- Brand DE BRUSSELSCHE OMMEGANG. BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 17 JUNI 1930 Een schitterende Historische Reconstructie. (Van onzen correspondent). BRUSSEL, 15 Juni. Een dag of veertien geleden is Brussel be gonnen met zich op te maken tot de groote nationale viering. Men heeft eerst de ope ning der twee wereldtentoonstellingen afge wacht, om de aandacht van het publiek niet al te veel te versnipperen. Het eerste symp toom was een algeheelo verschooning en opververij van alle rijksgebouwen. Dit was geen overdadige weelde. Sommige zagen er triestig uit. Het ergste er aan toe was het „Palals des Académies", dat een totaal ver waarloosd aanzien had- Nu het geheel opge knapt is, blijkt pas welk een alleraardigst, allerelegantst bouwwerkje het is. Het werd ontworpen in den stijl der renaissance, door den architect Van der Straeten in opdracht van den prins van Oranje, later koning Willem II. (1823). Maar ook alle ministeries zien er nu weer frisch en keurig uit. Toen dit alles klaar wAs, is men begonnen met, in betonnen voetstukken, hooge vlaggenmasten te plaatsen op alle openbare pleinen. Boven dien heeft men de particulieren gevraagd om de vlaggen uit te steken en vooral in de bin nenstad is daaraan algemeen gevolg*gegeven. Overal wappert nu de nationale driekleur, naast de Congovlag, blauw met één gouden eter, en de vlag der stad Brussel, een rood veld met een breede groenen rand. De nieuwe straat in het hartje van de stad. waarop we allen trots zijn, de Kardinaal-Mercier-straat, !s gansch bezet met immense vlaggen. Er is niets wat aan een stad een zoo feestelijk as pect geeft als die lovende kleuren! Ten slot te hebben wij de verlichting. Om eens iets anders te laten zien heeft men gebroken met het tradlt-ioneele systeem van de vetpotjes later vervangen door kleine electrische lampjos. Men heeft ditmaal tegen alle be langrijke gebouwen sterke schijnwerpers aangebracht, welke hier en daar een toover- achtlg effect oproepen. Verreweg het boeiendst en het schoonst is de Kathedraal van Sinte-Goedele in het zilverwitte lrreëele licht. Nog nimmer te voren heeft men de architectuur zoo tot in alle details kunnen bewonderen. Zooals men weet is Brussel's hoofdkerk begonnen omstreeks 1250 en heeft men er drie eeuwen lang aan gebouwd en verbouwd. Het is op die wijze een stalenkaart van stijlen en opvattingen geworden en toch wonder boven wonder zien wij het als een geheel en als een eenheid. De tijd heeft alles samengesmolten en veredeld. Wanneer men als goede Brusselaar Sinte- Goedele meent te kennen, omdat men er dagelijks langs komt en telkens weer even wordt vastgehouden door de geweldige ver houdingen van den bouw, dan bemerkt men met verbazing en niet zonder een zekere schrik, dat in het felle zonlicht een nieuwe onvermoede schoonheid aan het oude kunst werk gegeven wordf. En een analoge werking neemt men ook elders waar, zij het dan niet in een zóó sterke mate. Deze verlichting is werkelijk de moeite waard om te zien. Wie In Brussel moet zijn, zal goed doen het zoo uit te rekenen, dat hij er een Vrijdag, Zater dag of Zondag overblijven kan. Dit alles zijn voorbereidingen voor wat het hoogtepunt der Brusselsclie viering is: de Ommegang. Wie voor den oorlog de maske rades bij de verschillende lustrumfeesten in onze Nederlandsche universiteitssteden ge zien heeft, zal zich gemakkelijk een voorstel ling kunnen vormen van deze stoet. Het is de reconstructie naar authentieke gegevens van een optocht uit de zestiende eeuw, gehouden ter eere van Kêizer Karei V. Hertog van Bra bant, die zelf in de stoet meereed. De am bachten, de rederijkerskamers, de bekende adellijke families van het hortogdom, de magistraat, dc schuttersgilden, allen In hun pronkgewaden, bieden hun vorst de verschul digde eerbiedige hulde. Zij voeren praal wagens met zinnebeeldige voorstellingen mede. In het midden rijdt omstuwd door zijn ridders, op een prachtig zwart ros, de keizer, achter hem de keizerin, eveneens te paard onder een baldakijn, daar achter de hofhou ding en de ridders van het Gulden Vlies in vol ornaat. Al deze costuums waren van een ongekende schittering. En daarbij al die vaandels, blazoenen en wimpels, het stralen van de wapens en van dc rustingen. En dat alles in een glorieuzen zon onder een helder blauwen hemel. Zelden zal men zulk een brandende weelde van kleur weer terug zien. De hoofdindruk is er een van wemelende pracht. Er is bijna té veel. Er gaan details verloren. En dat is jammer, want alles is tot in de uiterste fijnheden keurig verzorgd onder leiding van verschillende kunstenaars. Ziehier de juiste volgorde: De optocht werd geopend door een lange rij van ambachts lieden met de emblemata van hun vak. In het midden van ae groep zien wij de meesters die „met plechtigen ernst een kostelijken schrijn bewaken, de kist met de privilegiën. Hierop volgt een folkloristische groep van zinnebeeldige dieren en reuzen, zooals die nu nog altijd bij tal van gelegenheden door de Vlaamsche steden worden rondgedragen. Dan komen, met volledig apparaat, dc rede rijkerskamers: „Dê Olijftak", „De Koren bloem", „Het Boek" en „Het Mariakranske" medevoerende verschillende groote praal wagens. Na de groep der adellijke famlliën, zien wij dan de magistraat van Brussel aan ons voorbij trekken. Zij is omgeven door wapendragers en muzikanten. De amman van Brussel in die dagen was Jan van Locken- ghien. voorgesteld door graaf Willem van Lichtervelde; hij was vergezeld van zijn assistent en van zjjn zeven schepenen, daar achter gingen de raadsleden en de ont vangers. De compositie van den Ommegang culmi neert in de keizerlijke groep, die alleen reeds uit meer d3n honderd ruiters bestaat. De hoofdpersonen worden alle voorgesteld door leden van den hoogen Belgischen adel. Wij vinden er alle bekende namen onder: De Merode, D'Oultremont, D'AspremontLyn- den, De "T Serclaes van Wommersom, Van Marnix van Sint-Aldegonde, Van Limburg Stirum, De LoozCorswarem, etc. etc. De hoofdfiguur. Keizer Karei V, werd met vor stelijke statigheid voorgesteld door Zijne Hoogheid Etienne-Gustave, prins van Croy; de keizerin was prinses Eugène de Ligne. Het behoeft niet gezegd te worden, dat deze „figuranten" er zorg voor gedragen hadden schitterend voor den dag te komen. Vervolgens kwamen de schuttersgilden langs. Deze waren in het oude Brussel talrijk en machtig en men ziet het hen aan. Ook zij voeren tal van praalwagens mede. Vier groote vertolken de legende van O.-L. Vrouw van den Zavel, welke in verband staat met de beroemde kerk aan den Zavel (in de rue dc la Regence). Als slotstuk: een praalwagen van de stad Brussel. Om een indruk te geven van de lengte van den stoet kan ik niet beter doen dan te vermelden dat het voorbijtrekken in een nor maal tempo anderhalf uur duurt. Trouwens de Belgen zyn terecht bekend voor hun feesten en cortèges. Van budsher heeft men hier veel zorg voor dergelijke vertooningen gevoeld en men heeft de traditie ervan altijd met zorg onderhouden. De regeling was uit stekend. De stemming van deelnemers cn van publiek niet minder. Dat gevoel voor openbare massaregie bleek ook bij de militaire feesten in de groote hal van de Cinquantenaire. Hier kregen wij een historisch overzicht van de Belgische weer macht van de Brabantsche Opstand tegen Josef n op het einde der achttiende eeuw af, tot heden toe. Afgewisseld met prachtige stalen van rijkunst: carrousselrijden, ook met geschut, en een perfecte quadrille des lanciers te paard. Het zeer rijke en zeer gevarieerde programma werd vlot achter elkaar afge werkt zonder één hapering of aarzeling, zon der één fout hoe gering ook. Ten slotte mar cheerden de regimentsvaandels door de arena, bogen voor den Koning en maakten weer een rondgang terwijl het van de tribu nes bloemen regende. Het enthousiasme was onbeschrijfelijk en, zelfs voor een niet-Belg, indrukwekkend. Wat mij in het bijzonder trof was, dat zelfs hier, waar er zoo licht aanleiding toe zou zijn, met groote takt alles wat het Nederlandsche gevoel zou kunnen kwetsen vermeden werd- Het was een Bel gisch nationaal feest voor en door het Bel gische leger gegeven, maar het was niet tegen wie of wat ook gericht. De Ommegang en het Militair Feest zijn beide volledig geslaagd en de inrichters mogen trots zijn op dat welslagen; want een zoo gelukkig resultaat komt niet tot stand zonder hard werken, handigheid, autoriteit en kennis van zaken. De Ommegang trekt nog eens uit den tien den Augustus en den zevenden September. J. GRESHOFF. HOE SCHAGEN GETEISTERD WERD. DOOR HET ONWEER VAN DONDERDAG. De Tel. verneemt uit Schagen: Nu h(t mogelijk is de gevolgen van het ongewoon zware weer, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag jl Schagen en omge ving heeft geteisterd, te overzien, blijkt dat de schade grooter is dan aanvankelijk werd gedacht. Het zware weer begon reeds een uur na den middag en hield met korte onderbrekingen aan tot middernacht. Hoe geweldig de regenval Is geweest moge blijken uit onderstaand staatje, weergevende den grootsten neerslag welke gedurende de jaren 19211929 met den regenmeter in de Rijkslandbouwwintersohool te Schagen is op genomen. 1921 op 13 September 26.2 m.M. 1922 op 3 Februari 23.8 1923 op 20 September 50.6 1924 op 19 Juli 27.5 1925 op 10 September 38.5 1926 op 10 October 49.6 1927 op 15 Augustus 29.8 1928 op 26 November 26.3 1929 op 21 September 19.5 en op Vrijdagmorgen 13 Juni hoeft in 24 uur de regenval bedragen 128.5 m.M. of wel 128.5 Liter per vierkanten Meter. De geweldige watermassa's hebben groote verwoestingen op de akkers aangericht. Voor al in den polder Koetenburg ziet men geen bebouwde akkers meer, maar gelijkt alles op opgespoten land. De 'greppels zijn poldersloo- ten geworden en alles biedt een troosteloozen aanblik. De akkers die nog boven water uit steken zijn als het ware doorploegd door het water, dat er in beken overheen moet zijn geloopen. De producten voor zoover ze niet door hagel zijn stukgeslagen op sommige plekken lag deze eenige centimeters dik staan te rotten in het water. Het is een troos teloos gezicht en de bouwers hebben met éen slag alles verloren. Het bestuur van den pol der kwam Zondagavond in een spoedverga dering bijeen om plannen voor een steun- actie te bespreken. NOODLOTTIG MOTORONGEVAL. TWEE DOODEN. Naar de Tel. uit Voorschoten verneemt is Maandagmiddag omstreeks één uur een mo torrijder met zijn motorrijwiel nabij de St. Nicolaasbrug tegen een boom gerèden. De dame, die op de duo zat, was direct dood en de bestuurder is na enkele oogenblikken overleden. Dr. H. de Boer verleende de eerste hulp. De politie stelt ter plaatse een onder zoek in. DOOR EEN OPENSTAAND LUIK GEVALLEN D 14-jarige J Groenendijk te Gouda is in de meubelfabriek van de firma H. aldaar door een openstaand zolderluikje gevallen. De jongen smakte van vijf meter hoogte op den steenen vloer neer. Zijn toestand is ern stig, zoo meldt de Tel. ALG. NED. TYPOGRAFENBOND. SPOEDIG ONDERHANDELINGEN MET DE BOEKDRUKKERSPATROONS. Maandag is, blijkens het verslag in de Tel., in de Koningszaal van „Artis" de algemeene vergadering geopend van den Alg. Nederl. Typografenbond. De bondsvoorzitter, de heer F. van der Wal, herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat het in het afgeloopen jaar veel moeite gekost heeft het Bedrijfspensioen fonds zonder kieerscheuren m werking te stellen. De strijd is nog niet gehéel geëindigd. Men weet, dat de weigeraar van premiebeta ling de heer Clausing, nu geroyeerd is en naar aanleiding van dat royement is nog een procedure aanhangig over de uitlegging van art. 35 der statuten. Spr. blijft meenen dat dit artikel geen enkele betrekking heeft op het medestichten en medebeheeren van het fonds, zoodat z.i. de heer Clausing c.s. wel niet in het gelijk gesteld zullen worden. Uit den strijd om het pensioenfonds is een oppositiegroep ontstaan, welke een eigen blad uitgeeft, met den heer Clausing als redacteur. Of daaruit een blijvende anarchistisch-communistische typografenorganisatie zal ontstaan, zeide spr. niet met zekerheid te kunnen voorspellen. Noemenswaard ledenverlies voor den Bond heeft de stichting van het pensioenfonds niet gebracht. Niemand, behalve Clausing, heeft het op een royement laten aankomen. Wel zijn eenige leden in totaal veertien, afgevoerd omdat o m. hun patroons weigerden premie te betalen. In totaal waren er op 30 April 10.947 verzekerden ingeschreven. Van hen betaalden 10.639 hun bijdragen (236 waren werkloos, 56 in militairen dienst en 16 waren uitgetrokken zieken). Het gaat vrij voorspoe dig. Op 30 April was er een kapitaal bijeen van f 413.037, zoodat in één jaar het geschatte driekwart millioen er wel zal wezen. Spreker meent, dat het fonds in stand gehouden zal kunnen worden en de tegenstand spoedig zal verflauwen. De heer Clausing is tegen zijn royement in beroep gegaan. Morgenmid» dag zal hij zijn houding tegenover de bonds» vergadering kunnen verdedigen Spreker wees er verder op, dat spoedig onderhandelingen gevoerd moeten worden met de boekdrukkerspatroons. Onder geen omstandigheid zullen wij, zeide de heer Van der Wal, de gemeentcklasse-lndeeling zoo kun nen laten als zij thans is. Denkbaar is het. dat het worden de eischen niet ingewih ligd tot strijd zal moeten komen. Mocht een conflict niet vermeden worden, dan ver trouwen wij, aldus spreker, dat alle leden zich aan de adviezen van de leiding houden en niet zelf mede zullen wenschen uit te maken, waar wel en waar eventueel niet gesaakt zal behoeven te worden. Spreker verklaarde, dat de financieele positie van den bond sterk is. Wat tenslotte de werkgeversorganisaties in onze bedrijven betreft, ging spreker voort, daarmede „is het nog niet heelemaal „rich- tig". Door de invoering van het Pensioen fonds is dc Federatie van Werkgeversorga nisaties ongetwijfeld stabieler geworden. Maar, aldus de voorzitter, de Ned. Vereeniging van Boekdrukkers leeft ook nog en heeft, door het aanstellen van P. J. Aarse als propa gandist. blijk gegeven den strijd tegen de federatie nog niet op te geven. Deze organi satie zoekt contact met de gezellenorgani- saties. ten einde mede het C.A.O. te kunnen afsluiten, zonder dan aan de federatie ge bonden te zijn. Dit kan een moeilijk geval worden. Vermoedelijk zal de Federatie wel zóó sterk blijven, zeide spreker, dat wij haar de voorkeur zullen moeten geven. Contrac teeren met twee organisaties kan niet, om dat dan het verplichte lidmaatschap in het gedrang komt. Vervolgens sprak, nadat hulde gebracht was aan de nagedachtenis van mr. P. J Troelstra, de heer C. v. d. Lende namens het N.V.V. de vergadering toe en werd het jaarverslag besproken. Het ledental van den A N.T.B. bedroeg op het einde van het vorige jaar 9949 (een vermeerdering van 163). DOOPSGEZINDE JONGEREN BOND. JAARVERGADERING. Zaterdagmorgen heeft, zoo meldt het Hbld., in het Doopsgezinde Broederschapshuis te Elspeet de Doopsgez. Jongerenbond zijn twee de jaarvergadering gehouden. De secretaris, de heer Gerrit Honig van Zaandam, bracht het jaarverslag uit. Er bleek hieruit dat de bond thans 46 afdeelingen telt. Medegedeeld werd, dat met Paschen 1931 een conferentie zal worden gehouden in het Broederschapshuis te Bilthoven naar aanlei ding van de brochure van ds. P. Vis: Wat is toch het Doopsgezind Eigene?" Met Pinkste ren 1931 zal te Elspeet een conferentie ge houden worden met de Zuid-Duitsche jonge ren. 18 en 19 October zal in het Oolgaardhuis te Arnhem met den V. C. J. B. een bijeen komst worden gehouden. Het hoofdbestuur trok zijn voorstel terug om toe te treden tot de Jongeren-Vredes- Federatie, toen bleek dat twee afdeelingen nog niet geheel overtuigd waren van de nood zakelijkheid. Nog nader zal met die afdeelin gen geconfereerd worden. Een motie werd aangenomen waarbij adhaesie werd betuigd aan de door ds. Koe- kebakker bij de AD.S. ingediende motie in zake de voorlichting voor dienstweigeraars. Tenslotte werd in plaats van ds. P. Vis ds. N. v. d. Zijpp van Joure als voorzitter van den D.J.B. geïnstalleerd. Onmiddellijk na de jaarvergadering werd de Jongerendag onder leiding van ds. A. At- tema geopend. EEN „SNIJDER". De N. R. Crt. meldt: Het. komt den laatsten tijd voor, dat in kerkgebouwen te Delfshaven de kleeding van vrouwen en meisjes wordt beschadigd. Er worden sneden in mantels of japonnen gemaakt, en ook worden er wel stukken uit gesneden. Zondag is een snede toegebracht in den mantel van de 21-jarige mejuffrouw A. C. T., van de Aelbrechtskolk, die de ka pel van de Nederd. Hervormde gemeente aan de Van Lennepstraat bezocht. Er zijn drie gaten in haar mantel gesneden. HOLLANDSCHE HARING VOOR DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Tel. verneemt uit Vlaardingen: Zaterdag heeft de opper-keurmeester van haring, de heer H. N. Droppert, uit de la ding van den stoombeuger „Vlaardingen 84", schipper G. v. d. Snoek, toebehoorende aan het reederijkantoor vh. firma Joost Pot. een pot haring gekeurd, bestemd voor het koninklijk huis. Hiervan werd Maandag morgen per auto door den keurmeester en - den betrokken schipper de gebruikelijke vaatjes haring naar de Koningin, Prinses Juliana en de Koningin-Moeder gebracht. DE VOLKSRAAD. BELANGRIJKE REDE VAN DEN GOUVERNEUR-GENERAAL. In de redevoering, waarmede de gouver neur-generaal de zitting van den Volksraad heeft geopend, wordt medegedeeld, dat ver schillende beperkingen in de overheidsuit gaven door de regeering noodzakelijk wor den geacht, welke intusschen geen schade lijken invloed uitoefenen op den normalen groei van de overheidsbemoeienis en de plichten van de regeering. Aangekondigd werd, dat op het einde van de huidige Volksraadszitting een schema zal worden aangeboden, waarin een aanvang wordt gemaakt met de geleidelijke afschaf fing van de poenale sanctie, weik schema echter ten volle rekening houdt met de be langen van de betrokken industrieën- Voorts wordt een reorganisatie aangekon digd van de uitbreiding van het openbaar onderwijs ten einde dit meer harmonisch te maken, niet slechts met de uit westersch oogpunt gevoelde noodzakelijkheden, maar ook voor hetgeen betreft de sociale inheem- sche behoeften. De passage uit de redevoering, welke be trekking heeft op de jongste huiszoekingen bij de leiders van de Partij Nasional Indone sia luidt als volgt: „Het justitioneel politioneel optreden van de overheid tegen de P-NI. in de laatste dagen van het vorig jaar leidde tot een nauwgezet en kritisch onderzoek van het bij de huiszoekingen en bij de daaropvolgende verhooren verzamelde materiaal. Dit onder zoek, dat in weerwil van de daarbij betrachte voortvarendheid door de omvangrijkheid van de te beoordeelen stof geruimen tijd vorder de, is zeer onlangs geëindigd. Het leidde tot de uitspraak van het hoogste orgaan der rechtspolitie, dat zijns inziens de thans in preventieve hechtenis zijnde leiders der ge noemde vereeniging inderdaad schuldig staan aan de strafbare feiten, bedoeld bij de arti kelen 169 en 153 bis van het W. v S. Gegeven deze uitspraak heeft de regeering, uiteraard zonder in eene zelfstandige beoordeeling van hare waarde te treden, aan het recht zijn loop gelaten, en dus de strafzaak naar den bevoegden rechter doen verwijzen. Nauwe lijks behoeft hierbij de verzekering gegeven te worden, dat de regeering de uitspraak van den rechter ten volle zal eerbiedigen en dat zij zich daarbij onvoorwaardelijk zal neer leggen. Evenmin behoeft het echter nadere toe lichting, dat de regeering zich volle vrijheid moet voorbereiden om, ter voldoening aan haar primairen plicht, om te waken voor orde en rust, van de bevoegdheden, die haar zijn toegekend bij de art. 35 en volgende van de Indische strafregeling, gebruik te maken wanneer na afloop van het strafproces, hoe deze ook zij de thans voor den recli ter getrokken personen of anderen, een actie, als die, welke tot strafvervolging aan leiding gaf, mochten voortzetten, VERSCH BROOD BIJ HET ONTBIJT. HET NEDERLANDSCHE VOLK EET OUD BROOD, AL MOPPEREND. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct.: Naar aanleiding van de onlangs door de arbeidsinspectie, in opdracht van den direc teur-generaal van den arbeid, gehouden enquête naar het gebruik van brood bij het ontbijt, heeft het voorloopig comité ter ver krijging van versch brood bij het ontbijt een persconferentie gehouden. De voorzitter, de heer Meerman, herin nerde in een inleidend woord aan de ge schiedenis van deze zaak. Hij zeide, dat de plotselinge enquête bovenbedoeld hem en zijn medestanders hoogelijk bevreemd heeft. Daarna zeide de heer Snapper, dat nie mand beweerd heeft, dat het Nederland sche volk geen brood meer bij het ontbijt nuttigt. De opzet van de enquête was dus ge heel verkeerd. De vraag is, of het oude brood niet vaak mopperend wordt genut tigd, en ook, of het bij het ontbijt genuttigde brood versch of oud is. Want het ïs bekend, dat het verbod van verkoop van versch brood in den ochtend buiten de groote ste den vaak overtreden wordt. Het is onjuist, dat het Nederlandsche volk tevreden zou zijn met den bestaanden toestand. Er moet een andere enquête gehouden worden, des noods op kosten van het comité, ten einde vast te stellen, hoeveel brood er wordt ge nuttigd des Maandagsmorgens in b.v. 100 gezinnen en 10 hotels, ingeval er versch brood verstrekt wordt, en hoeveel, ingeval het brood oud is. Dat verschil moet worden vastgesteld. Vooral de gasten van de hotels mopperen nu. En aan het Centraal Station te Amsterdam mag de restaurateur al jaren zelf brood bakken, dat dus in verschen toe stand door de reizigers kan worden meege nomen. In de kringen der hotelhouders wordt steeds sterker de lust om dat voorbeeld te volgen. Dat zou groote schade voor het bak kersbedrijf zijn. In andere landen, waar ook de nachtarbeid in het bakkersbedrijf is af geschaft, bestaat geen verbod van verkoop vóór 10 uur 's morgens. Waarom moet dat hier zijn? Het publiek zal bij het ontbijt meer brood eten, als het dit versch kan krij gen: er zal dan meer geproduceerd moeten worden; er zal minder werkloosheid zijn. En de malaise in het bakkersbedrijf zal ver minderen. De heer Dombach zeide, dat het wel eigenaardig is. dat een wettelijke bepaling belet, dat alleen het brood in den best mo gelijken, den meestvoedzamen en den meest-smakelijken vorm wordt afgeleverd aan het publiek. Er is trouwens nu ook al geen absolute nachtrust in het bakkersbe drijf. Er zijn er die. om 1 uur 's nachts moe ten opstaan en om 2 uur aan het werk moe ten gaan. De heer Volmar zeide, dat de vreemde lingen, die geen versch brood bij het ontbijt krijgen vóór 10 uur, dit vaak, ten onrechte, wijten aan den slechten service van onze hotels. Hij legde er den nadruk op, dat het versche brood twee uur eerder kan worden afgeleverd, zonder weder-invoering van den nachtarbeid. Mr. Jules Heizer zeide. dat de actie van het comité niet wordt ingegeven door zelfs maar een zweem van verlangen naar weder invoering van den nachtarbeid. In het al gemeen is het oordeel der technici, dat met volledig behoud van de nachtrust het ver sche brood vroeger kan worden verkocht. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts. per regel Hoe onaangenaam zijn verstopte waterleidingen* ci afvoerbuizen. Zulke mocilijkhe- I i den kunt U voor- I komen.door regel- I matig gebruik van I „DRANO" Drano is absoluut I I onschadelijk voor I I emaillc, porselein. I en leidingen.. Cincinnati U.S.A. Betterwa Prinsengracht 618 Amsterdam Te HAARLEM o.a. verkrijgbaar bij: N.V. Ijzer handel v.h. Giebels Co., Ged. Oude Gracht 5—7; J. P. Karthaus, Groote Markt 8; W. C. Lasschuit, Groote Houtstraat 155; G. Schous. Ged. Oude Gracht 30; te HEEMSTEDE: J. dc Carpentier. Camplaan; Jac. van Noort, 29 Raadhuisstraat. HULDIGING MEJ. E. C. KNAPPERT. In hët gebouw van de School voor Maat-» schappelijk Werk aan de Pieter de Hoogh- straat te Amsterdam is Zondag mejuffrouw E. C. Knappert, oud-directrice en thans nog docente dier inrichting, gehuldigd ter gele genheid van haar zeventigsten verjaardag. Een groot aantal vrienden, medewerkers, leerlingen en oud-leerlingen waren daartoe tezamen gekomen en onder hen bevonden zich velen, die mejuffrouw Knappert reeds kenden in den tijd toen zij aan het Leidsche Volkshuis, een inrichting door haar zelf in het leven geroepen met grooten steun o.a. van wijlen professor Drucker, als directrice arbeidde. Ook de zoon van dezen laatsten, professor W. H. Drucker uit Rotterdam was aanwezig. De jubilaresse werd toegesproken door dr. J. D. Bierens de Haan uit Aerdenhout, die de cultureele betcekenis van haar persoon lij kheid schetste. De secretaris van ihet huldigingscomité dr. J. G. van Dillen, bood met eenige harte lijke woorden mejuffrouw Knappert een aan haar ter gelegenheid van haar 70sten ver jaardag opgedragen boekwerk „Maatschap pelijk Werk" aan, waarvoor dertig van haar vrienden en medearbeiders opstellen over dat onderwerp hebben afgestaan. Het woord werd voorts gevoerd door. den wethouder voor Maatschappelijken Steun, den heer J. Douw es Jr., door mej. De Ranltz namens de oud-leerlingen, door de tegen woordige directrice van het Leidsche Volks huis mejuffrouw Ruth en door den heer Keuskamp namens de Vereeniging „Het Buitenverblijf". Op de receptie die zeer druk bezocht was, was o.a. ook de waarnemende burgemeester van Amsterdam, de heer F. M. Wibaut. GROOTMOEDER EN KLEINKIND TE WATER. De Tel. verneemt uit Heerenveen; Het 7-jarig dochtertje van den heer R. té Ter Home werd korten tijd nadat het uit school thuis was gekomen, vermist. Haar grootmoeder ging zoeken en zag het kind drijven in een breede sloot achter het huis. Zonder zich te bedenken sprong de oude vrouw te water en verkeerde spoedig zelf in levensgevaar. Door haar hulpgeroep kwamen er menschen opdagen die beide drenkelingen uit het water haalden De oude vrouw kwam met den schrik vrij, doch bij het meisje was het leven reeds geweken. (Reeds in een deel van de vorige oplage opgenomen.) INLICHTINGEN VERZOCHT. De brigade-commandant der Koninklijke marechausse, te Roosendaal maakt bekend, dat op 17 Mei 1930 in trein no. 437, vertrek Den Haag 10.23 uur. aankomst Roosendaal 11,57 uur voormiddag, terwijl de eigenaar en diens echtgenoote in het restauratierijtuig verbleven, een reiskoffer is opengebroken, staande in een coupé 1ste klasse van dien trein en daaruit ontvreemd een bruinen bisam bontmantel met bruine voering, een paar oorbellen, rose quarz in wit goud gezet, een hanger, rose quarz met kettinkje van wit goud, een collier met tecla kettinkje en een paar dubbele manchetknoopen met brillant. Zij, die met dien trein hebben gereisd en inlichtingen omtrent den diefstal kunnen geven, worden verzocht zich aan te melden bij genoemden brigade-commandant of bij de politie zijner woonplaats. VERHOOGING CREDIET. B. en W. stellen voor het door den raad verleende crediet. van 45.850 voor de ver bouwing en uitbreiding van de bijzondere school aan de Dreef met 7 102 te verhoo- gen. 1300 daarvan is noodig om tijdelijk twee klassen dier school in het Brongebouw en in de houten hulpschool in de van Zom- pelstraat onder te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10