NU MANIOE DE OPDRACHT AANVAARD HEEFT. BUITENLAND HET EEUWFEEST VAN ALGIERS. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 14 JUNI 1930 TWEEDE BLAD STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 Een sterke boerenregeering. De opzet van de heele konings-affaire Carol's beleid. De cirkel gesloten. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Zeer snel ontwikkelen de gebeurtenissen zich in Roemenië. Sedert gisteren zijn er weer goede vorderingen gemaakt! Zooals men zich zal herinneren, schreven wij dat er na de benoeming van generaal Presan twee wegen openlagen: de samenstelling van een regeering uit alle partijen en de vorming van een regeering van generaals Zooals te vernachten was slaagde Presan er inderdaad niet in de verschillende groepen zoo dicht bij elkaar te brengen dat kabinetsvorming mo gelijk was. De veronderstelling lag voor de hand, dat Carol thans zou overgaan tot het doen vormen van een regeering van gene raals. Immers bij de eerste opdracht aan Manioe was reeds gebleken dat de vroegere minister-president er niets voor voelde, met zijn tegenstanders (de liberalen) samen te werken. Carol II heeft echter zijn toevlucht genomen tot het derde middel: hij heeft Manioe zijn zin gegeven. Het decreet waarbij deze tot minister-president wordt benoemd moet reeds zijn onderteekend en vandaag zal Roemenië waarschijnlijk al geregeerd wor den door een kabinet bestaande uit vertegen woordigers van de boerenpartij en van de groep Jorga (die steeds met Manioe heeft samengewerkt). De cirkel is dus thans gesloten. Er werd Van het begin af beweerd dat deze heele zaak op touw was gezet om de positie van Manioe te versterken. Dit is nu met aan zekerheid grenzende waarschijnlij kh'eid een feit geworden. Concludeerende kan 'men verklaren dat Carol alles in het werk heeft gesteld om de partijen nader tot elkaar te brengen. Eerst toen dat mislukte gaf hij Manioe volmacht. Een andere conclusie is, dat de leiders van de boerenpartij een buitengewoon groot or ganisatie talent aan den dag hebben gelegd. Uit juridisch oogpunt vooral was de heele affaire prachtig geregeld. De drie phasen waarin men de gansche geschiedenis kan onderverdeelen werden afgebakend door drie feiten. Het eerste was, dat Manioe aftrad omdat hij indertijd in de handen van koning Michael den eed had afgelegd en dat een kabinet Mironesco dat één dag geleefd heeft, Carol tot koning uitriep. Het tweecfe feit was de weigering van Manioe om als kabinetsformateur op te tre den. Het derde feit is het aanvaarden van de opdracht tot kabinetsformatie. Roe menië zal nu waarschijnlijk geregeerd wor den door een sterke boerenregeering en een vorst, die reeds bewezen heeft dat hij heel goed weet wat hij wil. L. A. Alba toekomstig premier van Spanje PARIJS, 13 Juni (N. T. A.> Naar wordt gemeld zou de vroegere minister van buiten- landsche zaken Alba, die tijdens de dicta tuur verbannen was, koning Alfonso op idens refs naar Londen te Parijs ontmoeten. Twee dagen later zou Alba zich eveneens naar Londen begeven. Alba is in den laatsten tijd herhaaldelijk als toekomstig premier genoemd. Officieel bericht over de verhouding Rusland Duitschland. BERLIJN. 13 Juni. (W.B1 Van officieele Duitsche zijde wordt het volgende medege- deeld Ten aanzien van de betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland waren in den loop der tijden talrijke quaesties ontstaan, die een oplossing eischten. De beide regeeringen hebben derhalve de zer dagen in diplomatieke besprekingen vele Vraagstukken behandeld, waarvan eenige reeds op bevredigende wijze zijn opgelost. De overige zullen aan een commissie van arbi trage worden voorgelegd, welke op 16 Juni te Moskou zal bijeenkomen. Bij de besprekingen is men uitgegaan van het denkbeeld, de moeilijkheden in den geest van het verdrag van Rapallo te overwinnen. Men is opnieuw tot de overtuiging geko men. dat het verschil tusschen de beide staatsregelingen geen hinderpaal behoeft te zijn voor de vruchtbare verdere ontwikkeling der vriendschappelijke betrekkingen, waarbij wederzijds de opvatting werd gehuldigd, dat alle pogingen om de binnenlan-dsche aange legenheden der andere partij te beïnvloeden achterwege moesten blijven. Beide regeeringen zijn besloten deze op vattingen ais grondslag der onder.inge b-toe.c- kingen te handhaven en ook in de toekomst zich voordoende quaesties in dezen geest op te lossen. Zij zijn overtuigd daardoor niet alleen in het belang hunner landen te handelen, maar pok in dat van den wereldvrede. Kingsford Smith nog niet vertrokken. DUBLIN, 13 Juni. Terwijl het gisteren waarschijnlijk werd geacht, dat de start van de „Southern Cross" Zaterdagmorgen zou plaats hebben, wordt thans vernomen, dat de vlucht opnieuw vertraagd zal moeten worden. Dit nieuwe uitstel is een gevolg van de weerberichten, volgens welke er op den Atlantischen Oceaan een tegenwind heerscht van 5060 KJM. per uur. Het monsterproces van Lyon De rechtbank te Lyon heeft uitspraak ge daan in het proces, dat3000 burgers de waterleidingmaatschappij der stad Lyon heb ben aangedaan naar aanleiding van de typhus-epidemie van November 1928, welke epidemie ontstond ten gevolge van het door de gemeente verstrekte drinkwater en waar bij 320 personen om het leven kwamen. De eisch tot schadevergoeding bedroeg in totaal 40 millioen francs Zoo'n geweldig bedrag is intusschen niet uitgekeerd, aldus het Hbld. De waterleiding maatschappij werd veroordeeld tot het be talen van 500.000 francs schadevergoeding, terwijl de directeur, de heer Mercier, tot een gevangenisstraf van een jaar en een boete van 500 fres. werd veroordeeld wegens het veroorzaken van den dood door schuld. Het vonnis berustte op de overweging dat de maatschappij water had geleverd, dat af komstig was uit een reservoir, waai- riolen- water in had gevloeid. De moord op den reporter van de Chicago Tribune. In verband met den moord op den reporter van de „Chicago Tribune" de vermoorde was naar men weet een specialiteit op cri mineel gebied en bij wijze van spreken kind aan huis bij de kopstukken der onderwereld van Chicago heeft de politie een razzia gehouden er. 600 personen gearresteerd, al dus het Hbld. Ook te New-York werden aan houdingen verricht, in het geheel een zeven tigtal, waaronder die van negen aanhan gers van AI Capone, die zooals wij meldden in den expresstrein van Chicago naar New- York aangehouden werden. Het werk van de Intern. Arbeidsconferentie. In een opgewonden middagvergadering heeft de arbeidersgroep onder aanvoering van Jouhaux met hartstocht haar amende ment op alinea 2 van artikel 1 om' binnen 5 jaar den gedwongen arbeid in eiken vorm integraal af te schaffen, verdedigd tegen over het amendement van den Britschen re- geeringsgemachtigde Vernon, om over 5 jaar door het Internationaal Arbeidsbureau een onderzoek te doen instellen naar de mogelijk heid van onverwijlde afschaffing en van in schrijving van het vraagstuk op de agenda der internationale arbeidsconferentie, aldus de NR.C. Er ontspon zich een merkwaardig debat tusschen den Franschen arbeidersafgevaar digde en den regeeringsgedelegeerde, den Afrikaanschen député Diagne, welke laatste met klem verklaarde, dat een termijn van 5 jaar te kort was en die een termijn van 10 jaar voox-stelde. Jouhaux wond zich op over de verdediging van een langeren termijn door „een vertegenwoordiger der bevolkin gen, waarvoor deze conventie gemaakt wordt" en de Afrikaan wond zich niet min der op over de kritiek der arbeidersgedele geerden, „die over landen en toestanden spraken, waarvan zij niets afwisten". Jou haux kreeg steun van Brazilië, Diagne van Portugal, dat den termijn van 10 jaar kon aanbevelen. De opmerking van den Chineeschen gede legeerde, dat hij geen practische argumen ten gehoord had tegen den termijn van 5 jaren, is voor prof. Moresco, onzen regee ringsgedelegeerde, aanleiding geweest om in een heldere uiteenzetting, die ook indruk maakte door de wijze waarop zij werd voor gedragen, aan te toonen welke moeilijk heden zich voordoen in de praktijk en hoe zeer geleidelijke afschaffing de voorkeur verdient. Hij betoogde, dat in Nederlandsch- Indië de heerendiensten die voor het groot ste deel der bevolking reeds zijn afgeschaft, misschien in 10 jaren geheel zouden kunnen verdwijnen, doch zeker niet vroeger; de vol komen onschadelijke gemeente- of dessa- diensten echter, welke een inheemsche in stelling vormen, zullen onder de afschaffing niet begrepen kunnen worden. Nederlands taak om de bevolking te beschermen zou hier in botsing komen met zijn niet minder nauw lettend betrachte plicht om de inheemsche instellingen te eerbiedigen. Nederland zal eeen conventie kunnen teekenen. welke bin nen korten termijn de gemeentediensten af schafte, dan wel het zal te dien aanzien een voorbehoud moeten maken. Vervolgens ver geleek spr. Java. waar de heerendiensten geleidelijk, residentiegewijs zijn afgeschaft, met Ceylon, waar onmiddellijk nadat het onder Engelsch beheer gekomen was, de herendiensten werden afgeschaft, doch 2 jaar later reeds weer moesten worden inge voerd. omdat de wegen er volkomen ver waarloosd waren. Dertig jaar later werden de heerendiensten opnieuw afgeschaft en 16 jaar daarna moest het Engelsch bestuur voor de tweede maal op zijn beshsslng terug komen. Het amendement der arbeidersgroep drijft z.i. dan ook tegen de koloniale erva ring in. Hadji Agoes Salim heeft in een slechts voor een'deel der zaal verstaanbare rede de ar- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO Cts. per regel. TEL. 10756 FEX Klop-veeg-Stofzuigers f 175 gumenten van prof- Moresco bestreden. Hij betoogde, dat de inheemsche instellingen onder de koloniale overheersching veel van haar traditioneele bcteekenis hebben verlo ren, zoodat de hoofden, al worden zij geko zen door de bevolking, gouvernementsambte naren zijn geworden, die niet door de bevol king kunnen worden afgezet. De afschaffing van de heerendiensten op Java schreef hij aan den slechten oeconomlschen toestand toe, waardoor zij geen heerendiensten meer presteeren konden; zelfs moest de belasting, die ze verving ook om die reden weer snel worden afgeschaft. De gemeentediensten vielen buiten de strekking van het amende ment der arbeidersgroep. Het voorbeeld van Ceylon wraakte spreker: men mag zich niet beroepen op een ervaring van een eeuw ge leden, vooral niet daar er in die eeuw zoo veel veranderd is in het verkeer tusschen Nederland en koloniën. Hij eindigde met de heerendiensten ondragelijk voor de bevol king te noemen en sprak de overtuiging uit, dat het tegenwoordige Indische bewind wel kans zou zien de heerendiensten binnen 5 jaren af te schaffen. Het komt er maar op aan, of de overheerschende partij in de af schaffing voordeel ziet; dan kan het wel vlug. De debatten verliepen herhaaldelijk in air gemeene beschouwingen over koloniaal be leid, ook van de zijde van den Britsch Indi- schen werkgeversgedelegeerde, Albert Tho mas trachtte president Gautier bij te sprin gen om de debatten weer in het spoor te brengen en eindelijk tot stemming te komen, wat eerst tegen half 8 in den vooravond ge lukte, met dezen uitslag dat het arbeiders amendement (afschaffing in 5 jaar) met 20 tegen 17 stemmen werd verworpen en het amendement Vernon (over 5 jaar onderzoek naar de mogelijkheid van afschaffing) met 279 stemmen werd aangenomen, waarbij onze regeerings- en werkgeversgedelegeerden tegen stemden- Over artikel 1 in zijn geheel moet nu nog stemming plaatsvinden. Poincaré over Cochin-China. PARIJS, 13 Juni. (N. T. A.) De voormalige minister-president Poincaré heeft een artikel over de opstandige beweging in Indo-China geschreven. Hij wijst er op dat Frankrijk nooit aan een anderen staat de rechten zal afstaan, die het door taaien arbeid in de koloniën in het Oosten heeft verworven. De pogingen van Russische zijde om een ontbinding te veroor zaken, moeten worden onderdrukt. Doch ook buiten Rusland doet zich een algemeene be weging gelden, welke men niet over het hoofd mag zien. Het is daarop van belang dat Frankrijk ingrijpt, daar de toestand steeds erger zou worden indien hij voortduurt. .De bestraffing der opstandelingen. PARIJS, 13 Juni (N. T, A.) Vijf-en-zestig inlanders, die aan den opstand in Indo-China hebben deelgenomen, zijn tot gevangenisstraf van twee tot drie jaar veroordeeld. De „Humanité" beweert dat er op het oogenblik 68 doodvonnissen in verband met den opstand zijn geteekend. Herinnering aan Landru. Een herinnering aan Landru, de Blauw baard, die verscheidene zijner „verloofden" vermoordde en haar stoffelijk overschot ver brandde: in zijn villa te Gambais is een res taurant gevestigd, aldus het Hbld. De naam ,van deze eetgelegenheid is min of meer luguber: „Au grilion du Foyer". HET BOEK VAN DE WEEK. (Van onzen Londenschen correspondent). Het eerste deel van het Rapport van de Commissie Simon, dat een overzicht geeft van de problemen van Britsch Indië, is het meest gevraagde boek van de week. Mis schien is het de eerste „best seller", die de landsdrukkerij heeft afgeleverd. Sir John Simon is met de publiciteit, die de arbeid van hem en zijn zesc medewerkers heeft ge kregen, zeer ingenomen. En het is zeker een goed ding dat dit Deel I, voor 3 shilling, als „heete koeken" (dat wil zeggen: grif) van de hand gaat. Aldus moet het publiek een goed oordeel krijgen van den toestand in Britsch- Indië, waarin het bovendien is geholpen door de pers, die in eenige gevallen bijvoeg sels heeft gegeven met duidelijke overzich ten van hetgeen het boek bevat. Het peil van kennis over dat kleurrijk lappendeken van rassen en klassen en kasten en geloo- vigen, dat zooveel zorg en twist baart, moet over veertien dagen wanneer deel II (met de aanbevelingen der Commissie verschijnt) hoog genoeg zijn om die aanbevelingen intelligent te kunnen beoordeelen. Daarmede is de tusschenpoos tusschen de uitgave van het eerste en tweede deel gerechtvaardigd. Het was raadzaam het Rapport tegelijk in AGENDA Heden: ZATERDAG 14 JUNI Schouwburg Jansweg: Operette „Rose Marie". 8.15 uur. Lion d'Or. N.V. Ned. Ind. Film Mij. aan deelhoudersvergadering. Palace: ..Het spook van de Opera". Too- neel: Goyo Matsu en assistente. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Blanke Duivels" en ,.Van Hel tot Paradijs". Tooneel: Piet Groenendaal 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Huwelijk in Holly wood". Tooneel: 5 Carras. 2.30, 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „Artikel 232" en frDe Spookauto". Tooneel: Michel Swaab 2.30 en 8.15 uur. ZONDAG 15 JUNI Schouwburg Jansweg: Operette „Rose Marie". 8.15 üur. Remonstrantenhuis. Vereen, van Spiritis ten. „Wetenschap en Religie". Wijdingsmor gen. 10.30 uur v.m. Parklaan 32. Godsdienstoefening. Spreker Pastor Herbst. 7 uur nam. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 16 JUNI Gem. Concertzaal. Propaganda-feestavond van de V. A. R. A. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij- Van Bou-Saada naar Constantine. Te Constantine. IIL Zooals ik trouwens wel vreesde is het gis teravond toch nog weer laat geworden, hoe wel we wisten uiterlijk om half zeven weer op weg te moeten zijn. Maar dan in vredes naam maar een uurtje minder slapen. De militaire en civiele autoriteiten van Bou-Saada hadden zich nu eens echt uitge sloofd om me ook iets bijzonders te laten zien. In het zuiden van de Sahara woont een Bedouïenen-stam wa«.r men er hoogst eigen aardige gewoonten op na houdt. De jonge- meisjes, als ze een jaar of veer.ien oud zijn. trekken geheel op haar eentje door de woestijn naar het noorden, naar de steden, waar ze moeten zien met dansen in enkele jaren een buidsschat te verdienen. Eerst dan mogen ze naar den stam terugkeeren om er te trouwen. En daar er nu juist zoo'n groep danseressen in Bou-Saada was gearriveerd, hadden de autoriteiten haar „opgecomman deerd" naar de club om haar dansen te too nen. Ge kunt nagaan wat een evenement het was voor de enkele Europeanen en voor de inlandsche bevolking. Het clubgebouw is een klein huis dat mid den in een wondermooien tuin met hooge palmen staat. Bij den ingang een Arabische schildwacht om de bevolking buiten den tuin te houden. De gouverneur, de militaire commandant en de enkele officieren en ci viele bestuurders, met hun familie, hebben ons daar allerhartelijkst ontvangen. In den tuin, bij het schijnsel van een paar carbid - lantarens, zaten de zestien danseressen en het orkest, bestaande uit twee fluitspelers en twee Arabieren die op een soort tambourijn de danseressen zouden begeleiden. Nu moet ik eerlijk opbiechten dat die dan sen misschien wel hoogst merkwaardig, maar voor ons gevoel verre van mooi zijn. De aesthetica van de beroemde „danse du ventre" is nog altijd niet tot me doorge drongen, zelfs niet hier, in deze oorspron kelijke omgeving en ook die snerpende fluit jes en dat dof gestamp van hei slagwerk kan me maar matig bekoren. Maar wél is het buitengewoon interessant om die vrou wen in kleurige kleederdracht te zien. ge- tatoueerd, met rood geverfde handen, ringen om de enkels en.... daarbij op Parijsche schoentjes met Louis XV-hakjes. Op mijn weg naar Constantine frappeer de het mij telkens, dat wij, Europeanen, ons zoo'n in alle opzichten verkeerde voorstel ling van de woestijn maken. Deze is vol strekt niet één oneindige zandvlakte. Voor een groot deel bestaat de Sahara uit bergen en uit uitgestrekte gronden, waar wel geen weelderige plantengroei is, maar waar toch een soort dor gras groeit, dat een groen en levend tintje aan die eenzaamheid geeft. Het onweerde en hagelde, toen we einde lijk Constantine bereikten. Transatlantique Hotel was nog in vollen gang. Werkelijk, wat het aspect betreft, de lig ging, is er geen idealer stad op de heele we reld dan het oude Constantine, dat niet minder dan acht en zestig belegeringen heeft te verduren gehad en altijd weer den vijand kon afslaan, totdat eindelijk, een eeuw geleden, de Franschen de natuurlijke vesting veroverden. De stad is één groote rots, omspoeld door de Rummel. Een dertig tal jaren geleden eerst, toen rondom een nieuwe Europeesche stad werd gebouwd, heeft men een viaduct gemaakt over den 175 meter diepen afgrond. Van hier uit zie ik het enorme bouwwerk in al zijn architecto nische schoonheid. Ook de hooggelegen Ara- bierenwijk en het quartier van de Joden. Boven op den berg het. monument voor de oorlogsdooden, magnifieke copie van den Romeinschen tempel van Timgad. Herhaaldelijk zouden we tijdens ons ver blijf in deze magnifieke stad de meest deli cate attenties van de autoriteiten mogen constabeeren. Er werd echt over ons ge waakt. Op een avondwandeling door de ty pische Moorsche wijken kresen we maar eventjes een commissaris van politie, twee inspecteurs en drie agenten, om ruim baan te maken, mee en toen we ons voornemen te kennen hadden gegeven om in die Ara bische winkeltjes wat inkoopen te willen doen, toen heeft de commissaris zelf ons ge leid en.... overal voor ons afgepingeld, om dat de kooplui nog wei eens de gewoonte hebben, den vreemdeling af te zetten. De viaduct welke over het 175 meter die pe dal van het riviertje de Rummel leidt, is een van de mooiste en merkwaardigste bouwwerken van onzen tijd. Het is een ijze ren brug. type Eifel, die de eeuwen-lang on toegankelijke rots met het ..vaste land" ver bindt. Wanneer men op de brug staat en niet te duizelig wordt, dan kan men zich eerst verklaren hoe Constantine bijna ze ventig belegeringen heeft kunnen doorstaan zonder dat de dey zich erg ongerust be hoefde te maken. Ze zaten er veilig, hadden een uitzicht over het land en de zee en wie zou tegen deze loodrechte rotswanden kunnen opklimmen? Het was een natuur lijke vesting. Veroordeelden werden kalm in een zak gebonden en van den berg ge gooid. Bijna héél Algiers was reeds in Fransche handen en Constantine hield nog stand. De Algerijnsche zeeroovers, zoo be rucht over héél de wereld, maakten nog steeds de zeeën onveilig. Een campagne werd ondernomen. En zeker zou de rots van Constantine andermaal een belegering hebben afgeslagen, waren er niet enkele Fransche waaghalzen geweest, die een krijgslist te baat namen. Men moet die bergwanden boven dien helschen afgrond hebben gezien om er zich een idee van te vormen wat een moed er toé" noodig was om zoo'n klimtocht te ondernemen. Vier sol daten hebben het gewaagd. Ze zijn naar bo ven gekomen en daar hebben ze. vlak bij het hoofdkwartier van den dey enkele bom men neergelegd. Toen het. lont ontbrandde maakte zich oen geweldige paniek meester van de bevolking die zich zoo veilig achtte. Een algemeene vlucht ontstond. In allerijl werden touwen neergelaten in den afgrond, maar er ontstond een gevecht om het eerst weg te komen, de touwen knapten af onder het te groot gewicht en bij honderdtallen sloegen do Algerijnen te pletter in den af grond. Zoo viel het laatste bolwerk. Een van de merkwaardigste en mooiste paleizen in dit oude deel van de stad is het paleis van Hamadjel, de vorstelijke woning van den dey die het langst tegenstand bood en die krijgsgevangen werd gemaakt. Men kan zich hier best een denkbeeld vormen van het leven in die dagen. In de galerij een groote rustbank, daarboven een soort estrade waarop een orkestje plaats nam om de danseressen te begeleiden. In het hoog gelegen deel van de stad vindt men de wijk van de Arabieren en die van de Joden strikt gescheiden. Joden en Arabie ren spreken precies de zelfde taal, maar wederzijds willen ze niets van elkaar weten. Wat waant men zich ver van die mooie paleizen en groote hotels, wanneer men door die kleine nauwe kronkelstraatjes slen tert! De mannelijke bevolking leeft op straat, drijft handel In alle mogelijke eet waren, die er buitengewoon onsmakelijk uit zien en verdachte luchtjes verspreiden. Al les krioelt er door elkaar. Telkens wordt de weg versperd door troepen gelten, schapen of ander gedierte. In de Moorsche cafétjes zitten de mannen, in witte burnous gehuld, gehurkt het eene kommetje Turksche koffie na het andere te slurpen.- De dames komen niet buiten. HENRY A. TH. LESTURGEON. Engeland en In Indlë bekend te maken. En om de zaak te bespoedigen werden de eerste honderd exemplaren versch van de pers naar Croydon vervoerd, waar ze scheep gingen in een luchtvaartuig, met bestem ming voor Delhi, Van daar brachten mili taire machines te pakken naar Simla, den zetel der Britsch-Indische regeering. In Engeland is in tegenstelling met de meeste officieele uitgaven, het boek in alle winkels to koop. Het ligt er in stapels op toonbanken en in schouwkasten, als gold het een nieuw verhaal-van-misdaad van Edgar Wallace. De drukkers zijn al weer aan het werk gegaan om nieuwe exemplaren voor een zeer geïnteresseerd publiek te verschaf fen. Men heeft terecht beseft dat men hier te doen heeft met een standaard-werk over het Britsch-Indië van dezen tijd. EEN NIEUWE CARUSO. (Van onzen Londenschen correspondent.) De liefhebbers van opera hebben deze week te Londen een nieuwen Italiaanschen tenor kunnen toejuichen, die er, in Covent Garden, zijn debuut maakte met Andrea Chenier, een van de zwakkere werken van Giordano. In de pers wordt het optreden van Bcniamlno Gigli (dat is de naam van den tenor, een naam. dien men blijkbaar moet onthouden) een gebeurtenis van het hoogste belang ge noemd. Men vertelt dat Caruso zelf hem in dertijd heeft aangewezen als zijn opvolger als „koning der tenors". En men bewondert nu de Juistheid van wijlen Caruso^ oordeel, te meer daar de stijl van Gigli nog al van dien van Caruso verschilt. Men noemt de stem vol en rijk en de zachte tonen ongemeen ontroerend, terwijl Gigli's phraseering su perieur wordt geacht aan die van zijn groo- ten voorganger. Het publiek raakte in de hoogste vervoering; en de gansche avond kenmerkte zich door dat storend oponthoud in de vertolking en door die absurde her halingen, die de opera als kunstuLting een slechten naam hebben bezorgdeen naam, dien de opera nochtans wol zal blij- yen overleven. TREINPASSAGIER GEDOOD. KARLSBAD. 13 Juni (Wolff). Op het station Klösterlcr aan de Elbe werden bij het binnenrijden van een trein uit Praag talrijke passagiers die zich uit het venster bogen door een naast de rails staande kraan geraakt. Een persoon werd gedood en verscheidene min of meer zwaar gewond. OVERSTROOMINGEN IN ITALIë. ROME. 13 Juni (N.T.A.) TengervolgC van voortdurende zware regens wordt geheel Italië door grooto overstroomingen geteisterd. Uitgestrekte terreinen bebouwde grond staan onder water, waardoor de oogst op vele plaatsen totaal vernield is. Naar gemeld wordt zou de overheid maat regelen nemen om de getroffen bevolking hulp te yerieene^ STADSNIEUWS AANNEMERS EN BESTEKS- VOORWAARDEN. GEEN BEPALINGEN MEER TEN OPZICHTE DER WERKLOOS HEIDSBESTRIJDING? Op het d.d. 18 en 19 Juni to houden congres van den Nederlandschen Aannemers- bond komt o.m. ook het volgende voorstel ln behandeling: „De Algemeene Ledenvergadering noodlgt het hoofdbestuur uit, te overwegen of er mid delen gevonden kunnen worden, dat in het vervolg in de bestekken, voornamelijk in die der grooto gemeenten, geen bepalingen meer opgenomen worden, waarin den aannemer verplichtingen worden opgelegd ten opzichte van te bezigen werkkrachten of to betalen loonen noch voorwaarden voor het geven van tweeledige inschrijvingen ton opzichte van het al of niet verplicht nemen van plaatselijke werkkrachten". De afdeeling is van oordeel, dat voor een goede, zooveel mogelijk voordecllge uitvoe ring van een werk noodig ls dat den aan nemer de vrije hand wordt gelaten in het nemen van, naar zijn oordeel, geschikt per soneel, dat hij naar bekwaamheid kan beta len. De voorstellers ontveinzen zich niet de moeilijkheden te zien, die in de grooto ge meenten bestaan ton opzichte van de werk* loosheid, doch zij stellen de vragen: 1. Helpen deze bepalingen, verbetoren zij iets? 2. Moet de bestrijding der werkloosheid dan gaan op kosten der aannemer? Op de eerste vraag meent men to kunnen antwoorden, dat het voor de hand ligt, dat bij de uitvoering vermoedelijk, al werd de voorwaarden niet gesteld, wel in de eerste plaats zal worden getracht arbeidskrachten ter plaatse te vinden en dat die meestal ook wel gevonden zullen worden; in den regel zal den aannemer geen vreemd volk impor* toeren. Aiieen de wetenschap, dat de aannemer verplicht is de plaatselij ken te nemen, brengt het bezwaar en de nadeelen. Maar zeker mag worden aangenomen, dat het opnemen dier bepalingen in de bestekken een aanleiding ls, dat vele werklieden zich ln die plaatsen gaan vestigen, om na een Jaar of iets langer te kunnen mee profi* toeren van die bepalingen. Werden de bepalingen niet meer toegepast, dan zou ongetwijfeld die trek naar de groote gemeenten wel verminderen. Het prae-advles van het bondsbestuur luidt: „Het hoofdbestuur ontveinst zich niet dat aan dit punt vele moeilijkheden verbonden zijn en wil zich voorshands van het geven van prae-adv:es onthouden, doch zal er prijs op stellen de moening der algemeene verga dering te vernemen"

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5