KLENE's KAUWGOM CONGRES VOOR GEESTELIJKE HYGIENE TE WASHINGTON UIT DE OMSTREKEN Het internationale Vrouwencongres te Weenen. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 10 JUNI 1930 genaamd. Zijn nationaliteit staat niet vast TUdena het verhoor heeft de dader ver, klaard dat hij den gezant niet kende en hi] had .s!echt*s door oen aanslag op een hoog geplaatste autoriteit zich. voor de doorstane achtervolgingen willen wreken. In 1921 heeft hij te Lauenburg In Pommeren in een krankzinnigengesticht gezeten, waaruit hij ontvlucht is. BERLIJN. 7 Juni (V.D.) Gebleken is, dat de aanslag hedenochtend om 11.15 uur op de pier bij den kruiser „Koningsberg", die daar gemeerd ligt, gepleegd is. De gezant had juist een bezoek aan boord van dezen oorlogsbodem afgelegd, toen een onbekende eensklaps verscheidene revolverschoten op hem loste, met "t gevolg, dat Von Bailingand zwaar gewond werd. De gezant werd. door twee schoten aan het hoofd getroffen, naar het ziekenhuis vervoerd. De dader kon gearresteerd wor» den. De dood van von Balligand, rijksgezant te Lissabon., heeft in Berlijn aldus des N R. C. in diplomatieke kringen c-n politieke kringen oen pijnlijken indruk verwekt. Von Balligand en zijn echtgenoote waren, voor zy twee jaar geleden naar Lissabon verhuisden bekende verschijningen in de Berlijnsche salons. De vermoorde gezant genoot in het bijzonder het vertrouwen van wijten dr, Stresemann. GROOTE BRAND OP DE GERMANIA-WERF TE KIEL. KIEL, 6 Juni (V.D Op de Germania- werf tc Kiel is hedenmorgen door nog onbe kende oorzaak een brand uitgebroken, die m korten tijd een geweldigen omvang aannam. De Kieler brandweer neemt met alle beschik bare krachten aan het blusschingswerk deel. liet vuur is ontstaan in het lokaal, waar de motoren beproefd worden. Een dichte zwarte rook ligt over dc geheele omgeving van de werf. Men is er in geslaagd den brand te blusschen. SIMULANTEN OP STRAAT. Als een onbekende man in een groote stad plotseling bewusteloos ln uw onmiddellijke nabijheid op straat neervalt, kom dan niet al te zeer onder den Indruk: het zou wel een bedrieger kunnen zijn want in een stad als Londen bijvoorbeeld 1$ het beroep van „flauwvaller" dikwijls zeer winstgevend be- bleken. Eonlge Jaren geleden heeft de Londensche politie een razzia geheden onder deze soort lieden. Het hardnekkigst bleek de „Zeep- koning" te zijn, een bedrieger die er bijzon- dor goed den slag van had, een toevallijder na te bootsen; door op zeep te kauwen bracht hij zich het jchutm om den mond. De politie vervolgde hem evenwel zóó onafge broken, dat hij tenslotte gedwongen was, een ander, eerlijker, hoewel misschien minder winstgevend beroep te kiezen. Een ander werkte samen met een kame raad. Hij placht zich met een harden smak niet het hoofd op de straat te doen vallen, waarna de kameraad, „toevallig" aanwezig, het medelijden der omstanders opwekte en met den hoed rondging. Een politieagent ontdekte eens dat de doffe slag op de straat werd veroorzaakt door een hoefijzer, dat verborgen was in een om het hoofd van den „valler" gewonden doek. Niet onvermakelijk ls de volgende geschie denis. Een lid van het eerzaam gilde had zich weer eens laten vallen. Toevallig was er onder dc menschen die al spoedig om hem kwamen staan, een dokter. Deze boog zich over hem heen en zag aan- zijn ademhaling, dat hij simuleerde. Hij schudde ernstig het hoofd en zcldc toen hardop: „Ik zal mijn Instrumenten even moeten halen!" Meteen rj-rong de „ongelukkige" op, nam dc bcenen cn verdween in dc eerste de beste zijstraat, FEEST OP HUIZE DOORN. HET 25-JARIG HUWELIJKSFEEST VAN DEN EX-KROONPRINS. Het was tweeden Pinksterdag, feest op Huize Doorn. De ex-Kroonprins, die Vrijdag j.l. 25 Jaar getrouwd was. wilde dit feit in den familie-kring vieren en daar de ex-keizer zijn domicilie in ons land heeft, waren alle fa milieleden naar Doorn gekomen. Dc ex Kroonprins en zijn echtgenoote cn drie zoons de oudste prins Louis Ferdinand vertoeft in Argentinië en hun beide dochters arriveerden Zondagavond te 9.27 uur aan het station te Amersfoort. Van de ex-Kctzerlljke familie waren ver. der naar Doorn gekomen Prins Eitel Friedrich, Prins Oscar en prins Adelbert, allen met hun echt cnooien en kinderen. Tot de Duitsche gasten, die voorts op Huize Doorn logeerden behoorden de Groothertog en Groothertogin van Mecklenburg en hun belde zoons en de Hert-og cn Hertogin van Brunswijk. In Doorn zelf was weinig van het feest te merken. Slecht van het Poortgebouw van Huize Doorn hing een zwart-wittc vlag. Toch was er oen ongowone drukte: or waren in 'act plaatsje veel Duitschers. velen met hun eigen auto's uit Duitschland gekomen, die, nu zij tocli in ons land vertoefden, den ex- Keizer cn zijn familie dachten te zien. Veel gelegenheid bestond daarvoor niet. want in het dorp ls Maandag niemand van Huize Doorn gekomen. Hel feest droeg een Intiem karakter. V. (Slot) Onder de voorbeelden van de uitgebreide toepassing, die de psychiatrische kennis langzamerhand vmdt, noemde ik nog niet, hoe zij geleidelijk aan invloed krijgt op het oordeel over misdaad en straf en de houding van den rechter ten opzichte van den mis dadiger. Het is treffend, hoe in de Ver. Sta ten juist de moderne strooming in de ziel kunde, ontstaan in Europa, in ruime mate veld wint en ook het zoo'even genoemde ter rein bezig is te veroveren. Maar niet alleen in Amerika! Op het congres trof mij zeer de voordracht van Dr. Franz Alexander, die als psychiater-deskundige verbonden is aan hei Gerechtshof in Berlijn. Hij betreurde het. dat er in de meeste landen, terwijl alle statistieken eenstemmig uitwijzen, dat een groot percentage van de misdadigers gees telijke afwijkingen vertoont, geen gelegen heid bestaat iets voor deze menschen te doen vóór zij met den strafrechter in aanra king komen. De geesteszieke zal in het al gemeen den medicus zoeken, omdat hij ge nezing verlangt, maar de crimineele mensch doet dat natuurlijk niet; hij moet worden opgespoord. En hierin hebben de Ver. St. met hun American Organisation of Social Psychiatry een belangrijke voorsprong. In hun sterke streven om te voorkomen liever dan t,e genezen trachten zij het aangrij pingspunt zoover mogelijk naar de jeugcl te verleggen en den a.s. delinquent bij een eerste openlijke, zij 't nog zoo geringe, bot sing met de geordende samenleving, op te vangen. Met de diagnose en het ciassiflcec- ren van een boefje is nog niets gedaan aan begint pas de laak hem in een inter naat onder invloed van psychiatrisch ge schoolden te leiden, op te voeden ter ver hindering van later misdadig vergrijp op grooter schaal. Dr. Alexander meent, dat voor een helder inzicht in de psvcholosie van den misdadiger en een dieper invloed op zijn geesteshouding de twee pro blemen, die de „mental hygiëne" zich voor oogen stelt de moderne opvattingen in de psychiatrie, die u •-« bewuste geesterprocessen, onmisbaar zijn. Dr. A. onderscheidt 2 dlgers: „normale", diegenen, die in hun karakter trekken cn in hun gedrag normaal schij nen en voor wie het vergrijp alleen een re actie tegenover hun omgeving is; deze men schen zijn dus niet onder alle omstandig heden misdadigers; „pathologische", menschen, wier constitu tie en ontwikkeling van de jeugd af karak tertrekken aan het licht hebben gebracht, die hen tot misdaad voorbeschikken. Het nemen van preventieve maatregelen voor de eerste groep ligt meer op den weg van sociologen en economen dan van me dici en psychologen, maar toch is het Dr. A.'s overtuiging, dat door hen het licht, dat de moderne psychiatrie ook op de sociale problemen werpt, niet gemist kan worden. De neiging om met de bestaande wetten te breken dit geldt voor beide groepen evenzeer wordt verhoogd door elke onte vredenheid ln het leven, wat, men vooral niet alleen in sociaal-economischen zin moet verstaan (hoe belangrijk economische welstand ook zijmaar als een verstoring van het evenwicht tusschen de Innerlijke behoefte naar en de in de buitenwereld bestaande mogelijkheden tot bevrediging. Deze te vinden, in plaats van in spel, in nuttigen en productiev6n arbeid, kost aan het- individu in zijn ontwikkeling van kind tot volwassene, groote moeite. Dit verschijn sel van het rationaliseeren, het doelmatig maken van de menschelijke activiteit, is niet beperkt tot het individu, neen, het is overal in de beschavingsgeschiedenis waar te nemen. Dr. A. lichtte met eenlge voor beelden toe. hoe b.v. kennis van verschillen de technieken herhaaldelijk eerst gediend heeft louter voor genot en spel en pas later in meer volmaakten vorm voor practlsch nut; men denke aan de waterwerken en fonteinen van Lodewijk den XlVden, die in werking waren 200 jaar voordat men op het idee kwam de drijfkracht van water te gebruiken voor drinkwatervoorziening, ka nalen aan te leggen en dergelijke; of men vergelijke de weelderige statiecarossen uit de Rococo-periode, eigenlijk alleen maar geschikt voor elegant vermaak, met het eenvoudige en veel bruikbaarder rijtuig van het. eind van dezelfde eeuw; de ethnoloog Roheim toonde aan, dat onder primitieve volkstammen munten aanvankelijk alleen dienst, deden bij het spel en later pas als ruilmiddel in den handel beteekenls kregen. En is ten slotte niet hetzelfde 't geval met de aviatiek? Dr. Alxander kan zich niet onttrekken aan de gedachte, dat de uit vinding van de vliegmachine veeleer te dan ken is aan het verlangen van den wensch onzer droomen in vervulling te doen gaan. dan aan het streven naar doelmatigheid, wat de vlieg techniek Yan nu zoo geheel en al beheerscht! Terwijl dus aan den opgroelenden mensch het rationaliseeren van zijn zucht naar ge not al veel opoffering kost. eischt de voor uitgang van de beschaving, die een steeds meer vermechaniseeren van den arbeid met zich brengt, dat hij. verlengstuk van de ma chine geworden, meer en meer de voldoe ning, gelegen in het persoonlijk verrichtte stuk werk. ook nog verliest. Benige compen satie vindt hij wel. b.v. in de film, die in wezen onwaarachtig moet zijn, omdat hij moet vervangen, wat de grauwe werkelijk heid van het dagelfjksche leven niet meer bieden kan, maar toch ontstaat er een in nerlijke spanning, waartegen de crimineele mensch. de „gezonde" zoowel als de „patho logische" in gewelddadige opstand komt. Bij den laatste, bij den psychopaath. Ls méér dan dit: het rationaliseeren van de hinder lijke drüfverren slaagt bij hem maar ten deele. zij blijven partieel ongewijzigd sluime ren om zich nu en dan baan te breken; aan het gedrag van de persoon in quaestie geven zij dan iets oogenschijnlijk irrationeels bij een volkomen gaaf verstand. Een tweede kenmerkend punt voor den psychopaath is. dat zijn vergrijp zich vaak herhaalt op pre cies dezelfde manier. In dc derde plaats ls typeerend de Innerlijke tweestrijd, die soms uitdrukking vindt in bewust zelfverwijt en 't heilig voornemen na de misdaad nu werke- iNGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. MEUBELEN Levering direct aan particulieren, met uitschakeling van den tusschenhandel. Driwsoir. Taffl. 2 Fauteuils cn 4 Stoelen, moquette, Gld. 80.mooi Q- A. Bufiet. bolle deuren, GI<I. 62.50; Linnenkasten Gld. 45.dric-dcelig gegarandeerd prima Java Kapok Bedstel Gld. 65. Salon-, Huis- cn Slaapkamermeubelen, Dekens. Karpetten enz. \!k MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING. NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NE MI". Modelkamers voor Haarlem: KONINGINNEWEG 18. Nederlandsch Fabrikaat, prima kwaliteit, 5 tabletten 5 cents lijk een ander leven te beginnen; soms wordt de schuldige alleen onbewust geleid tot zelf aanklacht of tot onwillekeurige handelin gen, die hem wel aan de politie moeten ver raden. Ziet men niet herhaaldelijk een mis daad op geraffineerd-intelligente wijze be drijven en den dader daarna onnoozcl in den val loopen? De psychopaath zal In het alge meen bekennen, en zelfs gaarne bekennen, als uitdrukking van een zeker verlangen naar straf. Eenerzijds zal hij geneigd zijn meer schuld op zich te nemen dan objectief ge rechtvaardigd is en anderzijds schijnbaar onbeduidende kleinigheden, die voor hem zelf echter zinrijk zijn, trachten te verber gen. Een psychologisch onervaren rechter zal hierin alleen een kunstig warnet van be wuste leugens zien en daardoor den eigen lijken achtergrond missen. Fantastische dé tails worden soms aan de bekentenissen toe gevoegd. omdat de werkelijke toedracht van di misdaad niet aan de onbewuste verlan gens heeft beantwoord; als voorbeeld hier van noemt Dr. Alexander het geval van den Jongen Frledlander uit de bekende dubbele moordzaak. Het komt voor, dat de schuldige zijn motleven in het geheel niet weet, maar, omdat hij daarin niet geloofd wordt, onder invloed van het verhoor eenige aannemelijk klinkende motleven construeert, die in waar heid niet in dynamisch verband met de daad staan. Wat nu te doen met dezen „pathologischen" misdadiger, alias den crimineelen psycho paath? 1) Straf zal dezen menschen niet ba ten, integendeel, de straf gaat buiten dat deel van de persoonlijkheid, waar het con flict schuilt, om; het ondergaan van dc straf zal hun schuldgevoel verminderen en hen tot nieuwe wandaden aanzetten. Vandaar de vele recidivisten in deze groep, 't Tegenover gestelde van straf, een verbeteren van de omstandigheden van den delinquent, ls even min doeltreffend; het verhoogt het schuld gevoel, versterkt de behoefte naar straf, waaraan dan de arme zondaar alleen tege moet kan komen door te vervallen tot nieu we vergrijpen. Volgens Dr. Alexander behoort de crimi neele psychopaath aan den medicus te wor den toevertrouwd; het is toch niet te ver mijden, dat de delinquent ln verzekerde be waring blijft tijdens de behandeling, die te beslaan heeft uit een analyse van den per soon, waardoor de onbekende motieven tot bewustheid worden gebracht en de controle van het bewuste ik tot de onbewuste deelen van dc persoonlijkheid wordt uitgestrekt. Eerst dan is beheersching van de crimineele aandrift en voorkomen van recidief te ver wachten. Wat betreft de moeilijkheden, die rijzen uit een gebrekkige aanpassing aan een trap van beschaving, waarmee het individu niet meer tevreden kan zijn, dat is niet een therapeutisch, maar een hygiënisch pro bleem, want het geldt hier niet het veran deren van het individu zelf, maar het wij zigen van zijn levensomstandigheden. De „Mental Hygiene" tracht dit te bereiken door invloed uit te oefenen op sociale instellin gen, maar zij zal niet slagen aldus Dr. A. zonder een grondige kennis van de struc tuur van de persoonlijkheid. Is het le Internationale Congres 'voor geestelijke hygiëne geslaagd? In zijn orga nisatie zeker volkomen. We kunnen niet dan warme bewondering hebben voor degenen, die deze onderneming hebben aangedurfd; alle voordrachten precies op tijd. nooit tijd tekort, allen gehuisvest, en dan een aantal deelnemers, dat aangroeide tot 3000! In zichzelf ls het contact tusschen zoo- velen, allen met eenzelfde streven bezield, zeer belangrijk; niet alleen hebben zij el- kaars meeningen hooren uitspreken, maar ook namen zij een waardevol bezit aan ge gevens over instellingen, over de heele we reld verspreid, mee huiswaarts, doordat alle voordrachten in druk werden verstrekt. Hoe wel Amerika de meeste landen, behalve mis schien Frankrijk vooruit Ls. omdat zij al in werking hebben, wat andere nog bezig zijn te scheppen, is 't nog te vroeg om te vragen, of de talrijke maatregelen en instellingen duurzamen gunstlgen invloed op de bevol king zullen uitoefenen. Zeker is. dat men aan de overzijde van den Oceaan met een frisch enthousiasme, dat moeite noch kosten spaart, aan het werk is getogen met een welover wogen practlsch doel voor oogen. Wc hopen over drie jaar. als de nu gefun deerde International League in Parijs sa menkomt, dc goede resultaten te hooren. T. NAGTEGAAL, Arts. 1) Zwak- cn krankzinnige crimineelen, naar verhouding veel minder in getal, zijn gemakkelijk te onderscheiden. Voor hen is voorloopig niet anders te doen dan verple ging onder zoo gupstig en hygiënisch mo gelijke omstandigheden. BEVERWIJK STICHTING VAN EEN GEMEENTELIJKE LAGERE TUINBOUWSCHOOL. In hun voordracht van 12 November j.l. no. 267 hebben B. en W- den Raad reeds medegedeeld, dat het gewenscht was om naast de in deze Gemeente te stichten R K- Tuinbouwwinterschool. een lagere Tuinbouw school te vestigen. Mede naar aanleiding van de in dc vergadering van 28 November j.l. gedane toezeggingen, hebben B. en W. daar na met de organisaties, werkzaam op het gebied van den land- en tuinbouw, een be spreking gehouden omtrent de wenschclijk- heid van oprichting van een dergelijke school. In een op 26 Februari gehouden ver gadering is door de organisaties deze wen- schelijkheid met bijna algemeene stemmen uitgesproken. Alleen de vertegenwoordiger van de Vereeniging voor Bloembollencultuur zag dc noodzakelijkheid voor een lagere Tuinbouwschool niet in. Over de plaats waai de school gevestigd zou worden, konden de organisaties zich in die vergadering nog niet uitspreken en werd daarom verzocht dit schriftelijk ter kennis van B. en W te bren gen. Van vier organisaties ontvingen B. en W. bericht, dat zij deze gemeente als de meest geschikte plaats van vestiging beschouwden. Op 16 Mei Ji. heeft het College de orga nisaties opnieuw bijeen geroepen om te be sluiten over de vraag of de oprichting van een Lagere Tuinbouwschool zal geschieden door een daartoe te vormen Vereeniging. dan wel door deze Gemeente. Deze bespreking heeft tot geen resultaat geleid, aangezien en tweetal RK, organisaties zich niet kon den verklaren, alvreits dc meening van het Hoofdbestuur in deze zaak bekend was. Dc zienswijze van genoemd Hoofdbestuur is Ook Ceylon werd door overstroomingen geteisterd, zooals uit bovenstaande blijkt. Hoe een spoorlijn bij Colonibo ontwricht werd. foto thans aan ons kenbaar gemaakt en luidt als volgt: „Naar aanleiding van de vraag of het gewenscht en noodzakelijk is, dat voor oprichting van een lagere Tuinbouw school te Beverwijk tusschen de verschil lende organisaties samengewerkt wordt deelen we U het volgende mede: Het Hoofdbestuur van den Land- en Tuinbouwbond heeft in zijn vergadering van 26 dezer besloten bovengenoemde vraag ontkennend te beantwoorden. De overwegingen, die het hoofdbestuur tot dit besluit hebben gebracht zijn de vol gende: Het Hoofdbestuur acht het noodzake lijk, dat het Onderwijs in de land- en tuinbouwkunde wordt gegeven in een Katholiek milieu en door Katholieke on derwijzers. Tevens zal de onderwijs inrichting een krachtigen steun moeten geven aan den L.TB. Aan deze voor waarden zal naar de meening van het Hoofdbestuur, een school, die opgericht wordt door organisaties van verschillen de gezindten, bezwaarlijk kunnen vol doen. Overigens is het Hoofdbestuur van imeening, dat een R.K. Lagere Tuinbouw school voldoende levensvatbaarheid zal hebben doch dat de plaats van vestiging niet als de meest gunstige kan worden aangemerkt." Ofschoon B. en W. de gevallen beslissing ten zeerste betreuren rest hun niets anders, dan te overwegen, wat in de gegeven omstan digheden de beste oplossing is. De exploitatie der school in handen te geven van de overige organisaties achten zij nu enkele groote organisaties niet medewerken om ver schillende redenen minder gewenscht. Wij geven er dan ook de voorkeur aan, dat tot de stichting van een Gemeentelijke Lagere Tuinbouwschool wordt overgegaan. De loka len voor deze school komen binnenkort (1 September as.) ter beschikking. Op dien datum zal n 1. de Nijverheidsschool aan de C. H Moensstraat des daags weer ter be schikking komen. De jaarwedden der leer krachten komen geheel ten laste van het Rijk, indien n.l. ook van Rijkswege de nood zakelijkheid van een dergelijke school in deze omgeving wordt ingezien. De kosten van verlichting, verwarming enz. der school kunnen gedeeltelijk worden bestreden uit de opbrengst der schoolgelden. Financieele offers zal de vestiging van deze school mits dien niet vorderen van de Gemeente. B. en W. stellen voor tot vestiging in deze Gemeente van een Gemeentelijke lagere Tuinbouwschool te besluiten en hen te machtigen voor deze school een bijdrage uit 's Rijks kas aan te vragen. Uit alle deelen van Europa komen ontstellen de berichten over tornado's en overstroomin gen; hier ziet men hoe de dijk van het meer Beauséjour, zuidwaarts van Parijs gelegen verwoest werd. Een receptie bij den Nederlandschen gezant. De leidster /Ier Nederlandsche delegatie, Mevrouw M. C. DoormanKielstra, over het congres. (Van onzen Weenschen correspondent.) Onze Nederlandsche gezant, baron F. E. M. H. Michiels van Verduynen, heeft een groot aantal deelneemsters van het congres van den internationalen vrouwenraad in de prachtige vertrekken van ons mooie gezant schapsgebouw op de thee ontvangen. Tal van bekende en voorname persoonlijkheden wa ren verschenen. Onmiddellijk viel de groote en imposante figuur van de voorzitster van den raad, de twee-en-zeventig-jarige mar kiezin van Aberdeen en Temair op. Niet min der de aandacht trok Lady Tata, de echtge noote van den greoten Engelsc"n-Indlsche:i industriemagnaat Sir Dorab Tata, een beeld- schoone vrouw met edele gelaatstrekken en een donker teint, gekleed in de typische In dische dracht met een sluier over het hoofd Uitgenoodigd waren de leden van het hoofd bestuur van den raad en van het hoofdbu reau, alsmede de voorzitsters van alle dele gaties der verschillende landen en alle dames van de Nederlandsche groep, waarvan me vrouw M. C. DoormanKielstra uit Rotter dam de leidster is. Ook enkele leden van ae Nederlandsche kolonie te Weenen waren door den gezant uitgenoodigd. Aanwezig wa ren onze consul-generaal en mevrouw La pair. prof. di-. K. F. Wenckebach, prof. dr. Versluys en echtgenoote, de kanselier van het gezantschap, de heer A. van der Stal en echt genoote, de heer J. H. Coster, voorzitter van dc Weensche afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Verbond, de heer A. C. M. Nij- dam, directeur van de Weensche cacao- en chocoladefabrieken van de firma Bensdorp en de heer Herman Schouten, directeur van het Weensche bureau van de Kon. Holl. Lloyd. Uw correspondent had gelegenheid een paar woorden met mevrouw Doorman te wis selen. die opgetogen was over een reis. die zij met een groot aantal andere deelneemsters van het congres naar Boedapest had onder nomen. In deze wondermooie stad waren de dames door de leidster van de Hongaarschc vrouwenbeweging, gravin Apponyi, de echt genoote van den bekenden staatsman, op dc meest vriendelijke wijze ontvangen. Zij hadden verschillende instellingen van liefda digheid bezichtigd en verder hadden gravin Bethlen en mevrouw Harthy ieder een recep tie gegeven. De Nederlandsche dames, aldus vertelde mevrouw Doorman me. slaan een bijzonder goed figuur op het congres, daar zij veel meer de vreemde talen beheerschen dan de meeste andere deelneemsters. Tusschen twee haak jes gezegd, is de algemeene secretaresse van het hoofdbestuur een Nederlandsche, mej. Louise C. A. van Eeghen, en :s ook de ad junct-secretaresse van het hoofdbureau, mej. E. A. van Veen. een landgenoole. De vrouwen in alle landen, aldus mevrouw Doorman, houden zich hoofdzakelijk met dezelfde problemen bezig. Het groote voor deel. dat het deelnemen aan een interna tionaal congres oplevert, is, dat men per soonlijk in contact met gelijkdenkencie cn gelijkvoelende vrouwen uit andere landen komt. dat men elkaar leert kennen en be grijpen. hetgeen veel kan bijdragen tot het instandhouden van den wereldvrede. Op den grooten begroetingsavond, welke in de fraaie feestzaal van den Hofburg. het voor malige keizerlijke paleis van de Habsburgers plaats vond. heeft elke voorzitster van een delegatie uit een van de vijfendertig landen een korte toespraak in de taal van het eigen land gehouden. Iedere dame mocht slechts twaalf woorden zeggen. Mevrouw Doorman zeide: „Graag breng ik u de hartelijke groe ten over van den Nederlandschen Vrouwen raad." Aan de bestuurstafel had aan de rechterzijde van de markiezin van Aberdeen en Temair de een-en-negentig-jarige op richtster van de Oostenrijksche vrouwenbe weging. Frau Marianne Hainisch. plaats ge nomen, de moeder van het vroegere staats hoofd dr. Michael Hainisch, die thans minis ter voor handel en verkeer is. Ook hij was bij de plechtigheid tegenwoordig on heeft het woord gevoerd. Onmiddellijk na zijn toe spraak hield do oude Frau Marianne met bevende stem een rede, luid toegejubeld door alie aanwezigen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6