tleifi ORGANISATIE VAN DEN VERKOOP STADSNIEUWS MISS BLANCHE GERRY RICKEBERG HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 11 JUNI 1930 HET WERK VAN JOH. VAN DER STEUR. NU HIJ 65 JAAR WORDT, VRAAGT HIJ VAN IEDER 65 CENT. Oud-Haarlemmers herinneren zich Johan van der Steur, den Haarlemschen jongeling die als zendeling naar Ned.-Indië trok en vooral veel voor de soldaten en de soldaten- kinderen daar gedaan heeft. Nu is hij direc teur van het opvoedingsgesticht „Oranje Nassau" te Magelang. In 1903 heeft hij een reis naar Nederland gemaakt. Hij werd toen o.a. door de Koningin Moeder in gehoor ontvangen Toen hij te Haarlem als spreker optrad was het kerkge bouw geheel gevuld met belangstellenden. De heer van der Steur schrijft ons: ..Toen ik 60 jaar was. hebben duizenden menschen mij elk 60 cent gegeven voor mijn werk en die 60 cent is een Suppletiefonds ge worden. waaruit ik periodiek tekorten dek. Onze gestichten hebben ook geen cent schuld en zij herbergen momenteel 382 kin deren, wcczen, half-weezcn, veriatenen, ar men. Wij hebben een keurig Militair-Tehuis dat zeer goed bezocht, wordt, wij hebben een eigen lief Gestichtskerkje, waarin ik zelf preek en de kinderen godsdienstonderwijs geef, wij hebben een zieken- en begrafenis fonds, een hulpbank waardoor wij geregeld contact hebben met 1336 gepensionneerden en ik herhaal, wij hebben geen schuld. Dat Ls een zeer groote reden om God te danken. Toch vraag ik. nu ik 10 Juli 65 jaar wordt, 65 cent aan elke landgenoot die het kan ge ven en die het gaarne wil doen. Mopperkousen worden dringend verzocht het niet te geven, ik vraag het alleen van elk die het blijde geeft. In zulk een groot-gesticht als het onze zijn altijd vele nooden. maar waar ik het nu voor al voor vraag is tot de versterking van mijn studiefonds. Voor hen, die meer kunnen ver werken dan de Lagere School, geven wij ge legenheid het meerdere te verwerven, en thans hebben wij er 40 die dit voortgezet on derwijs genieten. Ons gesticht heeft- in Nederland geen be stuur maar een Qomité van bijstand, door sterfgevallen zeer ingekrompen en nu alleen nog maar bestaande uit: Mr. Jb. Bierens de Haan, president-penningmeesterMuseum plein, Amsterdam, Baronesse De Koek, gebo ren 's Jacob, penningmeesteresse, Huize Wit ten Huil te Zeist, mejuffrouw M. D. van Hoogstraten, Parklaan 6, secretaresse te Zeist". BRANDSTOFFEN. B. en W. van Haarlem hebben het leveren van de hoeveelheden anthraclet, turf en pe troleum, ton behóeVö van gemeentegebouwen en Inrichtingen, (benoocllgd in het tijdvak van 1 Juli 1930 tot en met 30 Juni 1931) ver deeld inperceel I 2000 ILL. anthraclet, per ceel II 210.000 stWJcs lange turf, perceel IIJ 75000 stuks korte, turf, perceel IV 3500 liter petroleum gegunkt als volgt: Perceel I aan pc', N.V. Brandstoffenhandel G. Kraaij en Co. tc Haarlem, tegen den prijs van f 1.98 per Hectoliter; perceel n aan A. do Graaf, te Haarlem, tegen den prijs van f 12.50 per 1000 stuks; perceel III aan A. de Graaf voornoemd, tegen den prijs van f 9.40 per 1000 stuks; perceel IV aan de Sinclair Petroleum Company S.A., te 's-Gravenhage, tegen den prijs van 11 cents per liter. „DE LICHTHOEVE" TE SANTPOORT. We ontvingen het Juni-nummer van het orgaan ..De Lichthoeve", het bekende kin dertehuis te Sant-poort. Het bevat als hoofdartikel de schets „Een jongen", door J. Th. K. Verder: „Verloren! Gevonden!" door M. J. S.; hel vervolg van het artikel over de exploitatiekosten van dit sanatorium door II. V.; „Een Palestlna-reis" en de ge bruikelijke verantwoording van de talrijke giften In natura en geld. VEREENIGING „EIGEN GEZIN". OPENING VAN HET EERSTE TEHUIS. Zaterdagmiddag is in „de Klaver" aan de Veld laan te Bentveld het eerste tehuis der vereeniging „Eigen Gezin" geopend. In dit vrcolijke landhuisje met zijn zonnigen tuin zal een achttal voogdij kinderen worden on dergebracht. Het doe! der vereeniging is zoo wordt in een circulaire uiteengezet aan kinderen die het normale gezinsleven moeten mis sen speciaal voogdijkinderen, zooveel moge lijk een gezinsleven terug te geven, en hen op te voeden in religieus-humanitairen geest. Deze jonge voogd ij vereen: ging is geves tigd te Amsterdam on oefent haar werk zaamheden uit over het geheele land. Zoo als bekend is. worden voogdijkinderen opge voed of in gezinnen, of in inrichtingen. En die gezinsverpleging en die geslicktsverple- ging. zij hebben beide haar voordeden, maar ook haar nadeelen. De bedoeling der ver eeniging is nu een zoodanige-n vorm te kie zen, dat met behoud van de voordcelen der beide genoemde stelsels de nadoelen ervan zooveel mogelijk worden opgeheven. Zij hoopt dit te bereiken door kleine tehuizen te stich ten. die.voor niet meer dan acht of tien kin deren bestemd zijn en waarin getracht zal worden het goede, normale gezinsleven zoo dicht mogelijk nabij te komen." Tpen de voorzitter, de heer P. C- Fabcr, met zijn openingsrede begon, waren de beide kamers geheel met belangstellenden gevuld. Onder de aanwezigen merkten we op de heeren W. Drop en ds. A. van dei- Heide, beiden leden der Tweede Kamer en leden van het bestuur van „Eigen Gezin". De heer Faber zei, dat men om drie rede nen tot het stichten der vereeniging geko men was. In de eerste plaats is de gedach- tengang der oprichters deze geweest, dat de arbeidersklasse zich voor 'de misdeelde kin deren zal Interesseeren. Vele vereenigingen spannen zich in om de belangen van het misdeelde kind te behartigen, maar in geen dezer vereenigingen heeft ooit een arbeider zitting gehad, ofschoon toch alle voogdij kinderen uit de arbeidersklasse voortkomen. In dit streven is „Eigen Gezin" nog niet ge heel geslaagd. Men hoopt in de toekomst evenwel tot positieve resultaten te komen. Als tweede reden noemde spreker het gemis van een inrichting, waar kinderen worden opgevoed, die niet tot een bepaalde reli gieuze secte behooren. De vereeniging wil bouwen in religieus-humanitairen zin en dc kinderen niet tot een bepaalde richting dwingen. Als derde punt besprak de heer Faber de voor- en nadeelen, die verbonden zijn aan gezins- en gestichtsverpleglng. Tenslotte bracht spreker dank aan allen die de vereeniging.steunden. In het bijzonder bracht hij dank aan.de vroegere propagan diste, mej. B. Batenburg, die thans tezamen met mej. G. W. Wansink de leiding van „de Klaver" op zich zal nemen. Ook komt een woord van dank toe aan den minister van Justitie, die voor dit speciale geval zijn toe stemming heeft gegeven het coëdufcatie- systeem in toepassing te brengen. Er zullen in dit tehuis namelijk vier jongens en vier meisjes worden opgevoed. In de toekomst hoopt de vereeniging nog een tweede tehuis, eveneens'voor "jongens en meisjes te kunnen openen, benevens een derde gebouwtje, waai de oudere jongens apart zullen worden ondergebracht. Na deze inleiding was er voor de aanwezi gen gelegenheid het gebouwtje en den tuin te bezichtigen. JUBILEUM D. O. DE COOLE. Dinsdag herdacht de heer D. O. de Coole den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma Joh. Enschedé op de af- deeling graveer-Inrichting. Vanmorgen werd de jubilaris afgehaald door de heeren H. Zeegers en S. J. Kemp. De heer Zeegers sprak den heer De Coole toe en bood hem namens het personeel een barometer en een bloem stuk aan. Hierna werd de jubilaris ontvan gen ten kantore van mr. Joh. Enschedé, die hem in tegenwoordigheid van de heeren F. B. Enschedé, medefirmant en mr. D. N. P. Hocke adjunct-secretaris der firma toesprak en hem de gebruikelijke enveloppe met in houd aanbood. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ik 60 Cl#. per regel. Door Dik en Dun getrouw aan hun „DE slqarct' NAT. VERBOND VAN GEM. AMBTE NAREN. De afdeeling Haarlem, van het Nat. Ver bond van Gein. Ambtenaren heeft haar 20- jarig bestaan gevierd door een boottocht op den 2en Pinksterdag. Begunstigd door het mooie zomerweer werd met één der ruime salonbooten van de „Vol harding" een tocht gemaakt naar Warmond, alwaar gepauzeerd werd op het terras van het bekende restaurant „Meerrust". waarna de tocht werd voortgezet naar het vliegkamp Schiphol van de K.L.M. Hier werd het gezel schap, waarbij zich ook de heer Berhuijs, secretaris van het hoofdbestuur, met zijne echtgenoote bevond, rondgeleid door den boekhouder der K.L.M., den heer E. de Jong, die de ontwikkeling yah het luchtverkeer ïh het algemeen en van de K.L.M. in het bijzon der uiteenzette. Van de door de drukte beperkte gelegen heid een vliegtocht te maken, werd door ve len gebruik gemaakt. Op den terugtocht werd bij het varen langs zijne woning, den burgemeester eene ovatie gebracht. Deze verscheen op het balcon en wuifde het gezelschap hartelijk toe. Om ruim 7 uur werd de boot bij de Lange- brug gemeerd en gingen allen voldaan huis waarts. Tijdens den tocht werd het gezelschap aan genaam beziggehouden oa. door muziek van het Zandvoortsch Accordeon-gezelschap, het houden van een zangwedstrijd, terwijl het dames-comité met het verloten van prijzen door middel van het rad van avontuur aan het reeds aanwezige bedrag, bestemd voor het Ondersteunings- en 'Sanatoriumfonds, een flink bedrag kon toevoegen. Aan boord werd de lunch gebruikt waar voor aan ieder van het gezelschap een lunch pakket werd uitgereikt. De-commissie, die dezen boottocht hééft samengesteld, kan met groote voldoening «mo, haar'arbeid terugzien. De regeling was keu rig verzorgd, de stemming uitstekend en het weer schitterend. NED. R.K. BOND VAN BOUWPATROONS. Deze bond, die 42 afdeelingen in de groot ste plaatsen van ons land heeft, zal op 9 en 10 Juli hier ter stede zijn jaarvergadering houden. Op 9 Juli heeft een feestmaaltijd in het Gem. Concertgebouw plaats, waaraan alle congressisten, ongeveer 300. zullen deel nemen. PERSONALIA Onze gewezen stadgenoot, de heer J. J. van Dijk, van te voren onderwijzer aan de Bij zondere Neutrale School in den Aerden- hout is aangesteld en in dienst getreden als eerste onderwijzer aan de Europeesche School te Menado (in-de Minahassa. Noord- Celebes). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cl., per regel. Behoud voor den zelfstandigen KruidenierConcentratie- Verkoop-organisatie voor groepen. Na de bekende Kruidenlersrapporten is van meer dan een zijde de toestand in het kruideniersvak bekeken en alhoewel men uiterst voorzichtig moet zijn met de aange prezen geneesmiddelen als een soort passe partout te beschouwen, is het zeker van be lang van de uitgebrachte adviezen kennis te nemen. In dat verband moge ik aanbevelen het rapport nader te bestudeeren, uitge bracht door den Ned. R.-K. Bond van Krui- deniersvereenïgïngen.' hetwelk meer speciaal handelt over het vraagstuk der Verkoop-or ganisatie van zelfstandige kruideniers. De Commissie, welke deze materie heeft onder zocht, heeft daarvoor drie vragen onder het oog gezien en wel de volgende: 1. Is hét wenschelijk, dat de zelfstandige kruideniers zich aaneensluiten om in een of anderen vorm te komen tot organisatie van den verkoop? 2. Hoe behoort eventueel die Verkoop-or ganisatie practisch ter hand te worden ge nomen en doorgevoerd? 3. Door aanwending van welke middelen kan die verkoop-organisatie zoo vruchtbaar mogelijk worden gemaakt? Bij de behandeling der eerste vraag heeft de Commissie zich o.m. afgevraagd, waar door het massa-filiaalbedrijf zoo sterk aan beteekenis heeft gewonnen. Men was een stemmig van oordeel, dat dit gezocht moet worden in den sterk suggestieven invloed op het koopend publiek, in de machtige eenheid, waarmede het massa-filiaalbedrijf naar bui ten optreedt en in de wijze, waarop de in koop georganiseerd is. Wil de zelfstandige kruidenier kans van slagen blijven houden, dan zal het o.m. noodig zijn, dat bepaalde groepen van kruidenierszaken zich zoodanig organiseeren, dat ook zij een eenheid vormen en als zoodanig naar buiten kunnen optre den. En toch zal het zich aandienen als één machtige eenheid niet voldoende blijken te zijn. Er is meer noodig, o.a een zekere orga nisatie in den verkoop, welke zich niet be hoeft te beperken tot de in één bepaalde stad wonende vakgenooten, maar welke wel tot stand moet komen tusschen vrijwel ge lijksoortige zaken Deze zijn in de plaatselijke standorganisaties gewoonlijk niet in grooten getale te vinden, vandaar dat het zelfs beter is, dat de onderhandelingen over een derge lijke samenwerking geleid worden en uit gaan van de landelijke vereenigingen. Bij het te plegen overleg zal op een van te voren vastgestelden grondslag getracht moeten worden samenwerking te vinden. Deze dient te geschieden op bepaalde punten en binnen bepaalde grenzen. Daarbij behoort bijv. aan dacht besteed te worden aan de prijspolitiek, het voeren van bepaalde merkartikelen en het uiterlijk en innerlijk karakter van den winkel, terwijl hét.probleem van de leiding van het allergrootste belang is. Eenheid van leiding zal bij een dergelijke samenwerking noodzakelijk- zijn. Voorts komt het de Com missie van onderzoek wenschelijk voor de le den eener zelfde groep een waarborgsom te doen storten, daardoor een zeker financieel bindmiddel ontstaat. Op de gedachte, welke deze Commissie als van primair belang achtte, nl.: een verkoop organisatie van gelijksoortige zaken, verder bouwend, komt men tot'een groep van ver kooporganisaties per gemeente, welke even groot is als het aantal winkel-groepen, waar bij ieder voor zich ongeveer gelijksoortige kruidenierszaken omvat. Het ligt nu in de bedoeling om een bond te vormen tusschen gelijksoortige gemeentelijke groepen, waar door een naar buiten tredende krachtige een heid mogelijk is. En wat moet er dan ten slotte gebeuren met de in zeer veel kleinere plaatsen gevestigde zaken? Deze zullen zich. volgens het oordeel der Commissie, moeten aansluiten bij een elders gevormde verkoop organisatie of verbond van verkooporganisa ties. samengesteld uit zaken van ongeveer gelijksoortig type. als zij zelf hebben. Daar door kunnen ook zij naar buiten treden als deel van het ééne groote geheel. En hoe kan de verkoop-organisatie het meest nuttig effect bereiken? Deze organisa tie dient in de eerste plaats in zeer nauwe verbinding te staan met de inkoop-organi satie. Ja. de Commissie merkt daarover zelfs op: „alhoewel de verkooporganisatie, wegens de ongelijksoortigheid der betrokken kruide nierszaken, in een overigens beperkt aantal combinaties dient te worden gesplitst, behoo ren niettemin alle verkoop-organisaties bij één zelfde groote inkoop-organisatie aange sloten te zijn" En welke middelen kan de ver koop-organisatie toepassen om zoo krachtig mogelijk te kunnen optreden? Teneinde het publiek te demonstreeren, dat de aangesloten zaken bij eenzelfde verkoop-organisatie als één krachtige eenheid wensehen op te tre den. dient net uiterlijk, zoowel als het inner lijk der zaken aan bepaalde gelijksoortige voorwaarden te voldoen. Daarnaast zal col lectieve reclame voor alle aangesloten win kels van groot belang zijn: o.m. door de ver laging der reclame-kosten voor iederen win kel afzonderlijk. Voorts zullen alle aangeslo tenen bijv. gedurende bepaalde weken aan biedingen doen van bepaalde artikelen. Daar door zal een doeltreffende reclame voor deze zaken gemaakt kunnen worden. Is men bijv. van plan eigen merkartikelen te gaan voeren, dan kan juist door een dergelijke combinatie een krachtige propaganda voor den verkoop van dat artikel gevoerd worden. Van niet minder belang is de waarde gelegen in ge lijkvormige en doeltreffende étalages voor de aangeslotenen, welke étalages mogelijk ge maakt worden door hot in dienst, hebben van een eigen étaleur. Schaft de combinatie zich bijv. de nieuwste snufjes aan op het gebied van reclame-maken, dan kunnen de aange slotenen daarvan successievelijk profiteeren. Dat daarbij een bepaalde prijspolitiek ge voerd kan worden door deze combinaties, met inachtneming van de grenzen der redelijk heid en billijkheid spreekt van zelf En toch zal de persoonlijkheid in de bedrijfsleiding een voorname factor blijven. Er is over dit rapport zeer veel op te mer ken, doch ditmaal meende ik mij te moeten beperken tot den zakelijken inhoud. OPMERKINGEN VAN LEZERS. Geen overlast door Radio. Een onzer lezeressen schrijft ons het volgende: „Aan alle radiobezitters zou ik den raad willen geven om aan de omwonenden zoo weinig mogelijk overlast aan te doen door de radio zoo zacht mogelijk te laten spelen en zeker niet met open ramen of deuren, of van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Men kan ook van het goede te veel krijgen. Bedenkt toch, dat er menschen om u heen kunnen wonen, die moeten studeeren of al lerlei arbeid verrichten. Er zijn immers menschen die er niet van houden om des morgens vroeg al bijv. den proloog uit „Pal* jas" of wat dan ook te mosten slikken. Voor hen, die buiten wonen en die van de heer lijke natuur denken te genieten, is dit bijna niet meer mogelijk. Het liefelijke gezang der vogels, het lezen van een goed boek, alles wordt verstoord door de radiogeluiden, die men van alle kanten hoort. Laten de menschen elkaar toch zoo weinig mogelijk hinderen. Een beetje tact en innerlijke beschaving doen hier al veel". N.V. NED. HANDELS- EN LANDBOUWBANK. In de Dinsdagmiddag gehouden jaarverga dering dezer te Haarlem gevestigde N.V. zijn de jaan-ekeningen goedgekeurd. De directie bracht vei'slag uit en deelde daarbij mede, dat de resultaten van het bedrijf over 1929 weder beter waren, dan die over 1928, al bleef de ernstige financieele crisis in het najaar en de gevolgen, die velen daarvan ondervon den. daarop niet zonder invloed. De relation bleven zich regelmatig uitbreiden en naast behoorlijken toevloed van gelden gaf grooter omzet meer previsie en rentewinst. In 1929 was de rentewinst f 20482,10 1 2 tegen f 18158.20 1.2 in 1928 en de winst aan provisie en incassi f 27041.28 1 2 tegen f 24951,77 1 2 in 1928. De totale winst bedroeg f 22351,99 tegen f 21238,51 in 1928. Door rekening-couranthouders was per 31 December 1929 verschuldigd f 1029492,71 te gen f 725189.96 een jaar te voren. De depositogelden stegen in 1929 met f 30706.84 1/2, de spaarbank-gelden met f 71925.29. Evenals vorig jaar werd besloten de winst aan de reserve toe te voegen, die daardoor stijgt tot f 76000, daar het bestuur een voor zichtige financieele politiek in het belang van aandeelhouders en beleggers wenscht te blijven voeren en daartoe voorstelde aller eerst krachtige reserves te vormen. De heer A. v. d. Plas te Soest werd als com missaris der vennootschap herkozen. FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE DACIA doof G. PANSTLNGL.^ ..Deze brief verschaft u een verlof. U zult mot- or.s samenwerken. Neen. bedank me niet Hulberry! Mijn beweegredenen zijn veel min der ideaal dan u denkt. Het is er mij niet om te doen u een plezier te doen, maar ons zelf. He: geval Soesjin. of tenminste één kant ervan treft u persoonlijk. Dus zult u alles doen, wal in uw macht lig;. Bovendien bent u van goede familie en kunt u zich be wegen. En tenslotte verhinder ik op deze manier, dat u weer particuliere uitstapjes onderneemt". Hulberry kromde zich Innerlijk bij deze koelbloedige opvatting van de zaak. „Uw werk zal daaruit bestaan, een eenigs- zins lichtzinnige" Jongeman van goeden huize te spelen, dk. niets anders te doen heeft dan d»n tijd dood te slaan nn zich goed te anui- sce:en. Rijk en eer beetje onbestendig in z\,n genoegens. Uw arbeidsveld zal de Yellow Cat rijn". „Soesjin is een trouw bezceber daarvan „Juist! Bovendien staat neze club reeds lang op onze lijst. Wij hebben ons tot nog toe niet nader met haar bezig gehouden, daar wij geen geval hadden, dat in directe verbinding ermede stond. Dit heeft zich nu voorgedaan. Als waarschuwing moet ik u echter /.eggen, dat wij op hot oogcnblik niets meer van de club afweten dan wat wij door een. enkel bezoek van één van onze heeren te weten zijn gekomen. En dat is niet veel! Een bijzonder goede reputatie heeft die club niet, ofschoon onder haar be zoekers een paar goede namen zijn. Maar die vindt men tenslotte in Iedere club. die niet al te verdacht is. Op de eerste verdieping zijn kamers, waarin gespeeld wordt. Natuur lijk moet ook u spelen. Hulberry!" Gerry opende een lade. „Hier is geld! Gooi het niet noodcloos het raam uit, maar u behoeft er ook niet te zuinig mee om te springen: want dat zou nog slechter zijn. U gaat morgen naar het Savoyhotel en vraagt naar den gérant. Ilij zal u helpen, een introductie voor de Yellow Cat le verkrijgen. Het is wel karakteriseer rend, dat het niet zoo gemakkelijk is, daar binnen te komen. Heeft u een auto?" „Neen. ofschoon ik er natuurlijk heel goed mee overweg kan. Ik rijd dikwijls met een dienstw-agen". „Daar schieten we niets mee op. want iedereen kent deze wagens. Voor het Savoy hotel zal morgen een kleine gesloten two- seater voor u klaar slaan. Maar weest u voorzichtig, want de wagen ls heel snel. Houd beide oogen open en Soesjin lil de gaten en nog meer de club zelf. Wij bezitten niets anders dan dit heel oppervlakkige plan en ik vrees, dat het niet erg nauwkeurig is. Uw berichten moet u langs den kortsten weg naar de Dacia zenden?" „Zoudt u mij niet eenige aanwijzingen kunnen geven over de manier waarop u te werk denkt ie gaan? Ik zou dan rustiger en voel zekerder kunnen werken". Gerry dacht een oogenblik na en zette hem toen het beginsel van haar overval van den avond uiteen. Tenslotte zei zij: „Ik ben er vrijwel van overtuigd, dat ik datgene bereikt heb, wat ik bereiken wilde. Ik heb Soesjin een geestelijken stoot toege bracht, zonder dat hij weet, waar die van daan komt. Ik heb hem Mongoolsch behan deld en daarom ookde verwoestingen in zijn woning aangericht. Hij moet den stoot gevoeld hebben, maar het is niet hij hem opgekomen, dat daar Europeanen achter zit* ten. Dat bewaren wij voor later. Voorioopig houden wij ons nog een tijd lang aan de Aziatische methoden. Wees er echter van overtuigd. Hulberry. dat het bij mij niet opkom' ;e denken, dat Soesjin reeds overwonnen is. Wij hebben hem den eersten slag toegediend en dat is altijd een voordeel. Nu komt hij aan de -beurt. Wel is waar. zal ik hem voor dien tijd 'nog gauw een paar verrassingen bereiden". Gerry nam de huistelefoon van den haak. Ze hadden hier dus ook een nachtdienst, evenals bij de politic. Eenige oogenbiikkert' later kwamen vier Chincezcn binnen. Ze bogen en tusschen hen en Gerry vlogen de zinnen in de half sissende, half zingende klanken van het verre Oosten. Niettegenstaande zijn vast voornemen was Hulberry weer ten prooi aan de grootste ver bazing. Toen keerde Gerry zich weer tot hem en zei: „Lï-Sing kent u reeds. Hulbery! Hier zijn de vier andere mannen, die Soesjin nu zul len volgen. Kijkt u ze alle vier goed aan en beschik over hen. maar slechts in het uiterste geval. Het is niet noodig, dat Soesjin te vroeg bemerkt, dat in dit geval.... Oost en West elkaar wel ontmoet hebben! Nu. Hul berry. weet u alles. Ik-moet nu werken!" Mot deze woorden haakic Gerry de papie ren te voorschijn, die ze uit Soesjins woning moegenomen had. Als in ccn droom liep Hulberry naar huis. Alexandra Staroffs geval was in goede han den. da's wist hij nu. Rickeberg had geen verkeerden greep gedaan. De gedachte, Soes jin eerst op MongooLsche wijze malsch te krijgen, vooi'dat men op Europeesche ma nier tegen hem optrad, was eenvoudig gran dioos. geniaal enduivelsch. Hulberry dacht aan zijn verloofde en knarste op zijn tanden. Wat Soesjin ook overkomen mocht, hij had het verdiend. En in gedachten nam hij zijn hoed voor Rickeberg af, omdat het dezen gelukt was, zijn zoon tot dezen harden kouden en genia- len man van de daad op te voeden, die h.j nu op zestienjarigen leeftijd reeds was. Het grijs van den morgen werd door schijnender en vermengde zich met iiet wit Soesjin stond van zijn stoel op. kleedde zich uit, ging naar zijn badkamer en stak den geiser aan. Soesjin's badkamer zou voor een oningewijde een groote verrassing geweest zijn. Ze was nJ. een getrouwe nabootsing van de badkamers, die men in Rusland had. De muren waren geheel betegeld. Een badkuip was er niet in. In een hoek stond een nor male witte keukenkachel, die echter geen vlakke plaat had. Daarvoor in de plaats stond een groote. holle ijzeren kegel er op. Hij wachtte, tot deze kegel rood gloeiend was en goot er toen water overheen. Dit verdampte. Telkens weer gooide hij water er over heen en steeds zengender en dikker werd de damp in de badkamer. Toen zijn lichaam nauwelijks meer in de witte damp zichtbaar was. nam hij van den muur den daar hangenden bezem, daarmee zweepte hij zijn lichaam, vervolgens nam hij een eni* mer, goot eenige malen koud water over zich heen en wreef zich droog. Slechts door zulk een bad verkreeg men nieuwe krachten, niet door het flauwe Europeesche warmwater bad. En Soesjin had zijn krachten nu noodig. Hij nam een fiesch uit de kast en schonk zich een groot, glas oude cognac in. Dit gooide hij in één teug naar binnen en zette zich aan zijn schrijftafel. Zijn brein was weer helder. Hij dacht, niet meer aan t verleden, maar aan de toekomst. Hij moest handelen. Wat was er feitelijk gebeurd? Eerst maakte hij een balans op van de schade. De officieele geheime code was weg, de lijst van zijn politieke propaganaa-agentcn was verbrand, de lijst van zijn particuliere agenten ontbrak en vele andere belangrijke aanteekeningen. Het gemakkelijkste was het. de twee lijs ten van de agenten samen te stellen Heel veel adressen kende hij uit het hoofd. In ieder geval die van zijn particuliere medewerkers. Maar ook vele van zijn poli tieke helpers. De overige stonden op de brie ven, die In de groote safe van het gezant schap bewaard werden. Hij kon zich niet ophouden met de ge dachte of iemand in staat zou zijn het ge heimschrift te ontcijferen, waarin zijn aan* teekeningen geschreven waren. In dit op» zicht was hij bovendien vrij gerust. Dit zou niet gemakkelijk zijn, naar menschelijke be rekening zelfs onmogelijk. Maar toen kwam hem plotseling iets an ders in de gedachte. Behalve de belangrijke dingen, waar hij het eerst aan gedacht had, ontbrak hem immers nog iets, wat voor zijn positie van veel gewicht was. Hij beschikte steeds over groote sommen gelds uit de staatskas, die hem voor propaganda-doeleln» den toevertrouwd werden. Hij kende de nieuwe heeren van Rusland, die zoo wan trouwend waren, dat zij hun eigen vader en moeder niet geloofden. En nu kon hij zijn uitgaven niet bewijzen. Hij wist, dat hij goed aangeschreven stond, maar dit moest zeker zijn positie ondermijnen. En zijn positie was zijn sterkste wapen. Dat moest dus :n leden geval vermeden worden. (Wordt vervolgd?»

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6