MUZIEK GASFORN uIZEN HAARLEM'S DAGBLAD NATIONAAL CONCOURS VAN HAARL. POLITIE MUZIEKKORPS. Tweede week. De Zaterdagavond. Na den inspannenden voorarbeid dien de vereeniging zich getroostte, volgen dagen van intense vermoeienis voor het uitvoerend comité (en jury). Zoo duurde den vorigen Zondag voor hen de werkdag juist een half etmaal, en ditmaal nu er in den marschwed strijd niet minder dan twaalf korpsen uit komen en het eigenlijk concours niet min der dan zeventien mededingers telt, zal het behartigen van de algemeene belangen een taak zijn, die het uitv. comité zich nog lang zal herinneren. Voor hen, en voor die leden der feestgevende vereeniging, zooals voor de •commissarissen van begeleiding, de controle commissie en tutti quanti mag het dus als een lafenis gelden, een avond van dit vóór concert, gegeven door „Kunstkring"-Haar- lenn ongestoord te kunnen genieten. Uitgezocht zomerweer; het heerlijke Bron- park, een lofwaardige muziekuitvoering, het zij hun hartelijk gegund. Maar ook voor hen, zonder wie het Politie ^muziekkorps de moeilijke tien jaren zeker niet was te boven gekomen (en hier duiden wij op den lof- waardigen steun van donateurs en kunst lievende leden), mocht het als vergoeding voor dien steun gelden een concert te kun nen bijwonen in deze omgeving. Een concert, dat evenals dat op den openingsavond, veel genot gaf. Ja waarlijk, het is een verblijdend tee ken, tijdens zco'n concert zijn meening versterkt te zien, dat wij met onze dilettan ten-muziekkorpsen op den goeden weg zijn. Niet élechts dat de studielust der leden de 'mogelijkheid opent, het gehalte der uitge voerde muziekstukken op hooger peil te bren gen, maar ook de meerdere zorg, die besteed wordt aan het kiezen van een goed dirigent, spreekt een woord mee. Voor een korps als „Kunstkring", Spaarndam, dat onder Peter Wit Jr. Zondag zal uitkomen in de eere-afdeeling fanfare, is natuurlijk het voldoen aan deze hoogere eischen conditio sine qua non. Maar de luisteraars zijn er mee gebaat, een goed aangeschreven corps te mo gen aanhooren. Al brengt het zijn eigen ge not mee, de verrichtingen der lagere afdee- lingen waarin dikwijls buitengewoon goed werk wordt geleverd, kritisch te kunnen be luisteren. Hiervoor evenwel is de wedstrijd. Bezen avond nu zijn we op een concert. Na de kernig gespeelde, want goed geryth- meerde „Stars and Stripes" was zeker Men- delssohns „Heimkehr aus der Frem.de"- ouverture, een stuk, dat de moeite loont, het aandachtig te beluisteren. Twee malen werd dat werk gespeeld. De uitvoering na de pauze muntte uit door de klankschoone en goed gefraseerde weergave der langzame deelen. Evenwel werd vermoeidheid der orkestleden oorzaak, dat het Allegro nu niet meer onge rept tot ons kwam. „Kunstkring" speelde nl. niet minder dan negen stukken, waaronder ib.v. „Cortège étincelante" van Popy, Alcee van Rogist-er en zeker ook Vlessing's „Ouver ture Symphonique" als belangrijke bijdragen mogen gelden, de waarde van dit concert hoog aan te slaan. Men verzuimde van den muziekkoepel uit bekend te maken dat Strauss werd vervan gen door Kessels. Allicht om geen gevaar te loopen, den muzlekzin vair, het .publiek te beleedigen, dat het schuimende Wiener xythme heusch wel weet te onderscheiden van een pseudo-wals als „Voix roumaine". Naast den ingelaschten marsch „Pro arts" (die Antigone van Rousseau verving) deed Wit's naast onloochenbare reminiscenties heeft het „Moll dur marsch" het lang niet slecht, want een eigenvormgeving. die prettig aandoet. Een zeer goede herinnering aan dit con cert zal ook blijven de zin voor mooi verzorg de klankgeving. die zich inzonderheid uitte in Vlessing's „Ouverture Symphonique". Zondagmiddag. Voor den Marschwedstrijd was er een men- schenmassa op de been, zooals dit op een volksfeest het geval is. De twaalf korpsen waren alle opgekomen ,al zag „Harmonie"- Amsterdam zich een ander rangnummer toe gewezen, wijl dit korps niet tijdig aanwezig was. Op de Dreef was evenals de vorige maal de orde stipt gehandhaafd en zoo schreed er elke vijf minuten onder de feestelijke to nen van een marsch een der deelnemende korpsen langs de twee dicht opeengepakte hagen van toeschouwers en luisteraars. De jury heeft bij die gelegenheid de handen' vol. Want niet alleen dat de muziek haar be langstelling heeft, maar ook de wijze van marcheeren bespiedt zij met argusoogen; het moet zijn ordelijk en gericht. De paslengte moet de voorgeschreven lengte van 75 cM. hebben (waarvan natuurlijk de jongenskorp sen mogen afwijken); het tempo bedraagt 120 passen per minuut. Tegen dezen eisch werd nog al eens gezondigd. Men kon dan ook licht constateeren met het horloge in de hand, dat hieraan slechts drie der korpsen voldeden. Per 5 seconden moesten immers worden gemaakt 10 passen. Hieraan nu vol deden het jongensharmonie korps „Jong Ex celsior", Amsterdam; verder „St.-Caecilia", Voorburg en „Knapenfanfare Nieuwendam- merham", drie waren er van elf passen; een vijftal van twaalf, terwijl zelfs een van der tien passen werd opgemerkt, wat deze korp sen natuurlijk bij de jury zullen zien aange merkt als een deficit in hun werk. Voor het meerendeel der hoorders gold echter de kwa liteit der muziek en ook wel de wijze waarop werd gemarcheerd; energiek, en zonder zichtbare of hoorbare vermoeienis. Alles te zamen genomen was een gang naar de Dreef de moeite overwaard, en dit was duidelijk genoeg aan het publiek te merken. Op den uitslag konden de meesten echter niet wachten; deze heeft plaats tegelijk met den uitslag van het Mid dag - c oncours dat om een uur in den namiddag aanving, en dat hoogst prijzenswaardig werd geopend door Piet Swager's Jongensharmoniekorps „Jong Excelsior" uit de hoofdstad. Swager is een geducht concurrent op zijn gezonde muzikale opvatting en zijn markant rythrne reageert het opgetogen publiek immer spon taan. Het korps heeft in de 3e afdeeling har monie een schitterend figuur gemaakt. Hier tegen is, onbegrijpelijk genoeg, de eerste afd. harmonie geducht afgevallen, want noch „Harmonie" Amsterdam, noch „St.-Caecilia", Voorburg, beschikten over voldoende klarinet ten-materiaal. En ook „Tuindorp" uit de hoofdstad was in dit opzicht gelukkig, wat natuurlijk aan de prestaties van den dirigent A. Meyns niet afdoet. Met zijn beter ge- MAANDAG 7 JULI 1930 schoolde korpsen zal hij dan ook ongetwij feld de volgende week revanche nemen. „St.- Caecilia", Alkmaar voldeed meer, wat de kleur en de technische ontwikkeling van het hout betreft, maar het mocht ook aan dir. Joosten niet gelukken, deze afdeeling in een volmaakter licht te plaatsen. In de derde afdeeling fanfare konden op merkelijk genoeg, alweer de piepjonge leden van „Nieuwendammerham" uit de hoofdstad het meest voldoen. Dat was alles zuiver hel der beschaafd. „Noch het korps uit Maarssen minder nog „Kunstgenot" uit Amsterdam konden de vergelijking met het knapenkorps doorstaan, en ook Purmerend vermocht niet te voldoen, wijl de voordracht niet kernig was. In de afdeeling uitmuntendheid fanfare, trokken door hun uiterlijk de Volendammers zeer de aandacht, doch hun muzikale pres taties, hoe verdienstelijk overigens, bleken toch voor deze afdeeling niet toereikend. Be ter voldeed „Volharding" Ilpendam, dat voor al zijn vrije werk zeer goed vertolkte. Ten leste spande hier „Helder's fanfarekorps" de kroon. Hier was onder uitnemende leiding, een klankkleur verkregen, die ons herinnerde aan die der beste fanfarekorpsen, en ook de Suite oriëntale was tot de laatste noot het aanhooren overwaard. „Kunstkring" Spaarndam, kwam uit in de eere-afdeeling fanfare en had alzoo alles nog een graad of wat mooier uit te voeren dan de voorgaande korpsen, 't Is waar, de ouverture „Heimkehr aus der Fremde" vol deed me nu beter dan Zaterdagavond op het concert, maar het mooie, nobele klank- timbre van „Helder" bereikte het niet, zoodat hier de volgorde wel degelijk parten speelde aan Kunstkring, mede in aanmerking geno men dat het uitkwam in een hoogere afdee ling. Na dit alles was de beurt aan de eere-af deeling harmonie, waar drie korpsen het ballet uit „Henri VIII" van Saint-Saëns had den uit te voeren. Voor dilettanten is dit een opgaaf van je welste, en het is tenslotte zaak de sfeer van het symphonie-orkest zoo dicht mogelijk te benaderen. Met alle respect voor „St.-Mathias", Warmond en ook voor „L. J. Coster", Haarlem, gelukte dit slechts ten volle aan „Kunst na arbeid" Hoorn. De onge looflijk knappe prestaties van dit korps zijn moeilijk los te maken van het excellentie di- rigeeren en Rich. Heuckeroth Jr. Onder zijn inmuzikale en hoogst bekwame leiding klonk niet alleen alles subliem, maar de muziek- zin van den meest verwenden hoorder werd in elk opzicht bevredigd. Gaat het met onze harmonie-gezel?chappen dezen weg op, dan behoeven we ons zelfs voor de allerbeste Engelsche korpsen die men zoo veelvuldig langs Daventry kan beluisteren, niet te schamen. Zouden tenslotte de jongenskorp sen dien weg niet helpen vergemakkelijken? Het korps uit Hoorn, heeft ons o.m. aan gaande hobospel, de bediening der pauken, het behandelen der trombones, veel geleerd, waarmee men zijn voordeel kan doen. Het Ilaarlemsche korps had nog de verdienste, dat het de zware opgaaf van het verplicht werk uitvoerde in een vlottend tempo, maar jammer genoeg kon de stemming ons niet geheel bevredigen en ook misten we de noo- dige kleurgeving, die ons bij het aanhooren innerlijk verwarmt. Eerst des avonds om acht uur, het oogen- blik, alzoo dat de eere-wedstrijd behoort aan te vangen, was het middagconcours be ëindigd en maakte de jury, die evenals de vorige week bestond uit den heer A. C. Wil- leumier (Zwolle) en uit de volgende Haar lemsche toonkunstenaars, de heeren Ed. van Beinum, R. van 't Hoff, K. II. Kerkhoff en Mart. J. Lürsen, den uitslag bekend, lui dend als volgt: 3e afd. harm. „Jong Excelsior", Amsterdam le prijs, 309 punten. 3e afdeeling fanfare: „Kunstgenot" Amsterdam, 3e prijs 190 1/2 punten. „Nieuwendammerham", Amsterdam, le pr. 308 1/2 p. „Twijnstra's oliefabr.", Maarsen, 3e pr. 188 punten. „Kunst na Arbeid", Purmerend 3e prijs 190 1/2 p. le afdeeling harmonie: „De Harmonie", Amsterdam, geen pr. 163 p. „St. Caecilia", Voorburg, geen prijs 138 12 punten. „Tuindorp", Amsterdam, 3e prijs, 180 p. „St.-Caecilia", Alkmaar, 2e pr. 273 p. Afdeeling Uifcm. fanfare. „Wilhehnina" Volendam, 3e pr. 184 1/2 p. „Volharding", Ilpendam, 2e pr., 335 1/2 p. „Helder's fanf. korps", le pr. 335 1/2 p. Eere-afdeeling fanfare: „Kunstkring", Haarlem-Noord 2e pr. 270 1/2 punten. Eere-afdeeling harmonie: St. Mathias", Warmond 3e pr. 180 p. „Kunst na Arbeid" Hoorn le pr. 350 p. (voor alle „vakken" het cijfer 10, en alzoo met bijzondere felicitatie der jury). „L. J. Coster", Haarlem, 2e pr. 245 p. Tevens werd bekend gemaakt de uitspraak van den marschwedstrijd, luidende: „Nieuwendammerham", Amsterdam le prijs 189 punten. „Twijnstra", Maarsen, 2e prijs 151 pun ten. „Helder's fanf airecorps" 3e prijs 145 pun ten. „St. Caecilia", Voorburg, 4e prijs 139 pun= ten. „Lourens Jansz. Coster", Haarlem 5e prijs 138 punten. „Kunst na Arbeid", Hoorn. 6e prijs 134 punten. Zondagavond- De Eere-wedstrijd kon nu vanzelfsprekend niet aanvangen vóór negen uurhalf tien. Er was geen groot aantal eerste prijswinnaars zoodat men nu zeker mocht zijn, in den eere wedstrijd te zullen hooren slechts die korpsen die 't volste recht hadden daarin uit te komen. Breedvoerig had de jury haar tsandpunt uit eengezet, slechts dan een eersten prijs toe te kennen, wanneer hiervoor alle factoren aanwezig waren. Mocht deze zienswijze ook al ontstemming wekken bij korpsen, die voorheen op al te lichte wijze zich slechts eerste prijzen zagen toebedeeld, zij is toch de eenige juiste; en met het handhaven van den strengsten maatstaf zijn de korpsen zelf het best gebaat, wijl zij zich in een afdeeling waarin zij alsnog niet thuis behooren, wel heel onwennig moeten gevoelen. Immers: te moeten kampen tegen korpsen die in elk opzicht hooger staan, kan slechts teleurstelling geven en het meest is hiermee nog gedupeerd het publiek, dat dit dan meestal onvoldragen werk verplicht is aan te hooren. Het is ook een der oorzaken geweest, waardoor langen tijd het ernstig luisterend publiek zich heeft afgekeerd van het con cour swezen. Men hoorde alzoo dezen avond in den eere- wedstrijd een viertal korpsen, waaronder het knapenkorps „Jong Excelsior", Amsterdam uitvoerde „L'attente fait mourir". De heer P. Swager demonstreerde overduidelijk hoe hij bij zijn jonge executanten werkt op juiste loonvorming, die ook het sterkste forte ver draagt. Het andere knapenkorps uit de hoofd stad (..Nieuwendammerham") onder leiding van dir. Peters voerde uit „Humanité", van Gcdenne en gaf als extra nummer „Volx roumaine" van Hessels. Ook hier viel gezonde toongeYing, gezonde opvatting te constateeren, al moest het, wat technische volmaaktheid aangaat, voor het voorgaand korps onder doen. Na deze twee 3e afdeellngskorpsen was er op eenmaal de sprong naar die der hoogste afdeelingen. „Helder's fanf. korps" droeg .voor .Ouverture roinantiquo" vanKéler Béla en deed ook daarin zijn mooie baskieuren bewonderen, meer nog in de toegift „Néron", dat klankvol en met veel geluk werd uitgevoerd, waar 't eerst genoemde stuk spijtig genoeg in de hoogc registers eenige maten lang technisch te kort schoot. Ten leste kwam de clou van den avond, „Kunst na Arbeid", Hoorn. Het prachtkorps voerde uit de ouverture „Raymond" van Thomas. Het eenige vlekje dat we opmerkten, was in de unisono-passage in den aanvang (eerste maal). Nadien gaf het nog eenmaal een excellente vertolking van 't ballet .Henri VIII" waarmee het des middags te recht zulk opzien had gebaard. Het schoone hobo-spel trok ook nu weer zeer de aandacht. En nog eenmaal werden hoorders vergast op een technisch en muzikaal knappe ver» tolking van Beethoven's „Egmont"x>uverture, een waarlijk .grootsch slot voor dezen belang rijken dag. Tegen half twaalf werd door de jury bekend gemaakt bet puntental, door de vier korpsen in dezen eindkamp behaald. Het bedroeg voor de vier korpsen (in volgorde) 278, 183 1/2, 208, 295. Ter vergelijking moge hier nog volgen het puntental, behaald den vorigen Zondagavond n.l. 162 1/2, 293 1 2, 211, 259 1/2. De lezer trekke zelf de conclusies. Natuurlijk zal hij nog hebben af te wachten, ohe de volgende week de wedstrijd zal uit» vallen. In den marschwedstrijd zullen alsdan uitkomen acht korpsen, maai de middagwed strijd zal ongetwijfeld de belangstelling ge nieten, die zij alleszins verdient. Het gehalte der korpsen en ook de muziek, die alsdan wordt, uitgevoerd, beloven ongehinderd ge nieten in het rustige park van het Bronge bouw? Dat ook nu weer het geheel vlot en orde lijk verliep, mogen wij dank weten aan be stuur en leden van Haarl. Politle-muziek- korps, aan wie geen moeite te veel bleek, het den luisteraars aangenaam te maken. G. J. KALT. HET JUBILEUM VAN C. L. F. SARLET. Onze collega C. L. F. Sarlet, redacteur-ver- slaggever van de Stads-Editie der Opr. Haarl. Crt.. die Zaterdag den dag herdacht, dat hij 45 jaar achtereen in de journalistiek werk zaam was, heeft op een ondubbelzinnige wijze ondervonden, hoezeer men in een breeden kring zijn persoon en zijn werk waardeert. Velen hebben hem en zijn vrouw ter receptie in Hotel „Lion d'Or" ae hand gedrukt en ge- lukgewenscht en de hoop uitgesproken, dat hij nog vele jaren voor de gemeenschap werkzaam mocht zijn Het glanspunt van zijn feest was natuur lijk de huldiging door het hier ter stede op gericht comité, die behalve door een groot aantal leden van dit comité en door wet houder Mr. J. U. J. E. Heerkens Thijssen ook dóór den heer A. D. Huijsman namens de di rectie van de Opr. Haarl. Crt. werd bijge woond. Toen de jubilaris en zijn vrouw op de voor lien bestemde zetels hadden plaats genomen, nam de heer J. H.. van Oosten, voorzitter van den Haarl. Journalistenkring, het woord. „Geachte heer 'Sarlet", aldus spreker, „in uw journalistieke loopbaan hebt gij vele ju bilea bijgewoond en vele redevoeringen, die gij wel naar waarde wist te schatten, moeten aanhooren Gij kunt ér echter van op aan, dat de hulde, die u thans gebracht wordt, geen opgeschroefde is. Geen woord zal on echt zijn. Ik zal slechts woorden uiten, die uit het hart komen. De vrienden van den heer Sarlet hebben gemeend dit 45-jarig tijd vak te moeten afsluiten met een erkenning van zijn verdiensten omdat hun daartoe bij zijn veertigjarig feest de gelegenheid ontbro ken heeft en hoe aantrekkelijk de persoon van den heer Sarlet. bij een groot deel van de Haarlemsche burgerij is, bleek afdoende in de laatste weken toen het jubileum bekend werd en het idee rijpte om hem te huldigen. Zelden viel het samenstellen van een eere comité en dan nog wel een zoo voornaam eere-comité zoo gemakkelijk als bij deze gelegenheid. Ook bij de samenstelling van het huldigingscomité moest de grootst mo gelijke beperking in acht worden genomen, omdat anders de lijst van namen te lang zou zijn geworden Dit alles teekent de verdien sten van den heer Sarlet als journalist èn als goed Haarlemsch burger. Ik kan niet be ter doen dan voor dit jubileum deze twee ge dachten aan elkaar te koppelen. Om de groote liefde voor dat vak hebt gij de journa listiek als uw beroep gekozen Voor uw leven dige natuur was de kantoorkruk van de ge meentesecretarie van De Rijp wat hoog en smal. Maar die eerste liefde voor het metier is u bijgebleven uw heele lange leven door; zij is de zuurdeesem geweest van uw dage- lijksclien arbeid: die heeft gemaakt, dat gij de journalistiek hebt beschouwd als een prie sterschap, als een middel om het algemeen welzijn te dienen. Daarom zijt gij een goed journalist. Er kwam nog bij dat gij een warm sociaal voelend mensch waart, met belang stelling voor alles wat belangstelling verdient Is het niet opmerkelijk, dat uw eerste verslag ging over het uitstapje van een sportver- eeniging? Dat was. men vergete het niet, 45 jaar geleden in een tijd, dat de sport nog lang niet die plaats in onze samenleving in nam, als haar thans is toebedeeld Gij zijt een gemeenschapsmensch in den besten zin van het woord. Nooit hebt gij geweigerd in bestu ren van vereenigingen zitting te nemen; Jang is de lijst van verenigingsbesturen, waarin gij zitting hebt. of gehad hebt; overal was de heer Sarlet een welkome gast. op wiens oor deel groote prijs werd gesteld, op wiens vriendschap men bouwen kon. En is het merkwaardige van uw journalistieke werk dat gij dien arbeid zoo harmonisch hebt la ten samengaan met uw fijngevoelden bur gerzin.. Het Is het. ideaal van iederen journa list om met zijn pen en met de talenten, die hem gegeven zijn, de menschheid te dienen. Gij zijt in de gelukkige omstandigheid ge weest door uw pen directen Invloed te heb ben op den gang van zaken in uw omge ving. Wat u mooi toescheen en goed hebt gij geprezen en bevorderd. Het goede hebt gij opgebouwd. Wie goed deedt, hebt gij met een woord van lof voldoening geschonken en aangezet tot nieuwe daden in het belang der gemeenschap. Wat u slecht voorkwam hebt gij gehekeld in correcte taal. Het algemeen belang stond bij u op den voorgrond: de bloei van Haarlem ging u ter harte. Dat Haarlem in de laatste veertig jaar op gelukkige wijze is uitgegroeid van kleine tot flinke provin ciestad, is ook voor een deel uw werk. De heer Van Oosten dealde mede, dat deze huldiging de bedoeling heeft om relief tc ge ven aan net levensbewerk van den heer Sar let; hij hoopte dat de herinnering aan deze ooger.blikken voor den heer Sarlet in zijn dalenden levensavond een nimmer opdro gende bron zou zijn van blijde gedachten. Het comité heeft, om dat gemakkelijker te maken, den vorm van een geschenk geko zen. Het heeft zelf geen keus willen doen, omdat wanneer aan jubilarissen een verlan- genslijst je wordt opgevraagd dit in den regel een beschroomd antwoord uitlokt van den betrokkene. Namens het comité overhandigde spreker den heer Sarlet een enveloppe; hij noodigde hem uit, zelf een geschenk uit te zoeken. Spreker voegde hierbij een album met de namen der schenkers. Zich daarna richtende tot mevrouw Sarlet, legde de heer van Oosten er den nadruk op, dat zij een voorbeeldige steun voor haar man is geweest en het recht heeft in de hem gebrachte hulde te deelen. Als men het levendige temperament van den heer Sarlet vergelijkt met de groote kalmte van zijn vrouw, zei spreker, dan be grijpt men, dat de talenten van den heer Sarlet in de smeltkroes van die kalme be rusting gelouterd zijn. Het devies van Wil lem den Zwijger: saevis tranquillus in undis (rustig te midden der grimmige baren) moet ook haar devies wel zijn. Spreker hoopte dat zij beiden nog vele jaren in goede gezond heid van elkanders tegenwoordigheid zouden mogen genieten (Applaus). Mr. HeerkensThijssen verklaarde er prijs op te hebben gesteld om hier ook een woord te spreken, want hij kent. den heer Sarlet al heel lang. „Toen ik den heer Van Oosten met zulke bezielende woorden uw be scheidenheid hoorde prijzen", aldus spreker, kwam er een gebeurtenis van veel vroeger in mijn herinnering. Ik was toen nog ambte naar aan 't gouvernement. Mijn thans reeds lang overleden Griffier waarschuwde mij te gen journalisten, die graag een graantje willen pikken, dat niet voor hen bestemd is. Ik ben dus altijd tegenover journalisten een weinig wantrouwend geweest, maar nooit tegenover den heer Sarlet. Door hem heb ik begrepen, dat een journalist ook wel eens anders kan zijn. De heer Sarlet was altijd bescheiden, maar zijn werk werd toch steeds buitengewoon gewaardeerd en dat is toch de hoofdzaak" Spreker eindigde met de hoop uit te spreken, dat de heer Sarlet r.cg vele jaren zijn goede gaven aan Haarlem ten beste mag geven. (Applaus). De jubilaris dankte ontrcerd voor de waar- dcerende woorden en het geschenk en drukte er zijn blijdschap over uit, dat zijn vrouw in de hulde had mogen deelen. Het album is schitterend gecalligrafeerd door den heer G. A. Luitingh en door me vrouw L. van Braam Houckgeest-Van Dob- ben keurig verzorgd. Ket is voorzien van de volgende opdracht: 18851930. Aan C. L. F. Sarlet de Soiron wordt in erkenning en waar-' deering van zijn verdiensten in een thans 45-jarige loopbaan als journalist dit boek met onze handteekeningen aangeboden, Haarlem, 5 Juli 1930". Velen maakten van de gelegenheid ge bruik om den jubilaris geluk te wenschen. Telegrammen van gelukwensch waren nog ingekomen van Mevr. de wed. Jhr. A- W. G. van Riemsdijk en van de oud-hoofdredacteu ren der Opr. Hrl. Crt. Van Wickevoort Crom- melip en Van Waveren. Verder nog een te legram van Jhr, Mr. D. E. van Lennep. DE VRIJE HALVE DAG VOOR WINKELPERSONEEL. De Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten heeft aan de bestu ren der afdeeling Haarlem van den Algemec- nen Nederlandschcn Bond van Handels- en Kantoorbedienden, van de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging van Christe lijke Kantoor- on Handelsbedienden en van de afdeeling Haarlem van den Nederland- schen R.K. Bond van Handels-. Kantoor- en Winkelbedienden ten vervolge op de bespre kingen van 6 Mei meegedeeld, dat de Mid denstandscentrale zich krachtens de door haar ingestelde enquête tot in uiterste in stantie zal blijven verzetten tegen een uni forme winkelsluiting. Zij verklaart zich evenwel bereid om teza men met de plaatselijke besturen der organi saties de werkgevers der leden van de orga nisaties te gaan bezoeken om hen te over reden een vrijen halven middag te geven, indien dit tenminste overeen te brengen ls met de goede exploitatie van de zaak of het bedrijf. Mochten de besturen der organisaties me nen. dat op deze voorwaarden, welke de Middenstandscentrale in het belang van den Haarlemschen winkelstand zegt onverkort te moeten blijven handhaven, een verdere bespreking achterwege kan blijven, dan zal de Middenstandscentrale zich daarbij neer leggen. OPSPORING VERZOCHT. De burgemeester van Enkhuizen verzoekt de opsporing van een persoon, vermoedelijk genaamd Jan Herman Kraayenbrink, gebo ren 20 December 1894 te Dinxperlo. monteur, zich ook noemende ingenieur Bos. Deze per soon huurt bij meerdere autoverhuurders een wagen en verplaatst zich snel door h*bt gc- heelc land. Betaling blijft achterwege, terwijl dan mede getracht wordt, onder bedricgelijke voorgevens, geld ter leen te krijgen. Burgemeester J, Walker overhandigt den medailles van de stad New-Yörk. Op de otc Dijkburgemeester Walkert Kingsjord Smith, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Fa. GEBRS. BRAKEL OPHIAPLEIN 6-12 - TELEFOON 10533 PROF. DR. W. M. VAN DER SCHEER. INTREEREDE ALS HOOGLEERAAR TE GRONINGEN. De nieuwbenoemde hoogleeraar in de psy chiatrie en de neurologie aan de universi teit te Groningen, prof. dr. W. M. v. d. Scheer tot nu toe directeur van het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort, heeft Zaterdag zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een rede „Een blik in het arbeidsveld van den psychiater, klinische en sociale psychiatrie". Hij heeft hierin de volgende gedachten ontwikkelt: In de moderne gestichten gaat het rustig toe. Men kan het gesticht tot een klcino maatschappij hervormen, waarin orde en regelmaat, doch vooral arbeidzaamheid heerscht. De taak van den psychiater ligt echter niet uitsluitend in het gesticht, doch ook daarbuiten. Zijn invloed dient uit te gaan op bijna ieder gebied van maatschappelijke zorg. Hiertoe is noodig bestudeering van de klini sche zoowel als van de sociale psychiatrie. Prof. Van der Scheer vestigde voorts de aandacht op het belang van de bcstudoe ring van lichamelijke afwijkingen voor den psychiater, de beteeken is van de somatologi- sc.he richting, de humoral pathologie, de hor- monologie en de biologische chemie. Bij de studie der klinische psychiatrie komt voorts die der sociale psychiatrie. Met betrekking tot het laatste stelde de hoogleeraar het belang van voor- en nazorg in het licht. Dit wat het, pract.bche gedeelte betreft. Het wetenschappelijk deel zal moeten trachten de oorzaken uit de maatschappij te leeren kennen, welke de geestesstoornis te weeg brengen. Spr. noemde hierbij de hygiëne van het moederschap, een terrein, waarop gynaecoloog-obstetricus en psychiater-neu roloog gezamenlijk belangrijk werk kunnen verrichten. Ook de opvoeding roerde spr. aan. De vraag in hoeverre de eischen, welke men tegenwoordig op de scholen aan de kin deren stelt van nadeelIgen invloed zijn op de ontwikkeling van het voor schadelijke in vloeden zeer vatbare hersenweefsel ls zeer be langrijk en kan niet zonder de hulp en med?- werking van den paedagoog worden opgelost De psychiater zal zich voorts blijven bezig houden met eugenetische vraagstukken en met de criminaliteit. Doch bovenal zal het zijn taak zijn om door het brengen van juistere begrippen bij het publiek aan ieder duidelijk te maken, dat de krankzinnige in beginsel niet op an dere wijze door de wet behandeld dient te worden, dan de gewone zieke. Onze ver ouderde krankzinnigenwet zal óf geheel ver anderd moeten worden óf plaats moeten ma ken voor een geheel nieuwe wet op geeste lijke volksgezondheid, zooals door den in specteur voor het Staatstoezicht op Krank zinnigen, dr. Schuurmans Stekhoven, als nieuw denkbeeld enkele maanden geleden in den „Geneeskundige Gids" is geopperd. Er ligt nog een ontzaglijk onontgonnen veld braak, waarbij samenwerking tusschen de psychiatrie en do andere takken van medische en sociale wetenschappen onafwijs bare eisch is. Met de gebruikelijke toespraken is prof. Van der Scheer daarna geïnstalleerd. ZANG EN VRIENDSCHAP TE 's GRAVENHAGE. Zaterdagavond gaf „Zang en Vriendschap" met de eveneens 100-jarige Kon. Zangver- eeniging ..Cecilia" een concert ïn het Kur- haus tc Scheveningen. Beide mannenkoren gaven, ondanks de warmte, het beste dat ze geven konden. Cecilia, onder Henk van den Berg, de min dere in ledental van Zang en Vriendschap, had veel succes met de vertolking van „De Rots" en „Zegepraal"; Zang cn Vriendschap, onder Lieven Duvosel, zong op schitterende wijze „Groot is dc Heer" en „La Chanson des Vagues". Het niet zeer talrijk publiek toonde zich met het gehoorde zeer ingenomen. Te half een keerden de Haarlemsche zan gers in hun woonplaats terug. Zooals men weet. zullen beide vereeni gingen in de maand September hier ter stede een herhaling van dit concert geven. WAARSCHUWING. De commissaris van politie te Bussum waarschuwt tegen de handelingen van C. van Staal, uitgever van adresboeken, wonende te Bussum, Huizerweg 202 i vroeger 236). Van Staal reist als advertentiecolporteur voor door hem uit te geven adresboeken en geeft 10% korting wanneer te plaatsen adverten ties bij vooruitbetaling worden voldaan. In verband hiermede wordt in overweging ge geven hem geen gelei ter hand te stellen, aan gezien ook bij verhaling is gebleken, dat zijn adresboeken verre over den in uitzicht Be stelden termijn verschijnen en alleen worden toegezonden aan dc adverteerders, zoodat ze alle publiciteitswaardc missen. Oceaanvlieger cn zijn metgezellen de cere- zici men van links naar rechts Evert van kapitein Saul en Stannagc, den marconist,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7