STADSNIEUWS GASFORNUIZEI GERRY RICKEBERG HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 23 JULI 1930 HET BEDREIGDE AVOND- ONDERWIJS. ONDERWIJSVEREENIGINGEN TEGEN DE CURSUSWET. Ook bet tweede rapport betreffende het 'Avond-Nijverheidsonderwijs "van da staats* commissie-Van Wijnbergen, is door alle ver eenigingen op het gebied -van het Nijver heidsonderwijs ongunstig ontvangen. Deze samenwerkende vereenigingen, een elf-tal, hebben zich thans met een uitvoerig adres tot den minister van Onderwijs gericht, waarin zij ccnstateeren, dat de staatscom missie op geenèrlei wijze rekening heeft ge houden met de wenschen der vereenigingen, vervat in het adres van 18 April 1929 aam. de Tweede Kamer. Nu de minister de bedoeling heeft om het ontwerp „Cursuswet" zij het dan in gewijzig- den vorm weer bij de Tweede Kamer aan hangig te maken, stellen zij het op prijs te verklaren, dat zij een regeling zuilen vaar* deeren, welke meer onderwijs aan de rijpere jeugd mogelijk zal maken. Zij meenen even wel stelling te moeten nemen tegen de op* neming van het reeds door de Nijverheids- onderwijswet'uitstekend georganiseerde en als gevolg daarvan goed functioneerende Avond* Nijverheidsonderwijs in de „Cursuswet". Zij verzoeken daarom den minister dringend de betreffende vakken uit het wetsontwerp te lichten en voorstellen betreffende intrekking van het „Stopartikel" bij de Tweede Kamer der StatenGeneraal aanhangig te willen maken. In de Memorie van Toelichting wordt er ten sterkste tegen opgekomen, dat de Staatscom missie het Avond-N ijverh eidsonderwijs be schouwt als „aanvullend onderwijs.. De Staats commissie stelt een proefneming gedurende vijf jaren voor, doch de vereenlgingen vesti gen er de aandacht op, dat het onderwijs juist proefondervindelijk, geworden is tot wat het nu is. Het Avond-Nijveitieidsonderwijs eischt een geheel andere sfeer en een andere leiding dan blijkens het Rapport van de meergenoemde Staatscomlssie wenscheiljk geacht wordt voor het „Aanvullend onderwijs aan de niet leer plichtige jeugd". Het eischt van de leeraren wat betreft kennis en voorbereiding groote opofferingen. Deze worden thans eenigszins gecompenseerd door de bepalingen der Nijver heidsonderwijswet, welke voor hun functies de zekerheid van „vaste" betrekkingen geeft. De mogelijk niet voorziene en met ge- wensdhtc invloed, welke het ontwerp Cursus* wet den leerlingen geeft op de subsidie van de cursussen zullen het Avond-Nijverheidsonder* wijs ernstig in zijn bestaan treffen. Van proeven wordt als negatief resultaat verwacht, dat het geheele Avond-Nijverheids* onderwijs in zijn verdere ontplooiing zal wor den belemmerd. Het doel van de Staatscommissie, voor een zoo groot mogelijk aantal van de niet leer plichtige jeugd onderwijsgelegenheid te scheppen, kan voor wat het Nijverheidson derwijs betreft op minder kostbare en meer doeltreffende wijze worden verwezenlijkt. Deze uitbreiding wordt thans belemmerd door de bepalingen in artikel 11 der Wet van 28 Juli 1924, het Stopartikel. BENOEMINGEN IN IIET BISDOM HAARLEM De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Eere-Kanunnik van het Kathedraal Kapit tel van St. Bavo te Haarlem den H. E. heer H. v. d. Ven, pastoor van de parochie van St. Antonius-Abt te Scheveningen; Directeur van het nieuwe Philosophicum den Z. E. H. Cr. heer J. Nlekel, die professor was van het Groot-Seminarie te Warmond, en tot onder-directeur den Z. E. H. G. heer L. Wolf, die leeraar was aan het Klein-Semlna- lie Hageveld. DE TOESTAND AAN DE PIJLS LAAN. HINDERLIJKE BOOMEN. Nu de boomen aan de Noordzijde van het smalle gedeelte der Pijlslaan gerooid zijn. is de landelijkheid van dit wegje wel eenigszins verloren gegaan. Velen zagen met leedwezen deze fraaie boomen weghakken maar aan het steeds toenemend verkeer stonden ze een maal in den weg. Ook in het breede gedeelte van de Pijlslaan over de spoorbaan zijn de boomen verwijderd, met uitzondering van twee, die staan tegenover de woning van de familie Vander. Hoewel nu van dit stoffige en vaak modderige verharde pad een flinke breede rijweg gemaakt is, heeft men deze twee zware boomen, die bijna in het midden van den weg staan, niet laten rooien. De tal rijke vracht- en andere auto's die uit de Thomsonlaan en de Van 't Hoffstraat naar de richting Schouwtjesbrug willen rijden, komen daar dus toch nog in een nauwen trechter terecht, wat vooral in de donkere avonduren gevaar kan opleveren. Maar in deze dagen ondervindt zoowel het voetgan gers- als het rijverkeer zeer groote moeilijk heden. Men is nu namelijk in het smalle gedeelte begonnen met het voorbereidende werk voor de asphalteerlng en doordat deze laan zoo smal is, kan dit 'niet in twee gedeel ten gebeuren. De heele laan ligt nu bezaaid met op en over elkaar liggende klinkers en andere steenen van alle mogelijke afmetin gen. De zware wals rijdt er over heen om de massa gelijk te maken. De voetgangers er. bestuurders van wagens moeten maar zien, hoe er door te komen. Dames met dunne hakjes blijven in het gesteente steken en be- zeeren zich pijnlijk. Verleden week lag er achter de boomen aan de Zuidzijde nog een voetpad, waarvan gretig gebruik werd ge maakt; maar dit pad is nu onbegaanbaar omdat het volgestort is met zand en puin. Alles moet nu over het smalle, ongelij ke rij - wegje. De mannen die daar aan het werk zijn, helpen de menschen zooveel ze kunnen. Zij helpen de dames, door hun rijwiel over het puin te dragen, enz. Doch we vragen ons af wat de gevolgen zullen zijn, als er nu een plotseling een zieke vervoerd moet worden. De menschen, die den tijd hebben, ge troosten zich, om op de Leidschevaart te komen, den grooten omweg door de Thom sonlaan, langs de Houtvaart naar de Mun terslaan. Maar het rijverkeer is hiermee niet gebaat, omdat dit daar niet over de spoor baan kan. Dat moet dus heelemaal via Aer- denhout gaan, wil men geen gevaar van springende autobanden hebben. Na 's middags vijf uur ligt het heele werk stil. Dan wordt er niets meer aan gedaan. Vele leveranciers laten hun auto maar op het oude gedeelte van de Pijlslaan staan, om hun waren, voorzoover zij die tenminste ■dragen kunnen, naar de klanten te bren gen. Dit geschiedt ook door bakkers, melk en groentehandelaren. Sommige leveranciers zien geen kans om er door te komen en blij ven dus maar weg, tot gróót ongemak van ae bewoners. Het zou .dus wel zeer gewenscht zijn, om daar in twee ploegen te laten wer ken, opdat aan de misère zoo spoedig moge lijk een einde wordt gemaakt. Op de plaats waar aan de Noordzijde de boomen gerooid zijn, wordt nu een trottoir gemaakt, zoodat de rijweg feitelijk nog even smal als vroe ger blijft. De eenige verbetering is, dat de hinderlijke brugleuningen in het midden verdwenen zijn en dat nu eindelijk het pla veisel in een behoorlijken toestand wórdt gemaakt. Maar het grootste ongerief blijft voorloo- pig nog bestaan, dat is namelijk de spoor baan, waarover de lange goederentreinen nog altijd tergend langzaam gerangeerd worden. Nog steeds blijft de locomotief of de INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts. per regel achterste wagen van den gerangeerden trein juist op den overweg staan, totdat er weer een wissel omgegooid is, en dan sukkelt de trein weer zuid- of noordwaarts. Waarom kunnen die dingen niet wat sneller rijden? En intusschen rijden de personentreinen uit beide richtingen heen en weer, zoodat het slechts een toeval is, als men de hekken ge opend vindt. De overwaehters zijn welwillend genoeg. Die houden de hekken geen oogenblik langer gesloten dan absoluut noodzakelijk is. We weten het, de spoorbaan zal verhoogd worden en er zullen viaducten komen, maar dit schijnt alles nog in het verre verschiet te liggen, want de thans plaats hebbende werk zaamheden wijzen allerminst op de zoo hoog noodzakelijke verbreeding. Als de asphaltegering gereed is zullen de bewoners zich wel dankbaar, doch niet vol daan gevoelen. Ds. C. J. VAN PAASSEN Ds. C. J. van Paassen te Haarlem is be noemd tot lid van de Algemeene Synodale Commissie van de Algemeene Synode der Ned. Hervormde Kerk. DIERENDAG. Er heeft zich hier ter stede een comité gevormd uit bestuursleden van vereenigingen, die prijs stellen op herdenking in breeden kring van den a.s. Dierendag op 4 October. Beoogd wordt waardeering en liefde voor het dier in het algemeen te wekken. Dit zou kunnen b.v. door een avondbijeen komst, filmvoorstelling voor de jeugd, pro paganda door aanplakbiljetten, herdenking in kerk en school. Het comité bestaat yrpor- loopig uit mej. Pothoff (Vereeniging voor wettelijke dierenbescherming), mej. Westen dorp (Vereen, tegen het Mishandelen van Dieren), mej. Bolüingh (anti-vivisectiebond) en de heeren J. de Groot en M. M. Groenen- daal, terwijl als secretaris fungeert de secre taris der Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren. N.O.G. De algemeene vergadering van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap zal 30 en 31 Juli en 1 Augustus te Deventer worden gehouden. MOND- EN KLAUWZEER Blijkens opgave in de Staatscourant is in de maand Juni 1930 mond- en klauwzeer ge constateerd bij het vee van 10 eigenaren te Haarlem, 2 te Bloemendaal, 9 te Haarlem- merUede, 20 te Haarlemmermeer, in totaal in Noord-Holland bij 601 eigenaren, totaal voor het Rijk 6117. INGEZONDEN MF.DEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. DE KATHEDRAAL-FEESTEN. Men schrijft ons: Nog een week en het Diocees Haarlem gaat zijn feestjubel aanheffen, want de Moeder kerk van het Bisdom, Haarlem's Kathedraal, is dan voltooid! De kerkelijke plechtigheden in de Kathedraal zijn in drieën verdeeld, namelijk: A. Bene- dictio Frontis, B. Missa Pontificalis Cs mor gens half elf)C. Translatio Reliquiae Sanoti Bavonis ('s middags). ZD.H. de Bisschop zal allereerst de plech tige inzegening verrichten, van den nieuwer Voorbouw der Kathedraal. Hierbij zullen aanwezig zijn vele geestelijke autoriteiten, het Parochiaal Kerkbestuur van de Kathedraal, de Commissaris der Konin gin, de te Haarlem en omstreken wonende RK. leden der Eerste en Twéede Kamer en van Ged. Staten, het College van B. en W. van Haarlem, de R.K. Raadsfractie, het be stuur van het Comité van Katholieke Actie te Haarlem en van het R.K. Oratorium. Na deze plechtigheid draagt de Bosschop een Pontificale Hoogmis op. Over den optocht nog het volgende: Uit het heele Bisdom zijn er ruim 530 deel nemende organisaties met ruim vier duizend deelneemsters en deelnemers. Honderden vaandels en banieren zullen worden medege voerd. Niet minder dan 160 auto's en rijtuigen zullen in den stoet meerijden, terwijl over het geheel een zestiental Muziek* en Fanfare* korpsen zullen worden verdeeld. Na de politie te paard zal te 'half drie precies de optocht van het Cavalerieterxein vertrekken met aan het hoofd het Vaandel van de Kathedraal Sint Bavo. De route is als volgt: Cavaleriekazeme, Kleverlaan, Schoterweg, Kennemerstraat, Fr. Halsstraat, Fr. Halsplein, Kennemerplein, St. Bolwerk, Stationsplein, Kruisweg, Nieuwe Gracht (N.-zijde) met défilé vóór het Bis* schoppelijk Paleis), Jansbrug, Nieuwe Gracht, (N.-zijde) met défilé vóór de ambtswoning van den Commissaris der Koningin, Kruis* straat, Barteljorisstraat, Groote Markt, Ko ningstraat, Gierstraat Groote Houtstraat, Raamvest, Wilsonsplein, Leidsche Vaart, Kathedraal. Is alles opgesteld dan betreden de drie Bisschoppen met het Kapittel en andere geestelijke autoriteiten de Loggia van het Voorfront der Kathedraal. Van hieruit spreken de Bisschoppen van Haarlem en Gent de menigte met behulp van speciaal aangebrachte luidsprekers toe. Daar* na hebben weer kerkelijke plechtigheden plaats. Als feestprediker treedt op de Z. E. Heer P. C. van Kerckhove, Dioc. bestuurder der Maatschappelijke Werken in Gent. Een waardig slot der Kathedraalfeesten zullen de beide uitvoeringen vormen in het Gemeentelijk Concertgebouw Zondagavond 8 uur en Maandagavond half 9. Het nieuw R.K. Oratorium uit de Bisschops stad, sterk 200 dames en 100 heeren, vooraf geëxamineerd, zullen het meesterstuk van Joseph Haydn uitvoeren „Die Schöpfung", onder leiding van den heer Hubert Cuypars van Amsterdam. Mede werken de Haarl. Orkestrvereeniging (de H.O.V.) en drie solisten. Daar Louis van Tulder lijdende is aan een acute maagbloeding en daarvoor is opgeno men in Huize „Antoniushove" te Voor-burg, kan hij dus niet optreden. Hij wordt vervan gen door den heer Ernest Bauer, een tenor met Europeesche vermaardheid. De officieele feestgids verlucht met ver schillende fraaie en historische foto's, zal bevatten alle gegevens omtrent de kerkelijke en niet kerkelijke plechtigheden en feest vieringen, de volledige opgave der aan den optocht in volgorde deelnemende organisa ties, de teksten der te zingen liederen, den volledigen tekst van het koorwerk „Die Schöpfung", enz. Aan een deskundige ingenieursfirma is op* gedragen de geheele Kathedraal in de feest* week 27 Juli3 Augustus des avonds uit* wendig schitterend met schijnwerpers te ver lichten. KOHIER STRAATBELASTING EN PRECARIO. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan het eerste gedeelte van het kohier der straatbelasting en dat der precariorechten dezer gemeente, belastingjaar 1930, met een opbrengst van respectievelijk f 257,696,31 en f 73,266,40. Het tweede gedeelte van dit kohier zal in de eerstvolgende zitting ter vaststelling wor den aangeboden. KRONIEK DER MOLENS De sedert 1828 bestaande borenmolen bij het station te Dinxperlo zal worden gesloopt, meldt de N. R. Crt. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts. per regel. Fa. GEBRs. BRAKEL Sophiaplein 6-12 Tel. 1053 (Onderstaande berichten zijn reeds in een f, ran de vorige oplaag, opgenomen.) DE SCHADELIJKE RUPSEN- PLAGEN. UITBREIDING VAN DEN VOGEL. STAND ALS BESTRIJDING? Het Eerste Kamerlid de heer Polak, he den minister van binnenlandsche Zaken Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in v; schillende deelen des lands en over 1 rijke uitgestrektheden rupsenplagen he schen, die groote schade aanrichten en e: stige gevaren opleveren? Zoo ja, acht de minister het dan niet a dig, aües te bevorderen dat uitbreiding herhaling van deze plagen kan voorkom» Zoo ja, acht dan de minister niet bsho en uitbreiding van den vogelstand te zijn? van de middelen tot het bereiken van- doel? Zoo ja, acht de minister dan niet den i, gekomen, om het vangen, vervoeren en v» handelen van zoogenoamde kooivogels verbieden en de zoogenaamde „zwarte lij aan een grondige herziening te onderwerp* NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. EXCURSIE. Men schrijft ons: De dreigende lucht en de heugenis aai stortbuien van den vorigen avond zullen oorzaak geweest zijn, dat slechts een tie: leden der afd. Haarlem van de Ned. Nato; historische Vereeniging onder leiding van heer Sipkes om 8 uur Zondag j.l. den t« begon. Het weer werd met het uur moo het duinlandschap was prachtig onder wisselende belichting en dan we wa: geen vijf minuten op stap, of daar begon: de vondsten al! Op een der helaas nog maar zeldzame n< te plekjes troffen we naast glidkruid, bit'i zoet en agrimonia ook pirola, moeraswesp; orchis en herminiu-m aan. Moerasspirea kattestaart wijzen nog plaatsen, die voch geweest zijn. Bij een voormalige boera; stond tusschen rijkbloeiende forsche kli: het koekruid Vaccaria parviflora). steenuil vloog er rond, bij onze nader] vluchtten twee jonge uilen uit een oud i nijnenhol. De vogelwereld is in dezen tijd stiller, de kieviten beginnen te verzamel we zagen nog zilvermeeuwen, stormmee; scholeksters, sterns, tapuit. Voldaan over den heerlijken zwerfto verlieten we pl.m. half vier bij Ruigenhi het duin. OUD-LEERLINGEN VAN TUINBOUW- CURSUSSEN De afd. Haarlem en omstreken van Ned. Bond van Vereenigingen van oud- lingen der Tuinbouwwintercursussen te 1. lem en omstreken houdt Dinsdag 24 dezer ledenvergadering in ,,Spoorzioht". BEVERWIJK. 40*JARIG JUBILEUM GEMEENTESECRETARIS. De heer J. W. A, C. van Loenen, hoopt November a.s. zijn 40*jarig jubileum als sec taris dezer gemeente te herdenken. Er heeft zich een comité ter huldiging den aanstaanden jubilaris gevormd, dat staat uit de volgende personen: Jhr. G. S. Boreel, oud-burgemeester Beverwijk, H. Breukelaar, M. H. Beekelaa: B. D. Coppens, M. Lamme, J. M. Lucas* C. Maters, D. M. Mello, Mr. A. Moens, K. L. Moens, G. Sluis, G. W. P. Stoutente en F. H. Wijnveldt. AANBESTEDING. Ten gemeentehuize vond de aaribestedi plaats van het bouwen van twee transfer: torhuisjes aan de Baanstraat voor de Lid bedrijven Laagste inschrijver was de heer A Schelvis voor f 2589.75. FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE DACIA door G. PANSTINGL. 57) „Je vergist je, Jim. Alice heeft hem ge bonden en is toen weggegaan. Tevoren heeft ze weliswaar aan vier dames uit de groote wereld, die Jarenlang Shanby's slachtoffers geweest waren, doch vanwege hun positie de zaak nooit hebben durven aangeven, geschre* ven, dat ze op een bepaald uur in een be paald huis moesten komen. Daar vonden ze den geboeiden Shanby en vier pakjes, die hun brieven bevatten". „En mij heeft die geschiedenis nog een heel bruikbare rijzweep gekost, die ik uit de zuiverste menschenliefde in de kamer verge ten had. Toen ik na een uur terugkwam, was alleen nog maar de zilveren greep over. Shanby dreigde, dat hij uit wraak bij de be handeling scanduleuze onthullingen zou doen. maar ik heb hem daarvan grondig gene zen". ..Alice heeft hem voor dat geval beloofd, hem na afloop van den straftijd opnieuw ge vangen te zullen nemen en hem dan gebonden aa-n al zijn slachtoffers over te leveren, en niet één, maar vier uur. Sedert dien dag is Shanby als een blad aan een boom veran derd". „Dat kan ik me voorstellen „Maar geloof niet, dat Gerry B. in de Dacia heden wij namelijk Gerry B. in de A. en Gerry B. geheel naïef is". En nu vertelde Bca'trice ihem, hoe zij Mendez haar wil opgedrongen had, terwijl Alice voor kellner in de Yeliow Cat apee^ de. ,',Dat bad was heel gezond voor den beul' verklaarde Braódon met diepe overtui- ^Besllst" zclde Alice, „en de twee geval len' Sagy en do La Plata heb Ik Beatrice eerlijk benijd. Voor Mendez 'ncett gelukkig piroska gezorgd, maar Nagy la volgend mijn meening veel te goedkoop eraf gekomen". Toen werd Beatrice verlegen en zetde: „Zelfs op gevaar af. dat Jimmy zijn neus optrekt, moet ik nu wel een bekentenis afleggen". „Kijk, kijk", riep Alice, „ik zie een ver bazingwekkende wending voor Mijnheer Nagy in de lucht hangen". „Nauwelijks was Pedro vertrokken, of ik heb Nagy losgemaakt. Hij moest mij tonnen waar hij zijn wandelstokken bewaarde. Eerst liet ik hem één uitkiezen en nam er toen zelf één. Nu volgden vijftien minuten van een zeer opvroolijkend stokgevecht, waaraan Mijnheer Nagy waarschijnlijk nog wel eens terug zal denken. Hij wilde namelijk bijzonder geslepen zijn en koos een wapenstok uit. Ik was erg verbluft, toen hij plotseling zijn stok uit elkaar trok en er een kort gevlochten staaldraad te voorschijn kwam". Alice wierp zich achterover in haar stoel en lachte zich tranen. Misnoegd zei Brad- don: „Hoe kan je daar nu zoo om lachen, Allee? Dat had voor eBatrice toch heel gevaarlijk kunnen worden". „O, Jim, lief onschuldig .tortelduifje, je onderschat Rickebergs ongeëvenaarde jongste en hebt bovendien niet het minste verstand van stokvechten. Dat Nagy op verraderlijke wijze naar een staaldraadstok greep, was een reusachtige domheid van hem. Had hij den langsten stok gekozen, die hij bezat, dan had hij misschien een aasje kans tegen Beatrice gehad. Maar met het korte staaldraad was hij immers practisch ongewapend. Hij had geen slagwijcte en dat is bij deze manier van schermen even vernietigend als bij degen- schermen. Ik hoop dat je hem grondig er van iarugs gegeven hebt, Beatrice?" „Hij behoefde er zich niet over te beklagen. Vooral, -toen hij plotseling don staaldraad te voorschijn haalde. Dat heeft me werkelijk wild gemaakt". „Beatrice, je bent geweldig in mijn ach ting gestegen", zeide Alice met goed ge speelde waardeering in haar stem. ..En zoo iets gaat trouwen, in plaats van vreedzaam bij de Dacia te blijven". En het eigenaardige ervan was, dat Jim Braddon daar geheel mee overeenstemde. Zoo is nu eenmaal ae menschelijke natuur. Nu hij wist, dat de Gerry-, die vaak zoo af* wijzend -tegen hem geweest was, in het ge heel zijn Gerry niet was, verloor al het an* dere plotseling zijn beteekenis. Nagy had rijkelijk zijn pak slaag verdiend. En het hin derde hem ook niet, dat Beatrice het hem toegediend had. De hoofdzaak voor hem v/as, dat ze nooit gezegd had: „Voor mij bestaat er slechts één ding mijn plicht mijn werk, het geval". Dat was voor Braddon voldoende en nu bewonderde hij alles wat Beatrice gedaan had. Toen kwam de geschiedenis van Soesjin's vervolging. Die vertelde Alice. „Ik was nog met Sahib bezig, toen het bericht van Soesjin's vlucht kwam. Beatrice vloog hem in den rooden wagen na. Achter haar aan kwam vader. Ik zat naast hem en bukte me, toen wij langs jou heen reden. Toen kwam het ontzettende oogeniblik, dat wij den rooden wagen vonden en Beatrice met een schotwond in haar borst". Alice's stem haperde. Ze was dus in het geheel niet zoo gevoelloos als ze voorgaf te zijn. Braddon's arm echter trok Beatrice vaster naar zich toe. „Wij rukten haar de kleeren los. Ik trok haar blouse aan en zette Soesjin achterna. Ik heb al dikwijls misdadigers achtervolgd. Maar dat ik Soesjin toen niet ieder been in zijn lijf gebroken heb, is me nog steeds een raadsel. ïk zag niets dan het bleeke gezicht van Beatrice voor me. Ik ben terugger.aasd en heb Soesjin met den olifant opgesloten". Met voldoening hoorde Braddon dit nu aan. Maar Beatrice onderbrak haar. „Maak je toch niet erger, dan je bent, Alice. Je hebt het licht uitgedraaid en hebt boen Rahomati naar bimvengezonden, die de rest van don nacht naast Sah'ib gelegen heeft". „Ja, maar Soesjin heeft daar niets van geweten en dat was de hoofdzaak". Gedurende het heele gesprek was Brad- dons blik steeds weer van Beatrice's gezicht naar dat van Alice gegleden. Hoe beangsti gend sterk leken toch deze tweelingzusters op eikaar. Zelfs de kleine gebaren waren ge* lijk, indien ze iets afkeurden of wanneer ze lachten. Alice ried zijn gedachten. „Dat hebben we gedeeltelijk door weder* zijdsche waarneming aangeleerd. Ook daarin ligt een goed stuk werk". „Inderdaad on geloof elijk. Jullie gelijkenis is eenvoudig om kippevel van te krijgen". Toen kwam hem opeens Van de Veer in de gedachten. „Zeg, mijn oom moet hier toch van ge weten hebben. „Natuurlijk, hij heeft ons beiden toch les gegeven. Dat wil zeggen Beatrice is er op het oogenblik., dat zij zich met je verioofde, tusschen uitgeknepen. Je behoeft dus niet bang te zijn, dat ze je vergiftigen zal. Oom Van de Veer mocht ons echter niet verraden, daar Paps het hem had laten 'beloven". Nu eerst begreep Braddon op de juiste manier de waarschuwing, die zijn oom hem indertijd gegeven had, die zoover gegaan was, als hij eenigszins mocht, zonder zijn woord te breken. „En hoe schiet hij met jullie op?" „O, 'oom Van de Veer, kent ons vandaag nog niet uit eikaar", zeide Alice. „Mij heeft hij eens een uur lang een strafpredicatie ge houden, dat ik aan de zaak een einde moest maken en met jou moest trouwen. Eenst- werd hij woedend toen ik hem verklaarde, dat ik besloten was, n-iet met je te trouwen en toen werd hij woedend omdat ik hem zeide, dat ik Alice was". Allen lachten en Beatrice zei: „Mij heeft hij eens voor mijn vlijt bij zijn lessen geprezen en daarbij had ik er reeds dertien dagen geen een meer bijgewoond". „Dat is nog niets", begon Alice. „Beatrice was bijna heelemaal van de wond genezen en liep weer rond. Oom Van de Veer, die tus schen haakjes voor haar als een echte vader gezorgd heeft, is nog eiken dag naar haar komen kijken. Eens had hij erge haast, daar hij naar zijn college moest. Hij vloog op mij toe en zeide: „Kleed je gauw uit, ik moet je onderzoeken". Toen ben ik toch werkelijk ge schrokken". Nu lachten ze niet meer. Ze brulden. „Ik moet je zeggen, dat ik angst heb voor de toekomst. Hoe ter wereld moet ik jullie twee uit elkaar houden?" „Daar is een pracht middel voor, lieve Jim", zei Alice. „En dat ial" „Probeer de betreffende te kussen en wat er dan gebeurt". „Dat is me veel te gevaarlijk. Ik zet liever gauw voor een piano. Diegene die w kelijk spelen kan „Jim, je hebt me diep beleedigd" Alice lachend en liet het gelukkige alleen. Braddon keek haar na. „Weet je, Beatrice, feitelijk benijd ik hl niet. Ze zal nu alleen den last van de Da moeten dragen. En dat is geen gemakkei:; taak voor een vrouw. Zelfs, indien sterk is als Alice". „Daarover heb ik mijn eigen gedach: Jimmy. Sedert een jaar werkt namelijk f heel aardige, jonge man uit de eerste krinj neen, je behoeft niet jaloersch worden.... in de Dacia, omdat ze heeft, dat ze op zijn hoogst dan trouwen indien de betreffende bewijst, dat hij li op haar eigen gebied de baas is. Hij is oudste zoon van Lord Ash ton, van wien dit landgoed gekocht heeft". „En heeft hij vooruitzichten bij Aïice?" „Hij kan haar-feitelijk nooit de baas i omdat jullie Engelschen geen talen te Kortelings echter zijn haar heel eigenaard woorden ontsnapt. Ze zei namelijk: Tsl spreken is ook niet de hoofdzaak. Scherps nigheid en een combinatievermogen we; veel zwaarder! Nu, dat was wel veel: gend". Braddon lachte. „Indien ze hem niet beter behandelt mij. heb ik werkelijk met den armen dron te doen". „Jimmy, met de hand op je hart. Hei je niet reeds voorgenomen Gerry Ris berg niet te trouwen, indien ze niet geé verandert?" Braddon bloosde. Maar hij had snel antwoord klaar. „En ik zal dit besluit meedoogenloos uitvoer brengen". Daarbij sloot hij Beatrice in zijn armen-

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6