DE AARDBEVINGSRAMP IN ITALIË. 48e Jaargang No. 14442 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 24 Juli 1930 HAARLEM S DAGBLAD {pjpectfc: P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdre<lacteurr ROBERT PEEREBOOM.. en ROBERT PEEREBOOM. abonnementen per week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57)4. Franco per post door Nederland 3.8754. Losse nummers ƒ0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden f 0-57J4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 advertentien: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regeL Reductie "bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f 0.25. elke regel meer 0.10. uitsL a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- D1T NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De catastrophe in de omgeving van Napels. Waarschijnlijk ongeveer 1000 dooden. Het woord is aan Walther Rathenau Waarvoor de mensch bestaat? Om altijd en altijd weer het reine geluk van zijn innerlijke vrijheid, altijd weer zijn ziel te beleven. DE RAMP TE KOBLENZ. het aantal dooden niet twee- Het Belangrijkste De vreeselijke aardbeving in Italië. (Ie blad, le pag.)" De ramp in Koblenz, (le blad, le pag.) Een nieuice conservatieve partij in Duttsch- land gevormd. (2e blad le pag.ïj De aviateur Glen Curtiss overleden. (le bl., 2e pag.) 2e pagina.)" men in de omgeving van de reeds lang uitge doofde krater Vulturo. Te Malfi, dat het ergst geleden heeft, werd o.a. ook het historische kasteel van Keizer Friedrich II ten deele verwoest. Bovendien werden in het aardbevingsgebied verscheidene kerken en klokketorens verwoest. De United Press meldt nog aan de Tele graaf: BENEVENTO, 23 Juli De „United Press"» correspondent te Benevento meldt, dat 3000 bewoners levend begraven zijn bij de aard beving, welke in de provincie Benevento plaats heeft gehad. De geheele stad Villa Nova Al banese is volkomen verwoest; twee» tot drie duizend bewoners zijn begraven in de ruïnes, heele families zijn onder de puinhoopen be dolven. Het is onmogelijk vast te stellen, hoeveel menschen vermist worden, daar alle openbare gebouwen vernietigd zijn. De dooden worden door de soldaten opgedolven en op draagbaren weggevoerd. Velen zijn onherken baar verminkt en de lichamen der kinderen zijn totaal verpletterd. De dooden worden, zoodra zij uit de puinhoopen te voorschijn zijn gehaald, begraven, terwijl de overlevenden in de kerk rouwdiensten houden. Vele hon derden zijn reeds opgegraven en ter aarde besteld op het kerkhof, terwijl nog honderden lijken op draagbaren wachten op begraving. Villa Nova del Battista, de voorstad van Villa Nova Albanese, bestaat niet meer. Naar aanleiding van dit bericht wendden wij ons telefonisch tot het persbureau Reuter dat ons mededeelde dat het van deze mede* deelingen geen bevestiging had ontvangen. Wel had het Italiaansche persagentschap Stefani getelegrafeerd, dat een deel van de berichten in de buitenlands die pers sterk overdreven was. In het centrumgebied van ds aardbeving zijn naar alle waarschijnlijkheid omstreeks zeven honderd dooden te betreuren en men verwacht dat dit getal tot meer dan duizend zal stijgen ten gevolge van het aam tal der slachtoffers in de plaatsen waar de aardbeving niet zoo ernstige gevolgen had als in de nabijheid van Napels. HET JOLES-ZIEKENHUIS. eerste-steenlegging. Vrijdagmorgen 25 Juli a.s. zal de eerste steenlegging van het N. I. Joles Ziekenhuis op het bouwterrein aan het Groot-Heiligland plaats hebben. I JMUIDER TRAWLER HULPE LOOS OP DE NOORDZEE. de geheele equipage was onwel. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van een merkwaardig voorval, dat zich heeft voorge daan aan boord van het stoomvlsschers- vaartuig „Derika Y IJm. 418. Op 14 Juni 1.1. heeft dit schip n.l. hulpeloos op zee gedreven, tengevolge van onbekwaam heid tot werken door vergiftiging der ge heele equipage. De schipper, die als getuige werd gehoord, verklaarde dat hij op genoemden dag te on geveer kwart over twee door den eersten stuurman uit zijn kooi geroepen werd met de woorden: „Schipper, als je nog levende menschen wilt zien, dan moet je gauw komen; ik kan ook niet meer!" Aan dek komende, zag get. de geheele equipage als slangen rondkruipen, kermen de van de pijn. Na eenige oogenblikken kreeg ook hij hevige kramp in den buik; hij kon zich nog naar de verschansing sleepen. waar hij gedurende een half uur den inhoud van zijn maag aan de zee prijsgaf Niemand was in staat te werken. Om vier uur stopte de machine vanzelf en dreef het schip stuurloos rond. De machinist en get. hebben later de machine op gang gebracht en zoo goed en zoo kwaad als het ging be reikte men den volgenden morgen om 8 uur de haven van IJmuiden. De dokter, die aan boord kwam, vermoedde vleeschvcrgiftiging. Ook had de kok op 14 Juni 's morgens, een blik andijvie openge maakt. dat gebomberd was. De Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, gep. vice-admiraal Fock, gaf als zijn oordeel te kennen dat de oorzaak van de vergiftiging niet vaststaat omdat den dokter niets meer ten onderzoek worden vertoond. Vleeschver giftiging acht spr. echter niet uitgesloten. De kok en de dokter die aan boord een onderzoek had ingesteld, waren verhinderd ter zitting te komen. De Raad zal later uitspraak doen. en-vijftig maar vier-en-dertig. BERLIJN. 23 Juli (V.D.) Bij telefonische navraag bij het Oberpresidium te Koblenz is gebleken, dat oorspronkelijk het aantal doo den op 52 was gesteld, omdat men de vermiste leerlingen van het meisjespensionnaat tot de slachtoffers had gerekend. De meisjes zijn echter veilig te Godesberg terug gevonden. Het aantal lijken, dat tot nog toe geborgen is, bedraagt 34. BERLIJN, 23 Juli (V.D.) De Rijkskan selier Dr. Bruening heeft het volgende tele gram aan den Eersten Burgemeester van Ko blenz gezonden: „Tot mijn diepe smart, heb ik zoo juist vernomen dat de stad Koblenz, waar alle lagen van het Rijnlandsche volk hebben deelgenomen aan het bevrijdings feest. door een ernstige ramp is getroffen, waaraan vele menschen ten offer zijn ge vallen en die opnieuw diep leed over do stad heeft gebracht. Het is mij een behoefte U mede namens de Rljksregeering, uiting te geven van mijn oprecht medeleven en U te verzoeken, dit ook mede te willen'deelen aan de nabestaanden van de op zoo tragische wijze om het leven gekomenen. Voorts ver zoek ik U. den gewonden mijn beste wen- schen voor hun spoedig herstel te willen overbrengen". De rouwplechheid te Koblenz KOBLENZ. 23 Juli (V.D.) Hedenmorgen te elf uur vond in de Raadzaal van het Stad huis te Koblenz een rouwplechtigheid plaats, waarbij Rijkspresident Von Hindenburg, de Pruisische Minister-President Braun en vele andere ministers en autoriteiten aanwezig wa ren. De zaal was geheel met zwart gedra peerd. In zijn rede zei de Eerste Burgemeester van Koblenz. Dr. Russell o.a.: .Een vreeselijk noodlot heeft ons getroffen. De vreugdedag van gisteren is plotseling in een treurdag veranderd. Een ernstige ramp. zooals wij noe nooit beleefd hebben en zooals ook nog nooit is voorgekomen in de twee-duizend jaren oude geschiedenis van onze stad. Dit in den nacht over ons gekomen ongeluk maakt het onmogelijk de woorden te vinden die hier op hun plaats zouden zijn. Tot nog toe konden 35 personen gevonden worden, die gisternacht na het vuurwerk den dood in de golven van den Moezel hebben gevonden. Diep medelij den voelen wij met de nabestaanden van de slachtoffers en wij ondervinden hun persoon lijke smart. Het was hun vaderlandslievend gevoel, waardoor zij bijeen kwamen en in de menigte den dood hebben gevonden, in zeke ren zin als offer van het bevrijdingsuur. Vol gens de resultaten van ons onderzoek is de ramp het gevolg van een ongelukkig toeval. De weg over de brug wordt zelden gebruikt en het verkeer leidt er zelden over. De bmg is eigendom van den Pruisischen Waterstaat, die alle voorzichtigheid, die bij het onderhoud van dergelijke werken geboden is, ln acht heeft genomen. Het spreekt echter vanzelf, dat de vraag van de verantwoordelijkheid ge steld en met nauwkeurigheid onderzocht zal worden. Ook spreekt het vanzelf, dat zij, die gisteren in vreugde onze kameraden waren, ook thans, in hun leed, zullen ondervinden, dat wij trouwe kameraden zijn. Voor zoover als zulks noodzakelijk blijkt, zal voor het on derhoud der nabestaanden gezorgd worden. Op het kerkhof zal hedenmiddag een speciale plaats voor de slachtoffers bestemd worden". Na de rede van Burgemeester Russell sprak president Von Hindenburg ontroerende woor den van diep medegevoel uit met de getrof fen bevolking en hartelijke, woorden van troost voor de nabestaanden van de op zoo droevige wijze om het leven gekomen slacht offers. Uit Haarlem's gemeenteraad. (2e blad 3e pag.); De laatste wijziging in de politieverordening (le blad, le pag.), ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Uit den Raad, (le blad, e pag.> J. Greshoff: De feestweek te Brussel. (2e blad le pag.); J. C. E.:Langs de straat: De optimist. (2e blad 2e pagj; Willy van der Tak: Bloemen in huis (Femina), (2e blad 3e pag.) Voor de Laatste Berichten zie men de Tweede pag. van het Eerste Blad) DE POLITIE-VERORDENING, de laatste wijzigingen. Onlangs zijn ccnlge wijzigingen aange bracht in de Haarlemsche Politie verordening. De voornaamste volgen hier. In art. 16 stond tot nu toe o.m.: Het is Verboden, tenzij met schriftelijke vergunning van B. en W., goederen van ewlken aard ook op te koop en: le. op of aan den openbaren weg, of aan of in de huizen der ingezetenen. De woorden „of aan of ln de huizen der ingezetenen", zijn nu geschrapt. Verder wordt in dit artikel niet verboden het opkoopen te water aan boord van vaar tuigen. Ingevoegd wordt een nieuw art. 103 bis, luidende: „Bestuurders van voertuigen (motor rijtuigen uitgezon alsmede bestuurders of geleiders van rij- of trekdieren of vcc zijn onverminderd het bepaa! :e in of krachtens de Motor- en Rijwiehvet verplicht met het geen door hen wordt bestuurd of geleid op de rechterzijde van den openbaren weg zoover mogelijk rechts te houden". Art. 104 (a) luidt thans, na de wijziging: Het is den bestuurder van een voertuig ver boden: a: wanneer de openbare weg geheel of gedeeltelijk is Ingenomen door een op marsch zijnde colonne f"wapende macht, door een begrafenisstoet, door er- optocht, door een geplaatste wacht, door dienstdoende ambtenaren van het opt''0*»'" eezag, door de brandweer of door r n groep schoolkin deren onder toezicht van een begeleider, niettemin, voordat hem daartoe de gelegen heid is gegeven, zoodanig door te rijden, dat de doortocht niet zonder stoornis te ver wekken kan plaats hebben. De artikelen 200 en 201 zijn vervallen. Art. 200 luidde: „Bij het verschijnen of dreigen van besmettelijke ziekten kunnen B. en W. bij openbare afkondiging het rond venten, uitstallen, ten verkoop aanbieden, verkoopen of leveren van bepaalde aange wezen vruchten, groenten en onrijp ooft, voor den tijd van hoogstens drie maanden verbieden. Is het noodig dit verbod gedurende lange- ren tijd te doen gelden, dan kan dit alleen bij raadsbesluit geschieden. Het is verboden de in de hierboven bedoel de afkondiging genoemde vruchten, groenten of onrijp ooft rond te venten, uit te stallen, ten verkoop aan te bieden, te verkoopen of af te leveren." Art. 201 luidde: „Het Is verboden voor het vervoer van één of meer lijders aan een krachtens de wet van 4 December 1872 als besmettelijk te beschouwen ziekte, gebruik te maken van een draagbaar of voertuig, daartoe Een merkivaartiige foto uit Roemenië, waarop de vorstelijke familie voor de eerste maal weer in haar geheel is afgebeeld. Van links naar rechts ziet men prinses Helena, de echtgc- noote van koning Carol, prinses Ileana. prins Nicolaas, de koningin-weduwe Maria 'cn koning Carols Dit zijn geen negerinnen, dit is evenmin een Neen hier ziet ge Oekraïnische boerinnen die fiet oogsten opwarrelt. Deze vrouwen zijn foto die betrekking heeft op een gasoorlog zich gewapend hebben tegen het stof dat bij werkzaam op gronden van den staat. Mr. GSluis, rechter in de Arr. Rechtbank alhier, is benoemd tot Vice-President van die Rechtbank. de doodelijke aanrijding te hillegom. yERDACHTE KRIJ|GT 3 WEKEN HECHTENIS De arrondissementsrechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak van den automobilist C. v. d. V. te Lisse, die in den nacht van 3 op 4 Maart te Hillegom in dron kenschap een fietser heeft aangereden ten gevolge waarvan deze is overleden. De eisch was 3 weken hechtenis. De Recht bank veroordeelde hem conform den eisch. KOMKOMMERTIJD? Ach, er werd de laatste dagen Telkens weer in druk betreurd (En ik voel me mede schuldig) Dat er zoowat niets gebeurt. Ieder denkt slechts aan vacantie, Elk initiatief staat stop En de persman voelt zich komen Van de stortbui in den drop. Journalist zijn, tusschen haakjes, Is een eigenaardig vak, Meestal houden drukke menschen Weieens tijdelijk van gemak; Maar bij even trager tempo Hoor je menschen van de krant Dadelijk zuchten: wat is 't leven Hopeloos oninteressant. Ja, we schreven van komkommers En den zeeslang, in een klacht, En we zeiden dat de wereld Ons zoo weinig nieuwtjes bracht. Maar sindsdien is er in Koblenz Een ponton ineengezakt, Bijna zestig levensdraden Zijn wreedaardig afgehakt, Er 's in Engeland een vliegtuig Uit de hoogte neergestort En een zestal menschenlevens Werd door dezen val bekort. En in Napels, 't wonderschoone, Heeft de aarde weer gebeefd Tot een ramp die duizend menschen, Naar men schat, gevonnist heeft. Als zijn nieuws van zulk een aard is, Dat er alom wordt getreurd, Waarlijk, dan heeft ook de persman Liever dat er niets gebeurt. P. GASUS (Zie ook ROME, 23 Juli (V.D.) Uit Napels worden nadere bijzonderheden gemeld, omtrent de uitwerking van de aardbeving in de verschil lende dorpen in de provincie. De omgeving van Bari heeft zeer veel te lijden gehad. Te Malfi is een geheele wijk totaal vernield. Alle woonhuizen zijn er ingestort en het aan» tal dooden en gewonden moet zeer hoog zijn. Te Venesa en Calitri stortten eveneens vele huizen in. Militie en brandweer uit Bari hebben zooveel mogelijk hulp verleend. Het bericht van de aardbevingsramp ver spreidde zich In den loop van den morgen over geheel Italië. Alle telefoonlijnen zijn overbelast, aangezien een zeer groot aantal personen uit het geheele land tracht tele fonisch inlichtingen omtrent den toestand van verwanten en nabestaanden in te win nen. Eerst tegen den morgen week de paniek stemming eenigszins. Langzaan^ keerde de bevolking, die desnachts half gekleed hals over kop uit huis was gevlucht, naar de woningen terug om die in vele gevallen ver» nield of ernstig beschadigd te vinden. Vele woningen moesten daarna evenwel weer ont ruimd worden wegens het gevaar van in storting. Op de pleinen en in de parken, waar de angstige bevolking vannacht samenschoolde, vertoeven thans nog de velen, die dakloos zijn. Te Salerno werd de prachtige oude kathedraal van St. Matheus, die dateert uit het jaar 1080, ernstig beschadigd. De Paus heeft een belangrijk bedrag be schikbaar gesteld voor de slachtoffers. De juiste grootte van dit bedrag zal medege deeld worden zoodra nauwkeurig het aan tal slachtoffers en de aangerichte schade be» kend zullen zijn. Uit het gebied van Malfi. ROME, 23 Juli (VX>.) De prefect Tan Potenza meldt dat de omgeving van den Vulturo, een berg van 1330 Meter hoogte, zeer ernstig door de aardbeving is getrof fen. Alleen in het gebied van Malfi zouden meer dan 10 personen gedood en eenige honder den gewond zijn. Het totaal aantal dooden zou ongeveer 150 bedragen. Uit Rome is een hulptrein vertrokken onder leiding van den president van het Italiaan» sche Roode Kruis. De trein brengt 100 cara binieri, 25 broeders, een aantal artsen, ge neesmiddelen en levensmiddelen naar de plaats van de ramp. Geheel Italië is onder den indruk van de vreeselijke ramp, die des te erger is, daar zij geheel onverwachts is gekomen. Te Aval- lino zijn alle klokken op 12 uur blijven stil staan. 200 dooden bij Napels? ROME, 23 Juli (VX>.) Volgens de laatste berichten uit het catastrophegebied schijnt het aantal dooden bij Napels de 200 niet te boven te gaan. Uit alle garnizoenen werden troepen gerequireerd, die onverwijld naar de geteisterde streek gezonden zijn. Het bergings» werk duurt nog voort. Overal spelen zich nog hartverscheurende tooneelen af. Te Rionero, waar tal van kinderen door het instorten van het plaatselijk weeshuis gewond werden, werd onder de puinhoopen een vrouw te voorschijn gebracht, die tevergeefs getracht had drie kinderen met haar lichaam te beschutten, doch ook zelf eindelijk den dood vond. In de provincie Potenza hebben de aardschokken zich te 3.50 en 6.33 uur herhaald, zonder gelukkig menschenlevens te eisdhen. Deze schokken werden het krachtigst waargeno-

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1