BRIEVENBUS Postzegelrubriek Aan Allen! TOEN T BRUILOFT WAS LEER OM LEER. Brieven aan de Redactie van de K ..-Afdeeling moeten gezonden wovden aan Mevrouw BLOMBERG —ZEEMAN, Marnixstraat 20. HEIDEBLOEMPJEWaar heb jij 't toch zoo druk moe gehad? 'k Vend het leuk weer eens wat van je te hooren Er is al een Blauwoogje. Zet daarom de volgende week dien an deren schuilnaam maar onder je werk. Als je voor regel houdt op Vrijdag te schrijven, komt je werk vast altijd op tijd. Fijn, dat je ale dagen in den speeltuin mag spelen. Zijn er ook werktuigen? Ben je gis teren met de klas naar Marken ge weest? En heb Je genoten? De vol gende keer schrijf je me er zeker wel van alles over. Ik geloof wel, dat je veel mooier kunt schrijven, is 't niet 5500? BOTERBLOEMPJE. Flink TOO, dat jc maar dadelijk met oplossen begon. Van uitstel komt zoo vaak afstel W v. d. L Ik ben het niet met Je vriend eens. Regel moet er zijn. In -je werk evengoed als ln je ont spanningen. Dat is goed. Een mensch blijft daar gezond en vroolijk bij. Je eit toch niet alleen in Nederland ge durende 11 dagen. Er zijn meer men seden, ik o.a. ook. DE KLEINE VIOLIST. JU hebt maar een fijn schoolreisje gemaakt. Den Briel is zeker een heel oud stadje. Was er nog wat bijzonders te zien? Ik dank je nog hartelijk voor die leuke kaart uit Oost-Voorne. Zijn jullie daar ook geweest. ZANGVOGELTJE. Zoo en heb Jij Nederlands koopstad bezocht, 't Is ln Rotterdam wel eventjes drukker dan in Haarlom, hè? Dat auto-tocht je vond je zeker nog leuker dan per trein. Heb je nog trappen geklom men ln het Witte Huls? En toen nog naar den Haag en Soheveningen. Wat hebben jullie veel gezien op één dag. En wat kwam je deftig thuis. Dat dagje vergeet Je nooit. DANSERESJE. Ik geloof zeker, dat je dezen zomer nog je zwemdi ploma haalt. Nog maar flink oefe nen met rugzwemmen. Geniet je nog alle dagen van 't buiten-zijn? APPELTJE. En spring jij nog alle dagen 't water in? Hoe gaat 't met de crawl? 't Is niet krauwel. 't Is een Engelsch woord. Ben je de zer dagen nog naar Zandvoort ge weest? Hob je voor moeder al eens een mooie lampenkap gemaakt? APPELMOOTJE. Dat autotocht je is je best bevallen, hè? Grootmoe der en moeder hebben er zeker ook van genten. Had grootmoeder onze anooie omstreken al eens bewon derd? EIKELTJE. Wel bedankt voor die mooie kaart uit Hilversum. A. B. C Dat ls een heel bekend spreekwoord: Wie niet sterk is, moet slim wezen. Er zijn natuurlijk nog wel meer spreekwoorden, die met wie beginnen, b.v. Wie niet hooren wil. moet voelen. Wie kaatst moet den bal verwachten, Wie wlrd zaait, zal storm oogsten. Wie 't onderste uit de kan wil hebben, valt hvt lid op den neus, enz. je bent toch ze ker aan een bepaald aantal letters gebonden? MADELIEFJE. Je moet maar aan je onderwijzer vragen wat of die vreemde woorden bcteekenen. Ze goed kunnen schrijven is best, maar de beteekenls er bij weten, is nog beter. FREES IA. 't Is altijd jammer als je door 't slechte weer niet Je briefje weg kunt brengen, terwijl je wel je raadsels hebt. Fijn. dat je 't met het schoolreisje zoo goed hebt getroffen. Je kunt met zus nu goed over Marken praten. DE OUDE WOUDLOOPER Ge feliciteerd met. Je overgang Dus dit wordt je laatste jaartje. Nu maar dadelijk na de vacantie Je best doen om dat eene puntje weer te verdie nen. Ik ben maar wat trotsch op mijn oud-Rubriekertje. 't Eindexa men is bij jullie ook maar kranig ge weest. Heb je nog vacantie-plaiuien? Ja. Ijs smaakte heerlijk, f GOUDEN REGEN. Ik hoop dat je 't verhaal mooi vindt. Je hebt nu zeker fijn den tijd om te lezen. Hoe is de foto van 't schoolreisje uitge vallen Wanneer begint de vacantie? MAGNOLIA. Is Jouw prijs ook naar je zin? Heb je al meer mooie boeken? k Ben blij voor je dat Je zoon heerlijk schoolreisje hebt ge- jmaakt. Is de kiek ln Alkmaar ge maakt? Of ln den speeltuin te Ber gen? MONTBRETIA. Ben je Woens dagmiddag dadelijk beginnen te le zen? Straks mag je zeker ook het boek van Magnolia lezen en omge keerd. Je denkt zeker nog dikwijls aan dat prettige schoolreisje terug. DE KLEINE KAPITEIN. Woens dag was je een vroolijke kapitein, hè? Wanneer ben je met de klas uit ge- woest? Was het de eerste keer, dat je naar Artis ging? Er is heel wat te zien, hè? KORSTJESKNAGER Zwem je nog alle dagen? Ben je al weer eens naar Zandvoort geweest? Heb je je rapport al gekregen? En hoe waren je cijfers? Ik reken er vast op, dat je overgaat. ROZENKNOPJE. Je komt zeker dikwijls bij Frans. Knap zoo, dat je nu de bus bij 't zwemmen kunt mis sen. Wat zijn er toch dikwijls Ru- briekertjes in Zandvoort. De duinen en de zee vervelen ook nooit hè. Ik hoop voor je, dat het Zondag weer Zandvoortsch weertje is. Fijn, dat jullie een tent hebben. ZWARTKIJKERTJE. Je raadsels zijn goed. Wat heb Je toch snoezig postpapier. Misschien geef ik deze week wel weer een nieuwen wedstrijd op. Dan begin je er meteen maar aan. Als je veel te schrijven hebt, zou ik de raadsels maar op een schriftvelletje zetten. Ik vind 't zon de van dat mooie papier, 't Gaat veel te gauw op. DAMIAATJE. Wanneer sluiten zich de schooldeuren voor'je? 't Zal wel vreemd voor je wezen en ik denk, dat er nog wel eens oogenblikken in je leven zullen komen, waarin je weer naar school terug verlangt. Prettig, dat je toch nog 't Gerdes- senfeest mee maakt. Al ben Je dan al eens meer met de boot naar Alk maar geweest, 't Zal toch zeker een heerlijk dagje worden. PAPAVERTJE. Ben jij ook in je schik met je prijs? Ik wensch je Dinsdag een heel prettig dagje toe. Je zult in Artis zeker je oogen uit kijken. Ga je ook naar 't Aquarium? ZINNIA. En hoe bevalt jou je prijs9 Nu zag je briefje er veel net ter uit. Kun je nu de eene bus ook al missen met zwemmen? Wanneer gaan jullie naar den Haag en Sche- veningen? Gefeliciteerd met je over gang. Wordt dit je laatste school jaar? Laat het dan ook maar het beste zijn. Je raadsel is goed. DE WOUDLOOPER Dat ls een heele klim om boven op den Ju liana-toren te komen, 't Uitzicht bo ven loont de moeite wel. Toch zul len jullie 's avonds je beenen wel ge voeld hebben, 'k Hoop in dit nummer al een nieuwe wedstrijd-opgave te geven. Dus ik stel je niet teleur. KRIELKIP. Dat ls Zondag een reuze-dagje voor je geweest. Het trof, dat 't weer zoo meewerkte. Hob je ook mooi gezongen? Bij Jou zijn de pretjes ook niet van de lucht. Dat Markensche reisje was zeker ook fijn. Weet je al iets van Je rapport? Dat zoo'n krielkip al naar de 6de klas gaat. PRINSES LOBELIA. 'k Ben blij. dat jij er ook weer bent. En 'k ben nog blijder, dat 't verblijf ln Brede- rodeduin je zoo'n goed heeft gedaan. Nu maar zorgen, dat de 4 pond eraan blijven en er nog spoedig meer pon den bijkomen Ik kan me begrijpen, dat je dolblij was weer thuis te zijn. al had je het daar ook nog zoo goed. KATUIL. 'k Wensch je veel ge noegen in Gennep. Daar zul je 't vast wel heel erg naar je zin hebben. En 't huisje van den Kinderbond moet er zoo gezellig uitzien. Ik hoop, dat je je belofte zult houden en me van daar uit eens schrijft. EPENAARTJE. Die prijs was dus een vroeg verjaringscadeau. Ik denk wel, dat 't verhaal in Je smaak zal vallen. Wat heb je nog meer ge kregen oo Je verjaardag? BLOEMENFEE. Tante F. heeft zeker heel wat te vertellen van haar uitstapje. Is ze nu in Zetten? Heb je haar flink mee geholpen met let tertjes merken? Wat zal je vader in zijn nopjes zijn met dien 3den prijs van den Duiven-wedstrijd. Wat won derlijk toch. dat dat ééne duifje den weg door die vreemde landen terug kon vinden Jij bent zeker trotsch op je nieuwe horloge. Wees er maar net zoo zuinig op, als moeder er op geweest is. NELLY B. Gaat het nu steeds beter met je gezondheid? Ik hoop 't. Verveel je je niet? En ben Je al weer eens buiten geweest? Hoe gaat 't nu met moeder? Als je 't heele jaar goed mee kon op school, zullen die proe ven weinig gewicht in de schaal leg gen. Al zou je niet overgaan, dan zou ik me daar maar stil bij neer leggen. je kunt het immers niet hel pen. ZOMERBLOEMPJE. Ik heb jou ook langen tijd gemist. Nog wel ge feliciteerd met je verjaardag. Ga je nu naar de 5de klas op school? En ga je nu weer geregeld meedoen met de raadsels? BLOEMBOLLENKWEBKER. Ik dacht: het kweekertje heeft het in den bollentijd te druk om met de Rubriek mee te doen. Nu ben ik toch blij, dat je je weer aan komt mel den. Zoo, heb je een tuintje? Heb Je er al heel wat instaan? Een bloem- bollenkweeker heeft natuurlijk ook wel verstand van andere bloemen. BALLENBREISTERTJEJe was zeker wel blij, dat de gymnastiek- onderwijzer weer beter was. Nu gaan de gymnastieklessen zeker weer ge regeld door. Leuk, dat die eendjes jullie zoo goed kennen en natuur lijk al lang begrepen hebben, dat Jul lie dierenvrienden zijn. Je bent dus ook een knap ballengooistertje. Dat een goede zomersohe schuilnaam voor je. W. L. 't Is nu fijn weer om op Meer en Bosch in de open lucht te zingen. Of was dat ook jullie plan? Is daar nog veel aan verbonden aan je baantje van muziek-commissaris? Repeteeren jullie veel? Hoe was 't Zaterdag op O. B.? GOUDSBLOEM. 't Buitenleven heeft ln dezen tijd veel voor. Al dat jonge gedierte is ook Zoo aardig, vooral de kuikentjes. Mag Je ze ook wel eens voeren? Hartelijk gefelici teerd met je verjaardag. Ik hoop, dat 't een heerlijke dag voor je zal zijn. Misschien zet moeder wel een bouquetje goudsbloemen on tafel NEVADA en UITLOOPER. Wat een rust hè, dat de proeven achter den rug zijn. Ik heb zoo'n voorge voel, dat jullie alle twee met een heel goed rapport thuiskomen. Heeft Johan vandaag genoten in Zand voort? Dat was zeker zijn eerste schoolreisje. Ik ben benieuwd te hooren, hoe hij 't gehad heeft. VOGELKOOPSTERTJEHoe heb jij 't in Ede gehad? Was de heele klas mee? En waar logeerden jullie? Wanneer ga je naar Artis? Daar zul je heel wat prachtige vogels zien, maar koopen kun je ze niet. Ga je ook mee met t Gerdessenfeest? Kind wat is die Julimaand een maandje van plezier voor je. ALBA. Jij hebt daar In IJmui- den ook heerlijk genoten. Maar lk merk wel, dat je toch ook goed aan je oogen den kost hebt gegeven. Dat varen door de havens was natuur lijk 't allerprettigst. JUFFERTJE SCHRIJFGRAAG- Ben Jij gisteren naar Apeldoorn ge weest? En heb je den Juliana-toren beklommen en in de Echo-put de echo gehoord? Ook nog naar een speeltuin geweest. Wat zal lk daar de volgende week een grooten brief over krijgen. Hoe vroeg was je wel op? 's Avonds zul je je beentjes wel gevoeld hebben. Ja, ik ben al een paar keer in Apeldoorn geweest. Er is heel veel moois te zien. RANGEERDERTJE. Hoe vond lij het in 't Haagje? Heb Je de ka mers van de Staten-Generaal ge zien? En hebben jullie soms in 't Roomhuis gespeeld? Was je al eens od de Scheveningsche pier geweest? Wil je Rie hartelijk van me felici- teeren met haar overgang? Ik wensch je allen veel genoegen op de Veluwsche reis. Ik hoop, dat 't een aardig boottochtje is naar Harder wijk. 't Fietstochtje zal je vast ook wel bevallen. CROCUS. Je raadsel ls goed, maar je moet voortaan ook de or.- derdeelen invullen Je mag de vol gende week best een anderen schuil naam onder je werk zetten. Ik had nog nooit van die plant gehoord. Hoe ziet ze er uit? Vast hartelijk ge feliciteerd met moeders verjaardag. Moeder zal zeker blij zijn met je ca deau. Leuk. dat je konijnen krijgt. Je houdt zeker veel van dieren, dat je alle dagen poesenbezoek krijgt. Een dier voelt zoo gauw. wie 't goed met hem voor heeft. JAN TEN H. Is je oom in het palm-oliebe drijf? 'k Zou ook graag eens een kijkje in onze Oost willen nemen. Wat zal je tante het aardig vinden dat ze in Medan bezoek uit Haarlem krijgt. ALI. Jij boft maar. dat je zoo'n aardigen oom in Apeldoorn hebt, die Je zulke lekkere boschbessen stuurt. Toen ik daar logeerde, heb ik vaak de kinderen gezien, die op de kroon domeinen boschbessen mochten plukken. Ze liepen dan met mandjes of zakken, ik zag ze ook wel met sloopen. DE DRIE VRIENDINNEN. Jullie zijn welkom. En ik vind 't best. dat jullie om beurten schrijven en om beurten de raadsels insturen. Als er soms een prijs wordt gewonnen moe ten jullie er maar om loten. Dat lijkt me het eerlijkst. DE RUYTER. Wat leuk, dat die boot de Schelde is gedoopt. Ik denk, dat je groote naamgenoot deze rivier heel wat keertjes bevaren heeft. Jij ook niet? W. BLOMBERG—ZEEMAN Marnixstraat 20 Haarlem, 11 Juli 1930. if* ff* jyt f*rv~ /<fi jajt /JJ*. JJ*. /a#* Jïjt. Ja<?t </iry*. srir rf - XIX Voor de vliegpost werd in 1925 een serie uitgegeven, waarop in 't mid den een vliegmachine is afgebeeld; hieronder in een cirkeltje 't wapen, terwijl in een band aan de onder zijde 't woord .JiOtnicza" voorkomt. Bovenaan staat de landsnaam. Deze zijn: l grosche (blauw), 2 groschen (oranje), 3 groschen (geelbruin), 5 groschen (bruin), 10 groschen (groen), 15 groschen (lila), 20 gr. (olijf) 30 groschen (karmijn) en 45 groschen (violet). Grootte van de vakjes 2.8 bij 3.3 c.M. Gedurende l925-'26 verscheen een geheel nieuwe serie in verschillende teekening (8 typen) n.l. 1 grosche (bruin), 2 groschen (bruingrijs, standbeeld van koning Sigismond III te Warschau), 3 groschen (blauw), 5 gros4hen (geelgren, stadhuis te Posen), 10 groschen (violet), 15 gr. (rose, gezicht op Krakau) 20 gro:chcn (karmijn, schip). 24 groschen (grijs blauw) 30 groschen (blauw, stand beeld), 40 groschen (blauw, als 15 gr.) en 45 groschen (violet, schip). Grootte van de vakjes 3.3 bij 2-8 c.M. behalve voor 15 en 40 gr. die 2 8 bij 3.3 C.M. zijn. Zie voor de indeeling 't schetsje. S. Rustenburgerlaan 23. ZELDZAAM De koning van Saksen reisde eens door Tirol en bestelde daar twee spiegeleieren. Toen hij de kosten vroeg, noemde de herbergier een sommetje van 25 gulden. „Zijn de spiegeleieren hier zoo zeldzaam?" vroeg de vorst. „Neen Sire", antwoordde de slim me herbergier, „de spiegeleieren niet maar de koningen wel." GOOCHEME PIET Meester heeft een en ander be sproken over eerste hulp bij onge lukken. Nu vraagt hij aan Piet van Dijk. wat die doen zou, als iemand flauw was gevallen. En Plet antwoordt: „Ik zou hem zout voeren". BIJVOEGSEU VRIJDAG 11 JULI 1930 No. 186 We hebben 't er al eens over gehad, dat het aardige lila primula-plantje niet zoo onschuldig is, als het er uit ziet, omdat 't bij sommige mensehen een huiduitslag veroorzaakt. En nu vernam ik, dat onze njoole berberLs- plant, waarvan de gele'bloempjes zoo smaakvol uitkomen tegen de bruin- getinte blaren door vele boeren wordt uitgeroeid. Waarom? Omdat ze schadelijke parasieten herbergt. Deze parasieten zijn wel zoo beleefd om hun gastheer geen schade te be rokkenen, maar ze doen groote scha de aan de korenvelden. Dergelijke parasieten komen ook in de dieren wereld voor. Ze krijgen vrij logies en gaan dan op avontuur uit om schade te berokkenen. Denk maar aan den lintworm. De koe is zijn gastvrouw. Haar zal hij niets doen. Maar de mensch, die met 't koevleesoli den worm of slechts den kop van den worm naar binnen krijgt, moet 't bezuren. De lintworm laat hem niet met rust. Hij eet mee van zijn voed sel en vraagt steeds naar meer. Hij ontneemt hem rust en slaap en maakt hem ten slotte ziek. Met de trichine, ook een soort worm, gaat het net zoo. Het varken verleent haar gastvrijheid en via het varken bereikt ze den mensch en heeft 't op zijn leven gemunt. De blaasworm is alweer zoo'n voor beeld. Die nemen we over van den hond. Wij kunnen ons tegen deze Las tige dieren beveiligen door ln de eer ste plaats ons vleesch nooit rauw te nuttigen en verder te zorgen, dat onze hond op tijd goed gereinigd wordt. Om weer tot onze berberis terug te keeren. Zij verleent gastvrijheid aan de streeproest, die haar kwaad noch goed doet. De streeproest maakt op de bladeren van de berberis kleine sporen, die wel zoo klein zijn, dat men ze haast met 't bloote oog niet ziet. De wind voert deze sporen naar 't korenveld. Daar veroorzaken ze een roestpuistje met ongeveer 200 duizend sporen. Een enkele haag berberisstruiken kan de oorzaak zijn. dat een graanveld van 160 K.M. op deze wijze wordt aangetast. Men heeft dit eeuwen geleden reeds ontdekt, want in 1660 werd rn Rouaan een decreet uitgevaardigd, dat alle berberisstruiken vernietigd moesten wonden. In verschillende staten van Europa en Amerika zijn later dergelijke decreten uitgevaar digd. Niet alleen de wind, ook de vo gels kunnen de zaden verspreiden Alleen in N. Amerika zijn in de laatste tien jaren 14 mülioen strui ken vernietigd -door uitroeiing, door verbranding of door besprenkeling met keukenzout. Het heeft geholpen Tevens heeft men zooveel mogelijk die graansoorten, gekweekt die onge- voeilig zijn voor roest, het zaaizaad werd ontsmet, enz. De zwarte bes in Amerika schijnt ook wel eens zulke lastige logo's te heibergen. Uitroeien van den gastheer is dan ook het b^ste middel. W. B.—Z. door W. B Z. Toen 't bruiloft was Bij oom Adolf en tante Greet, Toen hadden wij al weken lang Een samenspraak gereed. Wij kwamen uit Amerika Mijn broertje Jan en ik, Suze de pop, dat was ons kind, Wat hadden wij een sohik. Wij hoorden thuis in 't boerenland, Wij leefden ook van Jacht, Wij werkten er van vroeg tot laat Ja soms tot ln den nacht. Maar zelfs ln ons Amerika Had men van 't feest gehoord, Wij deden beste spullen aan En gingen vlug aan boord. Wij wenschten 't Bruidspaar veel gelult Een leven vol van zon. En als zij vferden 't gouden feest, Dan kwamen wij weerom. (Slot.) Willem was zoo verwonderd, dat hij haar niet eens nariep. Het was ook al te mal, hij had zich er op voorbereid eens hartelijk te kunnen lachen en nu vatte Lientje de zaak zoo doodernstig op Eigenlijk was het nog leuker zoo. Nu zou haar vader thuis misschien zeggen, wat voor dier het was en o, wat zou zij dan morgen kwaad zijn als hij haar uit lachteWillem was geen gemee- ne jongen, hij had alleen maar een grapje willen uithalen en dacht er geen oogenbllkje aan, dat het wel eens mis kan gaan; Lientjes vader kreeg niets van den bloedzuiger te zien. Zoodra zij thuis kwam holde zij naar het aquarium en floep, daar wierp zij het gevaar lijke dier bij de goudvisschen. Even keek zij belangstellend toe, maar de bloedzuiger zonk dadelijk naar den bodem en bleef daar rustig zitten. Ziezoo, dacht Lientje, nu ls al les in orde! Veel tijd had zij niet, want morgen was zij Jarig en er zouden een paar meisjes op visite komen. Ook Willem Snij man kwam, natuurlijk, die was al zoo lang vriend en zijn vader en Lientjo's vader waren ook vrienden. En Willem was een echte leukert, die den boel braaf aan het lachen kon maken en hij was ook een goede Jongen. Dat had zij vandaag nog weer gezien met de waterslang, die hij toch heelemaal aan den Veen- weg was gaan vangen. Als hij dat niet gedaan luid, zouden de goudvLs schen misschien dadelijk gestorven zijn.... En Intusschen begon Lien tje met moeder in de keuken koekjes te bakken en sinaasappelen te schil len voor de pudding voor morgen. Den volgenden ochtend was zij nog eerder op dan haar ouders. Zij moest nog vlug even wat huiswerk maken, want dat was gisteren wel een beetje in den slof gebleven. Zacht sloop zij naar beneden en juist wilde zij haar taalboek pakken, dat in de serre lag toen haar oog op den goudvisch-kom viel. Wat was dat? Vol ontzetting stond zij een oogen- blik ln het water te staren. Daar dreef een der goudvisschen hulpe loos rond en uit zijn rug kwam een puntje van de watrslang.De rest van het vieze, zwarte dier zat heelemaal in het lichaam van de vlsch, die na tuurlijk al lang dood was Lientje stond sprakeloos. Zoo iets gemeens en wreeds had zij bij de dieren nog nooit gezien en waarom nu JuLst de waterslang haar visschen dood maakte inplaats van alles te zuiveren begreep zij niet. Zij durfde niets doen want voor het geniepige zwarte dier was zij bang. Tranen kwamen in haar oogen, tranen om haar mooien gelen goudvlsch met zijn prachtige zwarte vlekken. Ach, van haar visschen was er wel eens meer een dood gegaan maar nu Juist die mooie van grootvader. En wat een ezel was die Willem dan toch ge weest. Of. zou hij het opzettelijk gedaan hebben? Nu eerst kwamen de tranen pas goed. O, wat een gemcene streelc zou dat van Willem geweest zijn Nog stond zij hullend voor het aquarium toen vader binnen kwam. Zoo, kindje, al op en dat op Je verjaardag. Maar snel slikte hij de woorden in, want opeens zag hij het be traande gezichtje van zijn kleine meid. En meteen ontdekte hij de oorzaak van haar verdriet. Wie heeft dien bloedzuiger er in gegooid, vroeg hij verwonderd. Ik zelf.... hikte Lientje, Wim Snljman vertelde mij, dat het noo- dlg was om het water voor de vis schen zuiver te houden. Het ls eeu waterslang. Neen, zei vader, het is een bloedzuiger. Waterslangen bestaan niet.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 15