TOUR DE FRANCE. De aankomst. -I UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 29 JULI 1330 kant onder leiding van den heer A. F. Rij broek. Toen het einde geblazen was waren er 76 stuks gevangen. Daarna vertrok men naar het clublokaal van den Bond, het café Van den heer Hommels aan de Zomervaart, waar de prijzen werden uitgereikt aan de volgende hengelaars: 1ste prijs Tierol, 2de pr. Springveld, 3e pr. Schaap, 4e pr. Van Woerkom, 5e pr. Van Meurs, 6e pr. Breeuwer, 7e pr. v. d. Werf, 9e pr. v. d. Velde, 10e pr. v. Stade, lie pr. Timmermans, 12e pr. Scholte, J3e pr. Snoeks. BOKSEN. STRIBBLING SLAAT PHIL. SCOTT KNOCK OUT IN DE TWEEDE RONDE. Uit Londen: De Amerikaansehe zwaargewicht/bokser Young Stribbling heeft Maandag den Engel- schen zwaargowichtbokser Phil Scott in de tweede ronde knock out geslagen. Reeds in de eerste ronde had de Amerikaan zijn tegen stander tegen den grond geslagen. Naar verluidt zal de overwinnaar van dezen wedstrijd uitkomen tegen den wereldkampioen Max Schmeling. SCHERMEN. KAMPIOENSCHAP DEGEN VAN NEDERLAND. Zondag werden in het Kurhaus te Sche- veningen de kampioenschappen van Neder land gehouden op den degen individueel. De uitslagen luiden: 1. Mosman A.S.C. met 11 gewonnen partijen. Kampioen van Nederland. 2. Van Wieringen Thor Rotterdam met 9 gewonnen partijen. 3. Joosten A.S.C. na barrage met Labouchère (Olympia Utrecht) en Stapel (L.S.V.) elk 8 gewonnen partijen. WIELRIJDEN HET ONGEVAL OP DE GRONINGSCnE WIELERBAAN. Uit Groningen: De Haagsche Stayer Leo Leene, die Zon dagmiddag op de Groningsche Wielerbaan is gevallen, was Maandagmiddag nog steeds buiten kennis. Behalve arm- en sleutelbeen: breuk is een schedelbreuk en een zware her= senschudding geconstateerd. Zijn toestand is zorgelijk. CRICKET INENGELAND. DE VIERDE TESTMATCH. Op den derden dag van de vierde test match te Manchester, is de regen weer als leelijk spelbreker opgetreden. Het is in En geland een bekend grapje, dat het in Man chester altijd regent, maar in deze Juli maand speelt Manchester zeker op dit ge bied geen speciale rol. Overal in Noord- Europa is het weer van de kook. Intusschen hadden de cricket-enthousiasten de meeste zorg voor het weer bij de vierde test match en het resultaat is geweest dat Maandag eerst begonnen kon worden om half zes in den namiddag. Toen was het wicket natuurlijk glad en nat en de Austra lische bowler McCabe heeft in het enkele uur spelen dit voordeel ten volle uitgebuit. Hij nam niet minder dan drie Engelsche wickets, die van Leyland, Tate en Peebles, zoodat Engeland nu op 251 voor 8 staat! Het is te verwachten dat het Engelsche to taal belangrijk beneden het Australische zal blijven, maar niet zooveel of de Engelschen zullen er toch wel in slagen, zich op den laatsten dag staande te houden in de fol- low-on. En dan wordt het weer een draw, door den regen. Dan moet de beslissing vallen in de vijfde match. Leducq wint de Tour... Pélissier de groote man. (Van onzen Parijschen correspondent.) Dit is een dag die met gulden letteren staat opgeteekend in de annalen van de Fransche Sport. Op één dag de Tour de France winnen en beslag leggen op de Coupe Davis, het is werkelijk geen kleinigheidje. Want Sport imoge nu nog zoo internationaal zijn, maar 't doet toch goed wanneer zulke belangrijke bijeenkomsten worden gewonnen door de landgenooten. En ge zult u er dan ook niet over verwonderen, wanneer ik vertel dat er vandaag in Parijs een zekere opgewonden stemming viel te constateeren en dat de menschen, zelfs zij, die anders niets om sport geven, toch met haast en spanning naar hun courant grepen om te zien wie als overwinnaars uit den strijd waren ge komen. De groote reis is voorbij. Een maand lang hebben ze gezwoegd, in afmattende hitte en in plassende regenbuien, langs stoffige we gen en door waterpoelen, over hooge, dorre bergruggen, langs den Oceaan en de blauwe Mlddellandsche Zee, langs zonnige weiden en door troosteloos verlaten vlakten, en dan In eens, boven aan de heuvels van Saint Ger main, hebben ze de bekenden lang-gezochte silhouette van den Eiffeltoren kunnen zien. 't Moet toch wel even een emotie voor hen zijn geweest. Duizenden en nog eens duizenden zijn deelnemers van de Tour tegemoet getrokken, 's Morgens reeds werd de Gare Saint Lazare bestormd, werden de banlieuetreintjes vol gepropt met enthousiasten, die beladen on der pakjes met eten, een plekje gingen zoe ken langs den weg waarlangs ze moesten ko men. Maar erger nog was de opstopping van auto's op den buitenwegen. De groote heirweg naar Saint Germain was dichter bevolkt dan de Champs Elysées. 't Was dan ook soms of men in een militair kamp, tijdens de groote manoeuvres, was beland. Gendarmes en troe pen waren er op uitgezonden om den weg vrij te houden, de wagens langs den kant te xangeeren. En daar hoefde men maar de ge sprekken af te luisteren, om er zich van te overtuigen dat „de Tour" een evenement is geworden, niet alleen voor de sportieve jeugd maar in het Fransche huisgezin. Mannen, zoowel als vrouwen en kinderen kennen precies de prestaties van een Pélissier en van een Leducq; met weet nauwkeurig wat ze hebben gepresteerd en welke kansen ze heb ben om te winnen. Een maand lang, dag voor dag. heeft men de verslagen van de speciale correspondenten gespeld, uit het hoofd ge leerd; geen gebeurtenis op de lange étapes is hun ontgaan. En daar staan ze nu opeen, in dikke drommen op dubbele rijen, geduldig uren wachtende, of ze klauteren in de boomen om een nog verder uitzicht te hebben als zich daar straks een geel stipje, het truitje van Leduc zal vertoonen in een stofwolk. Al les is met het feest. Voor één dag zelfs schijnt de zon. Maar wat is al deze drukte nog. ver geleken bij die in den omtrek van het Pare des Princes, waar ze in een laatste spurt de Tour zullen eindigen, waar hun hetzelfde rose lijntje vain waar ze een maand geleden zijn vertrokken, wacht. Er is wel een belang rijk programma, er zijn wel interessante sprinitwedstrijden, maar de vijf en twintig duizend plaatsen in het Pare des Princes zijn uitsluitend bezet door menschen die alleen voor den firaish van de Tour zijn gekomen. Vijf en twintig duizend, en toch waren de talrijke troepen, het lieele politiecorps en de gardes te paard niet te veel om de duizenden die moesten worden teruggehouden in be dwang en de toegangswegen ook daar vrij te houden. Groote' loud-speakers, tusschen twee sprints in, houden het publiek op de hoogte van hetgeen er daar ginds op den weg ge beurt. Zoo kan men hen in gedachten volgen steeds meer Parijs naderend en waar men de afstanden ook op geeft welke hen nog scheiden van het eindpunt, is het niet moei lijk om uit te rekenen hoe laat ze ongeveer hier zullen zijn. Als in bijna alle étapes van deze merkwaardige Tour, zijn 't weer de JTranschen die aan de spits zitten. Maar bij hen is de geduchte Italiaan Guerra. Waar blijven de Belgen, die sedert de laatste Fransche overwinning, in 1924, altijd voor aan zijn geweest? Dit jaar waren ze blijkbaar niet gelukkig. Pélissier leidt. Het bericht gaat van mond tot mond. Hij is indrukwekkend, Charles Pé lissier. Want 't is dan wel mogelijk dat Leducq de Tour wint, dat Pélissier, in totaal een uur bij hem ten achter is, maar niemand toch heeft zoo dikwijls een étape gewonnen als hij. Als het geluk nu nog wil dat hij deze laatste étape wint, dan zijn ook de veertig duizend francs voor hem, uitgeloofd door een Amerikaan die dit bedrag beschikbaar heeft gesteld voor dengeen die de meeste étapes won. En dat spijkert dan een beetje bij, want op stuk van zaken blijft het toch een harde broodwinning. Gisteravond, aan het einde van de zeventiende étape, hadden ze dit ver diend: 1. Leducq 33.240 francs, 2. Guerra 27.107 francs, 3. Demuysere 15.260 francs. 4. A. Magne 16.425 francs, 5. Benoit Faure 19.600 francs, 6. Bidot 3.400 francs, 7. P. Magne 13.200 francs, 8. Bonduel 14.400 francs, 9. Pélissier 37.900 francs, 10. Péglion 6.150 francs, 11. Schoen 6.200 francs. En we zouden van dat unieke schouwspel genieten, andermaal Pélissier te zien over winnen. t Was doodstil geworden in dat enorme sportpark. Men wist dat zc nu vlak bij moesten zijn. En daar vertoonde zich in eens op het ce ment een klein gebogen figuurtje, vlak ge volgd door enkele andere mannen, gebogen over hun stuur. Men herkent Leducq, maar Pélissier leidt. Hij spurt, is slechts enkele seconden voor de anderen.... de eindstreep: en daar barst ineens, als een orkaan, een geloei los, een geschreeuw, alsof de wereld verging: PélissierPélissierHij wordt letterlijk van zijn rijwiel gerukt en omhoog getild, en er worden bloemen aan gedragen en een dame omhelst den reus, die zijn zwart gezicht afveegt met den rug van zijn hand. Maar niet minder groot is het enthousiasme voor den winnaar van de Tour, Leducq, en de andere Franschen, die geza menlijk zoo'n schitterende equipe hebben ge vormd en die voor een jaar het truitje, het trophee, hebben weten te behouden. Het volgend jaar.... Maar de woorden van Leducq gaan verlo ren in volksliederen en aanhoudend gejuich. De Tour de France 1930 staat opgeteekend. HENRY A. T. LESTURGEON. VERKEERSONGEVALLEN. Te Velsen. Hedenmorgen reed de heer H. O. te Vel sen in zijn pas gekochten auto over den Rijksweg. Nabij villa „Rozensteyn" slipte de auto en kwam, na een boompje omver te hebben gereden, in de langs den weg loo- pende droge sloot terecht. De heer O. en zijn passagier konden zich. daar de auto opzij lag, door het bovenliggend portier slechts met moeite uit den auto bevrijden. Zij waren echter ongedeerd gebleven. De auto werd ernstig beschadigd en moest door een kraanwagen uit de sloot worden ge- heschen. Maandagmorgen moest de motorrijder H .v d. B., wonende te IJmuiden, die op den Stationsweg achter een auto aanreed, plot seling stoppen, doordat de auto inhield om een van de andere richting komende auto te passeeren. Bij het remmen trapte de heer v. B., die met een duorijder reed, de rem stuk, zoodat zijn motor doorreed. Daar ter linkerzijde geen ruimte was, was hij genood zaakt rechts over het voetpad de voor hem rijdende auto voorbij te schieten. Op het voetpad reeds echter een juffrouw met een kinderwagen, zoodat de motorrij der óf tegen de juffrouw óf tegen het ijze ren hek moest botsen. Hij koos het laatste, waardoor hij het hek ernstig beschadigde en zijn motor eveneens. Hij zelf kreeg een wonde aan het linker been, terwijl de duorijder ongedeerd bleef. Te Hillegom. De heer V. is met een luxe auto bij het nemen van de bocht Loosterweg n naar de Wilhelminalaan tegen een boom gereden. De wagen was beschadigd; de bestuurder bekwam geen letsel, terwijl een meerijdende persoon een wond opliep, waardoor hij nog al bloed verloor. SLACHTOFFERS VAN DE ZEE. Te Scheveningen is een 31-jarige man, die de zwemkunst niet volkomen machtig was, in zee verdronken, te Domburg geschiedde het zelfde met iemand, die aan het baden was. EEN BANKBILJET VAN VIJF GULDEN? MIJ. VAN NIJVERHEID WENDT ZICH TOT DEN MINISTER VAN FINANCIëN In aansluiting op de besprekingen op de laatste algemeene vergadering van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel omtrent invoering van een bank biljet van 5 heeft het hoofdbest-uur der maatschappij zich thans gewend tot den minister van Financiën met het verzoek te willen bevorderen, dat art. 17 sub. 2 der Bankwet gewijzigd worde in dien zin, dat de Nederlandsche Bank ook biljetten van klei ner coupure dan 10 zal kunnen uitgeven. In het adres wordt er de aandacht op ge vestigd, dat een bankbiljet van vijf gulden in een behoefte zou kunnen voorzien, voor al bij betalingen tot 20, welke veel bij be taling van loon aan jeugdige en losse werk krachten voorkomen; waarvan de weekloo- nen veelal tusschen 15 en 20 vallen. Ge wezen wordt op het buitenland, waar bijna overal papier van deze waaide in circulatie is. Het hoofdbestuur is van meening, dat een goede regeling van het geldwezen mee brengt, dat ook deze biljetten door de Ne derlandsche Bank zouden moeten worden uitgegeven Het gebruik van de zware zil veren rijksdaalders en van guldens zou dan kunnen worden beperkt. inlichtingen verzocht. De Commissaris van Politie van Bloemen- daal verzoekt dengenen die inlichtingen kunnen geven betreffende de op 24 Juli j.L te Overveen uit een stal ontvreemde voor werpen: een donkerblauwe vierkante plaid met rechte hoeken, van binnen grijs geruit met rood en groen, aan de binnenzijde een metalen ring op leder en een gesp; een vier kante donkerblauwe paardendeken met licht band afgezet; een beige plaid (leverkleurig) groot, vierkant, in het midden een nikkelen ring met nikkelen plaat, van binnen met lichtgroene ruiten; een regenjas (nieuw) beige, demimodel, één rij knoopen, in de binnenzak een etiket met den firmanaam Gerard van der Steur, zioh te willen aan melden aan zijn bureau te Overveen. veilingen. Afloop der veilingen gehouden Maandag avond in het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht. Nos. 12 Twee aaneengebouwde villa's met tuinen te Bentveld gem. Bloemendaal aan de Merellaan no. 5 en 3, namelijk als volgt: No. 1. De villa get. no. 5 met erve en groo- ten tuin en garage f 29.400. A. Hertsber ger qq. No. 2. De villa get. no. 3 met erve en groo- ten tuin f 24.500. J. A. Wildeboer. No. 3. Een villa met garage, erf en tuin aan den Bentveldweg 8 A te Bloemendaal. f 9800. E. E. Stoel. Nos. 47. Vier huizen en erven aan de Tugelastraat te Haarlem-Noord. Perceelen Nos. 4—7 gecombineerd, f 12.710, A. Hersehoe. BRAND IN EEN STOKERS- LOGIES AAN BOORD. Vijf stokers lagen nog te kooi. DRIE ERNSTIG GEWOND. Maandagavond tegen 10 uur ontdekte een aan boord komend matroos van het 's mor gens in de Vulkaanhaven te Vlaardingen binnengekomen Noorsche Stoomschip „Seir- stad" dat de wand tusschen het logies van de matrozen en stokers warm was. Bij on derzoek bleek dat het stokerslogies brandde. Daar de deur gesloten was, moest men zich door het met een bijl openhakken van het schot toegang verschaffen. Toen bleek, dat het logies in lichtelaaie stond. Er bevonden zich vijf stokers in hun kooien. Met veel moeite konden deze naar buiten worden ge bracht en toen bleek, dat twee der opvarenden zwaar, een ernstig en twee licht waren ge wond. De eerste drie werden in zorgwekkem den toestand naar het ziekenhuis te Vlaar dingen overgebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een der stokers welke er het ernstigste aan toe is, met een brandende sigaret naar kooi is gegaan. De beide sleepbooten de „Nieuwe" en de „Oude'' Maas van het havenbedrijf „Vlaar* dingen-Oost" hebben den brand in het ge heel aan de achterzijde van het 140 M. lange en 12.000 ton metende schip, liggende logies gebluscht. Het logies brandde geheel uit. STAKING TE MAASSLUIS GEëINDIGD. In de onder leiding van den rijksbemidds- laar den heer H. A. van IJsselsteyn gehouden bespreking van de partijen, betrokken bij de staking in de machinale kuiperij van den heer C. van Toor te Maassluis werd volkomen overeenstemming bereikt. Het werk zal Woens; dag worden hervat. KONINGIN EN PRINSES OP DEN TERUG WEG Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana zijn Maandag om 22.16 uit Oslo te Kopenha gen aangekomen. Aan het station werden zij door den gezant W. L. F. C. ridder van Rap- pard, ontvangen. De Koningin en de Prinses verblijven in het Hotel Angleterre en zullen heden doorreizen naar Nederland. 10.000 VOOR IÏET TROELSTRA-OORD Het hoofdbestuur en de Bondsraad van den Alg. Nod. Metaalbewerkersbond hebben, naar Het Volk meldt, besloten, ten behoeve van de uitbreiding van het Troelstra-Oord een bedrag van 10.000 beschikbaar te stel len, EEN ZILVERVOSSENFOKKERIJ IN DE GEMEENTE BLOEMENDAAL. EEN OPKOMENDE INDUSTRIE. De import van zilvervossen in Europa uit Canada wordt steeds grooter, zelfs de Sovjet- Republiek heeft een poging gewaagd, deze nieuwe industrie in Rusland populair te maken. Ook in Nederland neemt het fokken van zilvervossen/ toeZoo vindt men reeds enkele van deze fokkerijen op de Veluwe, in Brabant en een in Loosduinen. Het klimaat haakt Holland bij uitstek ge schikt voor deze industrie: de hier veelvuldig voorkomende Zuidwestelijke winden oefenen door hun overvloedig zoutgehalte een gunsti- gen invloed op de pels der zilvervos. Het fokken der vossen voor de pelzen geschiedt hier op vakkundige wijze, en steeds grooter wordt dan ook de vraag naar Hollandsche pelzen op de buitenlandsche markten. Juist nog in de gemeente Bloemendaal, op den Tiltenberg wordt nu een zilverfossen- fokkerij ingericht, die waarschijnlijk begin. October gereel zal komen. Een fraai, modern huisje voor den oppasser met zijn gezin is reeds nabij de toekomstige fokkerij gebouwd. Men is thans bezig met het plaatsen van de kennels, die daar binnen een hooge omrastering twaalf in getal zullen geplaatst worden. De kennels, van 56 M2. oppervlakte, worden Ingericht voor één stel vossen per kennel en zijn voorzien van een gedeeltelijke afdekking ter beschutting van de zon, die bij warm zomerweer schadelijk op de pels van den zilvervos kan inwerken. Ten slotte is de ligging van de fokkerij zeer gunstig ten zuiden van den Tiltenberg, zoo dat de scherpe Noordenwind niet kan door dringen. Wel ligt de fokkerij geheel vrij voor de welkome zuidwestelijke winden. De eigenaar stelt zich voor, met den aan koop van twintig zilvervossen van het zuiver ste ras, zijn fokkerij begin October te be ginnen. HEEMSTEDE julianaplein en -laan. B. en W. van Heemstede stellen den Raad voor, aan het plein, gelegen ten n. van de 3e Openbare Lagere School aan de Heem- steedsche Dreef den naam te geven van Julianaplein en aan den weg, loopende, van den Binnenweg naar genoemd plein, den naam van Julianalaan. en uitvoering motor» en rijwiel» reglement. B. en W. stellen den Raad voor hen te machtigen, in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer een of meer binnen de bebouwde kommen der gemeente gelegen wegen, op den voet van art. 8 van het Motor- en Rijwielreglement voor het berijden in één of beide richtingen geheel of gedeeltelijk gesloten te verklaren en deze verklaringen te wijzigen of op te heffen, als mede te beslissen op eventueele verzoeken tot het doen, wijzigen of opheffen van zoo danige verklaringen. verhooging subsidie „witte kruis". B. en W. stellen den Raad voor te be» sluiten, aan de afd. Heemstede van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het witte Kruis" ten behoeve van de Huisverzorging voor het jaar 1930 een aanvullend suibsidle te verleenen van f 1000, onder bepaling dat de Huisverzorging' de hulpverleening in ge zinnen met t.b.c.-patienten gedurende dat jaar op zich neemt, gemeenteraad. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Heemstede gehouden op Donderdag 31 Juli a.s. des avonds acht uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der verga dering van 10 Juli 1930. 2. Ingekomen stukken. 3. Vergoeding artikel 100 L. O. Wet 1920 over 1928. 4. Voorschot kosten instandhouding R. K. U.L.O.-school voor 1930. 5. Belooning schoonmaakster O. L. School Voorweg. 6. Tijdelijke voorziening in schoolruimte voor de St.-AugustinusschooL 7. Tijdelijke voorziening in schoolruimte voor de Jacobaschool. 8. Namen van straten en pleinen. 9. Uitvoering Motor- en Rijwielreglement 10. Wijziging maximum-aantal vergunnin gen voor den verkoop van sterken drank in het klein. 11. Verhooging subsidie aan de afd. Heem stede van de N.H. Vereeniging „Het Witte Kruis". 12. Vaststelling kohieren Plaatselijke In komstenbelasting. 13. Ontheffingen Plaatselijke Inkomsten belasting. OVERVEEN DE R.-K. KERK. Over de bedoeling van het steigerwerk voor den toren van de R.-K. kerk alhier, is men nogal aan 't fantaseeren geslagen. Glas-in- lood-raam en gebrandschilderd-glasraam wor den nog al eens genoemd. Bij informatie te bevoegder plaats werd ons het volgende medegedeeld. Het oude raam met zijn in lood gevatte ruitjes moest noodig een grondige, kostbare herstelling ondergaan. Het nuttig effect van dit raam was echter nïet groot. Alleen het koor profiteerde van het gedempte licht, dat door dit raam viel. Zonder veel, bezwaar kon dit raam worden prijs gegeven. Daarom ïs besloten, dit raam te doen ver dwijnen en de geheele ontstane opening dicht te metselen. Zij, die dus gehoopt hadden op een kleurig glas-in-lood- of gebrandschilderd raam, moeten we dus teleurstellen. Nu is 't echter te hopen, dat de schoonheid van 't kerk front hieronder niet te zeer te lijden zal hebben. BLOEMENDAAL CORNELIE VAN ZANTEN 75 JAAR. Cornélie van Zanten wordt naar het Hbld. meldt 2 Augustus vijf-en-zeventig jaar oud. Leerlingen en vrienden van de zoo algemeen bekende zangpaedagoge zullen haar dien dag kunnen gaan gelukwenschen te Bloemendaal, Midden-Duin-en-Daalscheweg 27, villa „De Vijverhof". De jubilaresse ontvangt er van 3 tot 6 uur. SURSUM-CONCERT. Het Chr. Fanfarecorps „Sursum" directeur de heer J. A. Meng, geeft op Vrijdagavond I 1 Augustus een concert in het Bloemendaal- I sche Bosch. j[ Bevallen: C. C. J. CasseëFaase, z.; P. j, Veerenvan Drooge, d. Ondertrouw: F. Slauerhoff en B. a. Broersma; W. Vellekoop en A. J. Ph. de Waart. Getrouwd: Th. E. van Schouwenburg en c. Ch. te Winkel; A. Laduc en J. Vergers; W. de Longe en M. Zieren. Overleden: M. Smits, 69 j., wonende te Amsterdam. DE DOODENBRUID. DE LAATSTE HEER TER ZAANEN. Onlangs gaven we verslag van de opening van het filiaal der Stads-Bibliotheek 'in het Huis ter Zaanen. Ieder heeft er natuurlijk opgemerkt het rood en wit op de hekken en het kruis op het wapenschild. In de volgende legende willen we mededeelen, hoe de laatste heer ter Zaanen om het leven kwam bij het Beleg van Hagestein aan de Lek (pl.m. 1 1/2 uur van Vianen). Sint Jan is voorbij, 't Is volop zomer. Fel brandt de zon. Het krachtig ontwikkelde groen smacht naar water. Bladstil is het in de natuur. Zelfs het popelblad ritselt niet, geen golfje vertoont zich op het water, want met het rijzen der 2on is het morgenkoeltje, dat hier en daar het watervlak deed rimpe len, gaan liggen. Ook de vogels ondervinden den invloed der brandende warmte. Traag en loom laten ze de vlerkjes hangen. De Kleverlaan golft in zwak gebogen lij nen door het lage moerassige land. Daar ver toont zich een stofwolk op de laan, die Haarlem met Brederode verbindt. De stof wolk zet zich voort in de richting van het Huis ter Kleef, waar Margarete woont. De ridder te paard die zich daar voortspoedt is een jonge held uit het geslacht der Ter Zaa- nens. Zie maar zijn annschild. Het draagt een vuurrood kruis op een zilveren veld. Een pluim van witte en roode veeren siert zijn verzilverden helm. Slechts nu en dan bij het opwippen van zijn wapenrok ziet ge iets van het harnas. Vrouwe Margarete heeft zeker de komst van den jongen ter Zaanen vermoed. Ze staat voor het geopende raam der hooge zaal. Zij zag den ruiter op den heirweg reeds aanko men, had hem spoedig herkend en..„ wist wat hem dreef. Hij jaagt het fiere ros voort; bij de breeds brug, die over de slotgracht voert vertraagt hij zijn vaart, en Margarete verlaat haajj plaats niet, Wat Ter Zaanen dreef begrijpt ieder, maaa* waarom juist nu? Willem van Beieren, de vader van de roman* tische Vrouwe Jacoba, was in oorlog geraaid} met den Heer Van Arkel. De Arkel's zooveel eeuwen naast de Hollandsche graven staami de, zouden hun macht moeten verliezen. Wederom had Arkel den vrede met den wet-* tagen landsheer. Graaf van Holland verbro» ken. Daarom verzamelde Hertog Willem van; Beieren, Graaf van Holland: zijn troepen, legde liet beleg voor Gaspereri, nam na eed langdurig beleg het Slot Hagestein. en braki daarmee de macht der Arkels, Aan dit beleg van Hagestein fnog te ctearj een fort van dien naam schakel van do Hollandsche Waterlinie) nam de jonge heeaj Ter Zaanen deel. Maar aleer hij er waars» schijnlijk den heldendood zou sterven, iwfldëj hij weten of Margarete zijn liefde beant* woordde en voor hij ten strijde trok, zou tuf haar dit vragen. Het hooghartige antwoord; dat hem op dien he et-en zomermiddag gegeven! werd, was: „Vraag mij om liefde wanneerj gij ginds op het veld ligt bij de doodeng en wrevelig sloot de trotsche jonkvrouw!' heij raam. Zonder één woord meer te zeggert, wendde} hij den teugel en keerde in snellen draf naar de Lekoevers terug. Met blijde hoop in heg hart was hij gekomen, vol weemoed ging hij. i Bij Hagestein vond hij spoedig den doai,. Donker was dé nacht tna zijn sterven, öëi hemel was zwart; geen ster was er te zien, Stil was het niet in de lucht. Door dien somberen onheilspeHenden JhnS-i nacht reed een ruiter in snellen draf langs de Kleverlaan. Zijn bewegingen gingen niet vergezeld vari wapenklanken, ook hoorde men geen hoef* slag. Hij gleed als een riachtwolk, tri glimphcWj gehuld, over den weg. Het vuurroode kruis schemerde slechts op het zilveren kruis. De, wapenrok, die over het harnas was gesloten! toonde bloedvlekken. Zijn helm was niet meer; gesierd met witte en roode veerenpluimen,- slechts schamele resten stonden op den helm* top. Margarete, zich van niets (bewust, sliepi rustig in het hooge ledikant. Een flikkerend lampje met beukenolie wierp slechts een zwak schijnsel. Op de wanden van het 'slaapvertrek. De Ridder steeg af, klauterde langs ramen en uitstekende steenen tot de tinen en toen hij bij Margarete's kamer was gekomen, fluisterde hij„Nu lfg ik ginder bij de dooden, nu kom ik om uw liefde". Maar al waren het slechts murmelende klanken geweest, de trotsche jonkvrouw had ze gehoord, zij ontwaakte, zag de verschijning en herkende de schim van den jongen ter Zaanen. Een rauwe gil klonk door het stille vertrek. Een tweede slagschaduw viel op het raam en het lampje doofde uit. Verdwenen was de schim. Den volgenden morgen vond men het lijk van Margarete vóór het ledikant. Denzelfden dag nog begroef men het lijk van den laatsten heer Ter Zaanen op zijn eigen grondgebied en met hem ging ook het vuurrood kruis op zilveren veld ten grave. Eenige dagen later dekte een koude zerk hefy graf der trotsche Margarete. Aanteekeningen? In de middeleeuwen was het' gewoonte, dat met het ten grave dalen van den laatsten wettigen telg het wapenschild werd meege nomen. Niemand mocht zich meer met dat wapen tooien. Tot ver voorbij de middeleeuwen strekte zich tusschen de zeeduinen op welker rand Bloemendaal en Overveen liggen en de bin- nenduinen, waarop Haarlem, een moerassige streek uit, die In die dagen meermalen wordt aangeduid als „de wildernis". Hier en daar stak een zandbult uit, waarop wat berken en eikenstammen groeiden. Van den heirweg naar het Noorden tot de duirien bij Bloemendaal liep een zandweg door het moeras. Waarschijnlijk heeft de heer van Brederode, die het Huis ter Kleef in zijn bezit kreeg, dien zandweg doen verbreeden en vereffenen tot de Kleverlaan,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 8