STADSNIEUWS GERRY RICKEBERG HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 4 JUNI 1930 KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Vergadering van dc Kamer van Koonhan- del en Fabrieken in het district Haarlem, onder leiding van den heer E. H. Kre 1 a ge. De Voorzitter herinnert aan de ope ning van de nieuwe sluis te IJmuiden. De Kamer verheugt er zich over, dat de groot ste sluis nu binnen haar gebied ligt. De voorzitter is bij de opening tegenwoordig ge weest en heeft bij die gelegenheid de geiuk- wenschen der Kamer nan den Minister van Waterstaat overgebracht. Mededcclingen. De voorzitter doet o.m. de volgende mede- deelingen: Ingevolge een verzoek van een der inge schrevenen in het Handelsregister is in sa menwerking met de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Dultschland te Frank fort een poging aangewend om de inklaring van goederen, die visch of visc'nmeel bevat ten, in Duitschland te vergemakkelijken. Tot dusverre werd deze inklaring alleen te Em- merik verricht, waardoor kosten ontstonden, die niet in verhouding waren tot de waarde van het product. De Minister van Landbouw. Domeinen en Boschwezen in Duitschland heeft thans een regeling getroffen, die op het navolgende neerkomt: Dc monsterneming vindt in Emmerik op de schepen zelf plaats. Is dit geschied dan wordt dat in de plaats, waar de begeleidende papieren worden uitgeschreven, in die pa pieren aangegeven. Het vervoer van de van wege de douanebeambten geplombeerde monsters naar het chemische rijksproefsta tion heeft door de expediteurs plaats. Het chemische rijksproefstation deelt het resul taat van het onderzoek aan het hoofddoua nekantoor Havenkopf mede, waarvan het douanekantoor in dc plaats van bestemming telegrafisch in kennis wordt gesteld. De kosten van deze berichten draagt de impor teur. Nadat de monsterneming te Emmerik plaats heeft gehad, staat aan de afvaart van het schip niets meer in den weg. De in aanmerking komende goederen worden ech ter ln verbonden verkeer doorgezonden en eerst door de douanebeambten in de be stemmingshaven na de ontvangst van het analyse-resultaat definitief verklaard. De Kamer ontving het verzoek van de Ver. van Haringhandelaren te IJmuiden om bij de regeering aan te dringen op maatre gelen om de voorgenomen verhooging van het tarief voor zouten haring naar Duitsch land ongedaan te maken, Inmiddels is ge bleken, dat dit VQorstel der Duitsche Nat. Volkspartij niet a'angenomen zal worden. Mede op verzoek onzer Kamer zijn de Duit sche spoorwegen voorloopig van hun voorne men teruggekomen om het doorvoertarief voor haring naar Tsjecho-Slowakije te ver- hoogen. Verschillende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het incassecrcn van kleine vorderingen. Het Bureau stelt voor. het reeds in ons blad vermelde rapport der afd. Kleinbedrijf, betreffende het resultaat van een onderzoek inzake het incasseeren van kleine vorderin gen. voor kennisgeving aan te nemen. De heer Van Liemt klaagt over de in zoo geringe mate ondervonden waardeering en medewerking van handel en industrie ten opzichte van deze enquête. De Kamer mag zich wel ernstig beraden, vóór zij weer een dergeüjken kostbaren en moeitevollen ar beid begint. Slechts 25 pet. der betrokkenen hebben een antwoord ingezonden. Dc heer II o o y wil het toch nog eens pro- beeren en de 350 belanghebbenden, die niet geantwoord hebben, alsnog om een antwoord verzoeken. De heer Van Hardenbroek meent dat uit het rapport tc lezen is, dat het ver lies aan oninbare vorderingen over 3 jaar buitengewoon klein is. Dat zal de oorzaak zijn der geringe belangstelling. Besloten wordt, deze zaak nog eens in handen te stellen van het Kleinbedrijf. Openstelling banken op Zaterdagen vóór feestdagen. Het Bureau der Kamer stelt voor. een brief te zenden aan het bestuur der Vereen, voor den Geld- en Effectenhandel te Haarlem met het verzoek, het aantal dagen, waarop de banken in Haarlem en omstreken op Za terdagen. voorafgaande aan algemeen er kende feestdagen, hun kantoren sluiten, tot een minimum te beperken. Het heeft groot ongerief gegeven voor handel en industrie dat aan eenzelfde vroeger verzoek der Kamer met Paschen geen gevolg is gegeven. Aldus wordt besloten. De heer Van Hardenbroek merkt nog op, dat hij het met den Inhoud van den brief niet geheel eens kon zijn. Spr. vindt het rationeel, dat het bankpersoneel, dat het over het algemeen het geheele jaar zeer druk heeft, eens met Paschen vier da gen achter elkaar geheel vrij wordt gegeven. Het publiek moet dan maar op Donderdag vóór Goeden Vrijdag geld gaan halen. De heer Tedingvan Berkhout Jr. zegt, dat de banken te Haarlem en omstre ken den algemeenen regel van alle banken in het geheele land volgen. Ten opzichte van het eind van het jaar zal zeker met de be zwaren der Kamer rekening worden gehou den. Telefonische verbinding met Indic. Het Bureau stelt voor, een brief te zenden aan den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, waarin verzocht wordt te be vorderen dat een o nm i d d e 11 ij k e telefo nische verbinding van Haarlem met Ned. O.-Indië zal tot stand komen. Aldus wordt besloten- Gemeentelijke showroom. Het Bureau stelt voor, adhaesie te betuigen aan het adres van de afd. Haarlem van de Ned. Vereen, van electrotechnische werkge vers en van den R.-K, Bond van Werkgevers in de electrotechnische bedrijven aan den Gemeenteraad, om niet over te gaan tot stichting van een gemeentelijke showroom in perceel Groote Houtstraat 140. omdat door particuliere werkgevers reeds in de be hoefte aan levering en propageering van electrische apparaten wordt voorzien. Aldus wordt besloten. Rondvraag. De heer Meijer zegt. dat de Velserpon- ten dikwijls het verkeer niet aan kunnen. Er staan vaak rijen auto's en autobussen te wachten. Is hier niets aan te doen? Kunnen de autobussen niet den voorrang krijgen? De v o o r z, is het er mee eens, dat de toe stand op sommige dagen onhoudbaar is. Misschien zou er op aan te dringen zijn, dat alle ponten tegelijk in de vaart gebracht worden, hetgeen, naar spr. meent, nu niet het geval is. Doch er zijn niet alleen bezwa ren voor de autobussen maar voor het ge heele verkeer. Spr. meent dat een genees middel moeilijk zal zijn te vinden. De heer H o o y zou ook aan de autobussen den voorrang willen geven. De heer Teding vanBerkliout meent dat de vertraging voor de andere auto's, die meestal bezet zijn door zakenlieden, min stens even erg is als voor de autobussen. De voorzitter meent dat de zaak be langrijk genoeg is, om door het Bureau na der onder de oogën gezien te worden. Mis schien wil de heer M e ij e r nog nadere in lichtingen verschaffen, dan kan de Verkeers- commissie van de Kamer de zaak onderzoe ken. Hierna sluiting. EEN BULLETIN VAN DE STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. HET ZAL TIENMAAL PER JAAR VERSCHIJNEN. Binnenkort zullen verschijnen de eerste nummers van een bulletin, dat mededeelin- gen zal bevatten betreffende nieuwe aanwin sten ter Staas-Bibliotheek en Leeszaal en dat tienmaal per jaar het üoht zal zien. In het blad zullen ook aanwijzingen zijn opgenomen voor bezoekers van de Leeszaal en voor le zers. Wij twijfelen er niet aan, of het zal van groot nut zijn voor allen, die gebruik maken van deze instellingen, omdat het. de gelegen heid biedt spoediger een overzicht te verkrij gen van de nieuwe boeken, dan de bij tus- schenpoozen verschijnende catalogi mogelijk maken. Men zal zich voor luttelen prijs op het blad kunnen abonneeren. BLOEMENDAG. De Zondag door de afdeeling Haarlem van de Vereenïging tot bevordering der gezond heid in de grafische vakken gehouden bloemendag, heeft 1836,65 opgebracht. KEGELCCNCOURS „H. K. B." FEESTELIJKE PRIJSUITREIKING. In dc gróote feestzaal van het clubge bouw van den Haarlemsche Kegelbond had Maandagavond do feestelijke uitreiking plaats van de prijzen, die door de verschil lende vereenigmgen bij de laatste bonds wedstrijden behaald werden. Vele leden waren met hun dames naar het gebouw getrokken, teneinde deze feeste lijkheid bij tc wonen, terwijl ook afgevaar digden uit andere plaatsen, o a. Utrecht en Alkmaar, aanwezig waren. De keurig ver sierde zaal bood een vroolijken aanblik. Te circa 10 uur sprak de voorzitter van den bond, de heer Jac. van Maris, een welkomst woord. Hij herinnerde er aan. hoe het con cours in alle opzichten geslaagd is en bracht dank aan allen, die tot dit welslagen bij gedragen hadden: de leden van de wed strijdcommissie, de leden, die het inkoopen der prijzen op zich hadden genomen en niet te vergeten de verschillende dames, die haar medewerking verleend hadden. Hierna gihg de heer van Maris over tot. het uitreiken der prijzen. .Ieder der win naars (en speciaal wanneer het een Haar lemmer of een Haarlemsche club gold» had een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Onder leiding van de feestcommissie bleef men daarna nog tot Iaat bijeen. Het uitstekende jazz-orkest. onder aanvoering van den heer Nic. Warmerdam, zorgde er voor, dat er genoegelijk 'gedanst werd. ter wijl bovendien eenige cabaretnummers de vroolijke stemming nog verhoogden. NUTS-SPAARBANK HAARLEM. TE VERGELIJKEND OVERZICHT OVER MEI 1930—1929. Aantal behandelde posten 15512 (v. j. 16119); aantal inlagen 10808 (v. j. 11918); aantal terugbetalingen 4704 (v. j. 4201). In gelegd f808 148,35 (V. j. 1'607.394.70)terug betaald f539.197,95 (V. j. f 542.340.87k') meer Ingelegd f218.950.40 (v. j. f 65 053,821;) Aantal nieuwe boekjes 327 (v. j. 302)aanT tal afbetaalde boekjes 166 (v. j. 128). Spaar- busjes op 31 Mei 1930 in omloop: 3124. Ge ledigd in Mei 1930 295 busjes met totaal f 6.056,54. Aantal kluislokëtten verhuurd op 31 Mei 1930: 236. JUBILEUM F. VAN DER VLIET. Zaterdag 7 Juni is het veertig jaar gele den dat de heer F. van der Vliet in betrek king trad bij de firma A. F. Kremer aan de Kromme Elleboogsteeg 8. BLAUWE WEEK-ACTIE. Dc afdeeling Haarlem der Ned. Ver. tot af schaffing van Alcoholhoudende Dranken hield Maandagavond een propagandakunst- avond in het Blauwe Kruis. Om half negen opende de heer Van der Steylen de samenkomst met een hartelijk welkomstwoord. Hij sprak de verwachting uit. dat deze avond zou- ineewerken tot het welslagen van de Blauwe Week-actie. Hierna bracht „Kunst Adelt", het geheel onthouderszangkoor, eenige nummers ten gehoore. Dc heer Groenendaal speelde een Sonate op dè piano. Na de pauze sprak de heer A. II. Gerhard, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, over het onderwerp Plaatselijke Keuze en Geheel-onthouding. In het bijzonder was zijn woord bestemd voor de jeugd, die in grooten getale was op gekomen. Tot slot gaf „Kunst. Adelt" nog eenige zang nummers en de heer Groenendaal een piano nummer. waarna de voorzitter deze goed be zochte vergadering sloot. E. G. HECKDLYN. t Hier ter stede is plotseling overleden in den ouderdom van 38 jaar de heer E. G. Hoekman, diaken der Nederduitsch Her vormde Gemeente. De begrafenis zal plaats vinden Vrijdag te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. ST. ELISABEIITS GASTHUIS. Aan het St. Elisabeths Gasthuis hebben verschillende benoemingen plaats gehad. *Dr. Tj. Halbertsma alhier is benoemd tot Hoofd der nieuwe Ktnderafdeeling; de heer A van Poorten, klerk, is bevorderd tot ad junct-commies en de heer J. O. van der Wall, portier-controleur is benoemd tot ma gazijnmeester. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per DE POSTDUIF IN DIENST DER LIEFDADIGHEID Men schrijft ons: De Haarlemsche Bond van postduiven- hebbers heeft besloten, om zijn jaarlijksche liefdadigheidsvlucht te houden op 6 Juli a.s. en wel van Antwerpen met duiven, ge boren in dt jaar. De afstand bedraagt 135 K.M. Aan deze vlucht zal door duiven van ongeveer 300 leden worden deelgenomen. Er kan in twee afdeelingen worden mede gedongen, namelijk de speciale afdeeling waarvoor door verschillende begunstigers prijzen geschonken worden, en een afdee ling. als extra poule waarvoor als hoofd prijs een rijwiel te winnen zal zijn. Van de begunstigersafdoeling komen alle inleggel- den ten goede van de Vereeniging tot be strijding der Tuberculose, aisook die van de extra poule, doch na aftrek van de ge maakte onkosten. Om deze wedvlucht nog meer te animeeren, worden deelnemerskaar ten disponibel gesteld tegen den prijs van tien cents: hieraan kan iedereen deelnemen, zoo ver het uitgegeven aantal ringen door den Haarlemschen Postduivenbond aan zijn leden is verstrekt. Hiervoor zijn vijf luxe voorwerpen als prijzen beschikbaar gesteld. Ook dc gelden van deze afdeeling zullen be schikbaar gesteld worden voor de tubercu losebestrijding. Dat aan zoo'n vlucht veel moeilijkheden verbonden zyn, is tc begrij pen: daarom vraagt het comité de mede werking van onze stadgenooten hetzij door het schenken van een prijs of door het koo- pen van deelnemerskaarten, teneinde de af te dragen som zoo groot mogelijk te doen zijn. om er zoodoende toe mede te werken, dat het tekort der vereeniging kan verdwijnen. Secretaris-penningmeester is de heer G H Stouten, Zijlweg 27. VEREENIGING „EIGEN GEZIN". Zaterdagmiddag 7 Juni a,s. heeft de offi- cleele opening plaats van „De Klaver", Veld- laan 14, te Bentveld, het eerste tehuis van de Vereeniging „Eigen Gezin". Voor de leden is er eerst een algemeene vergadering. Voorloopig zullen een achttal „voogdijkin deren" (kinderen, wier ouders uit de ouder lijke macht zijn ontzet of daarvan zijn ont heven) in „De Klaver" worden onderge bracht. Twee leidsters zullen trachten, dien kin deren daar een eigen gezin te geven. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: P. Baard, Berken- straat 57, armband: M. v. Wijk, Harmenjans- straat 26. bal; Joustra, Iordensstraat 61, broche; Bureau van politie, bal; H. J. Son, Vrespronckweg 15. ceintuur; J. Koster, Emo= straat 39. collier; Moorkerk. Lange Poellaan 2. cape; N. P. Weijers, Gr. Willemstraat 48, dek kleed; Kramer. Koninginneweg 46, hondje; B. Posma, Rozenhagenstraat 67. hond; Giljou, M. v. Heemskerkstraat 30, handschoen; J. Haak, Reguliersstraat 33. hondenhalsband en .penning; J. Daane, Korte Houtstraaa 9, idem; Kennel Fauna. Parklaan 119, hand; idem kat-je; idem katje; idem katje; A. Ran, Brouwersvaart 124 rd., medaillon Punt, Gen. Bothastraat 90, muts; Bureau van politie, portemonnaie; idem, pullover; idem, porte- monnaie; Diermansen, Dr. Leydstraat 38, portemonnaie; Ruigrok, Bloemendaalsche- weg 12, Santpoort, portemonnaie; R. Cobe- lins, Madoerastraat 10, portemonnaie; B. Captein. Schagchelstraat 17 rood, schort; Bu reau van politie, trouwboekje; P. H. Warmerdam, J. Steenstraat 26, tompouche; Darsman, v. Hogendorpstraat 11, vulpen; Walbracht, Hofdijkplein 32. zakmesje; Bureau van politie, rijwiel; idem, rijwielbelas'.ing- merk: J. v. Roon, Ted. v. Berkhoutstraat 9 r„ idem; P. H. Tel. Kastanjestraat 7. idem; Ruigrok, Korte Jansstraat 4 rozenkrans; de Graat J. v. Zuurenstraat 11 idem. SMEDESTRAAT EN RIVIER- VISCHMARKT. HET BESTRATINGSWERK. Eenige bewoners van bovengenoemde stra ten hebben er bij ons over geklaagd, dat de bestratingswerkzaamheden zoo lang duren. Zij hebben er last en schade van. We hebben hierover bij Openbare Werken nadere inlichtingen ingewonnen. Ons werd medegedeeld, dat het werk niet lang duurt, tenminste niet langer dan strikt noodzakelijk is. Men heeft met vele moeilijkheden te kampen gehad: de trambaan moest er uit verwijderd worden, er liggen heele bundels telefoonkabels in en er moest een nieuwe gasleiding gemaakt worden. Bovendien moest er in de Smedestraat in twee gedeelten ge werkt worden, teneinde aan de Brandweer gelegenheid te geven, met de motorbrand spuiten in en uit te rijden. Daarom begon men eerst aan den eenen kant van de ga rage, waar de spuiten staan, en toen aan de andere zijde. Ons werd de stellige ver zekering gegeven, dat gedurende dit werk aan de Brandweer geen enkel oogenblik moeilijkheden in den weg zijn gelegd. De spuiten hebben te allen tijde kunnen uitruk ken en dit zal ook gedurende den verderen loop van het werk kunnen gebeuren. Ook de garagehouder deelde ons mede, dat de Brandweer niet in haar werk belemmerd is. Het is alleen aan de gecompliceerdheid van het werk (dat in begin Mei begonnen is) te wijten, dat niet zoo vlug gewerkt kan worden, als wel gewenscht is. Maar de schuld daarvan ligt niet bij Openbare Werken. Gehoopt wordt het werk half Juni gereed te hebben. „EIGEN HULP". Dezer dagen werd de zomervergadering van „Eigen Hulp" gehouden in het winkel gebouw in de Zijlstraat. Uit eenige cijfers, door den voorzitter in zjjn openingsrede gegeven, bleek het krachtig leven van „Eigen Hulp". Bin nenkort zal de stichtingsacte van een pen sioenfonds ten overstaan van notairis Slingen- berg gepasseerd worden. De reeds gepen sioneerden worden betaald .uit de Spaar- en Voorschotkas. Uit de debatten bleek, dat „Eigen Hulp" geen coöperatie is in den zin der wet, maar wel op coöperatieven grondslag berust. Toch •meende men op goede gronden voor den Coöperatieven Bond 'te hebben bedankt. Het voorstel van den heer R. Steensma tot afscheiding van het District Haarlem en Om* streken van de Algemeene Vereeniging „Eigen Hulp", werd met 2 stemmen vóór ver worpen. De contributie voor 1931 werd op f 1.50 gesteld. Tot afgevaardigden ter alge meene vergadering te Arnhem op 14 Juni a.s. werden gekozen de heeren E. ten Broeke, se cretaris en Bitter. Een woord van hulde werd gebracht aan het bestuur voor de 'behartiging der belan gen van de leden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. I n de re i s k o f f e r Ibehooren Aspirin- B tabletten, want op reis lstaat U in 't bijzon- |der aan het gevaar S van kouvatten bloot. Let op orenje band en bayerkruls. Prijs 75 ets. FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE DACIA door G. PANSTINGL. En evenals hij- dachten anderen. Rondtrek kende opruiers hielden redevoeringen vol haat en opstokcrij. Soesjin begreep. De gele genheid was gekomen. De nieuwe vrijheid lokte. Zij moest door strijd gewonnen worden. Wat ze voor het volk beteekenen zou, wist hij in 't geheel niet. Den strijd echter had hij loeren kennen. En zooals hij hem streed, schonk hij hem voldoening. Het bevredigde het teugellooze toegeven aan lederen hartstocht. Reeds als kind was hij bandeloos geweest. Van zijn Russischen vader, die wotka dronk als w.vor en die zijn Chineesohe vrouw de huid rauw ransc.de, was hij op achtjarigen leeftijd weg geloopen. Op een goederenwagen van den trans-Siberischen spoorweg had hij zich tus schcn lange balken verstopt en was half ver hongerd na zes dagen in Wladiwostok aange komen. Daar begon zijn leven als avonturier. Hij sloeg er zich door. zooals het roofdier in het bosch. Hij stal waar hij kon en wat hij kon. Toen drong het tot hem door, dat, hem neg vele dingen ontbraken. Hij zag gcedgekleede jnenschen en benijdde ze. Hoe kwam het. dat ze goed gekleed waren en geen zorgen had den" Dat moest onderzocht worden. Hij zocht de nabijheid van zulke personen en werd loopjongen bij een Engelsche exportfirma. Zelfs maanden hield hij het daar uit. Toen stal hij het voor het personeel gereed liggend geld en verdween op een Fransch stoomschip. Bijna een vol jaar was hij scheepsjongen. Op een Engelsche stomboot kwam hij terug, iii Shanghai deserteerde hij en nam dienst als boy bij een familie. Nergens bleef hij lang en waar hij vandaan ging. vergezelden hem stukken van de eigendommen van zijn werk gevers. In Tientsjin viel hij 111 handen van de Italiaansche politie en werd hij tct zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. Bcgeerig nam hij de wijsheid van de oudere ge vangenen in zich op. Rijper aan jaren cn rijker aan trucs kwam hij in Mandsjoerije terug, zijn dopsgenooten verre de baas in er varing cn kennis. Toen brak de oorlog uit en sleurde hem mee. Daarna kwam de omwenteling. Soesjin had een stuk heerschersnatuur in zich. Hij vond gemakkelijk op avonturen beluste aan hangers. Inplaats van naar het front terug te keeren, nam hij de roode banier op. Hij had er geen flauw vermoeden van. wat het beteekende. Voor hem was het slechts een teeken van bandeloosheid. Eerst dertig, toen tachtig en tenslotte drie honderd man was zijn bende sterk. Soesjin requircerde een trein en brandschatte Transbaikalië, het Amoergebied en Mandsjotrije. Hij zorgde goed voor zijn manschappen, omdat hij verstandig genoeg was, de noodzakelijkheid daarvan in te zien. Tegenspraak maakte hem kwaad aardig. Eens schoot hij twee leden van zijn bende zonder een woord te verspillen neer. Toen begrepen de anderen dat ze hem had den te gehoorzamen. Goud cn vrouwen waren zijn doel. En of het Russen, of Chineezen waren, dat Aas hem geheel onverschillig. Dat was Soesjins Oost-Aziatische loop baan. Spoedig echter zag hij in. dat het zoo toch op den duur niet verder kon gaan. Hij voelde het tn zijn gebeente, dat zelfs in Mandsjoerije wteer eens zoo iets als orde zijn intrede moest doen. Maar de dorst naar macht was in hem ont waakt, En macht lag in het Westen. Dus trok Soesjin daarheen. Zijn ervaring cn aanpassingsvermogen kwamen hem te hulp. Hij begon spoedig in te zien, dat zich hier een nieuwe staat vorm de cn sloot zich nauw bij de tegenwoordige machthebbers aan. Om zelf macht te ver krijgen. Hij paste hun motto's tos en was bruik baar. niet slechts wanneer het gold. snel en onverbiddelijk toe te slaan, maar cok bij propagandawerk; want Soesjin was een ge boren volksredenaar. Men wilde hem, die intusschen het voorbeeld van vele nieuwe machthebbers gevolgd had en een anderen naam had aangenomen, thuis in Rusland ge bruiken. Maar daarvoor had hij te veel van de wereld gezien. Van Rusland wilde liy weg en daar buiten wilde hij machtig wor den. Zijn deel en zijn methoden hadden zich verschoven. In Rusland was het geen kunst een geweldenaar te zijn. Veel meer in Let geraffineerde cn beschaafde Westen. En het was hem duidelijk, dat men daar cfe vruchten van dat- geweld ook rustiger genieten kon Maar het sprak vanzelf, dat men handiger moest zijn om ze te plukken. Dit spel trok Soesjin aan. Hij maakte de nieuwe regeering attent op zijn talenkennis en verzocht om een post in het buitenland. Men zond hem naar Engeland cn gaf hem speciale opdrachten. Soesjin was ijverig cn handig en absoluut gewetenloos. Hij stond bij zijn superieuren hoog aangeschreven. Dat hij bovendien even ijverig, handig cn gewetenloos aan den opbouw van zijn eig?n machtspositie werkte, wisten ze immers niet. Voor hem hadden geld en macht dezelfde be- teekenis. Maar hij dacht er niet aan. zijn eigen staat, te bestelen. Die was voorloopig van te veel nut voor hem. Bestond er voor zijn deel iets aangenamers dan de diploma tieke onschendbaarheid? Deze was harnas en mantel tegelijkertijd. Zijn geld moest echter uit andere bron nen vloeien. Wat deed het er toe. hoe troe. bel deze waren; en over een paar van zuike bronnen beschikte hij. Zij vloeiden rijkelijk en de stank hinderde Soesjin niet. Vrouwen wekten zijn begeerte op. doch al tijd slechts voor korten tijd, maar hij dacht er niet aan, ze daarom weg te werpen. Men werpt toch niet iets weg. dat geld waard is! Vlot en ongestoord had hij tot nu toe ge werkt cn opeens moest het verleden opdui ken. „Denk aan Charbin!" Hij dacht en dacht. En was er zidi van bewust, dat hij niet eens in staat was, alles in zijn herinnering terug te roepen, wat hij in Charbin gedaan had. teen hij het eens een heele week lang brandschatte. Hoeveel had hij daarvan in wot-karoes ge daan! Wat hadden zijn manschappen niet alle maal gedaan, wat hij niet eens te weten ge komen was! De jonge Chinees kon heel goed de zoor. van een vader zijn, die door hem getergd was. Misschien had de oude toch het grootste gedeelte achtergehouden en waren nu de werkelijke schatten in handen van zijn zoon Hij wist, hoe meedoogenloos en geraffineerd een Chinees kon haten. Toen het eerste ochtendgloren aanbrak, zat hij nog op zyn stoel, met holle oogen en vervallen trekken op het gelaat. Maar de oplossing van het raadsel had hij nog niet gevonden. Eén ding wist hij echter. Dat stond voor hem vast. Het gevaar kwam uit het verleden, uit het verre Oosten. Het had nie'k te maken met dat, wat hij in de laatste jaren in Europa uitgevoerd had. Gerry's slag was precies zoo neergekomen als ze bedeeld had. In het harnas van de koude, achterdoch tige beestachtigheid van Soesjin had zij met koude, geraffineerde-hardheid een bres ge slagen. Iloe groot, dat moest nog blijken. En door deze bres sloop op grijze vleu gels de vrees voor het onbekende binnen. Soesjln's zelfvertrouwen was geschokt HOOFDSTUK VIL Jim Braddon slaat waarschuwingen in -den wind. Wat professor van >de Voer beloofde te doen. deed hij ook werkelijk. Gerry bestu deerde bij hem de kennis van de vergiften. Dat zy vlug leerde had hij venvacht. Het verwonderde hem echter, dat zij nooit iets van zijn voordrachten opschreef. Hoogstens vroeg zy hem de een of andere, voor haar onbekende uitdrukking te herhalen, soms ook haar te spellen. Dat was alles! Het interesseerde hem. of zij het gehoorde ook onthouden had. Daarom kwam hij soms in latere lesuren als toevallig op het vroegere terug. En steeds volgde ter stond het Juiste antwoord Gerry's hersens werkten ais een intelligente, nooit weigerende machine. (Wordt vervolgcü,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6