STADSNIEUWS GASFORNUIZEN GERRY RICKEBERG INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG U JULI 1930 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO Cts. per regel. Fa. GEBRs. BRAKEL Sophiapiein 6-12 Tel. 10533 DE PARKEERTERREINEN. GEEN AUTO'S MEER OP ontvangst en deze afdeeling den voorzitter en het hoofdbestuur een bloemstuk in den vorm van een schip had aangeboden, waar van de heer P. J„ v. d. Putten de symboliek verklaarde en dat daarna aan mevrouw Klein Schiphorst gezonden werd, namen de heeren Jeunink en Molmies als aftredende leden van het Bondsbestuur afscheid. De 2e secretaris de heer F. Schuurmans bracht daarna hulde aan de feestcommissie uit de afdeeling Haarlem en speciaal aan haar voorzitter, den heer J. P. A. Nelissen, waarop de voorzatter de vergadering te half twee sloot. HET ONDERWIJZERSTEKORT EN MIDDELEN TER BESTRIJDING. (Van een bijzonderen medewerker). (Onlangs wezen wij in een hoofdartikel op den ernst van het tekort aan onderwijzers, en op de onvoldoende salarieering als aanlei ding daartoe. In dit en een volgend artikel zal op deze zaak verder worden ingegaan). Donkere wolken pakken zich samen aan onzen lager onder wij shemel. Er dreigt een tot nu toe ongekend tekort aan mannelijke leerkrachten. Bevoegde beoordeelaars hebben de bui al eenige jaren zien hangen en aan de hand van overvloedig en overtuigend cijfermate riaal voorspeld, dat ze haar boozen inhoud met onverbiddelijke zekerheid zou loozen. Als schrale troost hebben ze er aan toege voegd, dat de crisis van het loopende proces pas in 1931 kan worden verwacht. Dat de Regeering en haar adviseurs zich over te nemen maatregelen van afweer hebben be raden, leert ons het verslag van de werk zaamheden van den Onderwijsraad over 't jaar 29/30, waar we lezen: „Op 4 April 1930 had een samenspreking plaats van de 4e afdeeling met den heer Laban over de onderwijzersopleiding in ver band met de behoefte aan leerkrachten". Er zijn helaas onder onze medeburgers, die zich over deze. dingen geen zorgen ma ken, die meenen, dat het verontrustende verschijnsel alleen maar de aandacht ver dient van autoriteiten en van hen, die zich mogen verheugen in kleine-kinderenbezit. Ten onrechte, dat Is duidelijk. We staan hier met z'n allen voor een kwestie, die levensbe langen van ons heele volk raakt en het is hetzelfde volk, dat in zijn vertegenwoordiging de wegen zal moeten vinden, waarlangs ze kan worden opgelost. Op korten termijn en op een wijze, die blijk geeft, dat de ernst van den toestand wordt verstaan. Allereerst zal men zich rekenschap dienen te geven van den omvang van het kwaad. Men heeft een overstelpende hoeveelheid ge gevens van recenten datum ter beschikking. We zullen er een kleine greep uit doen. De heer J. van Dijke, secretaris van het Bureau voor On derwij sadvl ezen, publiceert in de „Telegraaf" van 24 Juni de volgende cijfers: In 1900 bestond het onderwijzerscorps uit 20145 personen, in 1930 zal dit de 35000 pas- seeren, een groei dus in de behoefte van 75 pet. In het eerste jaar (1900) werden 1776 akten van bekwaamheid uitgereikt, in 1929 niet meer dan 2382 Was er in 1920 voor „slij tage" (overlijden, pensionneering) een aan vulling beschikbaar van 88 per duizend, in 1929 waren daarvoor slechts 68 beschikbaar, in 1926 en '27 bedroeg dit nog 94, in 1928 77. We gaan dus in sterk dalende richting. „De Kweekschool", orgaan van den Kweek- schoolbond, van 1 Juli 1930 gunt ons in aan sluiting op de cijfers van den heer Van Dijke het volgende „kijkje in de keuken". Van 19241929 bedroeg het aantal kwee- kelingen aan de opleldingsinrichtingen res pectievelijk: 13870 12680 9609 8460 7903 7871. En dat bij steeds grooter vraag. En die daling dat leert hetzelfde artikel uit „De Kweekschool" manifesteert zich niet alleen bij de openbare, maar ook bij de bijzondere inrichtingen, katholieke zoowel als Protestantsch Christelijke. Ons heele volk in al zijn schakeeringen behoort dus aan ver betering mede te werken. Tijd voor zwaar delibereeren en theoretiseeren ontbreekt. Amsterdam plaatste in een half jaar tijd driemaal een oproep voor onderwijzer. En op 12 Juni 1930 moest worden geconstateerd, dat uit een lijst van 34 benoembaren in 85 bestaande vacatures moest worden voorzien. Een tekort van 51. En onze hoofdstad zit te springen, om de pasgeslaagden als tijdelijke leerkrachten te mogen inlijven. Dat is Amsterdam. Hoe het op het platte land is, laat zich denken. Het orgaan van „Volksonderwijs" van 28 Juni laat daarover zeer sombere klanken hooren. Werkelijk, de gepubliceerde getallen zijn ontstellend. Maar zij geven nog een zeer ge flatteerd beeld van de werkelijkheid. Want, FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE DACIA door G. PANSTINGL. 47) Maar was de ring ook goed gesloten? Waren er geen gapingen? Dreef het gas niet af? Dat waren de vragen van het oogen» blik, waarop de volgende njinuten ant woord moesten geven. Dit antwoord zou de onzichtbare stralen- gordel geven, die het kasteel omgaf. Pedro en Harry hadden het spiegelsysteem ver draaid, zoodat de stralen nu alleen het kas teel insloten. Wie het gebouw tot op twee honderd yard naderde, werd zonder man» keeren gesignaleerd. Het automatische scha» keltoestèl voor de bellen en de electrisehe s<iliij uwerpers was uitgeschakeld. Dat alles kon nu afzonderlijk van den toren uit bediend worden. Het stralen systeem was voor dien nacht slechts voor geluidlooze controle in gericht. Het gaf nauwkeurig aan, waar de vijand doorbrak. Inplaats van het belwerk was een vierhoek van gloeilampen aange sloten. De zijden hiervan leva men overeen met de vier stralen. Ging één zijde uit, dan was dit het bewijs, dat een ondoordringbare hin» dernis den straal op die plaats doorkruis te. Allen staarden naar het verlichte vier kant. Nu moest het beslist worden. De seconden kropen voorbij als uren. Langzaam en vol spanning. Daareen onderdrukte uitroepde eene zijde was uitgedoofd. Na vier seconden vlamde ze een oogen blik weer op en doofde dan opnieuw uit. men moet niet vergeten, dat het over-over- groote deel der kweekschoolbevolking uit meisjes bestaat. De Amsterdamsche gemeen telijke kweekschool bijv. leverde in de laatste 10 jaren af 360 onderwijzeressen en slechts 79 onderwijzers en aan andere inrichtingen is de verhouding zeker niet gunstiger. Neem Haarlem met zijn twee kweekscholen voor leerkrachten, die bij het openbaar onderwijs terecht komen: de Nutskweekschool en de Rijkskweekschool. De eerste is uitsluitend voor meisjes en de tweede voegde in het jaar 1930 3 zegge drie onderwijzers aan het corps toe. Het zal toch van goed beleid en afkeer van struisvogelpolitiek getuigen, als men ook deze tendenz behoorlijk observeert. Het is zeer ongewenscht, dat het lager on derwijs straks geheel door vrouwen zou moe ten worden verzorgd, het zij met alle respect voor onze onderwijzeressen opgemerkt. Er zijn verschillende middelen aan de hand gedaan, om in den toestand verbetering te brengen. In een tweede artikel stellen we ons voor, enkele ervan de revue te laten pas- se eren. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN J. S„ timmerman, wonende te Haarlem, en S. P. E. O., hvr. J. S., wonende te Haarlem, „Art. 250 W. v. S.", de eerste vrijgesproken, de tweede veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf. H. J. de W„ spoorwegarbeider, wonende te Bloemendaal, „appél overtr. Alg. Regl. Dienst Spoorwegen" 5.boete subs. 5 dagen hechtenis. S. V., loodgieter, wonende te Amsterdam „appèl overtr. Motor- en rijwielwet". Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. S. V., loodgieter, wonende te Amsterdam, „appèl overtr. Motor en rijwielwet". Vrijge sproken. C. W. de V., zonder beroep, wonende te Lelden, „appèl overtr. Alg. Politieverord. van Bloemendaal". Ontslagen van rechtsvervol ging. B. W H., chauffeur, wonende te Haarlem, „art. 249 en 57 W. v. S.", een jaar en zes maanden gevangenisstraf. J. C-, kellner, wonende te Haarlem. „Op lichting", twee maanden gev.straf o. v. P. C. v. D., koopman, wonende te Haarlem, „appèl overtr. Alg. Politieverordening Haar lem" 5.boete subs. 5 dagen nechtenis. BADHUIZEN „WITTE KRUIS". Het aantal genomen baden in de afgeioopen maand Juni was: Badhuis Koudenhorn: 1242 mannen, 512 vrouwen; totaal 1564. Badhuis Leidschepleln 2086 mannen, 1030 vrouwen, 783 schoolbaden; totaal 3899. Badhuis Schotersingel 2093 mannen, 797 vrouwen, 397 schoolbaden; totaal 3287. Badhuis Hofdijkplein 1813 mannen, 831 vrouwen, 866 schoolbaden; totaal 3510. Badhuis Van Egmondstraat 1178 mannen, 1147 vrouwen; totaal 2925. ORANJEBOND „PRINSES JULIANA Men schrijft ons: Op 24 Juli a.s. zal een extra zomeravond concert plaats hebben, dat zal worden ge geven door de muziekvereeniging „Utile Dulci", onder de auspiciën van den Oran- jebond „Prinses Juliana". Het concert zal worden gegeven In de eigen muziektent van den Oranjebond .Prinses Juliana" die voor dat doel zal geplaatst wor den in de Emostraat. Toestemming is reeds verkregen en door 't bestuur van de Wningbuwver. „St. Bavo" is reeds toezegging gedaan van bijdrage in de onvermijdelijke onkosten voor plaatsing en vervoer van de muziektent. Het zal tevens een welkome gelegenheid zijn voor degenen die de mooie tent nog niet zagen, eens een kijkje te komen nemen. Het bestuur vertrouwt dan ook dat er veel belangstelling zal zijn, zoowel voor het con cert als voor de bezichtiging der tent. Het programma zal ons nog nader bekend worden gemaakt. „Van de glooiingen op de noordzijde vloeit het zware gas weg", prevelde Gerry. Een gedeelte van Soesjins mannen komt er dus door. Ze trekken langzaam op. Wij hebben nog vijf minuten tijd". Ze belde een buitenpost op. „Op de Noordzijde lukt het hun door te komen. Flanagan moet onmiddellijk zijn mannen samentrekken, zoodat ze nog slechts het noordelijke terrein voor het kasteel om geven. Hij moet dus een cirkel vormen, in we.'ks omtrek het kasteel valt en die van het gebouw af noordoostelijk en noordwestelijk verloopt en zich achter weer sluit. De zuide» lijke linie moet in looppas naderbij rukken, anders komt ze te laat. Over drie minuten laten wij hier de schijnwerpers opvlammen. Op het oogenblik, dat ze weer uitgaan moeten van achteren terstond vuurpijlen aangesto ken worden". Gerry het het bevel herhalen en wendde zich toen tot haar vader. ..Nee;n hier de leiding over, Paps. Ik ga naar buiten'. Braddon greep haar bij haar arm. „Dat zou toch krankzinnig zijn, Gerry". Maar Gerry rukte zich los. „Nu is het waarachtig niet het oogenblik voor dwaasheden, Jim! Bind liever je gas masker voor en laat het bericht in huis rondgaan, dat de aanval begint". Met deze woorden verdween ze. Zwijgend bond Braddon zijn gasanasfker voor en ging naar beneden. Hij zocht zijn weg tastend door de donkere kamers. Achter de vensters stonden overal gestalten. Daar was alles in orde. Geluidloos opende hij een van de ramen klom er uit en legde zich langs den muur op den grond. Het volgende oogenblik brak de hel los. Qp éen slag flikkerde alle schijnwerpers yan de Noordzijde op en verlichtten hekier GEVAARLIJKE PLAATSEN. De officieele parkeer-terreinen voor auto's (op de Groote Markt en op het Stationsplein) zijn reeds eenige dagen officieel in gebruik genomen. B. en W. hadden het toezicht- houden op de parkeerende auto's verpacht. De firma aan wie de vergunning gegeven is, heeft zooveel mogelijk de menschen die te voren voor eigen rekening toezicht op de auto's hielden in dienst genomen. ZooaLs men weet moet voor de auto's die op de Groote Markt parkeeren dadelijk betaald worden, terwijl de auto's op het Stations plein het eerste half uur vrij zijn. Automo bilisten die hun wagen voor het station zetten om in een café in de omgeving een kopje koffie (of iets anders) te kunnen gebruiken, maken binnen het half uur terug te zijn. Eenigen hadden het al af gemikt tot.... 28 minuten! Over. het algemeen zijn de automobilisten tegen het verplichte betalen gekant. Eenigen hebben reeds geweigerd te betalen en, omdat de politie zich niet bevoegd achtte om tusschenbeide te komen daar het hier een belasting-verordening geldt, zullen de ge meentelijke belasting-autoriteiten hier de tusschenkomst van den rechter moeten in roepen om tot betaling te dwingen. Het is de bedoeling van de politie nu er eenmaal parkeer-terreinen aangewezen zijn, binnenkort op te treden tegen automobilisten die hun auto's op plaatsen laten staan waar zij een belemmering voor het verkeer ople veren. Vermoedelijk zullen de plaatsen waar geen auto's meer geduld kunnen worden met borden worden aangegeven. De automobilis ten zullen dan voor de keus gesteld worden of hun auto op het officieele parkeerterrein te zetten of elders waar het tijdelijk plaat sen van een auto niet verboden is Reeds eerder hebben wij verzekerd, dat het voornemen der politie is om het bewuste ar tikel in de Politie-verordening soepel toe te passen. Dit artikel luidt; „Ieder voetganger, bestuurder, eigenaar of houder van een voertuig is verplicht bij het aan- of uitgaan van bijeenkomsten in schouwburgen, kerken, of andere drukbe zochte plaatsen, bij aankomst of vertrek van openbare middelen van vervoer, op plaatsen, waar de markt wordt gehouden of een druk verkeer bestaat, of bij eenige tot samenstroo- ming van publiek aanleiding gevende ge beurtenis te voldoen aan de in het belang der openbare orde en veiligheid van het verkeer gegeven bevelen der politie en waar het marktplaatsen betreft der markt meesters omtrent den te volgen weg de orde van het rijden of de plaatsing of ver wijdering van het voertuig* Onze lezers weten dat behalve de hier boven genoemde parkeerterreinen, waar alle dagen toezicht is, ook eenige parkeerterrei nen zijn aangewezen voor bijzondere gelegen heden. Op Maandag (als er Bloembollen- beurs is in het Krelagehuis) is er een par keerterrein op de Oranjekade en op avonden dat er voorstellingen zijn in den Stads schouwburg op hét Wilsonspleïh. VERGADERING DER R.-K. BOUWPATROONS. De afdeeling Utrecht 'stelde voor om den naam van den bond in Ned. R.K. Aanne- mersbond te veranderen. Zij vroeg een des betreffend voorstel van het Hoofdbestuur in de volgende vergadering. Spr, vroeg ook om het orgaan met de rede van mgr. Aengenent aan den Aartsbisschop te zenden. De Voorzitter antwoordde, dat het or gaan reeds aan alle Bisschoppen van Ne derland gezonden wordt. Van het eerste voorstel verwachtte hij voor de propaganda geen heil. De afdeeling Amsterdam stelde voor het orgaan met de rede van den Bisschop ter propaganda te zenden aan hen, bij wie dit succes zou kunnen hebben. De voorzitter zei dat dit propagandamid del zeker te baat genomen zal worden. Het nummer van het orgaan zal aan alle R.K. ongeorganiseerde aannemers gezonden wor den voor zoover de afdeelingen de adressen verstrekken. De heer P. J. M. v a n T e t e r i n g, voorzit ter van de R.K. Middenstandsvereeniging sprak eenige hartelijke woorden namens zijn organisatie. De voorzitter dankte den heer Van Tetering voor de bloemenhulde, namens zijn vereeniging gebracht. Nadat uit de vergadering dank gebracht was aan de afdeeling Haarlem voor de goede het voorterrein. De aanvallers hieven een gehuil van woede aan. Toen klonk een scherpe snijdende stem: „Vuur!" Een regen van kogels joeg tegen het kasteel aan. Ruiten rinkelden met metaal achtig gekletter. Braddon waagde het niet zich op tc richten. Het zou zelfmoord ge weest zijn. Over hem heen floten de spitse kogels van de pistolen van de aanvallers en uit de vensters de gaskogels van de mannen van Ash ton Castle. Sprongsgewijze werkten de aanvallers zich naderbij. Tien schreden looppas en dan op den grond. Zooals ze het in den oorlog geleerd hadden. Braddon trok zijn pistool en vuurde. Daar rolde een gestalte naast hem neer. Hij greep er naar. „Laat los mijnheer Braddon", riep John Baker. „En gooi u dien muilkorf weg. Hier is toch geen gas. Niet schieten. Laat hen naderbij komen". Waarom meldde de buitenünie zich toch. niet? Sliepen die menschen? Daar weerklonk weer de scherpe stem van Soesjin door de lucht. „Sprong voorwaarts! Handgranaten!" Er lag kracht in het commando. Het sleepte mee. Nu waren ze vijftig yard van het slot. De eerste handgranaten sloegen in de tus- schenruimte in en ontploften met een kwaad* aardigen en ontzenuwenden knal. Dicht daarachter sprongen de mannen weer vooruit. Bij den volgenden sprong moesten ze bij de vensters zijn. De manke John schoot zijn pistool leeg en laadde het opnieuw. Verbaasd zag Braddon dat op Johns schoten KINDERVERLAMMING. Te Waddinxveen heeft zich een tweede ge val van kinderverlamming voorgedaan, dit maal bij een jongetje van twee* jaar. De patiënt is naar het ziekenhuis te Leiden ver voerd. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) NEDERLANDSCH FABRIKAAT. ARBITRAGE-COMMISSIE INGESTELD. Betreffende de algemeene ledenvergadering van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" die Woensdag werd gehouden aan boord van het s.s, „Alkmaar" van de Alkmaar Packet kunnen wij nog mededeelen, dat besloten werd een telegram van hulde te zenden aan H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik. Het geldelijk beheer over 1929 werd goed gekeurd. De periodiek aftredende secretaris-pen ningmeester. de heer H. F. R. Snoek werd bij acclamatie herkozen. Betreffende de tech nische fïlmafdeelïng deelde de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur besloten heeft in Juli een nieuwe regeling te doen ingaan, waarbij wordt bepaald, dat ook films, van Nederlandsche industrieele bedrijven niet door de vereeniging vervaardigd, en aan de vereeniging aangeboden, ter vertooning zul len worden aangenomen, nadat zij door het dagelijksch bestuur der vereeniging zijn goedgekeurd in hoogste instantie. Een der leden stelde voor dat de goedkeuring in hoogste instantie zou worden onderworpen aan een commissie, die volkomen onafhanke lijk is, om de keuring niet afhankelijk te doen zijn van den secr. penningmeester of het bestuur. De voorzitter gaf in overweging de keuring op te dragen aan den secretaris penningmeester en in hoogste instantie aan het bestuur. Spr. zou deze regeling voor een jaar ge probeerd willen zien. De vorige spr. hand haafde zijn voorstel. Een tweede lid, de heer Wouda, stelde voor een arbitrage-commissie naast het hoofd bestuur in te stellen. Na uitvoerige discussies werd besloten een arbitrage commissie in te stellen. De wijze waarop deze commissie zal worden benoemd zal nader door het hoofdbestuur in oogen- schouw worden genomen. Een der aanwezigen betreurde het. dat voor het Nederlandsch paviljoen te Antwer pen buitenlandsch fabrikaat is gebruikt. Daarna werd een excursie gemaakt naar de sluis te IJmuiden en naar de Ned. Vlieg- tuigenfabriek te Amsterdam. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. F. L. P. het als dienstplichtige niet voor den Keuringsraad verschijnen 5 subs. 5 dagen hechtenis. H. A. v. d. O. het als be stuurder van een rijwiel op een weg geen gevolg geven aan het door den politie beambte gegeven bevel 2 subs. 2 dagen hechtenis. G. B. het op het strand in pac.ht bij de gemeente Zandvoort met koopwaar venten I subs. 1 dag hechtenis. L. J. L. het te Bloemendaal als bestuurder van een motorrijtuig overschrijden van de door B.enW. aangegeven maximum snelheid 10 subs. 10 dagen hechtenis. M. L. overtreding van art. 68 der Arbeidswet f 2 subs. 2 dagen hechte nis. C. A. van S. het op den openbaren weg een wapen bij zich hebben 1 subs. 1 dag hechtenis. W. M. het te Zandvoort zonder vergunning een motorrijtuig gedurende de maanden Mei tot en met September op een aangegeven straat laten staan. Vrijspraak. A. W. D. het op den openbaren weg een wapen bij zich hebben f 1 subs. 1 dag hechtenis. L. A. van IJ. overtreding van de Motor» en Rijwiel wet f 2 subs. 2 dagen hechtenis. A. de L. overtreding der pol. verord. van Zandvoort (het plaatsen van motorrijtuigen op verboden plaatsen) f 3 subs. 3 dagen hechtenis. W. J- K. het niet voldoen aan een ingevolge art. 12 der Dienstplichtwet op hem rustende ver plichting f 5 subs. 5 dagen hechtenis. H. S. overtreding der Arbeidswet twee dagen hech tenis. I. F. J. B. overtreding der Motor* en Rijwielwet en Motor- en Rijwielreglement f 5 subs 5 dagen hechtenis en f 2 subs. 2 dagen hechtenis," P. Oh. H. het een motorrijtuig te Zandvoort op een verboden plaats laten staan f 1 subs. 1 dag hechtenis; Ch. H. A. de la P. idem, vrijspraak. G. K. overtreding der wet op de middelen van vervoer f 3 subs. 3 dagen hechtenis. G. J. K. overtreding der Motor» en Rijwielwet f 3 subs. 3 dagen hechtenis. menschen neervielen. „Waar schiet je toch mee? Dat zijn toch geen gaspatronen?" „Dien rommel heb ik weggesmeten. Een gewone kogei is voor mij goed genoeg. Pas op. mijnheer Braddon, nu komen ze!" Maar ze kwamen niet. Want plotseling vlamden sissend de vuur pijlen van Flanagans mannen tweehonderd yard achter Soesjins linie op.... op het zelfde oogenblik, dat in het kasteel de schijn werpers uitdoofden. John Baker brulde van plezier. „Dat noem ik nog eens handig. Achter licht en voor donker. Die kerels weten niet wat er aan de hand is. Ze keeren zich om. Kijk, mijnheer Braddon". En hij schudde Braddon aan zijn arm. Daar.... om Godswilwat was dat? Een dreunend gehuil doorkliefde de lucht. Als een overweldigende trompet die door een reus geblazen werd De klank deed het hart stilstaan en het bloed in de aderen verstijven. Weer vlamden de schijnwerpers op en een gil van angst weerklonk door de lucht. Groot als een reus, van kolossalen om vang op stampende zuilen over sidderende aarde, galoppeerde een witgrijs monster aan. Hoog a.ls een huis met strak naar voren gerichte slurf en breed uitstaande reuzen- ooren dreunde Sahibs massa wild trom pettend door den nacht. Op zijn nek zat een lichte gestalte. In de linkerhand de korte stok met den haak, in de rechterhand het pistool. Gerry had den olifant, die in dienst van den Maharadja ook voor den oorlog was afgericht, den krijgsroep in het oor gekre ten en Sahib gehoorzaamde zijn meesteres. „De Devil" weerklonk het en doodelijk ont steld joegen Soesjins mannen op de vlucht. Maar achter hen laaiden de vuurpijlen op EXCURSIE. De Nederl. Natuurh. Vereeniging afd. Haar lem en Omstreken, organiseert voor hare le den een excursie naar Zuid-Limburg van 7 tot en met 10 Augustus a.s onder leiding van den heer G. A. v. Schaik, leeraar biologie Gem. H.B.S. 5-j. cursus B. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk- Van ing-ezonden stukken.' geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug» gegeven. VACANTIE Hoera, vadhntie! Nog eenige dagen en dit blij geroep zal weer overal weerklinken. Moeder, hoera, vacantie! met deze juich kreet zullen ze komen binnenstormen, uw jongens en meisjes. En nu zullen de vele plannen en plannetjes die reeds dagen en weken te voren zijn beraamd, worden uitge voerd. De koffers gepakt en dan vooruit, het schoone Zwitserland bezocht, een tochtje langs den Rijn, naar de Veluwe, kampeeren, naar Valkenburg, naar onze eilanden, ja waar a,l niet heen! Hoe heerlijk is toch die vacantie! En toch en toch voor hoeveel kinderen is juist die vacantie een vervelende tijd, voor hoeveel ouders een bedroevende tijd. O, hoe gaarne zouden ook zij hun kin deren eens een uitstapje gunnen, hoe goed zou het voor vele moeders zelf zijn, als zij ook eens een paar daagjes de huiselijke be slommeringen op zij konden zetten. Maar juist die vacantie is voor vele moeders een zwaardere tijd; hier een moeder met zes kinderen; drie gaan er gelukkig naar school; wat lucht dat op, als die 's morgens de deur uitgaan en nu vier vijf weken lang ook die drie thuis. Waarheen anders? de straat op met al die auto's! en diep zucht de moeder: was die tijd maar weer om! Slechts één enkel voorbeeld, zoo zijn er honderden. Om ook die vele kinderen een eenigszins prettige vacantie te bezorgen, hebben eenige dames en heeren het vorig jaar zich veree- nigd tot een commissie voor vacantiebezig- heden. Het Gemeentebestuur was zoo wel willend de terreinen bij het Huis te Zaanen beschikbaar te stellen, vele dames en heeren steunden door een jaarl. bijdrage dit goede werk, de ouders gaven zoo mogelijk een bij drage en zoo werd de Vereeniging in staat gesteld 200 kinderen onder goede leiding ge durende drie weken bezig te houden. Het boekje, dezer dagen door de Vereeniging ver spreid, doet u zien hoe prettig die tijd is doorgebracht. Dit goede begin gaf ons moed om voort te gaan en dit jaar zullen ruim 1000 kinderen hun vacantie prettig doorbrengen. Maar dit alles kost geld, meer geld dan wij door allerlei middelen (bloempjesdag, boek jesverkoop) hebben verkregen; de gemeente gaf ons 500 subsidie, vele dames en heeren werden lid of donateur, maar dit alles is nog niet voldoende. Gij allen, die dit leest en voor u en de uwen een prettige vacantie hoopt tc hebben, geloof mij, het genot zal nog grooter zijn als ge ons steunt met een gave, immers Gedeelde vreugd is dubbele vreugd! U en de Uwen zulk een heerlijke vacantie van harte toewenschend, verblijf ik gaarne Namens het Bestuur: J. H. W. HABERMEHL, Kinderhuissingel 30. Penningmeester is de heer E. Geerts, Engelszstraat 26, Gironummer 120733. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel w -r ui i en knalden de schoten. De gaspatronen kaatsten tegen de lichamen van de vluch tenden. Soesjin's aanval was afgeslagen. In groote sprongen kwam een gestalte na» derbij, geheel in het wit gekleed. Braddon sloeg Baker het pistool uit de hand. Hij had Rahomati herkend, die den olifant naijlde, daaj- de opwinding na een aanval altijd nog lang in het dier natrilde. Hij moest voor zichtig tot kalmte gebracht worden. Brad don liep Rahomati na. Maar het was Gerry reeds gelukt Sahib in te toornen. Ze zat er bovenop en stuurde den olifant met den haak naar het huis terug. Deze schommelde zenuwachtig van den eenen poot op den an deren en trompette nog een beetje na. Ook de ooren flapten nog. Maar ten laatste stond hij stil. Braddon zag, hoe Rahomati op hem toetrad en hem liefkoozende en kalmeerende woorden toefluisterde. De slurf zonk omlaag en de ooren legden zich slap tegen het groote hoofd. Toen liet Sahib zich rustig naar zijn stal leiden. Gerry gleed naar beneden en bracht een fluitje aan haar mond. Drie schrille, korte stooten weerklonken, daarna een lange en eenige Daciamannen snelden naderbij. „Alle gevangenen zoo spoedig mogelijk in de hal brengen". De mannen ijlden weg. „Wij moeten zien, of Soesjin er ook bij Is. Hij was aan dezen kant. Ga naar bin nen en roep vader, Jim". Maar juist kwam Rickeberg in vliegende haast aan ge loop en. „Eén van de buitenposten aan den straat weg heeft gemeld, dat een groote renwagen in de richting van Colchester vertrokken is". (Wordt vervolgd.) "Wacht U poor namaak Degelebusmet zwarten band

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6