DROEVIG ONGELUK IN HET GEULDAL. BUITENLAND DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. „De groote lijn" ontbreekt. Het 30-jarig bestaan van „Polyhymnia". HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 2 JUNI 1930 TWEEDE BLAD Een rotswoning ingestort. Vijf leerlingen van de Haarlemsche Kweekschool het slachtoffer. De 17-jarige P. Visser uit Zandvoort gedood. Twee zwaar- en twee lichtgekwetsten. Zaterdagmiddag werden wij opgeschrikt, door een ontstellende mededeeling uit Lim burg. Een gezelschap van 73 leerlingen en 7 leeraren van de Rijkskweekschool te Haar lem heeft een vier-daagsch bezoek aan Val kenburg gebracht, dat Zaterdagmiddag zou eindigen. Gisterenmorgen werd tot besluit van het verblijf te Valkenburg een uitstapje gemaakt naar de verlaten rotswoningen te Geulem. De groep klom over een in den rotswand uitgehouwen trap naar een der woningen. Er bleek nergens uit, dat eenig gevaar dreigde. Plotseling echter stortte het gewelf ge deeltelijk in. Een zware steenmassa maakte zich los uit de overwelving. Op dat oogen- blik bevond zich een dertigtal kinderen in de rotswoning. Het grootste deel echter was juist weer op weg naar den beganen grond. Men hield zich echter op de trap van het gewelf omdat het gezelschap gefilmd zou worden door een 1 eeraar. De 17-jarige P. Vis ser uit Zandvoort, was bedolven onder de steenmassa en kon slechts na heel veel moei te en na geruimen tijd te voorschijn ge bracht worden. De knaap was overleden. Gewond werden verder de 17-jarige mej. A. Jellema uit Haarlem, die een niet ernstige beenwond kreeg; de 17-jarige J. Lieven, die een zeer ernstige beenfractuur opliep en welke vermoedelijk tot verlies van het been zal leiden, de 14-jarige Lena Weesman, die een ernstige beenfractuur opliep en Jan de Brie, die licht gewond werd. Verscheidene andere leerlingen kregen ver wondingen van gelukkig onbeteekenenden aard. Het stoffelijk overschot van Piet Visser werd overgebracht naar het St. Josephzie- kenhuis te Heerlen. De gewonden worden verpleegd in het ziekenhuis Calvariëniberg te Maastricht. Dit waren ln het kort de eerste mededee- lingen die ons Zaterdagmiddag gewerden; één der achtergebleven leeraren, die uit Limburg gewaarschuwd was, had de ouders inmiddels op de hoogte gesteld. Deze ver keerden natuurlijk in groote ongerustheid over het lot van hun kinderen en de belang stelling in onze tijdingzaal was dan ook be grijpelijkerwijze groot. Telefonisch uit Val kenburg verkregen inlichtingen bevestigden intusschen de bovenstaande mededeelingen. 's Avonds te één minuut voor half tien arriveerde aan het station te Haarlem de trein met de leerlingen en leeraren van de Rijkskweekschool en de directeur de heer Th. Lancée. Er waren heel wat menschen op het per ron en het Stationsplein om het aanko men van het gezelschap gade te slaan. De meesten onder hen waren natuurlijk ouders, die hun kinderen kwamen afhalen. Men be grijpt dat zich menig ontroerend tafereel afspeelde. Een onderhoud met den directeur. Veel nieuws kon de directeur van de kweekschool ons niet meer vertellen. De fei ten hadden zich afgesoeeld. zooals hierboven is beschreven. De 75 leerlingen zijn op He melvaartsdag vertrokken voor een drie- daagsch uitstapje naar Limburg. Donderdag werd van Maastricht uit, Valkenburg be zocht, waar men bleef logeeren in hotel „Schaepkens van Sint Feit". Zaterdagmor gen trok men naar Geulem bij Houthem om er de rotswoningen te bekijken. Deze woningen sedert jaren niet meer in ge bruik vormen een attractie van Zuid- Limburg. Er is echter geen bewaking bij aanwezig en evenmin is op eenige manier aangegeven, dat een bezoek er aan, levens gevaar kan opleveren en in ieder geval is de toegang niet versperd of voorzien van het woord „verboden". De bezoeker klautert dan ook meestal langs één der naar boven voerende trappen naar boven en bekijkt de vierkante, vrij groote ruimten die vroeger als kamers hebben dienst gedaan. Zooals gezegd, had een der tigtal kinderen één der rotswoningen be zichtigd, de leeraar ging naar beneden, om de kinderen bij het afdalen van de trap te filmen, toen plotseling de instorting plaats vond die een aantal leerlingen verraste en onder mergelblokken bedolf. Het duurde eenigen tijd, voordat hulp uit Heerlen aanwezig was. Men vreesde zelfs het uitgraafwerk ter hand te nemen, omdat men den toestand ter plaatse niet kende. De verongelukten moesten zelfs worden uit- De heer Lancee vertelde verder dat de schooljongens geholpen hebben bij het uit graven van hun kameraden. Het was half twaalf, toen de ramp plaats greep. Zeer groot was natuurlijk de verslagenheid. Een dokter was zeer spoedig aanwezig. Langer duurde het, alvorens technisch personeel (van de mijnen) aanwezig was, dat van ad vies kon dienen bij het uitgravingswerk. Men vreesde namelijk nieuwe instortingen, daar het gewelf scheuren vertoonde. Met groot en nadruk verklaarde de direc teur, dat er bij hem en zijn leeraren en bij de marechaussee van Valkenburg en bij in gezetenen uit de streek, de vaste overtui ging bestaat, dat, als er hier sprake is van schuld deze gezocht moet worden bij diege nen, die verzuimd hebben maatregelen te nemen voor het ontoegankelijk stellen der rotswoningen. Tot zoover de heer Lancée. Van de ouders van één der leerlingen ver namen wij nog, dat hun zoon door één der bewoners van de streek heeft hooren verkla ren „dat de kinderen bijna dagelijks in- en bij de rotswoningen spelen". Langzamerhand verlieten intusschen de jongens en meisjes met hun ouders het sta tion en het stationsplein. Wij hadden nog een kort onderhoud met een leeraar, die de reis niet heeft bijgewoond, maar die de streek uitnemend kent en Limburg reeds eenige malen met zijn klassen heeft bezocht. Ook hij pleitte de leiders van dezen tocht zonder aarzelen vrij en ook hij heeft de er varing opgedaan, dat iedereen die Geulem en Houthem bezoekt altijd even een rots woning gaat bekijken. Dat behoort tot het programma en dat weet iedereen in Limburg. Ook hij achtte het onverantwoordelijk dat de autoriteiten niet eerder afdoende maat regelen hebben genomen. En eindelijk spraken wij aan het station nog één der leerlingen die zich op het oogenblik van de instorting in de rotswo ning bevond. Een groote steen viel rakelings langs hem neer en vernielde zijn jas die hij bij zich droeg. Als hij een halve meter meer op zij had gestaan zou hij zonder twijfel door het vallend gesteente ernstig getroffen geworden zijn. Ook op den weg, die beneden langs de rotswoningen leidt, vielen steenen, waarmede bewezen wordt, dat het gevaar voor voetgangers die daar loopen niet denk beeldig is. Tijdens het telefoongesprek op Zaterdag middag, met de maréchaussee in Valken burg, werd ons van die zijde gezegd: „De kinderen hebben misschien gedanst en ge sprongen". Ook dat sprak de heer Lancee ten stelligste tegen evenals de bewering dat er met stokken tegen de wanden geslagen zou zijn. Van belang is het wellicht ook dat er Vrij dagavond boven het Geuldal een zeer hevig onweder heeft gewoed. De toestand der gewonden naar wensch. Naar wij vernemen is Zondagmorgen nog binnengebracht in het ziekenhuis „Calva- riënberg" te Maastricht de 19-jarige mej. Henny v. d. Pligt, die ook tot het Haarlem sche gezelschap behoorde. Het gebeurde had haar zoo aangegrepen, dat zij niet in staat was Zaterdagmiddag terug te reizen. Zij was derhalve met een vriendin in een hotel te Valkenburg gebleven, doch kreeg 's nachts herhaaldelijk last van flauwtes, zoodat over brenging naar het ziekenhuis gewenscht ge oordeeld werd. Zondag is zij bij tusschen- poozen buiten bewustzijn geweest. Tegen den middag was zij weer bij kennis, doch klaagde over zware hoofdpijn. Naar ons hedenmorgen bij informatie aan het ziekenhuis werd meegedeeld, gaat het met alle patiënten, ook Jan Lieven, dien een been geamputeerd is, thans naar wensch. Omtrent den aard der kwetsuren van den INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.— 14-jarigen Jan de Brie, die tot de licht ge kwetsten behoort kon men ons nog geen in lichtingen geven. De 17-jarige Annie Jellema heeft, volgens de ons verstrekte informaties noch kneuzin gen, noch uitwendige wonden, doch zij klaagde over pijn in het bovenbeen. De aankomst te Haarlem. Bij de aankomst op het perron in Haarlem waren de ouders van de kinderen zeer on der den indruk. Vele meisjes huilden. Zeer pijnlijk was de hevige ontroering der moeder van het meisje, dat zooals hierboven ver meld is in Limburg is achter gebleven om haar vriendin mej. v. d. Pligt hulp te ver leen en.' De moeder verkeerde ten onrechte in de veronderstelling dat haar dochter achter was gebleven omdat zij tot de slachtoffers behoorde. Gelukkig was het tegendeel waar. Het betreffende meisje heeft zich zeer flink gedragen bij het verleen en van bijstand aan. medeleerlingen die door het ongeluk zeer onder den indruk waren geraakt. Uit Zandvoort. Het bericht, dat door vallend gesteente bij Geulem een Zandvoorter gedood werd, ver wekte in het nog vrij stille Zandvoort veel ontroering. Van Zandvoort namen drie jongelui aan het uitstapje deel. De zwaar beproefde ouders van Plet Visser werden op de hoogte gebracht door een leeraar van de kweek school, die telefonisch uit Maastricht van het noodlottig gebeuren op de hoogte was gebracht. Maar voor de ouders van de bedde andere waren de simpele mededeelingen in Haarlem kort genoeg om ruimte te laten voor allerlei veronderstellingen. Eén onzer medewerkers uit Zandvoort, wiens dochter ook aan het uitstapje deel nam, schrijft nog: De consternatie deed allen (op het oogen blik van het ongeluk) de eerste oogenblikken verstijfd stilstaan. Een paar moedige jongens snelden naar boven en slaagden er in hun schoolgenoote Annie Jellema, die boven op den rand van een groote rots hing, vast te houden en daarna naar beneden te bren gen. De 17-jarige Jan Lieve lag met het been onder een groote hoeveelheid puin. Die moest na vrij gegraven te zijn met Annie Weesman, naar Maastricht v.. oerd worden. Van den eerste moest direct het onderbeen geamputeerd worden. HET TOONEEL HERDENKINGSAVOND JHR. A. W. a VAN RIEMSDIJK. De vrienden van Jhr. A. W. G. van Riems dijk, die zijn nagedachtenis nog eenmaal in het openbaar wilden eeren, hebben zeker vol» komen in zijn geest gehandeld met één van zijn stukken in den Haarlemschen Stads schouwburg, waar hij zoo dikwijls pleegde te komen, tot opvoering te biengen. Men moge het betreuren, dat zij den overleden tooneel- schrijver niet hebben herdacht met een op voering van het veel sterkere Pro Domo door het gezelschap van Louis de Vries, instede van met een opvoering van De Kleine Apos-- tel door dilettanten, die de bedoelingen van een auteur altijd slechts ten deele kunnen be naderen. de avond was daardoor toch niet minder stemmig, vooral ook door de groote wijding, die de H. O. V. onder Ed. van Beinum met haar voortreffelijke uitvoering van treur» muziek er aan gaf. Het meest indrukwek kend moment was zeker wel, toen na afloop der voorstelling van De Kleine Apostel het doek vaneen ging en het geschilderd le vensgroot portret van Jhr. Van Riemsdijk, dat in het midden van het tooneel was opge steld, zichtbaar werd. Het publiek verhief zich op verzoek, van den heer Leo Lauer, die een krans aan den voet. van het portret had gelegd van zijn zitplaatsen en staande hoorde men de treurmuziek uit Beetho» ven's Eroïca aan. Toen zullen veler gedach ten zeker bij den gestorven schrijver hebben verwijld en vooral op de twee zoons en de jongste dochter van Jhr. Van Riemsdijk, die dezen herdenkingsavond bijwoonden, zal deze plechtigheid een diepen en blijvenden indruk hebben gemaakt. De heer Van Hees had een passende, een» voudige rouwdécoratle in de zaal laten aan brengen en het getemperde licht werkte mede om de stemming van ingetogen herdenking tijdens deze treurmuziek te verhoogen. De heer Leo Lauer had dezen herdenkings avond ingeleid met een korte lezing, waarin hij een analyse van den schrijver en den mensch Van "Riemsdijk trachtte te geven. Hij belichtte daarin voornamelijk het egocentri sche, het altruïstische en het kinderlijke in Pogingen om een conferentie te organiseeren? Bewijzen van zwakte 7 HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Een groot aantal vrijwilligers, waaronder vele vrouwen, hebben een nieuwen aanval ondernomen op het zoutdepöt van Wadala bij Bombay. De politie had echter uitgebrei de maatregelen genomen en wist de menigte, die geschat wordt op 10.000 personen, tegen te houden. Hierbij werden ruim 60 personen gewond. Ook eenige politie-manschappen en -officieren werden gewond. Vele pensonen, mannen zoowel als vrouwen, werden gear resteerd. Onder hen bevindt zich ook de vrouw van een vooraanstaand lid van de Congrescommissie te Bombay. Van belang is voorts, dat op het moment eenige groote Britsch-Indische figuren van verschillende richtingen pogingen bij de Engelsche regeering doen om een toenade ring te bewerkstelligen door middel van een conferentie waaraan ook Gandhi zal deel nemen tusschen de vertegenwoordigers van Engeland, de Hindoes en de Moham medanen. Definitieve berichten hebben we echter nog niet ontvangen. Ook dr. Annie Besant heeft zich naar Lon den begeven om haar invloed te doen gel den. De onlusten blijven zich overigens hoe wel zij in hevigheid toenemen, beperken tot de groote centra. Telkens blijkt echter weer, dat ondanks het feit dat honderden en nog eens honderden personen aan de de monstraties deelnemen de groote lijn in de actie ontbreekt het is dan ook waar schijnlijk dat Engeland zich in dit stadium niet zal laten overhalen tot een conferentie. Wellicht zijn de pogingen die van Britsch- Indische zijde worden aangewend voor de Engelsche regeering een bewijs van zwakte? L. A. Frankrijk dient van repliek In een rede aan een maaltijd, aangeboden door de Kamer van Koophandel aan de ver tegenwoordigers der landen, die op de Pa- rijsche jaarbeurs exposeeren, begroette de minister van financiën de gedelegeerden van 20 natiën, en daarbij, naar hij zeide, spe ciaal den vertegenwoordiger van een groot, bevriend, naburig volk, den Italiaanschen minister van de corporaties, Bottai. Mijnheer de minister, aldus spr., gij hebt de Parijsche jaarbeurs bezocht, en gij hebt er het ware gelaat van Frankrijk gezien: werkzaam, kalm en sterk; kalm, omdat het sterk is. Hij gaf vervolgens een overzicht van den economischen toestand na den oorlog, waar bij hij verklaarde, dat Frankrijk. met zijn ertsen, ijzer en kali. en met de ontwikkeling zijner zware industrie, in kracht is toege nomen. Zal Baldwin aftreden als leider, der conservatieven?, Volgens den parlement-sredacteur van do ..Daily Herald" zal Baldwin zich ln het na jaar yerplicht zien. als leider van de conser vatieve partij af te treden, aldus het Hbld. Hij zou daartoe worden gedwongen door de extremistische leden zijner partij, die er naar streven zich meester te maken van de part IJ machinerie voor de zaak der belasting op voedingsmiddelen en gisteren de eerste stappen zouden hebben gedaan voor een campagne, die waarschijnlijk voor het eind van den herfst op beslissende wijze eindigt. Deze extremisten wenschen Baldwin te ver vangen door een krachtiger persoonlijkheid met sterker protectionistische overtuigingen en zouden daarvoor het oog hebben laten vallen op Neville Chamberlain, den oud minister van Gezondheid. Van de campagne der extremisten zou deel uitmaken het spoe dig aftreden van drie conservatieve Lager huisleden, die opnieuw hun candldatuur zou den verdedigen als „Empire Free Traders". Lord Beaverbrook heeft in het Hoogerhuis den strijd ingezet met indiening van een motie, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de onmiddellijke behoefte aan ..Empire Free Trade", belasting op voedingsmiddelen en al wat daarbij hoort, als een remedie voor de werkloosheid en een specifieke hulp voor den landbouw. Deze motie maakt geen melding van een referendum, waardoor hij Baldwin tart wat betreft het eenig essen- tteele verschil tusschen de politiek der extre misten en die der conservatieve partij, n.L een referendum voordat er sprake zal zijn van een voedselbelasting. Het W. B. meldt uit Warschau, dat een n- bekende Vrijdagmiddag in de nabijheid van Lodz een in geel papier gewikkeld pakje uit' het raampje van een spoorwegcoupé op den weg heeft geworden. Een spoorwegbeambte, die het ondekte, vond ln het pakje dertien paar afgesneden menschelijke ooren. De on middellijk gealarmeerde politie heeft tot dus ver tevergeefs beproefd de identiteit van den passagier vast te stellen. Tevens heeft men telegrafisch aan de hoogescholen te Krakau, Lemberg enz. gevraagd of wellicht uit de anatomische afdeelingen een groot aantal menschelijke ooren was verdwenen. Het geheimzinnige voorval heeft begrijpe lijkerwijze te Lodz groote opgewondenheid veroorzaakt. de figuur Van Riemsdijk, één volgens hem artistiek romantische natuur, die heel zijn leven een eenzame was geweest. De heer Lauer was ervan overtuigd, dat Van Riems dijk niet vergeefs had gewerkt en ge leefd. Kinderlijk blijde was Van Riemsdijk als hij werd gespeeld en daarom had men ge meend zijn nagedachtenis niet beter te kun nen huldigen dan met een stuk van hem we» der tot opvoering te brengen en de geheele recette van den avond af te dragen voor de Maatschappij Apollo, die zoo zeer zijn gene genheid had gehad. Het kan natuurlijk niet de bedoeling zijn op een voorstelling als deze, die ter herden king van een gestorven schrijver werd gege ven, kritiek te leveren. De leden van het Hol» landsch-Vlaamsch Tooneel, dat vroeger reeds in nagenoeg dezelfde bezetting De Kleine Apostel tot opvoering brachten alleen de rollen van den kleinen apostel en van Co, de krantenverkoopster waren toen in andere handen gaven zich met toewijding aan het werk, waarvan blijkbaar vooral het zwaar romantische hun groote liefde had en dus ook meer den nadruk kreeg. Op een rouwavond als dezee pasten geen luidruchtige bijvalsbetuigingen en het pu» bliek onthield zich dan ook zoowel na de voorstelling van De Kleine Apostel als na de uitvoering van de treurmuiek door de H.O.V. van alle applaus. Zoo heeft Zaterdagavond in De Kleine Apostel dus nog eenmaal de gestorven tooneelschrij ver gesproken tot hen, die hem het naaste stonden. J. B. SCHUIL. AGENDA Heden: MAANDAG 2 JUNI Schouwburg Jansweg: Het Nieuwe Too neel: operette „Kleine Hartendief" 8.15 uur. Ged. Oude Gracht 29. Onderl. Maatsch. van Verzekering ,De Nederlanden", algemeene vergadering. 4 uur. nam. Palace: „Het Meisje van de Straat", en „In China bij de Chineezen". Tooneel. Brucks and Brocks 8.15 uur. Luxor-Theater. „De Prinses van het Luna park" en „De dood voor oogen". Tooneel: Duo Sereno. 8.15 uur. Rembrandt Theater: ..Die fidele Herren- partie." (Potverteren). Tooneel: 4 Keaths- 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „De struikroover" en „Huwelijksreis". Tooneel: Duo Dlvance. 8.15 uur. DINSDAG 3 JUNI Groote Kerk. Orgelbespeling 8.15—0.15 uur. Kenaupark 5. N.V. van Waveren's Graan handel; aandeelhoudersvergadering. 11 u. vjn. Bioscoopvoorstellingen. Teyleris Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Het gedeelte van den rotstcand te Geulem, waar Zaterdagmiddag het tragisch ongeval vlaais vond. In de met een gemerkte opening bevonden zich de leerlingen toen het rotsblok 'naar beneden kwam. Aan de linkerzijde van de vroegere rotswoning be vindt zich een in de rots uitgehouwen trap welke op deze foto niet zichtbaar is en waar- Zondag werd in xntiemen kring het 30-jarig bestaan van de zangvercenlging Polyhymniaherdacht. Hierboven het jubileerende koor. .(Zie het verslag elders Jö dlfe mmmesdj

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5