BUITENLAND CHINEESCHE STRIJDMETHODEN. Transpireerende HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 17 JUNI 1930 TWEEDE BLAD Een gouverneur om 10.000 dollar vermoord. Het geld de feitelijke oorzaak van de voortdurende ellende. De gedwongen arbeid en de Geneefsche conferentie. Prof. Moresco aan het woord. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In ons overzicht van gisteren merkten wij terloops op, dat het kwaad, ten aanzien van den toestand in China hoofdzakelijk schuilt in het feit, dat het oorlogsbedrijf zoo winstgevend is. Een generaal die een be hoorlijk leger onder zich heeft, heeft er be lang bij, voortdurend tweedracht te stich ten, daar zijn eventueele medewerking aan den strijd eenige honderdduizenden dollars waard is. De meestbiedende krijgt den steun van de sterkste troeipen en de soldaten le ven van oorlogsbuit. Het soldaat zijn in Chi na is natuurlijk evenzeer een beroep. Dat de bevolking in zekere centra van honger om komt, dat er tienduizenden bezwijken onder de voortdurende ellende, is dan ook geen Wonder. Dat deze zienswijze niet overdreven is, wordt weer eens te meer bewezen door het bericht dat de gouverneur van de provincie Kwangson, die deelnam aan een conferentie van een aantal machthebbers, nadat hij in zijn kamer was teruggekeerd, nota bene door één van zijn eigen menschen werd neerge schoten. De man behoorde tot de escorte van Lioe Hoean-Jen en hij schoot rustig op 'n pas afstand. De moordenaar vluchtte, werd ge pakt en bekende dat de aanvoerder van een groep opstandelingen hem voor het op knappen van dit zaakje 10.000 dollars en den rang van kolonel had beloofd! Lioe Hoean Jen is niet de eenige die op deze manier werd verkocht. De heele Chi- neesche oorlogsellende schijnt trouwens een dollarkwestie te zijn. Dit is dan ook de eenige verklaring voor de eindeloosheid, die kenmerkend is voor China's rampzalig lot. L. A. Oud-minister Klotz gestorven. De oud-minister Klotz is, naar uit Parijs wordt bericht, Zondag plotseling overleden. Klotz kwam uit een rijke familie voort en werd in Engelschen stijl opgevoed. Als voorbeeld koos hij Disraeli. Hij bezat een hardnekkige eerzucht en buitengewone be. kwaamheid. In de politiek kwam hij snel vooruit. Begonnen als journalist, kwam hij spoedig in de Kamer. In 1901 koos Briand hem als minister van financiën. Sindsdien bezette hij die post herhaaldelijk, ook bij het sluiten van het vredesverdrag, dat hij mede onderteekende, was Klotz minister van financiën en als zoodanig verkreeg hij alge* meene bekendheid, vooral na zijn verklaring; „le Boche payera". Deze onvoorzichtige uit lating is hem opgebroken. Zij getuigde van gebrek aan critischen zin, dat hem ten val zou brengen. Hij verwekte er onvervulbare illusies mede. In de jaren, waarin de Fransche vordering meer en meer inkromp, zijn die woorden dikwijls tegenover hem uitgespeeld. Deze aan- valen waren niet edelmoedig. Op het tijd* stip, dat zij werden uitgesproken, werkten zij als aspirine. Het gezag van Klotz taande, aldus de N. R. C., maar hij gaf zijn rol in het politieke Leven niet op. Van de Kamer verhuisde hij naar den Senaat, maar trad er niet meer op den voorgrond. Het laatst bracht hij rap port uit over de begrooting van oorlog. Daar bij gaf hij van verregaande onrust blijk. Zijn gestel was ondermijnd in den maalstroom van het Parijsche leven. Naast zijn staat kundige werkzaamheden bleef hij een rol spelen in hét wereldsche leven. Men zag hem in nachtelijke feestlokalen en op de ren banen; een hazardspeler was hij altijd. Ge* weldige sommen moet hij verloren hebben. Zoo kwam hij ertoe chèques zonder dekking uit te schrijven. Zijn omgeving stopte de ver liezen zoo lang mogelijk, doch toen er geen houden meer aan was, liet men hem los. Daarop kwamen klachten van enkele leve ranciers. Klotz werd veroordeeld, maar vóór dien tijd weer op vrije voeten gesteld. Toen was zijn rol uitgespeeld. De laatste maanden woonde hij in een bescheiden appartement, dat door zijn neef we?d betaald. Daar is hij gisteren, slechts in tegenwoordigheid van zijn huisknecht overleden. Zijn vroegere vrienden hadden hem in den steek gelaten. Roemenië en de Habsburgers. BOEKAREST. 16 Juni (N.T.A.) Minister president Manioe heeft in een onderhoud met- vertegenwoordigers der pers de toekomstige richtlijnen van Roemenië's politiek aange geven. In de buitenlandsche politiek zal weinig veranderen Gevraagd of een wijziging van de Roe- meensch-Hongaarsche grenzen mogelijk zou zijn, verklaarde Manioe dat van een herzie* ning der grenzen geen sprake zijn kan. De vrede kon slechts door een streng doorgevoer de handhaving der vredes-verdragen en de daaruitvoortkomende rechten gehandhaafd blijven Roemenië wenscht vriendschappelijke en vredelievende relaties met alle Europeesche staten. Deze wcnsch moet echter niet ver vuld worden ten koste van een beperking van Roemenië's grondgebied. Een zoodanige maatregel zou noch Roemenië, noch de inter nationale vredesbeweging ten goede komen. Op een vraag hoe de Roemeensche rcgeering tegenover een mogelijke troonsbestijging van Otto von Habsburg in Hongarije zou staan, verklaarde Manioe, dat Roemeensche poli tiek opgebouwd is op de vredesverdragen. In deze verdragen staat o.a. dat geen Habsbur- ger op den Hongaarschen troon mag terug komen. Roemenië is er dus tegen, dat een lid van het huis van Habsburg den Hongaar schen troon bestijgt. Lioe Hoean-jen vermoord. Uit Kanton wordt gemeld, dat Lioe Hoean- jen, de gouverneur van de provincie Kwangsi door zijn eigen lijfgarde is omgebracht. Lioe Hoean-jen bevond zich op bezoek te Kanton en was in zijn kamer teruggekeerd na te hebben deelgenomen aan een conferen tie met den gouverneur van Kwantoeng. Opeens kwam iemand van zijn escorte het vertrek binnen en schoot hem van vlakbij neer. Lioe Hoean-jen zakte ineen. Gedurende de overbrenging naar het hospitaal stierf hij. De moordenaar nam de vlucht, maar is la ter door de politie gepakt. Hij bekende dat de aanvoerder van de opstandelingen in Kwangsi hem 10.000 doll, en den rang van kolonel had geboden voor het vermoorden van Lioe Hoean-jen. De uitwijzing van Pabst. Bericht wordt dat majoor Pabst, instruc teur bij de Heimwehren uit Oostenrijk uitge wezen is. Dit bericht heeft vooral in Heimwehr- kringen groot opzien gewekt. De politie heeft maatregelen genomen om demonstraties van de Heimwehren te verhinderen. In Burgen- land en te Innsbruck is het intusschen reeds tot betoogingen gekomen. Majoor Pabst. kon protest aanteekenen te gen de uitwijzing, waarover de Landeshaupt- mann van Weenen dan moet beslissen. Ook kon hij drie dagen bedenktijd vragen Na ruggespraak met zijn advocaat, den Heim- wehrenleider dr. Steidle, koos hij de drie dagen bedenktijd. Hij is echter reeds in ge zelschap van zijn vrouw en een rechercheur, per vliegtuig naar Italië vertrokken. Tot de beslissing bleef hij in het hoofdbureau van politie, waar hij als politiek gevangene be handeld werd, met het voorrecht zelf voor zijn voeding te mogen zorgen en onbelem merd contact te houden met zijn advocaat. Het besluit i.z. het optreden tegen majoor Pabst schijnt eerst een van de jongste dagen te zijn genomen. In elk geval is het optreden tegen hem volkomen geheim gehouden; de mededeeling der politie met betrekking tot zijn uitwijzing kwam dan ook voor de ge- heele openbare meening als een volslagen verrassing. 100 personen gedood bij een ontploffing. SANGHAI 16 Juni. Volgens met groote vertraging ontvangen berichten heeft op 10 Juni een ontploffing plaats gehad in het munitiedepot van Tsjetsjau in Hoenan. Hier bij hebben 100 personen den dood gevonden, terwijl velen gewond werden; er wordt zelfs melding gemaakt van 300 gewonden. De aan gerichte schade is enorm. (N. T. A.) Nog eens de affaire-Koetjepof. Kroekof, de Rus. die onlangs zijn positie bij de Russische Handelsvertegenwoordiigng neerlegde, daar zijn principes niet langer met die van de Sovjet-regeering strookten, is door de politie ondervraagd over het verdwijnen van generaal Koetjepof. Hij deelde mede, dat onmiddellijk na het verdwijnen van den ge neraal, hij zelf en verscheiden andere Sovjet ambtenaren te Parijs van den gezant Dowk- galefski opdracht kregen, discussies over deze affaire niet te vermijden, doch daarbij te kennen geven, dat de generaal geschaakt was door den Franschen inlichtingen-dienst, in plaats van ontvoerd te zijn door de G.P.OE. Tot dit doel kregen zij instructie, de nood zakelijke argumenten voor het bewijzen van deze hypothese zelf maar te bedenken. Ver der verklaarde Kroekof. dat de Koetjepof- affaire aan het Sovjet-gezantschap groote moeilijkheden heeft veroorzaakt en dat van alle kanten bedreigingen zijn ontvangen. (Telegraaf) De gedwongen arbeid. Ter internationale arbeidsconferentie wer den wederom besprekingen gewijd aan den gedwongen arbeid. Prof. Moresco zette uiteen waarom de Nederlandsche regeering onmo gelijk kan meegaan met het voorstel van het I A.B.. dat in de conventie een bepaling zal worden opgenomen krachtens welke de be voegde autoriteit, die de gedwongen arbeid zal kunnen eischen. zal moeten zijn hetzij de autoriteit van het Moederland (het ministe rie van koloniën), hetzij de hoogste koloniale autoriteit. TopalovitsJ, de Tsjechische arbeidersgede legeerde. wees op het gevaar, dat een locale regeering. „ergens in het bosch verscholen", vergunningen voor het eischen van gedwon gen arbeid zou kunnen afgeven. Het voorstol-Moresco werd ook door Salim bestreden.. Salim wenschte bovendien, dat in ieder afzonderlijk geval, waarin gedwongen arbeid nog tijdelijk toegelaten wordt, de be voegde autoriteit met name in de conventie zal worden genoemd. Prof. Moresco zeide aat totnutoe In internationale conventies de re-*»1 gcerlngen voor de naleving verantwoorde lijk ziin gesteld en nog nimmer de nationale autoriteit dwingend in hef internationaal verdrag is voorgeschreven. H?ï voorste'.-Mo- resco werd daarop met een stem vóór en vrijwel alle tegen verworpen aldus het Hbld. Eveneens werd verworpen een bemidde lingsvoorstel van den Engelschen regeerings- gedelegeerde. dat beoogde niet van „hoogste centrale koloniale autoriteit" te spreken, maar van „hoogste autoriteit" alleen, het geen tot op zekere hoogte aan de wenschen van den heer Moresco tegemoet kwam. Prof. Moresco heeft aangekondigd dat de Neder landsche regeering op dit punt een reserve zal moeten maken. Het Hoofdkwartier der Oostenrijksche Burgerwachten verplaatst. INNSBRÜCK. 16 Juni (V D l Het bestuur der Oostenrijksche Burgerwachten heeft, ten einde de controle door de politie-autoriteiten en particuliere spionnage te ontwijken, be sloten het Hoofdkwartier naar Leoben in Stiermarken te verplaatsen. Deze verhuizing heeft ondertusschen reeds plaats gehad. Wat de kwestie van de opvolging van Majoor Pabst betreft, wordt medegedeeld, dat het hoofdkwartier besloten heeft Majoor Pabst in zijn functie van commandant te handha ven, ook al vertoeft hij in het buitenland. De aanslag op den Wurtem- bergschen Minister van Justitie. STUTTGART. 16 Juni (V. Dl De Recht- bank van Gezworenen heeft heden den 45- jarigen koopman Stangle tot drie jaren ge vangenisstraf veroordeeld wegens het plegen van een aanslag op den Wurtembergschen Minister van Justitie Beyerle. Stangle had den Dinsdag na Paschen zijn opwachting bij den Minister gemaakt om hem een verzoekschrift van een zich in ge vangenschap bevindende vrouw te overhan digen en bij die gelegenheid Beyerle met een mes mishandeld. FEESTAVOND VAN DE V. A. R. A. REDE VAN DEN HEER A. DE VRIES. Ter gelegenheid van de uitbreiding van den zendtijd had de afdeeling Haarlem van de V.AR.A. Maandagavond een feestelijke bijeenkomst belegd in de Gemeentelijke Concertzaal, die geheel bezet was. Hiervoor was een mooi programma samengesteld, dat aan „elck wat wils" bood. De openingsrede. De bijeenkomst werd door den voorzitter der afdeeling, den heer H. F. Oets, geopend met een woord van welkom. Hij uitte zijn vreugde over de groote opkomst, niettegen staande de hevige warmte. Reeds te zeven uur was de zaal half vol. Spreker deelde me de, dat vele menschen teleurgesteld moesten worden, omdat er geen plaatsen meer be schikbaar waren. Bij een volgende bijeen komst moeten zij, die nu geen toegang kon den krijgen, er voor zorgen dat- ze er bijtijds bij zijn. In twee weken tijds, aldus spreker, is de afdeeling Haariem weer met 112 nieuwe leden toegenomen. En dat waren allen va ders van gezinnen. Vrouwen en kinderen zijn geen lid, zooals van zekere zijde beweerd wordt. Het aantal leden der afdeeling Haar lem bedraagt 3200 a 3300. De heer Oets ves tigde de aandacht op het werk van de pro pagandisten, die voortdurend ijverig in. de weer zijn, om het aantal leden van de V.A.R A. grooter te maken. Hij deed een be roep op de liefhebbers om zich als propagan dist aan te melden. De voorzitter deelde me de, dat de heer N. L. van Schagen, rijwiel handelaar aan de Amsterdamsche Vaart, een fiets gratis ter beschikking had gesteld met de bedoeling, om die ten bate van de V.AR.A. kas te doen verloten (applaus). De loten zou den 0.25 moeten kosten. Meer mocht vol gens de voorschriften van B. en W. niet be taald worden. Spreker bracht voor deze mooie daad aan den heer Van Schagen on der luid applaus een woord van dank. De vereeniging „Zonnestraal" had gevraagd, de aandacht te vestigen op de collecte, die a.s. Zaterdag voor het mooie werk dezer vereeni ging zal worden gehouden. De voorzitter riep de dames op, om op dien dag haar medewer king als collectante te willen verleenen. Met den wensch, dat de aanwezigen een aange- namen avond zouden hebben, eindigde de heer Oets zijn openingsrede. Het woord was daarna aan het V.AR.A.- orkest, waarvan de leider, de heer Hugo de Groot, bij zijn komst op het podium met da verend applaus begroet werd. Dit geschiedde trouwens ook bij de verschijning van de hee- ren Willem van Cappellen en Joh. Jong. De feestrede. De heer A. de Vries, voorzitter van het hoofdbestuur, trad als feestredenaar op. Hij drukte er zijn leedwezen over uit, dat hij wegens het uitvoerige programma, maar een kort oogenblik mocht spreken. Toch begreep hij, dat het in dit geval niet anders kon gaan. want er waren zooveel mooie, kunst zinnige, nummers ten gehoore gebracht, dat een rede te vergelijken zou zijn met een vet vlek, die het programma slechts ontsieren zou. Hij zou er dus voor zorgen, dat die vet vlek niet al te groot zou worden. Toch had spreker gaarne wat meer tijd ge had, omdat er zóóveel op het gebied van de zendtijdregeling is voorgevallen, dat zijn hart als het ware tot spreken drong. Hij zou zich evenwel bij het besluit van het bestuur neerleggen. Spreker deelde mede, dat er in de laatste dagen zeer veel brieven op het bureau van de VARA. te Hilversum binnen komen. brieven van vrienden en van tegen standers. welke laatsten de V.A.R.A. ten spoe digste naar den kelder wenschen. Er waren brieven bij, die met zulke onheusche woor den geschreven waren, dat hij die hier niet gaarne zou voorlezen. Een brief van een com missie uit het personeel der Centrale Werk plaats van de Nederlandsche Spoorwegen las de heer De Vries voor. Hierin werd uitdruk king gegeven aan de groote sympathie voor de V.A.RA., die het personeel niet alleen met woorden, maar ook met daden wilde doen blijken. Daarom schonk dat een bedrag van 66.96 voor de brandstoffen, die alle „Vochf'ige deeltjes in den omroep moesten doen verdwijnen. (Applaus). Namens het hoofdbestuur en namens deze vergadering dankte spreker dit personeel voor het wel kom geschenk. Spreker bracht hulde aan den Minister van Waterstaat, die op 15 Mei ein delijk na langen tijd van weifelen aan de greote arbeidersklasse recht had gedaan. Toch moeten de vrienden van de V.AR.A. paraat blijven, omdat de A.V.RO. ook niet stil zit. Op alle vergaderingen van de A.V.R.O. worden de leden van de V.AR.A. uitgeschol den voor een bende roovers. die haar zouden hebben ontstolen waarop zij meende een historisch recht te hebben. Dit historisch 1 recht ontzegde spreker aan de A.V.R.O. Hij deelde mede. dat de VARA ten allen tijde bereid is. om in elke plaats van ons land met de A.VR.O.-menschen te debatteeren. Als de historische rechten nu wel eens be stonden. dan zou spreker er op dit ooger.bllk echter lak aan hebben, omdat de arbeiders klasse recht heeft op een gedeelte van de zendtijdregeling. Hier ln de zaal is een groot aantal vrouwen. (Geroep: „Dat zijn allemaal rooien!"» De heer De Vries drukte de vrouwen op het hart. om voorzichtig te zijn met het toeken nen van historische rechten. Had vroeger de man misschien historische rechten op de vrouw, thans eischt de vrouw een gelijk-ge- rechtigde behandeling. Spreker vestigde er met nadruk de aan dacht op. dat de V.A.R.A. recht, heeft op een kwart gedeelte van den zendtijd. De tijd zal nog komen, dat de VA.R.A. nog wat zendtijd er bij moet hebben (applaus), want de ar beidersklasse koestert hooge idealen. Die klasse groeit nog steeds, zoodat de tijd stellig zal komen, dat de V.A.R.A. niet een kwart maar de helft van den zendtijd moet hebben, omdat zij de helft van het Nederlandsche volk dan achter zich heeft. Spreker ontkende de bewering van de A.V.R.O., dat deze organisatie het heele Ne derlandsche volk achter zich heeft. Dit blijkt tenminste op dezen avond in Haarlem. Dat bleek ook in Amsterdam en heden Dinsdag avond zou dat in den Dierentuin te 's-Gra- venhage, waar de heer De Vries ook als spre ker zou optreden, ook blijken, want ook die zaal was Maandag reeds uitverkocht. De heer De Vries critiseerde de sprekers van de A.V.R.O.. die nog steeds blijven vol houden. dat de A.V.R.O. 230.000 luistervinken heeft. Dat is volgens spreker niet waar. De A.V.R.O. verwart het aantal abonnés op de ..Radiobcde" met het aantal luistervinken. Dat is bij de V.A.R.A. niet het geval; daar zijn alle abonnés op het orgaan dezer orga nisatie ook luistervinken van de V.A.R_A. Spreker critiseerde eveneens Prof. Treub. die in deze dagen de verdediger van het Indische kapitaal is geworden. De V.A.R.A. zal mooie programma's geven, dat belooft spreker. Deze propaganda-avond is daar een waarborg voor. En wat de politiek betreft, zei de heer De Vries, dat de V.A.R.A. ook in den aether strüd zal voeren tegen de plannen inzake de nieuwe Vlootwet, als de bezittende klasse soms het voorbeeld mocht geven. De rede van den heer De Vries werd met luid applaus beloond. Aan het einde van deze bijeenkomst, bracht de heer H. F. Oets, dank aan allen die dezen avond hebben helpen doen slagen en sloot met een opwekkend woord. MUZIEK V. A R. A.-ORKEST. De levendige en vlotte vertolking van een licht programma bracht vergoeding voor het minder aangename van het verblijf in een smoorheete en stikvolle zaal. Hoezeer het V.AR.A.-orkest bij de talrijke luisteraars in den smaak viel. moge daaruit blijken, dat aan het einde van het concert, om kwart na elf nog geen zitplaats onbezet was, al had den enkelen aan de avondkoelte in den fraaien tuin van ons gemeentelijk concert gebouw de voorkeur gegeven en zich vlak voor de open deur tot luisteren gezet. Het orkest was voor de gelegenheid ver sterkt. Of het daaraan lag dat sommige in zetten bij tempowisseling niet in algeheele onderlinge overeenstemming verliepen, waag ik niet te beslissen. Gelukkig werd over 't ge heel de eenheid meer dan voldoe- 'e bewaard en dat pleit zoowel voor de bekwaamheid zoowel van de vaste leden als van de hulp troepen. Want de dirigent neemt de tempi soms zeer vlug en (b.v. in de Hongaarsche Rhapsodie van Liszt en de Hongaarsche dan sen van Brahms) vaak met zocr scherpe en plotselinge tegenstellingen. Het pleit ook voor de zekere wijze waarop hij zijn uitvoe renden .in de hand heeft" .Daarbij bleef de reinheid der stemming grootendeels uitste kend bewaard, en dat wil in deze tempera tuur heel wat zeggen. Populair is deze orkestleider in hooge mate. Daverende bijvalsbetuigingen begroetten hem telkenmale bij zijn verschijnen op het podium. Hij zal waarschijnlijk in de annalen onzer historie een geduchte concurrent wor den van zijn grooten naamgenoot, den grond vester van de internationale rechtsweten schap. wiens algemeene bekendheid eigen lijk alleen aan zijn boekenkist-avontuur te danken is. Hugo de Groot Jr. de actueele, schijnt me nog zeer jong toe, maar zijn lei ding toont zekerheid en routine. En sinds bij herhaling gebleken is dat. als het er op aan komt, niemand zich om internationaaal recht bekommert, kan men met den voorzitter der V.AR.A. de omstandigheden als veranderd beschouwen en dus ook de historische rech ten op populariteit van Hugo de Groot Sr. afgedaan achten. De hoedanigheden der orkestleden bleken behalve door samenspel ook nog bij uitstek door vele soli. De variaties op „Carnaval de Venise" van Ritzau boden daarvoor ampel geleeenheid. Viool, clarinet, trombone, draai orgel. trompet, sousaphon. xylophoon. piccolo en piano werden als soloinstrumenten ge hoord en elk der bespelers kweet zich voor treffelijk van zijn taak. Met dat al is de compositie vrij flauw en in de slotmarsch zelfs zeer trivaal. De tweede Arlésiènne- Suite en de geestige, slechts hier en daar wat banale Ouverture van „Die lustigen Weiber von Windsor", gaven nog gelegenheid de solistische praestatie respectievelijk van fluitist en hoboïst te waardceren. De organist van het orkest. Joh. Jong. droeg een paar werkjes, naar ik meen van Franck en Guilmant op het groote orgel voor. Zijn registreering scheen me niet steeds gelukkig en consequent; waarschijnlijk speelde min dere bekendheid met dit instrument hem parten. Elk orgel Is een individu, dat men in zijn eigenaardigheden moet leeren ken nen Haast nog populairder dan de dirigent schijnt de voordrager Willem van Capeilen te zijn. Een minutenlang applaus en getrappel begroette hem bij zijn eerste verschijning De plankenvloer der concertzaal dreunde er van. De declamator droeg eerst een fragment uit „De Opstandelingen" van Henrlette Roland HoLst, later een brok uit „De legende van Tijl Uilenspiegel" van Charles de Coster voor. Ik moet me bij de beoordceling daar van op ander dan het gewone terrein bege ven: wanneer ik zijn voordrachten uit een muzikaal oogpunt beschouw moet ik zeggen dat er in zijn stem te weinig muziek, tc weinig kleur zit. De samenspraak tussohen aanklager en aangeklaagde uit ..de Opstan delingen" gaf ons afwisselend oen bariton- en een tenorpartij; maar elk van deze be woog zich doorgaans maar in een omvang van een paar tonen, hoogstens van een kleine INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a t>0 CU. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JOR1SSTRAAT 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f98.- terts. Dat wordt eentonig. Daarbij kon ik van de woorden van den aangeklaagde niets ver- staar.. doordat de spreker dan het hoofd af wendde. Het verhaal van de bedevaart van Uilen spiegel naar Rome met zijn sterk anti-cleri- cale tendens zal ik terwilie van de neutrali teit van ons blad maar niet nader bespreken. Beide voordrachten oogstten daverend succes. KA REL DE JONG- DE BOUW VAN HET MODE PALEIS VAN V. D. geen verontrustende verzakkingen bij aangrenzende perceelen. Eenige weken geleden gaven wij een uit voerig geïllustreerd artikel over den bouw van het modepaleis der firma Vroom en Dreesmann, dat op het kopterrein Gr. Hout straat—VerwulftGierstraat zal verrijzen. Wij wezen er op. dat de bouwmeesters voor een moeilijk werk staan. Het nieuwe pand krijgt twee verdiepingen onder den beganen grond. Daarom is het noodig. dat de aan grenzende hulzen nieuwe fundeeringen krij gen, die 7 meter den grond ingaan. Dit werk wordt in twee etapes uitgevoerd, namelijk 2 keer 3 12 meter. De eerste etape Is achter den rug, men is nu den fundeerlngsput op nieuw 3 12 meter aan het uitgraven om bij gedeelten de nieuwe fundeering te metselen. Omwonenden hadden zich angstig ge maakt voor het gevaar van instorting hun ner perceelen. Daarom heeft de directeur van Bouw- en Woningtoezicht Ir. D. Kruyff nog eens persoonlijk den toestand opge nomen. De directeur verzekerde ons. dat hem gebleken is. dat de inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht de heer p. van Driel in samenwerking met den architect en den aannemer van het werk alle mogelijke voorzorgen genomen heeft. Gevaar voor in storting bestaat dan ook niet- Wel komen verzakkingen voor, terwijl ook kleine scheu ren geconstateerd zijn, maar dat kan ook niet anders, nu uit de omgeving al het grondwater wordt weggepompt, om te be reiken, dat de fundeerlngsput droog blijft. Tot nu toe is evenwel niets onverwachts of verontrustends geconstateerd. Ik slaap zoo zei de directeur even ge rust of er bij V. en D. al of niet gebouwd wordt, omdat alle voorzorgen die genomen konden worden, genomen zijn. Ook 's nachts wordt op het terrein gewaakt opdat er geen verrassingen kunnen voorkomen. Verleden week toen er een halve wolkbreuk boven onze stad woedde, is de heer van Driel nog des avonds naar het terrein gegaan om zich met 't personeel van den aannemer te over tuigen. dat alles in orde was. Natuurlijk zoo besloot de directeur is het voor de omwonenden niet aangenaam dat zij moeilijkheden ondervinden, maar dat ondervindt men altijd als er naast zich ge bouwd wordt. Hier natuurlijk in erger mate, want hier zijn de omstandigheden natuur lijk ongunstiger. Op de firma V. en D. rust evenwel de plicht om alle veroorzaakte scha de te herstellen. Tot nu toe heeft do aanne mer daartoe alle mogelijke medewerking ge toond. De heer J. W. Florijn die in het aangren zende perceel in de Groote Houtstraat woont, ondervindt, zoo verklaarde hij ons, veel hin der door verzakkingen van vloeren, deuren die niet goed meer sluiten, enz. Bovendien zijn eenige scheuren ontdekt. Ik moet mij zoo zei hij er natuurlijk in schikken, als lk maar verzekerd ben. dat alle schade her steld wordt, ga ik er natuurlijk mee accoord. ZENDINGSDAG GEREFORMEERDE KERKEN. De classis Haarlem der Gereformeerde Kerken zal haar Jaarlijkschen zendingsdag houden op morgen. Woensdag 18 Juni, ln het park Velserbeek te Velsen 'sMorgens treden als sprekers op Ds. J. W. Siertsema uit Haarlem, Ds. W Breuke laar uit Santpoort en Ds. C. Kapteln uit Amsterdam, 's Middags Ds. W. A. Wlerslnga uil Weesp en Ds. W. Seinen uit IJmuiden. Medewerking wordt verleend door het Christelijk zangkoor .Hosanna in Excelsis" uit. Haarlemmermeer-Oostzijde en het Christ, muziekgezelschap „Artl et Reli- giorie". gione". ingezonden mededeelingen a 60 Ctt. per regel. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 cn CO ct. per bus. en is evenals Purol, ver krijgbaar bij Apoth. en Drogisten. AGENDA DINSDAG 17 JUNI Groote Kerk. Orgelbespeling. 8.15—9.15 u. Re monstra ntenh u is WSihelminastraat 22. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia" Voordracht K. H. Noest Jr. 8 uur nam. Palace: „Het spook van de Opera-'. Too- neel: Goyo Matsu en assistente. 8.15 uur. Luxor Theater: „Blanke Duivels" en „Van Hel tot Paradijs". Tooneel: Piet Groenendaal 8-15 uur. Rembrandt Theater: „Huwelijk In Holly wood Tooneel: 5 Carras 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „Artikel 232" en .Dc Spookauto". Tooneel: Michel Swaab. 8.15 uur Haarlemmo r m o e r. Raadsvergade ring, 2 uur nam. WOENSDAG 18 JUNI Leidschevaartweg 207D N V. Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij. N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Tramwe gen. N.V. Eerste Nederlandsche Electrische TrammaatschappijJaarvergaderingen, 12 uur m- Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5