BUITENLAND Vóór den grooten verkiezingsstrijd in Duitschland. MARKTNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 29 JULI 1930 ONTVANGEN BOEKEN Alweer een nieuwe partij gevormd. De Duitsche Staatspartij. De Duitsche volkspartij nog niet „ondergebracht". HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het belangrijkste buitenlandsche nieuws wordt zonder twijfel gevormd, door de be richten over de vorming van een nieuwe partij, die de Duitsche Staatspartij zal heeten en opgericht werd in de bierafdeeling van het bekende restaurant Rheingold in Berlijn. Aanvankelijk zou men moeten ge- looven dat de oprichting van de Duitsche Staatspartij (voor bijzonderheden zie men ook elders in deze rubriek) de herleving beteeken' van het Duitsche liberalisme. Maar de „Vorwarts" zegt ronduit: „De nieuwe partij is zoo wazig, zoo opzet telijk neutraal, dat men den indruk krijgt, dat hier, door een in nevelen gehulde ver klaring, getracht wordt de onbestemde ideolo gische dwepers der bourgeoisie te lokken, welke over de oude partij ontevreden gewor den zijn, maar nog geen politleken grond onder de voeten hebben". De „Koelnische Zeitung" schrijft: „Het is te betreuren dat het klaarblijkelijk niet moge lijk is geweest om onmiddellijk bekende leiders van de Duitsche Volkspartij o-ver het eerste optreden der Staatspartij te winnen". Inderdaad heeft de „Duitsche Volkspartij" officieel verklaard dat zij van de nieuwe groep niets weten wil. Het merkwaardige feit doet zich nu dus voor dat de Volkspartij zooals de correspondent van het Hbld. dat noemt „tuschen de stoelen zit", tenzij het haar gelukt, onderhandelingen met de nieuwe groote conservatieve partij tot een goed einde te voeren. Mag men de jongste berichten uit Duitsch» land echter gelooven, dan zal de samensmel ting van de belangengemeenschappen op de manier waarmee men nu twee keer heeft ken; nis gemaakt de vorming van een derde groote groep tot gevolg hebben. Dr. Scholz, de leider van de Duitsche volkspartij had reeds eerder een poging gedaan om de Chr. Nationale-, de Economische partij, de groep Westarp (Duitsch-Nationaal) en de democraten tot aansluiting te bewegen. Dr. Scholz heeft thans de antwoorden op zijn enquête ont vangen en Woensdag zullen de kopstukken van de groepen die door Scholz zijn bewerkt bij elkaar .komen om besprekingen te houden Een telegram van Wolff meldt echter dat ten gevolge van de vorming van de Duitsche Staatspartij de plannen van Scholz niet meer in oorspronkelijken vorm behandeld kunnen worden. Vischt Scholz achter het net? Deze en der gelijke vragen moeten voorloopig nog on beantwoord blijven. In ieder geval is het duidelijk, dat de concentratie haar beslag begint te krijgen, over de geheele linie van het partijen leger, dat straks den verkiezings strijd zal aanbinden. L. A. Een groote nieuwe Duitsche partij Men meldt uit Berlijn aan de N.R.C.: In een streng vertrouwelijke bijeenkomst die in een bekend restaurant te Berlijn is gehouden, is besloten tot oprichting van de .Duitsche staatspartij". De meeste bekende leiders der Duitsche democratische partij, der volksnationale actie dit is de klesvereeniging der Jung Deutsche Orde) van de Duitsche Volkspartij en van andere partijen en organisaties namen aan de bijeenkomst deel. De nieuwe partij zal een eerste oproep ,aan de bevolking publi- ceeren, die door tal van bekende persoonlijk heden uit 'het politieke- en bedrijfsleven zal zijn onderteekend. De Duitsche staatspartij zal met een eigen candidatenlijst aan de ver kiezingen deelnemen. In politieke kringen verwacht men reeds dat de democratische partij, de volksnationale actie en andere politieke groepen in de Duitsche staatspartij zullen worden opgenomen. Voor zoover reeds bekend hebben de vol» 'gende bekende personen deelgenomen aan de vergadering waarin tot oprichting der partij is besloten. Dr. Karl Petersen, eere-voorzitter der Duitsche democratische partij eerste burgemeester van Hamburg, dr. Erich Koch voorzitter van de democratische partij en oud-rijksminister van justitie, dr. Hermann Dietrich, rijksminister van 'buitenlandsche zaken, staatssecretaris Oscar Meyer, Schneider en Ernst Lemmer, leider van de Jung demo cratische beweging. Voorts o.a. ook dr. HÖpker Aschoff, Pruisisch minister van bm- inenlandsche zaken, die eveneens lid is van de democratische partij en den oproep mede zal onderteekenen. Tot de onderteekenaars die lid zijn van de Duitsche volkspartij behooren Dumont, eigenaar van de KÖlnische Zeitung, dr. Eschnberg, uitgever van het vroegere door Stresemann uitgegeven tijdschrift Deutsche Stimmen en baron Rochus von Rheinbaben. Mahraun en Bornemann, de voornaamste leldei's der Jung Deutsche Orde, behooren eveneens tot de oprichters der nieuwe partij, zooals ook dr. Melchior, de be kende Hamburgsche bankier, Robert Bosch, bekend industrieel, Baltrusch een der leiders van de Christelijke vakver een iging, geheimrat Aereboe. rector der Berlijnsche landbouw- hoogeschool, en anderen. Weer opstandelingen voor Kaboel. PESJAWAR. 28 Juli (N.T.A.) Naar uit Afghanistan gemeld wordt is daar een nieuwe opstand tegen koning Nadir Sjah uitge broken. De opstandelingen zouden plotseling in de nabijheid van Kaboel verschenen zijn. zonder op tegenstand te stuiten, aangezien' het leger des konings weigerde te vechten, daar het sedert geruimen tijd geen soldij heeft ontvangen. Volgens brichten uit andere bron zouden de opstandelingen echter verslagen zijn. Groote rede van Tardieu. De ministerpresident Tardieu heeft, naara Havas meldt, te Nancy voor den bond van industrieelen ter gelegenheid van de uit; reiking van onderscheidingen aan arbeiders en industrieelen, een rede gehouden, waarin hij hulde bracht aan de samenwerking van beide groepen. Tardieu herinnerde eraan, dat 51 naties zich aaneengesloten hadden tot vorming van het internationale arbeidsbureau, en verklaar de dat Frankrijk de eenheid van arbeid in het eigen land zal weten te verwezenlijken, die den grondslag zal vormen van de nationale welvaart, waarnaar de regeering, sinds zij aan het bewind is, streeft. Vervolgens betoogde de Fransche premier dat de verwezenlijking van deze eenheid ech ter toepassing van stelsels uitsluit, die droomen van vage toekomst of verbonden zijn aan een verouderd verleden, zooals het stelsel van Karl Marx, hetwelk vaak door de feiten is weerlegd. In werkelijkheid, aldus Tardieu, moet men de welvaart van de ar beidersklasse zoeken in samenwerking en overleg met de werkgevers. Na een overzicht van de ontwikkeling in den loop der tijden van de sociale waarborgen voor het industrieele proletariaat te hebben gegeven, verklaarde Tardieu, dat niettemin terecht bij voortduring gestreefd moet worden maar een betere toekomst. De solidariteit tusschen arbeider en ondernemer moet daar; toe leiden, want de voorspoed van allen is noodig voor het geluk van een ieder. In deze tijden van groote crisis voor de drie groote industrieele landen, zoo vervolg; de Tardieu, volgens het Hbld., is Frankrijk bevoorrecht. Teneinde de welvaart nog te vermeerderen, heeft de regeering een ont werp ingediend voor de nationale outilleering waarbij 38 pet., van het bedrag bestemd is voor den aanleg van openbare werken eix 62 pet. voor vex-betering vaai het ras, de verbreiding van de Fransche cultuur en voor den landbouw. Als tweede karakteristiek van deze plannen wees Tardieu erop, dat voor een en ander geen leening noodig is. Na de woor den van Voltaire te hebben aangehaald: niet het geld verrijkt het land, maar de geest, die den arbeid leidt, besloot de premier met een hulde aan de samenwerking van arbeiders en patroons, een eenheid, welke de grootste rijkdom is van een democratisch Frankrijk. Naar onze correspondent te Parijs seint, was het besluit van Tardieu, om, in verband met de rampen van Koblenz en Zuid-Italië, de buitenlandsche vraagstukken onaange roerd te laten, een teleurstelling voor diegenen die gerekend hadden op enkele uitingen, welke uitgelegd zouden kunnen worden als strijdig met de opvattingen van Briand. De nationalistische bladen wijzen op de toe spraken aan het banket van Tardieu en Lebrun, den president van den Algemeenen Raad van Lotharingen, die de buitenlandsche gevaren onderstreepte en erop aandrong, dat men, niettegenstaande de Europeesche pacten en zekere vage en zwakke beloften, zorgen zal voor maatregelen, welke de veiligheid van het land waarborgen. Tardieu antwoordde, dat deze woorden van belang zijn, daar Lebrun voorziter is van de legercommissie uit den Senaat. Onder geest driftig applaus van de aanwezigen klonk hij daarop met senator Lebrun. Dit incident belet de pers van de linker zijde echter niet het groote succes te er» kennen van Tardieu met zijn rede over den economischen en financieelen toestand, waarbij hij verstandigen raad gaf voor de binnenlandsche politiek. Nog meldt Havas, dat Tardieu te Nancy dooi de geheele bevolking met groote geestdrift is ontvangen en toegejuicht. Prof. Emil Claar overleden. Op 88-jarigen leeftijd is te Frankfort a. d. M. prof. Emil Claar, de nestor der Duitsche theaterdirecteuren, overleden, aldus meldt de Tel. Ruim 33 jaar lang stond hij aan het hoofd van het Frankfurter 'Schauspielhaus. Reeds op jeugdigen leeftijd was hij als vertol» ker van bonvivant- en karakterrollen ver maard. Hoofdzakelijk te Leipzig, Weimar en Berlijn vierde hij triumfen. Hij was eveneens als schrijver werkzaam, zijn gedichten wei-den veel gelezen, mémoires en bewerkingen von den veel waardeering. Claar heeft zich ten opzichte van de sociale positie van den Duitschen tooneel- kunstenaar zeer verdienstelijk gemaakt. De Duitsche theaterwereld verliest met hem een harer meest representatieve persoonlijkheden. Herbette terug naar Moskou. Men 3eint uit Parijs over den terugkeer van den Franschen ambassadeur Herbette naar Moskou dat men meende dat deze post voor onbepaalden tijd onbezet zou worden ge» laten. De order aan Herbette gegeven heeft daarom groote verbazing gewekt en in ver band daarmede wordt verondersteld dat de wensch der Fransche regeering is de nor male betrekkingen met de sovjet-regeering te hervatten, aldus het Hbld. Zelfs wordt haar de bedoeling toegeschreven om te trachten met de sovjetregeering een „modus vivendi" te vinden inzake de quaestie der Europeesche Unie ten einde de bezwaren uit den weg te ruimen van die mogendheden welke de deel neming van Rusland eischen, maar in wer kelijkheid is een betefe verklaring voor den terugkeer van Herbette deze, dat men het besluit heeft genomen een oplossing te eischen van quaesties, die reeds te lang uitgesteld zijn zooals de regeling der schulden. De ambassadeur heeft algeheele volmacht cn zou krachtig optreden. Een nieuwe mislukking zou tot een definitieve breuk leiden. J E. G. van Bolhuis. De Liefde van Cora Norat. A'dam De Ne- derl. Uitg. Maatschap. Kees van Dongen. Rembrandt Holland-Vrouwen-Kunst, verta ling van A. de Rosa. A'dam. Andries Blitz. Francois Pauwels. De lachen de Beklaagde. A'dam. Querido's Uitg. Maatschij. Een journalist, een schilder en een ad vocaat. In alle kringenschrijft men. Waarom ook niet? Aanmaakkosten gering. De vraag, ondanks pessimistische beschouwing van vele letterkundigen, steeds aanwezig. Telkens vindt ge in de groote bladen advertenties van uitgevers die „re latie" zoeken met „schrijvers" van goede romans. Een veredelde vorm van huisindus trie. Uit noodwendigheid geboren is deze productie niet, is zelden kunst, eer een licht verteerbaar gebruiksartikel, op het niveau van een ijsco, een gangetje naar de bios of een dagje naar Zand voort, al naar gelang van leeftijd en beurs des verbruikers. Zoo als de zuinige huisvrouw koekjes vraagt die licht in 't gewicht zijn, wil het groote pu bliek ook „lichte" lectuur, en hoe verlichter de lezerskring werd, des te gemakkelijker liet deze zich oplichten door valsche steen tjes voor geestelijk brood te consumeeren. Nu is schrijven ontegenzeggelijk gemak kelijk Zoo dit niet zoo ware, hoe kwamen dan, in ons landje bijvoorbeeld, de meer dan duizend dagbladen en periodieken ge regeld gevuld! Ook schilderen schijnt in onze dagen niet meer zoo inspannend als in den tijd van Van Eyk, Rembrandt of Delacroix. Gansche legioenen „spreken zich uit" in verfmaterie en doen dat in hun vrijen tijd, die gewich tiger ambt of bediening hun laat. In de mu ziek is een dusdanige ontwikkeling nog niet zóó zeer aanwijsbaar: de beoefening daar van brengt te veel hindernis voor de om geving met zich mede. Toch schijnt de tijd niet verre dat vooral aan het componeeren meer aandacht zal gewijd worden. Dit schijnt eene aantrekkelijke bezigheid voor wie zwaar is van innerlijk leven, dat om uiting roept. Terwijl met primitieve midde len een zuiver primitieve kunst geschapen kan worden en het primitieve, de oer-wor- tel, enz. als bij toerbeurt wederom in eere geraakte. Doch wij koeren tot de fraaie letteren terug. De liefde van Cora Noret. De heer Van Bolhuis schildert ons deze in drie ver schijningsvormen. Als het boek begint ver neemt Cora dat Duco Traal die met haar „geschertst" heeft, met een ander meisje verloofd is. Duco schijnt hevig geschertst te te hebben, de schrijver verzekert het ons op éen pagina wel vier maal. „Moest zij voor het geld van die andere wijken? Een rilling van verontwaardiging doorvoer haar leden. Dat kon niet waar zijn. Liever geloofde ze dan nog, dat Duco niet van haar hield, dat ze zich vergiste in zijn blik, in den druk van zijn hand en wijl haar tranen vloten, snikte ze zacht- kens uit, als een kind. Duco, murmelde ze Duco". Daarna, vindt ze, is niets meer mogelijk. Wat een wreede scherts van die Duco was dat geweest. Maar Nora's Pa en Ma weten daar niets van en vinden dat Nora toch eens trouwen moet. Den Haag, ambtenaars kringen, stand"' ophouden bij slinkend ver mogen enz. Nora zucht om en naar Duco. Ma lijmt een verren Amsterdamschen ach terneef, weliswaar „slechts" een rijk koop man en geen ambtenaar of meester in de rechten, doch een goed rechtschapen man, die voor Nora een braaf echtgenoot zal we zen. Hij zelf wil niets liever en Nora be grijpt ook wel dat neef Rutger, die een flinke knappe man is en het alleen maar altijd verbazend druk in zijn zaken heeft, iets in haar leven zijn kan. Maar zij het thans meer verholen haar zuchten om Duco kan ze niet laten en Nora's liefde voor Rutger (liefde's tweede editie) wordt te veel door respect, eerbied, achting etc. gevoed, om geheel frisch te wezen. Het is een opgewarmd schoteltje, dat ze eigenlijk niet had moeten opdienen. Maar de om standigheden, nietwaar? En dat nu die flinke Rutger, met zijn helderen zakenkop zoo weinig kijk op vrouwen moet hebben! Hij is heel goed voor haar, materieel ge sproken ontbreekt het haar aan niets, maar, enfin, u begrijpt al wel, waar we heen gaan. Daar komt, op zijn tijd, een andere heer, die daar wel kijk op heeft. De heer Theo van Tuut „schertst" thans op zijn wijze met de zielige Nora. Want als het mis loopt, en Nora aan Rutger de afdwalingen haars weegs bekennen moet, en ze zich trotsch naar Theo begeeft om voor altijd bij hem te blijven, blijkt het dat deze dat niet zóó bedoeld heeft. De derde fase van Nora's liefde. Ze is erg onfortuinlijk, dit Haagsche meiske, maarze is ook wel erg onbenullig. Zijn ze nog zoo, dato heden? Ze raakt erg overstuur, komt in Maastricht in een ziekenhuis terecht en die goede Rut ger vindt haar daar ijlend en doodziek; maar hij vergeeft alles en neemt haar weer tot zich. Hij komt zij het wat laat tot het inzicht dat ook hij wel wat meer voor zijn vrouwtje had kunnen zijn. „Aan zijn arm voerde hij haar naar den tuin terug. Hij voelde dat ze tot hem terugkeerde. Maar niet een zeker bezit beschouwde hij haar als voorheen. Voortdurend zou hij moeten strijden om haar te behouden, voortdurend en dien prijs vond hij haar waard". Curieuse kerel toch, die Rutgers. Enfin, wij wenschen ze van harte beterschap, en het beste. Nu de fraaie letteren van den heer Van Bolhuis. Hij schrijft gemakkelijk, misschien te gemakkelijk. Hij beheerscht het Neder- landsch niet volkomen, doch wordt vaak door het Duitsch beheerscht. Doch, „wat belangt mij dat!" zal hij zeggen, (pag. 3.) Cora stond verzet, mama trok met bemer kingen op haar los en kalm bepaalde ze haar stelling. (Alles op pag. 19). De Norets waren niet zeer begoederd en Cora was vol doende ingevoerd (pag. 21). Wie aan poli tiek doet is even geen mensch (pag. 30). Is me dat even wat? Op pag. 79 staat Dirk het. paard te berus- tigen en iets daarvóór ontdekt Rutger dat het verschieten van geld een droge bezig heid is. Genoeg, genoeg. Charivarius kan er een Groene mee vullen. Maar ook is de heer Van Bolhuis slordig in zijn beeldspraak. Wat is „de stilte van de nacht, die is als een deun van duizend stemmen" (pag. 85) voor een zonderlinge stilte? Klinkklare nonsens is dat. En dat deze auteur taalge voel mist, blijkt uiteen zin als: ,,'t Kon haar evenmin afleiden dan wat ook", (pag. 17)., Bij repetitie-werk kregen wij van onzen taalleeraar Stoett voor één dergeUjken oli fant een nul-min, plus een herexamen. Al was de, thans professor geworden, toen nog jeugdige geleerde, van overdrijving niet vrij te pleiten, de heerlijke vrijheid van van daag, die den heer Van Bolhuis toestaat zijn gedachteloos gepruts gedrukt te zien, kan mij maar matig bekoren. Ik voel daar ook een geringschatting van zijn lezers in, die mij hindert. Ligt het dan al niet in den tijd, noch binnen de grenzen onzer macht den schrijver een herexamen op te leggen,, wel staat de keukenstoel binnen ons be reik, waarop wij zijn Cora Noret kunnen doen plaats nemen. En gij, Kees van Dongen, Rotterdamsche jongen, die u als schilder een wereldnaam verwierf en vaak terecht als artist gevierd werd, wat dreef u tot. schrijven? Ge wildet uw visie op uw grooten collega Rembrandt vorm geven. Hoe schoon had dat kunnen zijn, zoo gij niet juist Van Dongen waart geweest, tuk op iets raars, iets vreemds, iets gedurfds. Van Dongen heeft een zeer subjectieven kijk op Rembrandt, hij ziet Van Dongen i n Rembrandt. Dat is volstrekt niet bezwaarlijk. Wij verwachten geen historisch-nauwkeurigen Rembrandt van hem en kunnen genieten van wat hij wel geeft: een samenvattende greep van hoe een modern schilder van wijdsche al lure een even wijdsch levend maestro van vroeger, die van zijn ras is, begrepen en ge noten heeft. Dat wij misschien meer zien hoe Van Dongen is dan hoe Rembrandt is, doet er niet toe; er is geest en leven in dit geschrijf, al is het een beetje raar. We zijn alleen maar bang dat, vooral in 't buiten land, dit geschrift ernstig genomen wordt. Wat eenmaal gedrukt staat, nietwaar, heeft soms een lang leven. Zijn schets van het Holland der zeventiende eeuw is niet ont bloot van veleraard humor. En de Hollan ders: „Groot en blond zijn zij; zij rooven en brassen als alle sterke menschen; en al naar de gril van het oogenblik brallen zij psalmen of schelmsche liedjes". „Amster dam is hun hol. Het is daar dat zij alle schatten, andere volken ontroofd, verga ren". Dan komt Piet Hein met zijn zilveren roofbuit en kapitein Tromp die twee en der tig zeeslagen levert. En „In 1663 overwint kapitein Ter Heyde vlak onder de duinen de Engelsche vloot en steekt het Kanaal over!" Over de Hollanders verder: „velen hun ner zijn door koortsen aangetast en in aller hersenen schuilt een kiem van waanzin". Dat dit nog niet heelemaal over is, schijnt Van Dongen te willen bewijzen met, op de volgende pagina, zijn beschrijving van Rembrandt's vader. „Hij leidt een landelijk bestaan en be vredigt zijn weetgierigheid met het bewer ken van zijn tuin. Hij besproeit die ter dege, welke zorgzaamheid hij dan ook be loond ziet met de geboorte van ettelijke kinderen". Prosit, maëstro Van Dongen. Tot de eerst volgende' snaakschheid en het beste! Het boekje van Mr. Pauwels tenslotte, zou ik niet graag in dezen toon voortgaand bespreken. Pauwels is een serieus litterair artist en dit kleine verhaal van Konijne job en zijn strijd met het gezag in een boeiend en goed geschreven stuk werk. J. H. DE BOIS. 26 Juli '30* Beverwijk, 28 Juli 1930. Spinazie, per kist 7080. Postelein, per kist 3545. Andijvie, 100 str. f2f3. Wortelen, 100 bos f4—f 10. Komkommers, per 100 f 2f 6. Aardappelen, klei, p. Kilo 36. Idem, zand per Kilo 6. Doppers, per Kilo 2235. Capucijners, per Kilo 2440. Raspers, per Kilo ('045. Tuinboonen, per K.G. 428. Sn.'uboonen, per Kilo 1525. Heerenboonen, per Kilo 1720. Dikke boonen per Kilo 810. Roode kool, per 100 f 8f 10. Bloemkool'per 100 f 3f 18. Uien, per Kilo 4. Sla, per kist 2570. Rabarber, per 100 bos f4. Pieterselie, per bos 36. Seldrie, per bos 45. Peren, per kuo 1220. Frambozen, per Kilo 3590. Kruisbessen, per Kilo 1025. AANBESTEDING. Maandagmiddag werd door den hoofd ingenieur bij den aanleg van spoorwegver bindingen met de Havens-West te Amster dam, in het kantoor Zomerluststraat 24 alhier, aanbesteed het maken van den onder bouw van een brug over den Sloterstraatweg, in het baanvak SloterdijkNieuwe Meer van de Ringbaan om Amsterdam, met bijkomen de werken. Raming 128.000. De inschrijvingen waren: Amsterdamsche aannemersmaatschappij S. Huizinga 127800; Gewapend betonmaatsch. „Hercules" 143400; Joh. Verwater Zn. 131480; W. L. Eerkens en Co. 143000; R. Ipma 126170; D. R. de Jong 129800; J. J. Jansen 135500; G. Bartels f 125610; J. Oldenkamp, Zwolle 119800; Chr. Linzel, Stadskanaal 118840; H. Kuyn 137000; H. Visser 137800; E. de Bruin 127640; J. M. Strijland f 129300; W. Bakker 127740; A. Meyer Zn. 134183; G. C. Blanken en F. de Bruin 124775; G. den Adel 126800; P. B. v. d. Ban 137500; W. Koningen en Joh. P.Dijkman (Amsterdam) 117977; C. Albers 127700; N.V. van Wer ven 125000; P. Bij ker f 129457; fa. A. de Moor Zn. 122300; W. F. J. Bollen 127900; N.V. W. Geels' aannemersbedrijf 126898; J. L. v. Houweringen 125980; J. A. en P. Kros 136470; G. Schreurs 133000; J. v. Herp en Co. 129000; N.V. Beton en aannemersmij. „Monvliet" 130990; N.V. Enthuizen Beton en ijzermij 136100; fa. v. Wijk en Janssens 128000; H. v. Wijk f 132800, J. H. v. Berchem 129500; N.V. Th. Schreuder's aannemings bedrijf 137000; J. G. Steensma f 125800; N.V. Aannemingsmij. van Beton- en Ijzer werken 130600; N.V. Aannemingsbedrijven v.h. van Dongen en van Hoven 127066; C. de Vries 133700; H. A. en G. de Graaf 136436, W. Lubbers 126600. OnZE. GROErSTüES Oirs5DAG p DOMDERDAG E A 1 t-RDAG I EXAMENS HOOFDAKTE. Haarlem, 28 Juli. Geëxamineerd 7 mnl. candidaten. Afgewe zen 4. Geslaagd de heeren D. P. Bierma, IJmuiden; W. A. van Ginkel, Wormer en J. F. M. Mars, Amsterdam. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) HET GEVAAR VAN DEN BISAMRAT. Den Haag 26 Juli, Er is een wetsontwerp ingediend tot wering en bestrijding van den bisamrat. De bisamrat is een dier van 3036 cM. lengte met een staart van 20—25 cM., even als de bekende water- of woelrat, behoorende tot de woelmuizen, komt in zeer uitgestrekte gebieden van de Vereenigde Staten van Amerika en van Canada op onvruchtbare en ongecultiveerde beek» en moerasgronden voor. Haar aanwezigheid levert daar groote voordeelen op, aangezien de pels vrij veel waarde heeft en bovendien het vleesch voor menschelijk voedsel geschikt is, terwijl haar wroeten in den bodem geen gevaar of schade veroorzaakt. In deze streken wordt de bisam rat dan ook gedurende bepaalde gedeelten van het jaar in bescherming genomen, om vermindering in aantal te voorkomen. Waar het dier echter de nederzettingen der menschen nadert, leeft het niet alleen van granen, wortelgewassen, groenten, kip, pen en visschen en berokkent daarmede dus schade aan de opbrengst van land en water, doch levert het door zijn woelen in den bodem bovendien ernstig gevaar op voor over stroomingen. Zulk een gevaar speekt voor ons land sterk, wanneer hier te lande de bisamrat zich zou gaan voordoen. Dit dier toch heeft zijn nest boven de waterspiegel, maar de ingang van den gang, welke naar zijn nest voert, is onder water. De bisamrat heeft behoefte aan water rijke gewesten, huist in Amerika bij de ri vieren. Zou de bisamrat zich in ons land sterk gaan verbreiden, dan zijn de gevaren voor onze dijken zeer groot. Het doorgraven van het dijklichaam met gangen doet het water binnentreden in tijden van hoog water, wat in verband met vorst scheuren en erger kan veroorzaken. Reeds geruimen tijd hebben landbouw deskundigen op die gevaren de aandacht ge vestigd. En waarom? Er was inderdaad rede daartoe. Want om streeks 1905 is het dierin Bohemen inga» voerd in verband met zijn waarde als pels- dier. Het bleek echter destijds als zoodanig niet aan de verwachtingen te beantwoorden (in later tijd zijn gunstiger ervaringen op gedaan, hetgeen tevens de vervolging inten siever heeft gemaakt), hetgeen mede oorzaak was, dat door minder zorgvuldige opsluiting het uiterst snel zich vermenigvuldigende dier binnen enkele jaren reeds over een aanzien lijk gebied werd aangetroffen. In 1914 be reikte het de grens tusschen Bohemen en Duitschland, in 1919 werd het aangetroffen binnen een straal van 220 K.M. om de plaats van invoer, waarbij het jaarlijks ruim 30 KM. vorderde. Nadat men in 1921 in Beieren meende, deri voortgang door krachtige bestrijdingsmaat regelen te hebben gestuit, werd in 1927 als uiterste grens gevonden de lijn Stendal— ErfurtSchweinefurt. Hoewel verdere voortgang sedert niet ge constateerd is, het is niet onmogelijk dat het dier daarmede de natuurlijke grens van uitbreiding in Europa heeft bereikt moet toch met een mogelijk verder doordringen rekening worden gehouden. Ook door ons land. In ieder geval is het noodzakelijk, dat heb dier niet in wilden staat binnen de Nederlandsche grenzen wordt gebracht bijv. door pelsdierenfokkerij. Ont snapping van bisamratten is allerminst on waarschijnlijk gebleken. De regeering heeft nu een wetsontwerp in gediend, waardoor het treffen van maatrege len tot wering en bestrijding van de bisam* rat wordt mogelijk gemaakt. Slechts voor een wetenschappelijk doel is onder voorwaarden ontheffing mogelijk. Deze voorwaarden zullen van dien aard zijn dat kans op ontsnapping uitgesloten is. Het verleenen van dergelijke ontheffingen voor de fokkerij is een punt van overweging geweest. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft echter gemeend, daarvan te moeten af zien, omdat een economische exploitatie van de bisamrat medebrengt, dat er een groot aantal exemplaren tegelijk wordt gehouden waardoor gevaar voor ontsnapping al te zeer zoude toenemen. In dit opzicht is van beteeke- nis dat ook in Duitschland, waar ten aan zien van de bisamrat ervaring is opgedaan, in verschillende streken een algeheel verbod behoudens voor de wetenschap, als thans wordt voorgesteld, van kracht is. VEREENIGING VOOR VOLKSCULTUUR (V.V.V.C.) Men schrijft ons: Hier ter stede heeft zich een comité ge vormd, om te komen tot oprichting van een afdeeling Haarlem en omstreken van bo vengenoemde vereeniging. Deze V.V.V.C. heeft ten doel, kunst, films, voordrachten, concerten, cabaretsvoorstel lingen enz. te doen geven, die bestemd zijn voor arbeiders en intellectueelen, wien dit alles in dit maatschappelijk leven wordt onthouden, hetzij door verbod van overheids wege, hetzij door financieel onvermogen. In het bijzonder heeft V.V.V.C. tot doel de Russische cultuurfilms, die thans door de filmkeuringscommissie geheel of gedeel telijk niet toelaatbaar worden geacht, meer onder de groote massa te brengen. Het ligt in de bedoeling, in het komende winterseizoen al enkele verboden Russische films te doen vertoonen. De voorloopige secretaris van het comité tot oprichting van de V.V.V.C. is de heer C. Rose Tugelastraat 42, Haarlem-N. MONNlkENDAM STEUNT DE TRAM- ELECTRIFICATIE. De gemeenteraad van Monnikendam heeft besloten ten behoeve der electrificatie der N.H. Tram AmsterdamEdam een rente loos voorschot te verleenen van 8500. RUSSISCHE VERSTEKELINGEN. Het Engelsche s.s. „Maplegrove" uit Ar changel met hout te Rotterdam aangeko men. had twee verstekelingen aan boord, beiden Russische landarbeiders, resp. 24 en 27 jaar oud. Beide mannen zijn ter be schikking van den Vreemdelingendienst ge steld, als zij naar Rusland teruggezonden worden, worden zij doodgeschoten...

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10