WEL EN WEE UIT MIJN WERKKRING. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. LANGS DE STRAAT. DE HOTELHOUDER. Een filiaal in Haarlem-Noord. STADSNIEUWS Slapeloosheid De Bank. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 5 JULI 1930 VIERDE BLAD (NIEUWE SERIE) n. (GROOT BEDRIJF.) De hotelhouder directeur van een groot bedrijf heeft mij, na er mijn aan dacht op gevestigd te hebben, dat er een groot verschil is tusschen den werkkring van de hotelhouders in het groot en dien van hun collega's in de kleinere, maar veelal eigen bedrijven onder meer het volgende verteld. „Als directeur van een groote zaak op ons terrein kun je je rustiger aan je taak ge ven dan als patroon-eigenaar. Deze toch heeft om aan kapitaal te komen, zich vaak moeten wenden, tot banken, bierbrouwerijen, wijnhandelaren, die vaak in groote hotels en restaurants aan de touwtjes trekken, zonder dat het publiek het weet en hem dicteeren hoe te handelen. De hotelhouder in het grootbedrijf is als t ware de burgemeester van een groot dorp. Hij moet eigenlijk van alles verstand hebben. Dat hij koopman moet zijn behoef ik natuurlijk niet te zeggen, maar ook mag hij eigenlijk wel eveneens accountant, inge nieur, architect en zeker niet voor het minste gedeelte jurist zijn om aan de enorme eischen te voldoen, welke autoritei ten, door wettelijke bepalingen en voor schriften, maar ook de cliëntele, stellen aan de accommodatie van een groot hotel- en rest aur antbedr ij f - Ruim dertig afdeelingen zijn door een huiste lefoon-installatie met mijn kantoor verbon den en er kan niets in de zaak gebeuren, of ik weet het binnen een uur." „Rrrrang!" ging hier te huistelefoon. De directeur nam den hoorn: „Ja?! o, zijn ze aangekomen? Dank je!" „Daar deelt de portier mij juist mede, dat het groote gezelschap Engelschen, dat wij vanmiddag verwachten, aan het station is gearriveerd en op het oogenblik in sight- seeing-cars de stad „doet". Maar niet alleen zulke dingen weet ik hier spoedig, ook an dere zaken kom ik heel gauw aan de weet. Bij voorbeeld: er breekt een flesch in het buffet. De scherven worden opge ruimd, het vocht wordt opgeveegd, maar het feit blijft voor mij toch geen geheim. En dat niet, doordat er hier een afkeurenswaar dige verklikmethode zou bestaan. Neen: dat gaat automatisch. Wij hebben hier nL in alle afdeelingen een scherp distributie-systeem. De ervaring heeft geleerd, dat het buffet per dag zóóveel flesschen van den een of anderen drank gebruikt. En dat aantal wordt dan ook dagelij ks gedistribueerd .Wordt er nu een flesch ontijdig om hals gebracht, door een ongeval, dan heeft de buffetchef te kort en komt op het centraal magazijn spoedig de aanvrage om een bon voor een nieuwe flesch. Onmiddellijk wordt dit aan mij op het kantoor medegedeeld, waarna onder zoek volgt. Door het geheele bedrijf hebben wij dit 'distributie-systeem en groote bezuiniging is in de verschillende afdeelingen te consta- teeren, sedert het systeem van distributie is ingevoerd. Groote verwachtingen ten opzichte van de bezuiniging hebben wij ook van de electri- ficeering van het bedrijf, die naar ik met grond vermoeden mag in verschillende groote hotels spoedig zal worden ingevoerd. Ik heb hierbij het oog op electrische verwarming, de warmwatervoorziening voor slaap- en badkamers, kook-apparaten enz. Zoo zijn wij in ons hotelbedrijf voortdu rend uit op moderniseering en verbetering en ik moet toegeven dat wij in Nederland op het gebied van accommodatie in de hotels wel wat achterlijk waren. Maar thans zijn de hoteliers wakker geworden, ook al door de geweldige eischen die het publiek is gaan stellen in de laatste vijf jaren, nadat het, door den grooten trek der Hollanders naar het buitenland, meer algemeen op de hoogte was gekomen van wat de buitenlandsche ho tels op het gebied van accommodatie boden. Over onze Hollandsche prijzen is ook veel geklaagd, maar ik durf thans, ook op grond van eigen ervaring, te verklaren dat onze Hollandsche zaken niet duurder (zelfs in vele opzichten goedkooper) zijn dan de bui tenlandsche en minstens ééns zoo goed. Het is prettig, dit te kunnen verklaren en aangenaam is het, de aandacht te mogen vestigen op het feit, dat ons vak tegenwoor dig veel meer in tel is dan vroeger. Toen werd er tamelijk laag neergezien op een ho telhouder: wat was nu eigenlijk zoo'n ho telier? Maar thans worden wij door de autoriteiten erkend als industrieelen. Men is gaan begrijpen dat goede hotels van groote beteekenis zijn voor stad en land en dat het toerisme een van de voornaamste bron nen van bestaan in Nederland er ten zeerste door wordt bevorderd. Hoe ik mijn dag doorbreng? Van 8 uur 's morgens tot 1 uur des nachts ben ik, met den onderdirecteur, voortdurend in het bedrijf. Eerst loopen we rond op de afdeelingen, om te zien of alles in orde is. Om negen uur gaan we naar het kantoor om den ochtendpost na te zien, waarna bespre kingen volgen met de chefs der verschillende afdeelingen: den chef-kok, den chef der werkplaatsen (repareeren, schilderen, be hangen, stoffeeren wordt door ons eigen personeel gedaan), den chef de réception enz. Klachten van gasten of van personeel worden behandeld.Om 10 uur gaan wij naar de magazijnen, waar dan ook de leveranciers moeten zijn. Alle benoodigdheden worden hier gewogen en gecontroleerd op zindelijk heid en qualiteit. Tusschen 11 en 12 uur wordt alles gedistribueerd naar de afdee lingen: naar de keuken, de buffetten, het hotel. Onderwijl berekent het administratief personeel of het geld van den vorigen dag behoorlijk is ingekomen en verantwoord. Van 11 uur tot den lunchtijd zijn wij bene den. om te zien of alles goed loopt en van 2 tot 5 uur worden op het privé-kantoor van de directie allerlei conferenties en bespre kingen gehouden met reisbureaux, besturen van vereenigingen, wordt beraadslaagd over het inkoopen van nieuwe artikelen en over vele andere dingen. De avonden besteden wij aan administra tie en accountancy in de ruimste beteekenis van die woorden. Alles wordt in het algemeen gecontroleerd en nagerekend en wij over leggen, of verbeteringen zijn aan te bren gen en voornamelijk bezuinigingen in te voeren. Laat ik hier volledigheidshalve nog bijvoe gen, dat ik een telefoon naast mijn bed heb ptaan en dat mijn gehééle personeel weet dat ik ook des nachts a 11 ij d te bereiken ben. Onaangename ervaringen doet een hotel houder natuurlijk ook op. Buitengewoon on aangenaam is het bijvoorbeeld, dat tegen woordig hoe langer hoe meer amotenaren zich in onze bedrijven dringen. Dit remt het bedrijf, maar al te vaak. N.et de toeneming van het aantal gasten geeft ons moeilijkhe den, maar wèl de wetgeving. En dan is er de grenzenlooze slordigheid der gasten, die aanleiding kan geven tot de grootste onaangenaamheden. De menschen deponeeren kostbaarheden in de venster* banken en gaan rustig naar Volendam! Een Duitsche dame liet eens een ring met een kostbaren steen bij haar vertrek op haar kamer liggen. De ring werd gevonden en bij mij gebracht. Ik stuurde hem naar het adres der dame in Duitschland en ontving eenige dagen later een enthousiaste dank betuiging van haar man. Een Amerikaan, die naar Parijs zou ver trekken vergat zijn Stetson-hoed en stapte blootshoofd in een sightseeing-car. In den trein maakte men hem er opmerkzaam op, dat hij geen hoed op had. Hij antwoordde toen (zooals hij mij later schreef)„Als ik mij niet vergis in de Hollanders en in het Hollandsche hotelwezen, vind ik dien hoed te Parijs!" En inderdaad: bij zijn aankomst in zijn hotel te Parijs werd hem zijn hoed over handigd. Ik had nl. gezorgd, dat het hoofd deksel, onmiddellijk nadat het gevonden was, werd opgezonden. Ik bewaar bij vele andere brieven nog altijd de schriftelijke uiting van de dankbaarheid van dien Ame rikaan. Van zulke buitengewone kleinigheden hangt dikwijls de recommandatie van een hotel af! Onaangenaam voor ons, hotelhouders, is ook nog het krampachtig vasthouden van leveranciers aan hooge prijzen, in een tijd, waarvan een der teekenen juist prijs verlaging is. Dit handhaven van de hooge prijzen van vele levensmiddelen, bijvoorbeeld groente, berokkent aan de hotelbedrijven veel schade. Tot slot wil ik in het algemeen nog zeg gen dat het personeel zeer veel moeilijkhe den geeft. Ik wil hierbij liever niet in details treden. Hollandsch vrouwelijk personeel is tegen de beste salarissen niet te krijgen. De hoteliers zijn aangewezen op internationale arbeidskrachten, die niet de minste be langstelling voor hun werk hebben. Zij wer ken tijdelijk in ons land en voor hen be staan slechts drie dingen van belang: Wat verdien ik? Hoe laat ben ik klaar? En dan kan ik zeker wel uitgaan? En met die menschen moeten wij onzen gasten de beste bediening geven die maar denkbaar is! Tot zoover wat de directeur van eon groot hotel mij mededeelde. Ik hoop nog eens de gelegenheid te krij gen, ook een vakman uit het klein bedrijf in het hotelwezen aan het woord te laten. J. C. E. (Zie ook elders in dit nummer). DE STADSKWEEKERIJ. BLOEIENDE NACHTCACTUS. Donderdagavond hebben honderden een bezoek gebracht aan onze mooie stads- kweekerij aan de Kleverlaan waar een nachtcactus in bloei stond. Twee mooie bloemen waren aan deze zeldzame plant te bewonderen, de derde knop stond op sprin gen. De bloem stond opgesteld in de nieuwe oranjerie, waarmede de kweekerij eenige maanden geleden verrijkt is. De bezoekers kregen ook gelegenheid om de overige kassen te bezichtigen. Ook daar was een schat van natuur-weelde te aan schouwen.' Het is een goede gedachte om de schat kamers van onze kweekerij af en toe koste loos te openen. Hoewel het bezoek zeer druk was verliep alles ordelijk, terwijl algemeen de gewenschte voorzichtigheid betracht werd om in de kassen, waar natuurlijk slechts smalle paden zijn, geen bloemen of planten te beschadigen. GEMEENTELIJKE DIENST LICHAMELIJKE OPVOEDING. In het tijdvak 16 Juni—30 Juni zijn in de Gemeentelijke Zweminrichtingen 63550 ba den genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart Mannen Vrouwen Abonne's 3605 2571 10 ets baden 1246 901 35 ets baden 376 361 Vereenigingsbaden 543 406 Schoolbaden 2405 1655 Kostelooze baden 12559 12687 Totaal 20734 18581 Mannen Vrouwen 7105 6992 688 613 2265 2147 220 128 2567 1510 Totaal 12845 11390 PERSONALLY Mej. M. Versluis te Haarlem is geslaagd voor het examen van de Chr. Kweekschool te Zetten. Schuin tegenover mijn raam, tusschen twee gladde, rechte stammen cn onder het dichte groen van de linden, die langs den weg staan, staat een bank als een klein haventje, dat door twee pieren veilig afge sloten wordt gehouden van de woelige zee daarbuiten: een haventje, waarin schepen uit wonderlijke landen even binnen komen vallen en waaruit ze weer vertrekken, nie mand weet waarheen. Ze komen en gaan. schepen van alle mogelijke soorten, met heel verschillende ladingen, en ze leggen aan voor een kortere of langere poos, en nemen er in wat zij noodig hebben. En dan verdwijnen ze we^r. kalm zeilend naar den horizon of driftig opstoomend tegen de schuimende "olven en den harden wiirf. en niemand weet, of zij ooit terug zullen komen. Zoo gaat het ook met de bank. die daar schuin tegenover mijn raam ln de schaduw van het lir.denvroen staat. Hij staat er altijd, weer of geen weer, en ran alles komt er naar toe gezeild of gestoomd of geroeid; statige fregatten en groote stoomschepen, oude wrakke pieremegoggels en kittige zeilscheep jes, lawaaiige motorbootjes en stille tjalken. De motorbootjes ploffen luid gillend tusschen de pieren op en neer, tot ze met een hoop drukte weer verdwijnen.de pieremegoggels leg gen steunend en krakend aan en komen pas met groote moeite weer op gang, als ze einde lijk weer weg moeten, de stoomschepen nemen een hoop plaats in. die hun niet toe komt en laten na hun vertrek een verblufts stilte. Zoo gaat het in alle havens, groote en kleine, en zoo gaat het ook met mijn bank daar aan den anderen kant van den weg. Vandaag, nu het zonnig en warm is, is de ani mo voor de bank al bijzonder groot geweest. De motorbootjes waagden zich zelfs tusschen de pieren uit. tot grooten schrik van r.e moederschepen, en de oude roeibootjes wisten zich bijna geen raad tusschen dat jonge ;,rut. Ze schipperden en peuterden schutterig met hun riemen om niet oven-aren te worden, en als ze eindelijk veilig en wel geland waren, kregen ze er opeens plezier in, en zaten met een glimlach op hun verweerde gezichten naar al die drukte te kijken. Hebt u wel eens oude menschen naar kinderen zien kijken? Dan kent u dien glimlach. Het is de 'beste glimlach ter wereld. En nu Is het avond en de maan staat als een wonderlijk verlichte schijf aan den mat- blauwen hemel, en het is heel stil in mijn haventje. Zoo til, dat ik zooeven dacht, dat het heelemaal verlaten was. De motorbootjes zijn allang weg, de oude steunende roei bootjes ook. de fregatten vonden het van daag te warm, de zeilscheepjes varen nog op de. stiller wordende zee, en vinden het nog veel te vroeg om al tot rust te komen. Maar ik ben zooeven eens uit mijn raam gaan kijken, en ik heb gezien, dat mijn veilige haventje niet heelemaal verlaten is. Op de bank tusschen de linden zat een vrouw roer loos voor zich uit te staren, en ik ben even naar haar blijven kijken, omdat ik haar ook al wilde indeelen bij mijn fregatten en mijn motorbootjes. Maar zij zat er zoo stil en zoo onopvallend, en haar rug leek zoo ineenge zakt en moe, dat ik me alleen maar kon af vragen, wat zij wel voor lading aan boord had en waar en hoe zij die ingenomen had. Was haar kolenvoorraad opgeraakt en kwam zij hier weer wat opdoen, voor zij verder ging? Moest zij iets lossen of laden daar in dat af gelegen haventje of was zij zoo maar toe vallig binnen komen vallen? Wilde ze alleen maar wat stilte en wat rust, en een klein beetje van den bloemengeur, die van de jas mijn in het park dichtbij kwam overwaaien? Ik ben naar binnen gegaan met een gevoel, of lk haar stoorde. Morgen zal ze weg zijn. Weg uit het haven tje tusschen de twee veilige pieren, en ze zal weer ergens, ik zal niet weten waar. op de zee daarbuiten varen. De motorbootjes zullen hier weer zijn, en het lawaai en de drukte. Ik kan niet meer doen dan hopen, dat ze er vinden zal, wat ze er zoekt. Weten zal ik het niet. W. T. MUZIEK IN DEN HOUT. Programma van de Muziekuitvoering in den Hout op Zondag 6 Juli 1930 te half drie. H. O. V. onder leiding van Marinus Adam. 1 Cadettenmarsch J. P. Sousa. 2 Ouverture „Les Dragons de Villars, Maillart. 3 Neu Wien, Walzer Joh. Strauss. 4 Terpichore Fantaisle de Ballet, L. Ganne. 5 Ouverture ,Les cent Vierges" Lecocq. 6 Wein, Weib und Gesang, Walzer Joh. Strauss. 7 Mad. Butterfly, Fantalsie, Puccini-Tavan. DE ACTIE DER BAKKERSGEZELLEN. In het gebouw „Het Blauwe Kruis** werd Donderdagavond een ledenvergadering ge houden van den Alg. Ned. Bakkersgezellen- bond, ter bespreking van de contractactie. Door den voorzitter, den heer J. Geerlings, werd in zijn openingswoord medegedeeld dat opnieuw een conferentie met de werkge vers had plaats gevonden, doch deze had evenmin het gewenschte resultaat gebracht. Hierna werd het woord verleend aan den bondsvoorzitter den heer A. Hillebregt, die een inleiding hield over de actie voor het collectief contract. Na de uitvoerige uiteenzetting van den spreker werd door verschillende aanwezigen het woord gevoerd. Door het bestuur werd toegezegd, de geuite wenschen nader te zullen bespreken en spoe dig tot het oproepen van het personeel van verschillende bakkerijen over te zullen gaan. A.s. Dinsdagavond wordt een hartewensch vervuld van den heer J. D. Rutgers van der Loeff, den directeur van de Stads Bibliotheek en Leeszaal: dan zal namelijk in het „Huis te Zaanen" aan do Zaanenlaan een filiaal van deze zoo hoogst nuttige instelling offi cieel voor het publiek worden geopend. Reeds lang had hij naar een gelegenheid tot uit breiding uitgezien en toen de annexatie haar beslag gekregen had dacht hij daarvoor Sn de eerste plaats aan het voormalig raadhuis in Schoten. Maar al heel spoedig bleek het hem, dat dit gebouw een andere bestemming ge kregen had. Op welke wijze men er toe is gekomen om het filiaal in het oude „Huis te Zaanen" te stichten, heeft de heer Rutgers van der Loeff ons Vrijdagmiddag aldaar verteld, toen hij zoo vriendelijk was. de vertegenwooi-digers van de Haarlemsche pers te ontvangen en het filiaal te laten zien. „In 1923", aldus de directeur, „heeft de ge meente van het aanzod van den heer Bre- dius gebruik gemaakt om de landerijen van deze oude buitenplaats, tot aan de Delft toe, te koopen. Hoewel sommige raadsleden den koopprijs (f 280.000) wel wat te hoog vonden, werd het voorstel van B. en W. door den ge meenteraad toch aangenomen. Bij den ver koop stelde de heer Bredlus echter de voor waarde dat hij het oude huis, als hij dit wilde, mocht laten afbreken. Tot 1924 heeft hij er gewoond. In 1925 veranderde hij even wel van besluit en deelde mede. van zijn recht, om het huis te laten sloopen, geen gebruik te zullen maken. Met een vriendelijk gebaar heeft hij het huis toen aan de ge meente ten geschenke aangeboden. Het duurde lang eer er een bestemming voor ge zocht was. Vijf Jaar lang heeft het dan ook leeg gestaan en werd er niets aan gedaan. De gevolgen daarvan waren natuurlijk te zien: alles zag er ontzettend vuil uit en op zolder lagen vele doode vogels, die blijkbaar door den schoorsteen naar binnen waren geko men en geen uitweg meer hebben kunnen vinden. Maar dank zij de soliditeit van het bouwwerk is niets verweerd, alles is ln tact gebleven. En de vertrekken zijn nu keurig schoon gemaakt. Toen men mijn aandacht op dit gebouw voor de vestiging van het fi liaal vestigde, wilde ik er eerst niet aan. Er stonden hier toen nog niet veel huizen en ik vond het er zóó stil, dat ik een mislukking vreesde. Ik had het toen echter nog niet van binnen gezien, maar toen dat gebeurd was, kreeg ik er toch opeens veel zin in. En thans lijkt het mij heelemaal goed geschikt, nu er als het ware een stadje omheen ge bouwd is. In October 1929 heeft de gemeen teraad besloten om dit gebouw voor een filiaal van de Stads Bibliotheek en Leeszaal te bestemmen. Eén van mijn oorspronkelijke bezwaren is ook opgeheven, want de oude toegangsweg door den tuin naar den ingang van het huis liep langs een kronkelend zand pad. Dat vond ik niet practisch. Nu ls er een flink pad gemaakt, dat rechtstreeks op de Zaanenlaan uitloopt. Met de inrichting van het gebouw voor zijn nieuwe bestemming zijn we zoo zuinig mogelijk geweest en ook hebben we er voor gezorgd, het oude cachet van het huis zooveel mogelijk te bewaren en dat is, zooals u ziet, uitstekend gelukt.. Gaar ne hadden we natuurlijk nog wat linoleum op de houten vloeren gelegd en de witte muren wat geschilderd, maar om der wille van de zuinigheid hebben we dat niet ge daan." Na deze mededeelingen leidde de heer Rut gers van der Loeff ons rond. In de hal met haar ouden witmarmeren vloer is een oude kaarsen lantaarn uit het gebouw aan het Prinsenhof opgehangen. De waskaarsen, die er in staan, doen echter geen dienst meer. Nu brandt er een modem elec- trisch licht in. Aan één der wanden hangt een groote kaart van Haarlem. Langs een klein steenen trapje met eenigs- zins versleten treden komt men a.in den linkerkant van de hal in een vertrek, dat vroeger de zitkamer van de dienstboden was. Hier worden de boeken aan het publiek uit geleend. Het vertrek is nog niet heelemaal in orde. Er moeten o.a. nog eenige kasten wor den aangebracht. De bestaande kasten wor den voor administratieve doeleinden ge bruikt. Eenige aardige kieken zijn ter ver siering aan de wanden opgehangen. Achter dit vertrek, in de voormalige keu ken, is het magazijn gevestigd. Hier zijn nieuwerwetsche ijzeren boekenkasten van Lips geplaatst, die gemakkelijk te behande len zijn. Om beschadiging van de boeken te voorkomen, zijn de vloertjes van deze kas ten van vilt voorzien» Hier is ook de oude toestand zooveel mogelijk gehandhaafd, tot zelfs de tegels aan de wanden en op den vloer toe. Hier is plaats voor 2000 boeken. Thans zijn ej al 1400. De rest komt successie velijk. Aan den rechterkant van de hal ls de in gang van de leeszaal, die een oppervlakte heeft van acht bij acht meter. Dit was de voormalige zitkamer van den heer Bredius. In deze zeer gezellig ingerichte zaal kunnen ongeveer dertig menschen ongestoord van hun lectuur genieten. Het meubilair is ge heel jiieuw. Alleen een schitterend eiken bank" met het wapen van Haarlem (persoon lijk eigendom van den directeur) maakt hierop een uitzondering. Die staat op de plaats, waar nog een krantenkast moet ko men. Hier is ook een groote tijdschriften- kast, geheel in den trant van die in de Lees zaal op het Prinsenhof. De dienst van Openbare Werken, voor wien de hoer Rutgers van der Loeff niets dan lof heeft, maakte alles keurig in orde. De bestaande mooie par ketvloer is natuurlijk ongeschonden geble ven. evenals natuurlijk de prachtig geschil derde eiken zoldering. Het moet een lust zijn om hier rustig een boek te zitten lezen. De kunstverlichting is uitstekend. De vertrekken zullen door gasradiatoren worden verwarmd. Het vertrek voor de garderobe ls heel prac tisch gemaakt. De man. die aan een klein tafeltje in de leeszaal de wacht houdt, kan te gelijk de garderobe bewaken. Deze is ook van het magazijn uit te bereiken. Van bui ten af kan de bezoeker niet in de garderobe komen. Alle vertrekken van het filiaal, dat voor- loopig alleen 's avonds voor het publiek ge opend zal zijn, liggen gelijkvloers. Op de eer ste étage ligt ook nog een groot aantal ver trekken, evenals op de zolderverdieping. Voor den heer Rutgers van der Loeff, die niets liever ziet dan dat de menschen een goed boek lezen, is het te hopen, dat daar spoedig een behoefte aan uitbreiding gevoeld zal worden. Behalve de man, die in de leeszaal met de bewaking belast is, wordt er geen nieuw per soneel voor het filiaal aangesteld. De assis tenten in het gebouw aan het Prinsenhof zul len om beurten in het „Huis te Zaanen" dienst doen. Voor dit filiaal is een aparte ca talogus ingericht. In den tuin zijn eenige iepenboomen, die te dicht bij het huis stonden, gerooid, De eiken zijn blijven staan. Maandagmiddag vier uur kan het filiaal door genoodigden en 's avonds door het pu bliek bezichtigd worden. En. zooals reeds is gezegd, Dinsdagavond wordt het in gebruik genomen. De gemeente Haarlem is weer een mooi© instelling rijker geworden. Wij wenschen er de bewoners van Haarlem-Noord geluk mee. DE LEVENDE VERPLETTERDE. Lang geleden reeds, in de bijna mythologi sche laatste Jaren voor den oorlog, was er, herinner ik mij, een sensationeel variété nummer, waarin een man, die zich .De leven de verpletterde" noemde, zich op het tooncel liet overrijden door een auto. Een heusche auto en niet eens zoo 'n kleine ook. Alle vier wielen gingen over hem heen. liet pu bliek hield van ontzetting en verbazing hun adem in en als hij er weer onderuit was, sprong hij luchtig lachend ongedeerd op. Het was een kwestie van berekening, op welke plaatsen hij het enorme gewicht van don wagen kon verdragen. Zooals bleek, toen hij zijn berekening op een droeven dag verkeerd maakte en niet meer opstond. Deze inleiding kan gelden voor het geval van een man. die dezer dagen In de straten van Newport in den Amer.kaanschen staat Arkansas een soortgelijk, nog sensationeeler en geheel ongewild nummer vertoonde. Hij heet John Krieger en werd, uitglijdend op straat door drie auto's achtereen overreden, die te vlak op elkaar zaten om tijdig te stoppen. Alle drie gingen met alle wielen over hem heen en toen de laatste gepasseerd was stond de man kalm op. zocht zijn hoed, sloeg de stof van zijn kleeren en wandelde weg of er niets gebeurd was, de omstanders aan hun verbazing ten prooi latende. PROF. TER MEULEN ONTVANGT DE IIOOGEWERFF.PENNING. De 29 Augustus 1917, ter eorc van den 70sten verjaardag van prof. dr. S. Hooge- werff, oud-hoogleeraar aan de Technische Hoogescbool te Delft ingestelde .Hoogewerff- penning" voor wetenschappelijk chemisch technisch onderzoek in Nederland en koloniën is Vrijdag toegekend cn uitgereikt aan prof. ir. Henri ter Meulen voor diens onderzookin- gen ten aanzien van de methode der bei paling van verschillende elementen. GROOTE VEENBRAND. Tusschen Bellingwolde en Papenburg staat het nabije Griendtsveen ln lichtelaaie sedert Woensdagmorgen en er Ls geen helpen aan. meldt de Msb. Het veen is zoo droog, dat blusschen niet mogelijk is. Meer dan 1000 dagwerken turf zijn recda verbrand. KIND ONDER EEN STRAATORGEL. Te Bussum is een vijf-jarig meisje onder een groot straatorgel geraakt, dat door een paard werd voortgetrokken, meldt het Volk. Het achterwiel ging over haar heen, In zorgwekkenden toestand is het meisje naar de Majella-Stichting overgebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. tengevolge van dc zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 Ct. Delft Abonne's 35 ets baden 10 ets. baden Vereenigingsbaden Schoolbaden

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11