Apropos NEDERLAND-BELGË. DE SCH00LWEDSTR1JDEN. KANO-SPORT WIELRIJBEN. HONKBAL ZWEMMEN. Holland verliest de estafette en den polowedstrijd. (Van één onzer medewerkers). Een flink aantal zwementhousiasten was aanwezig op het jubileumszwemfeest van de Amsterdamsche Zwemclub, dat Zondag middag in het Sportfondsenbad te Am sterdam plaats had. Zooals te doen gebruikelijk werd het feest geopend met wedstrijden voor A. Z-adspiran- ten, waarop er gelegenheid was voor ju- niores-rugzwemmers om hun capaciteiten te toonen. Ingenluijff van H. Z. en P. C. zwom een uitstekenden slag en was reeds na 60 Meter onbetwist overwinnaar. Voor de 3X50 M. estafette wisselslag kwam de recordhoudster H. V. G. B. uit Haarlem, niet uit. In de eerste serie waren de beide A. Z.- ploegen het sterkst en in de tweede serie wist het IJ, H. Z. en P. C. met handslag te kloppen. Het IJ bleek de overwinning te hebben behaald. Het schoonspringen voor leden van de Amsterdamsche Zwemclub, toonde ons, over welk een goed springersmateriaal deze ver- eeniging beschikt. Vervolgens vroeg de 4X200 M. landen- estafette de aandacht. De Belgische ploeg bestond uit E. Thien- poudt, P. Coppieters, G. Blitz, J. Guillini en de Hollandsche ploeg uit: G. van Voorst, J. H. de Haas, W„ Kemper en H. v. Essen. Van Voorst moest aan Guillini een twee tal Meters afstaan, doch op 300 Meter had de Haas Coppieters te pakken, om van toen af aan de leiding te nemen. Het publiek juichte den Hollander gewel dig toe- Coppieters trachtte bij te spurten, echter zonder resultaat. Kemper zwom toen tegen Blitz. Laatstgenoemde spurtte direct, doch vermocht Kemper eerst pas op 550 M. te passeeren, hetgeen toen echter gedeci deerd geschiedde. Toen H. v. Essen te water ging bleef hem een achterstand van 20 M. in te halen. Deze wist die wel te reduceeren tot ongeveer 10 Meter, doch door de af vaardiging van Kemper, wiens zwemmen, tactisch naar niets leek, en wiens nemen van het keerpunt bitter slecht was, verloren wij totaal onnoodig. We begrijpen niet, dat de Technische Com missie van den N. Z. B. zoo lichtvaardig ten aanzien van de keuze' van dit jongmensch Is te werk gegaan. Temeer daar Brink en Braam, de reserves, in dezen wedstrijd reeds sedert jaren geroutineerd, nog lang geen 2.40 min. noodig hebben voor dezen afstand. De Technische Commissie weigerde aan de pers de tijden der deelnemers afzonder lijk, mede te deelen zoodat we slechts de officieuze tijden kunnen vermelden, welke zijn als volgt: v. Voorst 2.34.6, de Haas 2.28.2, Kemper 2-46.4, H. van Essen 2.32.8. Als tusschennummer was ingelascht een waterpolowedstrijd A. Z, IIU. Z. C. II voor de reserve-eerste klasse N. Z. B., uitslag 10. Voor de 4X100 M. estafette startten slechts drie ploegen, n.l. het IJ, A. Z. en H. Z. en P. C. Het IJ liet van Essen het eerst starten en deze maakte reeds een tijd van pl.m. 1.06, hetgeen tevens een fraaie voor sprong beteekende, welke geen enkele der IJ-leden meer verspeelde. Integendeel, de voorsprong werd nog vergroot en met onge veer 15 M. verschil won de hoofdstedelijke club. De Waterratten zwommen tot besluit der zwemwedstrijden een estafette 4X100 M. schoolslag tegen A. Z. Het werd aanvankelijk een vrij spannen de strijd, waarin beurtelings D.W.R. en A.Z. de leiding hadden. Rohlfs bracht echter in de derde baan D. W. R, naar voren, zij het met slechts 5 Meter, waarna Vrugt, die te gen den ex-kampioen Bank zwam, D. W. R. met een verschil van 10 Meter deed winnen. De uitslagen zijn: 100 M. rugslag juniores: 1. Ingenluijff, H. Z. en P. C. 1.19.6; 2. Brom, Dolfijn 1.24; 3. v. d. Kamp, Dolfijn 1.25.4. 2. 3x50 M. est. wisselslag: 1. het IJ (Voogd, Hofman, v. O.. 7,oede) in 1.46; 2. H. Z. en P. C. 1.47.2; 3. A. Z. 1-49.4. Schoonspringen A. Z.-leden: 1. Denne- baan 36-33; 2. Haverkamp 30.13. Landenestafette 4X200 M.: 1. België 10.13. 2. Holland 10.21.6. Schoonspringen seniores: 1. Stotijn, H. Z, en P. C. 98.65; 2.. Gompers, IJ 85.95. 4X100 M. estafette vrije slag- 1. Het IJ 4.38.6 (gemidd. 1.9.6.); 2. H. Z. en P C- 4.51-2. 50 M. vrije slag voor leden A. Z.: A. 1. M. Koper 30 sec. B. 1. B. Bosch 31.8. C. 1. O. Hoogensteyn 34 Estafette 4X100 M. schoolslag: 1. D W R 6.2.4 2. A. Z 6 16 Waterpolo; Holland—België 4—9. De waterpolowedstrijd Holland- België. Onder leiding van den heer John Steyer (Engeland) stelden de beide partijen zich als volgt op: Holland: Mousset (D.J.K.), Elzlnga, (L.Z.C.), Kuiper (Dolfijn). Kohier (IJ), Buijs (L.Z.C.), v. d. Velden (Dolfijn). Jacq. Kohier (IJ). België: v. Gheem (C.N.B.), Coppieters (Br. Sw. C.), Pauw (G.S.C.), Stoelen (La Nage St. Gilles), Blitz (A.Z.C.), Bouwens (La Nage St. Gilles), Tensen (C.N.B.) Spoedig na het uitzwemmen maakte Buys met het plaatsen een flater, welke een ang stig moment deed ontstaan voor het Holland sche doel, doch het gevaar werd een oogen- blik bezworen, want een daarop op de 2 M. lijn toegekende vrije worp, wordt ingeschoten. Mousset stopt echter het schot van de Pauw schitterend. Een tweede kapitale fout van Buys is oor zaak, dat Stoelen fraai naar voren komt en Mousset passeert 01. Wederom treedt Mousset na een scrim mage als redding brengende op, plaatst naar Elzinga, die doorzendt naar Buys, en het is gelijk (1—IJ. De Belgen antwoorden direct met een fraai samenspel tusschen van Gheem en Cop pieters (12). Gerard Blitz zendt dan een geweldig achterwaart-sch schot in, dat echter rakelings naast gaat. De op v. d. Velden gespeelde bal is oorzaak van een strafworp voor den Hollandschen midvoor, welke deze natuurlijk benut 22. Er heerscht groote spanning. Door te vroeg wegzwemmen moeten twee spelers het water verlaten. Buys zwemt op, en krijgt een vrije worp, als hij verkeerd wordt aangevallen. Deze wordt, via Jacq. Kohier, naar v. d. Velden gespeeld en Holland leidt 32. De Belgen, die na elk doelpunt steeds den bal halen, vallen fanatiek aan. Onze achter hoede redt echter, en op Kohier geplaatst belandt de bal keihard tegen de lat. Elzinga wordt onmiddellijk daarop uit het water gezonden. De Pauw benut natuurlijk de toegestane strafworp. (33). De rust treedt nu in. Na de hervatting is een bedroevend mis verstand oorzaak, dat Coppieters, zij het met een achterwaartscli schot, de leiding weer aan de Belgen brengt. (34). De Hollanders spannen zich nu goed in, doch een corner welke werd geforceerd, wordt gemist, door bitter slecht plaatsen. Blitz verbetert, door vlug opzwemmen, de situatie voor het Belgische doel, en geeft op tijd over aan de Pauw, die er tenslotte in slaagt 35 van te maken. Achtereenvolgens begaat de Hollandsche achterhoede een aantal grove blunders met overnemen, waardoor steeds uiterst gevaar lijke momenten voor het doel van Mousset ont staan. Hij heeft er dan ook geen schuld aan. dat de stand nu snel verandert in 3—8 voor België. Van der Velden heeft het, als steeds, nog al eens te kwaad met zijn tegenpartij en krijgt een welverdiende strafworp (48). Het laatste gevaarlijke moment ontstaat dan nog als bi] het inwerpen van den bal door den scheidsrechter, K. Kohier, zijn tegenstander laat glippen en tegelijk met Elzinga op den bal aanzwemt. De Belg was er eerder dan de beide Hollanders, en zuiver plaatsen bij Coopieters, stelde dezen in staat den stand te brengen op 4—9, waarmede het einde kwam. Over de spelers en het ontwikkelde spel nog het volgende. In het combineeren en snel ingrijpen waren de Belgen superieur. Van elke situatie trokken zij op handige wijze partij, voornamelijk door het schitterende spel van Blitz, die zijn voorhoede onophou delijk aan kansen hielp en in de achterhoede een rets was, waarop vele Hollandsche aan vallen doodllep.en. Van de Hollanders schoten de beide L.Z. C.'ers en K. Kohier, in vlug starten, en snel begrip van de spelsituatie meermalen te kort, en het was droevig, dat Kuiper, de midachter, telkens een poging moest doen den bal te halen. Geen der voorhoede spelers bezat daartoe de noodige snelheid. Voor de Waterpolo-Commissie van den Nederlandchen Zwembond, welke met de keuze der spelers is belast, was het al even min een gelukkige dag als voor de Technische Commissie. Hoewei dit natuurlijk niet het ergste is. Het ergste is onze internationale zwem- en polo prestatie, welke dezen dag weer een geduch- ten knauw heeft gekregen. Alsof we niet beter zouden kunnen! Aantal deelnemers 210. De Haarlemsche leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding, die zulk een on vermoeide propaganda voor de nuttige, ge zonde en heerlijke zwemsport maken, heb ben Zaterdagmiddag in de nieuwe gemeente lijke zweminrichting aan de Houtvaart weer reden tot groote tevredenheid gehad. Het aantal deelnemers bedroeg namelijk niet minder dan 210, namelijk dertig ploegen meisjes en dertig ploegen jongens. „Welk een verschil met vroeger", zei ons de heer J. Bongertman, de hoofdleider van dit zwemfeest, „toen we pas met de school- wedstrijden begonnen. Als we toen drie of vier ploegen bij elkaar konden krijgen, was het al heel veel!. En nu al zestig ploegen! Ja, we gaan met reuzenschreden vooruit!" Dank zij het mooie zomerweer was het bij zonder gezellig in de zwemschool aan de Houtvaart. Alle zwemmers en zwemsters hadden hun vriendinnen en vriendjes mee genomen, die niet moede werden hun favo rieten luide aan te moedigen. Zij spanden zich haast evenveel in, als hun kameraadjes in het water! Eén man misten we ditmaal onder de aan wezigen, namelijk Dr. Merens, die verhin derd was om de vorderingen te aanschouwen. En dat was jammer, want het gold hier weer voor de jongens den strijd om het diploma, dat hij nu reeds een groot aantal jaren ge leden beschikbaar heeft gesteld voor de school, die de beste prestatie heeft geleverd. En de meisjes kampten weer om het H. O. Z.- diploma. Zooals gezegd berustte de hoofdleiding bij den heer J. Bongertman, die geassisteerd werd door mevrouw J. J. Admiraal—Meije- rink en nog vele leeraressen en leeraren. De stemming in en buiten het water liet niets te wenschen over. Aan verschillende jeugdige zwemmers was het goed te zien, dat zij niet voor het eerst aan een wedstrijd meededen. Met het grootste gemak trokken zij, crawl met schoolslag afwisselend, hun baantje. En wat glommen de natte snuiten van genoegen, als zij als overwinnaars uit het natte element te voorschijn kwamen' Dank zij de goede leiding hadden alle wedstrijden een vlot verloop. De nummers volgden elkaar zeer snel op, zoodat het einde vrij onverwacht kwam. Dadelijk na afloop reikte de heer H. L. Warnier de prijzen uit; hij deed dit op bij zonder hartelijke wijze. De belangstelling van de kleine zwemsters en zwemmers, die in een wijden kring om hem heen stonden, was zelfs zoo groot, dat één der jongens in zijn enthousiasme een groote t-obbe met wa ter, die daar stond, niet zag. Tot groote vreugde van alle omstanders viel hij er plot seling in! De heer Warnier richtte tot de jongelui ook nog een ernstig woord. Hij uitte zijn groote tevredenheid niet alleen over de groote deelneming, maar ook over de vorde ringen op zwemgebied, die ieder jaar weer geconstateerd kunnen worden. Spreker had tot zijn genoegen zelfs vrij jonge meisjes reeds met den crawl-slag zien zwemmen. De beweging der schoolwedstrij- den is langzamerhand gegroeid. Men begon heel voorzichtig met een paar „krukken" en nu gaat het gesmeerd! Dit alles is natuurlijk niet vanzelf gegaan. Dit is te danken aap de groote energie en niet genoeg te prijzen me dewerking van de hoofden en leeraren der scholen, die zulk een groote propaganda ma ken voor de zwemsport. De heer Warnier wenschte de schooljeugd geluk met de be haalde successen en gaf den raad, dat de meisjes en jongens, als zij de lagere school doorloopen hebben, flink moesten blijven oefenen. Zij moesten niet tevreden zijn met het winnen van de wedstrijden op dezen Za terdagmiddag, maar alle krachten blijven in spannen om met succes mee te doen aan den 1 grooten wedstrijd voor alle scholen in Ne derland. Hij sprak de hoop uit, dat Haarlem de eerste stad in ons land zou zijn, waar alle scholieren konden zwemmen. De heer Warnier reikte daarna de prijzen bestaande uit medailles, boeken en nog vele mooie en nuttige voorwerpen, aan de geluk kige winnaars uit. De jongens van school 21 legden beslag op het Dr. Merens diploma en de meisjes van school 22 op het H. O. Z. diploma. De uitslagen luidden als volgt: Meisjes. 1. School 22, eerste ploeg in 1.15.2 2. School 18 in 1.23.1. 3. Nassau Instituut in 1.24. 4. Leerschool in 1.25. 5. School 3 in 1.25.4. 6. School 31 in 1.27.2. 7. School 25 tweede ploeg in 1.28.3, 8. School 23 in 1.28.4. 9. School 9 in 1 28.4. 10. School 22, tweede ploeg in 1.28.9 Jongens. 1. School 21 in 1.28.8. 2. School 17 in 1.35.3. 3. School 22 in 1.38. 4. School 23 in 1.42.2. 5. School 19 in 1.43. 6. School 24 in 1.44.3. 7. Leerschool in 1.45.8. 8. School 18 in 1.46. 9. School 31 in 1.52. 10. School 28 in 1.53.3. Ook dit schoolzwemfeest is weer een schit terend stuk propaganda voor het zwemmen geweest. Voor den heer A. J. Meyerink, die niet eer rust vóórdat alle Nederlanders kun nen zwemmen en die Zaterdagmiddag na tuurlijk ook aanwezig was, zullen het wel een paar heel aangename uren zijn geweest. De lange-afstandswedstrijden te Brugge. Uitslag van de lange-afstandswedstrijden te Brugge: 1. Boone (België), 2. J. van Hems- bergen (Haarlem), 3. Stevens (België), 4. Ellinckhuizen (Haarlem). Liezenberg en Zeeman plaatsten zich res pectievelijk 11 en 13. De Rust-Roest-beker is door dezen uitslag niet in het bezit van Haarlem gekomen. Succes van De Waterratten te Amsterdam. Bij de Zondag in het Sportfondsen bad ge houden zwemwedstrijden ter gelegenheid van het zes tig-jarig bestaan der Amsterdamsche Zwemclub !wisten de Waterratten toeslag te leggen op den eersten prijs in het estafette- nummer 4 x 100 M. schoolslag in de tijd van 6 min. 0.2 sec., met de ploeg, bestaande uit De Bruyn, Van Koningsbrugge, Rolfs en Vrugt Tweede werd de Amsterdamsche Zwemclub. Nationale- en kampioenswedstrijden. Op de Voorzaan had de Watersportafdee ling Z. F. C. met medewerking van de Z.Z.V. „Stormvogels" en Z. K. C. nationale en kam pioenswedstrijden georganiseerd. Het is een waar watersportfestijn geworden, waaraan een goede honderd kanoïsten meegewerkt hebben; ook uit Haarlem waren er deelne mers. Vooral in den middag groeide het aantal kijkers tot vele honderden aan; aan beide oevers langs de wedstrijdbaai volgde men met belangstelling de races, stijl-, staand- en handpeddelen. Voor den middag werden voorwedstrijden gehouden voor de nationale kampioenschap pen, idem in Canadeesche kano's en zeilwed strijden, die bij gebrek aan wind geen spannend verloop hadden. Van de Haarlemmers kwamen In de ver schillende finales de heeren J. Steenman (H.J.C.) Th. Jansen (Trekvogels) en F. Wal ter (H.K.V.). Finale Senioren: S. S. R. kano 1000 M. Van de 6 die startten werd E. Schrams Z. F. C. in 5.18 kampioen van Nederland. De Haarlemmer Th. Jansen werd 2 in 5.23. Bravo! 3. W. Haagen (Amsterdam). Finale Junioren S.S.R. kano 1000 M. 1. A. Braun (Amsterdam) 5.40, (kampioen van Ned.), 2. J, Stad 5.43 1/2, 3. J. Steenman 5.45 (H,J,C.) Finale Int. Renn. kajaks (I.R.K.) 1000 M. 1. H. de Wit (Stormvogels) 5.18 1/2, kam pioen van Nederland, 2. W. Haagen 5.57, 3. Runeman 6.03. Finale tweepersoons overnaadsche kajaks 1030 M. 1. A. Meijer en L. Prins Z. F. C., kampioen van Ned. 6.01, 2. P. W. Stadt en G. van 't Hof Z.F.C. 6.08, 3. Joh. Runeman en H. de Wit (Stormvogels) 6.12. Bij het staand peddelen bleken de dames vaster op de beenen te staan dan de heeren. 't Handpeddelen in vier persoons kajak was een succesnummertje. Het geheele wedstrijdpregramma werd onder deskundige leiding van het wedstrijd comité, jury en starter ing. H, Wulff, juist op tijd, dus bijzonder vlot! afgewerkt. Deelnemers en het bij uitstek geschikt kano-weer hielpen mee de kano-sport weer een schrede vooruit te brengen. Melden we nog. dat Zaterdagmiddag een estafettewedstrijd plaats had. Een 18-tal deelnemers, elk 500 M. peddelen Amsterdam- Zaandam pl.m. 9 KM. in 46 minuten! De heer Wulff liad voor zijn werken voor de kanosport een beker in ontvangst te nemen van de Z. F. C. Lage stooten. Het is in de laatste jaren bijna gewoonte geworden dat wedstrijden tusschen beroeps boksers, vooral tusschen zwaargewichten eindigen met diskwalificatie van een der kemphanen wegens het toebrengen van een ongeoorloofden stoot. Of althans dat na af loop van den strijd door de verliezende partij heftig tegen dergelijke slagen, vermeend of echt, wordt geprotesteerd. Tal van wedstrij den zijn hierdoor reeds bedorven en aange zien het publiek, dat het geld in het laadje moet brengen, eindelijk gaat protesteeren. zoeken de organisatoren, bang dat dit pu bliek op den duur zich vol afkeer van deze .sporf'zal afwenden, naar middelen, om dit euvel uit te roeien. Dat ls niet zoo gemakke lijk, maar de New Yorkschc Bokscommissie meent nu het probate middel gevonden te hebben. Nu, probaat is het wel. Er is eenvoudig be paald dat te lage stooten voortaan geen reden tot diskwalificatie meer znllen zijn. De boksers moeten zich daartegen dan maar beschermen door kussens. Men heeft daarbij wel ingezien dat het toch niet aanging het geheel vrij te laten want zooiets kan den ..sportieven" heeren boksers niet worden toe vertrouwd. Het wordt dus met strafpunten beboet. Dat wil zeggen een bokser die ver voor is op punten, kan tegen het eind van het gevecht wel eenige flinke ongeoorloofde slagen toebrengen. Diskwalificatie bedreigt hem niet en in punten kan hij het wel missen. Maar zijn zwakkere tegenstander mag het in geen geval doen, want dan komt hij nog veel meer achter. Je zou bijna kunnen zeggen dat lage stooten het privi lege der kampioenen worden, tenminste in Amerika. Want wij hopen toch wel zeer dat deze treurige maatregel tot Amerika beperkt blijft. Door deze bepaling wordt door een leidende commissie immers zonder blikken of blozen erkend, dat de beroepsbokserij niet meer als sport, beschouwd kan worden, zelfs niet door haar eigen leiders. Dat het geheel en al een geld exploitatie is. Want een te lage stoot is een sportieve overtreding, die zwaar gestraft hoort te worden. Als men dit niet of bijna niet meer doet, laat men de sport los en maakt men een buiging voor het publiek dat de recettes moet opbrengen en dat zich be kocht acht als een wedstrijd slechts een of twee ronden duurt. Arne Borg. Eindelijk is de kogel bij Arne Borg nu toch door de kerk. Deze formidabele Zweedsche zwemmer, die nochtans den laatsten tijd maar heel weinig van zich heeft laten hoo- ren, heeft jaren lang gekoketteerd met ama teurisme en professionalisme tegelijk. Juf frouw Amateurisme verweet hem telkens dat hij met haar tegenstandster flirtte, maar telkens ook weer wist de aangebeden Arne het tot een verzoening te brengen. Nu heeft hij eindelijk, zooals de kranten meldden, haai de bons gegeven. Maar dit is niet heelomaal juist. Het is eigenlijk de veel beproefde juffrouw zelf. die Arne den rug heeft toegedraaid, omdat hij op reizen in Hongarije. Dultschland en Frankrijk in September j.l. alweer naar de ander gelonkt had. En dus heeft Arne nood gedwongen de andere, om nog een oogenblik het beeld te handhaven, omhelsd. Omdat de voogden van juffrouw Amateurisme aldus in Juni in plechtige vergadering te Berlijn be sloten hebben. Arne Borg gaat met zijn nieuwe liefde naar Amerika om daar samen met Johnny Weissmuller, die reeds eerder in die familie ls gekomen, op te treden. Het is wel zoo goed zoo. Cachet als verliezer. De vorige week heeft te Wimbledon het gerucht geloopen. dat Henri Cochet voorgoed het wedstrijdtennis eraan zou geven. En er werd openlijk bij gezegd, dat zijn nederlaag tegen den Amerikaan Allison, de groote ver rassing van het Wimbledonsche tournament, hiervan de directe aanleiding was. Cochet zelf heeft zich er niet over willen uitlaten en eigenlijk is dat wel jammer, wai\t dit geeft de sensatiejagers (cn er zijn er velen te Wimbledon! gelegenheid te denken, dat het toch wel juist is. Wij weigeren echter pertinent om dit te gelooven. Cochet heeft een wedstrijd ver loren dien hij stellig dacht te zullen winnen en dat zal ongetwijfeld een teleurstelling voor hem geweest zijn. Ma^r som mi 0n <*ro- daarvan plotseling maar uitscheiden met het spel, waaraan hij eerst zoowat de helft van H. S. V. „De Kampioen". Begunstigd door fraai weer hield „De Kampioen" een sprint over 1000 M. Voor de A-klasse startten: Van Egmond, Sijpestein, Baak. Schijvenaar, de Groot (pech), B. Gruijters, Th. v Putten. Voetelink. Juniores: Moerkerk, Heek, Reek, Besse line. Dijkers, Hoeve en Verstraten. Na series en demi-ffnales, werd de uit slag als volgt: A: 1. v. Egmond, 2. Sijpestein, 3. Baak, B; 1. Th. v. Putten, 2. Gruijters, 3. Voe- telink. Juniores: 1. Moerkerk, 2. Reek, 3. Dij kers, 4. Verstraten. Drie ritten tusschen Schijvenaar Jr. en Van Egmond Jr-, werden gewonnen door Schijvenaar. Van Egmond en Fabel behaalden Maan dagavond in het Stadion elk een 3den prijs. Woensdagavond sprint 1000 M. gecombi neerd met de H. S. C. „De Bataaf". Maandagavond 28 Juli houdt „De Kam pioen" een open baanwedstrijd in het Sta dion, ter eere van het 25-jarig bestaan. het jaar besteedde? Het ls ondenkbaar en het doet. Cochet o.l. onrecht. Hij mag dan wat over het paard getild zijn, hoe kan het anders bij al die heldenvereerln^;. maar wij kunnen niet gelooven. dat één enkele neder laag hem zoo in de beenen gaat zitten, dat hy maar dadelijk besluit het bijltje erbij neer te leggen. Het gerucht zal wel enkel een product zijn van de ongebreidelde sensatiezucht van de Wimbledonsche entourage. „HU Yah! Yah!" Lee Wal Tong is een Chinees. Dat op zich zelf Ls niets bijzonders want er zijn er nog een dikke honderd millioen. Maar wel bij zonder is het feit. dat Lee Wal Tong aanvoer der ls van een Chineesche voetbalploeg, die niet minder dan een wereldtournee gaat ma ken. Uit een verblijf van jaren in de tropen weef schrijver dezes, dat Chineezen op geen enkel gebied onderschat mogen worden, ook niet op dat van voetbal. Maa{ hoe het met het spel in het groote Chineesche rijk zelf staat, weet hij niet. Je krijgt zoo den Indruk, dat er niet veel anders in China gedaan wordt dan vechten vandaag voor den eenen generaal, morgen voor den anderen, maar dat schijnt toch niet. zoo te zijn, er wordt ook gevoetbald en er gaat zelfs een Chineesche ploeg een voetbalreis om de wereld maken, misschien wel om het oude Europa eens te laten zien, hoe je werkelijk voetballen moet. Wie weet Midden September komt Lee Wal Tong met zijn ploeg te Marseille aan en zij gaan dan achtereenvolgens spelen in Oostenrijk, Hon garije. Zwitserland en Dultschland. Daarna steken zij over naar Engeland om verschei dene wedstrijden te spelen. In het Vereenigd Koninkrijk is reeds een offlcieele ontvangst door de regeerlng beloofd gevolgd door een feestmaal in het Lagerhuis. Het zijn amateurs deze Chineezen. Ten minste dat zeggen zij. En wie in het Westen, dat reeds lang aan amateuristische globe trotters gewend ls. zal hun tegenspreken? Een andere kwestie is: komen zij niet naar ons land? Voelt geen onzer Haarlemsche clubs er voor het publiek eens dit zeer origi- neele kostje voor te zetten? Het zou niet on aardig zijn als in den komenden herfst Schoten of den Hout eens daverde van de Hi! Yah! Yah! kreten, waarmede de Chinee sche supporters hun Loh Hwa plegen aan te moedigen Te veel aan sportiviteit. De lezer die belang stelt in de roelsport zal zich nog wel herinneren dat de Neder- landsche skiffeur Eyken jaren geleden in den wedstrijd van de Diamond Sculls den Engelschman Beresford wist te overwinnen. Er kwam in dgze race een incident voor. Eyken verstuurde zich kort na den start en vloog tegen een piket op waarop Beresford on middellijk zijn riemen liet rusten en wachtte tot zijn tegenstander weer op gang was. Beresford verloor de race. die hij wanneer hij had doorgeroeid, ongetwijfeld zou hebben go» wonnen. En de wereld der roeiers nam col» lectief haer petje af voor 7xx>veel sportiviteit. De vorige week zijn te Henley weer de Diamond Sculls geroeid en in een der heats startte Beresford tegen den Canadees Wright. En ziet. vlak na een start ving Wright een formidabelen snoek, zoodat hij geheel stil kwam te liggen. Waarop Beresford onmlddel» lijk zijn riemen liet rusten cn wachtte tot zijn tegenstander weer op gang was Beresford verloor de race, die hij anders vrij zeker zou hebben gewonnen. Hieruit, kunnen wij concludeeren, dat de sportieve gevoelens van Beresford wel zeer diep en oprecht zijn. Na zijn bijna vrijwillige nederlaag tegen Eyken hebben velen zijner landgenooten hem gezegd, dat hij het toch wel wat overdreven had. Hij heeft zich hieraan, naar thans bewezen is, niet in het minst ge stoord. En hij verdient alle hulde, die bij zulk een hooge opvatting past. Maar dat neemt niet. weg, dat ook wij van meening zijn, dat dergelijke sportiviteit te ver gaat. Wanneer je tegenstander een piket raakt, maakt hij een ernstige fout en het voordeel dat de tegenpartij van 'n dergelijke fout heeft, mag hij ten volle uitbuiten zxmder dat hem eenige blaam van onsportivltoit kan treffen. Bij het vangen van een snoek door den ander geldt dit o.l. nog sterker. Dit is eenvoudig een grove roeifout, welker gevolgen den roeier nïet bespaard behoeven te blij ven. Er is natuurlijk de overweging, dat Beres ford niet wenschte te winnen van een tegen stander, die door een dergelijke fout ver achter is geraakt. Maar er is zeer zeker ook de overweging dat een roeier, die zulk een fout maakt, de overwinning niet verdient. Daarom, alle hulde aan Beresford, maar het gaat te ver. Ajax (A.)Haarlem (1013) Zaterdagmiddag trek Haarlem zonder veel hoop naar Amsterdam om daar tegen het sterke Aj&x-negental te spelen. Er ontbraken heel wat spelers en het had groote moeite gekost plaatsvervangers te vinden. Tenslotte werd het dan een achttal. Haarlem gaat eerst aan slag. Voor Ajax werpt Blomvliet en voorloopig ziet geen der Haarlemmers kans zijn ballen te raken. Drie innings achtereen zit Haarlem voor nul aan den kant. Hoewel voor Haarlem Smit op de werpplaat slaat en deze uitstekend werpt, gaat er van Ajax nog wel eens een bal het verre veld in. In de derde Ajax-innings word bovendien een goede vangkans gemist en een geslagen bal niet tijdig gestopt, waardoor liefst vier Ajaxieden over het thuishonk komen. De stand is dan 50 voor Ajax. Dan is evenwel het zwaarste deel voor Haarlem achter den rug. Blomvliet gaat min der hard werpen, en gooit ook wel eens wijd. Smit daarentegen zorgt dat geen AJaxied een punt haalt. Het gevolg is: stand na zes innings 66. De spanning neemt voortdurend toe. Aanvoerder Vrugt wordt wel wat zenuw achtig, maar Smit bewaart zijn kalmte. Er wordt nu aardig raak geslagen. Van Putten slaat een hoogen bal cn wordt gevangen. De Bock moet terug naar zijn honk cn wordt ook uitgetikt. Toch brengt Haarlem het tot een totaal van 13 runs. ais Ajax nog eenmaal aan slag moet. Nu zullen er drie nullen moeten val'.en voor er vier runs voor Ajax behaald zijn. Smit doet er nog een schepje op. Nog nooit heeft C. Hunik zulke harde ballen te ver werken gekregen. Twee nullen zijn er al spoedig. Op de honken staan twee Ajaxie den, als er in het verre veld een vangbal ge» mLst wordt. Die twee komen binnen. Dan vindt Haarlem het echter welletjes. Do derde nul valt spoedig cn deze, aan spanning zoo rijke wedstrijd is ten einde met 'n moeilijk bevoch ten overwinning voor Haarlem. Cijfers der innings; Haarlem: 0, 0, 0.2, 2, 2, 1, 2, 4 is 13. Ajax A.: 0, 1, 4, 1, 0. 0, 0, 2, 2, ls 10. Haarlem II—Z. R. C. II (23—9) In tegenstelling met den 'wedstrijd van Haarlem I ontbrak in dezen, Zondagmorgen gespeeldon wedstrijd alle spanning. Hoewel Haarlem II niet op z'n sterkst uit» kwam, was het overwicht der Haarlemmers zeer groot. Pas na vier Innings bezat Z.R.C. het eerste punt. Van Haarlem waren er in dien tijd al elf het thuis honk gepasseerd. Het ver schil was voornamelijk te wijten aan de op eenvolgende Amsterdamsche werpers. Een slagbal was uitzondering, bijna iedere Haar lemmer kreeg vier wijd. tenzij hij er zelf een slag van maakte door er op te slaan. Jammer was het dat Wagcmans later ook nog al wijd gooide, terwijl M. Hunik op het derde honk wel wat oplettender had kunnen zijn. Door wijdballen en fouten kwamen er nog wel eens spelers op de honken en haalden som migen ook wel het thuishonk. Gevaar was er echter niet. Haarlem begon wat noncha lant te spelen, het werpen van den Amster- damschen werper werd steeds zwakker. In de zesde Inning der Haarlemmers kwamen elf spelers binnen. Toen vond Z.R.C. het welletjes en gaf den strijd op. Cijfers der innings: Haarlem II: 3. 4. 1, 3, 1, 11 ls 23. Z. R. C. II: 0, 0, 0, 1, 3, 5, ls 9. De wedstrijd H. H. C.—V. V. G. A. m ging Zondagmiddag niet door, daar V. V. G. A. aezen gewonnen had gegeven

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11