nog steeds verontrustende berichten uit egypte. BUITENLAND Politieke verwildering. GEMENGD NIEUWS Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers MARKTNIEUWS BURGERLIJKE STAND AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 23 JULI 1930 TWEEDE BLAD De verkiezingsstrijd in Duitschland begc men. De pogingen om een groote conserva tieve partij te stichten. Optimisme onder de afgescheiden Duitsch-nationalen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Naar rilt Cairo geméld wordt, heeft de Egyptische premier Sidky Pascha, koning Foead verzocht, het verzoek der Wafdisten een buitengewone parlementszitting uit te schrijven, te verwerpen. De Wafd-paitij heeft echter verklaard, dat een weigering van het verzoek tot een staatscrisis zou leiden. In Londen wordt gevreesd, dat de toestand zich op gevaarlijke wijze zal kunnen ont wikkelen, voor het geval Koning Foead het verzoek der Wafdisten van de hand zou wijzen. Bovendien is 't teekenend, dat de Italiaan- sche regeering in Londen heeft te verstaan gegeven, dat zij niet zou terugschrikken voor de zending naar Egypte van 2 of 3 oorlogs bodems indien Engeland niet op afdoende wijze voor de bescherming der buitenlanders zou zorgen. Te Cairo en in andere steden waren de winkels Dinsdag weer voor het grootste deel geopend, toch werden op eenige belangrijke punten nog troepen gereed gehouden. Te Port Said is het opnieuw tot botsingen gekomen tusschen de politie en Wafdisten, waarbij eenige personen werden gewond. Brandweer en politie werden eenige malen door de menigte aangevallen, zoodat de poli tie zich genoodzaakt zag van de - vuurwape nen gebruik te maken. Daarbij werd een' per soon gedood en twee gewond. 11 In Duitschland is de groote verkiezlngs- 'campagne begonnen; Duitschland zal daarbij zonder twijfel weer een demonstratie geven 1 van politieke verwildering. Thans reeds wordt gemeld dat communisten en nationaal- 1 socialisten slaags zijn geraakt in een Berlijn- sche voorstad. Er werd natuurlijk van de re volvers gebruik gemaakt. Twee argelooze voorbijgangers werden gewond. In denzslf- den nacht werden enkele Berlijnsche kerken met opschriften van de Proletarische vrij denkers jeugd besmeurd. Van meer belang voor de wezenlijke be- teekenis der verkiezingen zijn overigens de pogingen om een nieuwe groote conservatie ve partij in Duitschland te stichten. Het Handelsblad weet te melden, dat de groote Rijkslandbond vergaderd heeft. Minister Schiele is de leider van deze machtige groep. De organisatie zou besloten hebben, in af wijking van het tot nu toe ingenomen stand punt, ditmaal onmiddellijk in de politiek in te grijpen en wel door overal op het platte land eigen Candida ten lij sten op te stellen, wat voor de Duitsch Nationale Volkspartij natuurlijk een geweldige slag beteekent. Het is echter de groote vraag, of de afge scheiden Duitsch-nationalen er in zullen slagen een overeenkomst te sluiten met den Landbond. De groote mannen van deze groep zijn Treviranus en graaf Westarp. En zoowel de Kreuzzeitung (van Westarp) als de Deut sche Allgemeine Zeitung, die goede relaties met Treviranus onderhoudt, waren gisteren avond optimistisch gestemd ten aanzien van de vorming van een groote conservatieve partij. Het schijnt reeds vast te staan, dat Wes tarp, Treviranus en von Lindeiner Wildau een gemeenschappelijken oproep zullen rond zenden, terwijl ook met de Deutsche Volks partij over een gezamenlijke actie wordt be raadslaagd. Interessant is in dit opzicht, dat de Duitsohe Volkspartij harerzijds besloten heeft de Ohr. Nationale Arbeiders Ge meenschap, de Democratische Partij de groep Westarp en de Economische Partij uit te noodigen tot een bespreking over samenwer king bij de verkiezingen. Intusschen is, zooals gemeld, ook dr. Von Dryander uit de Duitsche Nationale Volks partij getreden, zoodat geen enkel parlemen tariër van naam zich thans onder Hugenbergs commando bevindt. Hij is dus wel de man die in de verdruk king komt, hoewel men er toch rekening- mee zal moeten houden dat de HugenJberg pers zeer grooten invloed heeft. Van de geruchten, volgens welke Hinden burg van plan zou zijn achter de schermen Pogingen aan te wenden om de partijen die aan elkander verwant zijn tot een eensge zinde actie aan te sporen, en Duitschland aan een sterke rechtsche regeering te helpen, hoort men niets meer. Treviranus is echter een goede vriend van den ouden heer. L. A. Slotzitting van de Interparle mentaire Unie. LONDEN. 22 Juli, (V.D.1 Hedenavond werd het 26ste congres der Interparlemen taire Unie te Londen met een redevoering van MacDonald besloten. MacDonald verklaarde, dat de machine voor een internationale samenwerking nooit gesmeerd zal loopen, zoolang de parlemen ten zelf niet de een of andere mogelijkheid voor een samenwerking verkrijgen. Door de afsluiting van verdragen zijn de mogelijkheden voor den oorlog verminderd doch een vreedzame wereld, aldus de Engel- sche premier, schijnt mij van zeer geringe vaarde, zoolang het menschenleven niet op een hoogere en zedelijke basis wordt ge tocht. Nog geen minister-president voor Saksn DRESDEN, 22 Juli (WD.) De Saksische Landdag heeft voor de tweede maal getracht de verkiezing van een minister-president tot stand te brengen, doch ook ditmaal is de po ging gefaald. Na beëindiging der eerste stemming kwam aan het licht, dat iemand zich aan een on regelmatigheid moest hebben schuldig ge-- maakt. In de stembus bleken zich namelijk 97 stembriefjes te bevinden, -teiwijl er slechts 96 afgevaardigden aanwezig waren. Dienten» gevolge moest deze stemming voor ongeldig worden verklaard. Bij de tweede stemming werden wel is waar geen ongerechtigheden gepleegd, doch eenig resultaat leverde zij desondanks niet op. Van de 96 stemmen, die werden uitgebracht, ver» eenigde geen der candidaten de volstrekte meerderheid op zich. De sociaal-democraat Lipinski, verwierf .32 stemmen, de afgevaar digde Weber, van deeconomisdhe partij 31; de overige stemmen waren over diverse can didaten verdeeld. De Delphische feesten voortaan jaarlijks. Naar de Temps uit Athene verneemt, heeft de Kamer de wet aangenomen, die het hou den van een loterij van 20 millioen drachmen goedkeurt, waarvan de opbrengst dienen moet om de Delphische feesten voortaan jaar lijks te houden. Drie jaar geleden zijn deze feesten het eerst gehouden op aanstichting van het dichterpaar Sikelianos, dat toen zijn heele fortuin offerde aan de verwezenlijking van zijn ideaal. Dit jaar, ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsfeesten zijn zij her haald. Tot dusver moest men roeien met de riemen die men had, en was de accomodatie voor de bezoekers, hoewel voldoende, toch niet meer dan dat. Een deel van de opbrengst van de loterij zal dan ook dienen voor allerlei verbeteringen, die slechts zijdelings met de feesten verband houden, zooalsde voorziening van drinkwater in het dorp Castri, den aan leg van een voetpad langs den Parnassus, den bouw van optrekjes voor intellectueelen, die eenigen tijd te Delphi willen verblijven enz. (N.R.Ct.) De Duitsch-Ndtionalen op zoek naar de eenheid. Naar de D. A. Ztg. verneemt, zijn de be- sprekingen tusschen de afgescheiden recht sche groepen om weer tot de stichting van een groote conservatieve partij te geraken, reeds goed op gang gekomen. Natuurlijk zijn er persoonlijke opvattingen en tegenstellin gen, die tegen elkaar indruischen maar deze moeten overbrugd worden, want er is geen enkele groep, die een mislukking der gedach- tenwisseling op haar rekening en voor haar verantwoordelijkheid zou durven nemen. Een ernstige zakelijke reden voor onover komelijke meeningsverschillen is er niet. Volgens het Berliner Tageblatt is men van plan de partij „Conservatieve Staatspartij" te noemen en met twee candidatenlijsten de verkiezingen in te gaan. De stedelijke lijst zal met de namen Westarp en Treviranus, de landelijke lijst met dien van minister Schiele aan het hoofd prijken. De besprekingen moeten Woensdagavond voltooid zijn omdat Donderdag het partijbestuur der Duitsch- na- tionalen bijeenkomt, aldus de N.R.Ct. De ontvoering van een jongen naar Rusland. In aansluiting op hetgeen reeds vermeld is over de ontvoering van een jongen Rus uit Hamburg naar Rusland, meldt de Hamburg- sche correspondent van het ,Berl. Tag." nog, dat de intusschen gearresteerde kanselarij - ambtenaar Schmidt sinds langen tijd de vriendschap zocht van den jongen Scheijchot (zoo heette de jongeman) en hem onder aller lei voorspiegelingen en beloften er toe wilde brengen, uit het huis van zijn ouders te vluchten en naar Rusland te gaan. In den nacht voor zijn vertrek had hij bij Schmidt gelogeerd om den volgenden dag over Kiel naar Rusland te vertrekken. Merkwaardig is, dat men den onmondigen Scheijchot zonder schriftelijke toestemming van diens ouders op het Russische consulaat in Hamburg een visum naar Rusland heeft gegeven. Verder wordt vermoed, aldus het Hbld.. dat het Rus sisch consulaat ook voor geld en proviand heeft gezorgd, in welk geval men te doen zou hebben met een geruimen tijd van te voren voorbereide ontvoering. Intusschen hebben de de Sovjet een officieel dementi zooals wij reeds meldden de wereld ingestuurd. Rijksambtenaren aan het turnen. Wie 's morgens zoo tegen acht uur op een der hoogere étages van het rijksministerie van posterijen komt, zoo lezen we in het „Berl. Tag.", zal onverwachts in een lange corridor een aantal dames en heeren in turn- costuum bezig zien met allerlei sportoefe- ningen. Een maatregel, waartoe men is overgegaan op speciaal verlangen van minister Schützl. De ervaring heeft geleerd, lichtte men den journalist in, dat de arbeid aan de schrijftafel het lichaam op den duur doet verslappen en te vroeg doet verouderen. Daarom heeft men vrijwillige oefeningen voor het personeel vóór het begin van den dienst in elkaar gezet, waaraan een ieder twee maal per week ge durende drie kwartier deelneemt. De oefeningen staan onder leiding van een officier. Alle deelnemers worden van te voren door een manlijken of vronwelijken dokter' onderzocht. Tenslotte werd den journalist verzekerd dat de invloed ten goede van deze lichaams oefeningen op het werk reeds duidelijk merk baar is. Een voorbeeld, dat wellicht navolging ver dient! (Hbld.) Menschelijk skelet in het ijs. Naar uit Innsbruck wordt gemeld, hebben eenige bergbeklimmers, die een gletscher be stegen op de Zillertaler bergen, een mensche lijk skelet in het Ijs gevonden. Men vermoedt, dat men te doen heeft met het geraamte van den sinds Jan. '16 in dit gebied zoek geraakten Weenschen „Magi- strats-direktor" Jacob Weingartner. Sidky Pasja legt een verklaring af. In een onderhoud met een medewerker van Reuter heeft Sidky Pasja de verzekering ge geven, dat de regeering de bescherming van leven en eigendom derbuitenlanders in geheel Egypte volkomen in haar macht heeft. Het is in Kairo, Suez en Port Said thans volkomen rustig. Aan een V. D. bericht ontleenen wij nog het volgende aan dit onderhoud: De regeering was reeds van te voren op de hoogte van de voorbereidingen van de onlus ten van gisteren. Zij is ten zeerste voldaan over het feit, dat de revolutionnaire omwente lingsplannen zoowel te Kairo als te Port Said en Suez mislukt zijn. De onderste laag der bevolking, die altijd buitengewoon gemakke lijk tot onlusten op te zetten is, heeft ge tracht, eigendommen te vernielen en de poli tie aan te vallen, zonder evenwel tegen de gewapende macht iets te kunnen uitrichten. De houding der politie bij het bestrijden der onlusten wordt door den minister ten zeerste geprezen, en er wordt op gewezen, dat van de Troepen slechts in het uiterste geval van nood gebruik gemaakt is. Het resultaat van de voorzichtige en bezonnen houding der regeering aldus de verklaring is dan ook dat het aantal dooden tot het minimum beperkt is. Tenslotte constateert de Minister dat de organisators van de onlusten niet in staat waren, een massabeweging onder de vreedzame Egyptische bevolking te bewerken. „De fascistische revolutie staat eerst in haar begin,'9 ROME. 21 Juli (B.T.A.. Ter gelegenheid van de onthulling te Sarzana van een monument ter eere van de nagedachtenis der vijftien fascistische soldaten, die door communisten in een hinderlaag waren gelokt, heeft Musso lini een telegram aan Turatï gezonden, waar in hij o.a. zegt, dat de zwarthemden weten.dat de revolutie nog niet ten einde is. Zij is nog ter nauwernood begonnen en moet van haar macht nog veel andere bewijzen geven. STAKING. Als protest tegen loonsverlaging, hebben in Rouaan 10.000 arbeiders i'n de textiel- en metaalindustrie het werk neergelegd meldt een N. T. A. bericht uit Parijs. VERLAGING VAN LEGESGELDEN VOOR RIJBEWIJZEN? Naar aanleiding van de verschillen ln le- gesgelden voor de rijbewijzen in de verschil lende provinciën, welke gelden varieeren van f i.tot f 2.50 heeft de Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland zich gewend tot de provinciale besturen, die meer heffen dan één gulden, met het verzoek om de gelden op niet hooger dan dit bedrag te stellen. TH. M. KETELAAR TE LONDEN De heer Th. M. Ketelaar, oud-wethouder van Amsterdam heeft een bezoek gebracht aan den Lord Major van Londen, in welke stad hij vertoeft ter bijwoning van de inter parlementaire conferentie. DRIE HUIZEN AFGEBRAND. Dinsdagmorgen vroeg zijn onder de ge meente Lonneker aan den Velverweg drie woonhuizen, toebehoorende aan den heer Spelberg, afgebrand. De bewoners moesten in nachtgewaad vluchten. Er kon niets wor den gered. De Oorzaak van den brand is on bekend. Verzekering dekt de schade. DE NEDERLANDSCHE VOLKENBONDS VRIENDEN OP REIS Het gezelschap uit de Vereenïging voor Volkenbond en Vrede, dat Finland bezocht heeft, heeft op den terugweg bezoeken ge bracht aan de Baltische landen. Esthland, Letland en Lithauen. Te Reval Narva en Dorpat in Esthland, Riga in Letland en Kau nas in Lithauen werd het gezelschap harte lijk door autoriteiten en Volkenbondsvereeni- gingen ontvangen. Over Koningsbergen werd de terugreis vervolgd. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Men schrijft ons: Werd in deze maand de verwachting ge wekt dat Juli het geraamde bedrag der kos ten ad 80.000.zou opbrengen, thans moet men die verwachting opgeven, tenzij dan dat degenen, die onze oproeping om steun nog niet beantwoordden, dit alsnog doen voordat de vacantie begint. Het zou te betreuren zijn, als ook Juli het bedrag van den achterstand, die nog steeds f 180.000.is, kwam vermeer deren. Dan wordt het de vraag, of de cre- dieten voor Indië gedurende het vierde kwar taal in September kunnen worden geopend Die onzekerheid, die fnuikend is voor den goeden gang va nhet Zendingswerk, kan wor den weggenomen als ieder naar vermogen meehelpt om dien achterstand in te halen. ORGELBESPELING Programma der orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 24 Juli 1930, des namiddags van 34 uur, door den heer Piet Halsema. Programma: 1. Meinem Jesum lass ich nicht. Choral mit Variationen, J. G. Walther, (16841748). 2. Praeludium en Fuga in c kl. t., J. S. Bach. 3. Sonate VI. F. Mendelssohn Bartholdy. Ko raalvariaties. Fuga, Andante. 4. Improvisation op. 150 no. 1, C. Saint-Saëns. 5. Choral III, César Franck. KANTOORGEBOUW TRAMMAATSCHAPPIJ. Wij vernemen, dat een begin gemaakt wordt met het bouwen en verbouwen van net kantoor der Trammaatschappij bij de remise aan de Leidschevaart. Het ligt in de bedoe ling de administratie zooveel mogelijk in één gebouw onder te brengen. NATTIGHEID. Als het lang mooi weer geweest is Kan een niet veeleischend mensoh, Weer wat nattigheid verdragen, Maar er is per slot een grens. Zooals 't deze dagen regent Wordt het toch wat al te gek, Waarvandaan komt al dat water, Is de heele hemel lek? Heel de wereld druipt en siepert, Terwijl alles klammig kleeft, Sint Margriet is droog gebleven, 't Blijkt wel dat dat ook niet geeft. Ik wil niet inslnueeren. Maar het lijkt de moeite waard Om eens goed te onderzoeken: Wat doet die meneer Veraart? EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem, 22 Juli. Geëxamineerd 1 vrl. en 6 mannel. candidaten. Afgewezen 5. Geslaagd: mej. M. W. Kluun, te Zaandam en de heer G. Laan, te Onderdijk. LIEFHEBBERS VAN BRUINE BOONEN Twee rechercheurs hebben in de Rolland straat den 43-jarigen T. H. aangehouden, die met een actetasch uit een pakhuis aan- de Oost-Indiëstraat steeds bruine boonen weg haalde ten nadeele van den grossier G. van K. Uit een onderzoek is gebleken, dat hij dit vroeger ook al gedaan had en dat zijn vrouw er zich eveneens aan schuldig heeft gemaakt. In de woning van H. werd een hoeveelheid boonen in beslag genomen. Tegen hem en zijn vrouw is proces-verbaal opgemaakt. Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 RAADSELEN VAN DE MAANWERELD. Het is reeds voor medici, scheikundigen en geologen buitengewoon moeilijk zekerheid te krijgen over door hen onderzochte ontwer pen, ofschoon ze in hun nabijheid zijn, met de handen kunnen grijpen, moeilijker wordt het voor den sterrenkundige, die nimmer in de nabijheid van het voorwerp, dat hij wil bestudeeren, kan komen. Ver van al het aardsche zweven de sterren en slechts een lichtstraal overbrugt den afstand, die ons van de hemellichamen scheidt. En in de meeste gevallen is het niet mogelijk uit de mede- deelingen van deze lichtboden voldoende in zicht in deze verre dingen te krijgen, ook al worden de meest vernuftige en listigste middelen aangewend. Als zeer nabij zweeft voor ons de maan en hoeveel belangwekkende bijzonderheden laat ons de verrekijker zien, op deze naburige wereld gericht en hoeveel is ons volkomen raadselachtig of onbekend van deze reeds zoo goed onderzochte wereld. Zou het een mensch, zij het slechts voor een paar uur, gelukken de maanoppervlakte te betreden en naar ons terugkeeren, wat zou hij dan vele raadsels kunnen oplossen, waarmede de ster- rekunde zich sinds eeuwen ophoudt. Slechts 384.400 K,M. scheiden ons van. onzen trouwen begeleider. Onze snelste vlieg machines droegen ons in goed twee maanden naar zijn rotsachtige woetenij. Onze reuzen telescopen toonen ons nog voorwerpen van 200 meter in middellijn op dezen wereldkogel en juist daardoor zijn we in staat te zien, dat wij hier verhoudingen en formaties heb ben, die wij, op onze aarde niet kennen. We kunnen nog altijdniet zeggen dat de maan geen geheimen meer voor ons heeft. Nog steeds is men het bijv. niet eens of de circelronde •gebergten van de maan door het inslaan van geweldige meteooi-massaas op de maanopper- vlakte zijn ontstaan of veroorzaakt zijn door vulcanische krachten. Verder houden eenige maanonderzoekers vast aan de overtuiging dat hier en daar kleine veranderingen zijn waar te nemen, terwijl weer andere dit met alle kracht bestrijden. De Amerikaan Pickering en anderen zouden met groote verrekijkers damp en nevel in het inwendige van groote kraters hebben gezien en op verschillende plaatsen het verkleuren van vlekken met een zekere regelmatigheid. Het schijnt, alsof de wisse lende belichting en verwarming van de maan. wereld door de zon deze veranderingen ver oorzaakt, men heeft zelfs de vraag opge worpen of hier niet een zwakke plantengroei op de rotsen valt waar te nemen. Maar ook hier weer tegenstanders, die dergelijke waar. nemingen voor een vergissing aanzien. Astronomen van vroegere eeuwen, die niet de beschikking hadden over de tegenwoordige instrumenten, die zich met bescheidener hulpmiddelen tevreden moesten stellen om onze nabije wereld te onderzoeken en daarom niet in staat waren in haar geheimen dieper in te dringen hebben op groote grijze vlakten die wij reeds met het vrije oog als vlekken op de maan zien, „mare" genoemd, dus voor zeeën aangezien. We weten thans met abso lute zekerheid, dat geen droppel vloeiend water op de maan te vinden is. De „mare" zijn reusachtige, betrekkelijk vlakke ter reinen, gewoonlijk begrensd door hooge ge bergten. Een geheel andere vraag is het, of deze gebergten vroeger eens met water be dekt waren, of wij in die bergen de thans droog liggende beddingen van maanze^ën van millioen jaren kunnen zien. Ook deze opvat ting kan, volgens onze tegenwoordige kennis van de maan, niet meer worden volgehou den. De man vertoont ons honderdduizenden van circelronde gebergteformaties: ringgebergten kratergroeven. Vele zijn een paar honderd meter breed, maar men heeft er ook, die een paar honderd kilometer breed zijn. Zeker kunnen hier en daar eenige met aardsche vulcanen worden vergeleken, maar voornamelijk voor de groote formaties is de algemeene naam van maankraters volkomen onjuist. Geheele andere gebeurtenissen; die voor het vormen van aardsche gebergten be slissend waren, hebben het aanzien van de maan gevormd. Ingeslagen granaten, neerge vallen reusachtige meteoorsteenen vormen kraters en door randen omgeven gaten, die veel gelijken op die van de maanbergen, doch kan men zich niet voorstellen dat honderd- duizende reusachtige meteoorsteenen de maan hebben gebombardeerd en de aarde zouden hebben gespaard. Men heeft ook gedacht, dat heete gasmassaas van het inwendige van de maan, zoodanig de oppervlakte blaasachtig hebben omgekruld, dat hoogten ontstonden, welke hoogten later zijn ingestort. De buiten ste randen zijn staan gebleven en die zouden dan de ringmuren om de gaten hebben ge. vormd. Er zijn nog andere veronderstellingen 1 over het ontstaan van de ringen, maar iets j zekers over hun ontstaan \xet men niet. Nog raadselachtiger zijn de lichte sfcreepen, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. die van menig ringgebergte van de maan uit gaan en stralenvormlg ver over hoogten en diepten, over laagten en rotsterrassen trek» ken. Vele van deze stralen zijn meer dan 2000 K.M. Lang en zelfs wanneer de „stralende bergen", in den maannacht verzonken zijn, slechts onze aarde als de maan van de maan de nachtelijke landschappen van onzen tra want mat verlicht, werpen ze een zachten glans in de konkerte. Men heeft hier gedacht aan glasaardige vulkaanasch, die eens door deze bergen werden uitgeworpen aan reus achtige spletev van den maanbodem, welke spleten zich met lavamossaas hebben gevuld. Deze lava reflecteert zeer sterk het licht en geeft den indruk, dat her, lichtgevend is. Maar tegenover deze veronderstellingen staan, weer andere. In ieder geval moet worden toe gegeven. dat in ae ontwikkeling van de ons zoo nabije maan andere voorvallen dan op onze aarde een rol hebben gespeeld en dat ts de oorzaak dat nog heel veel op de maan ons zeer geheimzinnig toeschijnt. Purmerend. 22 Juli 1930. COöP. CENTRALE EIERVEILING. Aanvoer: 96.595 eendeneieren p. 100 f 4.30- f 4 50. 106.317 kippeneieren: per 7080 KG. f 7-f 8; 65—66 KG. f 6.20—f 6.50; 63—64 KG. f 6.10— f 6.40; 60—62 KG. f 5.70—f 6. 58—59 KG. f 5.60—f 5.90; 56—57 KG. f 5.50—f 5.70; 53—55 KG. f 5.20—f 5.50; 50—52 KG. f 5—f 5.20. Aanvoer: Oude kippen per stuk f 0.701 2; oude hanen f 1.50—f 1.85; jonge hanen f o.35f 1.15; oude eenden f 0.25—f 0.35. Oude kippen per kilo f 0.68f 0.75; jonge hanen f 0.60f 1. BLOEMEND AAL. Bevallen: A. Mulder—Schouten, d.; T. W. Aartman—Verhoeff, d.; J. Veenstra—Elzenga, z. Ondertrouwd: Jhr. D. G. van Asch van Wijck en Jkvr. J. de Jonge. Getrouwd: R. J. Bouma en H. Buljs; G. Th. W. Smelter en A. Ch. Stals; J. Kaptein en G. J. M. van der Veldt: P. van Brummelen en A. S. L. M. Rokahr; G. Doeksen en M. Tresfon. BENNEBROEK. Bevallen: M. KoppeMiddelkoop, d. (Reeds in een deel van de vorige oplage opgenomen.) Lectuur voor onze Jeugd Het verwondert mij niet, dat het mooie meisjesboek van Truida Kok, getiteld Biene van Edoma een herdruk beleeft. Er zijn wei nig werkelijk goede, eenvoudige verhalen voor onze bakvischjes .Deze Biene van Edoma die haar niet altijd gemakkelijk meisjesleven slijt bij groot-moeder op het Waemink, is zoo'n flink dapper meisje, die het leven aan durft. De personen om haar heen, de lieve, altijd zorgende grootmoeder, de flinke broers, het trotsche zusje Thera en de gedul dige Sandra, zij leven allen voor ons. Hoe fijn is ook de oude getrouwe dienstbode Boukje geteekend. Dit is nu eens een boek zonder flirtations, dancings en al dat andere moderne gedoe, dat helaas in zoovele bakvisschenboeken be schreven wordt. Toch komt de liefde ln het spel. Maar ze wordt zoo rein en natuurlijk beschreven, dat 't ons goed doet te weten, dat Biene v. Edoma aan 't slot van 't verhaal een toegewijd dok tersvrouwtje zal worden. Ik voorspel Biene van Edoma nog meer dere drukken. W. B. Z. NIEUWE A. N. W. B.-UITGAVEN. De A. N. W. B., Toeristenbond voor Neder land, heeft een gehee.l nieuwe serie reis gidsen uitgegeven ten dienste van hen. die op eigen gelegenheid willen reizen en gebruik maken van spoor- en tramwegen. Als No. 1. van deze nieuwe serie is ver schenen een gids voor Noord-België, met 10 kaartjes en 21 plattegronden van steden en zeebadplaatsen welke speciaal voor dit gidsje geteekend zijn, zoodat de in den tekst gegeven aanwijzingen daarop, gemakkelijk zijn te vinden. Als no. 2 is verschenen een gids voor de Ardennen, welke met dien voor Noord-België cén geheel vormt. In dit boekje, met 16 kaar ten en 7 stadsplattegronden, worden 12 ver schillende routes behandeld en worden uit voerige beschrijvingen gegeven van wande lingen in de omgeving van Luik (ook met ge gevens omtrent de tentoonstelling) en in de omstreken van Namen, Spa. enz. Tot dusver bestonden er geen Ncderland- sche reisgidsjes in dezen trant voor Noord- België en de Ardennen. In afwijking van den tot dusver gevolgden regel worden^ deze boekjes ook voor niet-le- den van den Bond verkrijgbaar gesteld. WOENSDAG 23 JULI Prinsenhotf (Statenzaal)Raadsvergade ring. 1.30 uur nam. Palace: „De Witte Hel van Pitz Palü." Tooneel: Prof. Max Lightman. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Eerzucht" en „Verkocht Geluk". Tooneel: Les Blondines. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Th eater: „Studentenpret". Tooneel: okito. 2.30, 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „De Cowboy politie agent" en .De wraak van den spoorwegin genieur." 2.30 en 8.15 uur. DONDERDAG 24 JULI Gem. Concertzaal. H, O. V. Concert 8.15 u. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Bioscoopvoorstellingen; 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5