©TT GOEDERENDISTRIBUTIE. UIT DE OMSTREKEN VERSTANDIGE ROOKERS ROOKEN „MISS RLANCSE" WEDLl ZOOM Doorzitten PUROL Scheepvaartberichten HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 19 JUNI 1930 Amerikaansche cijfers. De meerdere "belangstelling: voor onze goe derendistributie heeft het Centraal Bureau voor de statistiek doen besluiten een over zicht te geven van de publicaties, welke op dit gebied in het buitenland in de laatste jaren verschenen zijn. Een en ander is voor zien van een inleidend woord, hetwelk in hoofdzaak bedoeld is om er nog eens op te wijzen, dat de verhouding tusschen groot- en kleinhandelsprijzen vooral de aandacht trekt in een tijd van dalende marktprijzen. Zonder daarop verder in te gaan, zou men kunnen zeggen: de dalende marktprijzen vormen ge woonlijk gereede aanleiding om de prijsmar- ge der winkeliers te brandschatten en een pleidooi te houden voor de uitschakeling van een of meer raderen in de zoo gecompliceer de distributie-mach ine. Tot de onderzoekingen in Amerika, welke langs empirischen weg gegaan zijn, behoort er eene, die beoogt een antwoord te geven op de vraag: welk gedeelte van den consumen ten-dollar komt tenslotte aan den producent, aan den vervoerder, aan den distribuant en aan eventueele andere tussohenpersonen? Dit onderzoek heeft, voor verschillende goe deren zeer verschillende uitkomsten gege ven, o m. als gevolg van het verschil in dis- tributiekosten, die een kleiner of grooter ge deelte van den eindprijs uitmaken, van het wisselend percentage grondstoffen in het ar tikel verwerkt enz. Bij de enquête der land en tuinbouwproducten is gebleken, dat het percentage, hetwelk den producent van den consumentenpriis krijgt naar verhouding veel kleiner is dan bij de industrieele artike len. Van de gepubliceerde Amerikaansche cijfers 'over het jaar 1926) zijn die betr. om zet, gemiddelde inventaris en inventaris in percenten van den omzet van winkels, waar in verschillende soorten goederen verhandeld worden, uiterst belangrijk. Zij geven onder staand beeld: Winkels in: Melk en eieren Fruit en groenten Kruidenierswaren Hoeden en petten Omzet 33.455.900 14.409.900 193.455.700 3.954.800 Meubelen en ander huisraad 100.096.100 Porcelein en aardewerk 30.908.400 Sportartikelen 1.765.800 Goud en zilver, Juweelen 22.268.500 Teneinde onjuiste gevolgtrekkingen uit deze cijfers te voorkomen zij er de aandacht op gevestigd, dat de inventaris tegen Kost prijs is opgevoerd. Het hooge inventaris=per- centagé der sportartikelen is een gevolg van de ruime keuze welke de adspirant-kooper verlangt en de niet constante afzetmogelijk heden over de verschillende maanden van het Jaar Hoogst belangwekkend zijn de Amerikaan sche cijfers over de samenstelling van den „Retail-Dollar", d.w.z. het cijfer, waarmede wordt aangegeven, wat gemiddeld gekocht is van bepaalde goederen of groepen van goede» ren voor eiken dollar. Het resultaat is: Voeding 28.51 pCt- Kleeding 24.29 Automobielen met benoodigheden ena. 12.10 Meubelen en ander huisraad 9.84 Hout, andere bouwmaterialen, verf, glas, loodgietersartikelen 5.00 Tolle t- en drogisterij artikelen 3.33 Brandstoffen 2.01 Goud en Zilver, juweelen 1.69 Gemiddelde inventaris 264.400 429.700 15.241.800 636.800 20.710.700 8.114.400 640.100 13.082.500 Inventaris in percenten van den omzet. 0.79 2.98 7.87 16.10 20.69 26.25 36.25 58.75 Muziekinstr. en radio-artikelen 1.42 Tabak en sigaren 1.69 Kantoorbenoodigdheden 1.44 Porcelein, aardewerk, gereed schappen 1.99 Diversen, (bloemen, boeken, sport artikelen) 6.69 Jaaromzet Minder dan 5.000 tot 10.000 25.000 50.000 100.000 250.000 500 000 1.000.000 5.000.000 of meer 5.000 9.099 24999 49.999 99.999 249.999 499.999 999.999 Aantal winkels 22.388 14.757 22.409 11.174 5.184 2 452 839 322 213 Totaal 100.00 pCt. Automobielen, auto-onderdeelen, motor rijwielen. rijwielen, olie en benzine. De overheerschende positie van de groepen: Voeding en Kleeding valt onmiddellijk in het oog, dat daarop de groep Automobielen volgt zal niemand verwonderen, die iets van Amerika weet. De ontwikkeling van het Amerikaansche grootwinkelbedrijf (chain stores) is alge meen bekend, al weten weinige de juiste cijferverhoudingen. De meest interessante tabel over de beteekenfs van dit bedrijf in 1926 in Amerika is wel onderstaande: In percenten Omzet In percenten van het totaal 28.06 18,50 28,09 14,01 6,50 3,07 1,05 0.40 0,27 0,05 50.611.500 107-322.100 349.759.800 379.757.100 352.392.900 372.614.600 292.500.800 217.943.300 393865.400 494.322.800 van het totaal 1,68 3,56 11.62 12,61 11.70 12,37 9,71 7,24 13,08 16,43 Uit deze cijfers blijkt, dat de eerste drie groepen tezamen, dus de winkels met een Jaaromzet van minder dan 25.000 dollar, 74,65 pet. van het aantal winkels uitmaken en slechts 16,86 pet. van den totalen omzet ver handelen. Men reallseere ztch deze cijfers: 83,14 pet. van den totalen omzet wordt dus door de grootere winkelzaken verhandeld, door die winkels welke meer dan 25.000 dollar jaaromzet hebben. Zij vormen evenwel slechts één vierde gedeelte van het aantal winkelzaken. Laten deze cijfers dus eener- zljds zien, dat 1/4 van het aantal winkelza ken circa 4 5 van den omzet in handen heeft, anderzijds is het aantal „dwergza ken" in Amerika zeer groot. Een andere tabel ik laat deze terwille van de plaatsruimte achterwege doet zien. dat in 1926 de zaken zonder filialen 'vrije winkelierszaken) 61,50 pet van den to taal omzet verhandelen: de warenhuizen met en zonder filialen 14,6 pet. en de eigen lijke filiaalzaken (chain-stores) 23,90 pet. MOLLERUS. VELSEN DE FEESTEN VAN „DE EENDRACHT". Woensdagavond werden de feesten van „de Eendracht" voortgezet met een concert, aan geboden door het Fanfarecorps „Crescendo" te Spaarndam, directeur de heer F. A. Dek ker. Ondanks het mooie weer, of wellicht tenge volge daarvan was de opkomst van het pu bliek niet groot. Men krijgt trouwens in deze dagen van het goede teveel. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat In dit blaasorkest drie dames meespeelden, nl. 2 pistons en een saxophone. Het concert werd geopend met een forsch gespeelde marsch. nl. „Heil Europa", gevolgd door de ouverture „Oreste" van Sam. Vlessing, het verplichte nummer voor de eere-afdeeling fanfare, waarin ..Crescendo" a.s. Zondag op het concours uitkomt. De stemming vooral van het kleine koper was vermoedelijk door de groote hitte verre van zuiver. Als derde nummer werd ge speeld „Iphigenie In Aulis" van Gliick met welk nummer het corps eenige weken gele den op het concours te Loenen een eersten prijs in de eere-afdeeling had behaald. Ook de uitvoering van dit nummer was niet on berispelijk. Hierna betrad de heer P. de Greef. voor zitter van „de Eendracht" de muziektent, om den heer Dekker te complimenteeren met het te Loenen behaalde succes. Tevens bood de heer de Greef een fraaie bloemenmand aan. Voorts wenschte de heer de Greef ook de leden van „Crescendo" geluk. Hij drukte hen op het hart, de wenken en raadgevingen van hun directeur op te volgen. De heer Dekker dankte met enkele woorden voor de hem ge brachte hulde en voegde hieraan toe, dat, mocht „de Eendracht" hem noodlg hebben, men altijd op hem kon rekenen. Het eerste deel van het programma werd besloten met „Boertige Optocht" van Sam. Vlessing. Na de pauze bracht het orkest ten ge- hoore de „Suite Oriëntale" van Popy, „Pati- neurs", wals van Waldteufel, „Neerlandia,", een rhapsodie van Wesley en tot slot de be kende marsch van Schrammel „Wien bleibt Wien". De avond werd ook nu weer besloten met een openlucht-bioscoopvoorstelling. ZENDINGSDAG. Vanwege de classis Haarlem der Geref. kerken werd Woensdag in het park Velser- beek een zendingsdag gehouden. Omstreeks 10 uur opende op gebruikelijke wijze Ds. J. W. Siertsema van Haarlem deze samenkomst. In zijn kort openingswoord ge waagde spr. van de gedachte van het Pink sterfeest. die nauw samenhangt met de zen dingsgedachte. De tweede spreker Ds. W. Breukelaar van Santpoort deed interessante mededeelingen over het zendingswerk der Geref. kerken in het haar toegewezen gebied INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. 'SKtrrVKRÜ .PERFECT" VIRGINIA 0 I 4 8 EGYPT. HI.. 2 4 3, juct coupons voor fraaie geschenken in rijke keuze, Djokja. Nadat hij weer een beschrijving had gegeven van midden-Java ten Zuiden ging hij dieper op het practische werk der zen ding in om te besluiten met een opwekking van meer liefde tot de zending. Ds. C. Kap- tein van Amsterdam gaf een levensbeschrij ving van den grooten jodenzendeling in Duitschland, Stephan Schultz. Met dit rijke leven te schetsen beoogde spr. nog meer lief de te kweeken tot het werk der jodenzen- ding in Nederland. Na een pauze van ruim twee uur verkreeg het woord ds. W. A. Wieringa van Weesp, die iets mededeelde omtrent den Evangelisatie- arbeid In Noord-Holland. Een karaktertrek van den Noord-Hollander is gevoeligheid, welke trek spr. wenschte te gebruiken voor het werk in deze provincie, daar overigens de Noord-Hollander moeilijk te bereiken is voor het geestelijk leven. Ds. Kaptein sprak verder nog over zijn studietijd in Leipzig en reis naar Polen. De armelijke toestanden waarin in dit land de joden zijn blijken ontzettend te zijn. Hetgeen spreker met verschillende voorbeelden aan toont. Als laatste spreker voert het woord Ds. H. Seinen van IJmuiden, die allereerst het Gemeentebestuur van Velsen dank zeide voor de verleende toestemming dezen dag in Velserbeek te mogen houden en de kerk voogdij der Ned. Herv. kerk voor de toezeg ging om bij ongunstige weersgesteldheid, het geen niet noodig bleek, de kerk te mogen ge bruiken. Ds. Seinen laat alles van dezen dag nog eens kortelijks de revue passeeren en wijst met klem op de roeping Gods tegenover den medemensch. Ht Chr. Zangkoor „Hosanna in Excelsior" te Haarlemmermeer Oostzijde en het Chr. Muziekgezelschap „Arti et Religioni" ver leende hunne welwillende medewerking. IJMUIDEN WINKELIERS-VEREENIGING „IJMUIDEN-OOST". Woensdag hield de jonge Winkeliers- vereeniging „IJmuiden-Oost" een vergade ring in „de Griffioen". Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer Meeuwig hield de heer C. ten Boom, voorzitter van de Haarlemsche Middenstands-Centrale een causerie. Uitvoe rig besprak hij het gildewezen. In den Franschen tijd, n.l. in 1795 werd het gilde- wezen opgeheven. Dit veroorzaakte een groote bandeloosheid. De concurrentie was ongebreideld en ook de opleiding was in de 18e eeuw zeer slecht. De 19e eeuw bracht conservatisme en liberalisme. Na aldus het verleden te hebben geschetst besprak de heer ten Boom het heden. Na een tijd van armoede kwam er in 1870 een betere tijd. De diligence maakte plaats voor den trein. Ook de oeconomische toestand ver beterde. Ondanks dat er een zekere behoud zucht bleef, bracht de ontwikkeling der ar beidersklasse algemeene verbetering. Het jaar 1918 bracht het Sovjetbewind. Bij de Sovjets zeide spreker met Henriètte Roland Holst, dat deugd en ondeugd hebben stui vertje gewisseld. De middenstand zit tusschen de buffers. Aan den eenen kant staan de kapitalisten, aan den anderen kant de arbeiders. We zijn weliswaar maar bur gerlijk, aldus spreker, maar dit is geen schande. Beter een Koning onder de schoen poetsers, dan een schoenpoetser onder de Koningen. De zorgen en de nooden onder den middenstand hebben gemaakt, dat de middenstanders de handen ineen hebben ge slagen. Spreker zal het niet hebben over de slechte gevolgen van het afbetalingssysteem en de concurrentie, die wordt ondervonden van de coöperaties en de grootbedrijven- Het meest acute van den nood is de alge meene malaise. Overal in de wereld is het slecht en daarvan ondervindt de middenstand den terugslag. Alleen als het levenspeil overal goed is, gaat het den middenstand goed. Het is slecht in den kleinhandel, maar men moet niet bij de pakken neer gaan zitten. De winkeliers moeten een voorbeeld nemen aan de arbeiders en zich organiseeren. Spreker acht het geen bezwaar, dat de R K. winkeliers zich afzonderlijk vereenigen. Dit sluit samenwerking met de andere groepen niet uit. Spreker wees op het belang voor de vereeniging, zich aan te sluiten bij een Middenstandscentrale, hetgeen hij met voor beelden aantoonde. Na de causerie van den heer ten Boom volgde een korte gedachtenwlsseling. In een daarna gehouden huishoudelijke vergadering deelde de voorzitter mede, dat de vereeniging reeds 70 leden telt. Verschil lende commissies werden benoemd, terwijl voorts besloten werd zich aan te sluiten bij de Middenstands-Centrale voor Haarlem en Omstreken. ZANDVOORT HET CONCOURS D'ELEGANCE Men schrijft ons: Het begint met de inschrijvingen voor het Concours dElégance te Zandvoort al aardig te loopen, al schelden ons nog ruim drie weken van het gebeuren, dat immers Za terdag 12 Juli op den verbreeden zee-boule vard voor het Grand-Hotel plaats vindt. De organisatie deelt mede. dat zij den Be hendigheidswedstrijd in twee categorieën heeft gesplitst, n.l. in open en dichte wagens daar de bestuurder van een open auto te veel op zijn concurrenten in een dichten wagen zou voor-hebben bij een dusdanigen kamp. VERKEERSDRUKTE. Het politierapport meldt weer verschillen de aanrijdingen en botsingen. De ernstigste had plaats op de Broderode- straat, waar een auto bij het aanzetten plot seling naar links schoot en een dame op de fiets omverwierp. De voorwielen gingen het slachtoffer over de beenen. Dr. Willemse con stateerde een scheur in het linkerbeen. Na verbonden te zijn kon het slachtoffer naar haar woning te Haarlem vervoerd worden. UITGEPUT OP HET STRAND GEVONDEN. De politie vond op het stille strand een bewusteloozen man. Na op het politiebureau bijgebracht te zijn, bleek, dat de man geheel uitgehongerd en uitgeput was. De politie zorgde, dat de man behoorlijk gevoed werd. Dit is in korten tijd de derde, die op goed geluk naar de badplaats toog om te trachten een stuk brood te verdienen. HEEMSTEDE EEN COLLECTE. Door B. en W ls toestemming verleend om op 24, 25 en 26 Juni een collecte te houden ten bate van het tehuis voor drankzuchtigen te Nijmegen, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU- per regel. Bij het naderen van den zomer komt ook de tijd der zoo terecht gevreesde die zich bij voorkeur in bontwerken nestelen. Geeft dus Uw bontwerk tijdig in bewaring, U kunt dan Uwe even tueele reparaties en veranderingen in bewaartijd laten doen. Alles is verzekerd tegen brand en inbraak. Wanneer U opbelt, worden Uwe goederen franco gehaald. BONTWERKERS DAMESKLEEDERMAKERS BARTELJORISSTRAAT26-28, HAARLEM HAARLEMMERMEER PERSONALIA. De heer Jb. Nijdam te Hoofddorp heeft in verband met zijn benoeming tot leeraar aan de rijkstuinbouwschool te Aalsmeer eervol ontslag gevraagd als onderwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onder wijs te Hoofddorp met ingang van 1 Septem ber a.s. AUTO IN DE RINGVAART. Woensdagmiddag geraakte nabij den Hille- gommerdijk een auto in de Ringvaart, ver moedelijk doordat de bestuurder bij het uit wijken voor een ander motorrijtuig het stuur kwijt raakte. De twee inzittenden konden niet dan zich met groote moeite uit hun benarde positie bevrijden en bekwamen zoodanige verwon dingen dat ze onder geneeskundige behande ling moesten worden gesteld. De auto werd later op het droge gebracht. HILLEGOM DE SLAG BIJ WATERLOO De slag van Waterloo is herdacht in de Hervormde Kerk met een samenkomst, die om acht uur aanving, en in de Geref. Kerk, aanvangende om half 9 uur. In de Herv. Kerk had Ds. Mulder de lei ding, hij hield een korte toespraak, waarna de heer S. P. Visser het orgelspel inzette. Gezongen werd er door de vereenigingen Zingt den Heer, Soli Deo Gloria, Irene en nog twee koren uit Bennebroek en Nleuw- Vennep. Bovendien werden gemeenschap pelijk gezongen. De opkomst was groot. eD heer I. C. Baas sprak over: Zij zongen zijnen lof. De heer Visser speelde op het orgel. De Slag bij Waterloo en andere stukken. In de Geref. Kerk leidde Ds. Krabbe de bijeenkomst. De heer C. J. de Koning J.C.zn gaf eenige orgel-soli en de Slag bij Waterloo met zang. Het Chr. Gemengd Koor ,Asaf" zong een vijftal liederen, de heer S. Tamsma decla meerde en Ds. A. M. Boeyinga van Haarlem hield een rede over de beteekenis van den bekenden veldslag. Voor de sluiting werd, evenals na de ope ning, gemeenschappelijk gezongen. De op komst was vrij goed. EXAMENS. HANDWERKEN. Aan de Rijkskweekschool voor onderwijze ressen te Haarlem zijn voor het examen handwerken geslaagd de dames: J. H. J. Harmsen, Aalsmeer; M. J. Poots, Zandvoort; G. A. Statema, Aalsmeer; J. M. van Zutphen, M. C. C. van Koot, A. van Ooyen en J. Hoek stra, allen te Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel bij Wielrijden en een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smet ten, verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. Alcor 17 Juni te Rio Grande do sul van Rotterdam. Alphacca 16 Juni te Montevideo van Ro— terdam. Alphacca 17 Juni te Buenos Aires van Rot terdam. Aludra 18 Juni te Rotterdam van Hamburg. Amstelkerk 17 Juni van Havre, West-Afrika naar Amsterdam. Boskoop 15 Juni van Valparaiso naar Am sterdam. Beemsterdijk passeerde 16 Juni Perim, N.- York naar Java. Brielle 16 Juni van Curasao naar Santa Marta. Billiton 18 Juni te Rotterdam van Antwer pen. Cottica 17 Juni te New-York van West- Indië. Dinteldijk 14 Juni n.m. van Los Angeles Harbour. Pacifickust naar Rotterdam. Baarn 17 Juni van Arica naar Iquiqe. Eemdijk 16 Juni te Los Angeles Harbour van Antwerpen. Giekerk 16 Juni van Genua naar Marseille, Beira naar Rotterdam. Gelria 17 Juni 19 u. te en 20 u. van Per- nambuco, Buenos Aires naar Amsterdam. Insulinde passeerde 18 Juni 4 uur. Finister- re, 19 Juni tusschen 1920 u. te Cowes ver wacht, Batavia naar Rotterdam. Jtson 17 Juni te Hamburg, Curasao naar Amsterdam. Krakatou 18 Juni 6 u. v. Port Said, Austra lië naar Rotterdam. Mapia passeerde 17 Juni Perim, Batavia naar Amsterdam. Moerdijk 15 Juni n.m. te Los Angeles Har bour, Pacifickust naar Rotterdam. Orania 17 Juni 18 u. van Lissabon, 21 Juni n.m. van Buenos Aires te Amsterdam ver wacht. Pieter Corneliszoon Hooft 17 Juni te Port Said van Amsterdam. Polydorus 17 Juni te Port Said van de Clyde. Riouw 18 Juni te Antwerpen van Londen. Springfontein 18 Juni te Antwerpen van Amsterdam. Tosari 15 Juni te Boston van Soerabaja. Zenon 16 Juni van Coquimbo naar Valpa raiso.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10