iMikadsó OimmOiajc/im Finamcieele Kroniek. ^^S^Hoeden LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL HET AFGELOOPEN TOONEELSEIZOEN. N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8 TELEFOON 13829 Uen) ALLE BANKZAKEN GERRY RICKEBERG Dames 5. Kinder N Weeding Eerst küken v bi}. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG JUNI 1930 (Adv. Ingcz. Mcd.) ra. HET TOONEEL TE HAARLEM. Abonnements- en Volksvoor stellingen. Schoolvoorstel lingen. Het Tooneelverbond Bij de invoering van de abonnementsvoor- stellmgen is door velen de vrees uitgesproken dat deze nadeel zouden doen aan het gewone schouwburgbezoek. Ik heb die meening nooit kunnen deelen. De ondervinding heeft- ge leerd, dat Haarlem en Omstreken voldoende publiek opleveren om bij een Schlager onzen schouwburg meer dan 15 maal in een seizoen te doen volloopen. Vadertje Langbeen bracht het zelfs tot 20 voorstellingen en hierin ligt het beste bewijs, dat bi drie a vier abonnementen waarvan hoogstens 2200 personen gebruik maken niet van zoo grooten invloed op het schouwburgbezoek kunnen zijn. De resultaten van de twee laatste seizoenen hebben wij volkomen in het gelijk gesteld. Het Schouwburgbezoek was zooals de heer Van Hees mij mededeelde in het jaar der invoering van de abonnementsvoorstel lingen grooter ook buiten deze voor stellingen om dan in het daaraan vooraf gaande seizoen en het bezoek heeft dit jaar wederom dat van het vorige overtroffen. Hiermee is dus afdoende bewezen dat de abonn'ementsvoorstellingen geen merkbaren invloed uitoefenen op het gewone schouw burgbezoek. Nu zal men mij misschien tegenwerpen, dat de twaalf voorstellingen van het successtuk: „Elias weet het beter", op het hooge gemid delde van het afgeloopen jaar van grooten invloed zijn geweest, maar daartegenover kan ik dadelijk opmerken, dat bijna elk seizoen zijn „Schlager" brengt en wij daar mee dus ook in de toekomst rekening mogen houden. En zelfs al zou het anders zijn, al zouden de abonnementsvoorstellingen een minder gunstigen invloed hebben op het ge wone schouwburgbezoek, dan nog zouden deze goedkoope voorstellingen, zoo lang het publiek er prijs op blijkt te stellen, gehandhaafd moeten blijven Het is waar, dat zij voor de schouwburgexploitatie geen groote winsten afwerpen, maar een stadsschouwburg is er ook niet in de eerste plaats om winst 'te maken. Een behoorlijke en flink geoutilleerde schouw burg behoort tot de groote aantrekkelijk heden van een stad, en de gelegenheid, welke zulk een schouwburg aan de inwoners biedt om goede en goedkoope tooneelvoorstellingen bij te wonen, mag men niet onderschatten, wanneer men de voordeelen van een stad als woonplaats in beschouwing neemt. De abonnementsvoorstellingen hebben tot nu toe zeer zeker voldaan aan de verwach tingen, die men er twee jaar geleden bij de invoering van koesterde. Natuurlijk zijn er altijd menschen, die klagen het is nu eenmaal onmogelijk allen gelijkertijd te voldoen maar het succes der inschrijving in het tweede seizoen was het beste be wijs, dat het publiek over het alegmeen over de resultaten van het eerste jaar tevreden was. In een artikel over de abonnements-voor- stellingen in ons blad. van 13 December heb ik uitvoerig mijn bezwaren te berde gebracht tegen de geste van Het Schouwtooneel om zijn twee successtukken Elias weet het beter en De Familie Stastok geheel aan de houders van abonnementskaarten te ont houden. Deze bezwaren handhaaf ik ook nu nog volkomen. Het is in het belang van de tooneelgezelschappen in de eerste plaats, dat de abonnementsvoorstellingen in trek blijven. Hoe meer series hoe beter! Een gezelschap heeft nu eenmaal niet elk jaar een Schlager en Het Schouwtooneel zou stukken als De Cirkel, Mijn vrouw wil scheiden, Esmoreit, Die vrouwen toch en De IJsberg stukken, welke het op de abonnementsvoorstellingen heeft gebracht nooit voor volle zelfs niet half en nog minder gevulde zalen heb ben kunnen geven, wanneer de abonnements voorstellingen niet waren ingevoerd. Natuur lijk zal niemand verlangen, dat de Schlagers in alle series worden opgenomen, maar nu is bij het publiek de indruk gewekt, dat de successtukken geheel bulten de abonnement^ FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE DACIA door G. PANSTINGL. 26) „Men kent in de Merry Bachelor natuur lijk „The Devil", ofschoon men niet weet, wie hij is. En u zult het ons natuurlijk ook niet vertellen, mijnheer Braddon?" „Het is heel vleiend voor mij, dat je dat inziet", antwoordde Braddon met een tikje ironie in zijn stem. Het hinderde hem vreesdijk, dat Gerry het onderwerp van een dergelijk gesprek was. Maar hij had geen keus, indien hij zijn doel bereiken wilde. „Overigens kan ik volkomen naar waarheid verklaren, dat ik over de bijzonderheden van denHmDevil" heel oppervlakkig ingelicht ben". „Bij ons weet men er ook het juiste niet van. Om te beginnen heeft hij den Roe meen Paralesku er in laten vliegen. Dat Paralesku gesnapt zou worden, heeft nie mand wan ons verwacht. Hij behoorde tot de gehaaidsten ln zij-n vak. Na Paralesku kwam Fred Shanby aan de beurt, Shanby's specialiteit was afpersing en in het bijzon der de handel in brieven, die voor den schrijver of de schrijfster gevaarlijk konden worden. Ik persoonlijk vind, dat er een luchtje aan zulke zaken is, maar Shanby heeft er heel goed aan verdiend. Teen hij aan de politie werd afgeleverd, heeft dc dokter vastgesteld, dat zijn heelc lichaam tot bloedens toe geslagen was. Hij was blijkbaar grondig afgeranseld. Hij heeft de series wofden gehouden en dat wreekt zich ongetwijfeld. Een klacht, die ik ook meermalen hoorde, is, dat men niet van te voren weet, welke stukken op de abonnementsvoorstellingen v/orden gebracht. Dat is zeker een nadeel. Men verkeert thans in het onzekere, of een bepaald stuk al of niet in de serie waarvoor men is ingeschreven, zal worden gespeeld .Hier door worden velen ervan afgehouden voor stellingen van stukken, welke men toch gaarne zou willen zien te bezoeken,wat een schadepost is voor den schouwburg en de gezelschappen of wel wat altijd eenigs- zins „sneu" is, voor menschen, die weinig naar den schouwburg gaan men krijgt een reeds gezien stuk in zijn serie. De teleur stelling is dan begrijpelijk, maar de direc teur van onzeïi schouwburg kan hier weinig of niets tegen doen. Wanneer de abonne mentsvoorstellingen zooals te Amsterdam door één en een zelfde gezelschap worden gegeven, kan men van te voren de stukken opgeven, die zullen worden opgeroerd, maar de heer Van Hees heeft voor de abonne menten contracten afgesloten met 4 ver schillende gezelschappen en hij kan nooit van te voren zeggen welke stukken deze ge zelschappen zullen brengen, omdat deze met zooveel onvoorzienen factoren afhankelijk van de doublure-stukken, die op andere plaatsen gaan rekening hebben te hou den. Dit is echter zeker, dat de heer Van Hees bij de keuze der stukken zooveel als doenlijk is, aan de zoo zeer verschillende smaken van het publiek tegemoet komt. Ik behoef hier enkel maar de stukken te noemen, in de ver schillende series gegeven, om dit te bewij zen. Eerste serie: De Cirkel, door, Het Schouwtooneel. De Groote Reis, door Het Vereenigd Too- neel. Zooeven Versohenen, door Het Hofstad TooneeL Mijn vrouw wil scheiden, door Het Schouw tooneel. Uitkomst, door het Vereenigd Toon eel. Wat doet mijn vrouw tusschen 2 en 5, door Het Nieuw Nederlandsch TooneeL Tweede serie: Die vrouwen tooh door Het Schouw tooneel. Zooeven Verschenen, door Het Hofstad Tooneel. De Groote Reis, door Het Vereenigd Too neel. Beschuit met muisjes, door Het Nieuw Ne derlandsch Tooneel. Tien uur heit de klok, door Het Hofstad TooneeL Esmoreit, door Het Schouwtooneel. Derde serie: De Blauwe Oogen van den Keizer, door Het Hofstad Tooneel. De IJsberg, door het Schouwtooneel. De Groote Reis, door Het Vereenigd Too neeL Hier was een Man noodig, door Het Hof stad Tooneel. Esmoreit, door Het SchouwtooneeL De Eerste Mevrouw Fraser door Het Nieuw Nederlandsch TooneeL Men ziet het; er was afwisseling genoeg. Deze stukken zijn met goed inzicht afgewogen en over de series ver deeld. Dat een zoo lioog-ernstig stuk als De Groote Reis in elke serie werd gespeeld, zal zeker door alle abonnés zijn gewaardeerd. Toen de heer Van Hees dit ook prachtig gespeelde oorlogsstuk daarna nog op een volksvoorstelling liet geven, was de zaal tot de laatste plaats bezet, wat wel het beste be wijs was, hoe gelukkig deze keuze ook voor de abonnementsvoorstellingen is geweest. Het geestige blijspel „Zooeven verschenen" één der beste amusementsstukken van het seizoen komt in twee series voor en de derde serie kreeg „Hier was een Man noodig" politie echter elke mededeeling over het verloop van de zaak geweigerd. We weten echter, dat het „The Devil" was, die hem aan de politie overgeleverd heeft, Shanby heeft vier weken in het politieziekenhuis gelegen, voordat hij weer bruikbaar was. Hij heeft maar een half jaar gekregen, omdat er bijna geen getuigen tegen hem te vinden waren. Dit is namelijk het voordeel van dat be roep. De meeste menschen geneeren zich, als getuige tegen een afperser op te treden. Shanby schijnt er echter toch genoeg van te hebben gekregen. Hij houdt er nu een siga renwinkel op na en is er niet toe te krijgen weer aan het een of ander mee te dc«n. De volgende, Bob Miles, w.as een handelaar in cocaïne. Bovendien werd er gemompeld, dat Bob zich ook met den handel in meisjes be zig hield. Daarop schijnt „The Devil" het bijzonder begrepen te hebben. In ieder geval heeft hij kat en muis met hem gespeeld. Twee maanden lang. Eerst heeft hij hem ln Londen een strik gespannen en hem gevan gen. Miles heeft daarbij zijn halve kapitaal aan cocaïne verloren. „The Devil" liet echter een gaatje open en Miles ontsnapte. Hij ging van Londen naar Plymouth, waar hij een an deren schuilhoek bezat. Acht dagen later ziet hij „The Devil" voor het huis staan. Miles laat de andere helft van zijn depót in den steek en vlucht naar Edinburg. Bij het uit stappen ziet hij „The Devil" op het perron heen en weer loopen Miles springt op eer. Juist wegrijaenden trein en gaat naar Huil. om zich van daaruit in te schepen. Hij vindt een Deensche vrachtboot. d:e hem meenemen wil. Als hij aan do loopplank komt, om aan boord te gaan, ziet hij daar „The Devil' leunen en een sigaret rocken. Vertwijfeld gaat Miles naar Londen terug, gaat naar de dat er niet voor onder deed. En ook tegen de keuze van stukken als Uitkomst, De Blau we Oogen van den Keizer en De eerste Me vrouw Fraser zullen weinigen bezwaren kun nen Inbrengen. Of de stukken van Het Schouwtooneel groote wardeering hebben ge vonden. is een vraag, die ik aan de beantwoor ding van het publiek overlaat, maar ze wa ren gelijkelijk over de series verdeeld en de verantwoordelijkheid hiervan komt voorna melijk op de directie van Het Schouwtooneel neer. Ook de heer Kaart heeft in den schouw burg aan den Jansweg dit jaar weer een serie van zes abonnementsvoorstellingen gegeven en zijn publiek heeft zich zeker niet te be klagen gehad over de keuze der stukken. Wij laten de titels hier volgen: Een ideaal Echtgenoot door Het Vereenigd Tooneel. Goud in den grond door Het Hofstad Too neel. De Heilige Vlam door Het Vereenigd Too neeL Volpone door Het Oost-Nederlandsch Too neeL Broadway-Melody, operette. Een vrouw, zooals ieder zoekt, door Het Hofstad TooneeL Men ziet het uit deze titels, dat de abon nementsvoorstellingen ln den schouwburg aan den Jansweg zeker niet beneden die van den Stadsschouwburg hebben gestaan. Ook voor de volksvoorstellingen waar van er in het. afgeloopen seizoen elf zijn ge geven wat dit. jaar meer belangstelling dan de voorafgaande jaren. Zes voorstellingen namelijk die van Zeemansvrouwen, Blanke Ballast. Het Chineesche Landhuis. De groote Reis, Eva Eonheur en Juffrouw Kerkmuis waren geheel uitverkocht, waaruit duidelijk blijkt, dat het publiek van de volksvoorstel lingen de stukken met de meeste speelkracht zooals Zeemansvrouwen, Blanke Ballast en Het Chineesche Landhuis nog steeds het meest waardeert. In Juffrouw Kerkmuis zal zeker de naam van Annie van Ees, in Eva Bonheur die van mevrouw de Boer-van Rijk op het programma de groote attractie zijn geweest, terwijl De groote Reis aan zijn inhoud en dus aan hoogere motieven de stampvolle zaal te danken had. In volgorde naar de door het publiek ge toonde belangstelling laat ik hier de an dere stukken, welke op de volksvoorstellingen gegeven zijn volgen: Het Groote A. B, C; Op Hoop van Zegen; Woutertje Fieterse; Zoo even Verschenen en Dicky. Dat het publiek toonde hierbij de voorstellingen en stukken geheel naar hun waarde te beoordeelen, zou ik niet gaarne durven beweren, maar de op komst van het publiek is niet altijd een juis te waardemeting, te meer niet, omdat deze natuurlijk ook zeer afhankelijk is van den tijd in het seizoen en den dag waarop de stukken zijn gegaan. Carel van Hees heeft de jeugd dit jaar niet verwend. Slechts twee schoolvoorstellingen vindt ik dit seizoen vermeld en wel een op voering van het Marionetten-Theater van Braun en De Familie Stastok door het Schouwtooneel, welke beide voorstellingen geheel uitverkocht waren. De heer Van Hees vond het repertoire dit jaar voor school voorstellingen minder geschikt Het is na tuurlijk zuiver een persoonlijk inzicht, maar ik zou een opvoering van Veel Leven om Niets of desnoods van De Groote ReLs waarom zou men ook de oudere jeugd dit ernstig oorlogsstuk niet eens hebben kunnen laten zien? als schoolvoorstelling een daad van beteekenis hebben gevonden. Het Tooneelverbond zorgde weer als alle jaren voor vier goedkoope voorstel lingen en gaf verder als entremets voor zijn leden een opgewekten cabaret-avond en een avond van Middel-Nederlandsche Kunst door leerlingen en oud-leerlingen van de H. B. S. te Velsen onder leiding van den heer Fulaauer. De Haarlemsche afdeeling van het Tooneelverbond leed een ernstig verlies door het overlijden van zijn voorzitter, Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, die tal van jaren een zoo belangrijke functie in het Tooneelver bond niet alleen te Haarlem heeft be kleed. Het groote succes te Haarlem was dit. jaar voor Jan Musóh. Twaalf maal heeft hij den Haarlemmers de vreugde geschonken van zijn prachtige fijn-komische creatie in „Elias weet het beter" en het lijkt mij wel zeker, dat Elias ook in het volgend seizoen nog herhaal delijk onzen Stadsschouwburg zal doen dave ren van den lach. Want dat dit- blijspel hier lang niet. „uitgekeken" is, heeft de volle zaal bij de laatste opvoering duidelijk be wezen. J. B. SCHUIL. Merry Bachelor, zoekt twee van onze sterkste mannetjes uk en laat zich door hen volgen. Plotseling staat „The Devil" voor hen en zegt eenvoudig„verdwijn!" Eén er van was verstandig genoeg te gehoorzamen. De andere niet. Hij kwam pas bij. toen men hem bij den geneeskundigen dienst zijn ge broken sleutelbeen verbond. Dc volgenden dag hebben ze Miles gevonden. Hij had dc heelc rest van de cocaïne, die hij nog bij zich had, tegelijk opgegeten. Het interessante van de zaak is. dat Miles in de Merry Bachelor verteld heeft, dat. men dc ..Devil" twaalf uur na zijn vertrek nog in Plymouth gezien heeft, teen hij het depót- leeghaalde. En toch stond hij bij aankomst van den trein in Edinburg op het station. We hebben de zaak nagc rekend. Plymouth ligt van Edinburg meer dan vierhonderd mijlen verwijderd. De trein doet er vijftien uur over. Hoe „The Devil" het klaar gespeeld heeft, in Edinburg reeds op het station te staan, is iets. waarover wij ons vaak het hoofd gebroken hebben". Braddon dacht aan den rooden ééndekker en hij maakte snel een berekening uit het hoofd. Ja, het zou kunnen. Maar de speling was uiterst gering. Gerry had geen seconde op den weg mogen verliezen. „Met anderen ls hetzelfde gebeurd. Seeves. de wisselvervalscher. wilde zich in South ampton inschepen, toen hij opeens „The Devil" zag. Hij werpt het stuur van zijn race wagen om en rijdt terug. Achter hem komt een groote roode wagen. Seeves geeft vol gas. Maar de roode komt naderbij. Seeves gooit/ een heele kist met groote punaises achter zich op straat uit. Van den rooden wagen springen twee banden en Seeves rijdt verder. Hij wil naar Ipswich, omdat hij daar een vriend heeft met een motorboot, die hem naar Belg ié kan brengen. Bij Stortford be ginnen zijn banden te springen. De heelc De Duitsche ïlerstelleening. Verdere koersdaling op de beur zen. Prijsdaling van rubber en suiker. Nog altijd liquida ties van fondsen. Alsof het de verdeeling van een gecom pliceerde erflating betreft, zoo is de .defini tieve verdeeling" van de Duitsche Herstel- leening den volke met gespatieerde letters in de groote bladen bekend gemaakt. De toe wijzing aan de „gebeneficeerüe" staten heeft dan eindelijk plaats gehad, nadat de cory- pheën uit de financieele wereld dagen en nachten er over hebben vergaderd. Het is bekend van welken aard deze Duitsche erf lating is. Het is de groote oorlogsschuld, welke het verarmde land niet kan betalen en waarvoor het nu een leening zal sluiten, waarvan aan verschillende staten een deel is „toegewezen", ons land wordt met een be drag van 73 mlllioen blij gemaakt uit een totaal-bedrag van 340 a 350 miliioen. Voor ons land is de inschrijving op Dinsdag 17 Juni a.s. opengesteld tot den koers van 90 pet. Het kan wat meevallen, maar het zou toch wel eens kunnen blijken, dat de groote heeren den vogel over het net hebben laten vliegen. Men heeft willen wachten op een ruime geldmarkt en naar vermogen mee gewerkt aan de verlaging der officieele bankdisconti. maar niet genoeg in het ook gehouden, dat dit niet ae eenige factor is- welke'over het resultaat eener emissie beslist Dit resultaat hangt immers ook af van de algemeene beursstemming en deze staat weer ln nauw verband met de wereldcon junctuur. Toen de Herstelleening geprojec teerd werd, was er nog slechts een kleine kentering der conjunctuur merkbaar. Lei dende economen en commercieele leiders spraken van een lichte voorbijgaande inzin king. Maar de toestand is van maand tot maand verergerd en nu tot de uitgifte der leening moet worden besloten, zitten we in Europa niet alleen, maar ook in de Unie, midden in de malaise. Die malaise maakt niet slechts den belegger bij de keuze van zijn belegging uiterst voorzichtig, maar die malaise tast ook de credietwaardig'held van den debiteur aan en is daarom in dubbelen zin van invloed op de beoordeeling van die credietwaardigheid. Ook komt het ons voor dat. hoezeer in het algemeen de ..openbaar heid" met betrekking tot financieele opera ties te loven valt het publiceeren van de be raadslagingen en de „heftige discussies" aan het succes der leening geen goed doet. Even min als het de eetlust bevordert, wanneer al te veel van de kokspractijken naar buiten uitlekt. Het is zakelijk beschouwd misschien niet te veel, ais de banken, die het syndicaat, moeten vormen, voor hun bemoeiingen en hun risico een provisie van 4 pet. ontvangen. En ook zal er misschien een reden zijn, waar om de Amerikanen wat meer moeten heb ben. Maar als het publiek leest op welke wijze zulk een internationale leening wordt „bekokstoofd" en hoe de koks elkaar af en toe in het haar vliegen om hun salaris, dan kan bij het publick licht de indruk worden gewekt dat 't niet enkel 't algemeen belang is, waarover de heeren zich zoo druk heb ben gemaakt. We zullen echter maar eens afwachten wat er nu van de groote Her stelleening terecht komt, beter gezegd, waar ze terecht komt. Voor Duitsehland is van primordiale be teekenis, dat ze terecht komt, zij het dan ook dat de safes der syndicaatsleden er voorloopig mee worden gevuld. Men kan niet zeggen dat de beurzen aan nieuwe fondsen behoefte hebben. Want de oude brokkelen nog steeds in koers af. Dat geldt wel niet van de obligaties in het alge meen. maar deze profiteeren toch ook niet van de voortdurende verkoopen in aandeelen. Men vraagt zich af of dit afbrokkelingspro ces, dat nu reeds maanden aanhoudt, nog lang kan voortduren. Daar moet natuurlijk ergens in de toekomst een moment zijn, waarop de koerten hun keer nemen. Maar wat er in de enkele beursdagen van de nieuwe maand al weer op de beurzen verlo ren is, loopt in de miUioenen. New-York ging ook na Pinksteren in de koersdaling voor. We zullen niet herhalen wat we de vorige weken over de werkloosheid schreven. Wan neer men er zich slechts rekenschap van geeft dat dit verschijnsel met de daaruit voortvloeiende drang naar loonsverlaging, het groote probleem van onzen tijd is. Van alle kanten komen de berichten over toe nemende werkloosheid in. De V. S. tellen er reeds vier a zes miliioen. die door de conjunctuur worden gedwongen om ledig te gaan. In Duitsehland is het aantal thans tweemaal zoo groot als verleden jaar om dezen tijd en nog steeds stijgt het. Als een teeken dat er bij Hoesch reeds sedert eenige wegen geen spoorrails «meer worden straat ligt vol groote punaises. Juist terwijl hij het tweede wiel aanzet, komt de roode van voren uit de richting Ipswich de roode wagen met „The Devil" aan het stuur en neemt hem mee". Braddon had met gespannen anadacht ge luisterd. Niet ver van Stortford, tusschen Londen en Cambridge, lag immers Ashton- Castle. „Ziet u, mijnheer Braddon, zoo is „The Devil!" Een paar van ons zijn er vast van overtuigd, dat er met hem iets niet in den haak Ls" „Hoe dat?" „Ja. bijgeloovlge menschen vindt men overal. Ik behoor er wel niet bij, maar toch in de Merry Bachelor zult u een massa men schen vinden, die beweren, ddt „Nu?" „Ja,dat de jongeneigenschappen bezit, die niet heelemaal menschelijk meer zijn. U begrijpt me toch? Zulke onverklaar bare dingen maken nir eenmaal een diepen indruk. Daarom geven ze zich soms maar liever zelf over dan dat ze met hem te doen hebben. Maar er zijn er ook een paar, die zich vast voorgenomen hebben, om, als ze ooit de .Devil" tegen het lijf loopen, hem zonder een seconde te verliezen, vol lood te pompen". Onwillekeurig kromp Braddon ineen. „En tot welke klasse behoor jij. Baker?" ..Feitelijk tot geen van de twee. Ik ben niet bijgeloovig genoeg om bang voor hem te zijn. ofschoon ik eerlijk bekennen moe:, da: ik dikwijls kippevel krijg wanneer ik dir verhalen over The Devil hoor en om mij persoonlijk op hem te wreken, daarvoor beu ik. niet flink genoeg, ofschoon hij mij erg toegetakeld heeft". .Nadat jjj het eerst op hem geschoten heb;", gewalst, wat in de laatste 20 Jaar niet ls voorgekomen. En de goederenprijzen da len nog steeds. TeiAvijl de korenschuren nog overvol zijn, belooft de nieuwe oogst zoowel ln de oude als in de nieuwe wereld opnieuw overvloedig te zullen worden. Op de weilanden heeft het gras bijkans geen waarde meer. De suikerprijs is de laatste weken verder in prijs gedaald, zoodat de Vlsp in Indië uit oogst 1930 tegen 9.— per quintaal heeft verkocht. Volgens den directeur der Cult. Maatschappij „TJepper" laat zulk een noteering geen winst meer. In de laatste kwarteeuw is het nog nimmer voorgekomen dat men den verkoop zoo ten achter was als thans. In September was er ca. 5 pet. van oogst-1930 verkocht, nu nog slechts 8 pet. Een geluk is dat de Ja- vaarische suikerindustrie tegen een* lagen prijs produceert. 1>? Cubaansché fabrieken zullen dit jaar enkele honderden, millioenen schade lijden. En ten slotte zal» de wal het schip moeten keeren. Maar op dc beurs re kent men uit, wat er over 1930 van suiker- aandeelen te wachten is en als de uitkomst dan nul, komma nul is, gaat men in arren moede tot verkoop der aandeelen over. Zoo zijn b.v. H. V. A. sinds de laatste weken weer 40 pet gedaald. Javasche Cultuur 15 pet etc. Natuurlijk beginnen thans ook de gedwon gen verkoopen een grootere rol te spelen. Vandaar dat over de geheelc linie de koersen terugloopen. Zonder dat de naaste vooruit zichten bepaald slechter geworden zijn. zien we b.v. aandeelen ..De Oostkust" op de Ta- baksafdeeling tot beneden 60 pet. gedaald, terwijl ze eenige weken geleden nog bij kans pari noteerden. En op de Rubberafdcc- llng is de toestand ruïneus. Aandeelen .Am sterdam" loopen naar pari. terwijl ze dit jaar nog een koers van 192 gekend hebben. De rubberprijs is 'tot 6 i 4 d. ingcschrompeld. dat ls goed 30 cent voor een 1 2 K G. Deze lage prijs kan natuurlijk niet worden ge handhaafd. Maar het kan toch wel geruimen tijd duren alvorens weer normale winsten kunnen worden gemaakt. Het publiek trekt zich daarom meer en meer van de beurs te rug. De goede fondsen moeten het met de kwade ontgelden. De financieel zwakken, de vreesachtigen, loopen uit de markt. En het leger vreesachtigen groeit nog steeds. Maar ook nu Ls de vrees eer. slechte raadgeefster en zal het voor de fondsenhouder zaak zijn het hoofd koel te houden. Bezitters var. aan deelen in financieel krachtige ondernemin gen hebben naar onze meening geen aanlei ding meer om tot verkoop van hun fondsen over te gaan. LETTINGA. (Reeds in een deel van dc vorige oplage cf>gcnomcn.) (N1 eï-Of 11 ei e e D. 453e STAATSLOTERIJ Trckkin/ van Zaterdag 14 Juni 1930. Se klasse. 17c Hist. Hooge priir.en: 4211 1000.—. met premie vnn 30.000.— 12410 niet met premie van 3000.— •1067 100— Prlpen van 70. SU 3357 4219 4241 4364 4566 4905 5361 6434 6098 8225 8461 8770 9731 10579 11431 11582 11614 12574 14421 144c! 15939 16344 17210 1S9S3 19618 20098 20198 NIETEN: 129 855 4123 1124 1165 138! 1874 2452 25S7 2588 2772 3167 3293 3361 3608 3969 4013 4537 5083 5107 52S8 5909 7117 7299 7570 7876 8320 9617 9622 10006 10105 10320 10479 10619 10702 10710 10841 11315 11703 12029 12302 12708 12915 12995 13722 14455 14477 14510 14587 14601 14601 14719 14S27 15087 15344 16219 16938 17046 17772 17955 17979 17987 18246 18731 19179 19745 20381 2041 1 20620 5e klasse 16e Hls». MS70 15149 15277. allcu met 70— INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. AMSTERDAM, UTRECHT. NfeuwendUk 225,229. Oude Gracht 151 .Dat klopt! Maar zijn schot heeft mij de mogelijkheid ontnomen weer werk te vin den". „Dat meen Je toch niet in ernst, Baker! Ofschoon je nu mank bent, kun Je toch wel ergens, een baantje vinden? Het komt mij voor, dat het jou aan den noodigen lust daartoe ontbreekt". ,.U hebt gemakkelijk praten, mijnheer Braddon! Behalve een paar karweitjes, die per uur betaald worden, heb Ik nog niets kunnen vinden". „Luister, Baker! Ik wil je voor een tijdje bij mij in dienst nemen". Verbaasd keek Baker op. „Ik krijg zoo den indruk, "dat je heel graag je oude leven vaarwel zoudt willen zeg gen. Ik ben genegen je te helpen. Toch Ls er één voorwaarde aan verbonden, die je mis schien onaangenaam zult vinden. Het eerste werk, dat ik van je eisch, bestaat hieruit dat je me van nu af van alles op de hoogte houdt, wat je in botrekking tot de „Devil" te hooren krijgt, in het bijzonder wanneer er plannen tegen hem gesmeed worden. Be grijp je mij, Baker?" Deze weifelde en Braddon ging door: „Ik weet, waarom je weifelt. Jij denkt, dat Je nu eigenlijk vóór den „Devil" en tegen Je kameraden werken moet. Denk er toch liever aan, hoe weinig voordeel Je tegenwoordig leven je gebracht heeft en dat ik Je in dc gelegenheid wil stellen, in de toekomst op een eerlijke manier aan den kost te komen*. Na tuurlijk zal het er van afhangen, hoe je Je gedraagt. Maar Indien je je goed gedraagt, kun je op mij rekenen". John Baker dacht niet lang meer na. Voor hem beteckende Braddons aanbod een verlossing uit het hondenleven van een lana- looper. (Wordt vervolgd), INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7