SIR HENRY SEGRAVE VERONGELUKT. Het woord is aan... het uitbreidingsplan van 47e Jaargang No. 14408 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 14 Juni 1930 HAARLEM S DAGBLAD PIRECTEUR: P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f 0.2714, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57)4. Franco per post door Nederland 3.87)4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f 0-57)4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ035. Reclames ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraag en Aanbod 14 regels 0.6<\ elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f025, elke regel meer ƒ0.10, nits!. 4 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- eerste blad DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN Sir Henry Segrave fin den inzet) en de verongelukte „Miss England IP. Met de Miss England II. Jrfecantcïen gedooct. Toch in recorcftrjc! gevaren! Sfr Henry Segrave ëri 2L HaUïweü, eerste mecanicien van de Rolls Royce fabrieken te Derby, hebben gistermiddag den dood ge vonden bij de poging om het wereld-snel heidsrecord voor motorbooten ook op Enge- fends naam te brengen. Bij de proeven die Sir Henry Teeds 'eenlge dagen op het meer van Windermere geno men had, waren reeds twee schroeven gebro ken omdat zij het enorme vermogen van den motor niet konden verwerken. Donderdag brak de schroef toen de Miss England II een vaart had van 140 K.M. en een groote splin ter beschadigde den binnenkant van de boot. Het ongeluk bleek verder echter bijzonder goed afgeloopen. Gistermorgen was de geringe schade her steld en werd weer een nieuwe schroef aan gebracht, waarmee ditmaal een recordpoging over den afgebakenden mijl (vliegen de start) zou worden ondernomen. De eerste baan gaf een snelheid van 79.8 mijl, die op den terugtocht reeds tot 84 was gestegen. De volgende baan gaf ongeveer 90 en Segrave was toen 1/5 sec. buiten het record van der: Amerikaan Gar-Wood, die te Venetië een snelheid van 92.18 mijl per uur over den af gebakenden K.M. behaald heeft. De 3/10 seconde, die Segrave nu op den te rugweg nog sneller trachtte te gaan hebben zijn leven gekost. De boot haalde hier de 94 6 mijl en ongeveer 92 was voldoende voor den terugweg. (De snelheid wordt berekend uit het gemiddelde van een baan heen en terug). Wat er toen gebeurd is, staat op dit oogenblik nog niet precies vast. maar de tal rijke toeschouwers zagen eensklaps tot hun ontzetting, dat de Miss England n omsloeg, onder water scheen te verdwijnen, doch door haar vaart weer bovenkwam en kolommen stoom scheen uit te braken. Daarna zonk de boot. Twintig motorbootjes ijlden naar de plaats des onlieils, waar zij Sir Henry ernstig gewond en hevig bloedend uit het water wis ten op te visschen. De mecanicien Halliwell was in het water verdwenen en zijn lijk was gisteravond 8 uur nog niet gevonden het ongeluk geschiedde kort na 2 uur terwijl de derde inzittende, de machinist Wilcox ook zwaar gewond bleek, maar niet direct levens gevaarlijk. Sir Henry is in bewusteloozen toestand naar een particuliere woning vervoerd, waar hij kort na 5 uur is overleden. Henry Segrave is in 1896 geboren en was in de laatste jaren van den oorlog mecani cien te Portsmouth. Na de demobilisatie legde hij zich op motorrennen en varen toe en spoedig was hij een der snelste coureurs. Na dat Malcolm Campbell aan het strand te Daytona het snelheidsrecord boven de 200 mijl had gebracht, brak de Amerikaan Day Keech het in April 1928 weer en bracht het op 207.55 mijl per uur. Dit feit liet Segrave niet met rust en na verschillende vergeef- sche pogingen bracht hij het record weer op Engelands naam. toen hij in zijn Gouden Pijl de ongelooflijke snelheid van ruim 231 mijl of ruim 375 K.M. per uur bereikte. Hij legde de 1609 M. in 15.55 sec af. of meer dan 100 M. per seconde. Voorts meldt de N. ït. Ct. nog: Zijn poging om reeds verleden jaar te Ve netië het snelheidsrecord te water te be halen, faalde, doordat hij in een der wed strijden opgeven moest, omdat de Miss Eng land I in zeewier verward was geraakt en het record bleef op naam van Gar-Wood, Met dezelfde energie die hem bij zijn poging op het land bezield had, toog Segrave nu aan het werk en de Miss England II toonde ook grooter snelheid dan haar voorgangster, maar nu bleek geen schroef bestand te zijn tegen de kracht van den motor. Na zijn re cord te Daytona heeft Sir Segrave het prae- tücaat Sir gekregen. Het Persbureau Vaz Dias seint ons nog: Omtrent de oorzaken van de ramp doen vele theorieën de ronde. Een ooggetuige zeide dat de bodem van de boot, naar het scheen, plotseling barstte, terwijl de boot heel erg schommelde voor zij over den kop sloeg. Een ander zeide, dat de boot een stuk drijfhout zou hebben geraakt, hetgeen voldoende zou zijn geweest om de ramp te veroorzaken. Na de ramp deelden de tijdopnemers officieel mede, dat Miss England tijdens haar beide eerste races het wereldsnelheidsrecord voor watermotoren heeft gebroken door haar ge middelde snelheid welke 98,75 mijlen per uur heeft bedragen. De grootst te voren bereikte snelheid bedraagt 93,4 mijlen ten name van den Amerikaan Garwood. De snelheid, in de eerste race bedroeg 96.41 en tijdens de tweede race 101,11 mijlen. Segrave heeft zich derhalve dubbel onder scheiden, doordat hij snelheidsrecords op zijn naam heeft gebracht zoowel te land als te water. Aan de Tel. ontleenen wïj nog het volgen de: Langs den oever van het WIndermeremeer hadden zich ettelijke duizenden toeschou wers geschaard om sir Henry Segrave te zien bij zijn poging om het snelheidsrecord te water, dat met 149.83 K.M. op naam van Amerika stond, te verbeteren. Er werden drie races gehouden van een (mijl; de eerste mijl werd afgelegd met een uursnelheid van 155,12 K.M., terwijl Segrave bij de tweede race 162,60 K.M. wist te be reiken. Daarna begon de derde race, doch door een onbekende oorzaak, terwijl de boot met volle kracht voer, zag men deze naar links omzwenken en in schuim, vlammen en rook gehuld in de diepte verdwijnen. Eeni- ge seconden daarna dook de witte onder kant van de Miss England uit het water op en zag men twee lichamen in het water wor stelen. Kreten van ontzetting stegen op uit de toeschouwers en verscheiden vrouwen vielen in zwijm. Onmiddellijk spoedde zich een tien tal motorbooten naar de plaats des on- heils. De ingenieur Wilcoks werd het eerst aan boord van een boot gebracht en hoewel hij ernstig gewond was, waren zijn eerste woor den: „Zorg voor Segrave". Deze laatste werd gered door een der opvarenden van een mo torboot, die te water sprong en sir Henry aan boord wist te brengen, waarna deze in allerijl aan land werd gebracht. Zijn toestand bleek zeer ernstig te zijn. Hij had een gebro ken arm en dijbeen, terwijl ook verschillende ribben waren geroken, waardoor een van zijn longen was doorboord. Nadat hij aan land was gebracht, waren zijn eerste woorden: „Heb ik het record ver beterd?" doch voordat hierop antwoord kon worden gegeven, viel hij wederom in zwijm. Hij overleed kort daarna. De voor het ongeluk gemaakte tijden zul len opgezonden worden naar de Internatio nal Marine Yachting Union met het ver zoek deze te erkennen aLs een nieuw we reldrecord. twee delftsche studenten voor de rechtbank. binnengedrongen in het koninklijk paleis. De Vierde Kamer van de Rechtbank te Am sterdam behandelde Vrijdag de zaak tegen de beide Delftsche studenten A. A. M. de B. en A. H. B., verdacht van huisvrede breuk. Zooals men zich zal herinneren waren de beide studenten op den avond na de Vars:ty (11 Mei) het Koninklijk Paleis aan d*" Nieuwe Zijdsvoorburgwal binnengedrongen. Zij hadden aangebeld en toen de portier mede deelde, dat het paleis niet te bezichtigen was, hadden zij hem opzij geduwd en waren ze gearresteerd, nadat zij een ruit van het Schopenhauer (in Charivarius' bewerking) Vermits de massa meent, dat wie een ambt bekleedt, Meer dan een ander durft en doet en kan en weet, Maakt deze, dat die meening niet verloren ga: Verzuim van plicht komt, zooals 't heet, zijn eer te na. Het ambt verleent vanzelf een soort van waardigheid, Die houdt den drager af van al wat daar mee strijdt. En daar nu dit gevoel als veer en prikkel werkt, Heeft deze eer het nut, dat zij hem steunt en sterkt. De Staat opdat die steun den zxoakke niet ontvall', Heeft titels uitgedacht, die klinken als een knal. WETPRODUCTIE. (In haar zitting van Donderdag jJ. heeft de Eerste Kamer niet ifiinder dan 32 wetsontwerpen afgehandeld). Zie je, dat is nog eens werken Van ons wettelijk gezag, Tweeëndertig wetsontwerpen Alle op denzelfden dag. Om in dit verband te spreken In de termen van de sport: 't Was een snelgeloopen wet-strijd Met een nationaal record. Er 's geen slapte in productie Op dit wettelijk gebied. Ook al is naar 't wetsartikel Onze vraag zoo machtig niet. Ik voor mij kan nooit begrijpen, Wie om al die wetten vroeg Volgens ons, gewone burgers Waren er toch ruim genoeg. Ik neem aan vereerde lezer Dat g' een deugdzaam burger bent Een die, zooals 't heet „geacht" wordt Dat hij alle wetten kent. Deze term is goed gevonden Want er mag *r»t recht verklaard: Kent een burger alle wetten, Dan is hij wel achtingwaard. Tweeëndertig nieuwe wetten 't Is voorwaar geen kleinigheid, Gaat u maar weer aan 't studeeren, Ik voor mij, ik heb geen tijd. palets aan de zijde van de Nieuwe Zijdsvoor burgwal hadden vernield. Geëischt werd een gevangenisstraf van drie weken. De verdediger Mr. J. de Vrieze, drong aan op een geldboete subs, een geringe voorwaar delijke straf. Uitspraak 27 Juni, GEEN MUITERIJ IN HET FRANSCHE LEGER. PARIJS, 13 Juni (N.T.A.) De „Echo de Paris" neemt zijn bericht van gisteren over de incidenten in het reservistenkamp van Sisonne in hoofdzaak terug. Het blad deelt heden mede, dat de beide gearresteerde reservisten, die gepoogd had den hun kameraden tot ongehoorzaamheid aan te sporen, dronken waren. Tot betoogin gen tegen superieuren is het echter niet ge komen. De vastgestelde oefeningen zijn alle gehou den. BLOEMENDAAL de gronden langs den zeeweg. vastlegging der voorwaarden. Nu Gedeputeerde Staten het raadsbesluit hebben goedgekeurd tot aankoop der gronden langs den Zeeweg (163 H.A. voor een bedrag van f 963 084.40) achten B. en W. het ge- wenscht de tijdens de onderhandelingen om trent den aankoop der gronden gemaakte be dingen, volledig vast te leggen in een raads besluit opdat de koopovereenkomst in over» eenstemming met dit besluit kan worden op gemaakt. Daaronder is de bepaling opgenomen dat op elke 3 HA. slechts een woning met bijgebouwen mag worden gezet, bestemd ter bewoning door een gezin, zoodat afzonderlijke boven» en benedenwoningen zijn uitgesloten. Er mag hoogstens één Inrichting ter ver pleging van liehaamskracken langs den weg gebouwd worden. ONDERWIJS B. en W. stellen aan den raad voor finan- cieele medewerking te verleenen voor den verbouw van de school der Bloemendaalsche schoolvereeniging, om een parallelklasse te kunnen openen voor onderwijs op Montesso- riaanschen grondslag. DE ZUIDLAAN B. en W. stellen aan den raad voor aan de Mij. „Veenduin" te verkoopen een strook gror.d met sioaot langs de Zuidlaan. ter grootte van 380 M2. op voorwaarde, dat de maatschappij f 4310 aan de gemeente betaalt voor het verharden van het gedeelte der Zuidlaan dat op Bloemendaal's gebied ligt. bloemendaal. De gewestelijke commissie tegen bebouwing van den Zeeweg. geen arbeiderswoningen bij het kolkje. B. enW. hebben met de technische sub commissie uit de vaste commissie voor uit breidingsplannen in Noord-Holland onder handeld over een algeheele herziening van het uitbreidingsplan van 1913 en 1914. Er is thans een schema voor dit gewijzig de uitbreidingsplan aan den raad gezonden. Allereerst wordt medegedeeld, dat Bloe- mendaal een gemeente is rijk aan natuur schoon. Het behoud daarvan is van groot be lang zoowel met het oog op de behoefte aan recreatiegebied voor deze geheele dicht-be- volkte gemeente als omdat het een bron van welvaart is voor de ge meente. Voor bebouwing komen in de eerste plaats in aanmerking de weilan den en bollenvelden aan de Westzijde be grensd door de spoorlijnen AlkmaarHaar lem en Haarlem—Leiden en aan de Oostzijde begrensd door de lijn loopende langs de Oost zijde van de bebouwing van het Duinlustpark, de Schapeduinen. Wildhoef en het dorp Bloe- mendaal en verder langs den Bloemendaal- seheweg, de Oostzijde van de kom van Over- veen (de Elswoutslaan), Duinvliet. Konings hof, de Westzijde van Aerdenhout en het deel van het Naaldenveld. dat voor bebouwing is aangewezen. Aan de Zuidzijde vormt Boeken- roode een geschikte begrenzing van de be bouwing. Voorts zou aan de betaande villaparken Aerdenhout, Kweekduin en het Duinlustpark eenige uitbreiding gegeven kunnen worden. Tenslotte acht de Commissie het. gezien de toenemende neiging tot bouwen in de ge meente Bermebroek, niet onwaarschijnlijk, dat een dergelijke neiging onder invloed van de verbeterde verkeerswegen en verkeersmid delen en de electrificatie van de spoorlijn, zich ook zal gaan vertoonen in Vo gelenzang. Het komt haar daarom ge- wenscht voor tijdig een bebouwingsplan voor dit deel der gemeente gereed te hebben, dat voorloopig slechts van beperkten omvang zou behoeven te zijn. Den bevolkingsaanwas ln aanmerking ne mende, meent de Commissie, dat het voren- omschreven voor bebouwing te bestemmen gebied voor de eerste tientallen jaren een voldoende oppervlakte aan woonruimte zal bieden. Buiten dit gebied worde bebouwing, ook langs de bestaande openbare wegen, zooveel mogelijk tegengegaan. Verstrooide bebouwing is om tal van redenen te veroordeelen. De aesthetische en economische bezwaren van lintbebouwing mogen voldoende bekend wor den geacht. De Vogelenzangscheweg. waarvan het bij zonder mooie gezicht op de duinen helaas reeds ten deele door bebouwing aan het oog is onttrokken, dient verder onbebouwd te blijven. Omtrent de plannen voor een nieuwen Rijksweg bewesten Haarlem bestaat nog niet de minste zekerheid, Wel Is het waarschijn lijk, dat een tracé dicht bewesten de kom van Vogelenzang zal worden gekozen. Mocht dit het geval zijn, dan zal deze weg ln voren bedoeld plan voor Vogelenzang moeten wor den opgenomen. De bebouwing worde dan tot het gebied ten Oosten van den weg beperkt. Bebouwing van den Zeeweg zou de Com missie ten zeerste betreuren. Thans is dit een van de mooiste wegen van het land en bij bebouwing (ook bij zeer ruime bebouwing) zou de schoonheid van het slechts licht ge accidenteerde duinlandschap worden vernie tigd. Immers de schaal van het landschap zou worden verkleind en het ongerepte van de duinen en het vrije uitzicht, die de groote bekoring van dezen weg vormen, zouden ver loren gaan, terwijl maskeeren van de be bouwing door zware beplanting in de duinen niet mogelijk is Het natuurschoon van bij- zonderen aard, dat de gemeente door den aanleg van den weg binnen het bereik van de bevolking heeft gebracht, zou door elke bebouwing onvermijdelijk geschonden wor den. Voorts zou door bebouwing van den Zeeweg de mogelijkheid, te zijner tijd een groot sa menhangend duingebied als natuurreservaat en recreatieterrein voor de bevolking te vor men. worden afgesneden. Zelfs zou deze be bouwing op den duur tot versnippering van de duinen en verdere opoffering aan de be bouwing lelden. Ook al ls het blijvend behoud van de duinen een boven gemeentelijk be lang en waarschijnlijk slechts door aankoop te bereiken, van de gemeente, waarin dit na tuurschoon is gelegen, kan worden verwacht, dat zij blijk geeft zich van haar plicht te genover de bevolking bewust te zijn en van haar kant bereid is te doen, wat binnen haar macht ligt. De Commissie meent daarom nog eens met aandrang te moeten adviseeren den Zeeweg onbebouwd te laten. De duinen van het Brouwerskolkje komen naar het oordeel der Commissie niet voor bebouwing in aanmerking. Naar B. en W. mededeelden wordt gedacht over de stichting van een arbeiderswijk op de meest Westelijke duintoppen. Hiervan zou echter zoo meent de Commissie algeheele vernietiging van dit geheele, zoo bekoorlijke, doch weinig uit gestrekte duingebied het gevolg zijn. Zeifs. van het natuurschoon in de onmiddellijke omgeving van de Kolk zou weinig overblijven, wanneer dit gebied als dagelij ksch speeiter- Het Belangrijkste. Segrave verongelukt met de Miss England ff. Z\jn mecanicien gedood. (Ie blad, le pag.) Het uitbreidingsplan van Bloemendaal. (le blad, le pag.)] De nieuwe boulevard te Zandvoort. Onder zoek naar het beleid van wethouder Zwaan, (3e blad, le pag.) Manloe krijgt zijn zin. Roemenië zal waar schijnlijk door een sterke boeren-regee- ring bestuurd toorden. (2e blad le pag.) De Roeiwedstrijden van de Koninklijke. (le blad, 2e pag) ARTIKELEN, enz. Dr. J. Wackte Eystpn. De verovering van Algiers. (5e blad, le pag.) J. B. Schuil: Het afgeloopen tooncclselzocn (II). (3e blad, le pag.) Aga: Rometnsche Kalverstraatjes. (5e blad, le pag.) H. Buys: Jazz-Rage. (5e blad, 2e pag.) Henry A. Th. Lesturgeon Het eeuwfeest van Algiers. (2e blad, le pag.) P. J. Zürcher: Uit Vergeelde Paperassen. (Uit de geschiedenis van Ned.-Indic). (5e blad, 2e pag.) De profeet van Wallstreet. Roger W. Babson en de beurs. (5e blad, 3e pag.) (Voor de laatste berichten zie men de 2e pagina van het Eerste Blad). INGEZONDEN MEDEDEEL IN GEN KENNISGEVING Wij hebben de eer UEd. mede te deelen dat wij vanaf heden onze firma c. SMIT-DE VOS uit de firma J. Goosens Jr., Groote Houtstraat 64, hebben teruggetrokken. Voor annonce zie binnenpagina. Hoogachtend Firma C. SMIT-DE VOS Old England rein van kinderen der bewoners zou worden gebruikt. Wanneer er inderdaad in Bloemendaal be hoefte bestaat aan meer ruimte voor arbei derswoningen dan het plan voor de Schape duinen en het plan voor het gebied ter weers zijden van de Jullanalaan bieden, zal daar voor een meer geschikt terrein moeten wor den aangewezen. De commissie spreekt zich uit tegen het plan van het gemeentebestuur voor een weg over de duinen van het Brouwerskolkje, die den Dulnlustweg zou verbinden met den weg langs de spoorlijn, waarover een viaduct over deze spoorlijn gemaakt zou moeten worden. Het wordt betoT geacht dien weg langs de bestaande Zanderijvaart te leggen. Een weg die niet bebouwd wordt zou voorloopig niet broeder behoeven te zijn dan 6 M. met wan del- en fietspaden. Geen nienw gemeente centrum bij den Zeeweg? Do commissie acht het denkbeeld van het gemeentebestuur om bij het begin van den Zeeweg een nieuw gemeente centrum te ves tigen (raadhuis, politiebureau, openbare werken, enz.) niet gelukkig. Voor openbare gebouwen ls dit niet de aangewezen plaats. Voor het raadhuis zou de commissie de voor keur geven aan een minder excentrisch gele gen plaats. Te denken valt b v. aan een terrein In de omgeving van de Jullanalaan en don in het uitbreidingsplan voor de gronden ter weers zijden van de Julianalaan ontworpen hoofd verkeersweg Noord-Zuid, of aan een bestaan de voor dit doel geschikte of geschikt te ma ken villa. Overwegende bezwaren tegen het terrein aan den Zeeweg heeft zij echter niet, mits daaraan niet wordt gekoppeld het denk beeld om ter plaatse een centrum te maken. WIJNKOOP EN VOLTAIRE Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: Wil de minister mededeelen. wat de regee ring aanleiding heeft gegeven zoodanige din gen te laten doen of na te laten, die er wel toe moesten leiden, dat de Vrijdenkers-Ra- dio-omroep gedwongen was afstand te doen van zijn voornemen tot een uitzending ter herdenking van het overlijden van Voltaire op 30 Mei jl.? Is de minister bereid te bevorderen dat de secretaris van den Radioraad en a: thans één ambtenaar ter departemente in de toe komst weten wie Voltaire ls, en zoodoende in den vervolge dergelijke moeilijke vraag stukken met bekwamen spoed door de re geering kunnen worden behandeld?

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1