KLENE's KAUWGOM Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. RADIO-PROGRAMMA De Wereldreis van Dicky en Dirkje Durf HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 8 JULI 1930 STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. OPENING VAN HET FILIAAL IN HAARLEM-NOORD. Maandagmiddag vier uur is in het „Huis te Zaanen" aan de Zaanenlaan 't filiaal van de StadsBibliotheek en Leeszaal, waarvan we in ons nummer van Zaterdag een uitvoerige beschrijving gaven, officieel geopend. Hiervoor bestond een vrij groote belang stelling. Aanwezig waren de directeur der Leeszaal, de heer J. D. Rutgers van der Loeff de heer F. H. Benraadt, hoofdcommies; de leden der Commissie van Toezicht op de Leeszaal: Vincent Loosjes, Dr. J. F. M. Sterck, Prof. Dr. A. A. van Schelven, Mej. M. C. Berdenis van Berlekom en F. Keerwolf; eeni- ge raadsleden; de heer H. E. Knappert, ge meente-archivaris; de heer Jos. Vandervel- den, directeur der R.-K. Leeszaal; de heer A. Bruggemans, de bekende kastelein van de Stads-Bibliotheek, die nu al zooveel jaren op zijn gebied er voor gezorgd heeft, dat alles op het Prinsenhof zoo goed marcheert en die ook nu weer op onberispelijke wijze deed wat des kasteleins is. De hal, de leeszaal en de andere vertrek ken waren keurig met groen en bloemen ver sierd. Wethouder W. Roodenburg heette alle aanwezigen namens het gemeentebestuur hartelijk welkom. Het verheugde hem, dat niettegenstaande de vacantie zoovele perso nen gevolg hadden gegeven aan de uitnoo- diging om bij de opening van het filiaal der Stads-Bibliotheek in het Huis te Zaanen te genwoordig te zijn. Hij had twee redenen om verheugd te zijn, namelijk ten eerste wegens de opening van dit filiaal en ten tweede we gens het weder in gebruik nemen van dit fraaie oude gebouw. Dit laatste achtte spre ker van genoeg belang om er de noodige aandacht aan te wijden, want hoewel de heer Bredius oorsponkelijk bepaald had, dat het huis gesloopt moest worden, kwam hij ge lukkig van dit denkbeeld terug, zoodat het huis gespaard kon worden. „Toen wisten we echter nog niet wat we er mee moesten doen", aldus de heer Roodenburg. „Er wer den wel vele bestemmingen genoemd, maar het bleef lang leeg staan, wat natuurlijk het gebouw niet ten goede kwam. Toen de heer Rutgers van der Loeff voor het eerst van het denkbeeld hoorde, om hier het filiaal van de Stads-Bibliotheek te vestigen, schrikte hij daarvan terug. Hij meende dat dit niet ging en dat deze plaats voor het filiaal niet ge schikt was. Maar toen hij zag hoe keurig het gebouw opgeknapt was, veranderde hij plot seling van meening en achtte hij het waar dig voor deze nieuwe bestemming. Wij bren gen dank aan Openbare Werken voor het keurig opleveren van dit gerestaureerde ge bouw. We hebben het natuurlijk eenigszins moeten moderniseeren door het aanbrengen van electrische verlichting en van centrale verwarming. We behoefden ons immers toch niet, tenminste volgens de tegenwoordige moderne begrippen, te behelpen! Als voor zitter van de commissie van toezicht is het mij aangenaam, de bewoners van Haarlem- Noord met dit filiaal te mogen gelukwen- schen. Zij kunnen nu ook profiteeren van de rijke schatten, die Haarlem kan aanbieden. Van de Openbare Leeszaal wordt een druk gebruik gemaakt; ik heb kunnen constatee- ren, dat in 1929 in de Courantenleeszaal 52.773 bezoekers zijn geweest en in de ge wone leeszaal 18.766. Ook werden er 89.628 boeken uitgeleend. We behoeven dus niet bang te zijn, dat de belangstelling in Haar lem-Noord te klei nzal zijn. Ik breng dank aan den gemeenteraad voor het besluit, om in dit gedeelte van de stad een filiaal te stichten. We beginnen natuurlijk klein, maar kunnen toch verwachten ,dat de belangstel ling zóó zal toenemen, dat een uitbreiding door het bijtrekken van het bovenste ge deelte van het gebouw noodzakelijk zal zijn. Over het nut van een openbare leeszaal be hoef ik hier niet uit te weiden, want daar zijn we allen van overtuigd. We openen dan ook slechts een filiaal. We zijn allen over tuigd van den invloed, die van goede lectuur uitgaat. Het is steeds een ideaal geweest van den heer Rutgers van der Loeff, die de Lees zaal aan het Prinsenhof tot zulk een grooten bloei heeft gebracht, om hier een filiaal te stichten. Ik hoop, dat hij ook hieraan zijn goede zorgen zal willen blijven wijden en dat wat hier geboden wordt, voor d« burgerij een groote zegen mag zijn. Hiermede verklaar ik dit filiaal voor geopend". (Applaus). De heer J. D. Rutgers van der Loeff dankte wethouder Roodenburg voor zijn sym pathieke woorden. „Ongetwijfeld is dit voor onze gemeente een gewichtig oogenblik", zei spreker. „Ik dank B en W. en den raad voor de coulante wijze, waarop zij hun besluit ten uitvoer hebben gebracht; ik breng dank aan de commissie van toezicht, die altijd een ge opend oor voor mijn wenschen heeft gehad. Zij heeft mij nooit een stroobreed in den weg gelegd. Ook dank ik den dienst van Openbare Werken, die hier door de heeren ir. P. F. de Bordes en J. V. Munsterman ver tegenwoordigd is, die van mijn wenschen ook al waren die niet hoog kennis heeft genomen en er aan is tegemoet gekomen. Ik vind het jammer, dat de vroegere directeur, ir. L. C. Dumont, hier niet tegenwoordig is, want hij was de man, die mijn aandacht voor het filiaal op dit gebouw vestigde. Daar om had ik hem de eer willen geven, die hem toekomt en die ik hem natuurlijk ook geef. Mijn dank ook aan den heer H. Bres, die hier het nieuw systeem van catalogiseeren met succes heeft toegepast. Verder dank ik den heer J. L. Bouwer, den directeur van den dienst Hout en Plantsoenen, en andere amb tenaren. die er voor gezorgd hebben, dat hier zulk een mooie bloemversiering is aange bracht. waardoor het een gelukkige dag is geworden. Ik dank ook mijn medeverzorgers van de Stads-Bibliotheek voor hun zorgen bij de inrichting van dit filiaal. Tactvol, met veel animo en inzicht hebben zij onder lei ding van den hoofdcommies Benraadt mijn 'rechterhand hun werk ver richt. Aan den heelen staf en ook aan de volontairs, van wie ik speciaal den heer F. Keerwolf Jr. wil noemen mijn dank. Een leeszaal heb ik wel eens hooren vergelijken met een „proeflokaal". Die vergelijking is niet slecht, want men kan hier zijn geeste lijke leerkracht proeven. Ik hoop, dat dit proeflokaal tot een groote zaak mag uitbrei den. Ik vind het jammer dat de heer Bre- duis hier niet aanwezig is. Zijn hart zou eerst wel gebloed hebben maar dan zou hij er toch stellig vrede mee gehad hebben, nu van dit gebouw zulk een nuttig gebruik gemaakt zal worden. We zijn zeer dankbaar en vol daan over het ontspruiten van deze nieuwe- twijg van den ouden stam van vóór 1600 aan 't Prinsenhof. Ik hoop, dat die tot een krach- tigen boom mag opgroeien. Ook hoop ik, dat het bosch om dit huis heen gespaard mag blijven voor het nageslacht; dat het nog eens zal worden een mooi Bredius-park of een Leeszaal-plantsoen; dat de ontwikkeling van het filiaal normaal, voorspoedig en ze genbrengend mag zijn. Dan zal het blijken geen misgreep geweest te zijn om hier dit filiaal te stichten. Dat deze nieuwe leeszaal een waardige dochter mag zijn van de oude moeder aan het Prinsenhof!" (Applaus). Hierna werd het gebouw bezichtigd. ZWEMINRICHTINGEN IN VELSEN EN BEVERWIJK. Kunnen beide gemeenten samenwerken? DE KANSEN VAN DE „SPORT FONDSEN". Reeds jaren geleden werd de wenschelijk- heid besproken in de gemeente Velsen, zoo mogelijk in of nabij IJmuiden te komen tot het stichten van een zweminrichting. Het moge vreemd klinken, maar het is een feit, dat in IJmuiden een veilige zweminrichting steeds heeft ontbroken. In deze plaats met z'n vele havens is geen plaats te vinden, waar het veilig te zwemmen is. De zee, do rado voor baders en vooral voor baadsters, is een slechte plaats voor hen, die gaarne „de beenen van den vloer (den zeebodem) hebben". De sroomen zijn verraderlijk en hebben menig zwemmer, die niet thuis was in het oneindige bassin, dat Noordzee heet, meegesleurd. De havens komen natuurlijk nog veel minder in aanmerking. Het zwem men in de diepe havens moge voor geoefen- den geen gevaar opleveren, anders is dat voor hen, die de zwemkunst niet of bijna niet machtig zijn. Alhoewel minder dan het strand, hebben ook de havens slachtoffer* geëischt. Bij de plannen, die er in den loop van de jaren opdoken werd steeds als de grootste moeilijkheid beschouwd het vinden van een geschikte plaats voor een zweminrichting. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat slechts alléén gedacht werd aan een inrich ting, die zou moeten dienen om het zwem men op minder geschikte plaatsen tegen te gaan 111 verband met de onveiligheid dezer plaatsen. Men dacht dus slechts aan een zwembad, dat alleen des zomers openge steld behoefde te zijn, aan een open inrich ting dus. En hoe men ook zocht, nergens was een plaats te vinden waar een eenvou dige, niet al te kostbare inrichting die met eenig kans op succes door een vereeniging geëxploiteerd zou kunnen worden, te bou wen zou zijn. Aan het bouwen van een bad „in den droge" werd toen niet gedacht. Daar was de polsstok niet lang genoeg voor. In den Raad werd ook meermalen gespro ken over wenschelijkheid van een veilige zwemgelegenheid. Vele j'aren achtereen kwam op de gemeentebegrooting een pro- memoriepost voor „Kosten van bad- en zweminrichtingen" voor. Maar verder kwam men niet, tot eindelijk onder voorzitter schap van den heer D. F. G. Schilling, wet houder voor Sociale Aangelegenheden een commissie ad hoe werd benoemd.. Ongeveer 10 maanden geleden diende deze commissie, haar rapport bij den Raad In. Zij stelde daarin voor: a. in principe te besluiten tot de stich ting van een zweminrichting op een terrein van de gemeente aan den Zeeweg te IJmuiden; b. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen bij den Raad in te dieilfen: le een uitgewerkt plan met kostenbegrooting voor een zweminrichting als onder a. genoemd en 2e een uitgewerkt plan met kostenbereke ning voor een gecombineerde bad- en zwem inrichting. c. te bepalen, dat bij de beoordeeling van de onder b. genoemde ontwerpen definitief zal worden beslist, of zal worden gesticht een zweminrichting dan wel een bad- -en zweminrichting. Het resultaat dezer voorstellen was vrij negatief. De Raad achtte het noodzakelijk de commissie uit te breiden en wel zoodanig, dat daarin zitting kregen 6 leden, „uit alle fracties één". Voorts werd aangenomen een voorstel, om Burgemeester en Wethouders uit te noodigen, zoo spoedig mogelijk finan- ciëele inlichtingen (bouwkosten en exploi tatiekosten) en schetsmatige toelichting te verstrekken omtrent bestaahde: a. badinrichting met open zweminrichting; b. badinrichting met overdekte zwem inrichting; c. badinrichting van bescheiden omvang. De Raadscommissie, die dit voorstel in handen kreeg, kon dus weer opnieuw aan den arbeid. Zij kreeg een „bondgenoote", n.l. de „Commissie ter voorbereiding van de Stichting eener Overdekte Bad- en Zwem inrichting in de gemeente Velsen", welke commissie, in samenwerking met de N.V. „De Sportfondsen" thans inmiddels haar derde adres aan den Raad heeft verzonden. Open of Overdekte inrichting? Zooals de zaken thans staan, valt er niet aan te twijfelen, of Velsen krijgt z'n zwem inrichting. De vraag rijst echter „wan neer?" en „open of overdekt?" Beide vragen zijn vooralsnog niet gemak kelijk te beantwoorden. Alleen kan reeds nu worden geconstateerd, dat een overdekte, gebaseerd op het systeem der N V. „De Sportfondsen" nog vele jaren op zich zal laten wachten. Tot nu toe heeft de „Sport- fondsenbad-commissie" het nog niet verder kunnen brengen dan tot 100 candidaat- spaarders van de benoodigde 240 spaarders van-de-daad. tfeze commissie wil nu, nu zij er binnen den gestelden termijn wel niet in zal slagen, de 340 spaarders bijeen te krij gen, dat de gemeente al vast de verlangde medewerking toezegt, opdat zoo spoedig mo gelijk, zoo mogelijk binnen den tijd van 6 maanden, met den bouw van een overdekte zweminrichting annex badinrichting vol gens een door den heer W. Bakker te Baarn gemaakt ontwerp kan worden begonnen. Ongetwijfeld is van Burgemeester en Wet houders van Velsen, ook al zou de Raads commissie in dien zin adviseeren, een voor stel van een dergelijke strekking niet te verwachten. De heer Tusenius, die ter zake deskundig is, is geen voorstander van een „overdekte". Hij noemt een overdekte zwem inrichting een „overbodige luxe" en acht haar veel te kostbaar, om door de gemeente geëxploiteerd te worden. Bij het beschouwen der diverse schrif turen van de „Sportfondsen badcommissie" springt" üirect het groote optimisme dezer commissie naar voren. In de laatst inge diende exploitatie-begrooting wordt gere kend op een totaal van 115.000 baden, w.o. 32000 schoolbaden tegen 20 ets. per bad. Dit aantal moge bereikt kunnen worden na verloop van jaren, als de propaganda voor „leert zwemmen" tot in alle lagen der bevol king haar uitwerking heeft verkregen, de eerste jaren zullen het wel alleen de zwem- enthousiasten zijn, die de inrichting zullen frequenteeren. Ongetwijfeld is een overdekte zweminrich ting in de toekomst „de" Inrichting die Vel sen noodlg heeft. Maar men moet al bijzon der optimistisch zijn aangelegd, wanneer men denkt, dat thans reeds het oogenblik voor het bouwen van een dergelijke inrich ting is aangeboden. Alhoewel omtrent de financiëele resultaten van een „overdekte" niet veel te zeggen valt, mag worden aange nomen. dat de eerste Jaren het tekort vele tienduizenden guldens zal bedragen, waar voor bij toepassing van het Sportfondsen- systeem de gemeente zou opdraaien. Is samenwerking tusschen Velsen en Beverwijk mogelijk? In Beverwijk bestaan eveneens grootsche plannen. Ook hier wil men niets meer en niets minder dan een overdekte zwemin richting, eveneens to stichten naar het systeem van de N.V. „De Sportfondsen", welke vennootschap zich ten taak schijnt te hebben gesteld, ons land te bezaaien met Sportfondsenbaden. Een loffelijk streven, voorwaar, maar dat toch tengevolge zal kunnen hebben, dat het direct-bereikbare moet wijken voor iets, dat thans nog als een utopie moet worden beschouwd. Beverwijk richt het oog naar Velsen. In eerstgenoemde gemeente schijnen de pro motors van het plan n.l- op het standpunt te staan, dat wanneer de gemeente Velsen of een ander lichaam een overdeke inrich ting mocht gaan bouwen ten Noorden van het Noordzeekanaal, tevens ln de behoefte van Beverwijk is voorzien. Het laatste nieuws omtrent de Beverwijk- sche plannen is. dat de aldaar in het leven geroepen commissie, uit hetgeen omtrent de plannen van Velsen bekend is geworden, heeft afgeleid, dat in Velsen-Noord geen zweminrichting zal komen. Thans zal men in Beverwijk de actie, die feitelijk reeds was stilgelegd weer ter hand nemen. Men droomt dus ook al in deze gemeente van nog geen 10000 zielen van een inrichting, die, wil ze goed zijn, minstens 200000 gld. zal moeten kosten! Men ziet in vele aan elkaar grenzende gemeenten in den laatsten tijd een drang opkomen, om op bepaalde terreinen samen te werken, meestal op initiatief der burge meesters. De gemeenten langs de Zaan zijn daarvan een typisch voorbeeld. Velsen en Beverwijk, bijna in elkaar gegroeid, zijn van nature op een dergelijke samenwerking aan gewezen. Op het gebied der brandweer bij voorbeeld, had een effectvolle „belangenge meenschap" gesloten kunnen worden. Dit is echter niet geschied, tot schade van beide partijen. En nu de zweminrichting. Het hik* °r op, dat de Sportfondsenbad-actle er op uit is te trachten beide gemeenten op hooge kosten te jagen voor het stichten van twee overdek te zweminrichtingen, die elkaar, mochten ze er eens komen, zullen beconcurreeren. Dit mag natuurlijk niet gebeuren. Vrees ervoor behoeft er trouwens vooralsnog niet te be staan; daarvoor heeft men in beide gemeen tebesturen nog verantwoordelijkheidsgevoel genoeg. Men grijpe niet naar het onbereikbare. Wat er dan wel bereUcbaar Is? Een fraaie open zweminrichting te IJmuiden, te bou wen door de gemeente Velsen en wel zoo spoedig mogelijk. En daarna ontwikkele men voor de toekomst de plannen voor een zoozeer begeerde „overdekte" te stichten hetzij in de gemeente Velsen, hetzij in de gemeente Beverwijk, doch in elk geval zoo dicht mogelijk aan de gemeenschappelijke grens. En indien er samenwerking zou kun nen komen tusschen de gemeenten Velsen en Beverwijk, de grootindustrie (Hoogovens. Stikstoffabriek. P E. N„ Centrale en Papier fabriek) en de N.V „De Sportfondsen" zou men een model inrichting kunnen bouwen, waarvan de bestaansmogelijkheid reeds bij voorbaat verzekerd zou zijn. S. B. GYMNASTIEKLOKAAL SCHOOL TETTE RODESTRAAT. Bij besluit van 24 April 1929 stelde de raad een bedrag van 16.000 beschikbaar voor den bouw van een gymnastieklokaal bij de scho len nos. 23 en 24 (Tetterodestraat). Na ontvangen advies van de Schoonheids commissie komt het B. en W. gewenscht voor het. gebouw in afwijking van de oorspron kelijke plannen, te doen plaatsen met de breedte-zijde grenzend aan de Wouwerman- straat. De bouwkosten zullen, tengevolge van de gewijzigde plaatsing en de daarmede ver band houdende gewijzigde architectuur, hoo- ger worden. B. en W. stellen den raad voor. het meer benoodigde bedrag, alsmede de gelden voor inrichting en meubelen, zijnde te zamen 13.335 bij wijze van aanvullings-credlet ter beschikking te stellen. VERKOOP PERCEEL RAAMSINGEL 46. De Naamlooze Vennootschap Star-Film, alhier, wenscht in koop te ontvangen het perceel aan den Raamslngel no 46. ter groot te van 330 c.A., tegen den prijs van 16 700. Het perceel is door de gemeente aange kocht krachtens besluit tan 26 Juni 1918, ten einde daarin den gemeentelijken geneeskun digen dienst te vestigen en het daarvoor niet benoodigde gedeelte aan den directeur van dien dienst in huur af te staan. Nadat het perceel door genoemden dienst is verlaten, is het verhuurd geweest tot 1 Januari 1930. Met ingang van 1 Maart 1930 is het ver huurd aan de N.V Star-Film voornoemd. In verband met de indeeling, de grootte, de omgeving en de belendingen van het per ceel. is het niet te bezien, dat het bezit daar van te eeniger tijd nog voor de gemeente van belang zal zijn. Daarom hebben B. en W. tegen verkoop van dit perceel, tegen genoemden prijs, geen bezwaar. ONDERWIJS. B. en W. vragen aan den raad een crediet van 4400 voor de aanschaffing van school- behoeften en leermiddelen voor de scholen voor voorbereidend onderwijs 6 en 7 aan de Ternatestraat en de Marnixstraat. Wegens vermeerdering van het aantal klassen van 5 tot 8 aan de school voor U.L.O. lett. B 'Nassaulaan) met 1 September a.s. en vorming 'voor de eerste maal) van derde klassen, is de aanschaffing van boeken en leermiddelen noodig. De kosten zijn geraamd op f 8.154. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cl», per regel. Nederlandsch Fabrikaat, prima kwaliteit, 5 tabletten 5 cents WONINGBOUW. VOOR GEMEENTEPERSONEEL. Eenigen tijd geleden besloot de gemeente raad financieelen steun te verleenen aan de coöp. woningvereeniging voor gemeenteper- soneel. die 29 woningen wil bouwen aan den Spaarndamschen weg. dc B.mtamstraat, de Spaarnhovenstraat, de Archipelstraat en de Bataviastraat Nu stellen B. en W. voor om voor dien bouw 3672 M2. grond in erfpacht te geven tegen 0.45 per M2. per Jaar. ONTEIGENING. B. en W. stellen den raad voor stappen te doen tot onteigening van de terreinen gele gen tusschen de Alg. Begraafplaats en de R -K. Begraafplaats aan den Rijksstraatweg. Deze gronden zijn noodig voor uitvoering van het uitbreidingsplan, terwijl de eige naars niet genegen zijn den grond tegen re delijken prijs aan de gemeente te verkoopen DE VOGELENBUURT. In verband met den bouw van woningen ter plaatse is het gewenscht dat de Nachte gaalstraat tot aan den Vergierdeweg wordt doorgetrokken. De kosten voor het rioleeren en bestraten met het aansluiten aan den Vergierdeweg van het vorenbedoeld gedeelte Nachtegaalstraat, ramen B. en W. op 4000. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Ter vervulling van de vacature in het bestuur der Vereeniging voor Nijverheids onderwijs alhier, ontstaan wegens periodieke aftreding van den heer P. van Thiel. is door dit bestuur de volgende aanbeveling inge zonden 1. de heer P. van Thiel, te Haarlem, 2. de heer J. J. Thöne te Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel jcheepvaartberichten Alchlba p. 6 Fernando Noronha, Buenos Aires n. Rotterdam. Alcinous p. 6 Gibraltar, Batavia naar A'dam. Alhena 6 te Rotterdam v. Buenos Aires Amstelland p. 6 2 u. Fernando Noronha. Amster dam n. Buenos Ayres. Breedijk p. 7 Perim. New York r.sar Java. Blitar 5 v. Belawan. Java n. New York.. Bameveld 6 te Antwerpen v. Hamburg Bovenkerk 6 te Rotterdam v. Antwerpen, Boskoop 4 v. Curasao ns Buttermans Bay. Baarn 5 v. Caldera na Antofagasta. Calypso 3 v. New .York n. W. Inaië. Crijnssen 5 v. Crislobal n. Puerto Colombia. Djember 7 te Soerabaja v. Rotterdam. Drech ter land p. 6 22 u. Fmisterre, Buenos Ayres n. Amsterdam. Drechtduk 5 te Londen, Pacifickust n. Rotter dam. Delftdtfk 3 v. San José, Rotterdam n. de Pacific kust. Flandria 5 22 uur van Bahia. Buenos Aires n. Amsterdam Garoet 5 te Bombay, R'dam n. Batavia Gemma p. 6 Dungeness R'dam n. Japan Helder 5 te Caldera v. Amsterdam, vertrok naar Coquimbo. Gaasterland p. 4 Las Palmas. Buenos Aires naar Amsterdam Indrapoera p. 6 5 uur Kaap del Armi. Rotterdam n Batavia. Krakatau p. 6 Vlissingen. Antwerpen n. Bremen Koningin der Nederlanden p. 5 Perim. Amster dam naar Batavia. Kota Pinang 7 te Batavia v. Rotterdam Kedoe p 5 Sagres, Batavia n. Rotterdam Krakatau 7 n.m. te Bremen verwacht, AustTaliè n. Rotterdam Kota Radja 7. 7 uur te Hamburg v. Rotterdam Kieldrecht 6 te Rotterdam v. Antwerpen Merauke p 6. 2 uur Perim, Java n. New York Moena 6 v. Port Said. Batavia n. Amsterdam Medea 4 te New York v, W.-Ind!Ö. Nieuw Zeeland 5 v. Brisbane n. Sydney. Nicüheroy 5 r. Swansea, Rotterdam n, de Pa cifickust, Nieuw Amsterdam 5 v. Halifax, Rotterdam naar New York Ouderkerk 5 v. Tsingtao. Japan n. R'dam Orania 6 16 u. te en 18 u. v. Oporto, Amsterdam n. Buenos Aires Palembang 7, 7 uur te Liverpool, Batavia naar Rotterdam Poseidon 6 te Bremen v. Hamburg Poelau Tello 3 v. Sabang, Amsterdam n. Batavia Rijnland 6. 10 u. 30 m. v. Amsterdam n Ham burg. Rotterdam 6 te Rotterdam v. New York. Reggestroom 5 v Duala r. Lagos Stuyvesant 4 v. Barbados n. Trinidad, Staösdijk 6 te Hamburg v. Rotterdam Sitoebondo 5. 19 u. te Sabang. New York naa: Java Sibajak 7. 6 uur te Sabang, R'dam r.. Batavia Slamat 7, 0 u. v, Sab.uig. Batavia n. R'dam Samarindr. p. 6 v.m. Southampton Sea. Batavia n. Lon.ien en Rotterdam Statendam p. 6 Lizard, Rotterdam n. New York Siantar 3 v. Penajig n. Malacca Smgkep 4 v. Port Swettenham n. Batavia Tjiliwang 4 te Hong Kong Tjlmanoek 4 te Hong Kor.g v. Semarang Toba m.b.. 6 v. Suicz. Rotterdam n. Batavia Tmombo p. 7 Minlcoi. Rotterdam n. Batavia Toradja. 0 op 4 gr* don 22' Zuid en 99 graden IT Oost, Rotterdam n Batavia Tapanoeli p. 6 14 uur Dover, Rotterdam naar Batavia Thus 6 v. Sar.chei n. Havre en Amsterdam Trajanus 6 t« Havre, Sar.chez n. Amsterdam Venezuela p. 6 17 uur Lizard. Amsterdam naar W. Indië. Zeelandia 5 vun. te Buenos Ayres v. Amsterdam Zaanland 7 te Amsterdam v. Hamburg WOENSDAG 9 JULL HILVERSUM 1875. (Ultsl. V.A.R.A.-Uitzending) 10.00 Morgenwijding (te verzorgen door den VPRO 112.00 Polltieber. 12.15 Gramofoonpl. 2.00 Mevr. Wijmer-van Beusigem: „Zuigelin gen en Zomerwarmte". 2.30 Kindermatinée in het Kurhaus Scheveningen. 3.30 „Maak het zelf!" cursus. 4.30 Orgelspel door Joh. Jong, J. Amende (cello). 5.30 Kinderuurtje. 6.00 Concert door het VARA-Orkest. In de pauze: Gramofoonpl. 7.30 H. v. Herwerden: „Wandelen en Kampeeren". 8.00 Inleiding tot het Kurhausconcert. 8.15 Concert in het Kur haus te Scheveningen o. 1. van Carl. Schu- richt. Solist: Josef Pembaur. In de pauze: Korte toespraak door J W. Roskam: „Het Vacantie-Kinderfeest 1905— 1930". Na afloop: Persber. Daarna: Gramo foonpl. HUIZEN, 298 M. (Na 6 uur: 1071 M.) (N.C.R.V.-uitzending) 8.15 Concert. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Har moniumbespeling door den heer M. F. Jur- jaanz, 12.00 Gramofoonpl. 2.00 Concert. Me vrouw Cantë-van Amerongen (sopraan). H.H. J. Keessen (viool), A. Adema plano), 2.45 Lezen van Chr. lectuur. 3.15 Vervolg concert. 4.15 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Concert H.H. J. Richters (viool), P. de Vries (fluit), mej. Ellen Sandow (plano en orgel). 6.30 Koersen. 7.15 H. J. Bekkering Jr.: „Ka lenderhervorming. Welk standpunt heeft, de Christenheid hiertegenover in te nemen?" 8. Ferd. Kloek: „De beteekenis van de muziek in den Bijbel". Concert door leeraren, gemengd koor, en strijkorkest van „De Nieuwe Muziek school" te Utrecht, Zeist en Bilthoven. Jeanne Ruygrok (zang), B. Renden (claveclmbel), L. Werner 'viola da gamba), P. v. d. Hurk (fluit). 10.00 Persber. Daarna: Vervolg con cert. 10.45 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Concert D. Glover (sopraan). J. Duncan 'bariton), 4 20 Concert- G. Waller en V. Maconochie (zang), H. Pitcaïrn (piano), W Alwyn (fuit). 5.05 Orgelspel door R New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Piano recital door E. Isaacs. 7 20 Lezing. 7 45 Lezing. 8.05 Concert door Vocaal Kwartet Negerzan gers). 8 30 „Limeliouse Night". Een Anglo- Chineesche Puzzle, door H. S. Pepper. 9.20 Nieuwsber. 9.45 Lezing. 10.00 Concert. M. Ba- silides (sopraan), Kamerorkest. 11.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Concert door Kwin tet. 8.20 Operaconcert. Orkest en solisten. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Kamermuziek. 9.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7 25 Gramofoonpl. 7.50 Orkestconcert. 10.35 Gramofoonpl. 11.40 Muzlekuitz. voor scholen. 12.30 Gramofoonpl. 1.25 Orkestconcert. 5.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert 9.20 Orkest concert, cello. Daarna tot 12.20 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Orkestconcert, 3.50 Orkestconcert. 8.20 Concert. Orkest en Operazanger. 9.35 „Fru Brlghts Gaest". Tooneelspel van Mary R. P. Hat-sch. 10.25 Orkestconcert. ZEESEN 1635 M. 6.10 Lezingen. 7.20 Gramofoonpl. 10.50 Le zingen. 12.20 Gramofoonpl. 1.15 Berichten. 2.20 Gramofoonpl. 3.20 Lezingen. 4.20 Concert. 5 50 Lezingen. 8.20 Concert. Militaire Muziek korpsen. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Een dagelijksche Kindervertelling. Gerrit verlangt geen belooning voor zijn over winning op de roovers van Hakkic Pakkic Pasja. Maar wel vertelt hij aan Enver hen Salomo het ongeluk in Bcnghasi en de vervolging der ruiters van Ihrahim cl Ongemak. Wie weet of ze niet het volgend oogenblik zullen verschijnej» En dan ziet het er slecht uit voor de drie wereldreizigers. Koop man Enver hen Salomo heeft het hecle verhaal zwijgend aangehoord. In het Oosten zijn de men- achcn zoo beleefd, dat ze elkaar nooit iu de rede vallen. Daarom wonen er ook zooveel wijze lieden. Enver ben Salomo is er één van. Hij denkt zeer diep na en rolt ir.tusschen zijn puntbaard om zijn wijsvinger. I11 zijn hoog voorhoofd groeven zich diepe rimpels. Hij zoekt naar een middel om de drie wereldreizigers, die zijn kostbare koopwaren redden, te helpen. Maar goede raad i> duur. I11 de woestijn is het niet gemakkelijk om iemand te verstoppen. Er zal cc» list gel,ruikt moeten uor den om dc ruiters op ccn dwaalspoor te leiden.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11