UIT DE OMSTREKEN LETTEREN EN KUNST Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij al'e Drogisten. BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 13 JUNI VIERDE BLAD 1930 HAARLEMMERMEER GEMEENTERAAD. De Raad van deze gemeente komt in open bare vergadering bijeen op Dinsdag 17 Juni des namiddags te 2 uur (nieuwe tijdregeling). De volgende punten zullen aan de orde worden gesteld: Beëediging en installatie van het nieuwbe noemde raadslid den heer J C. Gehrels te Vijfhuizen. Benoeming van onderwijzend personeel voor de openbare lagere scholen no, 5 te Nieuw-Vennep en no. 9 bij Halfweg. Verkiezing van een wethouder in de va cature-Knaap. Benoeming van een gedelegeerde in het bestuur van de nijverheidsschool te Hoofd dorp en Nieuw-Vennep (vacature-Knaap). Antwoord van burgemeester en wethouders de vragen van den heer van Wijk betref fende de verbetering van den Kruisweg te Hoofddorp. Voorstel tot wijziging van het besluit be treffende het vervoer van zieken en. gewon den. Voorstel tot vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkom enbelasting voor belastingjaar 19301931. Voorstel tot aankoop van eenige perceelen bouwland langs den Kruisweg te Hoofddorp. Voorstel tot het aanvragen van voorschot ten aan het Rijk krachtens de landarbeiders- wet. Voorschot is gevraagd door: 1. H. van Saarloos, Kruisweg 397 te Hoofd dorp. 2. W. Kilwinger, Kruisweg 395 te Hoofd dorp. 3. T. Benschop. Kruisweg 97 te Hoofddorp. 4. K. G. Noorlcos, Sioterweg 246 te Hoofd dorp. 5. H. Dekker, Venneperweg 9 te Nieuw- yennep. 6. H. van Veen, Aalsmeerderweg 275 te Rijk. 7. J. van Dijk, Spieringweg 427 te Nieuw- yennep. 8. J. van der Wiel, Sioterweg 369 te Hoofd dorp. Zij willen bouwen op een perceel grond van J. C. Biesheuvel langs den Kruisweg; koop prijs 50 a 55 cent per M2. Voorstel inzake de gemeentereiniging. GRAANMARKT. Donderdag was de aanvoer op de graan- beurs te Hoofddorp als volgt: tarwe (witte) f 10 a f 10.50; tarwe (roode) f 9.50 a f 10; rogge f 6.25 a f 6.75; gerst-chevalier f 6.50 a f 7, haver f 5.75 a f 6.25. duiveboonen f 14 a f 15; paardeboonen f 8.25 a f 8.75; groene erwten f 8.50 a f 9; karwij f 33 a f 34, blauw- maanzaad f 36 a f 38. Alles per 100 K.G. BRANDSTICHTING? Aan 'den Geniedijk in Haarlemmermeer in 0e richting naar Aalsmeer zag men gister avond een der groote hooihoopen in lichte laaie staan. De eigenaar werd gewaarschuwd, was spoe dig ter plaatse en ontdekte een drietal man nen, die zich ijlings uit de voeten maakte. De politie arriveerde ook spoedig op de plaats van het gebeurde en heeft nog ge tracht de mannen, dié er van verdacht wer den het hooi te.hebben aangestoken, te ach terhalen, doch tevergeefs. HAARLEMMERLIEDE VERLOF BURGEMEESTER. De Burgemeester dezer gemeente, de heer L. H. Simons, zal van 12 tot en met 23 Juni met verlof afwezig zijn. HILLEGOM T. VAN WAVEREN t De president gedelegeerd commissaris der N.V. Hillegomsche Bloembollenkweekerij en Handel v.h. M. van Waveren en Zonen, de heer T. van Waveren is, zooals gisteren met enkele woorden is bericht, te Haarlem over leden. Hij bereikte den leeftijd van ruim 70 jaar, meer dan 30 jaar stond hij aan het hoofd der zaak, die een wereld-reputatie ge niet. De overledene was een der eersten die het buitenland bereisden om de bloembollen daar te verkoopen. Zijn naam in het vak had een voortreffelijke klank. In het vereeni- gingsleven bewoog hij zich niet veel. maar een feit van beteekenis is, dat hij het initia tief nam tot de oprichting van den Bond van Bloembollenhandelaren. Met den heer T. van Waveren is een be kend man uit het bloembollenvak heenge gaan. Het bericht van overlijden maakte in Hi 11egom, waar hij zijn zaak tot grooten bloei bracht en in de geheele bloembollenstreek diepen indruk. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag te Heemstede op de Algemeene Be graafplaats om kwart voor 12 uur. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: L van Mans. Mïd- dentuindorplaan 21, Haarlem, een grijs da- mestaschje met inhoud; G. Ravenhorst, Hospcslaan 3, Haarlem, een coceslooper en een closetborstel; B. v. Kampen, Zaxxd- voortschelaan 244. Zandvoort., een shawl; O. de Vries, Kinheimweg 63, Bloemendaal, een zakmesje; Tieleman, garage Verbeek, Bloemendaal, eenige tennisballen; S. Roo- sen, Middentuindorplaan 9. Haarlem, con damesportemónnaie met inhoud; L. Pouwer. Lage Duin en Daalscheweg 1. Bloemendaal. een zilveren broche en een huissleutel; W. Vis, Bentveldsweg 18. Aeröenhout, een da mesrijwiel; A. J. Krooder. Cheribonstraat 37, Haarlem, een rugzak met inhoud; Dijk stra, Kraantje Lek, Överveen, een bos sleu tels; W. Vleghert, Stolberglaan 17, Aerden- hout, een Engelsch geldstuk; Politiepost Aerdenhout, een gedeelte van een olie pomp; bureau van politie, Overveen, een sleutel, tewe rijwielbelastingmerken, een aschketel, een bril, een medaille, een sleutel; J. van Emmerik, Houtvaaxt 30, Haarlem, een bal: Politiepost Noordzeestrand: een dames handschoen. een portemonnaie met inhoud, twee schopjes, een sierspeld, een heeren handschoen, een koffertje, vier badschoenen, een statief, een bos sleutels, een danxes- tasch met inhoud, een bruine kinderschoen, een mantelceintuur, een heeren das, een sleutel. BEVERWIJK VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering ge houden van den Raad der gemeente Be verwijk op Donderdag 19 Juni 1930, des na middags ten 7 3 4 uur precies. Punten van behandeling: 1. Nadere stemming over de motie Visser- Groot, betreffende den bouw van 100 arbei derswoningen. 2. Voorstel omtrent de reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur. 3. Brae-advies op het beroepschrift van J. J. Bisschop c.s. inzake de weigering van een bouwvergunning. 4. Prae-advies op het adres van de Natio nale Commissie tegen alcoholisme betref fende verlaging van het maximum aantal drankvergunningen. 5. Voorstel tot vestiging in deze gemeente van een gemeentelijke lagere Tuinbouw school. 6. Voorstel tot den bouw van een bureau voor gemeentewerken. 7. Mededeelingen en ingekomen stukken. EEN GEBOUW VOOR OPENBARE WERKEN. B. en W. vragen den Raad een crediet van f 13125 voor de stichting van een bureau voor den dienst der opexxbare werken aan het C. H. Moensplein. In bovengenoemd bedrag is begrepen een bedrag van f 1625 voor den be- noodigden grond. SANTPOORT HET ZOMERSCHOOLFEEST VAN „VOLKS ONDERWIJS". Bovengenoemd feest voor de leerlingen van school F wordt op Woensdag 18 Juni e.k. op de Harddraverslaan gehouden. Evenals andere jaren worden de feestelijk heden geopend met een versierden optocht van poppenwagens kruiwagens, vliegende Hollanders, trekwagens, fietseix, hoepels enz. De opstelling vindt plaats in de Molenstraat. Na eexx rondgang door het dorp trekt men naar het feestterrein, waar de versierde voorwerpen worden „geëtaleerd". De middag is gereserveerd voor de kinder spelen. Ter afwisseling voex-en leerlingen van de 5e, 6e en 7e klas onder leiding van den heer Van Doorn gymnastische oefeningen uit. De prijsuitreiking zal ook dit jaar weer ge schieden door deix heer C. G. Dekker, hoofd van school F. ONTVANGEN BOEKEN De Sponzenvisser. Door Panaït Istrati. Arnhem. N-V. Van Loghum Sla torus' U.M. Van de door deze firma uitgegeven Stern- Serie, waarvan ieder nummer door een oor spronkelijke houtsnede van Fokko Mees ver lucht wordt, is dit korte verhaal van Istrati het vierde deeltje. De ons uit vroegere boeken bekende heer Adriaan Zografi ontmoet op 'ix avond in Athene een Rumeenschen laxxdgenoot, die hem in korte trekken en in echt Istratische woordkeus en zinsbouw zijn levensloop en levensinzicht bloot legt. Meix kan rustig er kennen dat Panaït Istrati een meer dan gewoon-boeiend verteller is, en zijn groote successen, sinds hij zeven, acht jaar geleden in Fransche vertaling debuteerde, volkomen begrijpen; en toch niet tot zijxx bewonde raars behooren. Mij althans is het bij allen eerbied, dien ik voor een levendig en origi neel talent als het zijne, koester, niet ge- geven van zijn werk te zijxx gaaxx houden. Hij heeft iets berekend-fcru ta a ls en zijn levenswijsheid lijkt mij zoo weinig wijs toe; zoo men tennxixxste wijsheid met een bepaald soort xxonehalaxit cynisme onvereenigbaar acht. Dat en het ietwat bax-baarsch karakter van den inhoud zijner verhalen past prachtig op de psyche van het na-oorlogsche lezend publiek en verklaart vermoedelijk naast zijn natuurlijk talexxt- het groot succes zijner boekexx. Men kan hem dit gaarne gun nen en toch voor de wereld hopen, dat deze geen duxxrzaam geluk in zijn werk vinden mag. Men is er. wat fijnzinnigen smaak voor geestelijke genieting aangaat, toch al op achteruitgegaan sixids de katastroof van 1914. „De jeugdige reiziger Adriaan Zografi zat op' het terrasje (van het restaurant Het Parthenon) langzaam genietend van een goed bereid Grieksch gerecht en vroeg zich met reden af: „Welke roem kan een klexn eetzaakje winnen door zijn naam te ontlee- nen aan een geweldig monument? terwijl als het zich bij voorbeeld noemde: „Restau rant Dc Fijne Biefstuk" iedere voorbijgan ger zou begrijpen dat je er goed eet." Deze overweging van den jeugdigen reizi ger is er eéne a la tante Belje, doch wordt met een diepzinnigheid belast die tante Betjc in haar beminnelijke onnoozelheid kan ontberen. Iets verder begint de „sponzenvisser" zijn levensverhaal aldus: „Mijn vader was jollemarf in Sulina. M'n moeder verhongerde onder al haar zorgen om zeven idioten mijn broers groot te brengen en één redelijk mannetje: ik zelf. Ja. ik. Ik kan dat gemakkelijk genoeg be wijzen. „Mijn broers doen tegenwoordig hetzelfde wat hun oudex's altijd gedaan hebben: zij werken uit vrees voor de honger; eten en drinken uit angst voor de dood; slapen om dat ze moe zijn; vechten en vermenigvuldi gen zich. omdat dat nu eenmaal zoo hoort. Twee van die zeven idioten zijn rijk gewor den. Zij hebben hun levenswijze enkel in dit opzicht veranderd: zij gaan niet meer te voet, en loopen de drempel van de kerk plat: daar slapen ze de heele godsdienst oefening lang en worden alleen wakker op het oogenblik. dat de koster hun in het oor schreeuwt:" enz-, enz. Nu ontbreekt er voor mijn gevoel van zulk een voor de verhaaltrant typeerend frag ment het eenige, waardopr het laag-bij-den grondsche van 's man's gedachtengang op een eenigszins hooger plan zou kunnen ge- ÏNGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. bracht worden: humor ontbreekt hier abso luut. Dat is jammer want wat er overblijft is buitengewoon alledaagsch, van aanvoelen zoowel als van expressie. Nu heb ik ook in andere, grootere werken van Istrati den hu mor zelden gevonden en zoo het juist ls wat Arthur Schnitzler zegt, dat, wie humor be zit. reeds bijna geniaal is, dan is het met de genialiteit van -Istrati maar matig in orde- Doch zulk een uitspraak heeft natuur lijk ook maar weer een zeer relatieve waarde, en het is niet om Istrati's reeds boven er kende waarde te beknabbelen, dat ik die paar- citaatjes geef, doch alleen om te illustreeren, wat ik als tekort in zijn kunst productie aanvoel, en waardoor hij mijn ge negenheid niet bezit. Te waardeeren blijft er bij dezen, in Ieder geval curieusen auteur nog voldoende over, ook hier, in dit korte verhaal. Hij bereikt met zijn wrangen toon, zijn afgebeten zinnen eéne spanning, waar aan ge U moeilijk onttrekken kunt, doet ons een blik slaan in levens en kringen, waar we nimmer over hadden nagedacht of die we ons andei's hadden voorgesteld en men vergeeft hem gaarne den brani, om den gang dien hij in zijn verhalen, groot en klein, weet te houden. Vervelend is hij zeker niet. En zoo een heel klein beetje „opscheppen" zooals dat vroeger onder jongens heette, kan in dezen nobelcn tijd zijn nut hebben. Wellicht bezat Istrati anders vandaag geen villa in Menton, van waaruit hij den spon zenvisser der wereld toezond. J. H. DE BOIS. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Geboren: Antonia Alida, d. van N. J. Ta bak en van J. B. Lemmcns; Arendje Iemkje, d„ van J. Schouten en van L. Prevo. Ondertrouwd: Aart van Keulen en Baukje Cornelissen. HAARLEMMERMEER Bevallen: W. v. d. BlijDol, d.; C. J P- Honxan—de Heij, d.: A. M. Vertegaalde Heij. d.: A, E v. d. Putte—Hulsbosch, z-; L. G. TroostGijsbcrs, z.: F. E. BraunBus- scher, d W. A. Bakkervan Egmond, d.; P de KoningRechstein. z.; W. van Andel Kaslander, z-; A. M. C. GrannetiaKemp. z.; C. A. de Hartog—Ts, 2 z; (tweeling); G. v. d. RietMayenburg, z.: S. FaasImanse, d.: A. Kamermanvan Zundert, z.; N. van TolMarbus. z.; G. van Erndenv. d. Stelt, z J. den HaanSpelt, d.; P. KnibbeHoog vliet, z.; E. M. Vaalburgv. Keulen, z.; T. M. Cornelxsse—Kersloot a Ondertrouwd: P. Schouten en P. Deugd; W. C. P. Kruger en W. Offerman; G. van Veen en K. L. Oosthoek; D. J. Middelkoop en G. Roos; P. Laméris en M. C- Breure. Gehuwd; C. E. Nederveld en II. J. van Hulzen; J. Slootweg en P. H. de Kok; P. Zwaxt en M. Kinkel; D. Gorter en M. Vreug- denhil; P. L. Cornelissen en D. J. Enthoven; A. van Zanten en J. Mes. Overleden: Hendrik de Ridder, 81 j., geh. met T. van Hert; Hugo Gijsbert Maas kant, 16 j., zoon van Pieter Maaskant; Grietje Cornelia van Eftrik, 9 j-, dochter van Hendrik van Eftrxk. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet terug gegeven. OPBOUWENDE, NATIONALE POLITIEK. Nu of nooit. Sinds de Grondwetsherziening van 1917 aan do orde werd gesteld en het ..Laat zitten wat zit" werd geproclameerd, wordt, nu eens hier, dan weer daar, de leuze naar voren ge bracht, dat de steeds verder doorvretende verdeeling en uitéén scheuring van onze na tie plaats moet maken voor een opbouwen de. nationale, synthetische politiek, die oog heeft voor algemeen belang, in stede van voor groeps-, en sekte- en klassebelangcn, een opbouwende politiek, die de groote maat schappelijke vragen, nationale zoowel als in ternationale; tot dc groote rassenproblemen mee inbegrepen, ziet als rechtvaardigheids- vragen, die door discussie en overtuigende argumentatie tot oplossing moeten worden gebracht, als gewetensvragen veelal, maar niet als machtsvragen, waarvoor meerder heden bij elkaar worden geknutseld of waar bij wapengeweld de beslissing brengt. Gezonde nationale politiek is slechts moge lijk indien de volksvertegenwoordiger zuiver staat op de basis van artikel 79 en 87 van de Grondwet. Art. 79. De Staten-Generaal vertegenwoor digen het geheele Ncdcrlandsche volk. Art 87. De leden stemmen zonder last van of ruggespraak met hen, die benoemen. In artikel 79 staat uitdrukkelijk dat elk lid van de Staten-Generaal moet behartigen de belangen van het geheele volk. niet speciaal van de Roomsch-Katholiekc-, of orthodox Protestantsche-, of vrijzinnig Protestant- sche-, of Joodsche fractie, niet speciaal van de kapitalistische, maar ook evenmin spe ciaal van de arbeidende klasse. En in artikel 87 lezen wij dat de volksvertegenwoordiger zich, als onafhankelijke, vrijstaande persoon lijkheid, uit de discussies een eigen oordeel vormen moet. dat hij niet aan handen en voeten gebonden mag zijn door partijdisci pline. door instructies van zijn partijbestuur en door belofte aan de kiezers gedaan Hoezeer onze separatistische, sektarische partijpolitiek onze volkseenheid ondermijnt, is dezer dagen overtuigend gebleken in dc radioüistributie; eindelijk is ons phlegma- tieke, nuchtere, Nederlandsclxe volk zóó ge voelig op de teenen getrapt, dat het wakker is geschrokken. De radio-zendtljd-distributle-rogcling is een apotheose van onze partijpolitiek, men zou met Goethe kunnen zeggen dat de advi seurs van minister Reymtr hier hebben ge- functionneerd als: „Een deel van gene kracht, „Die steeds het goede schept en steeds naar 't booze tracht" Door het streven naar con solide erin g der versnippering van het Nederlandsclxe volk, is wakker geroepen het besef van onze volks eenheid. Plotseling heeft zlclx scherp afgeteekend een afscheiding tusschen hen. die zich In de eerste plaats Nederlaxxder gevoelen en hoxx. die zich in de eerste plaats gevoelen partij ganger. Nu of nooit is het tijd oixx te komen tot de vorming van een Verbond voor opbouwende nationale politiek, een politieke groopecring, die op een zeer algemeen gehouden program ma. in dc eerste plaats stelling neemt tegen alle separatistische, sektarische drijverij. Een dergelijk verbond is theoretisch zeer goed denkbaar en praktisch ook ongetwijfeld te verwezeixlijkexx. indien men zich slechts tot het standpunt weet te verheffen van eerbie diging en waardeering voor wedex"/.ljdsche overtuiging, het standpunt dat meerderheids dwang eexx machtsmiddel ls. maar geen be wijs voor de rechtvaardigheid van een stand punt. voor de juistheid van een zienswijze. Zulk een verbond zou ixict moeten worden een Procrustesbed, zooals onze politieke par tijen maar al te zeer zijn, waar men tracht van ieder lid de overtuiging tot op de Juiste maat uit te rekken, respectievelijk in tekor ten; men zou er moeten staan op het stand punt dat iedere meening er zou kunnen wor den geuit, in besloten kring, op openbare ver gadering, in de volksvertegenwoordiging. Het gaat in de politiek om levende persoon lijkheden met diep gevoelde, levende over tuiging. niet om de doode letter van een ixx elkaar geknutseld programma. Er zouden zich. van zelf sprekend, in een dergelijk Verbond voor opbouwende natio nale politiek, onmiddellijk afteekenen een conservatieve vleugel, die tegen de Nationale Ontwapening gekant zou zijn en op het punt van Koloniale Politiek vooral oog zou hebben op de voordeden die Nedei-land uit Indië trekt, en eexx vooruitstrevexxde vleugel, voor standers van Nationale Ontwapening en van waarachtig belangelooze Koloniale Politiek. Het zijn beginselvragen van zeer verre strekking en toch moet het mogelijk zijn hier tot samengaan en onderlinge waardonrlng te komen, Indien men slechts wederzijds staat op het standpunt van openhartigheid, recht vaardigheid en goede trouw, op het stand punt dat gemeenschapszin móet zegevieren over den heerschzuchtigen eisch van den en keling om zijn broeder te exploiteeren, op het standpunt dat de politiek nooit en nimmer beheerscht mag worden door godsdienstig of economisch dogma, maar ten allen tijde doordrongen moe: zijn door het diep religieu ze besef van naastenliefde. Z. K Leiden.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13