Uit Haarlem's Gemeenteraad. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 26 JUNI 1930 (Vervolg) Na de revue der hamerstukken constateer de de voorzitter; „Er zijn nog heel wat pun ten voor behandeling overgebleven. Daarom dring ik op kortheid aan. Bovendien stel ik voor, tot 5 uur voorstallen te behandelen, dan de benoemingen aan de orde te stellen en vanavond weer door te vergaderen Een storm van protesten steeg op. De Voorzitter: Dan beginnen wij om 5 uur aan de benoemingen en houden wij de niet afgedane voorstellen aan tot de vol gende vergadering! Geroep: dat is uitstekend, Werkloozen. De heer Van Kessel drong, bij de behandeling van het voorstel van B. en W. om aan de provincie vergunning te ver- leenen een hoogspanningskabel in de Am- sterdamsche vaart te leggen, aan op het stellen van eén voorwaarde, dat de aanne mer der provincie voor 80 pCt. gebruik moet maken van Haarlemsche werkloozen. Mr. Gerritsz. wethouder van Open bare Werken, verzekerde, dat het gemeente bestuur zal letten op de belangen der Haar lemsche werkloozen, maar het is onge- wenscht zulke voorwaarden te stellen voor werken die anderen uitvoeren. Er zijn vele Haarlemsche arbeiders die elders werken. Als Haarlem een weg op wil zooals de heer Van Kessel heeft voorgesteld, dan zijn rancune maatregelen te wachten ten nadeele van de Haarlemsche werklieden. B. en W. moeten het amendement van den heer Van Kessel met klem ontraden. De heer Peper meende, dat het amen dement Van Kessel niet in het belang der arbeiders is. Met 11 stemmen voor werd het amende ment verworpen. Het voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen van 1800 voor het uitvoeren van rioleeringswerken aan den Vergierdeweg. De heer O v.e rsteegen vroeg wan neer in dien weg gasbuizen gelegd zullen worden. Mr. Gerritsz, wethouder, deelde mede, dat spoed betracht wordt, maar er zijn onteigeningen die de zaak ophouden. Cornelisstraat of Cornelissteeg. B. en W. stelden voor om, in verband met «en verzoek van alle bewoners van de Cor nelisstraat, die straat niet Agathastraat te noemen, maar Cornelissteeg. Cornelisstraat geeft namelijk verwarringen met Meester Cornelisstraat. De heer Groenendaal pleitte er voor om den naam Agathastraat te houden. De heer Visser meende dat men den naam Cornelisstraat wel kan behouden. Mr. Gerrits z,wethouder, constateer de, dat de bewoners van die straat blijkbaar zelf niet weten wat zij willen, want nu heb ben zij weer per adres verzocht om den naam Agathastraat te behouden. Het voorstel van B. en W. werd met 30 te gen 5 stemmen aangenomen. De naam wordt dus Cornelissteeg. De Personeels-formatie. Aan de orde kwam het schrijven van B. en W. inzake de Personeelsformatie voor ambtenaren en het daarbij betrokken voor stel van B. en W. om de salarisverordening te wijzigen voor eenige hooge ambtenaren. B. en W. stelden daarbij de volgende sa larissen voor:' electro-technicus 51005800; bedrijfsingenieur gemeen te-electriciteits- bedrijf 5300—6300; administrateur 4e en 5e af deeling der ge meen te-secretarie 48005500: administrateur 3e en 7e afdeeling der ge meente-secretarie 51005800. griffier ter secretarie 58006500. adjunct-directeur gem. gasfabriek 5300 6300. adjunct-directeur van den geneeskundigen dienst en gezondheidsdienst 61007000. adj. directeur van den Keuringsdienst van waren 5200—6000. adj.-directeur van het Openbaar Slacht huis 5200—6000. De heer Peper constateerde, dat de verhooging alleen ten goede zal komen aan eenige hooge ambtenaren. De verhoogingen bedragen van 5 tot 20 pCt. Spreker is alleen voor dit voorstel als vaststaat, dat ook de lagere ambtenaren en werklieden niet ver geten worden. Spreker stelde daarom voor om de loonen van de werklieden en lagere ambtenaren te verhoogen met 10 pCt. De heer Castricum constateerde dat de zaak van deze personeelsformatie al bijna 10 jaar hangende is. Spreker betreurde het, dat de besluiten der personeelsformatie blijkbaar niet genomen konden worden, zon der dat daaraan gekoppeld wordt, een voor stel om het salaris van verschillende hooge ambtenaren te verhoogen. Voor die verhoo gingen was geen reden. De Haarlemsche ambtenaren hebben geprofiteerd van de om standigheid, dat de raad in de terugloopende jaren de salarissen niet verlaagd heeft. Rijk en spoorwegen hebben dit wel gedaan. Het gaat nu te ver om die hooge salarissen als nog te verhoogen. Eerder zou men moeten medewerken om de salarissen der lagere ambtenaren te verhoogen. De heer Visser was het met den heer Castricum eens. Zijn alle leden van het col lege van B. en W. het met de nu gedane voorstellen eens? In 1928 is in den raad ge constateerd, dat Haarlem de vergelijking met andere steden doorstaan kan wat de ambte naarssalarissen betreft. De salarissen zijn vastgesteld in 1922 en sinds dien tijd zijn de kosten van het levensondei-houd belangrijk gedaald. Een gezin dat in dien tijd f 160 in komen had, kan nu toe met f 120. Nu de hooge salarissen te verhoogen zou een on sociale daad zijn. De scherpe verhouding tus- schen stad en platteland zou daardoor weer toenemen. Iemand die nu voor dit voorstel van B. en W. zou stemmen, kan later niet tegen het voorstel tot verhooging van de di recteurssalarissen stemmen. Als er verhoo gingen moeten komen, dan kan men de lage salarissen verhoogen. Dan wordt de onder linge afstand tusschen de hooge en lage sa larissen kleiner en dat is toe te juichen. De heer Loerakker heeft zich verbaasd over deze debatten. In het algemeen zou spreker iets voelen voor de motie-Peper, maar die quaestie zou eerst in het Georgani seerd Overleg behandeld moeten worden. Op dit moment zou spreker tegen die motie moe ten stemmen. De raad kan nooit bedoeld hebben om een personeelsformatie te eischcn die geen en kele salarisverhooging inhield. Bovendien moet men bedenken, dat er in zeer vele ja ren geen promoties hebben plaats gehad. Het zou spreker niet verdrieten, wanneer de afstand tusschen hooge en lagere salaris sen wat kleiner werd, maar het gaat niet aan met één enkele pennestreek de maat schappelijke verhoudingen om te zetten. Er is bij deze personeelsformatie gestreefd om zooveel mogelijk billijkheid te betrachten. Wat de hoogere salarissen betreft, moet Haarlem rekening houden met de verander de omstandigheden waarin Haarlem gekomen is door den groei der gemeente. Haarlem neemt nu een plaats in in de rij der groote steden. In die andere groote steden zijn de hooge ambtenaren beter bezoldigd dan te Haarlem. De raad heeft indertijd al het salaris van eenige directeuren verhoogd. Nu moet de raad daarvan de consequenties aanvaar den. Spreker drong er bij den raad op aan, om het resultaat van het Georganiseerd Over leg, wat deze formatie betreft en het voor stel tot de verhooging der salarissen van eenige hooge ambtenaren, te aanvaarden. Er mogen nog gebreken aan kleven, maar er is toch een mooi stuk werk verricht. De heer Klein Schiphorst had eer bied voor het bij dit overleg bereikte resul taat. B. en W. hebben evenwel toegezegd nog eenige eventueele onbillijkheden uit de for matie te zullen wegnemen. Spreker heeft op het oog de functie van ingenieur (architect) aan den binnendienst van Bouw- en Wo ningtoezicht. De functionaris staat nu in de 7de loongroep, billijk zou evenwel zijn, hem in de 8ste loongroep te plaatsen, als waar nemend directeur heeft hij daarop ook recht. B. en W. stellen nu voor aan den buiten dienst van Bouw- en Woningtoezicht twee hoofdinspecteurs en 2 inspecteurs aan te stellen. Spreker zou het beter vinden alle 4 ambtenaren hoofdinspecteurs te maken. De heer Reinalda kon veel onderschrij ven wat de heer Loerakker heeft gezegd. De raad heeft geen zeggingschap meer over ambtenaren en werklieden. Die zaak is over gelaten aan het Georganiseerd Overleg. De raadsleden zijn niet in staat daarover te oor- deelen. De raad zal moeten leeren zich neer te leggen bij de resultaten van het Georga niseerd Overleg. In onderdeelen kunnen er kleine verschillen zijn. Maar de grootste ge- meene deeler is in elk geval gevonden. En dat moet de raad aanvaarden. De raad moet zich niet inlaten met de mo tie van den heer Peper. Die zaak is in het Overleg aan de orde en de raad kan gerust het resultaat afwachten. Het Overleg heeft geen suggestties noodig van den raad. De heer Peper wilde eerst de suggestie geven, dat de loonen van de werklieden en lage ambtenaren verhoogd moeten worden met 10 pet. De heer Visser heeft gesuggereerd, dat de loonen der hooge ambtenaren verlaagd moeten worden... De heer V i s s e r: dat is onjuist, ik ben al leen tegen verhooging. De heer Reinalda: men kon het toch uit uw betoog opmaken. U kwam met index cijfers, welke index-cijfers ik bovendien niet aanvaard. De heer Castricum heeft indertijd zelf voorgesteld om het salaris van den directeur van Bouw- en Woningtoezicht te verhoogen. Geroep: dat is zijn goede hart. De heer Reinalda: ik heb ook wel eeni ge bezwaren tegen het voorstel van B. en W. maar ik zal het resultaat van het Overleg aanvaarden. De raad moet zich ook op dit hooge plan plaatsen. Spreekt uit de rede voeringen van de heeren Castricum en Vis ser, om niet de salarissen van de hoogere ambtenaren te verhoogen, een beetje het klein gedoe? De heer M i e z e r u s pleitte er ook voor, om bij den buitendienst van Bouw- en Wo ningtoezicht 4 hoofdinspecteurs aan te stel len. Bij een andere tak van Bouw- en Wo ningtoezicht is een knecht die f 500 meer verdient dan zijn baas. Dat is toch niet goed. Mr. Slingenberg, wethouder, bracht namens het college van B. en W. een woord van hulde aan den wethouder voor sociale zaken en aan de leden der raadscommissie voor het vele goede werk dat hier verricht is. (Applaus), Aan den heer Visser antwoordde spreker, dat zijn standpunt sedert 1928 niet gewij zigd is. Maar hij kan nu, omdat de omstan digheden veranderd zijn, tot een andere conclusie komen. Nu is het Overleg er tus schen geschakeld. Als in het Overleg een resultaat bereikt wordt, dan is het regel dat B. en W. dat aanvaarden. De raad moet evenzoo doen. Alleen als het wel en wee der gemeente er bij betrokken is, mag geweigerd worden het resultaat van het overleg te aan vaarden. De wethouder Mr. Gerritsz die het college van B. en W. in het overleg vertegen woordigde, heeft rekening gehouden met de financieele overwegingen van spreker. Mr. Gerritsz, wethouder, stelde vast, dat niet alle sprekers juist ingezien hebben wat tot de taak van den raad behoort. De Personeelsformatie is al 1 Januari jl. in wer king getreden. B. en W. waren daartoe door raadsbesluiten gemachtigd. In den ouden tijd behandelde de raad zelf de promoties. Toen werd de vrees geuit, dat er in de toekomst geen soldaten, maar alleen kader zou zijn. Daarom is toen begonnen met de voorberei ding der Personeelsformatie. Spreker gaf een breedvoerige uiteenzetting van de wijze waarop deze Personeelsformatie tot stand gekomen is. Het was inderdaad een opbouwen. Horizontaal zijn alle functies vergeleken. Het is ook niet juist, dat B. en W. nu met voorstellen tot salarisverhooging komen, maar er worden alleen wat hoogere functies ingesteld. In de bedrijven en op de secretarie moet een voldoende hoeveelheid hooge ambtenaren met intelleotueele be kwaamheden aanwezig zijn. De raad zal goed doen de motie van den heer Peper in het belang van het gemeente- personeel te verwerpen. Spreker kan verze keren. dat het resultaat van het Georgani seerd Overleg inderdaad door overleg tot stand gekomen is. Spreker kan zich voorts aansluiten bij het betoog van den heer Loerakker. De gemeen te moet de realiteit aanvaarden. Om goede functionarissen op de hooge rangen te krij gen, moet de gemeente goede salarissen be talen. Met de opmerkingen die de heer Klein Schiphorst gemaakt heeft, zal voor de toe komst rekening gehouden worden. Spreker had voor den buitendienst van Bouw- en Woningtoezicht voorgesteld 1 hoofdinspec teur. 1 inspecteur en 2 adjunct-inspecteurs. Door overleg is nu verkregen, dat de ge meente in twee deelen gesplitst wordt, in elk INGEZONDEN MEDEDEETINGEN a 60 Ct.. per re*eT. deel werkt 1 hoofdinspecteur en 1 inspec teur. De hoofdinspecteur doet het belang rijkste werk. Zoo is het geheele Overleg een geven en nemen geweest. De raad moet nu zeggen „ja" of „neen". Spreker pleitte er voor om „ja" te zeggen, omdat het geheel acceptabel is. De Voorzitter: ik stel voor het hierbij te laten. De heeren Visser en Castricum pro testeerden. De V o o r z i 11 e r: dan kort! De heer Visser meende vol te mogen hou den dat de heeren Reinalda en Slingenberg sinds 1928 van meening veranderd zijn. Ver der stelde spreker vast-, dat de raad volko men vrij blijft om de resultaten van het Overleg te aanvaarden of te verwerpen, In dertijd heeft spreker gestemd voor de voor stellen tot verhooging van de salarissen van den burgemeester, den commissaris en den directeur van Openbare Werken, maar dat waren uitzonderings-posities, tengevolge van de grenswijziging. De heer Castricum wilde aan het Ge organiseerd Overleg het volle pond geven, maar de raad heeft ook verantwoordelijkheid. De salarissen moeten naar elkaar toe, maar dat meet verkregen worden door verhooging der laagste salarissen. De gemeenten moeten niet tegen elkaar opbieden voor de hooge salarissen. De heer Reinalda: gij hebt het zelf in dertijd voorgesteld. De heer Castricum: ik heb toen voor gesteld het salaris van den directeur van Bouw- en Woningtoezicht te verhoogen, om dat B. en W. kwamen met voorstellen voor andere directeuren. Dat was onbillijk! De heer Peper vond het onjuist om de zeggingsschap van den raad te verleggen naar het Overleg. Het is verkeerd om voor te stellen, dat de hooge ambtenaren alleen verdienste hebben voor de gemeente. Aan de werkers moet ook gedacht worden! In het overleg zijn onlangs de voorstellen tot verhooging van de loonen der werklieden ter sprake gebracht. Spr, diende daarom een nieuwe motie in om den raad te laten uit spreken. dat het gewenscht is, dat B. en W. in het Overleg voorstellen aan de orde zullen stellen om ongeveer 10 pet. loonsverhooging aan de werklieden en lagere ambtenaren te geven. Deze motie werd alleen gesteund door de heeren Castricum en Oversteegen. De heer van Liemt vond het onge- wenscht, dat de raad zijn eigen schepping de nek zou omdraaien. Er is wel eens gezegd „het overleg is een vergaarbak van klach ten", maar nu er iets grootsch uit het over leg gekomen is, moet de raad dat aanvaar den. Met werkelijk o v e r ie g is dit resultaat bereikt. Als wij dit resultaat niet aanvaar den, moeten wij ons beraden of wij het Over leg niet moeten afschaffen. Als er in de toe komst voorstellen komen om de lagere sala rissen te verhoogen, zal spreker daar niet tegen stemmen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 32 tegen 4 stemmen. Tegen stem den de heeren Visser, Oversteegen, Peper en Castricum. Verkeersverbeteringen. B. en W. stelden voor de volgende percee- len aan te koopen. Rozenstraat sectie B No. 2347, Lange Veer- straat No. 1. De heeren Castricum en mej. Ber denis van Berlekom pleitten er voor om zooveel mogelijk rekening te houden met de belangen van de huurders van het perceel Lange Veerstraat 1. De wethouder van Openbare Werken Mr. Gerritsz beloofde dit. De Hofjes. B. en W. vroegen een crediet van f 11.500 voor verbeteringen aan het Brouwershofje en f 30.831 voor eenige particuliere hofjes. Mevrouw Maarschal 1-Komin dankte B. en W. voor him voorstel. Spreekster zou het evenwel wenschelijk vinden als alsnog getracht zou worden in elk der huisjes op het Brouwershofje een W.C. te bouwen. Wethouder Mr. Gerritsz: onze deskun dige heeft verzekerd, dat het niet kan. Er zijn eenige gemeenschappelijke W.C.'s. Als het evenwel mogelijk is, zal het alsnog ge schieden. Het voorstel van B. en W. werd aangeno- R.-K. Zwakzinnigen- Onderwijs. B. en W. stellen voor als plaats van stich ting voor het nieuwe gebouw der R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs een ter rein aan den Kinderhuissingel te bestem men. De heer Reinalda vroeg dit voorstel aan te houden, omdat B. en W. niet met stukken hebben aangetoond, dat er geen be staand schoolgebouw is, dat voor dit doel ge schikt is. Hoe gaat het met de school op de Nassaulaan en de school op de Botermarkt die althans gedeeltelijk vrij komen. Is er ook geen ander terrein voor de nieuwe school be schikbaar? B, en W. hebben in de porte feuille voor de raadsleden geen enkele nadere toelichting gedeponeerd. De heer Roodenburg, wethouder van onderwijs, betoogde, dat er nu spoed gemaakt moet worden. Het schoolgebouw aan de Nas saulaan heeft geen speelterrein en dat is ab soluut noodig voor een school voor buitenge woon onderwijs. De sohool aan de Boter markt zal in de eerste jaren niet vrij komen. Misschien komt aan de Parklaan binnen kort een halve school vrij. maar het is onge- wenscht in één gebouw een buitengewone en een gewone lagere school te vestigen. De ouders zouden daartegen zeker bezwaren op peren. Er is ook getracht een ander terrein te vinden. Het terrein van het oude hospitaal is duurder dan het terrein aan den Kinder huissingel. De heer Peper had bezwaar tegen het steunen van het R.K. buitengewone onder» wijs. Het onderwijs in ons land is zeer duur tengevolge van de onderwijswet Yam 1920. De gemeente is niet verplicht dit onderwijs te steunen, daarom is spreker tegen subsl- diëering. De heer Reinalda Ibleeï voor uitstel pleiten. Indertijd is wel een openbare buiten gewone school in een gewone openbare school gehuisvest. De schoolgebouwen aan de Nassau laan en aan de Parklaan komen beide ge deeltelijk leeg. Is het niet mogelijk beide openbare scholen in de Nassaulaan samen te brengen. Dan kan de school aan de Park laan voor het R.K. buitengewoon onderwijs gebruikt worden. Het is dus gewenscht de resultaten af te wachten van de lnschrijvin» gen van de leerlingen voor den cursus 1930-- 1931. De heer Roodenburg, wethouder, bleef op afhandeling aandringen. Dinsdag moeten de Prov. Staten van Noord-Holland over de R.K. buitengewone school een beslissing ne men. De samenvoeging van openbaar gewoon- er. buitengewoon lager onderwijs in één ge bouw gold slechts eenige lokalen en droeg een tijdelijk karakter. Het zou niet in het belang van het open baar onderwijs zijn als de leerlingen van de schooi aan de Parklaan verwezen werden naar de school aan de Nassaulaan. De heer Klein Schiphorst: een school voor buitengewoon onderwijs eischt een ander gebouw dan het gewoon lagere onderwijs. Daarom moet er een nieuw gebouw komen. De heer Loos j es was het hiermede eens Uit de verklaringen van den wethouder is gebieken, dat er geen bestaand gebouw ge» schixt is. De heer Boes betoogde, dat het gebouw aan de Nassaulaan ongeschikt is voor buiten gewoon onderwijs. Overplaatsing van de school van de Parklaan naar de Nassaulaan is niet in het belang van (het openbaar onderwijs. Het voorstel van den heer Reinalda tot aan: houding werd verworpen met 26 tegen 11 stemmen. Daarop werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 24 tegen 13 stemmen. Tegen stemden de s.d.a.p. en de communisten. Van de S. D. A. P. stemde alleen de heer Gerritsz vóór. De brug over het Donkere Spaarne. B. en W. stelden voor om over te gaan tot het bouwen van een nieuwe brug over het Donkere Spaarne. Zooals men weet zijn 4 plannen aan den raad overgelegd, waaruit de raad een keuze moet doen. De heer Reinalda deelde mede, dat hij tot de meerderheid van de commissie van Openbare Werken behoort, die plan n voor st-el t. De kosten van de plannen loopen meer dan een ton uiteen, maar men moet dit financieele element niet den doorslag laten geven, want wij gaan hier nu een brug maken die voor zeer vele jaren het verkeer zal be- hcerschen. Spreker is het eens met den wethouder van Openbare Werken, die in de commissie zei, dat het groote doorgaande verkeer Am sterdamLeiden in de toekomst zal gaan over de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne. Het verkeer uit Amsterdam naai de binnenstad zal gaan over de nieuwe brug over het Donkere Spaarne. Die brug krijgt dus primaire beteekenis. Als de raad het voorstel van B. en W. (plan II) aanneemt, komt de brug ongunstig te liggen ten opzichte van de Spaarnwouder- straat bij den Burgwal. Het wordt daar een krakeling. De oplossing die B .en W. willen is een klein gedoe. Wij moeten een betere oplossing hebben, ook al zal die wat duurder komen. Het bruggetje over den Burgwal In de Spaarn. wouderstraat- moet worden opgegeven. Dan kan ook het Korte Spaarne voor het verkeer gebruikt worden. Als de raad nu Plan II kiest, zal zij daar gauw spijt van hebben. B. en W. zijn blijkbaar bang om eenige bestaande gebouwen te sloopen, omdat zij dit mooie oude gebouwen vinden. Spreker vindt die gebouwen evenwel niet mooi. De oude gevels bij de Wijde Steeg zijn wel mooi, maar die blijven behouden. Er is een doorbraak in de Spaarnwouder- straat gemaakt, waardoor de Koralensteeg tot 15 Meter verbreed wordt. Die zal pas tot zijn recht komen als brugplan III gekozen wordt. Er moet nu een plan gemaakt worden waar de Burgwal in het, Spaarne uitmondt. In de toekomst, misschien zal het nog 10 jaar duren, zal de gemeente toch moeten over gaan tot ontwatering van den Burgwal, want dien breeden verkeersweg zal Haarlem op den duur niet kunnen missen. De heer Klein Schiphorst zei. dat hij het met den heer Reinalda volkomen eens is. Men kan een brug en haar toegan gen nooit te breed maken. De krakeling die de heer Reinalda opdiende, wilde spreker een blinde darm noemen! In de toekomst, zullen alle duizenden die nu voor plan II uitgegeven zouden worden, nutteloos zijn. Plan III zal toch in de toe komst uitgevoerd moeten worden. Spreker stelde voor om Plan III te laten uitvoeren. De heer Mieze rus vond dat de heer Reinalda wat overdreven heeft. De brug van plan II zal voor het verkeer met de binnen stad voldoende zijn, alleen zal zij iets meer Westelijk gelegd moeten worden dan op de teekening staat. B. en W. hebben dit even wel al toegegeven. Mr. Gerritsz, wethouder van openbare werken-verdedigde plan II. 3 van de 5 leden der raadscommissie voor O. W. zijn voor plan II. i De brug van Plan n zal ln dc toekomst voldoende zijn voor het verkeer. Het groote verkeer zal over het Zuider Bul'.enspaarnei gaan. Als men Plan III zou uitvoeren, moet de Burgwal gedeeltelijk gedempt worden. Het stadsschoon zou daardoor geschonden wor den. Men wil nu in ruil daarvoor een plantsoentje maken, maar dat zal het stads beeld niet- redden. Waar het moet kan oud stadsschoon opgeofferd worden, maar waar dit behouden kan blijven, moet het ge spaard worden! Het geld mag ln deze niet den doorslag go- ven, maar het legt toch gewicht ln dc schaal. Men moet bedenken, dat de nieuwe brug over het Zuider Buitenspaarne vele tonnen zal kosten omdat ook de toegangsweg door de Dubbele Buurt verbeterd moet worden. Vorder moet er een nieuwe Vrouwcnhekbrug (Kloppersingel) komen, alsook een nieuwe brug over den Schotersingel, omdat die brug nu met ijzerdraadjes aan elkaar hangt. Ook moet de raad rekening houden met de uit gaven voor een nieuw gebouw voor den Gom. Geneeskundigen Dienst en voor dc vergroo ting van het Stadhuis. De heer Wolzak gaf in overweging om de beslissing over de brug uit te stellen, tot de andere bruggen aan de orde komen. Dan kan de hcele verkeorsquaestie nog eens overzien worden. De heer Reinalda meende, dat de rede van den heer Wolzak een reactie is op de mil- loenenrede van wethouder Gerritsz. Spreker pleitte nogmaals voor Plan III. Zoowel Plan II als III zal het stadsbeeld veranderen. Het is nu slechts dc vraag wat het beste is. Het eerst kwam in slemming het voorstel van B. en W. (Plan II). Dit werd verworpen met 20 tegen 16 stem men. Vóór stemden de heeren Stam, Roo denburg, Visser, Slingenberg. Wolzak, Heer- kens Thljssen, Miezerus. Heidstra, Scholl, Gerritsz, van Santé, Meijers, Loosjes, Bij voet, Boes, Joosten. Daarom kwam dus het voorstel Klein Schiphorst Plan m ln stemming. Geroep: Wat gebeurt er als ook dit voorstel wordt verworpen? Dan gebeurt er niets! De heer Gerritsz als er geen meerder heid voor Plan III is, dan zal getracht moe ten worden om elkaar te vinden en zal voor- looplg gewerkt worden aan dc voorberei ding der brug over 't Zuider Buiten Spaarne. Met 24 tegen 13 stemmen sprak de raad zich evenwel uit voor plan III. Tegen wa ren de heeren Roodenburg, Visser, Slin genberg. Wolzak, Heerkens Thijssen, Mieze rus, Heidstra, Scholl, Gerritsz, Loosjes, Bij voet, Boes en Joosten. Burgerlijk Armbestuur. De voorstellen tot reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur werden aangehouden tot de volgende vergadering. Benoemingen. Voor de raad tot de benoemingen over ging' werd eerst een zitting met gesloten deuren gehouden. Die duurde ruim een uur. Allereerst kwam aan de orde de benoeming van den directeur van Openbare Werken. De uitslag was: Uitgebracht 37 stemmen waarvan 21 op Ir. M. H. Maas, directeur van Gemeentewerken te Leeuwarden, 12 op Ir. J. Gerber. directeur van Gemeentewerken te Bussum en 4 op Ir. G. W. Ph. Daniels, adj.-di recteur van Openbare Werken te Haarlem, zoodat de heer Maas benoemd is. Verder werden benoemd t-ot tijdelijk leeraar aan de H.B.S. B met 5-jar. cursus drs. L. M. van Dis te Dordrecht. Tot hoofd van de U.L.O.-school lett. A. (Ja- cobstraat) de heer J. A. J. Paulen, onder wijzer pl.vervangend hoofd van de U.L.O.- school lett. A (tweede van de voordracht). Tot hoofd van de lagere school (Montes- sorl-methode) in de Bakkerstraat de heer H. M. W. Bandel te Maasbergen. Ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten was de mede- deeling ingekomen dat de rijksbijdrage voor het Jaar 1930 voor Haarlem is vastgesteld op f 355.022.07. Om 7 uur werd de vergadering gesloten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Doorzitten B I I O 8 Zonnebrand 'UffW/L VOOROEFENINGEN VRIJWILLIGE LANDSTORM. Tot 1 September a.s. bestaat voor jonge lieden, geboren in 1912, gelegenheid om een verbintenis aan te gaan bij den Vrijwilligen Landstorm. Opleiding voor Bewijs van Voor geoefendheid, rechtgevende op 4 maanden verkorting van eersten oefentijd. Jongelieden geboren in 1913 en 1914, die M.U.L.O. of Middelbaar Onderwijs genieten, kunnen een verbintenis sluiten bij Kader- landstorm, opleiding bewijs van voorgeoefend heid en daarna tor. den rang van sergeant- Belangrijke verkorting van den eersten oefentijd wordt verkregen. Aanmelding voor 16 September a.s. Voor inlichtingen wende men zich tot dc Infanterie Kazerne, Koudenhorn: lederen werkdag van 9—12 uur v.m. en Woensdag, Donderdag en Vrijdagavond van 7.309 uur n.m. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIERF.N. Terug te bekomen bij: Vermeeren, Burg wal 55b, badpak; Steenman, Timorstraat 132, ceintuur; De Boer, Vergierdeweg 12, fo totoestel: v. d. Meer, Arnulfstraat 9. gas- munten; Kennel Fauna, hondje, gebracht door: Wielart, DJambistraat 12; Machielsen, K. v. Manderstraat 46. handschoen; Herme- ltng, Emostraat 12, kwitantie; Kennel Haerlem. grijs katje, gebracht door; v. Zan ten. Stoofsteeg; zwart-wit katje, gebracht door:v. Velscn, Delftstraat 3 rood; grijs katje, gebracht door: Duivis, Jansstraat 12; zwart katje, gebracht door: de Politie. Sme- destraat.; Hartog. Geri. Raamgracht 23. kïn- dermuts: Stachelhausen, Elzenplein 34, me daille; Wessellng, Van Oorschotstraat 6, portemonnale met inhoud; Kramer. Acacia straat 31. idem: Jansen, Zomerstraat 11 rood, idem; Roose, Zuid Brouwersstraat. 3, kinderportemonnaie; Bur. v. Polftle. Sme- destraat, pakket; Pels, Engelzstraaf. 12. por temonnale; Huiboom. Nassaulaan 10, idemö IJff, G. van Heesstraat 2. sjaal; Patcn. v. Oosten de Bruijnstraat 127. sleutel; Mel- chlor, Tulpcnstraat 34 rood, slot; Bur. van Politie. Smcdestraat, tabak; Droog. Droste- straat 14 B rood, voetenkussen; Huinlnk, Westergracht 21 rood. zwempak met hand doek; Monde. Arnulfstraat 17, Idem: Mcer- woud, Zocherstraat 57. riem; De Brober, Paus Leostraat 39, rijwielbelastingmerk; Rut, Bantamstraat 29. Idem; Jansen, Oblstraat 17, padvindersriem.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11