5müó KLENE's KAUWGOM BUITENLAND MINISTER MOLDENHAUER TREEDT AF De eerste week der internationale arbeidsconferentie. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 19 JUNI 1930 VIERDE BLAD Zijn besluit onherroepelijk. i Rijkskanselier Brüning in een moeilijke positie. De moeilijke taak der commissie voor den arbeidstijd in de steenkolenmijnen. De Britsche arbeidersregee- ring stelt de arbeidersgroep teleur. De Fransche re- geeriiig laat de radicale uitroeiing van den gedwongen arbeid van inboorlingen door een zwarten regeerings- gedelegeerde zelf bestrijden. Hadji Salim s waar schuwing. Albert Thomas' strijd tegen rechts en tegen links. Wat zal von Hindenburg doen? De houding van de democratische fractie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het rijkskabinet heeft zich in zijn zitting van Woensdag bezig gehouden met de ont-. slagaanvrage van den rijksminister van fi nanciën, di'. Moldenhauer. Het verzocht hem' zijn verzoek in te trekken. Daar de minister echter aan zijn ontslag vasthield, zal de Rijkskanselier den Rijks president ervan in kennis stellen. De Rijksdagfractie der Duitsche Volks partij heeft een zitting gehouden, waarin zij kennis nam van het onherroepelijk voor- ner:-n van dr. Moldenhauer om af te treden n erwerping der dekkingfvoorstellen d Rijksraad. meldt nader: Hto Rijkskabinet is Woensdagavond om 18 uur bijeengekomen om de kwestie-Molden- hauer te bespreken. Deze zitting was kort voor 20 uur afgeloopen. Naar verluidt heeft het kabinet van het voorgenomen aftreden van minister Moldenhauer kennis genomen. De rijkskanselier zou den rijkspresident rap port uitbrengen. Het resultaat van de kabinetszitting, meldde Wolff gisteravond nader, wordt in parlementaire kringen in dien zin beoor deeld, dat de beslissing over het ontslag van den minister van financiën nu bij den rijks president ligt. De rijkskanselier zal zich zoo spoedig mogelijk naar Neudeck begeven, waar de rijkspresident op het oogenbük ver toeft. Moldenhauer heeft den rijkskanselier uitdrukkelijk gevraagd, niet aan den rijks president voor te stellen het ontslag af te wijzen.Wanneer hij langer minister van fi nanciën blijft, komt hij in openlijk conflict met zijn partij. Dr. Brüning, de rijkskanse lier stelt buitengewoon prijs op het behoud van Moldenhauer. Ook de andere ministers hebben dezen wensch zeer nadrukkelijk ge uit. -V- Dr. Brüning, de rijkskanselier, bevindt zich thans in een moeilijke positie. Het aftreden van Moldenhauer beteekent een groote ne-, deriaag tégenover hét parlement, daar bijna' alle partijen zich tegen-Moldenhauer's fi--. nancieele plannen hebben uitgesproken. Brü ning heeft echter reeds lang geleden ver klaard, dat hij ook zonder medewerking van het parlement zijn zin zou doordrijven. De toestand is er echter veel ernstiger op gewor den, nu ook de Rijksraad zich tegen. de fi- nancieele methoden (hetnood-offer) lieeft .verklaard. De vraag is nu, of Brüning kans zal zien, of hij, via de benoeming van een nieuwen minister van financiën, alsnog een basis voor samenwerking met een deel van het parle ment zal weten te leggen. Thans reeds is echter bekend geworden, dat.de democratische fractie zeer ernstige, bezwaren heeft tegen toetreding van het de- mocratische rijksdaglid Dietrich, als plaats vervanger van Moldenhauer. Tot hem heeft Brüning namelijk reeds een verzoek van dien aard gericht. Rijkspresident von Hindenburg die reeds zoo dikwijls heeft getoond dat hij in moei lijke gevallen de man is die oplossing ver mag te forceeren, zal wellicht ook nu weer het verlossende woord spreken. L. A. Het werkloosheidsvraagstuk in het Lagerhuis. LONDEN, IS Juni (V.D.) Het werkloos- heidsvraagstuk ter sprake brengend zeide Austin Chamberlain (cons.) hedenmiddag in het Lagerhius, dat hij het wenschelijk acht, dat de premier nauwkeurig den aard van de samenwerking waarom hij verzocht, zou be palen, alsmede de wijze der werkzaamheden van andere partijen, die deel zouden nemen. Chamberlain zette uiteen de rol die daarbij door de dominions zou worden vervuld- De premier zeide, dat een lichaam geko zen was om het werkloosheidsprobleem te bestudeer en. De commissie bestaat uit man nen met onderscheidene ervaring. De pre mier was van meening. dat zij in volledige harmonie met elkaar zouden werken. Hij geloofde evenzeer, dat de opdracht in goede handen is. Ten aanzien van de economische betrek kingen tusschen de dominions en het moe derland, zeide MacDonald, dat het zeer moeilijk was den tijd te vinden dat de good will beter zou zijn en de coöperatie hechter dan thans zou zijn. De premier verklaarde dat de regeering de kern der burgerambte naren tijdelijk van hun respectievelijke de partementen had overgeplaatst en dat de medewerkers hun in hun diensttijd bij het departement opgedane ervaring toepasten. Lloyd George zeide, dat de premier aange geven had, dat hij er op voorbereid was de uitnoodiging die hij eenige weken tót de beide partijen ter zake van samenwerking met de regeering ter oplossing van datgene wat ten slotte een nationaal 'probleem is, in .practijk te brengen. Ik heb de uitnoodiging aanvaard, vervolgde Lloyd George, met alle voorwaarden die door den premier zijn ge- •steld". Lloyd George zeide, dat de werkloosheid grooter was geworden door de omstandig heden, die naar hij hoopte van tijdelijken aard zouden zijn, maar niettemin, aldus Lloyd George, zouden we steeds een millioen werkloozen hebben. D is het probleem, dat de .regeering van een nationaal standpunt dient te bezien. ARBEIDSCONFERENTIE. GENèVE, 18 Juni (V.D.) De kolen- commissie van de Internationale Arbeids conferentie heeft heden met 27 tegen 16 stemmen het voorstel der werknemers in zake invoering van den 7-urendag in de ko lenmijnen verworpen. Een EngeLsch regeeringsvoorstel, volgens hetwelk de werktijd voor de kolenmijnen niet meer mag bedragen dan 7 1/2 uur per dag en 45 uur per week, werd eveneens met 27 tegen 16 stemmen verworpen. Voor het EngeLsche regeeringsvoorstel stemden de ver tegenwoordigers der werknemers en die der ""ngelsche en Nederlandséhe regeeringen, te gen stemden de gedelegeerden der werkge vers en die der overige regeeringen, w.o. ook Duitschland. Behandeld moet nu nog worden het voor stel der Duitsche regeering, dat door de Franschen ondersteund wordt en betrekking heeft op invoering van den 7 3/4-urigen arbeidsdag voor de komende drie jaren, waarna de 7 1,'2-urige werkdag zou worden ingevoerd. De N. R. Ct. meldt nog: De commissie voor de internationale rege ling van den werktijd der mijnwerkers is in een ernstige crisis geraakt. Stemming werd gehouden over het voor stel van de Enigelsche regeering tot de in voering van een werkdag van 7 1/2 uur zon der eenige overgangsbepaling voor een nog iets langeren werkdag gedurende de eerst volgende jaren. Dit voorstel werd verworpen. Cook vroeg nu onmiddellijk het woord en legde bp hef tigen' toon'pen -verklaring af.,vÖe commissie had thans den 7-urigen en den 7 1/2-urigen werkdag met groote meerder heid verworpen. De werkgevers hadden geen enkel blijk van toenaderingsgezindheid gege ven. Van de regeeringen hadden alleen die van Engeland en Nederland getoond eenigs- zins mét de wenschën der mijnwerkers reke ning te houden. Mgr. Nolens heeft vandaag bij de voort zetting van de algemeene beschouwingen over het jaarverslag van Albert Thomas een rede gehouden, waarin hij in de eerste pjaats den wensch uitsprak, dat het Internationale Arbeidsbureau uitvoerige verslagen zou openbaar maken over de besprekingen in de zittingen van den raad van beheer van het Internationale Arbeidsbureau. Vanochtend heeft prof. Moresco met 21 'tegen 14 stémmen eén geheel nieuwe redactie van art. 8, dat den arbeid van ingezetenen der inlandsche gemeenten voor hun hoofden regelt, zien aannemen. De redactie van het onderwerp was bp dit punt tegenstrijdig, sprak beurtelings van arbeid ten behoeve van het hoofd persoonlijk en van arbeid voor een openbaar doel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" Gr. Houtitr. 169 I Vergrootingen Te!. 13472 - Haarlem Reproducties MARKTNIEUWS GROENTEMARKT TE HAARLEM. Haarlem, 18 Juni 1930. Spinazie f 0.201.25 per kist. Sla f 16 per 100 krop. Andijvie f 0.200.80 per kist. Postelein f 0.10—0.40 per kist. Tuinboonen f 0.25—0.30 per K.G. Snijboonen f 0.50—0.60 per K.G. Heereboonen f 0.400.60 per K.G. Doperwten f 0.30 per K.G. Tomaten f 0.200.38 per K.G. Wortelen f 0.100.18 per bos. Rabarber f 0.080.40 per bos. Radijs f 0.04f 0.08 per bos. Asperges f 0.400.60 per bos. Prei f 0.020.10 per bos. Selderie f 0.040.10 per bos. Pieterselie f 0.060.20 per bos. Peulen f 1,251.60 per zak. Bloemkool f .0.030.12 per stuk. Aardbeien f 0.901.80 per slof. MARINE-OFFICIER VOOR DE RECHTBANK. WEGENS VERDUISTERING. Aan de Tel. wordt uit Den Helder gemeld: De zeekrijgsraad te Willemsoord veroor deelde Woensdag den officier van admi nistratie 2de klasse der Kon. Marine, A. A. W„ wegens verduistering van gelden tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis en tevens tot ontslag uit den militairen dienst zonder ontzetting van de bevoegdheid, bij de militaire macht te mo gen dienen. De eisch was drie jaar met af trek van twee maanden preventief, ontslag en ontzetting van de bevoegdheid om bij de militaire macht te mogen dienen. Verd. had volledig bekend. HET AUTO-ONGELUK TE ARNHEM. EEN DER GEWONDE DAMES OVERLEDEN. De Tel. verneemt uit Arnhem: Dinsdagavond is een tweede slachtoffer van het auto-ongeluk, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag bij het viaduct op den Apeldoornschen weg plaats had, overleden, nl. de 31-jarige mej Bandé te Arnhem; zij was met een ernstige beenwond in het ge meentelijk ziekenhuis opgenomen. Hoewel haar toestand zich aanvankelijk iets beter liet aanzien, had Dinsdag een inzinking plaats en zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, is zij overleden. De toestand van haar jongere zuster, die eveneens met zware verwondingen in het gemeentelijk ziekenhuis ligt, is in de laatste, dagen gunstiger gewor den. DR. VAN AALST GEEN LID DER EERSTE KAMER. DE HEER J. TER HAAR JR. MR. VERKOUTEREN'S OPVOLGER. Naar dr. C. J. K. van Aalst aan het Hbld. mededeelde, is het hem onmogelijk, de be noeming tot lid der Eerste Kamer te aan vaarden, omdat zijn tegenwoordige werk zaamheden, als president der Ned. Handel Mij. hem geheel in beslag nemen. Nu dr. Van Aalst het lidmaatschap der Eerste Kamer niet aanvaardt, zal het Cen traal Stembureau in diens plaats benoemen den heer J. ter Haar Jr.. oud-wethouder van Amsterdam en lid van den Raad der hoofd stad. MIJNONGEVAL. 35 DOODEN EN 30 GEWONDEN. MOSKOU, 19 Juni (N.T.A. In Zuid- Rusland heeft een ernstig mijnongeluk plaats gehad. Door het instorten van een mijngang werden 35 mijnwerkers gedood en 30 gewond, in dezelfde mijn kwamen voor eenige maan den eveneens 27 mijnwerkers om het leven. MOSKOU. 19 Juni (Reuter) Uit nadere 'berichten blijkt dafc.'de mijngasontploffing heeft plaats gehad in de Mariamijn bij Aitemowsk in Oekraïne. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Nabij den Heijenschen molen aan den Rijksweg Venlo-Nijmegen, is een ernstig auto ongeval gebeurd. Een auto uit Arnhem, waar in vier jongelieden gezeten waren, week uit voor een vrachtwagen en kwam hierbij in los zand terecht. De auto vloog over den kop waarbij twee der inzittenden zeer zwaar ge wond werden. Dr. Stieinens uie Gennep, die spoedig ter plaatse verscheen, legde het eer ste verband, waarna beiden naar het gast huis werden vervoerd. Hoewel de toestand van beide slachtoffers zeer gevaarlijk is, is deze niet hopeloos. Een der inzittenden werd slechts licht gewond, terwijl de ander zoo goed als ongedeerd bleef, aldus verneemt de Tel. uit Gennep. EEN KIP LEGT 100 EIEREN IN 100 DAGEN Woensdagochtend heeft één der kippen van het hoenderpark Nieuw Leven, van den heer M. van Tilburg, te Diemen. een ei ge legd, welke gebeurtenis op zichzelf geen en kele reden tot vermelding zou hebben, ware het niet dat genoemd ei het honderdste was, dat bedoelde kip gedurende honderd achter eenvolgende dagen heeft gelegd. Een pres tatie, welke de aanwezigheid van den burge meester van Diemen en van andere autori teiten volkomen verklaarbaar maakte. MOTORDIENST. De dienstplichtige sergeanten in opleiding voor den officiersrang M. Bloemers, A. Kruid hof, L. de Fouw, H. K. Zoetelief Norman, P. N. van Rijn C. van der Linden, H. G. Witte- bol, P. van Driel en A. v. d. Bliek hebben voldaan aan het examen voor vaandrig. T.N.E.V.O. In tegenstelling met hetgeen in het pro grammaboekje van bovengenoemde ver- eeniging vermeld staat, vindt de slotavond plaats op Zaterdag 21 Juni a.s. in den schouwburg Jansweg. Opgevoerd zal worden „De Dappere Red der" klucht in drie bedrijven. Na afloop is er bal. Als slot van het seizoen heeft T.O.N.E.V.O. een autotocht over de Veluwe georganiseerd op Zondag 6 Juli. Reeds drie groote tour auto's zijn voor dat doel gereserveerd. Het blijkt dus wel dat er veel animo is. De tocht gaat eerst over Amsterdam door de schitterende omstreken van het Gooi naar Amersfoort en van daaruit wordt een van de mooiste routes door de Veluwe gevolgd, nl. Nijkerk, Putten, Garderen, 't Soil, Uddeler- meer, Kasteel Staverden, Leuvenum, Harder wijk Nunspeet, Vierhouten, Apeldoorn. DE KINDERVERLAMMING Te Hendrik-Ido-Ambacht heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan. Het patientje is overgebracht naar de barak van het gemeentelijk ziekenhuis te Dordrecht, GENèVE, 14 Juni 1930 Dit is nu de twaalfde internationale ar beidsconferentie, die ik medemaak. Alleen die van 1919 te Washington en die van 1920 te Genua zijn mij ontgaan. Maar alle an dere, van 1920 af te Genève gehouden en we somtijds twee per jaar. heb ik met groote belangstelling gevolgd. Laten wij de zeelie denconferentie van verleden jaar October buiten beschouwing, die door de abnormale houding der met een staking dreigende rea ders van de eerste dagen af abnormaal be langrijk en spannend was, dan heeft cieze veertiende internationale arbeidsconferentie zeker het record van belangrijkheid in de eerste week geslagen! Inderdaad, hoeveel Interessante redevoe ringen hebben wij niet reeds beleefd, hoeveel belangwekkende tooneeltjes niet reeds bijge woond! Ik denk aan de algemeene beschou wingen in de commissie, die zeker de zwaar ste taak van alle heeft, de commissie, die een conventie inzake den arbeidstijd der mijnwerkers moet redigeeren. Degelijk, goed gedocumenteerd, logisch van betoogtrant was de redevoering van den leider der wevkge- versgroep, den Engelschman Lee, die op da gevaren wees van een verkorting van den arbeidstijd in de Europeesche steenkolenmij nen, met als gevolg stijging van de produc tiekosten van steenkool en dus stijging van den steenlcolenprijs en levens van den prijs van alle goederen uit Europeesche met steen kool werkende fabrieken! Men gevoelde de bezorgdheid der werkgevers, dat men juist thans, nu Europa hoe langer hoe meer in gevaar komt zijn overzeesche markten aan de Vereenigde Staten van Amerika te moeten afstaan, een stecnkolenconventie zou gaan sluiten, die aan Europa de concurrentie tegen Amerika nog meer zou bemoeilijken. Doch dan komt Cook, de gevreesde en niet steeds met de gewenschte gematigdheid op tredende leider uit de Britsche mijnwerkers staking van 1925. Terstond trekt hij de alge meene aandacht. Niet slechts door de nieu wigheid, die hij hier te Genève invoerde, om in deze eerwaardige vergaderzaal met opge stroopte hemdsmouwen zijn rede uit te spre ken, doch vooral ook door het vuur van zijn woord, door zijn schildering van den zoo troosteloozen arbeid der mijnwerkers diep onder den grond, door zijn historische voor beelden, dat een verkorting van den arbeids tijd volstrekt niet altijd tot prijsstijging leid de, door zijn aantrekkelijk toekomst-perspec tief van een economische samenwerking tus schen de mijneigenaren der verschillende Europeesche landen, om zoowel onderproduc tie als overproductie te vermijden en niet door een steeds feller bestrijding van elkan der op de Europeesche en overzeesche mark ten de bestaande crisis telkens weder te ver scherpen, doch integendeel door gemeen schappelijk overleg stabiliteit in productie en prijzen te verzekeren. Doch eerste voorwaar de voor dergelijke Europeesche samenwer king is uniformiteit in de arbeidstoestanden, en wel vooral inzake den arbeidstijd. In deze commissie, waar de werkgevers en de arbeiders scherp tegenovsr elkander staan en de regeeringen nog zoo hopeloos onde: elkander verdeeld zijn, dat men zich me' toenemende angst vraagt, hoe hier binnen 14 dagen overeenstemming inzake het sluiten eener conventie kan zijn bereikt, staat de vertegenwoordiger der Britsche arbeidersre geering, de nieuwe minister van de mijnen Shinwell, resoluut aan de zijde der arbeiders. Men zal deze mededeellng misschien als overbodig beschouwen. Is het niet van zeil' sprekend, dat de Britsche arbeidersregeering aan de zijde der arbeiders staat? Dit dachten wij een jaar geleden ook. Doch de ervaring met de arbeidsconferenties van Juni en Oc tober van verleden jaar en ook weer op deze veertiende conferentie in de twee andere groote commissies, voor den arbeidstijd van het kantoor-, handels- en winkelpersoneel en voor de afschaffing van den gedwongen ar beid der inboorlingen, heeft ons geleerd, dat de arbeidersregeering. die slechts op een minderheid in het eigen land steunt, zich niet zeer sterk gevoel en menigmaal zich ge noodzaakt acht een van 't verlangen der ar beidersgroep afwijkende gedragslijn te vol gen, uit vrees anders moeilijkheden van de conservatieven en liberalen in het eigen land te ondervinden. De Britsche arbeidersverte genwoordigers ter conferentie sparen hun eigen regeering hun kritiek echter niet. „Er is geen enkele verontschuldiging voor te vin den", zeide Elvin, „dat de Britsche regeering de conventie voor den achturigen arbeidsdag van het kantoor-, handels- en winkel-perso neel niet ondersteunt", toen de minister van arbeid mej. Bondfield persoonlijk, in de con ferentie verklaard had, dat de Engelsche re geering naar die commissie slechts „waarne mers" zou zenden, omdat zij op het oogen- blik nog niet voldoende ingelicht was, om het sluiten eener conventie goed te keuren. (De commissie heeft intusschen met 59 tegen 42 stemmen zich voor het sluiten eener con ventie uitgesproken). En Bromley, de gemoe delijke oude heer, die het zoo kwaad niet meent, doch wel wat loslippig is en daar door zich ongewild moeilijkheden op den hals haalt, zooals het incident met de Chris telijke vakvereenigingen, die hij, wat natuur lijk zeer ongepast was en hem terecht een sommatie van Serrarens tot intrekking dier woorden bezorgde, met „kwakzalvers" verge leek, verweet woedend de Britsche regeering ln de commissie voor de afschaffing van den gedwongen arbeid der inboorlingen, dat „de millioenen Engelsche arbeiders die regeering niet aan het bewind hadden gebracht, om thans hier te Genève de voorstellen der ar beidersgroep te komen bestrijden". In deze commissie voor den gedwongen ar beid was het stellig nog het meest interes sant-, ondanks de meesterlijke betoogen die men in de mijnwerkers-commissie te hooren kreeg. In de commissie voor den gedwongen arbeid komt het dagelijks tot heftigen strijd tusschen den Franschen arbeidersvertegen woordiger Jouhaux en den Franschen regee- ringsvertegenwoordiger Diagne, die een pik zwarte neger uit Afrika is en tevens Fransch kamerlid. Het is bepaald een vondst der Fransche regeering geweest dezen man te hebben bereid gevonden hier de inzichten der Fransche regeering te komen verdedigen en tegenover het pleidooi van Jouhaux en on zen Nederlandsch-Indischen arbeldersgedelc- geerde Hadji Salim op zoo snel mogelijke afschaffing van den gedwongen arbeid der inboorlingen voort-durend zijn uit een zwar ten mond zoo merkwaardig klinkend „haasfc- je langzaam" te verkondigen! Welsprekend is de heer Diagne echter als alle gewone Franschen van het blanke ras, dat moet men hem toegeven. En het is maar goed, dat de arbeidersgroep een Jou haux in haar midden heeft, om den zwarten voor het voorloopig behoud van den gedwon gen arbeid pleitenden Franschen regeeriugs- vertegenwoordiger te bestrijden! Want in welsprekendheid kan Hadji Salim, hoe vloeiend hij het Fransch en Engelsch ook spreekt, niet tegen Diagne op. In dit opzicht is Salim een echt- Nederlander, die het meer van de kracht zijner argumenten dan van rhetorische welsprekendheid hebben moet. Somtijds zijn Hadji Sallm's waarschuwingen echter juist- daardoor Indrukwekkend. Zoo zijn waarschuwing, om niet te wachten met de afschaffing van den gedwongen arbeid totdat de onderdrukte rassen zich met ge weld zelf bevrijden. „Ik kom niet ieder jaar geheel van Indië naar Genève, om ten slotte toch te moeten aanzien, dat geweld ln plaats van het verstandig inzicht van Genève, ons de bevrijding van den gedwongen arbeid brengt", voegde hij aan deze waarschuwing toe. De discussies ln de commissie voor den ge dwongen arbeid hebben reeds op den eersten moeilijken dag weder bevestigd, welk een ze gen het voor de internationale arbeidsorgani satie toch is Albert Thomas aan het hoold te hebben. Hij heeft in de belangiijke en wol- licht over het lot der conventie beslissende stemming over artikel één de commissie voor een groote domheid behoed. Er was, ondanks het remmen van den heer Diagne, toch een groote en sterke strooming voor radicale maatregelen. Het voorstel der arbeidersgroep, dat het over gangstijdperk. gedurende hetwelk de go- dwongen arbeid voor openbare doeleinden nog onder bepaalde voorwaarden mag blijven voortbestaan, in geen geval langer dan 5 ja ren zou mogen duren, vond ook bij tal van regeerJngsgedelegeerden en den Brltsch-ïndl- schon werkgever ondersteuning en had groo te kans te worden aangenomen. Daarentegen hadden de regeeringsgedelegeerden van Bel gië, Engeland, Frankrijk, Nederland en Por tugal allen verklaard een dergelijke verplich ting van algeheele afschaffing van den ge dwongen arbeid binnen uiterlijk vijf jaren onmogelijk te kunnen aanvaarden. Toen de arbeidersgroep desniettegenstaan de haar voorstel üiandhaafde, greep Albert Thomas in en bezwoer de commissie het voorstel dier groep niet aan te nemen. Per soonlijk had Thomas voor dat radicale plan volle sympathie en hij zou zich verheugen, als de koloniale regeeringen ook zoo erover dachten. Maar zij doen dit nu eenmaal niet. Dat had men uit den mond van dc vertegen woordigers van vijf der voornaamste kolo niale regeeringen gehoord Daarom, wat zou het nut eener conventie zijn in den geest der voorstellen der arbeidersgroep, indien de koloniale mogendheden ze toch niet ratifi ceerden? Wat heb ik aan zulk een conventie? vroeg Thomas. Geeft mij een conventie. d!c inderdaad werken zal, die geratificeerd zal worden! Albert Thomas behaalde net op het nip pertje de overwinning. Het amendement der arbeiders werd met 20—17 stemmen verwor pen. Daarna is een Engelsch compromisvoor stel aangenomen, dat de beheersraad van het internationale arbeidsbureau over 5 jaren de onmiddellijke algeheele afschaffing van den gedwongen arbeid opnieuw overwegen zal. EXAMENS. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. De uitslag van de overgangs-examens der M. T. S. zal 5 Juli bekend worden. Het prac- tische gedeelte van het eindexamen vindt plaats van 18 Juni tot en met 25 Juni; het schriftelijk gedeelte van 27 Juni tot en met- 3 Jijli; het mondeling gedeelte van 7 tot en met 14 Juli. Uitslag 15 Juli. Er nemen 109 candidaten aan het eind examen deel. Hot toelatings-examen wordt gehouden op 16, 17, 18 en 19 Juli e.k. PERSONALIA. De heer F. A. H. Bos. gediplomeerde van afdceling Bouwkunde der Middelbare Tech nische School te Haarlem is benoemd als bouwkundig opzichter bij het St.-Elizabeth's Gasthuis te Haarlem; de heer W. R. V. Weijers, gediplomeerde der afdecling Elec- trotechnlek is benoemd tot directeur van het Gem. Elcctr. Bedrijf te Etten-Lcur (N.B.) Or INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. Nederlandsch Fabrikaat, prima kwaliteit, 5 tabletten 5 cents INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 SO Cl.. p«r ref.l. fabri kcVrtt STABILITEIT NIET TE OVERTREFFEN.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13