H.D. VERTELLINGEN eysiss BLANCHE FLITSEN GERRY RICKEBERG STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 8 JULI 193" (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). door O. Henry. De Bruid De groote touring-car stond klaar om te vertrekken. Alle passagiers van de boven verdieping zaten op hun plaatsen. Het trot toir stond vol met menschen, die het nog nooit alhier vertoonde schouwspel van een vertrekkende autubus wilden meemaken. De ingewanden van het monster begonnen te kloppen en te trillen als het hart van een op gewonden bakvisch. De passagiers klemden zich zenuwachtig aan hun banken vast; de oude dame uit Valparaiso, Indiana, begon te jammeren, dat ze eruit wilde. De claxon toeterde ,en statig en langzaam zette het gevaarte zich in beweging. Op het allerachterste bankje zaten James Williams, uit Cloverdale, en zijn Bruid. Langs alle bezienswaardigheden van New York gleden zij. Met de verblufte verbazing van geboren en getogen bultenmenschen aanschouwden zij het paleis van de Vander- bilts, en lieten zich alles wijsmaken, wat den romantisch aangelegden chauffeur voor het fantastisch brein kwam. Maar laten we liever eens een welgevallig oog slaan op Mrs. James Williams vroeger Hattie Chalmers, en de beauty van Clover- dale. Lichtblauw brengt geluk aan; niet voor niets had zij zich in lichtblauw gehuld! Naast het rozerood van haar wangen ver bleekte de kleur van iedere bloem en haar oogen! Nee, dank u, een viooltje is op geen stukken na goed genoeg om er hun kleur mee te vergelijken. En op haar gezicht was een kleine verhandeling in drie deelen over de goedheid van deze wereld te lezen. Deel I: Over de absolute volmaaktheid van James Williams. Deel II: Over de schoonheid van het menschdom in het algemeen. Deel III: Over de zaligheid van het achtei-bankje op een New Yorksche slghtseeing-car. U zou James Williams waarschijnlijk voor een jaar of vier en twintig hebben aange zien. En veel zoudt u u niet vergist hebben. Hij was drie-en-twintig jaar. elf maanden en negen-en-twintig dagen. Hij was goed gebouwd, sterk gezond, en van een uitste kend humeur. Hij was op zijn huwelijksreis. Vlak voor Mrs. James Williams zat een meisje met een losse bruine mantel en een strooien hoed gegarneerd met druiven en rozen. Alleen in droomen en in hoeden winkels, helaas! treffen we druiven en rozen in eikaars buurt aan! Naast haar zat een jonge man van een jaar of vier-en-twintlg. Hij was goed gebouwd, sterk, gezond, en van een uitstekend humeur. Hij leek veel op James Williams, alleen kwam hij niet uit Cloverdale. Dit was een man, die in de stad thuis hoorde. Hij had vlugge oogen, en een beslisten mond. Het meisje in den bruinen mantel keek om om haar medepassagiers op het achter bankje eens in oogenschouw te nemen. De rest had ze al stuk voor stuk opgenomen. Dit achterste bankje was nog zoo iets als de kamer van Blauwbaard voor haar. Ze keek regelrecht in de oogen van Mrs^ Williams. En in minder dan geen tijd hadden die twee van alles met elkaar gewisseld; ondervindingen, verwachtingen en gevoe lens van vriendschap. En dat alles in een oogwenk, lang voordat de twee mannen zou den hebben kunnen uitmaken of zij eikaars lucifers te leen zouden vragen of hun pistool trekken. De bruid boog zich ver voorover. Het meisje zei lftiastig iets tegen haar, ze antwoordde, de ander zei nog iets. Twee glimlachjes en een dozijn knikjes besloten de conferentie- En plotseling verscheen midden op straat, vlak voor de autobus een man. Een tweede voegde zich bij hem. De eerste hief zijn hand op. Het meisje met den overdadigen hoed greep snel haar metgezel bij den arm en fluisterde iets in zijn oor. De jonge man bleek onmiddellijk tot daden over te gaan, want hij klom prompt over den rand van de bus, bleef daar even hangen en verdween teen. Een stuk of wat passagiers staarden hem verbaasd na maar achtten het voor zichtiger geen commentaar te leveren op iets, dat in deze wonderlijke stad wel de ge wone maniers van uitstappen kon zijn. De zoo plotseling verdwenen passagier liep haastig om een taxi heen en maakte zich uit de voeten tusschen een verhuiswagen en een bestelauto. Het meisje in den bruinen mantel draaide zich weer om, en keek Mrs. James Williams aan. Toen staarde ze weer voor zich uit, terwijl de bus stopte -op het gebiedende teeken van den detective op straat. „Wat mankeert jou?" informeerde de chauffeur, die zijn zuiver Engelsch voor de gelegenheid even over boord gooide. „Even stil blijven staan", beval de detec tive, „we moeten één van je passagiers heb ben. Die daar op het achterbankje houdt hem In de gaten, Donovan. Een inbreker uit Philadelphia „Pinky McGulre Donovan wandelde naar het achterwiel en keek op naar James Williams. „Vooruit, ouwe jongen," inviteerde hij ge- FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE DACIA door G. PANSTINGL. 44) Hij sloop naar buiten, zag in een achter» kafcier licht branden en gluurde door het raam naar binnen. Daar zat Simon met twee mannen. Eén er van kende hij. Het was Jean de kcllner van de Yellow Cat, vroeger een geregelde bezoeker van de Merry Bachelor. De andere was een groote man met een ruw geel, gezicht, dat veel aan dat van een Chinees deed denken. John Baker kende de Merry Bachelor op zijn duimpje. Hij wist, dat achter deze kamer een bergplaats voor rommel was. Daar glipte hij binnen en legde zijn oor tegen den muur. Juist was de onbekende aan het woord. De stemmen van do twee anderen kende John immers. „Je moet drie afdeelingen vormen van elk twaalf man. Eén ervan voer je zelf aan. Voor de twee andere ploegen moet je twee flinke leiders uitzoeken. Ik zelf ral ook drie af deelingen meebrengen. Wij verdeelen ze morgenavond om Ashton Castle. Voor wapens en het andere benoodigde materiaal zal ik zorgen. De aanval op het kasteel vindt kort voor middernacht plaats. Hier heb je drie kaarten van den omtrek van Ashton Castle en drie copieën van 't plan van aanval. Ver: deel zo onder de leiders. Uit deze afdeelingen wordt een linie gevormddie in een ring om 't kasteel gelegd wordt. Dere ring wordt langzamerhand vernauwd. Maar prent den noegelijk. „Kom d'r nou maar af. Je bent er bij. Anders nog niet zoo'n gek idee, op zoo'n bus. Ik zal d'r bij gelegenheid om denken." De chauffeur vatte de zaak zeer lakoniek op. „Stapt u maar liever af, meneer, we motten door." James Williams was geen heethoofd. Hij klom heel kalm de bus af, gevolgd door zijn vrouw, en keek de twee mannen met een glimlach aan. Hij had net bedacht, dat hij in Cloverdale succes zou hebben met zijn verhaal, hoe hij voor een inbreker was aan gezien. „Ik ben James Williams, uit Cloverdale. Missouri," zei hij vriendelijk, want hij vond het toch al een erge teleurstelling voor hen. „Ik heb papieren bij me „Jij gaat met ons mee", zei de detective beslist. „Papieren of niet. Het signalement van Pinky McGuire past precies op jou. In Central Park hebben ze je al op die bus ge zien, en hier naar toe opgebeld James Williams' vrouw waar hij twee, zegge twee weken geleden mee getrouwd was keek hem aan met een wonderlijken glans in haar oogen en een zachte kleur op haar wangen, en zei: „Ga maar kalm met ze mee, Pinky, er is toch niets meer aan te doen." En terwijl de autobus voor hun neus weg rolde, draaide ze zich om, en wierp een kus hand een kushand! naar iemand op één van de achterste banken. „Dat is tenminste verstandige taal, Mc Guire", zei Donovan „Ga nou maar mee." En toen werd James Williams opeens als een dolleman. Hij trok zijn hoed ver achter over op zijn hoofd. „Mijn vrouw schijnt te denken, dat ik een inbreker ben," zei hij woest. „Ik heb nooit geweten, dat ze gek was, dus ik denk, dat ik het zelf ben. En als ik gek ben. kunnen ze me toch niets maken, als ik jullie met zijn tweeën om zeep help." En hij verzette zich zoo krachtig en succes vol tegen zijn arrestatie, dat er om hulp ge floten moest worden, eerst om hem in arrest te nemen en later om de paar honderd ver rukte toeschouwers van het relletje te ver strooien. Op het politiebureau werd hem gevraagd zijn naam op te geven. „McDoodle de Pink, of Pinky de Boef, één van de twee," zei James Williams. „En toch ben ik geen inbreker, denk d'r an. En zetten jullie er maar bij, dat je me met z'n vijven nog geen baas kon. Ik verzeker je, dat ik dat mijn leven lang niet vergeten zal." En binnen een uur kwam Mrs. James Williams weer aanzetten, met oom Thomas van Madison Square, in een glanzende auto mobiel, en met overstelpende bewijzen van onschuld voor den held van het drama. En de politie gaf James Williams een strenge reprimande voor het zich uitgeven voor een berucht inbreker, en Het hem vrij, en Mrs. Williams arresteerde hem onmiddel lijk daarop weer en trok hem mee naar een hoek van het politiebureau. James Williams keek haar niet onvriendelijk aan. „Misschien wil je me uitleggen", begon hij een beetje stijfjes, „waarom je... .Liefste", viel ze hem in 'de rede, „luister nou even. Het heeft jou mash* een uurt.ie go- kost. Ik heb het voor haar gedaan - ik be doel dat meisje waarmee ik op de bus aan het praten was. Ik was zoo gelukkig. Jim, zoo gelukkig met jou, dat ik dat geluk niet aan een ander weigeren dorst. Jim - ze waren vanmorgen pas getrouwd die twee: en ik wilde hem zoo graag helpen ontsnao- pen. Terwijl ze met jou bezig waren, kon hij wegkomen. Ik kon er niets aan doen, liefste, ik kon niet anders," Een man herkent een huwelijk aan wit satijn en een hoogen hoed. Maar vrouwen zijn anders. Een vrouw ziet den alvermooien- den glans, die maar eens straalt en zoo kort blijft. Een vrouw herkent de Bruid. GEHEELONTHOTTDERSVFREENIGING „NIEUW LEVEN". In de jaarvergadering zijn de jaarverslagen van den secretaris en penningmeester, welke een zeer gunst-igen toestand der vereeniging aantoonden, goedgekeurd. Bij afsluiting van het seizoen bleek het aantal kunstl. leden ruim 1000 te bedragen. De periodiek aftredende 2e secretaresse en den 2en penningmeester werden herkozen, zoodat het bestuur thans is samengesteld als volgt: R. Vellinga, voorzitter, H. Nibbelink, secretaris, C. Spierdijk, penningmeester, mej. M. Spierdijk, 2e secretaresse, en W. Kerkhoff, 2e penningmeester. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Door Did en Dun getrouw aan hun «"WSMIft PERFECT Wstll^ct, „DE sigaret" Utit sacr DE ACCOUSTIEK IN DE NIEUWE STATENZAAL. PROF. DR. A. D. FOKKER ACHT VERBETERING MOGELIJK. In de eerste zittingen van Provinciale Staten van Noord-Holland in het Paviljoen aan de Dreef is erg geklaagd over de slechte accoustiek van de zaal. De voorzitter heeft het er niet bij gelaten en reeds in de tweede vergadering was prof. dr. A. D. Fokker uit Santpoort, die een bij uitstek deskundige is op het gebied van geluidsleer, aanwezig, om waarnemingen te doen. Prof. Fokker heeft zich naar verschillende punten der zaal be geven, heeft achter Gedeputeerden gestaan en aan de perstafel gezeten, zoodat hij de volledigste bevindingen heeft kunnen opdoen. Hij heeft hierover geheel belangeloos en met groote voortvarendheid een rapport samengesteld, dat reeds Zaterdag uitgebracht is aan den Rijksgebouwendienst te 's-Gra- venhage. Naar wij vernemen acht prof. Fokker den toestand in de Statenzaal geenszins hope loos. Er zijn volgens dezen deskundige zelfs verschillende oplossingen mogelijk, die hij in het rapport ontwikkeld heeft. Zoo kan er door een andere meubileuring en stoffeering veel ten goede gewijzigd wor den, terwijl ook een oplossing zou zijn het aanschaffen van een spreekgestoelte volgens de nieuwe constructie van prof. Fokker. Daar echter in de Staten alle leden van hun plaats af het woord voeren, zal dit laatste niet de eenvoudigste oplossing zijn. Prof Fokker ziet ook heil in een wijziging van de bekleeding van heb plafond, dat thans gestucadoord is, of in het aanbrengen van een glazen ruit horizontaal boven de zaal. Al deze mogelijkheden worden door den Rijksgebouwendienst thans nauwkeurig overwogen. Wie de statige zaal kent, zal wel licht vreezen, dat.door deze maatregelen het aanzien daarvan geschaad zal worden. Men heeft ons evenwel verzekerd, dat voor deze vrees geen reden hoeft te bestaan, omdat de Rijksgebouwendienst zeer zeker de aestheti- sche eischen niet zal laten onderdoen voor de accoustische. NEDERLANDSCHE AMATEUR FOTOGRA- FENVEREENIGING. Zaterdag 5 Juli werd in tegenwoordigheid van vele genoodigden te Laren geopend de derde Internationale Fototentoontelling, waarop een keur van buitenlandsche foto's aanwezig was. Tevens hield dien dag de Bond van Neder- landsche Fotografenvereeniglng zijn achtste algemeene vergadering. In het bestuur werd gekozen onze stadgenoot de heer J. Panman, secretaris van den Kennemer Fotokring. KINDERTEHUIS. Het Burgerlijk Armbestuur heeft bij het gemeentebestuur ingediend een plan tot bij bouw van een serre aan de dagzaal en aan de babyzaal van Haarlem's Kinder Tehuis, tot uitbreiding van het aantal closets in die inrichting en tot vervanging van de geheel versleten klinkerbestrating van de binnen plaats van dat gebouw door een van bazal- tine tegels. De kosten daarvan zijn begroot op 4.507. B. en W. stellen den raad voor dit crediet toe te staan. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1606 HET OPEN RAAM Eindelijk zit iedereen in den auto en de tocht kan beginnen drie straten op weg roept moeder: wacht even. ze gelooft dat zij het slaap kamerraam open heeft ge- laten wacht geduldig terwijl achterin het debat woedt over de vraag of het raam al dan niet gesloten is Mientje herinnert zich plotseling stellig dat zij het gesloten heeft en de tocht wordt voortgezet tot moeder 5 minuten later zich even stellig herinnert, adat zij het daarna weer ge opend heeft om een stof doek uit te schudden. vraagt wat het nou eigen lijk hindert, er is immers geen kans op regen de tocht wordt vervolgd terwijl moeder betoogt dat het ernaar uitziet of het niet droog zal blijven zucht diep, keert en rijdt naar huis terug tot moeder rich plotseling herinnert dat zij het toch wel gesloten heeft, want ze heeft er haar vinger nog bij geklemd. (Nadruk verboden VERBETERING BROUWERS- PLEIN. EEN ZANDBAK VOOR KINDEREN. Bij de behandeling van de ontwerp-be- grooting voor het jaar 1930 is geklaagd over den toestand van het Brouwersplein. Naar aanleiding van die klachten is een onderzoek ingesteld naar de wijze waarop verbetering in dien toestand zou zijn te verkrijgen.Op den door B. en W. gedachten nieuwen aanleg van het Brouwersplein is een ruime zandbak als speelplaats voor kleinere kinderen opgeno men. De aan de uitvoering verbonden kosten worden begroot op pl.m. 5.500. OVERDRACHT VAN GROND. B. en W. stellen voor van de N.V. „Veer- straat" te Amsterdam te aanvaarden voor straat bestemden grond aan de Lorentzkade, Ohmstraat en Snelllusstraat (3950 M2)Voor bestraten en rioleeren moet de N.V. 15.130 aan de gemeente betaln. KWARTETWEDSTRIJD Het vocaal-kwartet „Euphonia" zal op 12 Juli en het Dubbelmannenkwartet „Inter Nos", op 13 Juli a.s. deelnemen aan het In ternationaal concours voor enkel- en dub- belkwartetten. uitgeschreven door de Kon. Zangv. „Roermonds Mannenkoor" te Roer mond. Beide kwartetten staan onder leiding van den heer N. Hoogerwerf. SPEELPLAATS. Het bestuur der St. Antoniusschool te Haarlem verzoekt den raad om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te mogen ontvan gen voor het inrichten van een terrein voor het onderwijs in lichamelijke oefening, ach ter de gymnastiekzaal van zijn bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan den Zijlsingel 2 binnen deze gemeente. Volgens de raming van het schoolbestuur zouden de kosten bedragen 3.109. Ingevolge art. 77, le lid. der Lager-onder- wijswet 1920, zijn B. en W. met adressant hierover in overleg getreden, met het gevolg, dat de geraamde kosten zijn teruggebracht tot 2.700. DOODSLAG TE NIEUWENHAGEN. Te Nieuwenhagen is Zondagavond een 20- jarige Duitsche mijnwerker doodgestoken. Hij kreeg messteken in de borst rug en hals. De dader, eveneens een Duitscher, 21 jaar oud, is gearresteerd. VERBREEDING ZIJLWEG. ONTEIGENING. In verband met de voorgenomen verbree ding van den Zijlweg stellen B. en W. den raad voor stappen te doen tot onteigening van de perceelen van J. Viets, ter oppervlakte van 447 M2. BOUWTERREINEN. B. en W. stelen aan den raad voor de vol gende bouwterreinen te verkoopen. Aan L. Apeldoorn 609 M2 aan de Zaanen- straat (tegen 15) om daarop 4 woonhuizen te bouwen. Aan D. Middelkoop 396 M2. aan de Braken- burghstraat (tegen 15) om daarop 3 woon huizen te bouwen. Aan D. Boeré 489 M2. aan de Mamixstraat (tegen 15) om daarop een winkelhuis met vrij bovenhuis en 2 woonhuizen te bouwen. Aan de N.V. bouw- en aannemersbedrijf „Persevero" 3375 M2. aan de Allard Pierson- straat (tegen 13) om daarop 31 woonhui zen te bouwen. Aan S. Feenstra 560 M2. aan de Dr. Schaep- manstraat (tegen 12) om daarop 5 woon huizen te bouwen. Aan A. P. Winnubst 775 M2. aan de Mar- nixstraat (tegen 15) om daarop 6 woon huizen te bouwen. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gehouden in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dins dag 8 Juli 1930, des avonds van 8,15 tot 9.15 uur door den heer Piet Halsema. Het programma luidt: 1. ChoralvorspielWachet auf ruft uns die Stimme J. S. Bach 2. Passacaglia en Fuga J. S. Bach 3. a. Pastorale Max Reger b. Benedictus 4. Pastorale Alex. Guilmant 5. Prelude, Fugue et Variation Cësar Franck 6. Suite Got-hique L. Boëllmann Introduction Choral Menuet gothique Prière Toccata. HET NEDERLANDSCH BEZOEK AAN FINLAND. Het Nederlandsch Volkenbondsgezelschap is uit Helsingfors vertrokken ten einde de verdere reis door Finland te b:ginnen. Het gezelschap heeft kransen gelegd aan den voet van het standbeeld van Rüneberg, Fin land's grooten dichter en aan dat van Snell- man, die groote verdiensten heeft voor de Finsche taal. Onder groot enthousiasme van Finsche zijde is de film van de vereeniging „Neder land in den Vreemde" vertoond. mannen goed in, dat ik „The Devil" levend in handen wil hebben. Wie hem mij brengt ontvangt drie honderd pond. Hier heb je nog wat geld. Hou je mannetjes in de goede stemming". Jhon had genoeg gehoord en sloop naai de bar terug. Hij bleef tot d'iep in. den nacht in de Merry Bachelor, zat naast den rooden Simon en dronk met hem. Maar Simon dronk meer dan John en begon te knikkebollen. Toen gleed John's hand in zijn zak. Hij haalde de papieren er uit, en verdween er mee. Een kaart en een aanvalsplan stak hij bij zich, het andere smokkelde hij weer in den zak van Simon terug. Dat was moei lijker dan het er uitnemen, want de manke John was geen goede zakkenroller. Maar Simon had veel gedronken. Toen Jim Braddon getrouw aan zijn ge woonte den volgenden morgen het eerst op zijn kantoor was, vond hij John Baker voor de deur wachten. „Gauw, meneer Braddon. ik heb u Iéts heel belangrijks te vertellen". Haastig opende Braddon de deur en trad, gevolgd door Baker, binnen. „Vannacht willen ze the Devil gevangen nemen". John zag met verbazing, dat Braddon tot aan zijn lippen verbleekte. Toen vertelde hij, wat hij te weten was ge komen. Zoo nu en dan wierp Braddon er een vraag tusschen. Tot slot haalde Baker de twee parieren voor den dag en gaf ze Braddon. Deze be studeerde ze een tijdlang, vouwde ze op en stak ze bij zich. „Ik dank je. John Baker, je hebt- me niet teleurgesteld. Maar ook ik zal mijn woord houden, daarop kun je vertrouwen". De manke John echter had blijkbaar nog iets op zijn hart. Toen kwam het er uit: „Mijnheer Braddon. Ik zou u graag nog een verzoek willen doen. Zou ik vanavond ....aan het volksfeestmogen deelne men?" Niettegenstaande zijn ernstige stemming kon Braddon een glimlach niet onderdruk ken. John Baker was in den grond van zijn hart toch een avonturier. „Wacht hier tot ik terugkom. Misschien kan het geschikt worden". Toen ijlde hij naar buiten en sprong in zijn twoseater. Hij verwenschte de smalle straten van Londen, die hem telkens weer drongen te stoppen. Tweemaal op zijn rit werkte hij zijn wagen tegen het verbod van den ver keersagent in door een kruising en werd beide keeren opgeschreven. Zeer tot hun verwon dering vernamen later de twee agenten, 'dat van hun aanklachten geen werk was ge maakt. Eindelijk stond hij voor de deur met het bronzen plaatje, waarop in relief letters het woord Dacia stond. Braddon was nooit in dit huis geweest. Bij de deur vroeg een portier hem: „Welke af deeling wensc'nt u?" „Mijnheer Rickeberg persoonlijk". „Eerste verdieping links". Braddon vloog de trappen op. Sloeg toen links af. Opnieuw kwam hem een bediende tegen. „Ik moet Mijnheer Rickeberg spreken Onmiddellijk". „Onmogelijk! Mijnheer Rickeberg is in een conferentie en heeft uitdrukkelijk bevolen hem niet- te storen". Maar Braddon had reeds de deur ont dekt waarop „privé" stond. Hij dook langs den man heen, was in drie stappen bij de deur, klopte en rukte ha-ar tegelijkertijd open. Verbaasd zagen Rickeberg en Gerry van de tafel op, waaraan ze juist over een groote kaart gebogen stonden. .Hallo Jim, wat is er aan de -hand?" Braddon snelde naar de tafel. „Vannacht wordt Ashton Castle be stormd". Gerry en haar vader wisselden een blik met elkaar. Toen wees Rickeberg op de kaart. Braddon zag, dat het een groote platte: grond van Ashton Castle en zijn onmiddel lijke omgeving was. „Dus u wist het reeds?" „Wij weten, dat ze het van plan zijn. Maar voor den dag er mee, Jim. Wat weet jij er van?" Braddon vertelde hun, wat hij van John Baker vernomen had en legde de teekening en het plan van den aanval op de tafel. „Heb je den manken John ip dienst ge» nomen, Jim?" Jim werd rood. „Kun je dat niet begrijpen, Gerry?" „Zeker Jim, ik ben je zeer dankbaar daar voor. Dubbel dankbaar, omdat je ons een grooten dienst ermee bewezen hebt. Wij weten wel, dat een aanval op Ashton Castle beraamd is, maar wij hebben nog geen bijzonderheden. Wij hadden ze zonder twij fel in den loop van den dag gekregen; want ook wij hebben onze goede betrekkingen en onze beste mannen zijn met deze zaak be last. Maar nu hebben we een paar uur meer tijd om ons voor te bereiden. En dat hebben wij aan jou te danken, Jim". „De zaak is gevaarlijk. Gerry!" „Ja! Voor Soesjin en zijn mannetjes. Om Ashton Castle te veroveren moet men meer prestoeren dan waartoe hij in staat is. In elk geval is het bewonderenswaardig hoe de aanval in elkaar gezet is". En alle drie verdiepten zich in de papieren „Soesjin's mannen zijn, dus in zes groepen verdeeld. Drie daarvan zijn in den Merrv Bachelor aangeworven. Voor deze koestert de Dacia een bijzondere belangstelling. De drie andere groepen zijn ook niet onbe» langrijk voor ons. Soesjin heeft ze uit zijn politieke organisatie genomen. Hij heeft overal aanhangers verworven en ze in groe pen vereenigd. In iedere groep heeft hij echter weer zijn speciale mannen, name lijk die, die hij voor de „politieke propaganda der Daad" gebruiken wil. Deze schrikken ook voor eventueele misdaden niet terug. Feite lijk moest hij ze alleen voor politieke doel einden gebruiken. Maar Soesjin is niet klein zielig en heeft ze nu tegen Ashton Castle cn „the devil" gemobiliseerd. Dat staat reeds in een rapport van een van onze vertrouwens mannen. Maar ook dit rapport bevatte geen nauwkeurige bijzonderheden. Dank zij jouw voorzorg, Jim, en de handigheid van den man ken John, zijn wij in staat met onze voor= bereidingen te beginnen. Wij zullen van avond dus tegenover ongeveer zeventig man staan, moeten dus in ieder geval' versterking naar Ashton Castle zenden". „Politie of soldaten?" „Neen Jim. Afgezien van het feit, dat de Dacia natuurlijk zeer ongaarne hulp van buitenaf vraagt, is dit een geval, dat zich speciaal tegen ons, in het bijzonder tegen mij richt. Hier moeten wij ons wel alleen uitredden. Scotland Yard zal bovendien van» avond iets anders te doen hebben'". Gerry nam den hoorn van de huistelefoon van den haak en drukte op een knop. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10