TARDIEU'S BELEID. BUITENLAND GASFORNUIZEN Een welsprekend cijfer 2791 „Groentjes" meer GEMENGD NIEUWS INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 14 JULI 1930 TWEEDE BLAD De critiek op het sluiten van de Kamer. BriancTs memorandum en het Britsche antwoord. Macdonald over Britsch-Indië. Berichten uit Bombay. Tardieu verdedigt zich De Fransche premier Tardieu heeft de eer ste gelegenheid die zich voordeed, aangegre pen om op te komen tegen den stroom van critiek, die op het sluiten van de Kamer is gevolgd. In een rede, heden te Montbrison voor een vergadering van oud-soldaten ge houden, zette hij de redenen uiteen, die hem er toe gebracht hebben om zich van de hulp der Kamer te ontdoen, aldus meldt de „Crt". Met het sluiten van de Kamer, verklaarde hij, heb ik volkomen grondwettig gehandeld. Drie redenen hebben mij er toe gebracht: ten eerste zou, al had de zitting nog veertien dagen geduurd, de Kamer toch niet bij machte zijn geweest om de credieten voor de nationale uitrusting af te handelen, tenge volge van de vooropgezette obstructie der op positie, gevoerd door dezelfde personen, die nu critiek uitoefenen op de sluiting van de Kamer. Ten tweede ben ik verplicht geweest om van elk vraagstuk in het parlement een kwestie van vertrouwen te maken onder groot rumoer en onder hevige aanvallen van de oppositie. Ik geef er daarom de voorkeur aan om mijzelf niet te leenen voor een schouw spel, dat slechts den tegenstanders van den parlementairen bewindsvorm voldoening kan schenken. Ten derde zijn er grenzen aan alle mensche- lijke lijdzaamheid en ik .weiger mijn tegen standers de genoegdoening te schenken, waar zij er niet in geslaagd zijn een politieke ne derlaag toe te brengen, mij een physieke ne derlaag te doen lijden. Tardieu hoopte, dat de drie maanden vacantie de noodige kalmte brengen. Hij is er van overtuigd, dat in de zen strijd het land aan de zijde der regee ring staat. De sterkte van de regeering is door meer dan 60 stemmingen gedemon streerd, terwijl 9/10 van 't programma is af gewerkt. 'Het Britsche antwoord op het n memorandum van Briand. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" weet mede te deelen, dat het antwoord van Engeland op Briand's me morandum over de Pan-Europeesche samen werking vandaag overhandigd zal worden. Het antwoord zal eenigszins afwijken van den tekst, zooals die aanvankelijk door het Foreign Office was opgesteld. Deze veran dering zou het gevolg zijn van een nadruk kelijk betoog der Fransche regeering te Lon den tegen het onlangs te kennen gegeven voornemen van Engeland om als antwoord slechts een nota aan Frankrijk te sturen, waarin de ontvangst van het memorandum bevestigd werd en zich eerst verder over de zaak uit te spreken tijdens de komende As semblee van den Volkenbond in September as. Van Fransche zijde zou men er op heb ben gedoeld, dat een dergelijke houding van Engeland door de andere naties als een af wijking zou worden beschouwd en dat het aanzien van Briand als ontwerper van het plan erdoor geschaad zou worden. Met het oog hierop en om geen Fransche gevoelens te kwetsen is de nota uitvoeriger geworden en in een welwillenden toon gehou den, hoewel Engeland alleen geen beslissing kan nemen zonder overleg te hebben ge pleegd met de Dominions. Een rede van Ramsay MacDonald. LONDEN, 13 Juli (V.D.) In een gister- avond in het Crystal Palace gehouden rede voering verklaarde de Eerste Minister MacDonald, dat de positie, waarin Indië zich op het oogenblik bevond, ernstig was. Wat thans in Indië geschiedde, kon slechts de moeilijkheden vergrooten en droeg er niet toe bij, Indië spoedig den Dominion Btatus te doen bereiken. Mannen, met wie de regeering had willen samenwerken, moesten gearres INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Fa. GEBRs. BRAKEL Sophiaplein 6-12 Tel. 10533 teerd worden voor daden, waartegenover zij indien zij in de plaats va nde Indische re geering hadden gestaan, op dezelfde manier hadden moeten optreden als deze. De jongste onlusten te Bombay. LONDEN, 12 Juli (V.D.) Bij de laatste onlusten te Bombay zijn volgens latere be richten 500 personen gewopd geworden. Er werd als protest tegen het optreden der politie een algemeene treurdag gehouden. De voorzitter van den districtsraad van het Nationaal Congres benevens de vice-voor- zitter werden gearresteerd wegens overtre ding van de politieverordening en op grond daarvan tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Nederlaag van de Britsch- Indische regeering. Na een zitting van 3 dagen heeft de Britsch Indische regeering in de wetgevende verga dering te Simla een echec geleden door de aanneming met 60 tegen 48 stemmen van een nationalistisch amendement om de ga rantie voor de kosten van dc ronde tafel conferentie met 100 rupees te verminderen. De vertegenwoordiger van de regeering verklaarde, dat hoewel deze uitslag be schouwd zou kunnen worden als een teekon van algemeene afkeuring van het rapport van de commissie van Simon, de Indische gedelegeerden ter ronde tafel-conferentie toch niet van hun plicht ontheven werden om het rapport van Simon nauwkeurig te bestudeeren, aldus de N. R. Crt. Anti-fascist met vliegtuig verongelukt. ^Tusschen de overblijfselen van een vliegtuig dat in de nabijheid van het St. Gothard op Zwitsersch grondgebied omlaag is gestort, heeft men een antifascistisch manifest ge vonden. Men kan derhalve wel aannemen, dat men hierbij inderdaad te doen heeft met het toestel, dat gisteren gedurende een kwartier boven Milaan heefc gecirkeld en bij die gelegenheid tegen het fascistisch ré gime gerichte pamfletten over de stad heeft uitgestrooid, aldus de Tel. De bestuurder, die bij den val werd ge wond, is een Italiaan, Giovanni Bassanesi geheeten. In verband met den gezondheidstoestand van den aviateur heeft men hem nog geen verhoor kunnen afnemen. Aartshertog Lz old i/i voorloopige hechtenis. NEW-YORK, 12 Juli. (V. D.) Aartshertog Leopold van Oostenrijk, die wegens het ver- koopen van een diamanten snoer van aarts hertogin Maria Theresia, waarvoor hij een provisie van 20.000 dollar kreeg, te New-York was aangeklaagd, is op voorstel van zijn ad vocaat in voorloopige hechtenis genomen. Op deze manier wil de aartshertog het onder zoek naar de zaak bespoedigen, aangezien de verblijfsvergunning in Amerika van den aartshertog in Augustus a.s. afloopt en hij, wegens de ontwikkeling van den toestand in Hongarije in verband met de wederinvoering van het koningschap aldaar, zoo spoedig mo gelijk naar Oostenrijk wil terugkeeren. De Gulden Sporenslag. Met ongemeenen -luister hebben de Vla mingen den Guldensporenslag van 1302 her dacht. Schier in elke stad en elk dorp wer den vergaderingen en optochten gehouden, waarbij Vlaamsche liederen werden gezon gen en toespraken gehouden, die niet alleen het grootscn verleden herdachten, maar te vens een opwekking waren tot het hardnek kig voortzetten van den thans gevoerde.i strijd tot herstel van het Vlaamsche volks recht. In vele plaatsen hadden de toespra ken een zeer scherp karakter, ook van de zijde der Vlaamsche groepen, die anders doorgaans een gematigden toon aanslaan, al dus de N. R. Crt. Briand over de buitenlandsche politiek. Voor de commissie van buitenlandsche za ken uit de Kamer heeft Briand uitvoerige mededeelingen gedaan over den stand der Fransch-Italiaansche onderhandelingen. De onderhandelingen ,die te Genève na de vloot conferentie hervat waren, zijn opgeschort tengevolge van de troebele atmosfeer, die ontstaan was na zekere manifestaties. Briand zette de voorstellen uiteen, die voorzien wa ren na de regeling van de hangende poli tieke kwesties. Hij las het antwoord van Italië voor, waar in verzekerd werd, dat voor December geen oorlogsschip op stapel gezet zou worden. Dit verzekert de handhaving van den sta tus quo gedurende de onderhandelingen. Frankrijk, zei Briand, meet door zijn hou ding aantoonen, dat de atmosfeer niet ver troebeld kan worden. Als Frankrijk met uiterste kalmte onderhandelt, zal het zich niet verlagen, maar veel eer zijn kracht too- nen en zijn wensch naar vrede. Ik heb, ver-volgde de minister, nooit de na tionale verdediging veronachtzaamd, maar ik heb ook steeds de wereld willen aantoo nen, dat FTankrijk goeden wil heeft. Daarna sprak Briand over de ontruiming van het Rijnland en de onderhandelingen over het Saargebied. Het gevaarlijke cabaret. De buitenlandsche toeristen, wier meening omtrent de „verdorvenheid" van Parijs ver sterkt wordt door de lokkende reclames van reisbureaux, die gedurende de late avonduren tochten per autocar organiseeren om - het nachtleven te laten zien, zijn diep teleurge steld door een klein bericht in de bladen, aldus het Hbld. Tijdens een z.g. gevaarlijken rit door „Pa ris la nuit" werden zij tot dusver in een duister, rookerig cabaret in het Quartier des Gobelins gebracht, waar een afschuwelijk uitgedoste helleveeg, „la lionne de Mouffe- tard" genaamd, temidden van een groep va gebonden gruwelijke liedjes zong en dreigen de woorden tot de toeristen richtte. Het was bepaald griezelig Maar wat is nu gebleken? De „lionne de Mouffetard" was geenszins een vrouw uit de duistere lagen der maatschappij, maar Mme. Ino, zangeres bij de Opera Comique, die door de organisatoren van „Paris la Nuit" was ge- engageerd om de bezoekers te doen huiveren! Ze is niet tevreden met de behandeling harer werkgevers, heeft dezen een proces aange daan en eischt 25.000 francs van hen! Ook is aan het licht gekomen, dat zich onder de „vagebonden" een zanger van de Opéra be vindt De truc is ontdekt, de illusie is gebroken. Zware overstroomingen in Korea. LONDEN. 11 Juli. (Reuter). Aan de bladen wox-dt uit Tokio gemeld dat er in Korea over stroomingen hebben plaats gehad zoo ern stig als er in vele jaren niet zijn voorgeko men. Er zijn een groot aantal dooden. Dui zenden huizen zijn vernield en de oogst is over groote uitgestrektheden verwoest. De verbindingen zijn verbroken. Datde rubriek „ONZE GROENTJES" (Kwartjes annonces van Vraag en Aanbod) in HAARLEM'S DAGBLAD van het eerste oogenblik af een groot succes is geweest, behoeven wij U wel niet meer te vertellen. Maar het is toch wel eens aardig een cijfer te zien. Welnu, in het eerste halfjaar van 1930 werden in deze rubriek geplaatst dan in het eerste halfjaarvan 1929 Administratie van Haarlem 's Dagblad EEUWENOUDE STERREN WICHELARIJ. Reeds duizenden jaren geleden heeft de ge lijkmatige, onveranderde loop der sterren in druk op de menschen gemaakt. De bewegin gen der sterren en andere hemellichamen vormden den kalender, waarnaar de land bouw werd geregeld en het openbare leven werd vastgesteld. Daar men reeds vroegtijdig den invloed van zon en maan op de weer- verschijnselen, op de bewegingen van de zee (eb en vloed) waarnam, ontstond de mee ning, dat ook de verre sterren invloed op het aardsche, dus ook op het menschelijke leven hadden. Strenge koude, oorlog, ziekten wer den met bepaalde standen van de sterren of met verschijningen van kometen in verband gebracht. Het. verlangen was groot ach ter deze geheimen te komen, waardoor men de gebeurtenissen vooraf kon voorspellen. Dit verlangen was de oorsprong van de sterren wichelarij. De oudste sterrenwichelaars wa ren de Chaldeeën. Van hen ging de sterren wichelarij over op de Babyloniërs en Egyp- tenaren, trok toen door Griekenland en het oude Rome, om in de Middeleeuwen, ook in Europa te heerschen. De plaats van het gesternte in den tijd van de geboorte van een man was, volgens de leer der sterrenwichelaars, beslissend voor het gansche leven. Geen belangrijke onderne ming, geen reis, geen huwelijk werd onder nomen, zonder eerst den raad van den ster renwichelaar te hebben ingewonnen. Zeer angstige lieden liepen naar den wichelaar om te vragen wanneer het de beste tijd was om een tand te laten trekken. Iedere vorst, iedere veldheer en vele voorname lieden hadden, toenmaals hun eigen astrologen, die bij ieder gewichtig oogenblik den horoscoop trokken. Men deelde den hemel in twaalf districten of zgn. huizen in. Daar was een huis van het geluk, van het leven, de gezondheid, van den dood, vijandschap enz. Mars en Saturnus wer den als ongeluk brengende sterren beschouwd terwijl Jupiter en Venus als geluk aanbren gende sterren golden. De sterrenwichelarij heeft reeds veel on heil veroorzaakt. Niet alleen is het gevaar lijk om menschen met een zwakken wil een ongelukkige toekomst te voorspellen, de as trologen aan de hoven hebben heel dikwerf de kunst verstaan om hun vijanden, door hun wichelarij uit den weg te ruimen. In 1567 liet koning Erik XIV van Zweden den staatsman Sture en zijn geheele familie vermoorden, omdat zijn sterrenwichelaars uit de sterren hadden gelezen, dat een man met blond haar uit de omgeving van den koning hem ten val zou brengen en de Stures waren blond. Een der beroemdste astrologen was Nostradamus, die in de zestiende eeuw leef de. Tot zijn evereerders behoorden twee ko ningen en zijn voorspellingen waren wereld beroemd, daar zij, zooals werd beweerd, alle uitkwamen. In de rij der vorsten, die van sterrenwiche larij veel hielden behoorde, in de eerste plaats, koning Lodewijk de elfde van Frank rijk. Steeds moest een astroloog, in zijn na bijheid zijn. Toen plotseling een van de vrouwen van het hof was gestorven, geloofde de koning, dat de sterrenwichelaar, die niet van de vrouw hield, de sterren had omge kocht. Hij liet hem bij zich komen, nadat hij twee dienaren had bevolen, den astroloog, op zijn wenk, uit het venster te werpen. De slu we vorstenkenner bemerkte dadelijk, dat er „iets aan het handje was" en toen de koning hem vroeg, wanneer hij geloofde te zullen sterven, gaf de sterrenwichelaar, na even te hebben nagedacht het antwoord: „precies weet ik het niet, maar ik vond bij het trekken van mijn horoscoop, dat ik drie dagen voor Uwe Majesteit zou sterven. Daarop schonk de vorst hem het leven. Ondanks deze geestelijke duisternis waren er in de oudheid en in de middeleeuwen man nen, wier doel het was door wetenschappelijk natuuronderzoek den meesterlijken geest te verhelderen. Zoo stelde de Grleksche wijze Aanaximan- der reeds, 600 jaar voor Christus de stelling op, dat de maan haar licht van de zon kreeg en dat de zon een geweldige vuurmassa was, welke de grootte van de aarde ver overtrof. Anaximedes van Millet verklaarde, 330 jaar vóór Christus, dat de vaste sterren zonnen waren, om welke, evenals om onze zon pla neten zich bewogen, welke, alleen omdat zij zich bevonden op geweldige afstanden, on zichtbaar voor ons waren. Dertig jaar later stelde Aanaxagoras de bewering op, dat de zon tal van malen grooter was dan het zui delijke schiereiland van Griekenland. Om deze verklaring werd hij verbannen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 Ct*. per regel. STGFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT 16 TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.— IN HET BAD OVERLEDEN. Zaterdagavond is te Maastricht de 20- jarige kinderjuffrouw M. H Born in het bad om het leven gekomen, meldt de Crt. Na de kinderen van de familie waar zij in dienst is, te hebben gebaad, heeft zij zich ook zelve in het bad begeven. Vermoedelijk door dat het water te warm is geweest, heeft mej. Born een flauwte of een hartverlamming ge kregen en is verdronken. Toen het ongeval eerst geruimen tijd later ontdekt werd, was zij overleden. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. JE TORENKLOK. Aan de Redactie. Ik dank u voor de Instemming met de strekking van mijn Ruize-rijm „Modern", ge uit in uw laatste datumstukje. Mogen wij hopen, dat B. en W. gehoor zullen geven aan onze klacht? Ik heb dezer dagen velen gesproken, die hun ergernis luchtten over deze schiettente- rige versiering; onder hen lieden uit wat men met een onaangenamen term de lagere klassen pleegt te noemen. Niemand zal deze fraaiigheid missen als zij verwijderd Is, en duizenden zullen dankbaar zijn. als dit koste lijke bouwwerk, de schoonste kerk van Hol land. weder ongerept verrijst. De schatten, die ons voorgeslacht ons heeft vermaakt, zijn ons aller eigendom, wie er ook de tijdelijke beheerder van zij. Hij heeft te zorgen voor het behoud, te waken tegen beschadiging, en te herstellen waar dat noodig is. Dit is zijn plicht en zijn recht: verder reikt zijn bevoegdheid niet. Hij mag er niet naar eigen smaak of wansmaak iets aan toevoegen, al meent hij nog 7x30 eerlilk dat het tot verfraaiing strekt. Hier geldt maar een gebod: afblijven. Dit gebod is overtreden. Zal men de fout herstellen? Dan zal men ongelijk moeten bekennen. Dit nu is voor den man van eer doodgemakkelijk. Koppig volhouden kan iedereen, ook de laagste. Maar terwill het dezen bovenmatige inspanning kost. too te geven dat hij gefaald heeft, schept hij. die hooger staat, er veeleer behagen in. omdat hii gevoelt, dat vlotheid in het erkennen van. feilen het kenmerk van den gentleman ls. Het woord ls aan Schopenhauer: Den man van groote geestesgaven deert het niet. Als men zijn kleine fouten en gebreken ziet. Hij neemt er zelfs soms met genoegen kennis van, Beseffend, dat hij wel een stootje velen kan. Maar de banale mensch, de middelmatig heid, Is zelden tot erkenning van een font bereid, Omdat zijn waarde juist alleen hierin bestaat, Dat hij zijn leven lang geen enkle fout begaat; Als hij dus toegaf, dat zelfs hij Iets bad misdaan, Dan was zijn heele reputatie naar de maan. CHARTVARTUS. FABRIEKSBRAND TE ZAANDAM. Zondagmiddag heeft brand gewoed in de emballage-afdecling van de patentoliefabriek fa. Molenberg en Dekker aan de Oostzijde te Zaandam. De brandweer wist met veel mate riaal het vuur te beperken zoodat de olie voorraad gespaard bleef Het voorste gedeelte der fabriek kreeg belangrijke schade. Go- bouw en inventaris zijn op beurspolls verze- kerd. EXAMENS M. L. O. Bij de examens M.U.L.O. te Amsterdam is eeslaagd voor diploma A: A. G. Kemper, te Heemstede. Diploma B: J. L. A. E. Stuifmeel, en Th. Sabelis. te Haarlem. Geslaagd voor diploma A: K. de Puus, Aalsmeer, A. Vrins te Haarlem. Diploma B: II. de Jong en G. Pannekoek te Aalsmeer, F. II. Dolleman te Santpoort: L. F. Stolk, M. van Doom en W. en L. Evers te Velsen. AGENDA Heden: MAANDAG 14 JULI Palace: ,.De Jantjes op stap" en „De Zui derzeewerken." Tooneel: The Niagara's. 8.15 uur. Luxor Theater: „Liefde en dollars" en „Een moderne Eva". Tooneel: Rembrandus. 8.15 u. Rembrandt Theater: „Chantage". Tooneel; Alexandro Partncj,-, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 15 JULI Groote Kerk- Orgelbespeling. 8.15—9.15 u. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Bioscoopvoorstellingen. Wij geven vandaan nog eenige foto's uit het Rijngebied Neurode, waar de verschrikkelijke ramp in de ...\urt-schacht" plaats vond. Van links naar rechts: Bij de Kurt-Schacht" van mijn ..Wenzeslaus". De belangstelling van de bevolking bij het transport der gewonden. In het midden: familieleden van mijnwerkers raadplegen de dgodenlijsten en rechts een foto van het aanvoeren der kisten - 0

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5