SPORT EN SPEL IN „DE WITTE ZWAAN" SCHILDERWERK LANGS DE STRAAT. HAARLEM'S DAGBLADDONDERDAG 24 JULI 1930 ZEILEN. DE KAAGWEEK. EEN SLOT VAN STORM EN REGEN. TWEE HOOFDPRIJZEN NAAR HAARLEM. (Van onzen medewerker). De laatste dag en nog meer de laatste nacht zal de Kaagweekbezoekers nog lang heugen. We herinneren ons niet ooit zulk slecht weer op de Kaag meegemaakt te heb ben. Was de wind Maandag al heel krach tig geweest in den loop van den avond werd hij steeds erger en ontaardde tenslotte in een echten storm. De vroolijke Kaagvierders in de danstent ontdekten dit pas, toen met een flinke klap het dak boven hun hoofd begon te verdwij nen. Haastig werd de danstent ontruimd en al spoedig bleek het velen, dat hun eigen tent het ook in den strijd tegen de woedende elementen had afgelegd. Eén ongelukkige kampeerder kon zijn tent niet meer terug vinden, tenslotte vond hij ze in de naastbij zijn de sloot. Anderen moesten nog terug naar War mond of naar 'de boerderij „De Eenzaam heid", maar niemand durfde er zijn schuit aan te wagen om tegen de hooge golven en wind op te tornen. En zoo moesten velen den nacht op het terrein van de Kaagsocietelt doorbrengen. Op de plassen zelf was het weinig beter gesteld; er zullen weinigen geweest zijn, die een rustigen nacht hebben gehad. Schepen, die aan den wal gemeerd lagen, moesten met extra lijnen vastgelegd worden, dat niet be lette, dat toch nog velen op drift raakten en op den lagen wal terecht kwamen. Wel he- schen ze de gebruikelijke noodseinen, maar er was geen Dorus Rijkers om ze te helpen en de meesten kwamen er dan ook niet zonder de noodige averij af. Zoo zagen we den volgenden morgen een groote motorboot, die zóó ver op den wal was geslagen, dat ze slechts met dommekrach ten weer in het water terug was te brengen. Dit alles kon echter niet beletten, dat pre cies op tijd weer de startschoten voor de wed strijden weerklonken. De baan was Ingekort en liep direct van de startlijn naar het Nor- re meer. In de 45 M2 klasse wist Föhn van P. Mole naar voor de derde maal als eerste aan te komen en legde daarmee tevens beslag op den hoofdprijs. Benati II was reeds zeker van zijn tweede plaats, toen vlak voor de finish zijn stag brak en hij, om den mast te redden, den strijd opgaf. Na den stormnacht was aan de dames zeker de schrik om het hart ge slagen; in de A-af deeling verscheen er ten minste slechts één aan den start en in de B-afdeeling twee. Deze drie brachten het er echter allemaal goed af; een keurige presta tie, want het valt niet mee om met zulk weer een jolletje weer veilig thuis te brengen. In de heeren-joillen waren de heeren Maas weer goed op gang; ditmaal werd Bob eerste en zijn broer tweede. Dit kunststukje om samen de beide eerste plaatsen te bezetten, hebben ze in deze Kaagweek niet minder dan viermaal geléverd. B. Maas won den hoofdprijs en toonde zich zijn kampioenstitel wel waardig. De Scherenkruisers. startten Dinsdag weer, zoodat we ze nog eens aan het werk konden zien. Het zijn werkelijk zeer aardige kwieke schepen: hun tijden waren iets beter dan die van de regenbogen, zoodat hun snelheid ruim voldoende Is. Om ons een volledig oor deel te kunnen vormen, zouden we ze echter eerst nog wel eens op de Zuiderzee in actie willen zien. Al hebben ln deze Kaagweek niet veel Haar lemmers meegezeild, degenen die het wel de den, hadden bijna allen veel succes. Even als verleden jaar gingen ook nu de hoof dp rij zen in de 162 M-klasse en in de damesjollen naar Haarlem. F. Bernard was de winnaar in de Treub- klasse en Mej. D. Alberts in de damesjollen. In de heerenjollen B. heeft M. Brand zich ook zeer goed geweerd, al is de hoofdprijs hem dan ook net ontgaan. Deze zeiler is dit seizoen zeer vooruitgegaan; we gelooven, dat FEUILLETON Uit het Duitsch van RUDOLF HERZOG. 1) HOOFDSTUK I. Vanavond komt de nieuwe, bromde de huisknecht van de apotheek annex groot handel in drogerijen „De Witte Zwaan", ter wijl hij met veel bereddering zijn kleine lamp in orde maakte. Daarop stak hij een hout spaander aan de oude kachel aan. maakte licht en zette zich wijdbeens op zijn met zak linnen overtrokken stoel, om zorgvuldig een ganzevecr door zijn pijp te halen. Nadat hij ook deze verrichting tot zijn eigen groote te vredenheid had voltooid, leunde Thcodor Winter, bijgenaamd Dores, behaaglijk ach terover in zijn stoel bovengenoemd, blies dichte blauwe rookwolken uit zijn zooeven- gereinigde pijp en wijdde zich aan het over peinzen van de aanstaande groote gebeurte- Vanavond komt de nieuwe, herhaalde hij diepzinnig. Als het maar niet zoo'n windbuil is als die verdraaide vorige leerling, die de laan ls uitgestuurd' Hij wiegde genoegelijk zijn hoofd heen en weer en spuwde eens op den grond. De provisor, zette hij zijn gedachten voort, meneer Rose, had dat jongetje wel liever willen houden, die luistervink, die bab- de H.J.C. nog een zeer goede kracht in hem zal-krijgen. Resumeeren we tenslotte nog even de door de Haarlemmers gewonnen prijzen, dan zal men zien, dat ze veel succes hebben behaald. Benati II B. Fenenga, 1 eerste en 1 tweede prijs. Treub V F. J. Bernard, 3 eerste en 1 tweede prijs en de hoofdprijs. Treub IV M. v. Breemen, 1 eerste en 2 twee de prijzen. Treub I C. Bernard, 1 tweede prijs. Anny, Mej. D. Alberts3 eerste en de hoofd prijs. Gipsy, Mej. A. v. Houten. 1 derde prijs. Dwarrelaar, Mej. H. Visker, 2 tweede prijzen. Geisha, M. G. Brand, 2 tweede, 1 derde en 1 vijfde prijs. Hieronder volgen nog de voornaamste uit slagen van de laatste dag. 45M2. klasse: 1. Föhn, P. Molenaar 1.34.56; 2. Walta, P. Schieffer 1.41.2. Hoofdprijs Föhn Treub-klasse: 1. Treub IV. M. v. Breemen Jr.. 1.52.7. 2. Treub V, F. J. Bernard 1.53.26. Hoofdprijs Treub V. Damesjollen A: 1. Pam, C. de Vlieger 30.0. Hoofdprijs: Anny. Damesjollen B: 1. Dobbertje, G. Oudshoorn 17,17. 2. Good Luck, L. Schuddeboom 18,19. Hoofdprijs Dobbertje 12 Voetsjollen A: 1. Bern, B. Maas 44,40. 2. Windekind II f. Maas 46,15. 3. Ree, F. Gallé 47,8. 4. Hunter, Bohré. Hoofdprijs B. Maas. 12 Voetsjollen B. 1. Mamine. H. J. Scholtz. 50,28. 2. Gelha, M. G. Brand 50,37. 3. Sans Atout, H. Ferwerda 51,53. Hoofdprijs Mamine. Rest ons nog te vermelden, dat het uitzen den van een lichter als kampschip door de H.J.C. een zeer groot succes is geworden; 23 Haarlemsche zeilers en zeilsters hebben hier van geprofiteerd. Vooral bij dit zeer slechte weer ls de waarde van een onder alle om standigheden veilige en droge kooi wel zeer groot. We gelooven dan ook, dat de Haarlem sche zeilers de eenigen waren die een rustigen nacht hadden. Ben speciaal" woord van hulde aan den heer en mevrouw De Fouw voor hun uitstekende lei ding mag hier niet ontbreken. Laten we hopen, dat H.J.C. het volgende jaar weer over zoo'n boot met zulke leiders kan beschikken. BILJARTEN. MASSAKAMP „D.E.S."—„VRIENDENKRING". Woensdagavond zijn de ontmoetingen tus- schen bovengenoemde Haarlemsche biljart* vereenigingen in het clublokaal van „Vrien denkring" bij den heer Roefs met vier par tijen voortgezet. De strijd werd geopend met de partij J. A. Roosen (D.E.S.)N. Duits (Vriendenkring). Daar de bezoeker slecht op dreef is en bo vendien met pech heeft te kampen en de Vriendenkring-speler er'nog. al in is, wordt- het verschil steeds grooter en wordt het dui* delijk, dat de gast een groote nederlaag te gemoet gaat. Op de 40ste beurt maakt Duits de 75 caramboles vol en laat zijn partner op 42 staan en nam daarmede revanche van den wedstrijd om den „Nobels-foeker". Hoogste resies 9 en 10. Daarna stonden J. D. Ronde (D.E.S.) en v. d. Gevel (Vriendenkring) tegenover elkaar. Eerstgenoemde is er goed in en noteert op de 5de beurt reeds een serie van 15, zoodat hij daarmede een goeden voorsprong ver krijgt. Toch laat de gastheer zich niet ont moedigen en weet. een heel stuk van zijn achterstand in te halen. Op de 17de beurt maakt hij een serie van 10, waarna de stand is 40 om 33. Maar ook Ronde geeft geen krimp en schoort aan het einde nog eens 13. waarna hij spoedig de 100 vol maakt in 39 beurten, terwijl v. d. Gevel 73 noteert. Hoogste series 15 en 10. Dan binden Bijrij (D.ES.) en Roefs (Vrien denkring) den strijd aan. Het begin is voor beiden zwak. Roefs herstelt zich spoedig en neemt met regelmatig goed spel een kleinen voorsprong. Later komt Bijrij er wat beter in en haalt een heel stuk op, doch moet ten slotte aanzien, dat zijn partner meer en ineer belaar! Nu kan hij zelf voor alles zorgen. Een doodgewone man, die meneer Rose, niets bij zonders aan, maar Fortuna heeft hem met een mooien naam in de wieg gelegd. Nu kun je eens zien hoeveel men tegenwoordig op namen aan kan. Mijn naam heeft die akelige kerel, die Rose, verhaspeld of het een klu wentje in-de-war-geraakt touw is! Dores! Als het niet jammer was geweest van de goede betrekking, dan had ik het me waarachtig niet laten welgevallen. Hij wond zich nu werkelijk op. Hij gooide de pijp in een hoek en mopperde in zichzelf, Maar plotseling bezon hij zich weer. -r- Och wat, bromde hij, kwaad-zijn maakt leelijk. Ik heb me vandaag al genoeg geërgerd, dat die slungel, die Hannes, me voor een vrijen Zondag heeft opgplicht! Ieder half uur heeft die vent een feest in de fa milie! Als zijn moeder niet een kleintje ge kregen heeft, is zijn grootvader gestorven. Ik zou wel eens willen weten hoe vaak zijn oude lui getrouwd zijn geweest, dat hij er een fa milie op na houdt als een vorst! En hij Is toch maar een doodgewone loopjongen. De gedachte aan het geweldige verschil in rang en stand tusschen zichzelf en Hannes gaf hem zijn gevoel van eigenwaarde weer heelemaal terug na de doorgestane erger nissen. We zullen es 'n beetje muziek gaan ma ken, zei hij glimlachend: daar wordt 'n mensch zijn stemming altijd beter van. Hij stond op. keek triumfanteüjk naar de vier kale muren van den huisknechtzolder en beklom langzaam en plechtstatig een soort kippenladder, om even later door een luik op den slaapzolder te verdwijnen, dien hij met den loopknecht Hannes gemeen schappelijk bewoonde. Hij tastte in het don ker naar zijn kast, rommelde onder oud on- IN'GEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. VR'#AGT VOOR UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 rd Tel. 11361 Tan 8—12 en 1V4 5. Zaterd. 8-1 uitloopt. Als Roefs de 100 vol maakt, staat zijn tegenstander op 56 In 38 beurten. Hoog* ste series 6 en 10. De laatste partij spelen H. Tuninga (D.E.S. en G. Duits (Vriendenkring). Na een slap •begin van beiden neemt Tuninga een kleinen voorsprong, die door Duits met goed spel bijna te niet gedaan wordt. Daar Tuninga steeds beter gaat spelen komt hij langzaam maar zeker voor en bereikt het eerst de 80 caramboles libre in 37 beurten. Duits had er toen 67. Hoogste resies 11 en 7. De uitslag van den avond was, dat D.E.S. 278 en Vriendenkring 318 caramboles be haalde. De totaalstand na 10 partijen luidt „D.E.S." 849 en „Vriendenkring" 942 caramboles. Alzop een verschil van 93 caramboles, i n POSTDUIVEN. „GEVLEUGELDE VRIENDEN" TE HEEMSTEDE. Wedvlucht van Halle (België), afstand 162 K.M. Los 8 uur. In concours 58 duiven. 1 5 10 A. v. Zadel; 2 12 J. G. v. d. Meer; 3 9 W. v. Huis; 4 6 7 8 N. Leuven; 11 Gebr. Lareman. Eerstgetoonde vogel 10 uur 20 min. 11 sec. Snelheid 1300 M. per minuut. Laatste prijs winnaar 10 uur 24 min. 12 sec. COLUMBA. Uitslag der wedvlucht met jonge duiven van Halle (België), afstand 182 K.M. P. Boeree 1 6 11 14 20 23, L. Gimbrère 2 5 8 9 10 12 13 15 18 19 24 25 26, A. Kramer 3 7, W. Kuyk 4 21, G. Peschar 16 17, J. Bonke 22. Eerste duif 10.17.50, laatste prijswinner 10.26.30. WIELRIJDEN DE TOUR DE FRANCE. De 17e étape van den Tour de France (EvianBelfort, 282 K.M.) werd gewonnen door Bonduel in 9 uur 56 min. 28 sec. Het algemeen klassement is thans als volgt: 1. Leducq 136 uur 21 min. 51 sec.; 2. Guerra 136.38.04; 3. A. Magne 136.39.54; 4. Demuysere 136.45.25; 5. en 6. Benoit en Faure 137.03.41. CRICKET. DE FREE FORESTERS IN ONS LAND. Het elftal van de Cricket Touring Club De Flamingo's, dat de jubileummatch op 31 Juli en 1 Augustus a.s. op het H.C.C. terrein te Den Haag tegen de Free Foresters ter ge legenheid van den tienden toer der Engel- schen zal spelen, is als volgt samengesteld: Aanvoerder Mr. H. A. J. Kessler, A. M. J. de Beus, Jhr. P. R. Feith, dr. M. Jansen, E. Jansen, P. G. East, J. E. C. Schmeink, L. J. Sodderland, J. J. van Tienhoven, v. d. Bo gaard, B. Hoping, en Ir. G. Bouwmeester. Naar bekend is spelen de Free Foresters op 2 en 3 Augustus tegen het Nederlandsch elf tal te Haarlem. Op 4 en 5 Augüstus wordt te Laren ge speeld tegen Mr. G. Hamburger's elftal. SCHAKEN. GROOTE BONDSWEDSTRIJDEN. De jaarlijksche wedstrijden van den Neder- landschen Schaakbond zullen gehouden wor den van 25 tot 29 Augustus 1930 te Valken burg. Op Maandag 25 Augustus, n.m. 4 uur, zullen de deelnemers door het bestuur van den Limburgschen Schaakbond worden ontvangen. De eerste ronde der districtskampioenen, als mede van de hoofd- en eerste klasse zal plaats hebben 's avonds van 711 uur. Op Dinsdag 26 Augustus, van v.m. 9.30 n.m. 1.30 tweede ronde der districtskampioe nen, alsmede van de hoofd- en eerste klasse. Om 3 uur zal op dien dag een gezamenlijke tocht gemaakt worden door de onderaard- sche grotten van Valkenburg. De derde ronde der districts-lcampioenen, als mede van de hoofd- en eerste klasse, zal gespeeld worden van 610 uur, waarna om half elf concert op de ruine te Valkenburg. Op Woensdag 27 Augustus, van v.m. 9.30 n.m. 1.30, vierde ronde der districtskampi oenen, alsmede van de hoofd- en eerste klasse. Voorts de eerste ronde van de tweede klasse. Des namiddags kwart voor drie zal een autotocht plaats vinden door het Limburgsche heuvelland, 's Avonds van 7—4 uur worden de kangpartijen verder gespeeld, terwijl de dergoed tot hij een étui opvischte en opende met innig welbehagen de sloten. Zoo'n klarinet, filosofeerde hij, terwijl hij het instrument uit zijn bewaarplaats nam, is voor den musicus, wat de jenever voor een drinker en voor meneer Friedrich de apotheek is. Hij zette het speeltuig aan den mond. blies zich de wangen bolrond, werd zoo rood als een biet en blies opnieuw, zonder iets an ders uit het instrument te krijgen dan een klaaglijk gekerm. Opeens hield hij op, stak twee vingers in zijn mond en haalde een propje watten te voorschijn, dat hij door zijn ingespannen blazen en zuigen, inplaats van liefelijke tonen aan het instrument had ont lokt. Hij realiseerde zich dat hij contraban de ontdekt had. Een oogenblik was hij spra keloos. En daarop brak de woede in een niet te stuiten stroom los. Jij vlegel, jij schooier. Jij stuk helsch gebroed; is er dan niets veilig voor je? O jij bandiet, als ik je hier had, dan zou ik je een roffel op je alfsvel slaan, dat er barsten en deuken in kwamen; al stond de keizer er in hoogst eigen persoon naast! Ik zou je als een gans volstoppen met dezelfde watten waarmee jij mijn klarinet volgestopt hebt, o jijjijJa, wat Is er? schreeuwde hij opeens door het luik naar beneden. Ben je heelemaal doof vandaag, Dores? Het lijkt waarachtig wel of Je wat in je ooren gestopt hebt! Mijn ooren zijn niet verstopt, maar mijn klarinet, mompelde Dores. Wat kan mij je klarinet schelen! Kom beneden! Ik wou dat Hannes er ook zoo over dacht, zei de huisknecht bij zich zelf. Maar ik zal dien jongen man nog wel het een en ander vertellen. tweede ronde gehouden wordt van de tweede klasse. Op Donderdag 28 Augustus, van v.m.n.m. 1.30, vijfde ronde der districtskampioenen, alsmede van de hoofd- en eerste klasse. Voorts de derde ronde van de tweede klasse. Van v.m. 9.30n.m. 12.30 eerste ronde van de derde klasse, van 36 uur tweede ronde van die klasse. Van 711 uur 's avonds zesde ronde der districtskampioenen, alsmede van de hoofd- en eerste klasse. Voorts de vierde ronde van de tweede en de derde ronde van de derde klasse. Op Vrijdag 29 Augustus, van v.m. 9.30—11.30 kangpartijen van alle klassen. Van 124 uur n.m. zevende ronde der districtskampioenen, alsmede van de hoofd- en eerste klasse. Voorts de vijfde ronde van de tweede klasse Om 4 uur n.m. prijsuitdeeling. Aanmelding bij den bondssecretaris, J. G. Hartogenzis, den Haag, Heerenstraat. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN DER HAARL. DAMCLUB De wedstrijden om de clubkampioenschap pen 1929,1930 der „Haarlemsche Damclub" werden voortgezet met de volgende resulta- teiV Hoofdklasse: P. G. van Engelen wint van H. Greeuw, J. van Steenwijk remise met H. Greeuw. Tweede klasse: J. v. d. Giessen wint van H. van Lunenburg Jr.; G. A- Ottolini Jr. wint van F. W. de Pater. Derde klasse; J. Winkel wint van B. Hen- neke. HANDICAP-WEDSTRIJDEN „HAARL. DAMCLUB". Maandagavond a.s. zullen in de „Haarlem sche Damclub" handicap-wedstrijden begin nen, waaraan door dertig spelers zal worden deelgenomen. Voor deze wedstrijden zijn door de „Haar lemsche Damclub" vijf medailles beschikbaar- gesteld. De wedstrijden om de clubkampioenschap pen 1929'30 der „Haarlemsche Damclub" zijn thans bijna geëindigd. Volgens de ranglijsten zal het eerste tiental er als volgt uitzien: Bord No. 1. J. B. Sluiter Jr.; 2. en 3. J. W. van Dartelen en P G. van Engelen; 4. B. Dukel; 5. A. de Jong; 6 t/m 10. J. van Looij, H. de Moer, K. Leibbrandt, J. Poppen en J. P. van Eijk. JAARVERSLAG VAN DE A.V.R.O. GROOTE BLOEI IN 1929. Het Hbld. publiceert een uittreksel uit het jaarverslag van de A.V.R O. over 1929. Daarin wordt opgemerkt, dat 1929 is geweest een jaar van grooten bloei. Het saldo beschikbare middelen steeg in dat jaar van f 270,876,87 tot f 599.141.01, het aantal luistervinken van 60.000 tot ruim 100.000. Vermeldenswaard is, dat de stijging van eenig jaar ten opzichte van het voorafgaande jaar steeds weer werd overtroffen. In de maand Juni 1929 werd het recordcijfer aan ontvangsten per maand van 6700 met 92.000 geslagen, hetgeen te dan ken moet zijn aan het verkrijgbaar stellen van het A.V.R.O.-speldje. Het orgaan „De Radio-Bode" verheugde zich eveneens dit jaar in een grooten bloei, de oplaag groeide van 148.500 exemplaren tot 211.100. Het totaal aantal exemplaren in 1929 was 9 millioen tegen 6 millioen in het voor afgaande jaar. Het is ëen reden tot gerustheid, dat de in komsten uit de Radio Bode als reserve aan de A.V.R.O. ter beschikking staan, omdat de kosten van de omroep-programma's niet ge heel en al uit de bijdragen van de luistervin ken kunnen worden bestreden. Een beschouwing wordt gewijd aan de be- teekenis van het woord „luistervink", met als conclusie, dat deze neerkomt op wat bij an dere omroepverenigingen „eerelid" of „dona- teur" zou zijn. Een abonné op de Radio-Bode steunt de A.V.R.O., een luistervink steunt de A.V.R.O. meer. Deze beschouwingen dienen om duidelijk te laten uitkomen, dat het werkelijk ledental van de A.V.R.O. niet gelijk te stellen is met het aantal „luistervinken", maar met het aantal lezers van de Radio-Bode, m.a.w. meer dan 200.000. Onder deze 200.000 zijn ruim 100.000 leden van extra-verdienste luistervinken). Hiermee wenscht het verslag duidelijk te maken, dat de A.V.R.O. verreweg de grootste omroepvereniging is in Nederland. De rekening en verantwoording over 1929 vermeldt: bijdragen van leden-luistervinken f 499.751.55. Ontvangsten uit exploitatie „Ra dio-Bode" 219.113,25, totaal 718.864.80. Programmakosten f 507.892.29; propagan dageschriften enz f 210.972.51. A.V.R.O.-ACTIE. Te Dieren is een drukbezochte A.V.R.O.- protestvergadering gehouden. Goeienavond, Jette, Wat is er aan de hand? De provisor laat je vragen Wat moet die rooie salamander nou weer? Rooie salamander! Dat zal ik je zeg gen Dores rekte zijn veertigjarige hulsknech- tengestalte uit en lachte medelijdend. Dus je wilt me verklappen? Je kunt naar de pomp loopen! De vroolijke, struische keukenmeid gaf zich niet zoo gemakkelijk gewonnen. Ik hoef niet van iedereen praatjes af te wachten, hoor. En van jou heelemaal niet. Je doet waarachtig of je nog verkeering met me hebt! Nou, nou, wat niet is, kan nog komen, stelde Dores haar gerust. Daarop pakte hij haar bliksemsnel om het middel en gaf haar een zoen, die klapte en klonk. Dus, wat wilde die rooie salaman der van me? herhaalde hij doodleuk. De keukenmeid was heelemaal buiten zichzelf om de brutaliteit van Dores, die ze inwendig overigens heelemaal niet zoo vréé- selijk vond. De rooie salamander, herhaalde ze nu ook vertrouwelijk, zei dat je direct bij meneer moet komen. Anders niet? Zeg maar dat ik kom. Jette bleef staan. Zeg, Dores Ja? Meende je dat daarnet? Wat Van de verkeering? Maak dat je wegkomt!, brulde Dores, terwijl hij met zijn pijp een beweging maakte of hij haar wilde slaan. Maar vóór hij zich er van bewust was, had Jette de deur, die tus schen haar en haar aspirant-verloofde was, De Optimist. Grauw-grijs was de lucht. De door het weerbericht aangekondigde toenemende be wolking kón nu, menschelijkerwijs gesproken, niet nog méér toenemen: de grens was wel bereikt. Nergens viel ook maar eenige nuance te constateer en in het egale wolkengrijs; nergens was een plekje licht of blauw. En uit de lucht regende het pijpestelen. Onophoudelijk en onverbiddelijk kwam het regenwater uit de hoogere luchtlagen naar de aarde ln den vorm van stralen, die tus-1 schenbeide in schuine richting werden gedre ven door een óók al door het weerbericht aangekondigden „matigen tot krachtiger." wind. U en ik, lezer, noemen zulk weer, weinig eerbiedig, „hondeweer". Wie er niet door hoefde, bleef binnen. En wie er wél door moest beschermde zich zoo goed mogelijk tegen den neerplensenden re gen en spoedde zich haastig voort, zonder op of om te zien, in een stemming om ende bij het nulpunt. Er is niets wat zoo depri- meerend werkt als het loopen in een gietbul, onder een vaalgrijzen hemel. Maar daar, ergens in de binnenstad, met den rug geleund tegen een hek, stond een Figuur, die je weer verzoende met den regen,, met het eigenaardig zon>erweer van de laatste dagen, ja, zelfs met het léven, onder deze neerdrukkende, koude en vochtige om standigheden. De Figuur was een stevige, gezonde arbei der met een dik, rood, vleezig gelaat en van een embonpoint, dat sprak van. joviale rondheid. Van rondheid vooral. Hij stond te leunen met zijn rug tegen en met zijn ellebogen op een hek. En terwijl de gezichten van de schaarsohe voorbij gangers strak en somber stonden, straalde zijn heele wezen van glundere vroolijkheid. Hij hield het hoofd eenigszins achterover en keek recht de grauwe wolkenmassa in. En hij zong. Ik zeg u: hij zong. Hieraan is geen twijfel mogelijk: deze op timist zong. Luid klonk het uit zijn mond: „Een zon nestraal breekt door de wo-ho-holken!" Nu vraag ik u: als die man geen optimist was, wat is dan een optimist? Waar niemand anders iets zag dan regen en dikke, grijze luchten, zag hij een zonne straal door de wolken breken. De gelukkige! Ik ben blij dat ik hem gezien en gehoord heb. Hij heeft mij moed gegeven om verder door den killen regen te stappen. Ik hoop hem nog eens te ontmoeten. Maar dan bij mooi weerl Hoe zal hij dan zijn, deze optimist? J. C. E. TERUGKOMST DER KONINKLIJKE FAMILIE. Prins Hendrik wordt 28 of 29 Juli van zijn buitenlandsche reis in den Haag terug ver wacht. H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Julia na arriveeren 1 Augustus op Soestdijk. KINDERVERLAMMING. Een nieuw geval van kinderverlamming is geconstateerd te Oldeberkoop, meldt de Tel. HET CREMERNIEUWS. Het Cremernieuws, officieel orgaan van del Kon. Letterl. Vereen. „J. J. Cremer", bevat aLs losse bij dage een portret van wijlen Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, in leven bescherm heer van'„Cremer", behoorende bij een In Memoriam. Medegedeeld wordt verder dat het zomer feest zal plaats hebben op Woensdag 30 Juli a.s. in den tuin van „Kraantje Lek" te Over- veen. Opgevoerd wordt „De Duistere Gast", een boertig spel in vier bedrijven door H. Bakker. Na afloop is er bal-champêtre. Bij ongunstig weer wordt de voorstelling uitgesteld tot den volgenden dag. Dit zal dan door borden op drie verschillende plaat sen in de stad bekend gemaakt worden. Cremer heeft een uitnoodiging ontvangen tot deelneming aan den Nationalen Tooneel- wedstrijd uitgeschreven door de Vereenlgin? „Litterus Sacrum" te Leiden, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan dier vereeniging in het a.s. seizoen. Opgevoerd zal worden „Ramon Tamello", de Held van het Witte Doek, blijspel in drie bedrijven, door Henk Bakker, waarvan de première door „Cremer" met groot succes plaats vond op 9 October 1929. Maandag 25 Augustus a.s. houdt „Cremer" in hotel „Lion d'Or" een algemeene vergade ring. Als bestuursleden treden periodiek af de heeren W. F. Bremer Jr., K. Koorenblik en Th. Stevens, die zich herkiesbaar stellen. In verband met de vooi-berexding van het 50-jarig jubileum wordt in den loop van Oc tober of November een bazar gehouden. al dichtgesmeten. De aspirant-verloofde schudde van het lachen. Vrouwvolk! Dat mankeert er nog maar aan! Hij nam een roskam van een spijker aan den muur, borstelde daarmee over zijn haar, zijn snor en baard en zijn kleeding en slen terde uit zijn armoedig kamertje in het ach tergebouw over de ruime, hobbelig-gepla- veide binnenplaats, langs de magazijnen van drogerijen en chemicaliën en de gemet selde kelders naar het „heerenhuis" toe. Engelbert Friedrich, apotheker en groot handelaar ln drogerijen en chemicaliën, zat in zijn in oud-Frankischen stijl ingericht, met bruin behangsel vervroolijkte woonkamer in den kring zijner huisgenooten. Hij was een tamelijk groote, gezette man in het begin van de vijftig met een langen, zwarten baard zwart linnengoed en zwarte nagels. Hij droeg jaar in, jaar uit dezelfde versleten vettige gekleede jas, waaraan regelmatig de knoopen ontbraken, zoodat in den omgang met zijn geachte clientèle dit kleedingstuk als een toga om zijn lichaam fladderde en hij voortdurend zijn vinger in ieder knoopsgat afzonderlijk stak om te suggereeren dat hij bezig was zijn jas dicht te knoopen. Verder had hij de eigenaardige gewoonte om onder het spieken af en toe met z'n handen aan en in zijn mouwen te friemelen. Hij droeg na melijk losse manchetten, die echter uit schaamte en diepen rouw zich meestal naar zijn ellebogen terug trokken en als hij dat bemerkte, deed hij krachtdadige pogingen om de vluchtelingen te noodzaken de plaats weer in te nemen, waar ze krachtens hun natuurlijke functie behoorden. (Wordt vervolgd). """"">NDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. MEUBELEN Levering direct aan particulieren. Dressoir, tafel, 2 fauteuils, 4 stoelen moquette, theemeubel, spiegel 2 schilderijen, samen f 118. --. Q. A. Buffet met bolle deuren f 62.50 Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen. Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE PRIMA AFWERKING. NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NEMI". Modelkamer, roor Haarlem: KONINGINNEWEG 18

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6