BUITENLAND HET BEZUINIGINGSPROGRAM VAN HET DUITSCHE KABINET. De gebeurtenissen in China. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG TWEEDE BLAD JUNI 1930 Een onheilspellende boodschap aan de ambtenarenklasse. Is Tsjang Kai Sjek al afgetreden Het winstgevende bedrijf: Oorlog! het belangrijkste; nieuws. Het Duitsche kabinet heeft thans vol gens een telegram in de Tel een bezuini gingsprogram gepubliceerd, dat aan den Rijksdag zal worden voorgelegd en dat hoofd zakelijk neer komt op de klasse der ambte naren, het omvat de volgende punten: 1. Gedurende een periode van vijf jaar zul len geen nieuwe ambtenaren worden be noemd. 2. Verlaging en geleidelijke opheffing van alle bestaande plaatselijke ambtenaarstoe slagen. 3. Verkorting van het verlof. 4. Ontslag van vrouwelijk personeel inge val van huwelijk. 5. Bij de bepaling van het pensioen zal de wachtgeldtijd niet meetellen. 6. Verhooging van de ouderdomsgrens van 65 tot 68 jaar. 7. Vermindering van het pensioen en ver vallen van weduwenuitkeering, indien de we duwe een eigen salaris of pensioen geniet. 8. Een algemeen verbod van salarisverhoo- ging voor het rijk, de landen en gemeenten, waarbij de rijksminister van Financiën het recht verkrijgt de salarisregelingen der ge meenten te controleeren. Zooals men ziet heeft het kabinet wel zeer drastische maatregelen voorgesteld die uit sluitend het ambtenarencorps aangaat. Geen prettige mededeeling voor de betrokken groe pen! Het voorstel zal zonder twijfel op de noodige tegenkanting in den Rijksdag stui ten. z De Japansche bladen publiceeren een be richt, dat evenwel nog niet van andere zijde is bevestigd, volgens hetwelk maarschalk Tsjang Kai Sjek zijn functies heeft neerge legd. Hij zou van plan zijn zich zoo spoedig mo gelijk in te schepen naar de Vereenigde Sta ten. Eerst in de komende dagen zou het aftre den officieel worden bekend gemaakt. Omtrent de vorming van een nieuw kabi net onder leiding van Wan Sin Wei wordt gemeld, dat deze zijn opdracht niet heeft aanvaard. Hij verklaarde alleen dan een re geering te kunnen vormen, wanneer een nieuw kabinet de Kwomintang zou bijeen roepen. Buitendien verwacht Kwan Sin Wei de directe afschaffing van het militaire es kader en een wapenstilstand met de Noorde lijken. Geruimen tijd geleden scheen het dat China zijn man gevonden had. De volgeling van den grooten nationaal-communist San Yat Sen, Tsjang Kai Sjek, kreeg na een ver woeden strijd met de Noordelijken (Tsjang Tso Lin) eindelijk de definitieve macht in handen, en het scheen dat China na den ge- heimzinnigen dood van den Noordelijken ge zaghebber een periode van rust tegemoet zou gaan. De militaire leiders, voor wien oorlog een broodwinning was. slaagden er echter in nieuwe conflicten te scheppen en Tsjang Kai Sjek moest al weer spoedig naar de wapens grijpen om het gewonnen gebied te verdedi gen. Van het oude ideaal der volgelingen van China's bevrijder San Yat Sen, kwam niets terecht en Tsjang Kai Sjek bleek toch ook niet de man te zijn die China middels een verstandig en krachtig bestuur uit het moe ras kon houden. Het is niet mogelijk om van hieruit ook maar een eenigermate zuiver oordeel te vel len over Chineesche toestanden. Doch hoe dan ook: Tsjang Kai Sjek is aan het eind van zijn macht gekomen en de veronderstel ling is wel gerechtvaardigd, dat het winst gevende oorlogsbedrijf (voor honderdddui- zenden dollars stellen de Chineesche gene raals hun troepen immers beschikbaar) één der hoofdredenen is van de hardnekkige misère, waaronder het Chineesche volk lei den moet. De figuur van Tsjang Kai Sjek is zeer vaag. Allerlei zonderlinge verhalen omtrent zijn levenswijze doen de ronde. Het is onmogelijk om te zeggen wat legende is en wat waar heid. Dat het met de onbeperkte macht, die deze jonge opperbevelhebber eens uitoefende gedaan is, blijkt wel uit de hier bijgevoegde illustratie: het daarop afgebeelde wand- scherm werd in Peking's straten tentoonge steld. Bovenaan op den tempel zetelt Tsjang Kai Sjek met zijn lievelingsvrouw (in Euro- peesche kleederdracht)De tempel wordt geschraagd door de ruggen der soldaten, die op een voetstuk staan, dat door het lijdende volk gedragen wordt Een oud motief, dat voor China nochtans in ieder opzicht opgaat. L. A. Volledige verzoening tusschen Carol en Helena. INGEZONDEN MEDEDEELINEEN a 60 Cts. per retrel. STDFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 - TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigsrs f 175 Prinses Helena van Griekenland die zich verzoend heelt met koning Carol II en thans tot koningin van Roemenie is uitgeroepen. BOEKAREST, 14 Juni (V.D.) Naar ver nomen wordt is thans een volledige verzoe ning tot stand gekomen tusschen koning Ca rol en zijn echtgenoote prinses Helena, sedert gisteren koningin van Roemenië. Gister avond zat de geheele koninklijke familie aan bijeen door Carol gearrangeerden feest maaltijd in het slot Cotroceni, die het karak ter droeg van een verzoeningsfeest. De ver zoening zou geheel zijn geschied op de basis van de verzoeningspogingen, die zijn onder nomen door ex-koningin Elizabeth van Grie kenland. Madame Loepescoe, die gisteren nog te Lu- zern vertoefde, was voornemens naar Boeka rest te vertrekken, waar zij Zondagavond hoopte aan te komen. Zij verklaarde, dat zij geen ander plan had, dan als gewoon parti culier persoon kalm te Boekarest te wonen. Een conflict in Memel. Het standpunt van Litauen. volgens het welk ambtenaren der centrale Litausche re geering in het Memelgebied niet voor de rechtbank te Memel kunnen worden gebracht doch uitsluitend voor een Litausche recht bank, heeft heden te Memel tot een opzien barend incident geleid. Eenigen tijd geleden was een Litausch ambtenaar, een zekere Garwinnus, wegens verduistering tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld en in de gevangenis te Memel gedetineerd. De Litausche regeering trachtte de uitlevering van Garwinnus te verkrijgen, doch dit verzoek werd van de hand gewezen. Hedenmiddag nu verscheen voor de gevan genis een afdeeling zwaargewapende solda ten, aangevoerd door officieren. Twee offi cieren verschaften zich toegang tot het ge bouw en arresteerden er de beambten en den directeur, waarna zij zich in het bezit der sleutels stelden. Daarop begaven zij zich naar de cel, waar Garwinnus was opgesloten, maakten zich van hem meester en vertrok ken vervolgens met hem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct». per regel. MEUBELEN Levering direct aan particulieren, met uitschakeling van den tusschenhandel. Dressoir, Tafel, 2 Fauteuils cn 4 Stoelen, moquette, Gld. 80—mooi Q. A Bi ffet. bolle deuren, Gld. 62.50; Linnenkasten Gld. 45-—: dric-dcclig gegarandeerd prima Java Kapok Bedstcl Gld. 65.— Salon- Huis- en Slaapkamermeubelen, Dekens, Karpetten enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING. NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NEMI". Modelkamer, voor Haarlem: KONINGINNEWEG 18. Dr. Matsjek vrijgesproken. BELGRADO. 14 Juni Het gerechtshof tot bescherming van den staat heeft heden- namiddag vonnis geveld in liet proces tegen der. Kroatischen leider Dr. Matsjek c.s. Bij het begin der zitting deelde de president mede. dat een deel der verdachten, nl. tien van de 24, vrijgesproken werd. Tot hen be hoort ook Dr. Matsjek. Van de overigen werd Bernaditsj, die als leider der terroristische organisatie werd be schouwd. tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld, de tweede voornaamste verdachte Hadjija tot vijf jaar, twee andere tot tien jaar en de vroegere afgevaardigde der Kroa tische boerenpartij Jelasitsj tot drie jaar. De veroordeelden kunnen niet in hooger beroep gaan. Het nieuwe Roemeensche Kabinet. BOEKAREST. 13 Juni (B.T.A.) De re- geering is gevormd. Manioe wordt minister-president. Mironesco minister van buitenl. zaken, Vaida Voivod van binnenl. zaken en generaal Condesco van oorlog. Geen herziening van den 8-urendag. De beheersraad van het Intern. Arbeids bureau is bijeengekomen om een besluit te nemen in zake het voorstel der Zweedsche regeering om de herziening van de conven tie van Washington op den achturendag aan de agenda van de intern, arbeidsconfe- rentie van 1931 toe te voegen, na eerst de re geeringen hierover te hebben geraadpleegd. Opvallend was het, dat de Engelsche regee ring zich hier onthield, hoewel een wetsont werp tot ratificatie bij het Engelsche parle ment is ingediend. Zooals te begrijpen was. verklaarden de werkgevers zich voor herziening der conven tie. De Engelsche werkgevers-gedelegeerde, Forbes-Watson, noemde de conventie een te vroeg geboren kind. dat wat zuivere lucht dringend noodig heeft, hetgeen Thomas, dien hij de baker van het kind noemde trachtte te verhinderen. Daarom moeten de ouders, d.w. z. de regeeringen, geraadpleegd worden over de vraag of het kind niet uit handen van de baker naar den dokter overgebracht moet worden. Thomas hield een krachtig pleidooi tegen herziening. Het Zweedsche voorstel werd daarop met 137 stemmen en 2 onthou dingen verworpen. Het rapport van Thomas, in zake de toepassing der conventie wordt dus zonder raadpleging der regeeringen naar de conferentie van 1931 gezonden, die dan met 2/3 meerderheid nog het recht heeft tot herziening te besluiten, aldus de Tel. SCHOBER PAKT UIT. De Neue Freie Presse bevat een artikel van den Bondskanselier dr. Johann Schober, ge titeld „Pinksteren 1930". Om twee verschil lende redenen wekte dit artikel een nog niet tot rust gekomen sensatie, aldus de NR.C. In de eerste plaats is het reeds een ongewoon iets, dat een staatsman van de gezaghebbende positie, welke Schober inneemt, met zoo on beschroomde openhartigheid en duidelijk heid de vraagstukken, die in de politiek van vandaag actueel zijn, in het openbaar be handelt. Maar in de tweede plaats geeft de heer Schober in zijn artikel uiting aan een pessimisme dat in lijnrechte tegenstelling is met zijn spreekwoordelijk geworden opti misme. Dr. Schober begint zijn artikel met te con- stateeren, dat de jongste dagen en weken het voor de Oostenrijksche geschiedenis be droevende feit hebben geopenbaard, op hoe weinig zin voor rechtvaardigheid en op hoe weinig vaderlandsliefde, politiek inzicht en zelfbeheersching het politieke leven van Oostenrijk kan bogen. Na in korte trekken te hebben geschetst wat zijn regeering. die nu 7 1 2 maand het roer in handen heeft, in dien tijd heeft gepresteerd en voorbereid, richt dr. Schober zich op scherp-polemische wijze tegen den directeur-generaal van de Oostenrijksche Alpinen Montangesellschaft, dr. Anton Apold. den leider der Oostenrijk sche z.g „Schwerindustrie". Dan wendt Schober zich tegen de leiders van de Burgerwachten en constateert dat dezen op gewelddadige wijze een wijziging van de Grondwet, en van alle grondslagen waarop het openbare leven berust, willen doorzetten, bij welk streven zij er niet tegen op zien de regeering verdacht te maken. Ten slotte rekent Schober met de parle mentaire obstructie van de sociaal-demokra- ten af en concludeert, dat men hier met een verwoest-ingswerk te doen heeft, dat binnen weinige minuten bloeiende culturen in blinde verwoestingsdrift vernietigde. Schober zegt woordelijk: ..Wanneer het op den akker opkomende zaad den eenen dag door een groep onverantwoordelijke men- schen wordt vertrapt en den anderen dag de cavalerie van de tegenpartij op dit veld haar rlj-oefening houdt, dan moet men zich niet MAANDAG 16 JUNI Gem. Concertzaal. Propaganda-feestavond van de V. A. R. A- 8 uur. Palace: „Het spook van de Opera". Too- neel: Goyo Matsu en assistente. 8.15 uur. Luxor Theater: „Blanke Duivels" en ..Van Hel tot Paradijs". Tooneel: Plet Groenendaal 8 15 uur. Rembrandt Theater: „Huwelijk in Holly wood". Tooneel: 5 Carras 7 en 9 15 uur. Standaard Theater: ..Artikel 232" en „De Spookauto'Tooneel: Michel Swaab. 8.15 uur DINSDAG 17 JUNI Groote Kerk. Orgelbespeling. 8.15—9.15 u. Gouvernementsgebouw, Dreef 3. Eerste zit ting Provinciale staten van Noord-Holland. 11-30 v.m. Remonstrantenhuls Wilhelminastraat 22. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia" Voordracht K. H. Noest Jr. 8 uur nam. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve s Maan dags, toegang vrij. Haarlemmer mi ee r. Raadsvergade ring. 2 uur nam. erover verwonderen, dat op dezen bodem geen graan meer groeit, en ook geen gras meer kan gedijen. Dr. Schober spreekt ton slotte de hoop op een pinksterwon der uit. waarbij de heilige geest misschien ook de politici zal voorlichten en overtuigen van de noodzakelijkheid, de partijpolitiek aan de economische belangen ondergeschikt, te maken. Hij zegt ten slotte: „wee hem, die de teekens van den tijd niet verstaat." NACHTELIJKE FILMTOONEELEN IN HYDE PARK. (Van onzen Londenschen correspondent). Hyde Park heeft verscheidene spannende tooneelen gekend maar zeker nooit iets dat kan worden vergeleken met de wonderbaar lijke gebeurtenissen, die er zich nu in den nacht voordoen. Het Park wordt nu ge bruikt voor scènes in het filmspel ..Escape", ontleend aan het tooneelstuk van Galswor thy van dien naam. Dit stuk zal in de film bewerking weinig of niets verliezen; want het was in oorsprong al film-achtig, episo disch. Filmmakers beginnen niet zelden hun werk met het einde van een verhaal. Dat was ook deze week in Hyde Park het geval, toen de laatste stadia van de hachelijke avonturen van den vluchtenden gevangene in beeld werden gebracht. Die gevangene wordt uitgebeeld door dien meest geliefden der Lonaensche acteurs Sir Gerald du Mau- rier. Hij was naar dit filmtooneel onder de boomen van het park gekomen, gekleed fn de imposante mannenkleeren, die men aan Ascot verbindt, een hoogen hoed van sier lijke nieuwe lijnen, een jaquet-jas. witte slobkousen. Maar hij had zijn gezicht een ongezond gele kleur gegeven. Daar. bij de muziektent, speelde hoewel het één uur in den ochtend was zoowaar de „band" van de „Guards". De verkleede vluchteling mengde er zich onder de menigte en raakte er in gesprek met een opzichtig gekleede en „opgemaakte" juffrouw. In het spel was het het schemerig avonduur. Felle film- lichten vielen op de muziektent en de om liggende boomen. grasvelden en paden. En een microphoon pikte de geluiden op voor de trouwe reproductie van dit fragment van Londensch leven. Er waren eenlge toe schouwers, onder wie parlementsleden, die speciale kaarten hadden ontvangen. Zij, ge noten van het nieuwe schouwspel, een Brit- sche film geboren te zien worden op een plek, die tevoren nimmer tooneel voor een bioscoopproduct had willen zijn. Zoo waren er twee groepen, een die het bed had ver onachtzaamd om te komen kijken, de an dere om te gehoorzamen aan de bevelen per magaphoon, uitgeloeid door den „producer" Basil Dean. een der bekwaamste regisseurs van Londen, die volgens gloednieuw nieuws ook de leiding zal hebben ln de verfilming van de stukken van Shaw. Het is opvallend dat de Britten voor dit werk van Galsworthy klaarblijkelijk den steun der Amerikanen niet kunnen ontberen. De be werking voor de bioscoop van Galsworthy's stuk is de meest ambitieuse onderneming, die de Britten tot nu toe zijn begonnen op dit gebied. Zij werken er voor samen met een bekende Amerikaansche filmmaatschap pij, die de technische zijde verzorgt en die blijkbaar de hoogste stem heeft- in de zaak. Voor het werk van Shaw nu ook voorbe stemd „al pictures" en ..all talking" te wor den, is de positie de zelfde. In het geval van Escape hadden de Amerikanen den bijzon deren wensch te kennen gegeven dat de „local colour" zoo Engelsch mogelijk moest zijn. Daarom had men aan het departement van Openbare Werken om vergunning ge vraagd Hyde Park te mogen gebruiken De film zal verder ook tooneelen geven in Pic cadilly, waar krantenverkoopers het resul taat van het gerechtelijk proces van den held uitschreeuwen. En de directie van de „Underground" heeft toestemming gege ven voor het „schieten" van scènes in het „Tube station" bij Hyde Park. ZAANLANDSCHE OUDHEIDKAMER TE ZAANDIJK. Den llen Juli as. zal het 40 jaar geleden zijn. dat de Zaanlandsche Oudheidkamer als openbare verzameling voor het publiek toe gankelijk werd gesteld. Dit feit zal worden herdracht op Zater dag 12 Juli. Het bestuur zal dien middag re ceptie houden van 4 tot 5 1 2 uur in het Raadhuis te Zaandijk, het gebouw waarin de Oudheidkamer al die Jaren is gevestigd. ONTVANGEN BOEKEN Karei cn Elegast of Dc Koning cn dc Dief. Tragi-komedie in vijf be drijven door August Heytlng. Den Haag. Luctor et emergo. Het mooie Mlddelnederlandsche gedicht van Karei ende Elegast is door den heer Heytlng benut om er een tooneelstuk van te maken, waarvan de opvoering alleen zou kunnen bewijzen of het een tooneelstuk is- De auteur, ijverig propagandist voor hef doen opvoeren van oorspronkelijke Nederlandsche tooneelstukken, twijfelt daaraan natuurlijk niet. „Naar ik meen" zegt hij in zijn voor woord, „zou bij een tooneel van moderne inrichting de opvoering onverkort kunnen geschieden. Bij het fragment te paard be hoeven de ruiters niet zichtbaar te zUn. De Engel Gods mag onzichtbaar blijven'. Zooals de toestanden nu eenmaal zijn. vrees Ik zeer dat niet alleen het fragment te paard en dc Engel Gods, maar hef geheele geval onzichtbaar zal blijven, tenzij de schrij ver voor eigen rekening en risico, en als onder-onsje een vertooning weet door te zetten. Laat de schrijver echter tevreden zijn: voor ons geestesoog voltrekt zijn schouwspel zich in perfectie en lezing en voordracht van het stuk hebben blijkbaar in zijn omgeving voldaan. Ter informatie geeft de sthrijver echter zijn negentig pa- ginas tragi-comedi, als toegift 24 pagina's besprekingen van zijn werk. daaronder zeven vriendelijkheden over Karei en Elegast. Hetgeen mij den lust beneemt er een acht ste aan toe te voegen. Laten wij den heer Heyting genoegen doen en de vijfde in onze aanteekenlngen vastleggen, te zijner glorie, te onzer verlichting. Ze is van Caroline van Lanckervan Dommelen ln het maandblad Op de Hoogte- „Kloek, prachtig, grootsch van opzet en majesteitelijk van uitvoering liggen daar de kostelijke stukken- Het is een overdaad van juweel. Een voortdurend vreugdewonder. Dan weer verrast de innlg-vrome meditatie en de god-ver- eerende deemoedstoon ln zijn mysterie spel Zondeval. Of triomfantelijk klaroe nen de van strijdgeest schallende vers regels uit zijn ridderspel Karei en Ele gast, terwijl de kracht der oertijden dreunend gaat door het vers in Harald de Skalde". Dat is tenminste mannentaal van Caroline. Een ander, de heer L. J. Simons zegt: ,,De heer Heyting heeft waarlijk met veel ge schiktheid den roman in een dramatisclien vorm gegoten". Die geschiktheid is goed. Tot slot: Dr. Jan Walch: „Mijn meening is dat U prachtig den Middeleeuwschen val van 't gedicht hebt behouden" Terwijl niemand het blijkbaar zijn plicht acht den schrijver voor den val van het stuk te behoeden. Den Middeleeuwschen val van het gedicht waar- deeren wij al onmiddellijk in de eerste regels van het eerste tooneel van het eerste bedrijf. „Elegast: Edele maagd, wat schoon ont moeten, Gij zijt de eerste die ik mag groeten, Wis. dit is mij een gunstig teken, Dat ik U dus alleen mag spreken. „Hilda: Welkom hertog, bij mijn broeder. God zij immer Uw behoeder. Welkom in de Valkehof" enz. Ik kan het gevoel niet. van mij afzetten dat ik oen namaak oud-Delftsch bord ln mijn handen heb. Het ls bijna zoo mooi en toch weer rjiet net zoo Maar enfin, Caroline en die anderen zijn toch ook geen kinderen, nietwaar? En de heer Heyting heeft groote verdienste als IJveraar voor oorspronkelijke Nederlandsche tooneel-litteratuur. Dc Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft den nationaal socialisten het dragen van uniformen verboden. Dc voort durende onlusten tusschen rechts en links radicale, inilitairistisch uitgeruste troepen, hebben tot dit besluit aanleiding gegeven. Beieren had reeds vroeger het voorbeeld gegeven. Op dc eerste foto ziet men hoe Adolf Fittler zijn „troepen" inspecteert. Op dc teekening ziet men de Schupo in verle genheid afgebeeld. De politiemannen vragen zich namelijk vertwijfeld af Ji dit mode- eenheid of uniform

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5