HERINGA &WUTHRICH, »- BLIKSEMBEVEILIGING DE MIJNRAMP IN SILEZIE. WEERBERICHT BURGERLIJKE STAND AMSTERDAMSCHE BEURS. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 10 JULI 1930 (Adv. Ingez. Med.) persé de turbine aan het tarief vastkoppelen, en zei eenige malen dat hij graag een over zicht van de ontwikkeling van het distribu tiesysteem in 1929 had gehad. Waarom had hij er dan niet om gevraagd? Voorts ontwik kelde hij weer zijn bedrijfs-economische G. E. B.-theorleën, zonder te kunnen inzien dat hij daarmee de noodzaak van de nieuwe turbine ongemoeid liet. Is het misschien zijn plan. tegen alle nieuwe uitgaven voor het G. E, B. te stemmen zoolang het tarief niet naar zijn 'wensch herzien is? Het lijkt moei lijk denkbaar: het zou een soort van obstruc tie worden. Maar hij had geen medestanders, zelfs den heer Peper niet, die zich zeker niet tegen de turbine wou verzetten nu de pont nog een kans had. Dit is allemaal hoogere politiek, waarbij je niet aan de consequenties moet denken. Het zou anders leiden tot tegenrekeningen in dit genre: één nieuwe H.B.S. twee gemakhuisjes in arbeidersdistricten, een brug, twee onderwijzers-salarissen, een stel nieuwe helmen voor de brandweer (met uit zondering van don commandant natuurlijk). Het voorstel van B. en W. tot reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur in een Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon leidde tot niets. Alles werd verworpen, en het Bur gerlijk Armbestuur blijft precies wat het is. Status quo ante bellum gehandhaafd. Eerst probeerde wethouder mr. Gerritsz de zaak nog eens tot September uitgesteld te krijgen, omdat het overleg tusschen partijen nog niet afgeloopen was. Maar deze poging mislukte, doordat de communisten er zich •nevens de rechterzijde tegen verzetten. Er waren drie afwezigen. Met 19—17 stemmen werd de aanhouding verworpen, nadat B. en W. hetgeen wel zeer zelden gebeurt in raadkamer waren gegaan, en medegedeeld hadden dat zij in meerderheid voor aan houding waren. De heer Reinalda gaf daarop te kennen, dat men van andere zijde gewenscht had, de onderhandelingen voort te zetten, en verde digde de bekende amendementen van zijn fractie, te doel hebbend de gansche armen zorg met inbegrip van on volwaar digen, zwakzinnigen en gebrekkigen bij de ge meente te centrallseeren. Het voorstel van B. en W., dat deze groepen uitzonderde van den nieuwen dienst, beteekende z. i. slechts een naamverandering. Daarop bleek uit het debat, dat overigens nogal venvard was, in elk geval zeer duide lijk dat, terwijl de rechterzijde tegen reorga nisatie van het#Burgerlijk Armbestuur was, de fracties der linkerzijde het onderling oneens waren gebleven over de vraag, hoe ver de reorganisatie moest gaan. Wethouder mr. Sllngenberg deed nog een poging om per amendement de kloof te overbruggen, door samenwerking van de overheid met de par ticuliere vereenlglngen voor te stellen, met de bepaling dat de overheid zou helpen waar de particuliere instellingen geheel of gedeel telijk in gebreke bleven. Wethouder mr. Gerritsz wou er nog aan toevoegen „of als de personen wegens gemoedsbezwaren niet geholpen willen worden door de betrokken vereenlglngen''. Maar het voorstel-Gerritsz werd niet vol doende gesteund om in behandeling te ko men, het voorst-el-Slingenberg haalde maar vijf stemmen, de heer Reinalda wilde dus niet aan de brugplannen voor de kloof, en het onvermijdelijke slot was, dat art. 1 van het voorstel van B. en W., in stemming ge bracht, met 288 ook werd verworpen. Zoodat het Burgerlij 1? Armbestuur blijft zooals het was. Dit waren de hoofdschotels van den maal tijd. Het overige, van minder belang, alsmede de benoemingen, vindt u in ons verslag vap de zitting. „Wij mogen toch de eer hebben met u te verschillen", zei op een goed moment een wethouder tot een raadslid. De vergadering was voller dan ooit Yan deze eerbewijzen. R. P. ONGELUK NABIJ HALFWEG. MOTORRIJDER GEDOOD. Hedenmiddag omstreeks half twee heeft op den rijksweg nabij Halfweg een botsing tusschen een auto en een motorfiets plaats gehad. De motorrijder werd gedood. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. DE BEHANDELING VAN DE KOLENWET IN HET LAGERHUIS Het regecringsvoorstel inzake 7 1/2- urigen werkdag aangenomen. LONDEN. 10 Juli (V.D.) Bij de voort gezette behandeling in het Lagerhuis van de Kolenwet werd het amendement van het Hoogerhuis inzake de districtsbelasting op de mijnen met 271 tegen 244 stemmen aangeno men. Verschillende andere amendementen van het Hoogerhuis werden eveneens goedge keurd en eenige verworpen. Ten aanzien van de kwestie van den arbeidstijd hield de re- geering vast aan den 7 1/2-urigen werkdag tegenover het voorstel van het Hoogerhuis tot het invoeren van een arbeidstijd van 90 uur per veertien dagen. Sir Herbert Samuel verklaarde, dat ook in de toekomst de Libe ralen de regeering in deze kwestie zullen blij ven steunen. Het regeeringsvoorstel werd daarop aangenomen met 296 tegen 238 stem men. VOORBEURS TE AMSTERDAM. In het ochtendverkeer bestond heden op de Amsterdamsche beurs een vaste ten- denz, en daarbij ging er wat meer om dan den laatsten tijd het geval was. Industriepapieren waren gunstig gedispo neerd. Margarine Unie's kwamen na hoo- ger inzet boven 280 pet. De Philipsaandee- len werden tegen 300 pet. verhandeld. De Accoustiekaandeelen konden een gedeelte van het in de vorige dagen geleden verlfes inhalen. Druk ging het, vooral bij de opening toe in Koninklijke, die in verband met de hoo gere New-Yorksche noteering vraag ont moetten en legen 393 a werden afge daan. H. V. A.'s profiteerden mede van de be tere stemming, want die konden tot 449 pet, monteeren. Op het. verhoogde niveau ont stond later cenig aanbod. 150 SLACHTOFFERS? (Zie ook eerste pagina), NEURODE, 10 Juli (VD.) Tot nog toe zijn in totaal 81 lijken geborgen van slacht offers van de ontploffing in de Kurt-schacht van de Wenzeslaus-mijn te Hausdorf in Siiezië. Er bevinden zich echter nog steeds tachtig mijnwerkers in de bedolven mijn gang en men ziet geen kans meer, hen te redden. Slechts 49 mijnwerkers kon men aan den dood ontrukken, doóh het is de vraag, hoevelen van hen men in leven zal kunnen houden. Had men gedurende den afgeloopen nacht nog hoop, de ingesloten slachtoffers te kun, nen redden, thans wordt deze hoop van minuut tot minuut geringer. Hedenmorgen tegen vier uur vond men twee lichamen van slachtoffers die reeds overleden bleken te zijn, hoewei zij niet eens op de plaats van de ramp zelf waren ge weest, doch bij den ingang, bij de machines gevonden werden. Men twijfelt er dan ook niet meer aan, of het aantal slachtoffers zal tot 150 stijgen. De gevonden lijken zijn alle door het gas opgezet en door de ontploffing met bloed bedekt. Het identificeeren valt dan ook vrij moeilijk. De reddingsploegen hebben zich tot het uiterste ingespannen en de mannen hebben hun leven gewaagd om dat van hun kame raden te redden. Verscheidene reddingsman schappen raakten bij hun pogingen om in de mijn te dringen, zelf door het gas bedwelmd. Het giftige» gas, dat zeer zwaar schijnt te zijn, blijft zeer lang hangen en is nog niet geweken. Men is er ook niet in geslaagd de luiken van de groote luchtstoomkokers open te krijgen. De luchtdruk is zoo sterk, dat het reddingsmateriaal erdoor beschadigd wordt en den mannen de gasmaskers van het ge zicht worden gerukt. Men kan zich een beeld vormen van den geweldigen omvang van de ramp, als men weet, dat het gas 2900 Meter van de plaats van de koolmonoxyd-ontplof- fing verwijderd evenzeer de atmosfeer ver giftigt. Met compressers en groote ventilatie- inrichtingen tracht men het gas weg te zuigen. Hedenmorgen is men wederom be gonnen met man en macht nieuwe reddings pogingen in het werk te stellen. Een doffe wanhoop heeft zich van de be volking meester gemaakt. Er is bijna geen huis, waar geen dooden te betreuren zijn. Hier heeft men twee naaste verwanten, man of zoons, verloren, ginds drie, In eenige ge zinnen zelfs acht. Er zijn er onder de bevol king. wier geestvermogens door het ongeluk blijkbaar in de war zijn. Den geheelen nacht door zag men menschen zwijgend door de stille straten van Hausdorf dwalen. Een ver bijsterend leed heeft deze aan nood en el lende gewende bevolking getroffen. Voor de geredden wordt naar beste krachs- ten gezorgd. Zij zijn voor het grootste dee\ door vallend gesteente gewond en. lijden bijna allen aan koolmonoxydvergiftiging. Men hoopt hen met inspanning van alle krachten en toepassing van alle beschikbare middelen in leven te kunnen houden. Alle pogingen der reddingsbrigades om door te dringen tot de plaats van de ont ploffing zelf die in de Kurtschacht tusschen de tweede en derde verdieping moet liggen, zijn tot nog toe mislukt. Op aanwijzing van den hoofdinspecteur van de mijnen, Weber, zal men trachten op de derde verdieping een ventilator op gang te brengen, teneinde het giftige gas zooveel mogelijk weg te zuigen. Vorige mijnrampen. Zoo dreigt deze ramp een der grootsten te worden, die het Duitsche mijnwezen heeft getroffen sedert de geweldige kolenstofexplo sie in de mijn Radbod bij Hamm in het jaar 1908, toen het reusachtige aantal van 360 dooden te betreuren viel. In 1912 vond een mijngasontploffing plaats te Bochum, waar bij 117 dooden vielen. In 1921 maakte een kolenstofontploffing in de mijn Mont Cenis bij Hamm 79 slachtoffers; in 1923 veroor zaakte een ontploffing in de Heynitz-mijn bij Beuthen 112 dooden en in 1925 een ontplof fing in de mijn „Minister Stein" bij Dortmund 135 dooden. Een ernstige ramp met een min der groot aantal slachtoffers was de laatste in 1929 in de Frledenhoffnungs-mijn te Glueckhilt in Sileslë. VERGADERING DER R.-K. BOUWPATROONS. In de hedenmorgen in café Dreefzicht voortgezette algemeene vergadering van den Ned. R.-K. Bond van Bouwpatroons is aan genomen een voorstel van de afd, Amster dam om het Hoofdbestuur op te dragen te bevorderen, dat onderdeden ten behoeve van een bouwwerk waarvoor stelpooten in het bestek zijn opgenomen, franco-werk aan den aannemer worden afgeleverd. In behandeling kwamen vervolgens de voorstellen van de afdeeling Amsterdam en van die tc Enschedé om het Bondsbestuur op te dragén in overleg te treden met de bonden van architecten en ingenieurs opdat de mogelijkheid tot het passeeren van den laagsten inschrijver bij een onderhandsche, resp. openbare aanbesteding, in het desbe treffende bestek worde uitgeschakeld. De voorzitter zeide bij deze voorstellen, dat de betrokken af deelingen zelf het geWensch- te overleg kunnen plegen, wat betreft de publieke bestedingen. De beide voorstellen werden aangenomen. Bezoek van den Bisschop. Te elf uur werd de Bisschop van Haarlem, mgr. J. D. J. Aengenent in de vergadering ontvangen. Men verwelkomde hem met applaus. De voorzitter de heer H. J. L. Schip horst hield een toespraak tot den Bisschop. Hij noemde het een voorrecht den Bisschop voor het eerst in dezen kring tc mogen ont vangen. Andere dioceesen benijden Haarlem daardoor, want deze Bisschop steunt de sociale beweging. In zijn diocees zijn de R.K. Aannemers, die nog lid van den neutralen Ned. Aannemersbond zijn, niet talrijk. Bisschoppelijke voorschriften. OveTgegaan werd tot de behandeling van de Bisschoppelijke voorschriften. De afdee ling Enschede had voorgesteld om het Bondsbestuur op te dragen, dat het thans hernieuwe pogingen doet bij het Doorluchtig Episcopaat van Nederland en andere RK. instellingen, dat voortaan werken van reken- plichtige instellingen alleen onder R.K. ge organiseerde aannemers worden aanbesteed. De voorzitter lichtte toe, dat de po gingen steeds voortgezet worden, doch het Hoofdbestuur rekent er op, dat de aannemers het door tot de organisatie toe te treden steunen 2ullen. De voorzitter der afdeeling Eindhoven vestigde de aandacht op den moreelen steun, die een bescherming door het Episcopaat zooals gewenscht wordt kan hebben, zelfs In het Zuiden, waar ook niet alle R.K. aanne> mers georganiseerd zijn. De voorzitter deelde nog mede, dat ook met den Nederlandschen Middenstands bond contact gezocht is om tot nauwere aan eensluiting der organisaties te komen. De ver gadering nam daar genoegen mee. Aan de orde was vervolgens het voorstel van de afdeeling Eindhoven: De jaar vergadering drage het Bondsbestuur op om bij de architecten er op aan te dringen een verrekenpost in de bestekken op te nemen voor het hulpverleenen bij alle montage welke door derden wordt uitgevoerd. Van hoofdbestuurszijde wérd overleg aan bevolen vóór imperatieve voorschriften. De voorzitter wilde eerst afwachten wat de desbetreffende organisaties van architecten zullen antwoorden. Met deze zienswijze ging de vergadering accoord. Een bespreking zou .vervolgens gewijd wor den aan de wijze, waarop de Bond zich met aangelegenheden van meer cultureelen aard zal kunnen bezighouden. G-een der afdeelin- gen had een bepaald voorstel. Rede van mgr. Aengenent- Bij dit punt voerde mgr. Aengenent het woord. Hij zeide dat het hem aangenaam was een openlijk blijk te mogen geven van zijn belangstelling en hij stelt er prijs oj> te verklaren de vriend van den Bond te zijn en altijd te willen blijven. Een model-orga nisatie wilde spr. den Bond noemen, omdat zijn streven gericht is in de goede lijn van der R.K. vakorganisatie. Met vreugde heeft de Bisschop vernomen dat de organisatie zelf plannen ter hand wil ne men om betere arbeidsverhoudingen te scheppen, nog voor de arbeiders zelf er toe overgaan. Dit is een echt Roomsche ge dachte. Het zal afhangen van den aard en het karakter van de R.K. vakorganisatie, hoe de maatschappij zich in de toékomst zal ont wikkelen. Sterke R.K. organisatie zal bijdra gen tot een evolutionaire ontwikkeling van de maatschappij. Daarom is het zoo spijtig dat de vele Roomsch Katholieken onder de bouwpatroons niet allen R.K. georganiseerd zijn. Zakelijke motieven mogen de ethische niet overtreffen. Bidden en naar de kerk gaan zijn niet de eenige plichten van den katho liek. Er is ook het gebod van rechtvaardig held en dat der naastenliefde. In dezen geest beval mgr. Aengenent den Bond aan, verder te werken. De voorzitter dankte den Bisschop, die nadat hij de vergadering zijn zegen gegeven had, deze onder applaus der leden verliet. De Bisschop was vergezeld van zijn secre taris den zeereerwaarden heer J. v. d. Tuyn. ARROND. RECHTBANK. DOODELIJKE AANRIJDING TE HILLEGOM. EISCH: DRIE WEKEN HECHTENIS. Hedenmorgen had zich voor de Haarlem- sche Rechtbank te verantwoorden de reizi ger A. L., wonende te Lisse. Hij werd beschul digd, in den nacht van 3 op 4 Maart, terwijl hij onder den invloed van sterken drank verkeerde, hoogst roekeloos met een snelle vaart en zonder signalen gegeven te hebben, met een auto heeft gereden Ter hoogte van de steenfabriek reed hij twee wielrijders, die zich geheel rechts van den weg bevonden, aan met het gevolg, dat één hunner, Petrus Wil helmus Dames, een schedelbreuk kreeg, ten gevolge waarvan hij spoedig daarna overleed. De dame, die naast hem reed, mej. Huberta Maria van Haasten, geraakte bewusteloos. Zij werd hiet gewond. Getuige A. Hensums, inspecteur van politie, deelde mede dat verdachte wel naar alcohol houdenden drank rook, maar dat hij niet beschonken was. Wel verkeerde hij op het oogenblik van het ongeluk in een zenuw- achtigen toestand. De verdediger, Mr. J. H. J. Simons, vroeg aan dezen getuige, of hij ook kon zeggen dat verdachte naar sterken drank rook. Getuige kon dat niet zeggen. Verdachte rook naar alcoholhoudenden drank, maar de inspecteur heeft niet kunnen constateeren, of het bier of sterke drank of iets anders was. Getuige S. G. Heemskerk had op den be- wusten avond in café „De Nachtegaal" te Lisse kennis gemaakt met den verdachte. President: „Hebt u gezien, of verdach te onder den Invloed van sterken drank ver keerde?" Getuige: „Neen!" President: „Maar u hebt toen toch aan de politie verklaard, dat u den verdachte een borrel hebt zien drinken?" Getuige: „Ik heb gezegd, dat hij van alles dronk". President: „En was hij toch niet dron ken?" Getuige: „Neen. Ik heb hem achtereen volgens zien drinken een borrel oude klare, een biertje, een kop koffie en een glas Ran ja". President: „U was niet den ganschen avond in zijn gezelschap, nietwaar? Hij kan toch méér gedronken hebben?" Getuige: „Dat heb ik niet gezien". President: „U bent daarna met den verdachte meegereden, nadat u dit eerst ge weigerd had. Waarom wilde u eerst niet? Was de verdachte dan dronken?" Getuige: „Neen Maar toch was Ik een beetje huiverig om mee te rijden". De President: „Ik moet u aan de be- teekenis van den door u afgelegden eed her inneren. U mag den verdachte niet sparen en niet verzwaren. U moet alleen de waar heid zeggen. En ik vind nu telkens tegen spraak ln de verklaringen, die u voor de politie, voor den rechter-c.ommlssarls en nu voor de rechtbank a'flegt. Hebt u op dien avond ook veel gedronken? Was u onder den invloed van sterken drank?" Getuige: ,Ja, wat moet ik daar nu op antwoorden?" De President: „Alleen de waarheid Getuige: „Ik was in een vroolïjke stem ming, want we waren op een feestje. Ik heb bier gedronken". President: „En nogal een stevig glas, nietwaar? U was toch doezelig?" Getuige: „Ja, ik heb veel bier gedron ken, maar ik heb de glazen niet geteld". President: „De verdachte wilde u ook nog mee naar Haarlem nemen, hè? Hoe laat was dat?" Getuige: „Dat was ongeveer twee uur 's nachts". President: „De verdachte wilde zien, of er in Haarlem nog cafés open waren?" Getuige: „Hij wilde zien of daar nog wat te doen was!" President: „Hoe hard reed de verdach te op het oogenblik van het ongeluk?" Getuige: „Het wijzertje van den snel heidsmeter wees tusschen de 45 en 50 K.M,". Rechter Mr. Vrijberghe de Coningh: „Toen u zag. dat de verdachte dicht bij de wielrijders kwam, zonder zijn vaart te ver minderen, hebt u hem toen niet gewaar schuwd?" Getuige: „Neen. Ik dacht, dat verdachte de wielrijders ook wel zag en wel op het laatste oogenblik zou uitwijken". Mr. Simons: „Waarom hebt u aan ver dachte gevraagd, niet hard te rijden? Was u bang, of zag u. dat hij dronken was?" Getuige: „Ik kende de prestaties van den verdachte als autobestuurder niet. Daar om vroeg ik hem niet hard te rijden. Ik vond dat hij nogal hard trok". President: „Dus u voelde toch, dat het te hard ging?" Getuige: „Ja". Rechter Mr. Vrijberghe de Coningh: „Vond u niet. dat de auto te veel heen en weer slingerde?" Getuige „Neen. Ik kreeg niet den in druk dat hij onhandig chauffeerde". Daarna wordt de aangereden Juffrouw Van Haasten gehoord. Zij verklaart zich niet veel van het gebeur de te kunnen herinneren. Zij heeft geen sig naal gehoord. Plotseling voelde zij den schok en raakte bewusteloos. Rechter Mr. Vrijberghe deConingh: „Heeft de verdachte u de schade voor de ver brijzelde fiets vergoed?" Getuige: „Ja, hij heeft gezegd dat hij het zal betalen". Mr. Simons: „Hielden Damen en u elkaar vast, toen u daar fietste?" Getuige: „Damen hield mij aan mijn linkerpols vast". O.a. werden twee autodeskundigen ge hoord. namelijk H. M. Scheurholte Tichelaar als getuige a charge en E. Kimman als ge tuige a décharge. Hun verklaringen weken af en toe nogal eens van elkaar af. Bij het hooren van getuige Kimman in terrumpeerde de Officier van Justitie: „Als men den heer Kimman hoort spreken, dan zou men zeggen, dat hij in hetzelfde geval eveneens een ongeluk gekregen zou hebben. Maar ik ben overtuigd, dat het den heer Kimman toch niet overkomen zou zijn". Eenige getuigen a décharge, die het feest in café „De Nachtegaal" hadden bijgewoond, verklaarden niet gezien te hebben, dat ver dachte onder den invloed van sterken drank verkeerde. Getuige J. A. van der Voort, bloemist te Sassenheim, de patroon van verdachte, legde gunstige verklaringen over hem af. Hij ver trouwde hem ten volle, ook als autobestuur der. Nimmer zag hij hem onder den invloed van sterken drank. Hij stuurde hem vaak voor zaken naar Engeland en Amerika, in welk laatste land hij als autobestuurder wel 16.000 mijlen heeft afgelegd. De verdachte antwoordde op een vraag van den President, dat hij op het genoemde feest twee glaasjes oude klare en drie glazen bier had gedronken. De President: „De getuigen heb ben echter zooeven gezegd, dat u aan een ander tafeltje ook een Voorburgje hebt ge dronken". Verdachte: „Dat kan wel zijn. Ik kan me dat niet herinneren". De President: „En 's middags had u in Haarlem ook al wat gedronken?" Verdachte: „Jawel, edelachtbare, een paar glazen bier". Toen kreeg de Officier van Justitie het woord voor het houden van zijn requisitoir. Spreker merkte op, dat verdachte niet getrachth eeft, er omheen te draaien. Hij is rond voor alles uitgekomen. De wielrijders hebben niet verstandig gedaan door op den rijweg en niet op het fietspad te rijden, want daar passeeren 's nachts ook veel auto's. Als spreker 's nachts van Lisse naar Hillegom moet fietsen, dan gaat hij over het rijwiel pad. Een autobestuurder zou kunnen zegg-en, dat hij 's nachts geen wielrijders op den rij weg behoeft te verwachten, maar spreker meent, dat éen chauffeur op alle gebeurlijk heden voorbereid moet zijn. Verdachte heeft dan ook schuld aan het ongeval. Ook staat het voor den Officier vast, dat verdachte onder den invloed van het gebruik van alco holhoudende dranken is geweest. Verdachte heeft onverstandig en roekeloos gereden. Hij heeft blijk gegeven dat hij als chauffeur niet deugt, want hij heeft niet opgelet. Ook keurt hij het af, dat verdachte op die don kere bocht geen signalen heeft gegeven. Spreker hecht geen waarde aan een recon structie van de feiten, omdat hij niet weet, hoe hij gereden heeft Mr. Simons: „Weet u niet hoe hij gereden heeft?" De Officier: „Neen", Mr. Si m o n s: „Maar dan kunt u hem toch niet schuldig verklaren?" De Officier zou een milde straf geëlscht hebben, misschien een geldboete, maar om dat verdachte alcohol tot zich genomen heeft moet hij met hechtenis gestraft worden. Spreker eischte tenslotte drie weken hech tenis. Hierop hield Mr. J. H. J. Simons zijn pleidooi. PERSONALIA. Geslaagd voor het economisch candldaats- examen Indologie, de heer KI. de Boer, Aerden* hout, VOETBAL. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE MONTEVIDEO. MONTEVIDEO, 10 Juli (V.D.) Op 15 Juli begint het met zoo groote moeite georgani seerde touirnooi om het voetbalwereldkam- pioensclxap. Vier Europeesohe laden zullen eraan deelnemen n.l. Frankrijk, België, Joego slavië en Roemenië. Gespeeld zal worden in vier groepen, de winnaars daarvan zullen elkaar in een voorronde en de finale bekam pen om den titel van wereldkampioen 1930. De groepen zijn als volgt samengesteld: Groep I: Argentinië, Frankrijk, Ohlli en Mexico. Groep II: Brazilië. Joegoslavië, Bolivië. Groep III. Uruguay, Roemenië, en Peru. Groep IV: Vereenigde Staten van Noord- Amerika, België en Peraguay. Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 10 Juli. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 772,1 m.M. te Va- lentia. Laagste barometerstand 749.5 m.M. te Wisby. Verwachting: zwakke tot matigen, in het Noorden meest matigen, Westelijken tot Noord-Westelij ken wind, meest half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 764 m.M. Stand van heden 766 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KEIP, Groote Houtstraat 137, Telefoon no. 11640. HAARLEM. 10 Juli 1930. Ondertrouwd: 9 Juli, J. H. M. Schilder en C. Kossen: B. Hubert en S. M. H. Keevel; J. A. Chrfspjjn en C. Roos; J. Wijnands en M. Smink; E. Cop en M. v. Bilderbeek; D. H. Kooij en A.Koper; H. J. van Kampen en C. Poorter; A. Brand en M. Martens;" A. J. Spoor en A. Boerboom; W. Lubbers en W. A. v. d. Waals; H. Bok en F. C. Jordan; E. D. Hummeling en T. C. G. Kerkhoff; G. Breems en J. C. Driessen. Getrouwd: 9 Juli, H. Hoefsmit en C. E. Swart; M. Halderman en A. A. B. van der Bos; A. P. Lathouwers en M. C. v. d. Haak; A. Dijkstra en J. Wouda; W. de Wid en S. E. Haake: A.Bos en I-I. Beun; C. J. Kors en E. A. Fortgens; H. L. J. Brinkmann en W. H. Bouwmeester; M. v. Praag en R. Davidson;! J. C. Kion en S. C. Govers. Bevallen; 7 Juli, H. F. D. W. Spronk— Rolsma, z.; M. A. F. BoomsRijkers, z.; A. M. v. d. Bergv. Bergen, d.; 8 Juli, A. Kern- perde Wit, z.; H. Keulenv. Beusekom, d. Overleden: 9 Juli, M. WijkhuisenGeer-> ling, 90 j., Schotersingel. DONDERDAG 10 JULI 1930 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREEN1GÏNG, KANTOOR HAARLEM. Staat«Ieenlngn« 4HpCt.Nederl. 191 j 5 pCt. NederL 1919 Schttpftul Oude Vaart Ned. Scheepv. Unie Oude Boot Stoomvaart Neder!. Marine Pref... ladostrisSa Alg. K.zijde-Unie... Intern. Viscose Margarine Unie Calvé Delft Van Berkei's Patent Accoustiek Ultraphoon Aniem Gem. Bezit Philips Ford Auto 1d<L One. Buiten). Anaconda copper.. United States Steel Bethlehem Steel... Fokker Aircraft U.S. Leather Banken Kol. Bank Indische Bank Cert. Handel Mij... Petroleum Koninkl. Petroleum Continental Oil Shell Union Prolongatie Cultuur M9. H.V.A Java Cultuur CultuurMij.Vorsten Mijnbouw Algem. Exploratie. Boeton Tabak Mij en üeli Mij Senembah Dell Batavia Tabak Oostkust. Rubber Vico Deli Bat. Rubber. Amsterdam Rubber Intercont. Rubber Amerika Wabash Comm. Milwaukee Pref. idea Comm. Cities Service Cy 1 30 101.'%' 101 26 159Va 66}* M7H 2(3,8 ?6K 28H 281 126J* 107H 122-122H 116 287}* 361 264 101H - 1C2 155 79}* 18!* Ls/» 163 144}* 155 393 20}*— 20** 1.45 35}* 98H 280}* - 282 126-127 122—122}* 448-449 340 130}* 183 71 326 345 328 72#* 125 4% 35 14** 24}* 27 392}* - 393}* 447}* - 449 72}* 125 125}* 347/8-35

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 2