Drukwerk m BRIEF UIT BERLIJN. Heerenkleeding Stoomen Kenaupark 26 A Flinke Verstelnaaister Lourens Coster HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 17 JUNI 1930 De hondsdagen. Het verbod der uniformen. Von Harnack en Schmeling. (Van onzen correspondent.) Berlijn, 11 Juni. We zijn m Duitschland dit jaar plotseling de nondsdagen verzeild geraakt zonder dat we er eigenlijk erg in hadden. En we we tenop dit oogenblik, nu het in Berlijn toch al bijna dertig graden in de schaduw is nog altijd niet precies, of dit nu de honds dagen zijn of niet. We lezen in de kranten, aat het bijna overal in Europa zoo warm is. J&i we verheugen er ons over. Niet omdat het zoo bijzonder prettig is om te puffen. Maar om de 2,6 millioen werkloozen, die al leen Duitschland al heeft en die in zulke warme tijden de ellende minder voelen dan m een winterperiode, om de tienduizenden uitspanningen, die de laatste jaren zooveel pech gehad hebben en die nu eindelijk eens verdienen gaan. En niet te vergeten om de millioenen harde werkers, die alleen maar Zaterdagmiddag en Zondags van het buiten zijn kunnen genieten, en die nu reeds eenige weken zomersche zonnige dagen en heerlijke Pinksterfeesten als geschenk gekregen heb ben. Men zou zoo zeggen: nu moet ook de Ber liner tevreden zijn. Misschien is hij het ook wel. Maar de op pervlakkige beschouwer zou het niet aan zijn uiterlijk en zijn manieren afleiden. De Ber liner blijft korzelig. Wil men hem in zijn elemer.t zien, dan liever niet in de stad, die nu gloeit als een bakoven en hem nog sterkt in zijn neiging om op alles en nog wat af te geven,maar buiten ,op de meeren, aan de stranden in de omgeving, de „Freibader", waar hij verzot op is, temidden van het gewoel van heel- en halfnaakte families in alle overgangen van bekoorlijk tot afstoo- tend. En hier heb ik het nog uitsluitend over den nijveren oer-Berlijner en de in deze klasse geassimileerden. Ze zijn een slag op zichzelf. De onvergetelijke teekenaar Zille, die nu al zoo kort na zijn dood een eigen standbeeld heeft, wist ze als Zille-tvpes vast te leggen. Een ander deel van de bevolking fs verpo litiekt, en kan dat kletsen over partijen en stakingen, nationaal en Internationaal, vak bond en pensioen, rijksdag en coalitie. „Nazis" en „Sozis" ook bij het heerlijkste lenteweer niet nalaten. Juist heden hebben de kranten bekend gemaakt, dat de Pruisische regeering het dragen van uniformen door de „stormtroe pen" der nationaal-socialisten verboden heeft. Wat ten gevolge zal hebben, dat we op •onze uitstapjes in de prachtige omgeving tenminste niet meer door deze wilde jagers gehinderd zullen worden, die in kinderach tige navolging van de fascisten in Italië in bruine hemden door Duitschland plachten te wandelen en al heel wat onheil aangericht hebben. Een jaar geleden nog was Duitschland overstroomd met zulke geüniformeerde hulpsoldaten. De reiziger in Italië verwondert er zich vaak genoeg over. dat hij naast het gewone leger nog de zwarthemden van Mus solini in uniform en zwaar gewapend in het openbare leven ziet ingrijpen. Maar daar hebben we tenslotte met een hulptroep van de officieele regeering te doen. In Duitsch land kon men zulke hulptroepen van de re- publikeinsche partijen („Reichsbanner"), van de communisten („Rotfrontkampfer- bund"), van cie gematigde rechterzijde („Jungdeutscher Orden") van de nationalis tische rechtergroepen (Stahlhelm") en van de verschillende variaties van nationale so cialisten („Braunhemden") op alle straten en wegen ontdekken. En gewapend waren deze meest zeer jeugdige elementen ook nog. Dat het hierbij tot onmogelijke toestanden kwam, behoeft wel niet nader toegelicht te worden. Moord en doodslag waren aan de orde van den dag. Zoodat men er toe moest overgaan, hen van officieele zijde te verbieden. Dat is met niet al te veel systeem ee- schied. In het Rijnland zijn de Stahlhelmers ver boden, in het geheele rijk de communistische troepen, in Pruisen de bruinhemden, in Beieren alle geüniformeerde troepen, dus ook het Reichsbanner, dat toch aan de zijde der rijksregeering staat, en voorts naar ik meen ook overal de verschillende organisa ties der rechtsche radicalen. Natuurlijk leven ze onder de oppervlakte nog voort. Maar het verbod heeft' dan toch overal de goede zijde gehad, dat men elkaar op straat niet meer aan de uniform als „te genstanders" en „vijand" herkennen kan en dus het aantal straatgevechten, meestal met doodelijken afloop, sindsdien zeer is afgeno men! Een groot verlies in deze dagen is het overlijden van den beroemden theoloog Adolf van Harnack geweest. Wie hem de laatste weken van nabij meegemaakt had, wist dat de grootc geleerde, die tevens een der bekendste Duitschers was, geen lang leven meer voor zich had. Hij is steeds een groot vriend van Nederland geweest en heeft gasten uit Holland, die in het Harnackhaus in Berlin-Dahlem een der voortreffelijkste inrichtingen, die ten dienste der internatio nale geleerde wereld staan, ondergebracht worden, altijd met bijzondere hartelijkheid welkom geheeten. De laatste maanden ech ter was hij erg oud geworden en men kon hem aanzien, dat het eerste stootje vol doende zou zijn om dit brooze lichaam te vernielen. Moesten de Duitsche bladen niet zooveel plaatsruimte (waaraan ze toch al gebrek hebben, waar ze op dit en andere gebieden aan onze Nederlandsche pers nauwelijks tippen kunnen!) gereed houden voor de on zinnigste bijzonderheden over den boks wedstrijd, die hedenavond Sharkey tegen hun landsman Schmeling moet uitvechten, dan zou men wat meer aandacht aan een man van verdiende internationale reputa tie als yon Harnack hebben kunnen beste den. De wel zeer krasse en pijnlijke tegenstel ling tusschen dc waardeerjng voor werke- XSjk-grcote mannen en voorbijgaande sport- beroemdheden komt bij deze gelegenheid al zeer schrijnend tot uiting. De verhouding der publieke belangstelling kan ongeveer tusschen Harnack en Schmeling als een tot duizend aangegeven worden. Althans als men de plaatsruimte in de pers als maatstaf neemt.Ware 't mogelijk.de publieke belang stelling te meten, dan zou men stellig op een verhouding van een tot honderdduizend terecht komen. Ofschoon niet verzuimd mag worden te vertellen, dat ook in Duitschland de laatste jaren door tal van hoogstaande menschen tegen deze dwaze, Amerika nage aapte verheerlijking van sportmenscnen, die verder niets voor de algemeenheid gepres teerd hebben, ernstig geprotesteerd is. Na tuurlijk zonder eenig resultaat. Voor den 25-jarigen Max Schmeling heeft men zich hier in Duitschland wel zeer bij zonder warm gemaakt. Dat is wellicht be grijpelijk als men bedenkt, dat hij de eerste Duitscher is, die na den oorlog zijn land in de eerste rij der internationale boksers ge bracht heeft en die in een zeer snelle car rière zich wist omhoog te werken tot den eindstrijd om het wereldkampioenschap voor ..zware gewichten". Men mag er niet al te licht over denken. De Duitschers, die voor den oorlog nim mer uitgemunt hebben door juist begrip van de mentaliteit van andere volkeren, zijn op dit gebied door schade en schande zoo al niet wijs, dan toch minder dom geworden. Ze begrijpen bijvoorbeeld maar al te goed, dat honderd diplomaten nog niet bereiken kunnen, wat door de vluchten van de „Graf Zeppelin", de vliegreis van Koehl en Hiine- feld, de recordreizen van de „Bremen" en van de „Europa" en het naar voren dringen van Schmeling tot stand is gebracht: de sportief-zakelijke bewondering van de mas sa van het Amerikaansche volk. Zij zijn er achter gekomen, dat zulk een bewondering in leeningen omgezet kan worden, en dat men er tenslotte in de internationale, de zoo genaamde groote politiek baat hij heeft. Binnen enkele dagen zal Berlijn weer mid delpunt van internatnonaal leven.zijn. Eeni ge duizenden ingenieurs houden hier tien dagen lang hun „Wereld-Krachtconferentie". Zij willen in hun Berlijnsch congres de nieuwste snufjes der techniek op het gebied van de krachtvoorbrenging bespreken, fees ten vieren, fabrieken en andere technische installatie's in geheel Duitschland bezoeken, en de aandacht van het publiek voor al deze dingen vragen. Stellig is dit een uiterst be langwekkend gebied, het meest moderne en in het dagelijksche leven ingrijpende, dat men zich denken kan. Ook uit Nederland komt een groote delegatie er voor over. In- tusschen zal men ook hier de ervaring op doen, die men met zulke mammouthcongres sen gemaakt heeft. Den derden dag reeds zal wegens over vermoeidheid de belangstelling verslappen en de tientallen subcommissies zullen een overzicht mogelijk maken. Een ding echter prikkelt ons heden reeds: bij deze gelegen heid zal de eerste proef genomen worden met. de mechanische vertolking. Dat wil zeg gen. dat bij elke rede drie tolken onmid dellijk en dus tijdens de rede in fluistertoe- ptellen vertalingen zullen doen klinken, en dat elke luisteraar voor zijn zitplaats een koptelefoon en knoppen voor het inschake len van een der drie congrestalen vindt. Een stelsel, dat. als het lukt., voortaan het geest- doodende en met enorm tijdverlies gepaard gaande vertalen en dubbel vertalen van groote internationale congresredevosringtn overbodig maakt. Eén ding weet ik zeker, dat ik niet gaarne tolk bij dit nieuwe systeem zou willen zijn! H. v. B. EEN GEMEENSCHAPPELIJK VLIEGVELD VOOR ROTTERDAM EN DEN HAAG. DE HAAGSCHE RAAD BESLOOT TOT MEDEWERKING. Men schrijft ons uit Den Haag: De Haagsche Raad heeft gistermiddag met groote meerderheid het voorstel goedgekeurd om samen met Rotterdam bij Delft een ge meenschappelijk vliegveld in te richten. De Raad besloot daartoe met 27—11 stemmen. Tegen waren de R.-K. raadsleden en de A.-R. groep, behalve de heer van Steenbergen. Reeds bij den aanvang stond het vast, dat het voorstel zou worden aangenomen, toen nl. bekend werd, dat heel de s.-d. fractie zou voorstemmen, nu ook de voorzitter dier frac tie. de heer Vlieger, van tegenstander in de commissie voor de financiën, voorstander in den Raad zou zijn. De tegenstanders hebben voornamelijk fi- nancieeie bezwaren te berd** gebracht. Men weet-, dat Den Haag niet alleen, nu zij met Rotterdam gaat samenwerken, gedurende de eerste jaren haar deel' zal hebben bij te dragen in de exploitatiekosten van Waal haven. zij zal ook dc helft moeten betalen van de kosten, die Rotterdam tot dusver heeft over gehad voor het in orde maken van het terrein. Welnu het waren voorna melijk deze kosten die den tegenstanders een gemeenschappelijke doorn in het oog waren. Zij betoogden dit. Waalhaven heeft geen toekomst. Te eenlger tijd zouden de verliezen daarop zoo groot worden, dat Rotterdam van exploitatie zou hebben moeten afzien. Die verliezen zouden grooter geworden zijn, wan neer Den Haag alleen een vliegveld zou heb ben tot stand gebracht, nabij Delft. welk vliegveld dan gemakkelijk veel drukker be zoek zou hebben gekregen dan Waalhaven. Is het dan niet al te vreemd, dat Den Haag nog gelden moet gaan uittrekken voor een veld, dat een mislukking genoemd mag worden? Van de zijde der voorstanders de bur gemeester liet zich niet onbetuigd werd daarentegen opgemerkt dat Waalhaven blijft bestaan, wanneer Den Haag niet tot samen werking besluit dat is nu eenmaal een zaak van Rotterdamsche eer. Daarenboven moest men niet vergeten, dat een gemeen schappelijke exploitatie goedkooper is. ook wijl de concurrent, die Waalhaven is, dan wordt uitgeschakeld. En bovendien, zoo werd opgemerkt, de K.L.M. wil medewerken aan de exploitatie van het nieuwe, gecombineerde vliegveld, maar zal zij zulks doen, wanneer èn Waalhaven blijft én bij Delft ook een vliegveld komt? De heer De Wilde heeft het financieele be zwaar sterk naar voren geschoven hoewel hij het belang van een vliegveld in de nabij heid der gemeente zeer wel inzag. De heer Marchant zei: wie vertrouwen en geloof heeft in de ontwikkeling der luchtvaart, die moet het voorstel aanvaarden. Want voor dien kan het voorstel geen schaduwkanten heb ben. Welnu de R.-K. fractie bleek zulk ver trouwen r.iet te bezitten. Men weet niet aldus de heer van Vuuren wat de naaste toekomst van de vliegkunst brengen zal. Wij staan hier voor de meest onbegrensde moge lijkheden. Het aangename van deze zienswijze is. dat men niets doet, waarover men jaren later berouw zou kunnen hebben. Een meer steekhoudende opmerking van den heer Van Vuuren was dat de plicht tot het aanleggen en onderhouden van vliegvel den allereerst behoort bij het Rijk. De ge meenten aldus de vergelijking leggen toch ook geen stations aan? Maar hiertegen over konden de heeren Marchant. en Vliegen en nog sterker, wijl met veel materiaal en brieven gedocumenteerd, de burgemeester stellen dat Waterstaat, dat de opvolgende ministers van Waterstaat, nadrukkelijk heb ben afgewezen en afwijzen een taak te heb ben tot. het aanleggen van vlieghavens. Nu het Rijk niets doet moeten de gemeen ten wel wat doen. Maar regelmatig is die toestand niet. Eerste plicht ligt hier inderdaad bij het Rijk. DE A. V. R. O. NAAR HET BUITENLAND? IS ER WEINIG KANS? In het orgaan van dc A.VK.O. schrijft W. V(ogt) „Over de perspectieven onzer uitzendingen uit het buitenland kunnen geen nadere mededeelingen worden gedaan, nu de muren van de A.VR O -bestuurskamer ooren blijken te hebben. Deze pogingen doen wij begrijpelijkerwijs niet van harte. De omstandigheden dwingen ons ertoe deze stappen te doen. De kansen blijven zich bevredigend ontwikkelen, doch als er iets gebeurt, kan dit toch niet voor half Juli zijn beslag krijgen". „Voorwaarts" teekent hierbij aan: Ter vervollediging van deze mededeelingen kunnen wij berichten, dat de kansen op A.V.R-O-uitzendingen uit het buitenland ge ringer zijn dan ooit. In België heeft men bot gevangen. Het gerucht, dat door A.V.R.O.-bestuurders ver spreid wordt, als zou in de buurt van Kleef op Duitsch gebied een A.V R O.-zender in aanbouw zijn, werd ons door de betrokken autoriteiten in Berlijn beslist tegengesproken. De eenige hoop en daarop doelt 's hee ren Vogt's mededeeling is nog gevestigd op een Frartsch station. In de A.V.R.O.- leiding stelt men zich echter van succes zeer weinig voor. SLUIPWIJKSCHE EN REEUWIJKSCHE PLASSEN EEN EXCURSIE DER NED. NATUUR HISTORISCHE VEREENIGING. Men schrijft, ons Een 30-tal leden der afdeeling Haarlem verzamelde zich Zondagmorgen aan het station voor den trein van 8,29 naar Gouda, teneinde een bezoek te brengen aan de in den laatsten tijd zooveel besproken Sluip- wijksche en Reeuwijksche plassen. In Gouda lag een keurig gepavoiseerde boot gereed, dank zij de goede zorgen van de heeren Scheygrond en Hofman, onder wier leiding de tocht over de wondermooie plassen aan ving. Al dadelijk in de Breevaart trof een rijkdom van witte waterlelies, gele plom pen. lisch en gele waterkers. In de weelderige rietzoomen hoorden we de karekiet, visch- diefjes schoten omlaag om met glinsterende buit te verdwijnen. Even stapten we uit bij den Vettebroeks- polder; deze ligt 6 M. beneden A. P. en-is ge heel open: door de opeenhooping van de koude lucht in deze kom bevriezen er soms in Juni de boonen nog. We vonden er on. wa terweegbree, groote eppe, egelskop, scheer ling, witte waterkers, wateraardbei, moeras- walstroo,, bloeiende krabbescheer. Tijdens het twaalfuurtje, dat op het droge gebruikt werd, konden eenigen de lust niet weerstaan in het water te kruipen. Op den verderen tocht werden nog waar genomen fuut, aalscholver, waterhoentje, terwijl we ook opmerkzaamgemaakt werden op een der weinige over gebleven turfschu ren. Aan planten vonden we poelruit, moe raslathyrus. scabiosa. bevergras, groote gan- zenbloem, leverkruid, fonteinkruid, bitter zoet, handekenskruid. De voorzitter dankte de heeren Schey grond en Hofman voor hun prettige leiding en wenschte hun succes toe in hun pogen, de plassen te behouden, die zeer zeker voor natuurliefhebbers, voor beoefenaars van wa tersport. voor allen die buiten willen zijn, ver van stoffige wegen en in een mooie omge ving, een heerlijk ontspanningsoord zijn. Even liep de boot op een dam vast: door mannenkracht en den goeden raad van *n des kundige om te schommelen, raakten wc in tijds vlot, zoodat toch de trein van 16.30 uit Gouda gehaald werd en het gezelschap vol daan over den genotvollen dag, om 18.02 te Haarlem arriveerde. ALG. NED. TYPOGRAFENBOND. (Zie ook elders in dit nummer). De afgevaardigde van Den Haag had ver schillende bedenkingen, o.a. ten aanzien van de houding in zake de groote kwestie over het bedrijfspensioenfonds. Spreker meende, dat veer een groot deel het bestuur zelf de schuld draagt van de gevoerde agitatie. Nooit heeft de leiding van don bond zich z.i. on omwonden uitgelaten over de al of niet wen- schelijkheid van aansluiting bij het fonds. De afgevaardigde laakte het. aat geen vaste gedragslijn gevolgd kon worden. Ook de af gevaardigde van Amsterdam (handzetters) verklaarde zich niet ten volle te kunnen ver eenigen met het beleid van het bestuur in zake de pensioenfon&skweslie. Het bestuur had 7. 5. ?n den aanvang reel strenger tegen dc felle oppositie moeten optreden. De ver tegenwoordiger van Amsterdam (machine- zetters) verzocht het hoofdbestuur mede te deeien. wat er gedaan wordt tegen de ge vormde oppositiegroep in den A.NTB. (groep-Clausing). Maatregelen achtte de spreker zeer noodig, omdat het. optreden fnuikend voor den bond geacht wordt. De voorzitter, de heer F. van der Wal ant woordde ten aanzien van het pensioenfonds, dat het hem speet aangaande deze zaak nu In een openbare vergadering te moeten ant woorden Alles is tot dusver prachtig gegaan met betrekking tot het fonds. Wanneer het hoofdbestuur zeer streng opgetreden was en dus niet lankmoedig, zooals geschied is. dan was er totaal niets van het fonds terechtge komen. Spr. kon hier verklaren, dat de in stelling er nu niet zou zijn. wanneer er maar dadelijk tot royement overgegaan was. Juist het bestuursbeleid heeft het fonds gered. Wat betreft de oppositie in den bond, zeide spre ker. dat er nu wel eenige ontevredenen zijn. Dat was te verwachten. Misschien worden zij wel spoedig bekeerd. Royceren doet het hoofdbestuur in de alleruiterste noodzake lijkheid. Royement beteekent broodeloosheid. Tot- zoo'n maatregel wordt niet spoedig be sloten. Behandeld werden vervolgens verscheiden voorstellen. De afd 's-Gravenhage stelde voor. dat het congres zich zal uitspreken voor afschaffing van nachtarbeid in het grafisch bedrijf. Het hoofdbestuur ging accoord met een amen dement-Amsterdam (maehinezetters) om zich ,.in principe" voor het doel uit te spre ken. De voorzitter verklaarde, dat zulks be teekent. dat de A.N.TB. zich thans reeds verzet tegen elke uitbreiding van nacht arbeid. Het besluit houdt nog niet in, het begin van een actie voor afschaffing van het werken 's nachts. Hiermede was de ver gadering het eens. Naar aanleiding van voorstellen van Den Haag en Rotterdam om maatregelen te nemen ten einde te komen tot een verspreid hoofdbestuur, werd na langdurige discussie besloten de samenstelling van de bonds- leiding te laten zooals deze thans Is. De ver gadering werd daarop verdaagd. AIND DOOR EEN BEER GEDOOD. Maandag U het 2-Jarlg zoontje van den caféhouder Buisman te Franeker. dat te dicht bij een grooten. bij huls vastgebonden beer kwam, door dat dier gegrepen en zoo ernstig gewond, dat het spoedig Ls overleden. Dc eigenaar van den beer had, na met het beest op straat kunstjes te hebben vertoond, in de zaak van den heer B. gelogeerd. Scheepvaartberichten Arendskerk 16 Juni te Adelaide van Rot terdam Bintang 13 Juni te Singapore, PaclflclLust n. Java. Barnevelt 15 Juni te Hamburg van Am sterdam. Baloeran p. 16 Juni 10 u. Guaardafur, Ba tavia n. Rotterdam. Fauna 15 Juni te Hamburg van Amster dam. Iosulinde 16 Juni 15 u. van Tanger, Batavia n. Rotterdam- Karimata 16 Juni r. Tanger, Batavia n. Amsterdam. Moena 14 Juni van Batavia naar Am sterdam. Nias 16 Juni te Lourcnco Marques van Rotterdam. Oranje Nassau 15 Juni van Madeira naar Plymouth. West-Indic n Amsterdam. Prins der Nederlanden 16 Juni v. Port Said Batavia n. Amsterdam. Salawati 16 Juni te Antwerpen van Ham burg. Sibajak p. 16 Juni 1 n. Jagres. Rotterdam n. Batavia. Tydeus p. 15 Juni Perim, Java naar New York. Titus 12 Juni v. San Domlnga n. Puorto Barrits. Vechtdijk p 16 Juni Kaap St. Vincent, Ran. goon n. Rotterdam. Venezuela 15 Juni te Hamburg van Am sterdam. Volendam 16 Juni n.m. te Rotterdam v. New York. Vias 16 Juni te Lourcnco Marques, van Rotterdam. Heden overleed tot or.ze diepe droefheid, onze lieve Man. Vader. Behuwd- en Grootvader DIRK HENDRIK VETTEWINKEL in den ouderdom van 66 jaar. Overveen: A. VETTEWINKEL— AMESZ Apeldoorn: ADRLANA VETTE WINKEL Amsterdam: J. P. E. VETTEWINKEL Heemstede: D. H. VETTEWTNKEL Jr. R. VETTEWINKEL— STERK en Kinderen Weenen: ALIDA VETTEWTNKEL Garden City L.I. (U.S.A.) KAREL VETTEWINKEL E. VETTEWINKEL— ORMSBY Overveen. 16 Juni 1930 Tetterodeweg 1 De crematie zal plaats hebben Donderdag 19 Juni op „Westerveld", na aan komst van den trein te 14.16 uur aldaar. Algemecne kennisgeving Heden overleed onze Man en Vader ANTH0N1US FRE0RICUS VAN DUIVENBODEN in den ouderdom van 56 jaar. S. E. VAN DUIVENBODEN- v. d. STEEG C. G. J. VAN DUIVEN BODEN Haarlem, 16 Juni 1030 Saenredamstr. 47 rd. Geen bezoek Eenige en algrmcene kennisgeving De teraardebestelling zal plaats hebben op Donder dag 19 Jur.: a.s. te 11.30 uur op de Algemecne Be graafplaats te Haarlem, ingang Kleverlaan. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve Broeder en Behuwdbroeder DIRK HENDRIK VETTEWINKEL in den ouderdom van 66 jaar. Utrecht: A C. AMESZ— VETTEWTNKEL Haarlem* C. E. VETTEWTNKEL Düsseldorf J M VETTEWINKEL M. VETTEWINKEL MAURER Overveen: H. P. PITLO VETTEWINKEL 16 Juni 1930 Heden overleed tot onze diepe droefheid onze beste Zwager en Oom. de Heer D. H. VETTEWINKEL Sr. in den ouderdom van 66 jaar. Bilthoven, 16 Juni 1930 WILLEM AMESZ C. J. AMESZ— VAN DEN BERGH Aerdcnhout J. AMESZ E. W. AMESZ-STAP Kinderen en kleinkind Heden overleed onze lie ve Man. Broeder, Zwager en Oom C0RNEL1S 0DIN0T In den ouderdom van 72 jaar Uit aller naam: M. G. ODINOT— HENDRIKSE Haarlem, 14 Juni 1930 Voorhelmstraat 7 rood Geen bezoek Aflevering desgewenscht in 3 dagen zonder prijs- verhooging. Winkel»: Groote Houtstraat 77 Gen. Cronjéstraat 57 Brouwersvaart 76 Telefoon 10426-11046-14466 Roim'o Bloemenmagazijn DuUII 0Bloemwerken voor «He gelegenheden Gierstraat 63, Tel. 14858 1 Jaar gar.. 64 50. 52.-. 1 - p. week. Simplex en Vesting Rij wielen 1 78f 75. Rijwielen te huur p. uur f 0.15, p. dag f 0.65. per week f 150 met plaatje. R. KRAMER, Bakenessergracht 57. CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK HAARLEM TELEFOON 12644 SPREEKUREN: van 9 tot 11 en 1 tot 2 Dinsdagavond van 6.30 tot8.30 Zaterdagsmiddags GEEN spreekuur FONGERS JONGENS RIJWIEL zoo goed als nieuw, prijs 36 50. Te zien Breestraat 5. 4 Verhunr-inrichtinf Wie voor een gelegenheid een zwart costuum en (of) een hoogen hoed of overjas noodig heeft huurt dl! bij 8 M MOK SMEDESTRAAT 27 RIJWIELEN Nieuwe gegar. H. en D. rijwielen a 1- per week. Br. no. 275.» bur. van dit blad. 5 KUNSTHANDEL W. G. BANNINK Jr. Gierstr. 69, Haarlem Tel. 13475 Vakkundige reparation aan Gouden en Zilveren voorwerpen. MEJ. MOSER vraagt en biedt aan voor ter stond en Juli ais noodhulp cn voor vast Holl. en Dultsohe keu kenmeisjes dienstboden als meld- alleen, 2e meisjes, werkmeisjes, dagmeisjes en werk-.TOuwcn. Ook voor hotel en pension. Adres of brieven Gr. Houtstraat 159 rood. Tel. 11684. GEVRAAGD een net dagmeisje. Zondags Vrij. BENRAADT Koudenhorn 4 4 Er biedt zich aan NET MEISJE goed kunnende koken cn netjes werken, v. g. g v. Br. no. 2755 bur. van dit blad. 5 NET MEISJE gevraagd van 8 tot 5 uur bij W. BRUINIER—HARBRECHT Ver loskundige, Leidschepleln IS rood T 5 Nette Werkster v. d. 4 gevraagd voor Vrijdags. Spiegellaan 5, Heemstede. VRIENDIN R.K. meisje zoekt een nette vriendin, ongeveer 18 a 20 Jaar, in het bezit var. een Lets. Br. no. 2744 bur. van dit blad. 5 GEVRAAGD 1 net dagmeisje van .8 tot 4 uur, mot middagkost. Zondags vrij. Adres Lieven de Keylaan 15. Heemstede. 5 Eenv. besch. Meisje voor den winkel gevraagd. Br. no. 2751 bur. van dit blad. 4 gevraagd, met prima referenties. Aanb. bij mevr. L. Holzhaus, Gr Houtstra ahk Anegang. Wij koopen weer TURMAC BONNEN a 1 cent per punt. TIRATE Cn ADAMAS i cent per punt. „DE BONNENCENTRALE", Groote Houtstraat 133^ boek Cornclissteeg. «4 Bestelt het dan bij de Electrische Drukkerij

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 3