SCHILDERWERK J. Lottgering HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 14 JULI 1930 MUZIEK NATIONAAL MUZIEKCONCOURS VAN HAARL. POLITIE-MUZIEKKORPS. Dc Zaterdagavond. "Uitgezocht zomerweer voor heel het drie- weeksche muziekfeest. Men mag dan den laatsten Zaterdagavond uitzonderen, al heeft dan ook geen der bezoekers een spatje regen gehad. De heerlijkheid van het buitenzijn boette in door de ontrouw van de zon, die ditmaal haar medewerking niet had toege zegd: de dreigende luchten over heel den triesten dag deden geen goed voorspellen. Maar het concours van Haarl. Politiemuziek- korpsna zoo een enormen voorarbeid moest en zou het slagen. En de lucht klaarde op, zoodat in den avond al die booze voorteeke- nen, waardoor de laatste Zondag dreigde te mislukken, verdwenen waren. .Harmonie- Crescendo" dat dezen avond onder leiding van den heer H. W. Hofmeester de luiste raars aangenaam bezig hield, had dus volle recht, als toegift te kiezen de heel optimis tisch gestemde marsch „Per aspera ad astra". De idee, in dezen titel besloten, werd heel gelukkig gerealiseerd in de melodie der bassen; dat hier het groot koper loopt tot hoog bas, zou men niet vermoeden bij de groote agiliteit waarmee Harmonie-Crescen do deze prettige muziek van Urbach uit voerde. I-fet programma zelf hield heel wat in dat belangstelling mocht wekken. En H, C. zorg de dat die opmerkzaamheid gaande bleef door een meerendeels uitstekend verzorgde weergave. We noemen slechts de Grieg's eer ste Peer Gynt Suite, waarvan wel het slot deel de grootste belangstelling waard was. Ook voor het derde deel lag in de goede be zetting van H. C. de weg open, die tot volle bevrediging leidde. Slechts het tempo van „Morgenstimmung" voldeed me niet algeheel, door te groote reserve in den aanvang; en ook in Ases Tod, waar voor harmoniebezet ting de moeilijkheden als opgehoopt liggen, werden niet alle wensclicn bevredigd, al zorg de het groot koper voor een uitstekend fond. Er waren voorts nog van Weber de ouverture „Peter Schmoll", later eveneens diens „Pre- ciosa"-ouverture. De eerste kennen we van H. C. in een alleszins goede vertolking; bij de laatste verrasten het juiste tempo, de juiste opvatting van den dirigent. Met de fantasie over „Si j'étais roi" en een bekende wals van Waldteufel was het zuiver muzikale van het programma afgehandeld; restte nog het vir tuoze. En daarin hadden de klarinettist P. Houtgraaf en de pistonnist A. Wenstedt, de eerste in Donizetti's „Luisa dl Montfort" en de laatste in variatiewerk van Reynaud, ge legenheid genoeg om te constateeren, dat een overgroot deel van het publiek nog altijd de virtuositeit (mits dan met goeden uitslag ge demonstreerd zooals hier) hooger stelt dan het zuiver muzikale. Hoe het zij, het korps Harmonie-Crescendo heeft dezen avond zeer goed beantwoord aan het doel, waarvoor dit concert werd gegeven: een mooie onderbre king te geven aan den lnspannenden arbeid die het concours vraagt van allen," die er lei dend bij zijn betrokken en voor wie <5e „as pera negotia" slechts uitwerkten een samen spannen van alle krachten, om te blijven gaan den weg „ad astra". Marscli wedstrijd. Al was er ditmaal niet het overgroot aan tal deelnemende korpsen van den vorigen Zondag, zoo zag men niettemin weer een be langstelling die opmerkelijk was. Lag zij in het feit dat dit de laatste dag was, dat de Dreef dit feestelijk vertoon zou te zien ge ven? of wel trok het gehalte der korpsen nu bijzonder de aandacht? Vier korpsen uit en om de hoofdstad zouden het doen vermoe den, want de dirigenten M. C. v. d. Roovaart, Hub. Rijgersberg en P. Svvager hebben immer de beste indrukken nagelaten. Ook twee korpsen uit onze veste, Harmonie-Crescendo en Utile Dulci hadden alleszins aanspraak op belangstelling: het eerste, wijl het immer op het appèl was bij een hier ter stede gehouden marschwedstrijdhet laatste, waar dit op den weg is, zich een plaats onder de heel goede korpsen te veroveren. Leiden en Utrecht voltooiden op waardige wijze de lijst der deelnemers, waaronder precies om twaalf uur als eerste korps „De Post" Leiden arri veerde, onmiddellijk gevolgd door Harmonie- Crescendo, van welk korps dezelfde marsch als bij 't voorgaande was toegezegd, die ech ter werd vervangen door „Oesterreichisehe Wachtmeister". Het aantal passen, door ons genoteerd, over schreed een weinig het voorgeschrevene, wijl het resp. 124 en 126 bedroeg. Het volgende korps, onder M. C.. v. d, Roovaart, maakte het juiste getal, en werd daarin nagevolgd door „Amst. Politie Muz. korps", dat met zijn schitterende bezetting een uitnemenden in druk maakte. Minder goed .marcheerde „Frans Smulders", Utrecht, een werklieden korps, dat het in dit opzicht noodwendig moest afleggen tegen dc militaire training van andere gezelschappen. Excellent was ook „Diemer Harmonie" onder P. Swager. Het was wel een hooge uitzondering, dit pracht- korps te zien meedoen in den marschwed- strijd en het mocht dan ook gelden als een sympathiebetuiging tegenover H.P.K., dat het dit gebeuren kwam opluisteren. Voorts voor „Utile dulci", Haarlem, onder leiding van dir. A. C. Jutjens mag het als groote voldoe ning gelden, dat het te midden van zoovele prachtig geoutilleerde korpsen een zoo goe den indruk maakte. Het mooie korps „For- zando" uit de hoofdstad, moest jammer ge noeg afschrijven en ook fn den wedstrijd afd. uitmuntendheid zullen we het moeten mis sen. Na beëindiging van den marschwedstrijd paradeerde nog eenmeel Harmonie-Crescen do, om een moment, de enorme menschen- menigte in bedwang te houden, waarvan een zeer groot deel zich begaf naar het terrein van het Zondagmiddagconcours. Wederom de stralende zon, met rondom de uitgezochte schaduwpartijen van het Park. Wel was in den aanvang de belangstelling niet zoo groot als anders, maar die werd blijkbaar gereserveerd voor de later op tredende korpsen der betere afdeclingen. Zoo schonk het korps uit Nootdorp (4e afd. harmonie) nog niet het rechte muziekgenot, althans niet in 't verplicht werk, en ook 't vrije nummer liet alsnog vele wenschen on bevredigd. „Utile dulci", Haarlem, (dir. A. C. Jutjens) kenmerkte zich door mooie stem ming. smaakvolle fraseering en goede opvat ting Wij zien met voldoening, dat de leider met'vaste hand zijn korps opvoert naar een hoogere afdeelfng. M. C. v. d. Roovaart met „Ons Ge noegen" de eerste afd. fanfare in, zooals we dat van hem gewoon zijn: muzikaal be- heerscht. Het vrije werk bleef daarbij ge heel vrij van de malheurtjes die in de ver plichte opgaaf alsnog de saxophoonpartij lichtelijk ontsierden. Zijn arbeid was een prestatie die met groote belangstelling ge volgd werd. Bij „Frans Smulders" was de klankgevfng belangrijk beter dan in den marschwedstrijd, hoewel we hier ongaarne misten den stra- lenden trompetklank van v. d. Rovaarts korps. Zeer spijtig was het. dat nu in de afd. uit muntendheid harmonie M. C. v. d. Rovaart niet uitkwam met „Forzanclo", Amsterdam. Nu was het „De Post", Leiden, dfe in deze afd. de spits afbeet met het veeleischende „Le dernier jour de Ia terreur", waarmee dir. Hulsman, Den Haag, den eersten dag zulk een prachtoverwinning behaalde met loi der jury. „De Post" bezorgde Robespierre een ontijdige begrafenis, nog vóór de twee knallende schoten hem hadden doen sneven. In het vrije werk werden de weinfge moei lijkheden lang niet alle succesvol ge nomen". „Linker Maasoever" ging nog verder, en verklaarde den terrorist al dadelijk voor dood geboren, zonder evenwel het recht prijs te geven der executie, die met overdadig krachts vertoon plaats greep. In ernst: vinden we hier bij .Linker Maas oever", onopgewassen tegen den eisch eener hoogere afdeeling, niet de sinistre gevolgen van het gooien met eerste prijzen, door de thans zittende jury zoo terecht gelaakt? De lezer moge ons nu volgen naar de streek benoorden het Noordzeekanaal Aan dir. A. Meyns de eer, ons voor te stellen de- leden van „Concordia" Oostzaan, dat in de eer e-afd. f an fare Mendelssohn's ouverture Heimkehr aus der Fremde" bot verplichte op gaaf had De onderscheiden stemmen der partituur werden bij Meyns tot een strak ge= spannen eenheid. Zeer fijn en schoon werd ook daar, waar partijen als b.v. die der baritons naar voren traden, die eenheid bewaard Glucks ouverture „Iphigenie en Aulide" bleek ook een geluk kige keuze, waar de violenklank treffend werd gerealiseerd door bugle en piston, maar spijtig genoeg de hobo niet altijd gelukkig door de sopraansaxaphone werd uitgebeeld, wijl hier de stemming een zweving of wat te laag was. De totaalklank bleef helder, prachtig doorzond, een gelukkig specimen van het fanfare-toonvolume. Het korps uit Oostwoud telde 20 man min* der dan het voorgaande, maar wist toch een zeer bevredigend toonvolume te bereiken. Dir. Groen liet tegen 't slot de verblindende noot in corno (of althoorn) willens of onwillens, niet aanhouden, wat de spanning nadeelig be* invloedde. Het vrije werk stond met Gl-ueks ouverture niet op één lijn. doch de zeer goede pistons en dito bugles droegen zeer bij tot een goede klanksfeer Weer 10 man minder was het korps uit Muiderberg „G. A. Heinze", onder dir. B. C. Hooyberg, een groep, naar kwantiteit kwalijk opgewassen tegen den eisch der eere- afdeeling. De uitslag evenwel overtrof verre de verwachting, door het mooie klankgeheel, waar de uitnemende saxophones prachtig de groepen van klein en groot koper overbrug den. De uitvoering van 't vrije werk „Thetis" deed door de agiliteit waarmee zij verzorgd werd, me denken aan het praedicaat dat Homeros gaf aan Peleus -bruid: de „zilver - voetige". Wederom kwam met de veeleischende op gaaf, Saint Saëns' ballet uit ..Henri VIII", de beurt aan de eere-afd.'harmonie, die in het Limburgsch korps (Harmonie „Heer" voor- ui:) een verdienstelijk representant vond, schoon dc klankont wikkeling niet onbelang rijk achterbleef bij het korps uit Hoorn, (dat met felicitatie der jury de vorige week schit* terend overwon) en ook de noten niet alle op haar plaats stonden. Massenet's „Scènes piltoresques" bleken veel beter beheersoht, al misten we ook de spontaneïteit die ons in de Limburgers altijd zoozeer verrast Dezelfde „Scènes pittoresqv.es" volgden nu als verplichte opgaaf, doch in de superieure afd. fanfare. Het was het „Amst. politie- muziekgezelschap", dat met zijn goede be zetting onder Hub. Rijgersberg een weer gave bood, die meer nog dan die met harmo niebezetting belangrijk bij de oorspronkelijke symphonie-partituur moest achterstaan. Het slotdeel was verre van notengetrouw weer gegeven, terwijl het tweede deel niet werd uitgevoerd en evenals in de Hugenotenmarsch de grens der welluidendheid nogal eens weixT overschreden. In de nu volgende Superieure afd. harmo nie kwam P. Swager met zijn onovertroffen „Diemer harmonie" ons Grieg's eerste Peer Gynt suite brengen. Streelend klonken de klarinetten, opmei-kelijk fijn de fluit en de hobo, terwijl de klank van het koper prachtig werd afgenomen en in de fluweelen pauken- toon een sublieme aanvulling verkregen werd. Opvatting, tempo enz. lieten, geen wensch onbevredigd. 1-Iet was een musiceeren van superieur gehalte. Het artistiek cachet be waarde Swager ook ongerept in het Faust- ballet. Een concoursgebeuren dat lang zal heugen. Tegenover het fijn doorachtig coloriet van Diemen bood „Harmonie-Crescendo" Haar lem onder dir. H. W. Hofmeester een volumi neuze klankgeving, die op zichzelf ook zeer was te waardeeren, al maakte de groote be zetting het contrast met Diemen wel frap pant. Het korps heeft zich uitstekend ge houden vooral in Weber's ouverture „Peter Schmoll". Ongewoon laat werd het, eer dé jury (samengesteld als beide vorige keeren den uitslag bekend maakte. De wedstrijd duurde onafgebroken van een tot acht uur. Dan ver namen we den uitslag, die voer den marsch wedstrijd luidde: le prijs 188 p. Amst. politiekorps. 2e prijs 152 p. „Diemer Harmonie". 3e prijs 149 p. „Ons Genoegen" Schelling- woude. 4e prijs 148 p. „De Post" Leiden. Voorts behaalden nog „Utile dulci", „Frans Smulders" en „Harm. Crescendo" resp. 107 1/2 94 en 138 1/2 p. Voor het concours vielen de prijzen als volgt: In de 4e afd. harmonie: geen prijs. So afd. harm. „Utile dulci" Haarlem le prijs 294 1/2 p. le afd. fanf. „Ons genoegen" Schelling- woude le pr. 283 1 '2 p. „Frans Smulders" Utrecht le pr. 302 1/2 p. Afd. uitm. harmonie „De Post", Leiden 2e prijs 235 p. .Linker Maasoever" R'dam geen pr. 146 p. Eereafd. fanfare „flfcmcordia" Oostzaan le pr. 289 1/2 p. „Oef. kweekt kennis" Oostwoud 2e pr. 246 1 2 p. „G. A. Ileinze", Muiderberg le pr. 325 1 '2 p. Eere al'd harmonie „Heer" (bij Maastricht) le pr. 296 1 2 p. Super ?.fü. fanfare „Amst. politie" le pr. 288 1/2 p. Super afd. harmonie „Diemer Harmonie" le pr. 350 p. (met lof der jury). „Harmonie Crescendo" Haarlem, 1q pr. 3221/2 p, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. VRAAG I VOOR UW iNNfc.IV EN 6UUE FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 ,3 Tel. 11361 .an S—12 aa 1^—5. Zalard. 8—1 Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a Ook nu viel de uitslag van het hoogst aan tal behaalde punten over het geheele con cours. Voor fanfare: „De Eendracht", Hp met 388 p. Voor harmonie: „Kunst na arbeid" Hoorn en „Diemer harmonie", beide met 350 punten. Aan deze drie korpsen viel voor deze pres tatie extra ten deel een zilveren lauwerkrans met vergulde lier. En als Haarlemsch korps dat als zoodanig het hoogste puntental ver wierf, werd genoteerd „Harmonie Crescendo". Een verguld zilveren medaille was de be- looning. Zondagavond Eerewedstrijd Het aantal uitgeloofde eerste prijzen was, gezien het standpunt der jury bij de voor gaande wedstrijden, een flink eind boven mijn verwachting. Ruim bedeeld achtte ik Utrecht, Heer, Amsterd. politie (terwijl ook voor Leiden de tweede prijs lang geen karige belooning was). Er was alzoo groote deelna me aan den eere wedstrijd, die eerst tegen half tien aanving. Daar Utrecht en Heer reeds moesten afreizen, waren er zeven korpsen. „Utile dulci" behaalde met „L'attente fait mourir" 228 punten. Het Amsterd. politie korps gaf met Cav. Rusticana meer voldra gen werk dan des middags en verwierf 262i p. Aan „Ons Genoegen", Schellingwoude, vie len met „Le rocher fantöme" 230p. ten deel, terwijl „Concordia", Oostzaan, daar met de ouv. „Orphée aux enfers" belangrijk boven kwam (257 p.). „G. A. Heinze", Muiderberg, verkreeg met „Marche aux flambeaux" te recht verdiend 265:/. P-. weer overtroffen door „Diemer Harmonie" met „Les Erinnyes" van Massenet (345 p.). Ten leste vielen aan „Harmonie-Crescendo" alhier met de ouver ture „Preciosa" zeer terecht 300// p. ten deel, zoodat de uitslag van den eerewedstrijd werd: le eereprijs: „Diemer Harmonie". 2e eereprijs: „Harmonie-Crescendo" Haar lem. 3e eereprijs: „Kunst na Arbeid", Hoorn (dit korps kwam de vorige week uit). Voorts behaalde in den marschwedstrijd het hoogst aantal punten, n.l. 191: „Klein maar Dapper", Amsterdam. Directeursprijzen vielen als volgt: lste d.-prijs Rich. Heuckeroth, Hoorn. 2e d.-prijs P. Swager, Amsterdam 3e d.-prijs G. H. Hulsman, den Haag. Troostprijs Carl Haack, Heer, bij Maas tricht. Wij willen het verslag over dezen wedstrijd niet besluiten dan na een woord 'Van lof aan de mannen van het roode, groene en rose roset, die ongemerkt veel arbeid van de hand hielpen zetten. Voor de jury waren het da gen van inspanning; van het uitvoerend co mité offerde meer dan een zijn vacantiedag en nam er ingespannen arbeid voor in ruil. Ook mogen we niet verzuimen, aan de leden van „Roode Kruis" en „Snelverband" hulde te brengen voor de dagen die zij trouw op hun post waren, door weinigen opgemerkt, maar door dezen hooglijk gewaardeerd. Ten slotte mogen wij de vraag, of de wensch in vervulling ging, bij herhaling uit gesproken door beschermheer en eere-voor- zitter van „Haarl. Politiemuziekvereen." (het verkrijgen van een goede verhouding tus- schen publiek en politie) beantwoorden met een volmondig „ja". Dit concours heeft daar toe weer een steen bijgedragen. G. J. KALT. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Hidding, Gen. Cronjéstraat 128e armbandje; Santé, v. d. Vinnestraat 13, kinderbril; v. d. Mark, Voorzorgstraat 40, badgoeü; Stam, Kinderhuisvest 1, horloge; Mon, Brouwers plein 25 rood, kinderjurk; Kennel Fauna, zwart-witte kat en grijze kat, Bijster, Jan Steenstraat 38, muts, De Wit Schoterweg 63, idem, Emmer, Paul Krugerstraat 25, mes; Cotem, Rijksstraatweg 138, pullover, Verhoef Woonschip 1831. Oostvest, schort; Medem- blik, Korte Wolstraat 7, hangslot; Bouwens Amsterdamstraat 3a, sleutel van melkkraan; Blaauw, Breestraat 5 rood, rijwielbelasting- merk; Menser, Schermerstraat 27 zwart, ro zenkrans; Bureau van Politie, Smedestraat, rij wielbelastingmerk. GESTOLEN FIETSEN. Maandag is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een heeren rij wiel, dat ge plaatst stond in de vestibule van een perceel aan de Zomervaart. Dinsdag is een rijwiel gestolen voor een huis aan den Koninginneweg. WAAR WOONT JENS VOORN? Blijkens bij het departement van buiten- landsche zaken ingekomen bericht is op 19 Maart overleden een lid van de bemanning van het Amerikaansche s.s. President Cleve land. die is aangemonsterd onder den naam II. M. Voorn. Vermoed wordt, dat de over ledene Nederlander was. Als adres van zijn naaste bloedverwanten had hij bij aanmon stering opgegeven Jens voorn, te Amsterdam. Aangezien het door den burgemeester van Amsterdam op verzoek van den consul- generaal te San Francisco ingestelde onder zoek naar de verblijfplaats van Jens Voorn geen resultaat heeft opgeleverd, wordt be doelde persoon uitgenoodigd zich schriftelijk bij het ministêrie van buitenlandsche zaken aan te melden. NAAR ARTIS. Het Artisfeest, het reisje der Haarlemsche sohoolkinderen uit de 6e klasse naar Artis Amsterdam, zal dit jaar 15 Juli platas ken» INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. ONDEROFFICIERSVEREENIGING „ONS BELANG". De afdeeling Haarlem zal Donderdag 17 Juli een bijeenkomst houden tot het be luisteren van de radio-toespraak van den voorzitter van de propagandacommissie van de Sanatoriumstichting „Ons Belang", den heer O. J. van Rijswijk, die wordt uitgezon den door bemiddeling van de A-V.R.O. Na afloop der luisterbijeenkomst zal een ledenvergadering plaats hebben. MARKTNIEUWS Noteering van Beverwijk den 11 Juli 193a. Spinazie, per kist 5080 cent. Postelein, per kist 3060 cent. Andijvie, 100 str. 35. Wortelen, 100 bos 510. Komkommers, per 100 39. Peulen, per K G. 1020 cent. Doppers, per K.G. 1220 cent. Capucijners, uer K.G. 1620 cent. Tuinboonen, per K.G. 28 cent. Snijboonen, per K.G. 3040 cent. Heerenboonen, per K.G. 2948 cent. Roode kool, per 100 8. Bloemkool, 1624 cent. Uien, per K.G. 4 cent. Rabarber, per 100 bos f 47.50. Pieterselie, per bas 5 cent. Selderie, per bos 57 cent. Aardbeien, per K.G. 2430 cent. Frambozen, per slofje 4050 cent. Bessen, per slofje f 0.601.05. Kruisbessen, per slof 5575 cent. GEMENGD NIEUWS MENSCHENROOVERS AMERIKA. IN Kort geleden wilde men Vanderbilt Jr. doen verdwijnen om van zijn vader eenige duizenden dollars te kunnen krijgen als losprijs. De jonge Vanderbilt bemerkte, vroeg genoeg, het gevaar, waarin hij zich bevond en het- gelukte hem, daaraan te ont komen.. Hij wilde een uitstapje met zijn auto maken en nam een pas aangenomen chauf feur mede. Deze, evenwel reed niet in de door zijn meester aangegeven richting, maar volgde zijn eigen wil en stuurde zijn wagen met een waanzinnige snelheid langs groote omwegen, langs eenzame landwegen en kron kelende weggetjes. De jonge Vanderbilt, een gespierde sportman, sloeg den chauffeur met een goed getroffen kaakslag neer. De chauf feur bleek een der leden te zijn van een ge vaarlijke rooverbende. Het rooven van menschen is in Amerika nog steeds aan de orde van den dag en niet alleen dat de gevaarlijke misdadigers be- hooren tot de onderwereld van de Ameri kaansche groote steden, zij zijn ook de op volgers van de oude romantische roover- benden die in de grotten en holen van ge bergten hun rooversnesten hadden. Uit de Sing-sing-gevangenis ontvluchte misdadigers, cowboys, Chineezen en zelfs In dianen vormen de leden van deze benden. Ze zijn zeer talrijk en hebben heel veel geld noodig. 5000 dollars is de minste prijs voor het vrijlaten van een slachtoffer. Maar ver scheidene millionnairs moeten ook wel 100.000 dollars als losprijs betalen voor hun kind of een of ander familielid. De menschenroovers werken met groote vastberadenheid en be slist gevaarlijken moed. Daar de landwegen hun weinig kans op succes bieden, omdat daar de voorbijgangers niet veel geld bezit ten, over het algemeen, wagen zij zich, een voudig, in het groote gewoel van de stad. Ge wiekste spionnen deelen hun mede, wanneer en waar men zulk een slachtoffer kan vin den. Met hun buit verdwijnen zij in de on- deraardsche holen en kelders van de groote stad en wachten vijf, zes dagen, tot de fa milie van den verdwenene voldoende wan hopig is. Dan wordt aan den vader of oom een brief geschreven, waarin wordt ge dreigd en waarin pogingen om geld af te persen worden gedaan. Van den losprijs, in den brief vermeld, wordt niet afgeweken. Geen cent minder wordt aangenomen. Hun gevangenen worden zeer voorkomend en be leefd behandeld. Zij worden goed verzorgd. Vaak bevinden zich vier of vijf leden van een familie in de macht van de roovers. Om te voorkomen dat zij zich vervelen kunnen zij met elkaar en zelfs ook met de roovers schaak of kaart spelen. Krijgen de roovers den bedongen losprijs dan wordt de gevange ne, geblinddoekt ver van de verblijfplaats der roovers weggevoerd en dan vrijgelaten. Een zeer interessant geval speelde zich, kort geleden, te Florida af. Daar was de zoon van een automobielenfabrikant reeds voor de vijfde maal in de macht van roovers ge raakt. De vader had voor de vijfde maal 50.000 dollars als losprijs betaald en wachtte op den terugkeer van zijn zoon, die evenwel niet terugkeerde. Eindelijk, op zekeren dag kreeg hij een brief met den volgenden inhoud: „Lieve vader, Ik vraag u vergiffenis, maar ik keer niet naar u terug. Uwe slechte opvoedingsmetho den zijn er de schuld van. U heeft mij per maand slechts 200 dollars zakgeld gegeven en met die paar centen kon ik niet uitkomen. Ik kwam daarom op het idee, zelf een men- schenrooversbende te stichten, die mij zelf roofde en u moest mij zelf den losprijs betalen. Thans heb ik een kapitaal van 250.000 dollars en kan onafhankelijk van u en uw armzalige 200 dollars leven. Leef wel, vader en vergeet uw zoon niet." OMZE. GROEMTJE5 DirS5DAG DONDERDAG ZATERDAG 1 msche rtis te I heb-I HET GEHEIM VAN DEN REGENBOOG. In de volkssprookjes wordt de regenboog „de brug der Engelen" genoemd. Iris, de vrouwelijke bode van de Grieksche Goden, ging, aldus de mythologie, langs dezen kleu- rigen boog naar de menschen, omgeven door regen en hagelslag, door bliksemstralen door Hephaistos afgezonden. De Bijbel spreekt van den kleurigen band als van den boog van God, dien Hij als een teeken van vrede met de menschheid, na de verschrikkingen van den Zondvloed, in de wolken heeft geplaatst. Zelfs de meest primitieve volkeren hebben bij hun mystieke voorstellingen ook den re- T gen-boog. Maar de menschen van onzen tijd vragen naar een verklaring hoe de regenboog ont staat. De bonte godenwereld van Griekenland ia verdwenen. We vragen naar oorzaak en ge volg. Het witte zonnelicht bestaat, naar we we ten, uit kleurige lichtstralen. Moet het licht een voorwerp doordringen, waardoor de sa menhang van deze kleuren wordt gestoord, dan wordt, in plaats van het witte licht een kleurige stralenbundel zichtbaar. Zoo komt het kleurrijke geschitter van een brillant in. een ring tot stand, zoo het heerlijke kleu renspel van een dauwdroppel, die in den vroegen ochtend aan een grashalm hangt. Kleurt men een drijftol met de kleuren van den regenboog: rood, oranje, geel, groen, blauw en violet en draait men den tol snel in het rond, zoo vermengen zich voor onze oogen de kleuren en de tol schijnt wit ge- kleurd te zijn. Wanneer het voor ons uit afdrijvende donderwolken regent, en de zon schijnt ge lijktijdig achter ons, steeds tegenover de zon, dan zien wij een kleurrijken regenboog naar het rijk der wolken opstijgen. Het zonne licht moet millioenen kleine waterdruppels doordringen en wordt bij het doorgaan van deze druppels in een bonten band opgelost. Dat is gemakkelijk te begrijpen. Maar moei- lijker is het evenwel duidelijk te maken, waarom niet eenvoudig een veelkleurige band of schijnsel ontstaat, maar de bekende kringvormige boog. Wie in de vroegte over een bedauwde wei de wandelt, ziet de dauwdruppels in alle regenboogkleuren schitteren. De eene drup pel is prachtig robijnrood, de andere schit tert groen als een smaragd en een derde goudgeel als een Oost-ersche topaas. Tal van druppels evenwel, ofschoon ze ook in het zonnelicht staan, vertoonen heelemaal geen kleur. Verandert men slechts een weinig de stand van den druppel, hetzij zijwaarts of naar onder, dan ziet men dadelijk het kleurenspel in den druppel. De roode drup pel schijnt nu geel, de groene blauw, de druppel die straks nog schitterde, wordt kleurloos, de pas nog kleurlooze rood. Slechts onder een bepaalden hoek kunnen de drup pels hun kleurrijk licht in onze oogen wer pen en ook de kleuren hangen af van dien hoek. Zoo is het ook met den regenboog. Niet al die millioenen druppels van den re gensluier voor ons kunnen den regenboog voor ons too ver en, maar slechts de druppels die onder een gelijk blij venden hoek stralen in ons oog werpen. Zij alleen zijn voor ons werkzaam, zij alleen vormen den bonten regenboog. Steeds bevindt zich de regenboog tegen over de zon. De zon, ons hoofd en het mid denpunt van den regenboog vormen een rechte lijn. Daarom is het van zelf sprekend, dat in den middag, wanneer de zon hoog staat, de regenboog het kleinste is. Bij het ondergaan van de zon hebben wij een reus- achtigen regenboog. Deze natuurkundige wetten worden dikwerf door kunstenaars verwaarloosd, die ons op doek den regenboog schilderen. Millioenen en millioenen menschen uit al le tij-den en van alle volkeren zagen den! kleurrijken regenboog, het kleurenspel van den dauwdruppel, de lichtende, kleurige plekken op den muur, door den zonnestraal daarop getooverd, wanneer hij door een ge slepen bokaal, een glazen prisma, die aan een lamp hing, was gegaan. Niemand ver moedde dat dit bonte kleurenspel ons eens de groote geheimen van de sterrenwereld zou ontsluieren. Onze geheele moderne we tenschap over den aard van de ver gelegen; sterren, over hun ontstaan en vergaan is ge bouwd op de onderzoekingen van de regen boogbanden, die op de sterrewachten met groote instrumenten uit het licht van zon en sterren door ons worden vervaardigd. De Engelschman Wollarton ontdekte in 1802 in den kleurigen band, welke ontstaat wanneer men een zonnestraal door een prisma laat gaan, donkere lijnen. De Munchener na tuurkundige Fraunhöfer zag ook deze lijnen in het heldere licht der sterren en Kirch- hoff en Bunsen in Heidelberg losten einde lijk het raadsel op, doordat zij aantoonden, dat'deze lijnen ook in de vlammen van aardsche stoffen optreden en afhankelijk zijn van den aard der lichtgevende licha men. In die dagen ontstond de wetenschap der „spectraalanalyse". Men besefte, dat de lijnen in de regenboogbanden van de zon en de sterren ons verraden, welke stoffen daar gloeien. Men was in staat vast te stellen, dat het dezelfde stoffen zijn, waaruit de aarde bestaat en dat het heelal uit de zelfde materie is opgebouwd. WAT IS LIMONADE? De „Citroenlimonade" bij ons ook wel kwast genoemd, gedurende het warme jaar getijde zeer gezocht, is nog niet oud. Welis waar werd de citroen sedert de kruistochten naar Europa gebracht maar algemeene ver breiding had eerst in de 17e eeuw plaats. Overigens weten weinigen, dat men zich aan een z.g.n. „tautologie" schuldig maakt, wanneer men van citrcenlimonade spreekt. Limonade komt nl. van het Italiaansch woord „limone" d.i. citroen. Limonade beteekent daarom niet anders dan „limonate" het Ita- liaansche woord voor citroensap. En het is eigenlijk dwaas te spreken van limonade van frambosen,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 8