BUITENLAND EEN REDE VAN LLOYD GEORGE. EUROPEESCHE L00NSTANDAARD. Doorzitten FÜROL HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 7 JULI 1930 TWEEDE BLAD Over het zoogenaamde oorlogsgevaar. De tijd is gekomen dat de kerken moeten ingrijpen. Een dementi uit Roemenië. Mevrouw Lupescu niet in Boekarest. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Aan een feestmaaltijd van de Nationale Kerkgemeenten te Bournemouth heeft Lloyd George een rede gehouden, in welke hij o.a. verklaarde, dat de toekomst van de mensch- heid afhangt van een volledige vriendschap tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. „In alle landen der wereld v orden op het oogenblik voorbereidingen voor een oorlog getroffen.. Europa, Azië en Amerika bezitten een grooter aantal uitgeruste manschappen dan voor den wereldoorlog'. Behalve Duitsch- land en andere landen, die tot ontwapening gedwongen zijn, is Engeland het eenige land, dat zijn strijdkrachten vrijwillig op de sterk te van voor den oorlog verminderd heeft. Er zijn pacten gesloten en verdragen ondertee kend, waarin wordt verklaard, dat er nooit meer een oorlog mag zijn. Tegelijkertijd wor den groote sommen uitgegeven voor een ge beurtenis, die nimmer mag plaats hebben. De tijd is gekomen, dat de kerken moeten in grijpen". In een vorig overzicht schreven wij uitvoe rig over het bericht van de Berlijnsche cou rant „Nachtausgabe" volgens hetwelk me vrouw Lupescu naar Boekarest zou zijn te ruggekeerd. Wij hebben toen nadrukkelijk vermeld, dat dit bericht met de grootste reserve moest worden gelezen en dat 't niet onwaarschijn lijk was, dat binnen afzienbaren tijd een de menti van de Roemeensche regeering zou' volgen. Dit dementi is inderdaad uitgevaardigd. Er wordt officieel in tegengesproken dat Madame Lupescu zich naar Boekarest zou hebben begeven. Er is dus weer eens gebleken dat men wel zeer voorzichtig moet zijn, met het aanvaarden van dergelijke beweringen, te meer daar zij strikt genomen bijna altijd een grond van waarschijnlijkheid heb ben. L A. Mevrouw Lupescu niet in Boekarest. De regeering publiceert een verklaring, waarin alle geruchten over een eventueelen terugkeer van madame Lupescu naar Roe menië met de grootste beslistheid worden tegengesproken. De bemoeiingen, opdat een verzoening tus schen Karei en koningin Helena tot stand kome, vorderen, naar in hofkringen verluidt, bevredigend. Finsche communisten ontvoerd. HELSINGFORS, 5 Juli. Zaterdag zijn vier onbekende personen de zaal, waar de grondwetscommissie van den Finschen Rijksdag vergaderde, binnengedrongen. Zij maakten zich van twee communistische le den der commissie meester en ontvoerden dezen in auto's. Een der indringers toonde het insigne van de centrale crimineele poli tie. De voorzitter der commissie heeft het staatsministerie onmiddellijk van het ge beurde in kennis gesteld. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Crt.: De actie van de nationalistische elementen tegen de gewezen Rijnlandsche separatisten heeft thans een ernstig karakter aangeno men. In verschillende steden zijn weder in cidenten voorgekomen, zoodat de politie van enkele steden, o.a. die te Wiesbaden, ver sterkt is moeten worden. In deze laatste stad werden Vrijdag een aantal winkels, waarvan de eigenaars niet met de separatisten te ma ken hadden door het gespuis leeggeplunderd. In een sigarenwinkel werd de zoon van den eigenaar zoo ernstig mishandeld, dat hij in bedenkelijken toestand naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Wiesbaden zou den indruk maken van een stad in staat van be leg. In sommige straten bevinden zich om de twintig meter politie-patrouilles. Desondanks is het er onrustig in de stad geweest. Duizen den en duizenden vulden de straten en de agenten moesten de menigte herhaaldelijk met een blanken sabel uiteendrijven. De heele binnenstad werd ten slotte afgezet. Zaterdag is een levensmiddelenwinkel leeg geplunderd; in een drukkerij werd de in boedel kort en klein geslagen. Te Kloppenheim trachtte de menigte de woning van een heerenboer, die als separa tist bekend staat, te bestormen. De man ver schanste,, zich in zijn woning en alarmeerde de brandweer. Hij vuurde ook eenige schoten op de menigte en zelfs op de politie af. Deze maakte van de wapens gebruik. Ten slotte gaf de boer zich over. Hij werd met zijn vrouw in hechtenis genomen. Ook te Baum- holder in de Palts hebben relletjes plaats ge had. Onderzoek van het rapport- Simon. BOMBAY, 5 Juli. De vertegenwoordigers der Indische Mohammedanen zijn bijeen ge komen om hun houding te bepalen ten op zichte van het rapport der commissie-Simon. Eenige leden oefenden critiek uit op bepaal de onderdeelen van 't rapport; anderen ver wierpen het geheele rapport, terwijl nog an deren zich vóór samenwerking met Enge land verklaarden. Door deze uiteenloopende opinies besloot het congres een commissie van onderzoek te benoemen, welke het rap port nauwkeurig zal onderzoeken en daar over verslag zal uitbrengen aan het congres. O.m. zal deze commissie moeten onderzoeken, of de belangen der Mohammedanen in Indië voldoende door het rapport-Simon in aan merking worden genomen. Duitschland en Briand's plan. In de zitting van het rijkskabinet werd het antwoord behandeld, hetwelk Duitschland op Briand's voorstel in zake de vorming van een unie van Europeesche staten zal geven, aldus de Tel. In principe staat de Duitsche regeering wel willend tegenover het denkbeeld van samen werking tusschen de Europeesche landen. Echter zal, terwijl Briand de politieke ge zichtspunten op den voorgrond plaatst, de Duitsche regeering in haar antwoord de aan- dach op de economische vestigen. Duitsch land wenscht, dat in de eerste plaats de eco nomische basis voor een samenwerking der staten van Europa wordt gezocht. Aangenomen kan worden, dat Duitschland aan de besprekingen een zoo algemeen mo gelijk karakter zal willen geven en er in het bijzonder op zal aandringen, dat Rusland niet van de beraadslagingen wordt buiten gesloten. Men zegt van Duitsche zijde dat Rusland sedert Peter den Groote steeds een rol van beteekenis in de Europeesche politiek heeft gespeeld en men wenscht zich in Duitschland niet op het standpunt te plaat sen, dat Europa aan de Poolsche Oostgrens eindigt. De perscommentaren op het Fransch-Italiaansche geschil. De verklaringen, die de Italiaansche mi nister van buitenlandsche zaken eenige da gen geleden heeft afgelegd aan een vertegen woordiger van de Daily Herald, worden, even als de redevoeringen van Mussolini, druk be sproken in de Fransche pers, aldus de N.R.C. Het Journal betoogt, dat Frankrijk zich steeds teruggehouden heeft ondanks de rede voeringen van Mussolini te Livorno, Florence en Milaan. Eerst de aanval van Grandi was noodig om Briand aanleiding te geven den toestand uiteen te zetten, zooals deze werke lijk is. Briand heeft den Franschen ambassa deur te Rome opgedragen nog eens er op te wijzen, dat Frankrijk steeds bereid is de on derhandelingen te hervatten, om eindelijk de politieke meeningsverschillen op te lossen. De Excelsior betoogt, dat er op het oogen blik slechts twee oplossingen mogelijk zijn om uit den moeilijken toestand, waarin Euro pa zich bevindt, te komen. De eene oplossing INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 - TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175 is een vredelievende oplossing der gemeen schappelijke moeilijkheden en de andere het avontuur van 'n wijziging der politieke kaart, zooals Mussolini voorstelt. Frankrijk heeft den verstandigen weg gekozen. Ook de Quotidien keert zich fel tegen de verklaringen van Mussolini en ziet den eeni- gen uitweg uit de huidige moeilijkheden in de verwezenlijking van het plan van Briand inzake de Vereenigde Staten van Europa. De Volonté verklaart, dat Mussolini met een buitengewone nauwkeurigheid de fascis tische buitenlandsche politiek van Italië heeft uiteengezet. Het is onjuist, wanneer men een dergelijke verklaring te licht op neemt, want zij is zeker lang voorbereid en goed doordacht. Voor Duitschland is het 't ergste wat het doen kan, wanneer het zich van de verklaringen voor den Duce eenig voordeel belooft, daar de Italiaansche minis ter-president slechts voor Italië heeft gespro ken. De Peuple wijst op het gevaarlijke spel, dat de correspondent van de Daily Herald te Ro me gespeeld heeft, voor welken correspon dent MacDonald te Rome om een pas ge vraagd heeft. Het is dezelfde correspondent, die reeds korten tijd geleden aan zijn blad heeft meegedeeld, dat de secretaris-generaal van de fascistische pers in Frankrijk den oorlog heeft aangekondigd en die thans door Grandi is aangezocht de beschuldigingen te gen de Fransche politiek te publiceeren. De Oeuvre beschuldigt den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken met zijn eenzijdige verklaringen aan een Engelsch ar beidersblad elke diplomatieke correctheid uit het oog verloren te hebben. De socialistische Populaire oefent kritiek op Briand, dat hij in zijn woord aan Grandi het Italiaansche voorstel inzake een voor- loopige stopzetting van den vlootbouw niet aanvaard heeft. Men zal in het buitenland gemakkelijk kunnen denken, dat Frankrijk een Italiaansch vredesvoorstel afgewezen heeft. Een overeenkomst Inzake landbouwproducten op den Balkan?, Men meldt uit Belgrado aan de N. R. Ct.: Door de reis van Marinkowitsj naar Boe dapest worden nadere bijzonderheden be kend omtrent de plannen tot vorming van een agrarisch-Donau blok, waarvan ook op de conferentie der Kleine Entente sprake is geweest. Daar verklaarde Marinkowitsj, dat het noodig was. een nieuwen weg te vin den om landbouw en industrie gelijkelijk te vreden te stellen. Naar nu verluidt zullen Roemenië en Zuid- Slavië de industriestaten concrete voorstellen doen, waarin zij zich bereid verklaren alle be schermende rechten voor industrieproducten op te heffen, indien deze industriestaten op hun beurt van de invoerheffingen op land bouwproducten willen afzien of tenminste zich willen verplichten een bepaald contin gent landbouwproducten uit beide staten te willen betrekken. Tot Hongarije is het ver zoek gericht zich bij dit accoord tusschen de beide agrarische kleine Ententestaten aan te sluiten. Is een standaardloon mogelijk INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest Poot 30-60. Tubt 80 ct. Bij Apoüi tn Droquttt MAANDAG 7 JULI Palace: ,,De straSraak Bellamy". Tooneel: The two Stones. 8.15 uur. Luxor Theater: „Een huwelijk op proef", en „Slaven van onzen tijd". Tooneel: Aki- motos. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Wenn du einmal dein Herz verschenkst". Tooneel: Hans Graf Trio. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 8 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 u. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Het vraagstuk der economische eenheid. Door LEON JOUHAUX. algemeen secreta ris van de Algemeene Fransche Arbeids Fe deratie en vice-president van de Internatio nale Federatie van Vakvereenigingen). De quaestie van het standaardloon is on getwijfeld een probleem, dat de grootste aan dacht vraagt van hen, die zich wijden aan de organisatie van Europa op economisch terrein. In den toestand, waarin Europa op het oogenblik verkeert lijkt het mij niet moge lijk de nominale waarde der loonen vast te stellen of wat van meer belang is de koopkracht van die loonen. Het is duidelijk dat. zoolang er koersver schillen bestaan en zoo lang het eene land tegenover het andere tarieven vaststelt, het onmogelijk is een algemeenen standaard te maken. Niet vóór dat de koers van het geld internationaal wordt vastgesteld op de basis van de koopkracht van het goud en niet vóórdat de tarieven-ontwapening een feit is geworden, zullen wij in staat zijn het loon te standaardiseeren. Met dat loon wordt dan bedoeld een bedrag, waar beneden geen werkgever mag gaan en dat aan alle arbei ders de kans geeft op een behoorlijk leven. Dit standaardloon moet een minimum zijn en niet een maximum. Vóórdat wij trachten, dit loon vast te stel len, moeten wij den levensstandaard gesta biliseerd hebben. Zoo lang de prijzen der ar tikelen van dagelijksch gebruik voortdurend schommelingen vertoonen en zoo lang het standaardloon, vandaag of morgen tot aller voldoening vastgesteld, In den loop van eeni ge dagen of weken, een deel van zijn koop kracht kan verliezen, zal dat standaardloon een onzeker karakter behouden. Wij moeten daarom nauwkeuriger berekenin gen maken die in direct verband staan met de werkelijke feiten en de cijfers, die de kostprijzen der goederen beheerschen, vóór wij over vaststelling van een standaardloon kunnen spreken. Bovendien deze verandering schijnt niet mogelijk te zijn zoolang de koopkracht van het geld aan schommelingen onderhevig is. Het zal daarom noodig zijn een internatio nale munt in het leven te roepen met. een vaste waarde, zoodat de koopkracht onver anderd blijft. Wanneer ik deze redeneering volg tot haar logisch einde, moet ik toegeven dat het aan nemen van een vaste, internationale munt alleen mogelijk is met de instemming van alle landen. Zulk een verandering kan alleen teweeggebracht worden door alle landen tot elkaar te brengen in een Europeesche of al gemeene economische federatie. Dan zouden de excessen en de dwaasheden van de tarie ven-oorlogen wel moeten ophouden, omdat het geld, in algemeen gebruik, een vaststaan de waarde zou hebben, die do uitdrukking zou zijn van de waarde (óók vaststaand) der goederen, zoodat er een einde zou komen aan den wedijver tusschen de landen met in waarde verminderde valuta en die met va luta, waarvan de waarde dezelfde is geble ven. In den tegenwoordigen toestand van anar chie, waarbij beschermende invoerrechten den internationalen wedijver op buitenge woon nadeellge wijze te hulp komen, bestaat de algemeene neiging, de loonen te vermin deren ten einde ook de kosten van de uit te voeren artikelen geringer te maken, zon der dat men bedenkt dat deze practijken ook de koopkracht van een volk kleiner maken. Zij die meenen, dat Engeland en Rusland buiten zulk een algemeene Europeesche or ganisatie zouden kunnen blijven, vergissen zich. Engeland, ofschoon van het vasteland door de zee gescheiden, is er door groote belangen mede verbonden. De stelregel van de „splen did isolation" heeft geen beteekenis meer. sinds groote economische veranderingen in de Britsche dominions en koloniën tot stand zijn gekomen. De koloniën vormen niet langer een vei lige en geschikte markt voor de Britsche in dustrie: in de eerste plaats omdat zij zelf langzamerhand industrieën krijgen en ten tweede omdat, daar zij niet langer meer ge heel afhankelijk van het moederland zijn, zij niet langer verplicht zijn om in Engeland tc koopen als zij het doen van inkoopen er gens anders voordeellger vinden. De meeste koloniën zijn langzamerhand zelf in staat om hun ruwe grondstoffen te behandelen; bovendien kan Engeland niet alles wat het noodig heeft, vinden in zijn eigen koloniën en dominions en het ziet zich dus verplicht ergens anders te koopen, dat wil zeggen: waar het het benoodigde maar goedkooper kan krijgen. Samenwerking met Rusland Is een quaestie van onontbeerlijke, ruwe grondstoffen en ge legenheid om handel te drijven. Na de jongste ontruiming van Duilsch bezet gebied hebben zich in eenige steden ernstige ongeregeldheden voorgedaan. De bevolking heeft van haar haat tegen de separatisten aetuiad door een zeer onbekookt optreden. Deze separatisten hebben tijdens de bezetting voor aansluiting bij Frankrijk geijverd. In Mainz werden zooals de twee foto's links aantoon en woningen van winkeliers geplun derd. De joto geheel rechts geeft een indruk van de. wijze waarop daar. tegen een separatist is opgetreden. Wij moeten daarom een vrede met Rusland sluiten op economisch gebied. De juistheid van deze bewering werd erkend door de In ternationale Economische Conferentie van Genêve (in 1927 gehouden) in den vorm van een met algemeene stemmen aangenomen ï'esolutie. niettegenstaande de moeilijkheden, veroorzaakt door het feit, dat twee bestaan de economische systemen geheel uitcenloo- pen. Deze nieuwe vredespolitiek moet rusten op den grondslag van eerbied voor contracten en beloften. Ik geloof dat het, door in deze richting te werken, mogelijk zal zijn toestanden te ver krijgen die standaardiseering der loonen toelaten. Men zou moeten beginnen bij de volgende industrieën: de mijnen, het vervoer (te land en ter zee)de ijzer-, staal-, en de chemische industrie en natuurlijk zou de landbouw niet vergeten moeten worden. Wanneer wij dit resultaat willen bereiken, moeten wij trachten de economische eenheid van Europa (Engeland hierbij inbegrepen) tot stand te brengen, zoodat een vrije circu latie van goederen en arbeiders kan plaats vinden. Op deze wijze ontstaat een gelijke toestand in geheel Europa. (Nadruk verboden). HOOFDEN VAN LAGERE SCHOLEN. EEN SERIE OVERPLAATSINGEN EN NIEUWE BENOEMINGEN. Door stichting van enkele nieuwe scholen en door verleend eervol ontslag wegens ziekte of wegens het bereiken van den 65-jarlgen leeftijd, zijn in den laatsten tijd (of zullen eerlang) tal van vacatures ontstaan als Hoofd eener School voor gewoon lager onder wijs. Die scholen zijn; a. School no. l, Nassaulaan 37 a. (Ontslag op verzoek, aan den heer A. van Ekeren, wegens 65-jarigen leeftijd, met ingang van I November a.s.); b. School no. 11, Spaarnwouderstraat 12. (Ontslag, op verzoek, aan den heer W. Kes, wegens ongesteldheid, met ingang van 1 Juni J.I.); c. School no. 15, Linschotenstraat 57 a. (Ont slag. op verzoek aan den heer B.. J. te Kiefte, wegens ongesteldheid, met ingang van 12 Mei J.I.); d. School no. 39. Pol 18. Spaarndam. (Ont slag, op verzoek, aan den heer J. Zuidweg, wegens 65-jarigen leeftijd, met ingang van 1 September a.s.); e. School no. 40, Middenweg 220. (Benoe ming van den heer E. Marcina tot Hoofd van de Dag-openluchtschool) f. School aan de Van Zeggelenstraat. /In gebruikneming met 1 September a.s.: bij raadsbesluit van 25 Juli 1928 aangeduid als „School no. 41"); e. School aan de Wilgenstraat. (Aan te dulden als „School no, 42", en voorloopig te huisvesten in het schoolgebouw aan de Over- tonstraat) h. Twee scholen aan de Weltevredenstraat. (Ingebruikneming met 1 Septemebr a.s.; aan te duiden respectievelijk als „School no. 43" en „School no. 44"). B. en W. stellen voor In de volgende ge vraagde overplaatsingen te bewilligen: P. Bakker van school 9 in dc Temoeliers- straat (die met den nieuwen cursus nog slechts 4 klassen zal tellen) naar de nieuwe school 41 (van Zeggelenstraat). D, Legult. van school 31 aan het Klein Heiligland (die voor opheffing in aanmer king komt) naar school 35 in de Overton- straat. De heer O. de Wit van school 35 in de Overtonstraat naar school 1 aan de Nassau laan (van 1 Sept. t-ot 1 November zal de heer de Wit tijdelijk dienst doen te Spaarn dam). J. Over van school 36 In de Soendastraat naar de nieuwe school 44 in de Weltevreden- straat. W. G. F. Sant van School 38 aan den Rijks straatweg naar school 42 in de Wilgcnstraat. Voor de nieuwe benoemingen zijn de vol gende voordrachten aan den raad overge- Iegd: A. Voor Hoofd van School no. 9: 1. J. H. H. Timmermans. Hoofd te Arcen en Velden. 2. G. de Groot, Hoofd te Drach ten en 3. C. Schipper. Hoofd te Brielle. B. Voor Hoofd van School no. 11: 1. M. A. van Heuven, Onderw. School 19 te Haar lem: 2. J. H. Kuijper, Onderw, School 8 te Haarlem; 3. W. Barneveld, Onderw. Schooi 18 te Haarlem. C. Voor Hoofd van School no. 15: 1. J. Houwen. Hoofd te Enschedé, 2. G. F. Vlekken, Hoofd te Amsterdam cn 3, H. B. Eekhuis, Hoofd te Den Ham. D. Voor Hoofd van School no. 36: 1. A. J. van Eerden, Hoofd te Winterswijk, 2. J. A. C. Bleeker, Hoofd te Breukelen, en 3. S. Syben- ga. Hoofd te Zeist. E. voor Hoofd van School no. 38: 1. S. Wel- Iinga, Onderw. School 37 te Haarlem. 2. W. Koutstaal. Onderw. School 36 te Haarlem, en 3. J. L. Munnik, Onderw. School 1. F. Hoofd van School no, 391. B. Bulthuis, Onderw. School 24 te Haarlem. 2. G J. Bet- tink. Onderw. School te Haarlem, en 3 W. W. Weide, Onderw. School 14 te Haarlem. G. Voor Hoofd van School no. 43: 1. G. van Hees, Hoofd te Amsterdam. 2. M. A. J do Bruijn, Hoofd te Delft, en 3. D. Dangermond. Hoofd te Beverwijk. Nieuws uit Indië. POLITIE-OPZIENER VERMOORD. DOOR EEN DIEF, DIEN HIJ ZOCHT. Aneta meldt uit Medan, dat de detache- ments-commandant der veldpolitie te Kaban- jahe, gelegen in de onderaf deeling der Karo- landen. afdeeiing Simeloengoen en de Karo» landen Gouvt. Oostkust van Sumatra do politie-opziener de Ruytcr bij een onderzo. naar een pasar-diefsta lüoor een Batakker vermoedelijk een lid van de dievenbende, met een mes in den rug gestoken is. liet slacht, offer van zijn plicht is zeer kort daarop over leden.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5