BUITENLAND Ms&wzsr S*!2-$k Transpireerende De verhouding tusschen Frankrijk en Italië. Herziening van de arbeidsmethode der internationale arbeidsorganisatie gewenscht. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 11 JULI 1930 TWEEDE BLAD Wil Frankrijk den bouw van oorlogsschepen opschorten Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORISSTRA AT 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f98.- 0m de hervatting van de besprekingen met Italië te bevorderen. De verkiezingen in het district Norfolk Geringe meerderheid voor de Labour candidaat. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. „De Telegraaf" deelt mede dat de corres- pondent van de „Times" in Parijs vernomen heeft dat de Fransche regeering van plan is den bouw van oorlogsschepen volgens het programma van 1930 gedurende dit jaar op te schorten, ten einde een spoedige her vatting van de besprekingen met Italië te bevorderen. Het idee van zulk een „naval holiday" werd voor de eerste maal geuit in de rede, welke de Italiaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Grandi, op 3 Juni hield, doch er is reden om aan te nemen, dat het voorstel door Britsche kringen is geopperd. Het program van 1930 had reeds vertra ging ondervonden, als gevolg van den wensch van den minister van Marine om de plannen te herzien en tevens om den aanbouw van oorlogsschepen gelijken tred te doen houden niet de fabricatie van kanonnen en andere o itrustingstukken. Het woord zal indien het bovenstaande bericht juist mocht blijken te zijn na deze geste dus aan Italië zijn. Het zal de moeite waard zijn te vernemen op welke manier Mussolini op het idee van een „naval holi day" zal reageeren, Een belangrijk bericht uit Engeland:" Bij de Woensdag gehouden tusschentij ri ddle verkiezing voor Noord-Nor folk, noodig geworden door de verheffing tot pair van het Labourlid Noel Buxton is, naar V. D. meldt, diens echtgenoote, lady Noel Buxton (eveneens Labour) met 14.821 stem men gekozen. Haar tegencandidaat, de con servatief Cook, een voorstander van rijks vrijhandel, die krachtig gesteund werd door lord Beaverbrook, kreeg 14.642 stemmen. La bour had dus een meerderheid van slechts .179 stemmen. Bij de algemeene verkiezing van verleden jaar had Buxton 14.544 stemmen gekregen. Cook 12.661, terwijl de liberale candidaat imrs. Hoffman 3403 stemmen had behaald. Deze uitslag is daarom van zooveel belang, omdat twee partijen er hun conclusies uit kunnen trekken. De arbeiderspartij heeft slechts met een uiterst geringe meerderheid den zetel behouden Veel reden om te juichen is er dus niet, al waren er pessimisten die veronderstelden dat de arbeiderspartij het in het district Norfolk zou afleggen. De conservatieven en in het bijzonder de frac tie eBaverbrook (de protectionisten) hebben geen reden tot klagen. Him candidaat heeft 14642 stemmen gekregen tegen 12661 bij de jongste algemeene verkiezingen. Hierbij dient natuurlijk wel in aanmer king genomen te worden, dat de liberalen ditmaal geen candidaat gesteld hadden. Als een aardige aanvullende bijzonderheid op de berichten naar aanleiding van de stemming over het liberale amendement op de financieele voorstellen van Snowden, kan nog medegedeeld worden dat de regeering niet drie, maar slechts twee stemmen meer derheid behaalde Zij is dus wel op het nippertje den dans ontsprongen! L. A. De aanslag op het Sovjet- gezantschap te Warschau. Naar het Poolsche regeeringsblad Gazeta Polska van bevoegde zijde verneemt, hebben de Poolsche autoriteiten den vermoedelijken dader van den bomaanslag op het Sow jet gezantschap te Warschau gearresteerd. De naam van don dader en de plaats waa"r hij is aangehouden worden voorloopig nog ge heim gehouden. Volgens andere berichten moet men den dader, een Russisch monarchist,, te Belgrado gearresteerd hebben. Een Poolsch rechter van instructie en twee politie-ambtenaren moeten reeds naar Zuid-Slavië vertrokken zijn. Het socialistische blad Robotnik meldt nog dat de Poolsche politie ook onder de Russi sche monarchisten te Wilna arrestaties moet hebben verricht. De rede van Lord Irwin. SIMLA, 10 Juli (Reuter). De rede van den ondex*koning heeft een belangrijken weerklank gevonden in den vorm van een verklaring, geteekend door den leider der nationalistische partij, den leider der onaf- hankelijken en andere leden der wetgevende vergadering, waarin uiting wordt gegeven aan een gevoel van verlichting over de ver klaring van den onderkoning en aange drongen wordt op deelneming van Indië aan de ronde-tafel-conferentie, opheffing der bui tengewone maatregelen en amnestie voor po litieke gevangenen en waarin een beroep wordt gedaan op de congrespartij om de bur gerlijke ongehoorzaamheid op te geven en van de huidige gelegenheid gebruik te ma ken om gezamenlijk eischen te stellen aan grittannië, Heftige zitting der Fransche Kamer In den loop van een stormachtige zitting van de Kamer werd Tardieu opnieuw gedwon* gen de vertrouwenskwestie te stellen, aldus de Tel. Met het oog op de obstructie door de oppositie gevoerd, achtte hij (het onmoge lijk om het wetgevend program der regeering uit te voeren en Tardieu heeft daarom be sloten, de zitting a.s. Zaterdag te doen sluiten, door voorlezing van het decreet. Deze pro cedure is, hoewel strikt genomen grondwet* tig, toch zeer ongewoon en blijkbaar heeft Tardieu dit als laatste redmiddel aangegrepen na de moreele nederlaag der regeering bij de petroleumkwestie en na de interpellatie in den Senaat over het leekenonderwijs. Onder een storm van interrupties der lin kerzijde, welk lawaai nog vergroot werd door het gejoel van Tardieu's aanhangers, ver klaarde de premier, dat de oppositie die nu zegt het verlies van de wetten te betreuren, van den dag der indiening af met alle macht de totstandkoming heeft tegengewerkt. Deze verklaring van Tardieu werd met ongewone felheid uitgesproken. 200 millioen Mark voor de werkverschaffing. BERLIJN, 10 Juli (V.D.) De saimenwer- kende organisaties van gemeentelijke en an dere openbare credietinstellingen, de Duit- sche Giro-centrale, de Deutsche Kommunal- bank en de Deutsche Landesbank A. G. heb ben aan de Rijksregeering een bedrag van 200 millioen Mark aangeboden ter financiering van het door de regeering ontworpen werk verschaffingsprogram. Met behulp van de spaarkassen en hypotheek-instellingen zal hiervan een bedrag van 100 millioen Mark als hypothecair crediet gebruikt worden voor de uitvoering van het aanvullende woning bouw program. Vintila Bratiana bij koning Carol. Koning Carol heeft Vintila Bratianu in audiëntie ontvangen. Dit wordt algemeen be schouwd als een teeken, dat er een verzoe ning tusschen den koning en den liberalen leider heeft plaats gehad en dat de toe stand in Roemenië is gestabiliseerd. De ongeregeldheden in Egypte. CAIRO, 10 Juli. Gisteravond is het tot ongeregeldheden gekomen te Tantah, waar de menigte een protestbetooging hield tegen de maatregelen, welke op 8 Juli j.l. door de autoriteiten zijn genomen te Mansoerah naar aanleiding van de botsing tusschen de troepen en de aanhangers van Nahas Pasja, waarbij zes personen gedood werden. Deze protestbetooging leidde tot gevechten tus schen betoogers en politie, waarbij vijftien politiebeambten werden gewond. Er hadden zeventig arrestaties plaats. Ook te Damanhour werd een protestbetoo ging gehouden, doch hier worden geen wan ordelijkheden gemeld. Reuter. Het memorandum der Engelsche bankiers. De herhaalde bewering, dat enkelen der bankiers, die het bekende memorandum in zake Empire Free Trade onderteekenden, persoonlijke reserves wilde maken, is defi nitief weerlegd, aldus de,Tel. Er is een com muniqué uitgegeven waarin het memoran dum officieel wordt' bevestigd. Nog vijf nieuwe namen zijn verder aan het document toegevoegd, waaronder die van mr. Goo- denough, den voorzitter van Barclays Bank en van mr. Alfred Wagg, eveneens een be kend bankier. DE WEDUWE PUCCINI GESTORVEN. Te Milaan is op 70-jarigen leeftijd aan een on verwachten aanval vanr hartzwakte me vrouw Elvira Botturi overleden, de weduwe van Puccini, den grooten componist aldus de N. R. Crt. DE HONGAARSCHE KERKELIJKE LEENING. H. STOEL WAS NIET VERANT WOORDELIJK. Bij gelegenheid der discussies, d^e dezer dagen gehouden werden naar aanleiding van de leening der „Sodalitas Medicoruim" in Hongarije, die door Burgers' Bank in Den Haag geplaatst werd, werd meermalen ge sproken over de verantwoordelijkheid van den H. Stoel, die deze leening goedgekeurd heeft. Naar de Tijd meldt, moet toen men echte' als beginsel goed voor oogen houden, dat de goedkeuring van den H. Stoel uitsluitend be trekking heeft op de „kerkrechtelijke" zijde in deze zaak, niet op het financieele ge deelte. In het onderhavige geval werd de goed keuring gegeven met. 3 clausules, n.l. dat de leening reeds was afgesloten; dat men ver onderstelde, dat deze leening geen gevaar lijke gevolgen zou hebben; dat de H. Stoel in dit geval alle verantwoordelijkheid van zich afschuift. Het is dus duidelijk, schrijft het blad, dat de H. Stoel in genoemde kwestie absoluut geen verantwoordelijkheid heeft, noch direct, noch indirect. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 Ct*. per regel. OoA bij dames xGGr> V verkrijgbaar per flesch met gedeponeerd el/het ofper -jw. glas. bereid van spuit mfneraaf- 0 ff Iffl of soda water - af of met met a1B m suiker- en een scheutje. HET BEZOEK VAN DEN PRINS VAN SIAM. EERELID VAN HET INSTITUUT-KERN. Prins Damrong van Siam heeft Woensdag het Instituut Kern te Leiden, dat zich bezig houdt met Indische archologie, bezocht. Den Prins, die reeds tiwee jaar donateur is van het Instituut werd het eere-lidmaatschap aangeboden. De prins heeft vervolgens het Ethnografisch Museum en de Universiteit bezocht. Donderdag werden de Zuiderzeewerken be zocht. VLIEGT VAN DIJK OVER DEN OCEAAN TERUG? EEN WERELDVLUCHT IN EIGEN TOESTEL? Evert van Dijk heeft te Kansas City aan persvertegenwoordigers medegedeeld, dat hij plannen aan het uitwerken is voor een nieu we Oceaanvlucht., gevolgd door een vlucht om de wereld, lezen wij in het „Vad.". Van Dijk zou van een bepaald vliegveld in Ame rika naar Amsterdam vliegen, vergezeld door John. W. Stannage en captain J. P.. Saul. Daarvoor zal hij gebruik maken van een Fokker F 32, indien hij tot overeenstemming zal kunnen komen met den heer Fokker. Hij voegde er aan toe, dat hij niet zeker wist waar de vlucht zou beginnen noch welke route zou worden gevolgd, aangezien de vliegtuigfabriek deze details regel. De heer Fokker is, volgens Van Dijk, het plan gunstig gezind, maar heeft nog geen toestemming gekregen van de directie van General Mo tors. Zoodra Van Dijk in Amsterdam terugge keerd zal zijn, zou hij de organisatie van zijn wereldvlucht aanpakken, maar inmid dels zijn werk als vlieger op de lijn Neder land—Java hervatten. Voor de vlucht om de wereld zal hij gebruik maken van een spe ciaal daarvoor t-e bouwen 3-motorig vlieg tuig. Van Dijk zeide niet te weten wie de financiers zijn die den tocht zullen steunen. Het is mogelijk dat Kingsford Smith hem zal vergezellen. In ieder geval zal er dit jaar nog niets van de vlucht kunnen komen, aange zien het toestel nog moet worden gebouwd. Van Dijk rekent er op, dat hij in een maand om de wereld zal kunnen vliegen. POLITIE-MUZIEKVEREENIGING. HET CONCOURS. Morgen, Zaterdagavond, geeft de muzlek- vereeniging „Harmonie Crescendo", direc teur de heer H. W. Hofmeester, een concert in het park van het Brongebouw. Daarna is er bal champêtre. Zondag is de laatste dag van het concours. Om 11 uur heeft de ontvangst der deel nemende vereenigingen ln het Brongebouw plaats. Om 12 uur wordt de marschwedstrijd op de Dreef gehouden. Deelnemende corpsen zijn: 1. De Post, Leiden. 2. Harmonie Crescendo, Haarlem. 3. Ons Genoegen, Schellingwoude. 4. Utile Dulci, Haarlem. 5. Amst. Politie Muziek Ge zelschap, Amsterdam. 6. Frans Smulders, Utrecht. 7. Diemer Harmonie, Diemen. 8. Linker Maasoever, Harmonie, Rotterdam. Om 1 uur begint het concours. Er zijn 14 deelnemende vereenigingen en wel: 4e Afd. Harm. 1. 3e Afd. Harm. 2, le Afd. Fanfare 2, Afd. Uitmuntendheid Harmonie 2, Eere afd. Fanfare 3, Eereafd. Harm. 1, Superieure Afd. Fanfare 1, Superieure Afd. Harm. 2. 's Avonds is er een eerewedstrijd voor de le prijswinnaars. Daarna volgt de uitspraak van den geheelen eerewedstrijd. DE MOTORDIENST. HET 15-JARIG BESTAAN. Morgen 12 Juli zal bij de Schoolcompagnie van den Motordienst het 15-jarig bestaan worden herdacht. Deed de motor eerst in het begin van den mobilisatietijd zijn intocht bij het leger met de oprichting van vrijwilligerskorpsen, een motorkorps, als legeronderdeel, werd eerst in 1915 op den 12en Juli opgericht. De sterkte bestaat thans uit: 1 hoofdofficier commandant, 4 subalterne officieren. 1 offi cier van administratie, 7 administratieve on derofficieren, 14 instructieve onderofficieren, 1 hoofdwerktuigkundige, 2 mr. monteurs, 1 sergeant-kok, 2 korporaals-kok, allen van het beroepspersoneel. Het ingedeelde verlofspersoneel bestaat uit pl.m. 160 officieren, 350 onderofficieren, 465 korporaals en 4400 dienstplichtigen. Naast opleidingsinstituut voor het leger is het korps ook belast met de opleiding van personeel van de marechaussée, rijksveld- wacht en burgerpolitie. De vereeniging van Officieren van den Motordienst zal den 12en Juli een algemeene vergadering houden in de Motordienstkazerne te Haarlem. Na afloop van die vergadering zal door den kapitein A. J. Maas een voordracht wor den gehouden over: De organisatie der Ne- derlandsche luchtverdediging, in 't bijzonder de beveiliging van den aan- en afvoer der gemobiliseerde weermacht tegen luchtge- vaar. 's Avonds om 7 uur zal, ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Schoolcom pagnie van den Motordienst, in Hotel Lion d'Or, door de leden der vereeniging een ka meraadschappelijke maaltijd worden gehou den, door Dr. E. v. RAALTE. De Intersnationale Arbeidsorganisatie, met haar onder leiding van den bekenden Franschen socialist Albert Thomas staand Arbeidsbureau en haar Arbeidsconferenties, pleegt men nogal eens het sociale zusje van den Volkenbond te noemen. Wat zeg ik. zusje, zij kan gerust aanspraak maken op de termi nologie zuster; dit zullen zoowel de werkge verskringen, waar slechts een matig enthou siasme voor deze instelling bestaat als de werknemers, in wier midden men precies een tegenovergestelde opvatting er op na houdt (in dit opzicht dan eens. bij wijze van uit zondering, volkomen eensgezind) beamen. Toen ruim tien jaar geleden te Parijs po gingen werden aangewend om ter vredescon ferentie regelingen te treffen, die werkelijk aan den internationalen vrede ten goede zouden kunnen komen, bleek ook een sterke strooming aanwezig te zijn, die meende, dat niet slechts op politiek, maar onder meer eveneens op sociaal gebied nieuwe wegen be wandeld moesten worden en dat het zaak was ook daar den weg te bereiden voor in ternationale samenwerking. Ten deele had die strooming haar oorsprong in de eerlijke overtuiging, dat in onze moderne samenle ving inderdaad de sociale vraagstukken en toestanden zulk een belangrijke plaats in nemen. dat zij op de goede internationale betrekkingen van den grootsten invloed kun nen zijn. Daarnaast is voorts ongetwijfeld nog een gansch andere factor van Invloed geweest op het tot stand komen van dat deel van het Verdrag van Versailles, dat zich met de in ternationale arbeidsorganisatie bezig houdt: met name de factor van.angst. Het bols jewisme dreigde ook buiten Rusland een so ciale revolutie teweeg te zullen brengen en zoo heeft dan menigeen in die dagen onder den indruk van het feit, dat het in de arbei dersklasse spookte, gaarne iets bijgedragen tot bevrediging der arbeiders, welke ontegen zeggelijk in het scheppen van de Arbeidsor ganisatie gelegen kon zijn. In den loop der jaren zijn heel wat lieden, welke indertijd alle oppositie tegen dat nieu we instituut lieten varen, t-ot een ander in zicht gekomen. Vandaar, dat vandaag aan den dag de populariteit van bedoelde orga nisatie bij vele menschen en groepen, welke er in 1919 geen been inzagen, om haar tot stand te doen komen, aanzienlijk geringer geworden is. Het ongeluk wil. dat dikwijls meer inzicht en gezond verstand bij de dagelij ksche lei ding der Arbeidsorganisatie aanwezig is dan in een Arbeidsconferentie, welke nogal eens te lijden heeft van de zucht van be paalde elementen om al te hard van stapel te willen loopen. Dit valt ten zeerste te be treuren, want ik voor mij geloof, dat op zich zelf de wereld in belangrijke mate gebaat kan zijn bij een goed functioneeren der ar beidsorganisatie en acht daarom alles wat het gezag daarvan kan ondermijnen uit den booze. Tenslotte is het in de eerste plaats in het belang van die organisatie zelf. wanneer haar organen en dan wol in het bijzonder, wanneer haar conferenties goed werk ver richte^ En nu moet men daaronder niet verstaan, dat de delnemers aan de arbeids conferenties er in slagen een maximum aan tal internationale arbeidsregelingen op pa pier aangenomen te krijgen, die echter zoo weinig rekening houden met de eischen van de praktijk en met de nuchtere werkelijkheid dat zij tenslotte een minimum aan toepas sing opleveren! Er is op dit oogenbiik reden te over, om een dergelijke opmerking te maken, nu wij zoo pas weer een conferentie achter den rug hebben, waar veel, doch in menig opzicht slecht werk is geleverd. De wijze, waarop men een conventie in zake den gedwongen arbeid wist te doen aannemen, verdient ern stige kritiek. Juist wie doordrongen is van het besef, dat er veel, heel veel nuttigs op het gebied van arbeidsverhoudingen in de wereld te doen valt, moet het betreuren, wanneer blijkt, dat men zijn toevlucht neemt tot een procedure, die nu eenmaal noodlot tige gevolgen mei zich mee moet brengen. En dit Is ontegenzeggelijk onlangs te Ge neve het geval geweest, toen men eenvoudig de conventie in een vloek en een zucht er door heeft gejaagd. Dat lang niet alles wat de Volkenbond on derneemt. hulde verdient en dat er ook meer malen ernstige fouten in het werk van een Assemblée vallen aan te wijzen, staat vast. Maar men zal toch wel moeten erkennen, dat in het algemeen de volkenbondsvergade ring haar beslissingen neemt, althans wat belangrijke zaken aangaat, nadat zij goed zijn voorbereid en -op een manier die er ge meenlijk borg voor kan zijn, dat de afge vaardigden de gelegenheid hadden om be hoorlijk kennis te nemen van hetgeen hun wordt voorgelegd en van het. voor en tegen van de ter tafel komende onderwerpen, Welaan, in dit opzicht kan de sociale zuster van de Assemblée. kan de Arbeidsconferentie, haar voordeel doen met het voorbeeld van de politieke zus. Dat is voor haar allerminst een overbodige weelde, want tenslotte heeft de jongste conferentie de overeenkomst op het stuk van den gedwongen arbeid aange nomen, zonder dat zij voldoende In staat was de voorgestelde bepalingen te beoordee- len. En als straks de noodlge ratificaties uit zullen blijven en allerlei reserves de conven tie tenslotte tot een voornamelijk papieren fraaiigheid zullen maken, zal dat grooten- deeLs het gevolg zijn van een slechte arbeids methode. Herziening van die methode is dan ook ten zeerste gewenscht, juist in het be lang van het goede werk, dat er ten dezen te verrichten valt. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Van 11 Juni df. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 11/2 uur. Avonddienst te 10.10 uur. Werkdagen: Zondag 17 Tammoez: Och tenddienst te 7.45 uur. ter Synagoge. Ove rigens: Ochtenddiensten te 7 uur. Middag en Avonddiensten te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 1/2 uur. Werkdagen: 's avonds te 7.20 uur. Zondag niet. De diensten op Sabbath, Zondag en de Ochtenddiensten op de Werkdagen worden verricht in de Synagoge L. Begijnestr. 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah vinden plaats in het Gemeentegebouw L. Wijngaardstraat 14. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug- zich niet verantwoordelijk. HET DOOPSGEZIND COMITé TEGEN DIENSTWEIGERING EN EENZIJDIGE ONTWAPENING. Het is naar onze meening een gelukkig verschijnsel dat zich wederom een groep heeft gevormd tot een Vereeniging met het doel stelling te nemen tegen de toenemende aot'ie tot dienstweigering en eenzijdige ontwape ning Dit ls gelukkig, omdat het zich wat nog veel gelukkiger is langzamerhand dui delijk begint af te teekenen, dat de daad= werkelijke verlangens naar den Vrede, hoe langer hoe meer veld winnen. Ware het anders; een Comité, als bedoeld, zou niet be> hoeven te worden in het leven geroepen. Een paar opmerkingen moge het mij ver gund zijn te maken bij de geboorte van dit jonge „Mennonistische Vredeskind", speciaal naar aanleiding van zijn „erkenning" van het „hooge gebod der naastenliefde", en zijn meenlng dat „zoo lang dit gebod niet door een ieder wordt nageleefd, de weerloosheid zal voeren tot vernietiging van onze hoogste goe deren". Wij weten dat er onder de ruim 900 dienst weigeraars die in het tijdvak 19151925 in de gevangenissen htm tijd hebben uitgediend, velen zijn (zeer velen misschien) die alles wat de gemeenschap van hen cischt en met reden verwachten mag, eenvoudig negeerden en uit andere dan de door ons bedoelde mo tieven (die van (het geweten) dén militairen dienst, weigerden, maar wij weten óók dat er velen onder zijn, die hun geweten lieten spreken en gehoorzaamden de wetten die spraken van Broederliefde en gerechtigheid. Eveneens (en in nog sterkere mate) zijn er de heldhaftige strijders voor den vrede gevon den in den laatsten oorlog, die door hun kameraden tegen een muur werden geplaatst en voor hun beginsel werden doodgeschoten. Dit is later pas bekend geworden, maar de kogels die hun borsten doorboorden zijn het zaad geweest dat nu pas 'begint op te schieten. Deze martelaren, die niet eerst het offer hunner medemenschen zochten tot ver dediging van hun Vaderland, offerden zich zelf! Zij zijn het mede geweest, en dezulken zullen het mede zijn, die een nieuwe, betere Cultuur indien zij komt voorbereiden. Deze „soldaten van Christus" zijn het ge weest, die het „hoogste gebod der Naasten liefde" in de praktijk van het leven hebben gebracht, en het zaad des Vredes hebben ge zaaid in den akker der beschaving, waarop schijnbaar niet veel meer werd gevonden en geteeld dan bajonetten en gifgassen, en waaruit opsteeg een reuk van rottend men- schenvleesöh en waar het .hoogste goed" de ziel van levenden en dooden weenden over het begane onrecht en misdaad be dreven door hen die gingen, gedreven door een krankzinnigen waan niet zelden door demagogen voortgezweept. Moegeschreide oogen konden niet meer op« ien naar den homel en richtten zich naar de zwarte aarde in welker schoot de uitgerafel» de ledematen te verteren lagen van echtge noot, vader of zoon, en dit alles misschien omdat ze eerlijk en oprecht wenschten hun vaderland (Staat) te dienen waar hun veilig heid en ongestoorde uitoefening van hun godsdienst werd gewaarborgd. En toch uit hoevele benauwde harten zal de bede om hoog gestegen zijn: „Vader vergeef het ons, wij weten niet wat wij doen". In het diepste van hun hart verafschuwen zij het geweld, maar wisten de kracht niet te vinden, tegen traditie van „Vaderland" (valsche) Eer en Vlag te vechten, gebonden door banden van verleden en niet zelden door koude dogmen waaruit alle leven voor recht en geweten waren gebannen. Moge het pasgeboren „Vredeskind" voor spoedig groeien en later, eenmaal groot ge worden, eens een bezoek brengen aan de plaats waar eenmaal zijn verre voorvader in Witmarsum zijn knie gebogen heeft, mis schien komt dan een zucht door den tijden schemer heen en doe zijn loven ln geest en waarheid verlichten, door de bede die niet al leen door hem in de 16e eeuw werd opge zonden voor dien tijd, maar voor alle tijden bestemd is: „Uw wil geschiede in den Hemel, maar ook op aarde". JONGBLOED. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. oksels en voeten behandele men met Purolpocder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. cn Drogisten. Heden: VRIJDAG 11 JULI Spaarndammerweg. N.V. D. Hogenbirk ert Zn.'s IJzer- en Staalindustrie. Aandeelhou- dersverg. 4 uur nam. Palace: „De Jantjes op stap" en „De Zui derzeewerken". Tooneel: The Niagara's. 8.15 uur. Luxor Theater: „Liefde en dollars" en „Een moderne Eva". Tooneel: Rombrandus. 8.15 u. Rembrandt Theater: „Chantage". Tooneel; Alexandro Partner. 7 en 9.15 uur. Heemsted e-A erdenhout: Boe-, kenrode; Lathyrus Tentoonstelling 310 u, ZATERDAG 12 JULI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds,. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Heemsted e-A erdenhout: Boe kenrode; Lathyrus Tentoonstelling 1010 m

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5