelgk is'? Mogen de inwoners dér gemeente Haarlem uit het feit dat de Raad harer gemeente tot nu toe geen enkelen maatregel heeft bespro ken. inzake de bescherming der burgerbevol king tegen eventueele gasaanvallen, doch niettemin het gemeentebestuur door den mi nister van Defensie hiervoor volkomen ver antwoordelijk wordt gesteld, afleiden, dat de door genoemden minister in zgn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer 1930 ge noemde „Aanwijzingen Luchtbeschermings dienst" geen voldoende beschermingsmaatre gelen aangeven, zoodat de Raad der Ge meente Haarlem evenals de voornoemde studiecommissies van den Volkenbond. „Het Roode Kruis", enz., de mogelgkheid niet ziet om de burgerbevolking in oorlogstijd behoor lijke bescherming tegen eventueele gasaan vallen te waarborgen? Mocht de Raad der Gemeente Haarlem het inderdaad niet mogelijk achten om de bur gerbevolking in oorlogstijd voldoende be scherming tegen eventueele gasaanvallen te waarborgen, acht hij het dan niet als zgn zedelijke plicht, om de groote verantwoorde lijkheid, hem door den Minister van Defen sie op de schouders gelegd, met de meeste beslistheid af te wijzen en genoemden mi nister te verklaren, dat hij onmogelgk in staat is voor de veiligheid van de bevolking zoodanige maatregelen te nemen, dat hij zich daartegenover verantwoord acht? HET BESTUUR DER AFD. KENNEMER- LAND DER JONGEREN VREDESACTIE Een ruk en de bewustelooze hing als een hulpelooze massa over haar schouder, zy droeg hem in het aangrenzende kabinet, wierp hem daar op een sofa en belichtte hem met haar electrische lantaarn. Hg was lang en slank. Voor zijn gezicht droeg hij een zwart zgden masker, aan de handen rubberhand schoenen en aan de voeten lichte schoenen met gummizolen. Gerry trok hem het masker af en bekeek hem. „Acht en twintig jaar, goed Engelsch sport - type. beschaafd uiteriyk. Hier klopt iets niet. Daarbg heeft hy prima werktuigen." mompel de zij, toen zy uit zgn zakken defynebreek- yzers. boren, en loopers uit hard staal voor den dag haalde. Vervolgens greep ze in zyn borstzak en nam er eenige papieren erf een munt uit. Bijna was haar een kreet van verwondering ontsnapt Toen wendde ze zich tot den grin nikenden Li-Sing. „Gauw, kunstmatige ademhaling! Ik heb geen lust om tyd te verliezen." Een minuut later richtte de jonge man zich op. Gerry had de zware gordgnen voor de ramen dichtgetrokken en het electrische licht aangedraaid. De man knipte met zgn oogen en keek verward in het rond. Plotseling viel zyn blik op de twee Chineezen, die hem vergenoegd aankeken. Hij sprong op en zUn hand reikte onwille keurig naar zgn heupzak. .iaat uw revolver rustig, waar ze is, Com missaris Hulberry." zei de jonge Chinees tot hem. ..Hier heeft u de patronen, die kunt u er later wel weer eens indoen. En uw mooie inbrekerswerktuigen kunt u ook weer by u steken; want het politiemuseum zou het u nooit vergeten, wanneer u ook maar cén en- ALG. POLITIE-VERORDENING. WANDELENDE SCHOOLKINDEREN. Verschillende organisaties van ondenrij- zers hebben verzocht maatregelen te nemen voor het veilig oversteken van wegen door groepen wandelende schoolkinderen. B. en W. stellen daarom voor in art. 104 der Alg. Politle-verordening te lezen, dat het verkeer moet stoppen voor een groep school kinderen onder toezicht van een begeleider, die de straat willen oversteken. B. en W. merken op. dat aan de onderwg- zers geen bevoegdheid gegeven kan worden om het verkeer voor korten tgd te doen stoppen. Het onderwgzend personeel zal voornamelijk hebben te zorgen voor een be- hoorlgk aaneengesloten verband der onder zijn toezicht staande kinderen en het gunstigste oogenblik moeten uitkiezen om gezameniyk den weg over te steken. Een andere zaak, welke nu tevens onder de oogen kan worden gezien betreft het rij- verkeer langs de sedert eenigen tgd geasfal teerde rijkswegen Heerenweg. Amsterdam- sche Vaart en Schoterweg. Op deze voor snelverkeer ingerichte wegen wordt hinder ondervonden van wielrgders, karren e.d., welke, de middelste asfaltverharding verkie zend boven de best rate zy kanten, onvol doende ruimte overlaten voor de vele motor - rytuigen. B. en W hebben overwogen of daarin wat de rywielen betreft verandering ware te brengen aan de hand van de Motor en Rgwielwet door gesloten-verklaring van den geasfalteerden ryweg en bestemming van de zykanten tot rijwielpad. Met het Departement van Waterstraat zijn B. en W. echter van meening, dat zulks weer zoodanige andere nadeelen zou opleveren, dat op die wgze geen verbetering kan wor den verwachten. Ten einde het verkeer toch meer ordelgk te doen verloopen, ook op an dere punten in de stad, lgkt het B. en W. gewenscht een bepaling in het leven te roe pen, waarby de voertuigen met beperkte snelheid worden verplicht zich ten allen tij de zoover mogelijk aan de rechterzijde van den weg voort te bewegen. Motorrg tuigen zullen dan ongehinderd kunnen passeeren. In dien geest wordt artikel 103 der Politie verordening aangevuld. Verder worden eenige veranderingen in de Politieverordening voorgesteld in verband met de nieuwe Besmettelgke Ziektenwet. DE P.E.G.E. M. OVER DE ONTWORPEN REORGANISATIE. Onderhandelingen tusschen de drie deel nemers aan de P. E. G. E. M. (Haarlem, Am sterdam en de Provincie) hebben geleid tot het opstellen van een Nota van Reorgani satie. B. en W. meenen, dat de geformuleerde voorstellen eerst voor aanvaarding rgp zijn, als de medewerking van den Minister van Waterstaat vaststaat wat betreft de conces sie-voorwaarden voor de P. E. G. E. M. in den gewyzigden vorm. Toch achten B. en W. het gewenscht aan den Raad mededeelingen te doen over de ontworpen reorganisatie. Die komt op het volgende neer: Met ingang van 1 Jan. 1929 komen de centrales weer in eigen beheer bij de gemeenten en de provincie. De betrokken centrales nemen de uitbreidingswerken over op hun terrein, gesticht door de P. E. G. E. M. De werken die tot stand zgn gebracht voor de stroomlevering aan de spoorwegen bigven voor rekening van de P. E. G. E. M. Deze stroomlevering geschiedt voor geza- menlgke rekening. Bovendien worden, de be staande kabels gebruikt voor het verleenen van eventueele onderlinge hulp en bijstand. De stroomgebieden der 3 centrales worden afgebakend. Haarlem blijft stroom leveren aan Heemstede. Tenslotte is een regeling getroffen voor de stroomlevering aan het P. E. N. zoolang dit bedrijf nog niet in eigen behoefte aan stroom kan voorzien, dus totdat de Hoog ovencentrale van het P. E. N. klaar is. Haar lem en Amsterdam leveren den stroom tegen den prys die aansluit aan den prijs die in 1928 door de P. E. G. E. M. in rekening werd gebracht. JUBILEUM. Op 5 Juni a s. zal het 25 jaar geleden zgn, dat de hoer Rolsma, pakhuischef bij de firma Gebroeders Stugt, Kaasexporteurs alhier, als zoodanig bij genoemde firma in dienst trad. Gelet op de groote nauwgezet heid, waarmede de jubilaris steeds de be langen zgner principalen behartigd heeft, zal het hem dien dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. kei stuk er van verliezen zou. Ook uw her kenningspenning als commissaris van politie heb ik niet noodig. Zoo en nu vertelt u mij eens gauw, hoe u op de ongelukkige gedachte gekomen bent. juist vanavond bg Soesjin nee. vertelt u my niets! Ik weet toch immers, dat u met Alexandra Staroff verloofd bent.." Li-Sing grinnikte over zijn geheele gezicht. De verbazing van Hulberry. die geen juist be grip had van den toestand, was ongelooflijk grappig. ..En nu mogen wy geen oogenblik meer verliezen." zeide Gerry. „Kom Hulberry, u kunt ons helpen! U hebt nog tyd genoeg voor uw aftocht. Het gas heeft zich reeds verspreid." Als in een droom, volgde Hulberry hen naar de kamer met de safe. Snel drukte Gerry den band van een elec trische lamp om haar hoofd, die juist zóó gemaakt was als de spiegel van een keelarts. Ze was draaibaar en een geslepen, gebogen spiegel diende tot recflector. Toen nam ze een stethoscoop uit haar zak, bevestigde de beide uiteinden in haar ooren, legde de microfoon tegen de safe en draaide den knop in het rond. Na ongeveer zeven en twintig seconden zwaaide de deur van de safe open. „Verduiveld knap werk", prevelde Hulberry. „In ieder geval vlugger dan met uw bo ren", zei Gerry en begon den inhoud van de safe voor zich uit spreiden. En nu kunt u aan het werk gaan, Hulberry. Neemt u nu één van uw prachtige breekgzers en breek de schryftafel open. Onderzoek den inhoud en leg datgene apart, wat u belangrijk ïykt." Hulberry talmde. ..Ik zou u toch willen verzoeken, my eenige ophelderingen t-e geven. Dat ik hier heb in. gebroken, zou ik in het uiterste geval door HET INCASSEEREN VAN KLEINE VORDERINGEN. EEN ENQUêTE VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Verschenen is het rapport van de afdee ling Kleinbedrijf der Kamer van Koophan del en Fabrieken in het district Haarlem, betreffende het onderzoek naar het incas- seeren van kleine vorderingen. Het resultaat van de enquête heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. Een groot aantal der verzonden fonn al le ren werd niet teruggezonden (verzonden formulieren: 500; terug ontvangen formulie ren: 147), terwgl bovendien vele der terug gezonden formulieren onvolledig bleken te zgn ingevuld. Het geven van een eenigszins volledig over zicht naar aanleiding van de in de formu lieren gestelde vragen is dan ook niet mo gelijk. Rekent men tot de oninbare vorderingen niet vorderingen, welke oninbaar zgn als gevolg van faillissement of absoluut onver mogen om te betalen van den debiteur, dan blgken de totaalbedragen dezer vorderingen in net algemeen niet groot te zgn. 127 van de 147 antwoorden leenden zich min of meer voor 'n statistische indeeling en van deze 127 gaven 87 over de jaren 1926, 1927 en 1928 te zamen een totaal bedrag aan bovenbedoelde oninbare vorderingen van minder dan f 50, 12 een totaal bedrag van f 50 tot f 250 en 28 een totaal bedrag van meer dan f250. Van de 127 antwoorden gaven 87 formu lieren een totaal bedrag aan oninbare vor deringen over 1926, 1927 en 1928 minder dan f 50; 12 formulieren een totaal bedrag aan on inbare vorderingen over 1926, 1927 en 1928 van f 50 tot f 250 28 formulieren een totaal bedrag aan on inbare vorderingen over 1926, 1927 en 1928 grooter dan f 250. Door velen werd gebruik gemaakt van de gelegenheid om opmerkingen te maken of speciale wenschen te uiten. Een aantal dezer opmerkingen en wenschen volgt hieronder: Wenschelgk is de invoering van een streng doorgevoerde zwarte lgst, waarop de slechte betalers vermeld staan; op deze wijze zou het niet voorkomen, dat menschen by 10 of 12 winkeliers diep in het krijt staan. Bij niet betaling zal beslaglegging op het loon mogelgk moeten zijn. Wenschelgk is de instelling van een door het Rijk ingesteld Incassobureau. Dit incas sobureau zal over gelgke dwingende rechten moeten beschikken als de belastingdienst. De middenstand moet gezamenlijk maat regelen treffen, ten einde de mogelijkheid te openen te procedeeren tegen niet te hoogc kosten. Het koppen en niet betalen van goederen zou volgens de wet een strafbaar feit moeten zyn. Een centraal Incassobureau, tevens infor matiebureau, onder toezicht van de Kamer van koophandel en met medewerking van de plaatselijke middenstandsvereenigingen zou zeer nuttig werken. Bg enkel bestaan van de mogelgkheid van snel recht zouden vele kleine dubieuse posten niet voorkomen. Waarom is in verband met de waardeda ling van het geld de grens van f 200 (grens van de zaken, welke door den kantonrechter behandeld worden) niet verhoogd? Wenschelijk ware het recht van beslagleg ging voor alle schulden boven f 1 met alle kosten voor den schuldenaar en publicatie in alle bladen. KANTONGERECHT. E. G. v. d. S. het als bestuurder van een motorrijtuig in staat van dronkenschap dit rijtuig besturen 7 dagen hechtenis en 6 maanden ontzegging van de bevoegdheid om motorrg tuigen te besturen. L. P. het zelfde f 100 subs. 20 dagen hechtenis. H. H. K. het rijdende op een rijwiel daarop een persoon medevoeren f 1 subs. 1 dag hechte nis. C. R. overtreding van de Motor- en Rijwielwet f 3 subs. 1 dag hechtenis. A. M- de M. idem f 0.50 subs. 1 dag hechtenis. P. J. V. het loopen over verboden grond f 2 subs. 2 dagen hechtenis. H. J. L. het te Bloemendaal als bestuurder van een motor rg tuig daarmede met groote re dan aange geven snelheid rijden f 15 subs. 15 dagen hechtenis. P de W. het te Haarlem met groo- tere snelheid dan 20 K.M. per uur rijden f 8 subs. 8 dagen hechtenis. P. B. v. W. het ge durende de maanden Mei tot en met Octo ber op hooiland loopen f 1 subs, l d. hechte nis, A K. idem idem, A. H. overtreding der Motor- en Rijwielwet f 3 subs. 3 dagen hech tenis en f 7 subs. 7 dagen hechtenis, L. V. A. L. en H. L. F. L. burengerucht, ieder f 5 subs. 5 dagen hechtenis, A. A. M. het een trein aan de verkeerde zgde instappen f 3 subs. 3 da gen hechtenis. A. A. v. d. D. het een arbei der beneden 18 jaren werk doen verrichten, als bedoeld in art. 2 der Arbeidswet; de ar- beidslgst niet opgehangen hebben en het ar- beidsregister niet aanwezig hebben 3 maal f 3 subs. 3 dagen hechtenis voor elke boete. mijn positie hebben kunnen verdedigen. In dien ik echter onbekende personen bg een inbraak assisteer, wordt dat reeds veel moei.- Ujker." Zonder een woord te spreken, greep Ger ry in den binnenkant van haar kleeren en haalde een soort medaille te voorsohgn. Hul- berry's oogen openden zich wgd van verba= zing. Toen zei hg vol ontzag: „Excuseer me, ik had nooit gedacht, dat ik onder zulke omstandigheden voor den eersten keer een gouden penning zou zien!" De penning, die Hulberry als commis saris van politie in zijn zak droeg, was slechts van zilver. Hg draaide zich om en begon energiek de schrijftafel te bewerken. Ontertusschen gleed Li-Sing als een scha. duw de kamer rond. Hg opende met ver bazingwekkende handigheid kasten en laden. De inhoud daarvan wierp hg er uit. Wat hy aan papieren vond, legde hij op een rook tafeltje. De drie werkten vlug en energiek en ver meden elk onnoodig geruisch, hoewel hun geen gevaar dreigde; want behalve Soesjin woonde alleen een oude huishoudster in het huis. Zij sliep op een dakkamertje en was half blind en bijna geheel doof. Gerry had de safe ontruimd. „Een oogenblik absolute stilte, als het u blieft!" Toen beklopte ze den achter- en zywand van de safe. „Aha. juist zooals ik gedacht had! De brander. Li-Sing!" Kort daarop viel zacht rinkelend en recht hoekig stuk staalplaat op den grond. Gerry stak haar hand door de holte en haalde er üit wata ze er in vond. Het waren eigenaar dige dingen. Het eerste was een iang parei- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. Fa. GEBRS. BRAKEL SOPHIAPLE1N 6-12 - TELEFOON 10533 C. P. S. overtreding van art. 22a der Motor en Rgwielwet f 5 subs. 5 dagen hechtenis, H. D. C. het opkooper zgnde van het door hem gekochte geen aanteekening houden in het daarvoor bestemde register f 10 subs. 10 d. hechtenis. J K. het geen voldoende zorg dra gen voor het onschadelijk houden van een onder zijn hoede staanden hond f 2 subs 2 dagen hechtenis, H. N. A. H. S. het niet zor gen dat een hond niet aanhoudend jankt f 10 subs. 1 0 dagen hechtenis, E. C. H L. overtreding der Motor- en Rijwielwet f 8 subs. 8 dagen hechtenis. HET RAADHUIS VAN VELSEN. DE VERBOUWING. Men schrijft ons uit Velsen: Zooals wij reeds hebben medegedeeld, is gebleken dat het Raadhuis, dat eenige jaren geleden een belangrgke uitbreiding heeft on dergaan thans reeds weer te klein is.In de as. Dinsdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad zal in behandeling komen een voorstel van B. en W. om tot een nieuwe uit breiding over te gaan, waarvan de kosten worden geraamd op f 33.850. B. en W. deelen dienaangaande mede, dat het bestaande brandvrije archief niet voldoende ruimte biedt voor alle stukken. Stichting van eón groot archief moet dan ook urgent worden geacht. Verder is uitbreiding noodzakelijk van de localiteit, waarin de afdeeling bur- gerlgke stand, bevolking en militaire zaken is ondergebracht, ook al om te komen tot een brandvrije berging van het bevolkingsregis ter. De tegenwoordige is niet brandvrij, ter wijl ook voor de verificatie een afzonderlijk lokaal beschikbaar moet worden gesteld. Volgens het, in overleg met de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken ontworpen plan tot verbouwing en uitbreiding van het Raadhuis, zal de thans bestaande brandvrije archiefbewaarplaats worden afgebroken en het daarachter lig gend vertrek, na het aanbrengen van eenige noodzakelijke veranderingen, bij de afdeeling burgerlijken stand worden gevoegd. Aan de zuidzgde van het Raadhuis zal verder een brandvrij gedeelte worden ge-ticht, dat zoo wel op den beganen grond als op de eerste verdieping voor archief kan worden inge richt. Daar het vertrek op de eerste verdie ping voor de eerstkomende jaren voldoende ruimte zal bieden om daarin het archief on der te brengen, zal het archieflokaal op dea 'beganen grond, totdat daaraan voor het ge stelde doel behoefte bestaat, als vergaderzaal worden ingericht. Om het te bouwen brand vrije gedeelte zullen voorts een woning voor een concierge, een vertrek voor de Verifi catie der gemeentefinanciën en een kamen voor den hoofdcommies ter secretarie wor den gegroepeerd. Het plan is voorts zoodanig opgezet, dat het past in het ontwerp, dat' destijds voor een nieuw Raadhuis in aanslui ting met het bestaande, is opgemaakt; het vormt als het ware een begin van uitvoering van bedoeld ontwerp, zoodat bg een even tueele in de toekomst noodige uitbreiding opi het aangegeven voetspoor kan worden door gewerkt. J De commissie van bystand voor de finan ciën adviseert gunstig. OP CONCOURS Schoten's Chr. Gem. Koor, 'dirigent Jac, Zwaan, heeft Hemelvaartsdag op het Na tionaal Zangconcours te Zeist in de 3de Afd. Gem. Koren niet alleen den lsten prijs met den directeursprgs behaald, maar in den Eerewedstrgd (waarin 12 deelnemers uitkwa men) ook den 4den Ecreprgs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. IIPIH Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a snoer, dan twee prachtige diamanten ringen, een diadeem uit juweelen aardbeibladeren gevormd en een paar oorhangers. Nog een massa andere sieraden volgden. Nieuwsgie rig keken Sulberry en Li-Sing naar den glim sterenden schat. „Lady Irvingdale zal in haar schik zijn, wanneer ze deze verzameling ziet", merkte Gerry op. Ten slotte haalde ze nog een aantal pape rassen en een boek uit het geheime vak. Zon» der er een blik op te werpen, stak ze dit al les bg zich. Daarna ging ze stuk voor stuk de papieren na, die Hulberry en Li-Sing ver> zameld hadden. Een paar daarvan stak ze bij zich. Toen wees ze op de rest. Verscheuren en verbranden. Een paar snip pers op den grond strooien Hulberry en Li-Sing gingen aan het werk. In den tusschenMjd hield Gerry zich op een heel eigenaardige manier bezig. Zg sneed met een dolk, die zij uit de mouw van haar kimono te voorschgn haalde, het leer van de clubfauteuils open, scheurde stukken van het behang af, brak een zykant van de schrgf» tafel uit, drukte de ruiten van een kast. in, sneed stukken uit de vloerbedekking, kortom waarheen zich het oog ook richtte, overal zag men de verwoeds te en grondigste ver nieling. Zwak verlichtte het haardvuur het slag veld. Hulberry vertrouwde zgn oogen niet. Maar reeds hoorde hg Gerry's stem. „Wij zyn klaar! Het is nu één uur en Soes jin kan ieder oogenblik thuis komen. U moet zorgen, dat u weg komt, Hulberry! Loopt u tot het volgende kruispunt links. Daar staat een gesloten auto, waarin een bestuurder zit, Wordt vervolgd)* INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct«. per regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14