9 SC'HLES/EN ARNHEM en APELDOORN De mijnramp in Silezië. De laatste berichten. Het woord is aan Het Belangrijkste LOOPT U MOEILIJK? J r"*° 48e Jaargang No. 14431 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdageri Vrijdag 11 Juli 1930 HAARLEM S DAGBLAD PIRECTEUR: P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27*4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57*4. Franco per post door Nederland 1 3.87*4. Losse nummers 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden 10-57*4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN1-^5 regel, 11.75. elke regel meer /(X35. Reclame# ƒ0.60 per regel Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels f 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 1—4 reg. ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10, nitsl. a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wgsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD ONZE GRATIS ONGEVALLEN VERZEKERING 'VOOR WEEK-ABONNéS, Heden keerden wij een bedrag van HONDERD GULDEN fait aan onzen abonné den heer J. WALTERS, Teslastraat 41, te Haarleni, Jwegens een hem overkomen ongeval (armbreuk). DE ADMINISTRATIE. DE MINISTERRAAD TELE GRAFISCH BIJEENGEROEPEN? DOOR DE KONINGIN IN NOORWEGEN. Naar het Hbld. verneemt, is tegen heden namiddag de ministerraad in buitengewone zitting bijeen geroepen op telegrafisch, ver zoek van de koningin, die naar men weet met prinses Juliana op dit oogenblök in Noorwegen verblijft. De minister van Buitenlandsdhe Zaken jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, zal deze zitting niet kunnen bijwonen, omdat hij de vorige week naar het buitenland ia, vertrokken; naar het Hbld. zeker meent te weten toeft de mi= nister thans in Scandinavië. Ook de vice-president van den Raad van State, mr. dr. F. A. C. graaf van Lijnden van Sandenburg is, vrij onverwacht, naar het buitenland vertrokken. Naar het blad ter oore kwam bevindt ook hij zich waarschijnlijk in Scandinavië, HET BERICHT VAN ALLEN GROND ONTBLOOT. Het Ned. Corr. Bureau te 's Gravenhage Jetet ons; Van meestbevoegde zijde Vernemen wij, Hat het bericht als zou tegen hedenmiddag de Ministerraad in buitengewone zitting bij eengeroepen zijn op telegrafisch verzoek van de Koningin, van allen grond ontbloot is. Of het al of niet juist te, dat minister Beelaerts van Blokland en de vice-president van den Raad van State in Scandinavië ver toeven kon ons niet worden meegedeeld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Zondag en Donderdag a.s. per luxe touring-car naar Prijs f 6 per persoon GARAGE BOUCKAERT Rozenstraat 9 Tel. 14903 nj/e haren niet veroen! c pigmonl.vormtng «n «helling n.e— oenieL Daarom lieï eenvoudigate ee lel Mi«kl»u.-en uiigoslolent Uitstekend roan Fl I 3.86. Prosoel<w> graba. jSj 5. 2 Naar alle waarschijnlijkheid 162 dooden. koop dan een paar steunschoenen bi* PRESBURG, Gr. Houts raat 88, Haarlem en 't leed is geleden! In den loop van den Donderdagmiddag is men er in geslaagd nog elf lijken van mijn werkers te bergen. Naar thans is komen vast te staan, heb ben zich bij het uitstroomen van het kool zuurgas niet 193, doch 211 mijnwerkers in de schacht bevonden. Het totaal aantal der lij ken, dat geborgen is, bedraagt 92, dat der nog ingesloten werklieden 70. Er zijn dus naar alle waarschijnlijkheid 162 slachtoffers! In den loop van den middag is men er eindelijk in geslaagd een deur te openen, waarachter 5 dooden gevonden werden. Bij een nieuwe poging konden nog 6 dooden ge vonden worden. Hoewel er reeds eenige vor deringen gemaakt zijn, kan men voor het oogenblik met het oog op het mijngas, dat nog steeds uitstroomt, niet verder naar bin nen dringen. Van belang is het bericht van officieele zijde waarin wordt medegedeeld, dat het nog niet absoluut vast staat, dat de in de Kurtschacht ingesloten mijnwerkers verloren zijn. Er bestaat nog een geringe hoop, dat de ingeslotenen gered zullen kun nen worden. In de officieele verklaring wordt verder gezegd, dat het ongeluk een zeer bijzonder geval was. In geheel Duitschland bestaan slechts vier mijnen, waarin koolzuurgas voor komt. Men had als zeker aangenomen, dat door de getroffen veiligheidsmaatregelen alle gevaar voorkomen zou zijn. In de Wenzelaus-mijn zijn gedurende het jaar 1929 35 maal koolzuurgasuitbarstingen voorgekomen, zonder dat zich daarbij ooit eenig ongeval heeft voorgedaan. Volgens mededeeling van den directeur van het ziekenhuis te Neurode is de toestand van alle daar opgenomen 49 geredden naar om standigheden redelijk. De directeur-genees heer hoopt dat het gelukken zal wanneer zich geen complicaties voordoen, alle 49 verpleegden in het leven te behouden. Tot de zieken zelf wordt voorloopig nog niemand toegelaten. Velen hunner lijden nog aan he vige benauwdheid. Tot mededeelingen zijn de meesten trouwens ook nog niet in staat. Eén der geredde mijnwerkers, met wien een journalist even een onderhoud had, kon ten slotte weinig bijzonderheden mededeelen. „Het kwam alles zoo plotseling", vertelde hij. „Een kameraad, die naast mij werkt, vroeg mij: „Krijg jij het ook benauwd?" En op het zelfde oogenblik zakte hij in elkaar. „Ik voelde ook plotseling iets op mijn borst drukken, en vóór ik verder kon denken, ver loor ik het bewustzijn". Hieruit blijkt dat het gas zich met groote snelheid verspreid heeft. In de meeste an dere gevallen kunnen de mijnwerkers, wan neer zij de aanwezigheid van het giftige koolmonoxyd merken, nog naar een hooger gelegen gedeelte vluchten, omdat het zware gas dicht boven den grond blijft hangen. De opzwellingen bij een aantal der gevonden lijken moeten dan ook een andere oorzaak hebben. De meeste slachtoffers werden door het gas volkomen verrast en moeten door plotseling gebrek aan lucht een zeer snellen dood zijn gestorven. In het algemeen toon den de gezichten der geborgen slachtoffers geen teekenen van angst of schrik. In het ziekenhuis spelen zich hartver scheurende tooneelen af. De lijsten met na men van dooden en gewonden worden daar bekend gemaakt en zijn op mededeelingsbor- den opgehangen. De familieleden der mijn werkers staan in dichte drommen er om heen. Soms komen er nieuwe menschen bij, moeders en dochters, in wier blikken nog de hoop leeft, dat hun man, hun vader, hun zoon er niet bij is. Angstig dwalen hun blik ken over de lijsten, tot plotseling een kreet van wanhoop getuigt, dat ook de geliefde naam er bij is. Er komt geen einde aan de jammer en ellende. Degenen, wier familieleden nog in de mijn zijn opgesloten, verkeeren in groote span ning. Verklaring der directie. NEURODE, 10 Juli (VD.) De directie van den Wenzeslaus-mijn geeft thans defini tieve getallen. Volgens deze laatste opgaven werken in de heele schacht 224 man. Niet in gevaar hebben hiervan 14 man ver keerd, zoodat in totaal 210 man in het ge vaarlijke gebied aan het werk waren Hier van zijn 10 man levend gered, die zich on middellijk huiswaarts konden begeven. 49 mannen zijn gewond naar het ziekenhuis overgebracht, zoodat in totaal 59 man gered werden. 151 mijnwerkers zouden volgens deze opgaven zijn omgekomen. Tegen 20 uur is weer een reddings afdee- ling van 20 man de schacht binnengegaan; daar de gassen thans niet meer uitstroomen, konden zij zonder gasmasker gaan. Het op- ruimingswerk blijkt zeer moeilijk te zijn. De berging NEURODE, 10 Juli (VD. Nadat de lij ken der slachtoffers van het mijnongeluk door het parket worden vrijgegeven, zal Za terdagmorgen in een der gebouwen van de Moeltke een rouwdienst plaats hebben voor de achtergeblevene:' De opruimingswerkzaamheden maken thans goeden voortgang en men hoopt nog in den loop van den avond tot 11 uur de laat ste dooden te kunnen bergen. De nog niet geborgen mijnwerkers zijn met een dichte, bijna anderhalve meter hoogen koolstoflaag bedekt. Een der 49 geredde mijnwerkers, die zich in het ziekenhuis bevindt, een zekere Franke, die slechts licht gewond was, was eveneens in de schacht waar het noodlottige ongeluk heeft plaats gehad. Hij is degene die alarm geslagen heeft toen hij de ontploffing hoorde. Voorstel der regeerings- partijen. BERLIJN, 10 Juli (VJ>.) De regeerlngs- partijen hebben in den Rijksdag het vol gende voorstel ingediend: Naar aanleiding van de mijnramp in de Wenzelaus-mijn bij Haudorf verzoeken wij de regeering: lo. met den grootst mogelijken spoed de oorzaak van het ongeluk vast te stellen; 2o. alle gewenschte maatregelen te nemen om rampen van dezen aard te voorkomen; 3o. voor voldoende ondersteuning der ach tergebleven betrekkingen der slachtoffers zorg te dragen. In den Rijksdag- BERLIJN, 10 Juli (V.D.) In de heden middag gehouden zitting van den Rijks dag herdacht de voorzitter Löbe in een rede de noodlottige ramp van Hausdorf. Hij wees op de absolute noodzakelijkheid een minu tieus onderzoek naar de oorzaak in te stellen. Hij herdacht de slachtoffers en gaf de ver- Andrê Gide Het -publiek toil tegenwoordig niet meer, dat de schrijver onpartijdig is. Men wil juist, dat h\j in den loop van zijn werk partij gaat kiezen, dat hij ronduit verklaart, dat h{j voor Alceste of voor Philinte is, voor Hamlet of voor Ophelia, voor Faust of voor Gretchen. SILEZIë. Honderdzestig arme zwoegers Van wie geen de zon meer zag, Omgekomen in het duister Op een lichten zomerdag. Wroetend in de aarde diepte Honderdzestig in getal, Toen de catastrofe uitbrak Opgesloten in een val. Zonder kans om te ontvluchten Uit het zelfgegraven graf, Sneed de dood die broze levens Op het onverwachtste af. 't Zelfde zuurstof dat het leven, Zuinig toegediend, ons geeft, Is het gas dat, overdadig, 't Leven ginds genomen heeft. Er is weer een slag verloren In den oorlog met den dood Weer een stadje is gedompeld In den diepsten rouw en nood. Daar de maaier met zijn werktuig Die van tijd tot tijd verschijnt Op de menschenleven-veiling Weer een groep heeft afgemijnd. P. GASUS. zekering dat dezen uit openbare middelenon dersteuning ten deel moet val1 en. Dienaangaande zijn reeds door de sociaal democraten .en communisten voorstellen ge daan, die Vrijdag op de agenda zullen worden geplaatst. Het Huis hoorde Löbe's rede staande aan. De Rijksregeering en de Pruisische regee ring hebben tegenover de mijndirectie en den Bedrijfsraad uiting gegeven aan hun deelneming met de ramp, die de mijn en de daarin werkzame mijnwerkers getroffen heeft. Rijkspresident Von Hindenburg heeft voor de slachtoffers en hun nabestaanden een bedrag van 10.000 Mark geschonken, de Pruisische regeering heeft een bedrag van 100.000 Mark beschikbaar gesteld. De organisatie van de reddingsafdeelineen in het district Waldenburg is pas vorig jaar verbeterd. Er is een afdeeling die met speciale auto's is uitgerust. Men beschouwt deze organi satie als bijzonder goed. Op een telefonisch alarm rukt niet alleen de reddingsafdeeling van de betreffende mijn uit, maar ook die van de dichtsbijgelegen mijn. Ook bij deWen- zelausmijn is dat het geval geweest. Er ston den veel meer reddingsmanschappen bo ven den grond gereed, dan onder den grond gebruikt konden worden. Deze dagen zal besloten worden of 't be drijf tijdelijk gestaakt zal worden. De moei lijkheid is echter, dat wanneer ook het werk in de andere schachten van dit district wordt gestaakt, er geen mogelijkheid is de daardoor vrijkomende arbeiders in andere mijnen aan werk te helpen. De werkloosheid is direct de oorzaak van het feit, dat de mijn nog niet buiten gebruik is gesteld. Er werden slechts magere kolen uitge haald, alleen geschikt voor speciale bedrij ven. In den loop van den middag werd de lucht in de Kurtschacht iets zuiverder. Twee red dingstroepen konden zoo ver vooruit komen, dat ze dooden konden waarnemen. Het werk met de zuurstof toestellen is echter zoo in spannend, dat men niet voldoende kracht had om de slachtoffers te bergen. Daar ook aangenomen wordt, dat verscheidene dooden onder 't puin liggen, is nog niet te voorzien, wanneer men met de berging gereed kan komen. Uit Charlottenbrunn zijn nieuwe redding3- colonne's ter aflossing aangekomen. Men heeft in den loop van den middag in de Kurtschacht een 11-tal lijken kunnen ber gen. De vreesélijke mijnramp in Silezië. (Ie blad, le pag.X Een bericht en een tegenspraak. De minister- raad zou voor een bijzondere zitting b{j- eengeroepen zijn. (le blad, le pag.X Raadsvergadering in Heemstede. (4e blad. 2e pag.X Het 75-jarig bestaan der gemeente Haarlem mermeer. (4e blad 2e pag.X ARTIKELEN, enz. R. P.: Verantwoordelijkheid. (le blad le pag.X Lord Rothermere: De belangrijkheid van het Engelsche bestuur in Britsch-Indië. (3e blad, 2e pag.) Dr. E. r. Raalte: Herziening van de arbeids- methode der internationale Arbeidsorga nisatie gewenscht. (2e blad le pag.X Van een bijzonderen medewerker: Het on derwijzerstekort en de middelen ter be strijding. (2e blad 2e pag.) HAARLEM, Juli. Verantwoordelijkheid Het bewind der laatste Jaren in Dultsch- land, dat al zoo vele blijken heeft gegeven van groote organisatorische gebreken, van corruptie op groote schaal en tekortkomingen van allerlei aard, schijnt ook de ontzettende mijhramp in Silezië op z(jn rekening te zullen krijgen. Diverse berichten geven althans aan leiding tot deze veronderstelling. Het blijkt nu dat 162 arbeiders, meer dan driekwart van het geheele personeel dat in de Wenzeslaus- mijn werkte, zijn omgekomen tengevolge van het doorbreken van een „koolzuurhaard", dat slechts in vier Duitsche mijnen dergelijke koolzuur-doorbraken voorkomen, dat in de Wenzeslaus mijn al vele malen kleinere uit barstingen van het gas hadden plaats gehad, en dat daarbij in vorige Jaren al een aantal personen om het leven kwam. Daarbij is ook bericht, dat dit een arme mijn is in een arm district, en dat de bestaande groote werk loosheid ertoe bijgedragen heeft dat men haar in bedrijf heeft gehouden. Het een voudigste in zoo'n geval is, maar meteen te veronderstellen dat het de schuld van de directie is, maar deze veronderstelling schijnt in dit geval wel heel weinig grond te hebben, want bij een der ongelukken in 1928 kwam ook de zoon van den directeur om het leven. Uit dat feit zou men dus veeleer af moeten leiden, dat dwang van hoogerhand is uitgeoefend om de-mijn te explolteeren. Dat een district arm ls, en dat er werk loosheid heerscht, kan toch zeker geen re den zijn om een dergelijke hel in bedrijf te houden. Volgens den Berlijnschen correspon dent van de Tel. „had men al lang overwo gen om de Wenzeslaus-mijn op te geven, maar daar er in het district Waldenburg bijna geen gelegenheid is om werk te vinden, had de Pruisische regeering erop aange drongen den mijnarbeid voort te zetten. De magere kolen, die er gedolven worden, kon den alleen voor de electric Itelts-bcdr ij ven worden gebruikt. De mijnwerkers in het district worden lager betaald dan in do meeste overige Duitsche mijnbouwdistrictcn, omdat anders geen loonende exploitatie mo gelijk is". Dit zijn sombere toestanden, gevolg van verwrongen redeneeringen. Wie durft zooieta op zijn verantwoording nemen? De mentali teit van den werkgever, of den overheidsper soon, of van beiden in samenwerking, die dit doen, laat zich moeilijk indenken. Als de fei ten inderdaad zoo zijn als de berichten ze thans voorstellen, zal men de betrokken autoriteiten ter verantwoording moeten roe pen voor zulk schandelijk roekeloos bedrijf. Dan zal er wellicht nog meer te saneeren Bres/au Jauer ^Jcanth cStriegau 7gf oZobten Oh/au Uildinbg. ifSchneidnitz Ktünsferberg -1 °NeurodeJrankenstun o r*—. b/eisse 1 O/afz C r*»v L Het kolengebied Wenzeslaus, bij HausdorfU In de waar het verschrikkelijke drama zich afspe elde. Ih het midden een kaartje 'van het gebied. gasmaskers voorziene reddingsploeg. Kurt-Schacht kwamen dé slachtoffers 'om het leven. Rechts, een met,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1