DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. BIOSCOOP. UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 12 JULI 1930 VIERDE BLAD Ivens' voortreffelijke film. Joris Ivens' Zuiderzeefilm is een prachtig Staal van Hollandsche filmkunst. Ja, vooral Hollandsch is dit werk. Uit deze tafereelen van Hollandsche waterbouwkunde proeft men het karakter van den Hollandschen ar beider, de sfeer van de Hollandsche wateren en de Hollandsche luchten. Ook dit tempo, dit rustige voortgaan en in elkaar over glij den van beelden is specifiek Hollandsch, al herkennen wij hier in de methode, het Rus sische voorbeeld. De sfeer van dit werk bepaalt voor een groot deel tevens zijn verdienste. Het is geen kleinigheid om op zoo'n eerlijke,' onbevangen wijze met dergelijke uiterst sobere middelen, de film een ademtocht mee te geven, en iets sterk persoonlijks. Als Joris Ivens 't nog niet met onder anderen „de Brug" bewezen had dat hij een geboren filmkunstenaar is, dan zou hij toch zeker met de Zuiderzeefilm zijn meesterschap bewezen hebben. Dit is een film zonder dramatische han deling, maar ik heb, voor mijn gevoel, zelden met zooveel spanning een filmverhaal ge- gevolgd. Want deze film heeft de kracht van het stoere proza van een kunstenaar en den kleurenrijkdom van het palet van een im pressionist, hij heeft ook iets gemeen met die schilderijen, die een zinnelijke gewaar wording geven van een kleur. Delacroix' vechtende paarden wekken de gedachten op aan bloed en zweet en Ivens' Zuiderzee film, met zijn diepe en prachtige werking der kleuren, doet ons denken aan den wind die door de polders en over de zee jaagt; het hoogopspattende water, waarin de geweldige massaas keileem storten brengt u bijna den zilten smaak op de lippen, die een strandwandeling u bezorgt En dan zwijgen wij nog van de documen taire waarde van dit werk. Dan zwijgen wij nog van de overtuigingskracht van dit mees terstuk, dat ons een krachtige herschepping geeft van den strijd met de zee en de dijken. Is het niet wonderlijk dat een jonge man als Ivens zich intusschen geheel wist te vrij waren van het gevaar, ten onder te gaan in de veelzijdigheid van het onderwerp? Welk een concentratievermogen èn welk een alge- heele overgave (het laatste sluit het eerste zoo dikwijls uit) werd hier aan den dag ge legd! Merkwaardig is Ivens' verteedering voor het literaire detail, dat men ook telkens te rug vindt in de Russische film. Plotseling bijvoorbeeld wordt de zware gang der tafereelen onderbroken door een liefelijk en kort intermezzo: de kinderen der arbeiders, een leuke jongenskop, een kind op een schommel, een arbeider die zich met- volledige overgave aan zijn bordje soep of karnemelksche pap wijdt Aan het toeval is echter niets overgelaten. Deze intermezzi passen als refreinen in den bouw van het geheel. Verbazingwekkend trouwens is de haast wiskunstige nauwkeu righeid waarmede Ivens bij opneming en de montage tewerk is gegaan. Dit is dan ook waarschijnlijk wel het geheim van de per soonlijke sfeer van deze film. In „Palace" draait deze film deze week. als een deel van het gewone programma. Een zeer lofwaardige poging van de directie! Want het invoegen van dergelijke films is toch altijd, van een commercieel standpunt gezien, een experiment. Wij vertrouwen echter dat talloozen naar .Palace" zullen gaan, om dit wonderlijk mooie werk, een suggestieve verbeelding van een Nederlander, van een reusachtige Holland sche onderneming, te gaan zien. Is men eigenlijk niet een beetje verplicht, om door zijn tegenwoordigheid, de Holland sche „filmindustrie" de eer *e bewijzen die haar toekomt? Men maakt zich dikwijls zoo druk voor buitenlandsche films, die slechts getuigenis gaven van een groven smaak en een roekeloos smijten mei millioenen. Nu is er eindelijk eens een bijzondere Hollandsche film te zien! De groote Russische filmregisseur Pu- dowkin heeft verklaard, dat zij voortreffe lijk is L. A LUXOR THEATER Virginia Valli in „Een moderne Eva". „Liefde en Dollars". Rembrandus, .de electrische kunstschilder. Deze week weder een programma vol va riatie. Het eerste hoofdnummer is een kluchtig filmspel, waarin Virginia Valli de hoofdrol vervult. Het geheel toont ons het leven in een warenhuis. Er wordt ons voor oogen ge steld, hoe hbt personeel over de cliënten denkt en datgene wat het publiek niet ziet. De geschiedenis is eenigszins ingewikkeld. Een verloofd paar en een gehuwd paar wer ken beiden in een warenhuis. De getrouwde vrouw heeft een vroolijken partner, 't meis je dat verloofd is, is zeer stijf. Wanneer men er tenslotte in geslaagd is, dit meisje te mo- derniseeren, komt men tot de ontdekking, dat zij ieders hart vermag te veroveren. Dit is ook weer niet naar den zin van den ver loofde. Ook met het gehuwde paar gebeurt het een en ander. Aan het eind komt het echter allemaal in orde; voor beide paren. Een uitstekend nummer met heel wat ko mische gedeelten. „Liefde en Dollars" is het tweede hoofd nummer dat ons gedeeltelijk verplaatst naar de donkere onderwereld. Mary Astor vervult de rol van Marjorie Lee, de liefhebbende zuster van een ziek jongetje, dat zich heel veel voorstelt van het Kerstfeest. Verder heeft Marjorie te maken met een ongedul dige hospita. Ze is echter werkloos. Als ze een portefeuille vindt en die aan den eige naar teruggeeft, ontvangt ze een belooning van 100 dollar. .Ze gaat allerlei ïnkoopen doen. maar als het op betalen aankomt, blijkt dat het 100 dollar-biljet haar ontstolen is. Het volgende gedeelte van de film speelt zich af in een speelhol. Wij zien dat het geld nog al eens van eigenaar verwisselt. Het slot van het verhaal vertelt ons echter, dat Marjo rie en haar zieke broertje beiden "alles krij gen wat zij noodig hebben. Het Luxor-Nieuws en de Duitsche reisjes zijn als altijd interessant. Groot succes had de Electrische Kunst schilder Rembrandus" met zijn werk. Een uitstekend teekenaar en snelschilder ziet men hier bezig. Het succes was zeer groot, hetgeen bleek uit de bijvalsbetuigingen na iedere teekening. REMBRANDT-THEATER. Een voortreffelijke film van Rutmann in het bijprogramma. Als hoofdnummer „Chantage". Niet ten onrechte noemen wij in den kor ten inhoud allereerst het filmpje van Walter Rutmann. Rutmann is één der bekendste pioniers van de moderne kunstfilms. Zijn vroegste werk werd in Haarlem door de Film liga geïntroduceerd. Daarna kwamen in Am sterdam: „Berlin" de film van den Metropo lis en „Melodie der Welt". De aankondiging van Rutmann's naam op de inleiding van een korte Duitsche cabaret film wekte begrijpelijkerwijze onze nieuws gierigheid en groote verwachting op. Verwachting die niet beschaamd werd. Rutmann heeft hier in een „niemendalletje" kort en goed den weg gewezen die de geluids film op moet. Dit werkje is een juweeltje ge worden van humoristische filmkunst, dat in al zijn nietigheid en pretentieloosheid feite lijk nog meer te beteekenen heeft, dan de beste geluidsfilm die wij tot nu toe zagen. De ruimte ontbreekt helaas om deze wering te argumenteeren. Doch men overtuige zich slechts zelf. De overige films en het bijprogramma zijn eveneens zeer goed. Max Fleischef komt voor den dag met een oergeestige geluidsteeken- film en een filmpje vol verrassingen is het zangnummer! Op het tooneel treden Alexan- dro en partner op. Ook over dit intermezzo niets dan lof. Alexandre is een jongleur die zeer bewonderenswaardige toeren met ele gance uitvoert. Het hoofdnummer Chantage" munt uit door groote soberheid. Clive Brook, William Powell, Evelyn Bent en Doris Kenyon spelen de hoofdrollen op alleszins bevredigende wijze. ..Chantage" is een film naar het too- neelstuk „Interference" van John Marlay. Alles wat naar overdrijving of sensatie zweemt is uit deze film geweerd, des on danks is de intrigue uiterst spannend. Dit is werkelijk een film voor hen die niet al te doorzichtige ontspanning zoeken. Een programma dus, dat tot in alle onder- deelen voortreffelijk genoemd mag worden, en dat een zeer druk bezoek aan het Rem brandt-Theater in de komende week garan deert, DE GROOTE KERK. EN DE VERLICHTE WIJZERPLATEN. „De Groene" van heden bevat een Ruize- rijm van Charivarius dat wij, met toestem ming van den schrijver overnemen: LATHYRUS-TENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. DE OPENING. Ruize-Rijmen MODERN Des avonds, als *t verkeer vermindert, Dan zit ik dood op mijn gemak, Genoegelijk en ongehinderd. Te peinzen op mijn platte dak. Gedoken in mijn strandgestoelte, Hoog boven d'aard, en gansch alleen, Geniet ik van de zomerkoelte, Gelijk de vooglen om mij heen. Ik zie een steenen zee van daken, In grijs en geel en vermiljoen, Met hier en daar wat schoorsteenstaken, En plekken boomenbruin en green. In d'achtergrond verrijst ten hemel Het eeuwenoude meesterwerk, Verheven boven 't stadsgewemel De statige St.-Bavo-kerk. Zij schijnt de veste te beschermen. Door d'avondwinden kuisch gekust, En spreekt in ongezegde termen Van- contemplatie en van rust. Nu komt allengs het schemei-donker, Vervagen tin en torentrans. De schijn der maan en 't stergeflonker Verleenen 't grauw een zilyxen glans. Het vulgus heeft mij veel ontnomen, Dat god Verkeer ten offer viel, Maar deze tempel mijner droomen, Verbleef, ter laving van mijn ziel. Ik staar' door d'onbegrepen machten Der stille schoonheid diep ontroerd, En zachtkens worden mijn gedachten, Naar hooge sferen opgevoerd Daar.... pats! de wijzerplaat, o schande, Electrisch, leelijk, hel verlicht! Ik voel een schok door d'ingewande', Een trap, een slag in 't aangezicht. Weg, vrome schoonheid en gepeinzen! Vlucht voor het monster gindsch omhoog; Daar staat een felle reus te grijnzen, En haat straalt uit zijn gloeiend oog. Die schenderij is overbodig! Geen mensch die naar zulk knoeiwerk vraagt. Wie heeft zoo'n installatie noodig, Nu elk een zakhorloge draagt? Ocharme, deze generatie. Verzot-op lichtjes en lawaai, Gevoelt geen zweem van venera tie Voor wat eerwaardig is en fraai. Al is 't ook nog zoo kennisachtig. Wat maar electrisch is, bekoort; De groote massa vindt het prachtig. De minderheid wordt niet gehoord. Neen, vloek maar niet. Wat zou 't u baten? Doe wat een eerzaam burger doet, 'Tin prijs den shïaak der magistraten. Het is modern. Dus is. het goed. CHARIVARIUS. PALACE. Het interessante fi'mwerk. De uiderzeewerken door onzen ederlandschen cineast Joris Ivens en Karl Dane en George Arthur in „De Jantjes op Stap". Welk van de beide hoofdnummers heeft enermen toeloop naar Palace bewerkstelligd Vrijdagavond of was het de comibiaiatie van de twee? Een feit is, dat er geen plaats onbezet was en terecht, het is een schitterend programma. Uit het omvangrijke filmwerk „De Zuider zeewerken", herkennen we terstond onzen knappen landgenoot Joris Ivens. Deze film geeft een duidelijk beeld van het ontzagge lijke werk dat daar aan de Zuiderzee ge wrocht wordt Wat in deze film zoo heel sterk opvalt, is dat er zoo veel handwerk bij is, de enorme kranen en baggermolens verrichten natuurlijk veel en zwaar werk, maar de werkman doe! zich hier zien als handwerkman. Door de stoere flinke werklui wordt pittig en hard gewerkt. Het is een film, die je stil maakt en vol eerbied stemt voor de knappe koppen die dit raderwerk in beweging hebben gebracht en voor de mannen, die hun aandeel in het werk hebben, en voor den cineast Joris Ivens, die door zijn werk ons een goed overzicht geeft van wat het dempen van de Zuiderzee eigenlijk inhoudt. Van geheel ander gehalte is de film „De Jantjes op Stap". De combinatie Karl Dane, George Arthur is altijd een waarborg voor een hartelijke lach. Er is dan ook gegierd van het lachen, de tranen biggelden langs de wangen, vooral am Karl Dane, die weer om betaalbaar V{as. Hij heeft voor zijn succes geen scenario noodig, wanneer hij zijn gezicht maar kan laten spreken, en zich daarop ver bazing, verwondering, niet 'begrijpen, of vreugde laat afteekenen, ligt de zaal al in onmacht van de pret. De Metro Goldwijn Mayer heeft een van de grootste attracties in hem. Het Accordeon en Orgauophon duo, „the Niagara's", brachten op hun instrumenten schoone muziek ten gehoore. ,De volle zaal bleef niet in gebreke hen daarvoor te danken. Het was een prachtige avond! DE A.V.R.O.-ACTIE. Te Almelo is een A.V.R..O.-pretestvergade- ring gehouden. WEER NIEUWE JEUGDHERBERGEN. Zaterdag wordt wederom een tweetal Jeugd herbergen in Nederland geopend. Te Appels- ga (Friesland) wordt dien dag geopend „us blau hiem", een jeugdherberg geëxploiteerd door den Jeugdbond voor Onthouding (J. V. O.) Deze zal plaats bieden aan een 45-tal gasten. Te Heerlen zal door de stichting „Jeugd herbergen in Zuid-Limburg" een tijdelijke Jeugdherberg worden geopend, welke plaats biedt aan ongeveer 35 gasten. In aansluiting aan de bijzonderheden in ons vorig nummer over de Lathyrus-tentoon stelling, die heden Zaterdag en Zondag in Restaurant „Boekenrode" aan het Roemer Visscherplein te Heemstede gehouden wordt, kunnen we nog het volgende mededeelen: De jury voor de bloemwerken bestond uit de heeren J. F. Bekker. G. Kebl en J. H. T. de Roos. Van het Lathyrus-Comité de heeren C. v. Blankensteyn. H. Boegschoten. H. Carlée, D. Eveleens Maarse, Y. Reitsma, D. Tas Dzn., B. P. Vader en G. Noordanus. Behalve diploma's en getuigschriften had de jury ook de beschikking over prijzen in natura, bestaande uit medailles, bekers, enz. O.a. een zilveren medaille van het gemeente- bes! uur van Heemstede en drie medailles van de Koninklijke Ned. Maatschappij voor Tuin bouw- en Plantkunde. Voor de deelnemers zijn vijftien prijsvra gen uitgeschreven, verdeeld in vijf klassen, waarvoor ook wisselbekers en andere prijzen beschikbaar zijn gesteld. In de gang vinden de bezoekers nog een Inzending van het Kunstatelier „Florigaza", van de bekende bloemenschilderes A. Mar tens van Balgooij. Frans Halsstraat 25, te Haarlem. Men ziet hier kunstschilderwerk, Batik en Aquarel op kussens, poufs, schoor steen; tafel- en theekleeden. moderne shawls enz. Ook aardige bloemenkleedjes met de bloemen van de tentoonstelling, alles van eigen ontwerpen. Vrijdagmiddag half drie werd de tentoon stelling in tegenwoordigheid van een groot aantal genood i oden door den voor zitter van de Nederlandsche Lathyrusver- eeniging, den heer H. Carlée (die ook reeds aan het noenmaal het woord had gevoerd) met een rede geopend. Hij gaf een algemeen overzicht van de lathyrus-tentoonstellingen, die reeds in ons land gehouden zijn, o.a. te Aalsmeer, Amsterdam, Den Haag en Utrecht, die buitengewoon druk bezocht, waren, soms wel door 100.000 bezoekers. Hij herinnerde aan de stichting van het zoogenaamde „Bloemenfonds", dat zich ten doel stelt om het geld, dat anders bij feestelijke en andere gelegenheden voor bloemen uitgegeven wordt, voor liefdadige doeleinden te bestem men. Spreker achtte den naam van dit fonds verkeerd. Het zijn nog altijd de bloemen, die aan alle plechtigheden een onmisbaren luister bijzetten. Daarom vond hij het zoo gelukkig, dat de Nederlandsche Lathyrus- Vereeniging zulk een flinke actie voor on persoonlijke reclame in het leven heeft ge roepen. De heer Carlée deelde mede, dat deze vereenieing steeds in bloei toeneemt. Hij uitte zijn blijdschap over de groote belangstelling, die voor deze tentoonstelling betoond werd en dankte hen, die er prijzen voor beschik baar hebben gesteld. Hiermede verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. Jhr. G- F., van Tets van Goidschalxoord, voorzitter der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, wees op de groote liefde voor de Lathyrus, die onder het Neder landsche volk is a art crekweekt. Ieder vindt dit bloempje mooi en houdt er van. Er zullen niet veel tuinbouwers in ons land zijn. die geon Lathyrus kweeken. Hij prees de samen- wêvking in den tuinbouw, die steeds grooter. wordt, waardoor het mogelijk is om ook op dit gebied veel te prestoeren en tentoonstel lingen te houden. „Laat bloemen uw tolk zijn" is een spreuk, die in Nederland zeer be kend is geworden. En ook deze tentoonstel ling zal daartoe bijdragen, evenals tot het meerder gebruik van Lathyrus. Na deze twee redevoeringen, die met applaus werden beloond, werden de inzen dingen bezichtigd. De volgende bekroningen zijn toegekend; Zilveren Wisselbeker der Fa. C. C Morse en Co., San Francisco, voor 6 der beste Lathy rusvariëteiten, inzender H. Westra, Tuinbaas Rodichem". Huis ter Heide. Zilveren Wisselbeker der Gemeente De Bilt, voor groep bindwerk, inz. mevr. A. Wig man te Haarlem. Zilv. Wisselbeker der N.V Tuinb, Inr. „En chantress" v.h. H. Carlée Haarlem, voor groep Lathyrus, bestaande uit 24 der beste var., inz. H. Westra, tuinbaas „Rodrichem", Huis ter Heide. Zilv. Wisselbeker der Fa. E. W King en Co.. Engeland, voor 9 der beste variëteiten Lathy rus. inz. G. C. Noteboom. Haarlem. Zilv. Wisselbeker van het Dagblad „Het Volk", voor de beste collectieve inzending Lathyrus, inz. Tuingroep „Klein Dantzig", Amsterdam. Zilv. Wisselbeker der N.V. Tuinb. Inr. „En chantress", v.h. H. Carlée, Haarlem, voor de meest uitgebreide collectie Lathyrus, inz. Fam. Veltman, Tuinbaas B. P. Vader. Tuin baas „De Nachtegaal", Overveen. (Samen met den heer Y. Reitsma. Bilthoven). Zilv. Wisselbeker v. d. N.V Tuinb. Inf. „En chantress". v.h. H. Carlée, Haarlem, voor de meest uitgebreide collectie Lathyrus, inz. Y. Reitsma, Tuinbaas „Reewijck", Bilthoven. (Samen met de Fam. Veltman. Overveen). Gouden Medaille. 1. aan groep bindwerk, Inz. mevr. A. Wigman, Haarlem. 2. aan groep Lathyrus in 24 var., inz. H. Westra tuinbaas „Rodichem" Huls ter Heide. 3 aan meest uitgebreide collectie Lathyrus, inz. Fam. Veltman Tuinbaas B. P. Vader, Overveen. 4. aan meest uitgebreide collectie Lathyrus, inz. Y. Reitsma, Tuinbaas „Reewijck", Bilt hoven. 5. aan greep bloeiende Orchideeën, inz. Gebr. Barendsen, Aalsmeer. Kleine gouden medaille: 1. aan groep La thyrus in 24 variëteiten, inz. E. J. Hoogcn- doorn, de Bilt. Verguld zilveren medaille: 1. aan Asplc- nium viviparus, inz. J. F. Bekker, Haarlem. Kleine zilveren medaille: 1. aan Tafelver siering met Lathyrus, inz. D. Vader, Zand- Voort. Verguld zilveren medaille v.h. Handelsblad voor den Tuinbouw, aan groep bindwerk, Inz. mevr. A. Wigman, Haarlem Verguld zilveren medaille v. d. Ned. Lathy- rus-Vereeniging, aan de beste coll. inzending uitsluitend Lathyrus, inz. Coöp. Vereen. „Eigen Tuin" te Haarlem. Zilveren medaille dor Gem. Heemstede, aan groep afgesneden Lathyrus, inz. N.V. Tuinb. Inrichting „Enchantress", v.h. H. Carlée, te Haarlem. Zilveren medaille der Ned. Lathyrus-Ver- ccniging, aan de beste nieuwe Lathyrus voor 1931, inz. N.V. Tuinb. Inr. „Enchantress", v.h. H. Carlée, Haarlem. Zilveren medaille der firma C. Misset. Doe- tichem, aan inzending Lathyrus, inz. G. C. Noteboom, Haarlem, MEUBELFABRIEK IN DE ASCII GELEGD. Vrijdagmorgen heeft een felle brand de meubelfabriek van den heer H. J. Grimberg te Culemborg in de asch gelegd. De geheele fabriek werd een prooi der vlammen, een achter de fabriek gelegen meubelwerkplaats van den heer Van Veen brandde eveneens af. Een groote partij meubelen en hout ging verloren. Drie aangrenzende huizen kregen ernstige brand- en waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. De verzekering van de schade, die zeer belangrijk is, is slechts laag. DE SCHOOLKWESTIE VAN OOT5L\RSUM REDIVrVUS? Naar de Tel. verneemt zal het R.K. kerk bestuur v. d. H.H. Simon en Judas te Oot# marsum opnieuw een aanvrage can beschik baarstelling der benoodigde gelden voor de stichting van een bijzondere school bij den gemeenteraad indienen. De vorige aanvrage d.d. 31 Mei 1927 werd bij K.B. d.d. 4 Dec. 1928 vernietigd. Er is dus kans. dat de schoolkwestie van Oot-marsum herleeft. HAARLEMMERMEER HET CONCOURS-HIPPIQUE. Historische Quadrille. Het zeer bekende jaarlijkschc sportfeest te Hoofddorp heeft altijd op zijn uitgebreid programma een of ander oorspronkelijk nummer gehad dat op andere concoursen niet werd gevonden. Een vorig jaar waren het de kozakken en ditmaal zal er worden vertoond een groote historische quadrille uit het jaar 1830. Honderd jaren geleden lagen de afdeelin- gen cavalerie die men escadrons noemt, ver spreid langs de grens in garnizoen: van tijd tot tijd onderwierp de commandeerende ge neraal zijn escadrons aan een inspectie en moesten de afdeelingscommandanten den generaal toonen op welk pijl de rijkunst der huzaren zich bevond. Zoo'n inspectie hebben de Amsterdamsche politieruiters in de vorige maand bij hun ju bileumfeest aan de bezoekers van hun rul- terspelen laten zien. Deze quadrille van het Amsterdamsche corps maakte op de talrijke toeschouwers een grooten indruk en op verzoek van het be stuur van de vereeniging .Vooruit" zal dit rulterdefilé Woensdag as. In den namiddag op het sportterrein te Hoofddorp worden herhaalt!; wellicht eenigszins gewijzigd en uitgebreid, maar in ieder geval mag worden voorspeld dat de kleurrijke uniformen waar in de deelnemers verschijnen, een schitte rende afwisseling zullen geven in de afwik keling van de verschillende nummers en dat het publiek ook deze vertooning hartelijk zal willen toejuichen. BLOEMENDAAL WEG VERBETERING. B. en W. stellen voor over te gaan tot ver breeding van den Korten Zijlweg en het daarop aansluitende gedeelte van den Duin- lustwcg. Om den grond die daarvoor noodig is ter beschikking te krijgen stellen B. en W. voor een ruiling aan tc gaan met mevrouw E. A. C. J. van der Vliet, echtgenoote van Jhr. T. J. Repelaar van Spijkenisse. B. en W. stellen voor van de N.V. Maat schappij .Landlust" te Wormerveer tegen den prijs van 12.50 per M2. 440 M2 grond te koopen voor verbreeding van den Bioeir.en- daalschen weg. Om te kunnen komen tot verbreeding van de Donkere laan stellen B. en W. voor van de N.V. „Veenduin" voor 2500 over te nemen de terreinen die daarvoor noodig zijn en het huis dat daarop staat, onder beding, dat de gemeente zoolang de tegenwoordige huurster mej. S. C, Sjoerds leeft haar 3 per week uit te keeren. DE ZEEWEG. In verband met het raadsbesluit van 1929 stellen B. en W. voor om tegen een vergoe ding van 1 aan de gemeente Zand voort over te dragen hét gedeelte van den Zeeweg voor zoover dit onder de gemeente Zandvoort ligt (de grootte daarvan is 1 HA., 10 A., 10 c.A. GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal gehou den op Donderdag 17 Juli 1930 te 14,30 ure ('snam. 2 1/2 uur) in het Raadhuis te Over veen. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming onderwijzer aan school D; (de voordracht luidt: No. l. T. J. Overmeer, te Haarlem. No. 2. E. J. Gottschal, te Haar lem, No. 3. C. H. Jansen, te Haarlem.) 3. Goedkeuring rekening der Gezond heidscommissie over 1929. 4. Goedkeuring begrooting der Gezond heidscommissie voor 1931. 5. Conversie 5"< geldleening in een 4 1/2%. 6. Vaststelling belastingverordeningen in verband met de wet tot regeling der finan- cieele verhouding van Rijk en Gemeenten: a. Classificatie voor de Gemeentefonds belasting; b. id. voor de Personeelc belasting; c. heffing opcenten op Personeele belas ting; d. invordering opcenten op Personeele belasting; e. aantal opcenten op Personeele belas ting; f. heffing opcenten op grondbelasting; g. invordering opcenten op Grondbelas ting. 7. Wijziging en aanvulling der Bouwver ordening. 8. Overdracht van den Zeeweg onder Zandvoort aan die Gemeente. 9. Aankoop grond voor verbreeding van den.Bloemcndaalscheweg van de Mij. .Land lust". 10. Overname van grond van de Mij. „Veenduin" ter verbreeding van de Donkerc- laan. 11. Ruiling van grond met de N.V. Ned. Mij. van Roerende en Onroerende Zaken- 12. Verleening medewerking ex. art. 72 L.O. wet 1920 voor verandering van de R.K. Jongensschool tc Overveen. 13. Vaststelling voorwaarden voor aanleg van enkele wegen op Rijnegom III. 14. Toewijzing van het terrein ten Noor den der Schapeduinen aan een Woning- bouwvereenlglng. 15. Aanvrage crediet voor bouw eener rijwielbergplaats by de UL.O. school aan den Vijverweg. 16. Ontheffing bepalingen der Bouwver-i

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11