BRIEF UIT BERLIJN. J. Lottgering BUITENLAND EEN INCIDENT GESLOTEN. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1930 BLAD De beschuldigingen van het Engelsche Lagerhuislid Sandham ontzenuwd? Een berisping toegediend. Dr. Scholz9 plannen mislukt. Geen gemeenschappelijk verkiezings manifest. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De arbeidsafgevaardigde Sandham, van het Engelsche Lagerhuis beschuldigde on langs eenige leden, die hij niet met name verkoos te noemen, dronken in het Lager* huis te hebben gezeten, en dat zij gelden had den aangenomen van belanghebbenden, toen de woekerwet behandeld moest worden. Sandham heeft nadat hij zijn eerste be schuldiging geuit -had, weliswaar een meer gedetailleerde uiteenzetting gegeven, doch hij bleef weigeren namen te noemen. De com missie van privileges heeft intusschen een regelementair onderzoek ingesteld en in haar rapport verklaard, dat Sandham zich schuldig heeft gemaakt aan schending van het privilege en aan grove laster ten opzichte van het huis, en dat hij van het huis een scherpe berisping verdient. Het huis heeft zich bij het rapport aange sloten door middel van ja-geroep. Enkele extremistische labourleden nepen „neen" en Maxton, de leider van de extremistische groep zette uiteen waarom Sandham geen beris ping verdiende. Tenslotte werd met 304 tegen 13 besloten dat de berisping verdiend was. Deze werd door den speaker voorgelezen en door Sandham, staande, onder doodsche stilte, aangehoord. Deze zaak is echter nog niet geheel van de baan. Eén der labourleden verklaarde dat hij bewijzen had voor de bewering van Sandham en tenslotte heeft Sandham zoo als de correspondent van de Telegraaf op merkt slechts de Daily Mail geciteerd, die indertijd openlijk enkele lagerhuis-leden van corruptie beschuldigde. Deze Lagerhuis leden hadden volgens genoemd blad hun positie misbruikt, door op papier met parle* mentshocfd een zeker soort brieven te schrij ven waarvoor zij van belanghebbenden geld ontvingen. De belanghebbenden zouden geld schieters geweest zijn, voor wie de woeker* wet groot nadeel op zou leveren. Voor-loopig heeft men echter slechts vage beschuldigingen geuit. Noch de Daily Mail, noch Sandham of één zijner collega's hebben ooit namen genoemd. Wellicht dat de tijd nog zal leeren, wat waarheid en wat laster is. L. A. De Duitsche Volkspartij nog steeds niet aangesloten. Gisteren vond de conferentie plaats tus- schen de vertegenwoordigers van de Duitsche volkspartij, de nieuwopgerichte Duitsche staatspartij en de Economische partij, ter voortzetting der afgebroken besprekingen over de uitvaardiging van een gemeenschap pelijk verkiezingsmanifest. De afgevaardigde Koch van de Duitsche staatspartij verklaarde met de uitvaardiging van zulk een manifest accoord te gaan, op voorwaarde, dat ook het Centrum en de Beiersche volkspartij zich er bij zouden aan sluiten. Het redactie-comité der middenpartijen, dat den tekst voor zulk een gemeenschappe lijk verkiezingsmanifest zou opstellen, kwam des middags om vijf uur bijeen. De com missie is echter in haar taak niet geslaagd, zoodat het plan van den leider der Duitsche volkspartij, dr. Scholz, in zijn huidigen vorm reeds uit dien hoofde als mislukt moet wor den beschouwd. Voorts hield het bestuur der Duitsche Volkspartij een zitting, waarop met alge- meene stemmen de volgende motie werd aan genomen: „Slechts een werkelijk grootscheepsere aaneensluiting der partijen is in overeen stemming met den noodtoestand van het rijk en den wil van het volk. De oprichting der Duitsche staatspartijen vormt een betreurens waardige vervalsching van de aaneenslui- tingsidée der staatsbehoudende midden partijen. Voor de Duitsche volkspartij blijft het doel der aaneensluiting bestaan. De Duitsche volkspartij wil ook niet halt houden bij de voorloopige oplossing, die door de noodverordeningen der rijks regeering ten behoeve van de saneering der financiën van het rijk is verkregen. Integendeel verlangt zij de reeds sedert langen tijd door de Rijksdag fractie der Duitsche volkspartij geëischte hervormingen ter consolideering van het rijk en het scheppen van een in financieel opzicht geordende volkshuishouding." De burgemeester van Kaboel terechtgesteld. PESJAWAR, 31 Juli (N.T.A.) Naar uit Afghanistan gemeld wordt, is de "burge- meester van Kaboel terechtgesteld, daar aan 2jijn trouw werd getwijfeld. De leiders der opstandelingen zijn naar het Noorden gevlucht, om steun voor een nieuwen aanval te zoeken. De rebellen meenen de troe* pen van Nadir Sjah ten slotte wel te kunnen verslaan, daar deze soldaten ten gevolge van het geldgebrek al geruimen tijd geen soldij hebben ontvangen en dus, indien hun geld geboden wordt, naar de rebellen zullen over- loopen. De Communistische terreur in Honan. PEKING, 31 Juli. United Press meldt aan de Tel., dat de communisten achttien steden en dorpen nabij Lojang in West-Honan heb ben bezet en honderden Chineezen hebben gedood en duizenden gewond. De rijke inwo ners werden ontvoerd, om losgeld te verkrij gen. Men neemt aan, dat de buitenlanders zich in veiligheid hebben kunnen brengen. Te Sjanghai vreest men, dat de mogelijk heid thans bestaat, dat Hankau in handen van de communisten valt, die een levendige activiteit aan den dag leggen langs de spoor lijn Peking-Hankau. Nadat drie regimenten der regeeringtroepen zich hadden overgege ven. bezetten de communisten den spoorweg op 60 K.M. ten Noorden van Hankau, waarna zij de plaats Siaukan, 35 K.M. ten Noorden van Hankau, veroverden. Uit Sjanghai wordt aan het Reuter-Bureau gemeld, dat gisteren vijf Amerikaansche ma trozen zijn gewond tijdens een aanval van communisten op de Amerikaansche kanon neerboot Palos, die nabij Tsjangsa voor anker ligt ter bescherming van de buitenlanders. Vijftig communisten werden gedood en velen gewond. Een bericht uit Tsjingtau meldt, dat Japansche troepen aan land zijn gezet, om bij eventueele ordeverstoringen te kunnen op treden. De opperbevelhebber van het Japan sche Jangtse-eskader heeft uit Tokio op dracht gekregen, alle maatregelen te treffen, die hij noodzakelijk acht voor de bescher ming van leven en eigendommen van Japan sche onderdanen. De vijf Amerikaansche missionarissen, die eenigen tijd geleden ontvoerd werden door Chineesche bandieten en te Poetsjau in de provincie Ahnwei werden vastgehouden, zijn toen de stad op 22 Juli jJ. door de troepen der Nan king-regeering werd bezet, ongedeerd aangetroffen. De stad was op 21 Juli door de bandieten verlaten, die de missionarissen uit stekend hadden behandeld. Over propagandaen suikergoed. Het is gebleken dat sinds eenigen tijd over geheel Engeland suikergoed, bonbons en andere versnaperingen, die in Rusland zijn vervaardigd worden verkocht tegen prijzen, welke, logisch berekend, verre beneden den kost-, pak- en transportprijs moeten zijn. Voornamelijk zijn de banketbakkerijen in de volkswijken met deze producten overstroomd, en in tal van uitstalramen staan bonbons ge prijsd met de aanduiding: „Russische bon bons a 2 1/2 d. per half ons. Gewone prijs 4 d.'\ aldus het Hbld. De bonbons, die goed zijn verpakt., dragen verschillende namen en fa brieksmerken, oa. (in het Duitsch) „Staats- konditorei des Pistschetert, Odessa", naast een opschrift in Russische letters. De Britsche Bond van Banketbakkers ls reeds bezig een onderzoek in te stellen naar dezen nieuwen vorm van Russische concur rentie, waar de Engelsche fabrikanten uiter- a^rd niet tegenop kunnen. Hij gaat zelfs zoo ver in dezen invoer van Russisch suikergoed een vorm van propaganda te zien, ten doel hebbend de arbeidersklasse in Engeland te toonen dat Rusland in staat is suikergoed uit te voeren, zoodt er dus van een schaarschte aan suiker, waarvan herhaaldelijk wordt ge- sprokeix, in de Sovjet-republieken geen sprake kan zijn. Over een bondgenootschap tusschen Mexico en de V.S. NEW YORK, 31 Juli. (Reuterl. Uit Mexico wordt gemeld, dat naar aanleiding van de reis, welke generaal Juan Almazan, minister van verkeer en openbare werken, in de Ver. Staten heeft gemaakt, deze den president der republiek, Rubio, heeft geadviseerd officieele maatregelen te nemen om een nauwer con tact tusschen de Ver. Staten en Mexico te be gunstigen. Hij is van oordeel dat in een conflict, waar bij de Ver. Staten zijn betrokken, Mexico zich aan de zijde der Ver. Staten dient te plaat sen, daar dit het eenige middel is om een event, gevaar voor Mexico te verminderen en ten slotte voordeelen te verkrijgen. OPZIENBARENDE ARRESTATIE VAN DUITSCH INDUSTRIEEL. LAHR. 31 Juli (W.B.) De oprichter en president*directeur van de bekende IJzer- constructie-fabrieken Honnef Werke, A. G. te Lahr-Dinglingen, Hermann Honnef, alsmede diens zoon Heinz Honnef, die eveneens in het bedrijf werkzaam was, zijn onder verden king van oneerlijke handelingen en het plegen van verduisteringen gearresteerd. Een firma te Stuttgart had aan de Hon* nef Werke ijzer geleverd voor een bedrag van 200.000 Mk„ dat niet betaald was, ter wijl bij een onderzoek voor een waarde van 30-000 Mk. van de levering verdwenen was. Eerst trachtten de firmanten de schuld hiervan op het personeel te schuiven, doch in den loop van het onderzoek werd de ver denking tegen Honnef zoo sterk, dat hij in verband met het gevaar voor ontvluchting werd gearresteerd en in het Huis van Be waring te Lahr werd opgesloten. DE ZAAK „SODALITAS MEDICORUM". DE JUSTITIE HEEFT HAAR IN ONDERZOEK. In verband met de geruchtmakende zaak der Sodalitas Medicorum is van verschil lende zijden gevraagd waarom de justitie in deze aangelegenheid geen onderzoek heeft ingesteld. Naar aanleiding hiervan verneemt het Corr. Bur., dat deze zaak de volle aan dacht der justitie heeft en reeds sinds eeni- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU. p«r regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f98.- gen tijd bij haar in onderzoek ls. Mr. J. P. G. van Velaen, advocaat en pro cureur te 's-Gravenhage, heeft dezer dagen tegen dr. Is. Leenes bij de Haagsche justitie een klacht ingediend in verband met deze zaak, op grond van art. 335, althans 326 Wet boek van Strafrecht. Thans stelt de justitie een minutieus on derzoek in naar alles wat voorgevallen is bij de bekende hypothecaire leening van 850.000. Hoofdinspecteur Simon, die, zooals gemeld, sinds eenigen tijd te Boedapest vertoeft, stelt ter plaatse een onderzoek in en wordt dezer dagen weer in Den Haag terug verwacht. Hij heeft ook een onderzoek ingesteld te Elisabeth's Salzbaa, het eigenlijke object der hypothecaire leening. Naar aanleiding van de door den heer Si mon verzamelde gegeven zal de justitie be slissen of er aanleiding is tot ingrijpen over te gaan. VEREENIGING „KONINGINNEDAG". DE FEESTEN OP 1 SEPTEMBER. EEN SPROOKJESOPTOCHT. Zooals bekend wordt dit jaar, omdat de verjaardag der Koningin op een Zondag valt, Koninginnedag op 1 September gevierd. Met het oog op den vijftigsten verjaardag van de Koningin, heeft het Centrumcomité Vereeniging Koninginixedag gemeend een bijzonder programma te moeten samenstel len. Besloten is om eens iets nieuws te geven, nl. een sprookjesoptocht te houden. Daartoe werd medewerking verzocht van den bekenden kunstschilder Herman Moer kerk. Zoo waren Donderdagavond alle Jeugd- vereenigingen ter vergadering opgeroepen in de Tuinzaal van café Brinkmaan, Groote Markt, alhier, ter bespreking der plannen. Bij ontstentenis van den voorzitter Mr. Dr. F. A. Bijvoet, werd de vergadering gepresi deerd door den heer C. ten Boom, die de vele opgekomen vereenigingen hartelijk welkom toeriep en een overzicht gaf van het pro gramma Koninginnedag 1930. Hierop verkreeg de heer Herman Moer kerk het woord om den Allegorischen Sprookjesoptocht uiteen te zetten. De geheele optocht was groepsgewijze ge- teekend en kon dus op aanschouwelijke wijze uiteengezet worden. Onder deze bespreking werden de platen in circulatie onder de aanwezigen gebracht en algemeen was men vol bewondering voor de schitterende wijze waarop Herman Moer kerk de overbekende sprookjes uitgebeeld heeft. Hierop verkreeg de secretaris het woord en zette uiteen op welke wijze het Centrum Co mité zich voorstelde dezen prachtLgen, doch zeer kostbaren optocht tot stand te bren gen. De jeugdvereenigingen die hier iets voor voelen en hun medewerking verleenen, ont vangen van het Centrum-Comité de benoo- digde materialen, als flanel, passementerleën enz. voor de costuusis in de groep die door de vereenigingen zelf zijn uitgekozen. On der deskundige leiding moeten de vereeni gingen de costuums zelf vervaardigen, welke costuums na afloop van de feesten in eigen dom overgaan aan de organisaties die mede hielpen. den Sprookjesoptocht te doen sla gen. De costuums van de hoofdpersonen, evenals de zegewagens, carossen, paarden, ezels, schapen, honden en verdere bijzondere benoodigdheden worden verstrekt door het Centrum-Comité. De belangstelling voor het plan was bijzon der groot en bij voorbaat kan gezegd worden, dat de Allegorische Sprookjesoptocht tot stand zal komen, De Allegorische Sprookjes optocht zal wor den voorafgegaan door een Jeugdoptocht, waarvoor uitgenoodigd zijn alle jeugdorga nisaties en alle sportvereenigingen. De vereenigingen zijn uitgenoodigd om zooveel mogelijk voltallig met de leden, zoo mogelijk in uniform en met vaandel of ba nier uit te komen. De optocht zal worden gehouden binnen de grenzen van het centrum, zoodat met het oog op de vele jeugdige deelneemsters en deelne mers, vermoeienis uitgesloten zal zijn. De vereenigingen die door omstandighe den Donderdag niet aanwezig konden zijn, worden vriendelijk verzocht zich voor deel neming aan de jeugddemorxstratie of Sprook jes optocht op te geven aan het secretariaat van het Centrum Comité, Voorhelmstraat 32 rood. Op Maandagmorgen 4 Augustus te half elf zal de heer Herman Moerkerk in de boven zaal van café Brink.mann, Groote Markt, al hier belangstellenden in den optocht, alle gewenschte inlichtingen verschaffen en deel nemers inschrijven. Het ligt in de bedoeling van het Centrum- Comité in overleg met de medewerkende ver eenigingen, de werkzaamheden aan den op tocht verbonden, begin volgende week in vollen gang te brengen. De Allegorische Sprookjes optocht zal bestaan uit de navol gende groepen. De stoet wordt geopend dcor vier Herauten met bazuinen, gevolgd door een vendelier te paard met het Sprookjes vaandel. hierop volgen de navolgende groe pen: Roodkapje, Sneeuwwitje, Don Quichotte, De Rattenvanger van Hameln, Asschepoester, Klein Duimpje, Tij] Uilenspiegel. De nachte gaal. Blauwbaard.. Baron van Münchhausen, Ali Baba, De Gel aarde Kat. De Markies van Carabas en de Sprookjes-Prins. Aan dezen optocht nemen deel 220 perso nen, terwijl benoodigd zijn 22 paarden, 3 ezels, 2 jachthonden. 2 hazewindhonden, 8 schapen, 3 praalwagens en 1 praalauto. De kosten aan dezen sprookjes-optocht zijn zeer belangrijk, doch het Centrum-Co mité is overtuigd, dat wat gedaan wordt voor en door de jeugd niet mooi genoeg kan zijn en dat deze optocht de sympathie van oud en jong zal oogsten. He Centrum-Comité hoopt, dat vele stad- genooten bereid zullen zijn, te helpen de groote tosten, aan dezen optocht verbonden, te bestrijden. Men kan zich als lid van „Ko ninginnedag" opgeven bij den heer J. A. A. van der Linden, Kleine Houtstraat 8, Heidelberg en zyn geweigerde Bohcme-film. berpoevingen der „Werkstudenten" De (Van onzen correspondent) Berlijn, 28 Juli. Onlangs wilde een Duitsche filmonderne ming een studentenfilm tezamen stellen. Er. dacht daarbij natuurlijk in de eerste plaats aan Heidelberg. Ik was daar eenige weken geleden toevallig een dag geweest en had er in de eerste plaats de studentenkroegen op gezocht. Men heeft nu eenmaal, sinds het oude lied deze oude stad nog opnieuw iets beroemder gemaakt heeft „sein Herz in Hei delberg verloren" en de tooneelen van „Alt Heidelberg" spookten me nog door het hoofd ofschoon het alweer een dikke vijfentwin tig jaren geleden is, dat ik ze in Amster dam op het Leidsche Plein met Emmy Morel en Reule genoten heb. „Alt-Heidelberg, du feine". Enzoovoorts, met alle denkbare va riaties. Eerlijk gezegd is me Heidelberg heel erg tegengevallen. Kan zijn, dat na den oorlog ook hier veel van de poëzie van vroeger verdwenen is. ge lijk ook München er niet meer in slaagde, het zeer bijzondere artistencachet van voor 1914 te heroveren, en zijn Schwabing een typisch-burgerlijke philister-voorstad gewor den is. Nog altijd trekken de Duitsch-Amerika- nen, die voor het eerst met verlof komen, in drommen naar datzelfde Heidelberg, waar van de vorige Amerikaansche ambassadeur in Berlijn Schurman (wiens voorouders goed-Hollandsch Schuurman geheeten heb ben) een soort beschermheer en eereburger geworden is. Ze meenen nu eenmaal, dat zij. uit hun nuchter zakenland komend, en met een „Sehnsucht" naar het romantische Duitschland in het hart. nergens beter dan in Heidelberg terecht kunnen. Mij hebben echter andere Duitsche studentensteden, Freiburg in de eerste plaats, heel wat beter bevallen dan juist de meest beroemde stad der corpsen, der „Couleur studenten" en der „schlazende Verbindungen" (waarbij ik Bonn en andere Rijnlandsche centra buiten be spreking laat. omdat die nu weer een geheel ander karakter hebben). Intusschen, de geschiedenis met die film- opneming heeft me weer een heel anderen en eigenlijk wel zeer sympathieken indruk van de Heidelberger studentenwereld gege ven. De dikke, zelfvoldane filmkoningen en hun geld-bijeen-schrapende regisseurs had den hun aan overwinningen-door-gelddruk gewone blikken op Heidelberg geworpen, om dat naar hun naïeve meening de „roman tiek" van het studentenleven in Duitschland daar nu eenmaal het zuiverst bewaard heet te zijn. Zij verlangden „echte" studenten en geen „comparserie". En vermoedden wel licht, dat de tegenwoordige studenten niet al te dik in de duiten zitten en zelfs de feu dale corpsen de vette filmsalarissen voor hoofd- en bijrollen meer dan goed gebruiken konden (waarin zij inderdaad juist gezien hadden!) Zij wilden dus een film draaien met op den voorgrond heusche Heidelberger studen ten in volle uniform, die men hier te lande „Wichs" noemt, met de kleurige corpssjerpen om, de groote handschoenen aan. den degen in de vuist, de fluweelen baretten of de scheefstaande clownsmutsjes op het hoofd, de beenen gestoken in hooge middeleeuw- sche ridderlaarzen, gelijk men de jonge menschen bij het officieele optreden van de studentenwereld in alle deelen van Duitsch land nog vaak genoeg bewonderen kan. Maar de teleurstellint van de fllmmagna- ten was wel heel groot, toen ze de onder vinding moesten opdoen, dat. de Heidelberg- sche studenten, hoe slecht het ook hun in deze benarde tijden gaat, van het verlok kend aanbod der bioscoopmagnaten niets hebben moesten! Wij danken u, zeiden de studenten, wij leenen ons niet voor zulke vertooningen in een tijd, nu de student een periode van drukkende armoede doormaakt. Wij willen op het groote publiek niet den totaal ver keerden indruk maken, dat wij in deze voor volk en vaderland zoo benarde niets beters te doen hebben dan ons k in den kraag te drinken, met kante .es te flirten en in een traditioneele uniform rond te loopen. Liever niet uw mooi aanbod, en de eer aan ons. Zij hadden zich het manuscript van de film laten voorleggen en waren tot een ver nietigend oordeel gekomen. Waarmee ze te vens een voorbeeld gaven aan tal van andere groepen van de bevolking, .die in de biosco pen ook vaak onwaar voorgesteld worden, en die tot hun excuus alleen maar aanvoeren kunnen, dat men hun goedkeuring nimmer gevraagd heeft. En toch Is Heidelberg niet typisch voor het moderne studentenleven in Duitschland. zoodat we deze geste, hoe mooi ook en hoe idealistisch, slechts vol waardeeren kunnen, indien we aannemen, wat ook wel juist zal zijn, dat de Heidelbergers aan hun collega's in groote steden gedacht hebben, die een ellende doormaken waarvan de overige groepen der bevolking niet al te veel weten. Het is de ellende der zoogenaamde „Werk studenten". De „Werkstudent" en hij vormt in ste den als Berlijn tegenwoordig helaas de meerderheid is de studiosus, die van zijn ouders, die zelf broodarm zijn of door oor log en inflatie geworden zijn, niet bij bena dering maandgeld genoeg krijgt om zijn stu die te betalen, die zijn leerboeken niet eens bekostigen kan en die in de gaarkeukens, waar hij zijn eten haalt, nimmer zooveel penningen kan neerleggen, dat hij het ge voel heeft, nu eens werkelijk genoeg gege ten te hebben. De jonge meisjes en jonge mannen hebben een bestaan, dat erger is dan dat van hon derdduizenden proletariërs, zelfs veel minder gunstig dan dat van de meeste werkloozen, die van den staat nog altijd meer onder steuning genieten dan de studenten aan stu diegeld ontvangen. Daarom zijn ze „Werkstudenten" gewor den. Dat wil zeggen: ze werken en studee- ren tegelijkertijd. Ze zijn arbeiders en prole tariërs. Met wat ze als arbeiders verdienen, worden de colleges betaald. In Berlijn bijvoorbeeld hebben de werk studenten hun eigen bureau van werkver schaffing. Het aantal studenten dat daar dagelijks werk zoekt, is gemiddeld dertig maal zoo groot als het aantal mogelijkheden om hun werk te verschaffen. In Berlijn stu- deeren ongeveer 23000 jonge menschen. De groote meerderheid van hen moet tot de be klagenswaardige af deeling der werkstuden ten gerekend worden. Ec-n der leiders van den „Allgemeinen Deutschen Gewerkschafts Bund" heeft reeds in 1921 het parool uitge geven, dat men voor al deze arme studen ten een plaatsje in fabrieken en werkplaat sen vrijmaken moest. Nu zijn de toestanden in Duitschland zooveel slechter geworden, dat meer dan 30 pCt. van alle studenten minder dan 120 Mark per maand aan stu diegelden ontvangt. Voor Berlijn alleen be- teekent dit, dat ruim 8000 studenten zonder een regelmatige dagelijksche bijbetrekking niets te eten hebben En wat doen ze dan in hun vrije uren? Men zal het nauwelijks willen gelooven! Komt men in Berlijn aan een der vele stations aan, dan is het zeer goed mogelijk dat een student in de rechten of in de me dicijnen u. geüniformeerd als officieel pak jesdrager, de koffers afneemt en ze op uw taxi laadt. Maar even waarschijnlijk is het, dat de chauffeur van uw taxi een werkstu dent is. Het is zeker de moeite waard in Berlijn de taxichauffeurs eens nader in oogenschouw te nemen, vooral als ik u zeg, dat u onder hen niet alleen werkstudenten in massa, maar ook vroegere Duitsche en Russische officieren, leden van den hoogea adel en zelfs jonge mannen uit vroeger re- geerende vorstenhuizen zult aantreffen. Werkstudenten vindt u in alle fabrieken en niet. om „praotlsch te werken", maar wel degelijk, omdat het voor hen de eenige mogelijkheid is hun dagelijkscli brood te veroveren ln tal van werkplaatsen, op alle mogelijke bureaux, en in gemeenschappelijke lokalen, waar ze adressen schrijven, artikels voor tijdschriften vertalen, kopieeren. tee kenen en de hemel weet wat nog meer doen, U vindt ze als gidsen voor vreemdelingen ia autocars bij de sightseeing, als toellchters ia de musea, als landarbeiders, in boomkweeke- rijen, in de broeikassen. En ik kan me voorstellen, dat u zich af vraagt, waarom dan zoovele duizenden Jonge Duitschers studeeren, als ze bij voorbaat ve ten. welke jaren van ellende en overspan ning ze ten gevolge van die dubbele functies, van dat dubbele leven bijna zonder slaap en met ten slotte kapotte zenuwen, hebben door te maken. Het eenige antwoord op die vraag is. dat in Duitschland de academische opleiding door tal van beroepen, meer dan in eenig ander land ter wereld, nu eenmaal ver- eischte is, en men zich door den rijstebrij berg moet heen-eten, om ten slotte toch die positie te veroveren, waarop men dank zij milieu, opvoeding en aangeboren talenten meent recht te hebben. De stroom naar de universiteiten is nu eenmaal niet op te houden, het aantal hongerigen naar een doctorstitel is eerder grooter dan kleiner geworden. Maar de werkstudent is daar het gevolg van geweest.. En daarvan weer het feit, dat. ongeveer 20 procent van de Beriynsche studenten de universiteit verlaat zonder afgestudeerd te hebben. De werkstudent, blijft niet zelden Sn zijn tijdelijk beroep, of kan den strijd ten slotte toch niet volhouden. En het wordt nu zeker duidelijk, waarom de Heidelbergers niet voor het groote publiek als romantische drinkebroers wilden optreden! H. v. B. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israel. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In-» gang te 7.30 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 130 uur. Avonddienst te 9.42 uur. Negen Ab: Ochtendienst te 7.45 uur. Middag- en avonddienst te 7.30 uur, tef Synagoge. Negen Ab: Ochtenddienst te 7.45 uur. Middag* en Avonddiensten te 7.30 uur. Talmoed Torah: Sabbath en Zondagavond niet. Werkdagen: 's avonds te 7 uur. De Middag- en Avonddiensten met uit zondering van dien op 9 Ab, alsmede Tal moed Torah, worden verricht ln het Gemeen tegebouw. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge Lange Begijnestraat 11. ZEVENDE-DAGS-BAPTTSTE-GEMEENTE. Kapel Parklaan 21. Vrijdagavond 9 uur besloten Bidstond. Matth. 4:1—10. Sabbath voorm. 10 uur prediking Ps. 73:26. Sabbath nam. 3.30 Bijbelbespreking Job. 4. In alle diensten Br. P. Nieuwstraten. EXAMENS FRANSCH EN ENGELSCH LO. Te Utrecht zijn geslaagd voor het examen Fransch L. O. de heer J. C. A. Bergackor :e Haarlem, voor Engelsch L. O. mej. B. E. M. van Emmerik te Overveen, mej. C. Koopmans, Heemstede, de heer C. B. G. Stevles, Haar lem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel L-SHfflSI Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a VRIJDAG 1 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg. Kinder- en familie voorstelling. 2.15 uur. Palace: „Hollywood Revue". Tooneel: Gole- man met zijn menagerie. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Verloren in New-York" en „Wie doodde Donovan?" Tooneel: Emma en Ernest Clever. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt-Theater: „The singing fool", Tooneel: Loube-Trope. 2.30, 7 en 9.15 uur. Haarlemmerlied e: Oranje Vereeni ging „Zuid-Schalkwijk". Volksfeesten en zo merkermis. ZATERDAG 2 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg. Kinder- en familie voorstelling. 2.15 uur. Bioscoopvoorstellingen; 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve s Maan dags, toegang vrij. Haarlemmerlied e: Oranje Vereer.i- ging „,Zuid-Schalkwijk". Volksleesten en zo-*, merkermis.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5