HAARDEN STADSNIEUWS IN JE WITTE ZWAAN" INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1930 INGRIJPENDE MAATREGEL TE KANTONGERECHT. ZANDVOORT. In 17 huizen de waterleiding afgesloten. OPTREDEN TEGEN HET ROTTER. DAMSCHE ZOMERS BUITEN". De schuld aan dit geval lag bij de N.V ..,'s Zomers Buiten", Noordsingel 26 a te Rotterdam, directeur de heer Van der Kraan. I-Iet doel van deze vereeniging is heel mooi, namelijk om huisgezinnen uit groote steden In de gelegenheid te stellen hun zomervacan- tie in een badplaats of een boschrijke omge ving door te brengen, waar zij tegen betaling van de huur en van het gebruik van water, gas en clectrischen stroom eenige weken één der aardige geriefelijke huisjes van boven genoemde naamlooze vennootschap kunnen betrekken. Daar wordt dan ook een ruim gebruik van gemaakt. Zoo wonen er o.a. zeventien families in de villatjes aan het Nassauplein te Zandvoort. Al deze bewoners hebben aan hun financiee- le verplichtingen tegenover het bestuur vol daan, door het vooruit betalen van de huur en van de 45 cent per dag voor gas, water en electviciteit. Niet weinig onaangenaam verrast werden de menschen Donderdagmiddag, toen zij van hun wandeling langs het strand terug kwa men en bij hun thuiskomst den watertoevoer gesloten vonden. Het bleek, dat op last van den directeur der Zandvoortsche bedrijven de hoofdkraan gesloten was. Voor de bewoners ruim zeventig in getal was dit aller onaangenaamst, omdat zij zich van geen kwaad bewust waren. In clubjes stonden zij er op het Nassau plein over te beraadslagen. Om hun middagmaal gereed te maken, werden de kinderen met alle mogelijke ketels en pannen er op uitgestuurd, om water te halen bij de omwonenden van den Hooge- weg en Brederodeweg, die wel zoo vriendelijk waren om dit te verstrekken, Eén onzer redacteuren, die toevallig bij één dezer families op bezoek was, riep Donder dagavond acht uur de medewerking van den heer F. Zwaan, wethouder der bedrijven, in. Deze ging dadelijk met hem naar den di recteur van het Waterleidinbedrijf, die mededeelde dat hij dezen maatregel geno men had, omdat het bestuur der Naaml. Venn, verregaand achterstallig was met het betalen van de vereischte gelden. Eenige honderden guldens van het vorig jaar moesten zelfs nog betaald wordenHerhaal de aanmaningen om te betalen, bleven zon der resultaat. Telkens werden uitvluchten gezocht. De directeur gaf toen aan de beheerster der huizen te kennen, dat Donderdagmorgen tien uur de watertoevoer zou worden afgesloten, als het verschuldigde bedrag dan niet aange zuiverd was. Inderdaad werd er uit Rotter dam een postwissel gestuurd, maar met een veel te laag bedrag. Toen was het geduld van den directeur eindelijk uitgeput. Hij gaf Donderdagmiddag last, de hoofdkraan van het complex woningen af te sluiten. Hem werden toen geschetst de groote moeilijkhe den, waarin de menschen van ..'s Zomers Buiten" geheel buiten hun'schuld geraakt waren. Hem werd verzocht, aan de men schen tot uiterlijk Zaterdagmiddag twaalf uur het water te willen blijven leveren op voorwaarde dat zij in dien tijd al het mo gelijke bij het bestuur te Rotterdam zouden deen. om het te bewegen, zijn verplichtingen na te komen. De directeur, een zeer welwillend man, willigde op deze voorwaarde het verzoek in, omdat hij de bewoners niet wilde dupeeren. Oogenblikkelijk werden toen door de be langhebbenden dringende telegrammen en expresse brieven naar den heer v. d. Kraan gestuurd. Tot groote vreugde der bewoners en onder een hoeratje werd even later de hoofdkraan op het Nassauplein weer geopend. Aan het bestuur van ,,'s Zomers Buiten" nu de taak, om de groote lankmoedigheid van den directeur der bedrijven te beloonen. FEUILLETON Uit het Duitsch van RUDOLF HERZOG. 8) Helnrich ging, op een uitnoodlgend gebaar van zijn patroon, achter dezen de trap op. Zijn hart klopte; het zoet-weeïge apothekers- luchtje. dat overal In huls hing, beklemde hem. Toen deed de apotheker een deur open en verzocht hem binnen te kostten. Hij zat in een groote, somber behangen en gemeu belde kamer. Op de sofa zat een slanke vrouw van middelbaren leeftijd; de vrouw van den gestrengen chef. Ze keek met angst en beven naar haar beide jongste spruiten, die ijverig bezig waren velletjes uit eikaars melk te vis- schen. Vóór de piano zat Lisa, de aantrek kelijke dochter van den apotheker en haar groote, grijze oogen waren met belangstelling op den binnentx-edende gericht. Dat is Pfalzdorf, kondigde meneer Frledrich, die Reen vriend was van overdre ven plichtsplegingen kort aan en hij liet den leerling, die een diepe buiging voor de da mes maakte, verder aan zijn lot over. Wat Lisa het eerst opmerkte was het feit. dat Helnrich een knappe jongen was. Zwart haar met donkere oogen, slank en rijzig. Ze ging op hem toe en drukte hem hartelijk de hand. Welkom, meneer Pfalzdorf. Dit ls moe der en deze beide bengels zijn mijn waarde broers: ik zelf ben dc dochter des huizes. U is wel vriendelijk, stotterde Helnrich verlegen en daar hij voor dat oogenblik niets UITSPRAKEN. F. J. L. het te Heemstede langs de huizen venten f 3 subs. 3 dagen hechtenis. H. M. B. overtreding van de Motor- en Rijwielwet f 4 subs. 4 dagen hechtenis. K. P- TI. het rijden met een rijwiel 's avonds zonder voorzien te zijn van een helder lichtgevende lantaarn, vrijspraak. Ch. L. B. overtreding van de Mo tor- en Rijwielwet 2 maal f 3 subs. 3 dagen hechtenis voor elke boete. J. van L. idem f 6 subs. 6 dagen hechtenis. E- A. H. het te Bloe- mendaal als beslxiui'der van een motorrijtuig met grootere snelheid dan aangegeven, rijden f 8 subs. 8 dagen hechtenis. T. B. het te Haarlem met een motorrijtuig rijden met eene snelheid van meer dan 30 K.M. per uur 1' 10 subs, 10 dagen hechtenis. S. Z. het te Velsen zonder vergunning bekertjes met ijs langs den weg verkoopen f 3 subs. 3 dagen hechtenis. F. i-I. burengerucht f 10 subs. 10 dagen hechtenis. J. H. strooperij f 8 subs. 8 dagen hechtenis. A. v. d. S. overtreding van de Motor- en Rij wielwet 5 subs. 5 dagen hechtenis. N. M. TI. P. het als bestuurder van een motorrijtuig daarmede rijdende de vrijheid en de veilig heid van het verkeer in gevaar brengen 25 subs. 25 dagen hechtenis. J. E. A. T. ovex-- treding van de verordening op den keurings dienst van vee en vleesch dei- gemeente Haar lem 8 subs. 8 dagen hechtenis. A. W. het in staat van dronkenschap verkeerende de vei ligheid bedreigen van een persoon, door mot een mes naar dien persoon te stekeix 12 subs. 12 dagen hechtenis. J. J. V. het te Bloe- mendaal zonder vergunning langs de huizen venten f 8 subs 8 dagen hechtenis. A. V. over treding van de Motor- en Rijwielwet 15 subs. 15 dagen hechtenis. W. B. idem, vrij spraak. J. P. L. idem lweek aangehouden) H. J. H. het opgeven van een valschen xiaam, vonnis d.d. 18 Juni 1930 (15 subs. 15 dagen hechtenis, na verzet 8 subs. 8 dagen hech tenis. W. K. overtreding vaix de Motor- en Rijwielwet. vonnis d.d. 21 Mei 1930 na ver zet bekrachtigd. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Jansen, Zijlstraat 32. badpak; Verweij, Schoterweg 178 zw., leesboek; Zonen, Leid- schevaart 218, geld; Lxxnenburg, Gen. Botha- sti-aat 74, ceintuur; Schutte, Leldschevaart- weg 191, idem; Hendriks, Leidschestraat 143, hangertje; Kennel Fauna, bruin hondje, Joorens. Lange Raamstraat 13. gele herders hond; Kruijer, Kenxiemerstraat 19, dames hoed; Koning, Eikenstraat 7 handschoenen; Comis, Parkstraat 4, regenjas; Tiggelaar, Spaansehevaarstraat 111, jas; Kennel Faxma katten (3 grijze en 1 wit-grijze). Elzinga, Boogstraat 12, kinderkoxxsen; v. Veen, Kle- verlaan 192, badmuts en schoentje: Keizers. Heerenweg 6, Heemstede, portemonnaïe met inhoud; Vlette, Witte Heerenstraat 3, idem; De Vries, K. Wijngaardstraat 10. portefeuille met inhoud; Wisbrun en Lifmaxxn, Anegang 3, parapluie; Elfrenz, Nachtzaamplein 3, idem; Bur. van Politie, Smedestraat, kinder schoentje: v. Elk, Damstraat 27, tasch met inhoud; Kraan, Nijlstraat 17, ring; v. d. Lin den, Velserstraat 42, vulpotlood; Smit, Frans Halsstraat 11, zwemksart. Terug te bekomen bij: Maats, Barbarosse- straat 5, broche; Bureau van politie Smede straat beenstukken en passex-s: v Es. Rorno- lenstraat, 52, axxtodop: Petsholft, Schip Ko meet. Oranjekade, geldstuk; Draaisma, Saen- redaxnstraat 40. handschoenen; Vreugdenhil Zeilweg 349, Velsexx. handschoenen; Kennel Faxxna. Parklaan. bast. witte kat; De Paus, Emmakade 51, -portemonnaic met inhoud: Mrtens Westerhoutstraat 23, idem; Serné, Kennemerstraat 48 rood, sleutel van melk bus, Westerveld. Kanjelaan 20, Heemstede, rozenkrans; v. Dalen, Schoterveenstraat 25, rozenkrans; Disco. M. van Heemskerkstraat 29, rijwiel; Hxxsslaye, Kampersingel 66, vul penhouder; Ijs, Boeresteeg, zakmes. EEN NIEUWE WEGWT.TZER VAN DEN A. N. W. B. Wij willen de aandacht vestigen op de plaatsing van een nieuwen wegwijzer door den A. N. W. B. op den Z.-W. hoek van de Raambrug, tegenover den Raamsingel, waar door nu het doorgaand verkeer naar Leiden en Den Haag, mede doqr den nieuwen arm aan den wegwijzer bij de Zijlbrug, geleid wordt buiten de stad om. betei-s wist te doen, keek hij het meisje als betooverd aan en hield haar hand stevig vast, totdat zij die langzaam terug trok. Toen gaf hij mevroxiw Friedrich een hand en streek hij de beide Jongens plichtmatlg-lief- koozend door het haar. Max en Morltz, die een dergelijke betuiging van sympathie niet gewoon waren, keken elkaar aan en grin nikten. Hó jullie, riep vader Friedrich tot Zijn beide jongste kinderen, jullie moesten maar eens eeiT voorbeeld nemen aan meneer Pfalzdorf. Die heeft zijn eindexamen al gedaan en hij is pas 19 jaar. Jullie zullen den hemel mogen danken als je 't ooit in je leven zoover brengt. Beste Engelbcrt, merkte zijn vrouw be deesd op de kinderen zijn nog zoo jong. Vergeet niet, dat je zelf ook een keer voor je apot-hekers-examen gezakt bent. De aanwezigheid van een vreemde scheen haar moed te geven. Lieve Marianne, antwoordde de apothe ker, terwijl hij een heftige onderzoekings expeditie naar zijn manchetten ondernam. Ik vei-zoek van dergelijke opmerkingen verschoond te blijven. Je behoeft mijn pres tige niet te ondermijnen. Kom mee, Pfalz dorf, Het ontging Helnrich niet, dat mevrouw een beetje bleek om den neus werd en dat er een spottend lachje twinkelde in de oogen van Lisa. Met een bons viel de deur achter hem in 't slot. Beneden trof hij Dores, die hem meenam naar het magazijn, waar Barenfeld op hem wachtte. Alle soorten specerijen van Oost en West waren hier om hem heen gestapeld. Hier geurden de kamille en pepei-munt, het fijne aroma van laurierbladen, die tot groote pakken waren samengebonden; er was de lucht van valei-iaan, die meer aantrek hingskracht voor katten dan voor menschen INCEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Verlicht Uw Dagtaak mei ^^Eau de Cologne AANBESTEDING VERFWERK. Het bestuur van de woningbouwvereeniging „Spaax-noog" heeft Dinsdagavond aanbesteed het verfwerk ten behoeve van resp. 52 en 44 woningen en kantoor c.a., gelegen aan en nabij de Damast- en Spaarnoogstraat, alhier. De Inschrijvers waren: W. van Beek, Haarlem 2506; J. C. Scholte en Co., Amsterdam 4125; fa. de Maagd en de Jong, alhier 2950; H. Kolenbrander, Am sterdam 3250; N.V. Bouw- en Handelsmij. v.h. Twisk en Co., Diemen 4750; M. Hand- graaf, Haarlem 3320; IJ. C. Roorda, Sant poort 3456; H. Keesman. Zandvoort 3360; M. Havelaar, den Haag 3300; A. Breed, Heer Hugowaax-d, 3492; fa. Gebr. R. en H. Ree, Heemstede 5800; J. J. Monnee. Haarlem r 3928: D. Goossens, Haaxdem f 3851.50; fa. T. H. Buys en M. Blessius, Haarlem 3774: P. Barend, Haarlem f 3690; J.. G. II. Fengler, Haarlem f 3500: Clir. Klomp, Heemstede 3780; M. van Brussel, Santpoort 3640; P. Essenius. Haarlem f 3700; J. Lucas, Spaarn- dam 3084; fa. W. Joosten, Haarlem 4395; fa. H. K. van Niel, Haarlem 4400; B. Schef- fers en J. Steenkist, Haarlem f 4250. De gunning wordt aangehouden. ACTIE VOOR AFSCHAFFING VAN DE VLEESCHACCIJNS. In de te Utrecht gehouden vergadering van den Nederlandschen Slagershond is meege deeld, dat in samenwerking met de land- boxxworganisaties binnenkort een actie zal worden georganiseerd tot afschaffing van de accijns op geslacht. Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet terug gegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. 1 AUGUSTUS Zestien jaar geleden begon de wereld oorlog. In naam van vadeidand, vrijheid en eer werd een (goed voorbereide) moordpartij ontketend, waarin alle zedelijke waarden werden vertrapt. Het resultaat na vier jaren van waanzin was de vernietiging van dertig millioen menschenlevens (dooden, vermink ten en vermisten), een ontzaglijke vernieling van stoffelijke exx geestelijke rijkdommeix en een vergaand zedelijk verval. Ten slotte bleek geen der partijen te hebben gewonnen. Nu is het weer 1 Augustus. En wie ziet ver wonderd op. als de militairen van alle landen spreken over den „volgendeix oorlog"? Overigens blijft het niet bij sprekers men bereidt er zich op voor. De feiten kan ieder in de kranten lezen. Hier is het genoeg te constateeren, dat ixx verreweg de meeste „beschaafde" staten de oorlogsbegrootingen het peil van 1913 lipbben overschreden. Met welk doel?' Beangstigend is de onverschilligheid waar mede de volkeren dit .alles wederom over zich laten komen. Kleine groepjes belangliebbexx- den en verdv/aasden drijven Europa naai den ondergang en het verweert zich niet. De vredesbeweging wordt gedragen door een handjevol menschen, die door de overigen worden tegengewei'kt of in den steek gela ten. Ziet men dan niet in, dat in een „vol genden oorlog" deze landen door verstikken de en verschroeiende gassen, door typhus, cholera en longenpèst zouden worden uitge- zwaveld als een nest met ongedierte? Ver zoent men zich met zulk een toekomst voor den mensch „naar God geschapen" aanvaardt men dit vooruitzicht voor zichzelf en dien men liefheeft? In plaats van te handelen maakt men te genwerpingen, zooals: 1. Verscheidene regeeringen hebben ver- klaax-d, van het duivelsche strijdmiddel der bacillencultuur geen gebruik te willen maken. Daartegenover staan echter regeeringen (Italië, Vei-, Staten), die dit niet wenschen te verklaren. Bovendien: als men in 1913 aan de Duitsche regeering had gevraagd of zij ooit zou goedkeuren, dat een neutraal schip met vele honderden passagiers op een bïoote verdenking in den grond zou worden geboord zou die regeering dat niet ver ontwaardigd hebben ontkend? 2. Ook de militairen wenschen den oorlog niet. Men wapent zich om het oorlogsgevaar af te wenden. Als dat juist was, is er nooit beter kans geweest om den oorlog te voor komen dan in 1914, toen de bewapening ten top was gedreven. Dit systeem is volkomen ondeugdelijk gebleken. Het brengt doodsge vaar, in plaats van veiligheid. 3. Om den vrede te vei-zekeren zou noodig zijn een andere geestelijke gesteldheid, of had; zoethout en allerlei soorten kruiden la gen in zaklinnen genaaid in grillige massa's opeengehoopt. Een kleine deur gaf toegang tot een ander magazijn. Daar waren de fijnere artikelen, zooals vanille, zoete en bittere amandelen, geconfijte citroen- en sinaasappelschillen. In een andere afdeeling honderden chemicaliën, en in de derde de vergiften. Op het einde van de binnenplaats bevond zich een kelder met een zwaar-ijzeren toegangsluik. Dat is onze brandvrije afdeeling, ver telde Dores. Daai-in liggen de licht-ontbrand- bare vloeistoffen, zooals benzine, ether en spiritus. In dien kelder mag nooit vuur ko men, want dan zou de heele zaak in de lucht vliegen. Heinrich keek een beetje schuin naar dit gevaarlijk gedeelte van het huis! Tot twaalf uur 's middags werder hard doorgewerkt: afwegen, inpakken en kurken; kisten moes ten dichtgespijkerd worden en vaten wegge rold. Heinrich ging heelenxaal op in zijn on gewoon, maar daarom dubbel interessant werk en Barenfeld had plezier in zijn jongen assistent. Jette riep door het keukenraam, dat het tijd was om te eten en niet lang daarna ti-ad Heinrich met Barenfeld de huiskamer binnen. De familie zat al aan tafel. De apo theker bleek reeds met gastronomischen ijver bezig geweest te zijn om zich aan carbonade te goed te doen, want hiervan bevond zich op zijn bord nog maar een beenig restant.Da delijk daarop ging hij naar de apotheek om meneer Rose af te lossen. Spoedig verscheen deze dan ook, in een wolk van apothekers- geuren gehuld en zette zich op den stoel naast Lisa. Het edele paar Max en Moritz was dezen middag bijzonder rustig. Of ze waren nog onder den indruk van de va der een andere maatschappelijke orde. Het stre ven in die richting alleen zou den vrede be vorderen, hoewel indirect. Hierbij vergeet men, dat de oorlogsvoorbereiding een zeer directe aanslag op ons aller leven is. Een kind dat met vuur speelt, neemt men eerst de lucifers af. Daarna kan men voortgaan met de opvoeding. 4. Een „gewoon" mensch zonder veel in vloed zou niets kunnen doen tegen het drei gende noodlot van een naderenden oorlog. Als alle „gewone" menschen echter vastbe sloten zijn den vrede te veroveren, zullen zij slagen, Immers hun medewerking wordt ver- eischt voor oorlog en oorlogsvoorbereiding. Geen enkele regeering kan handelen tegen den vasten wil van de heele bevolking. Dit beteekent voor die bevolking de mogelijkheid om het meedoen aan den bewapeningswed loop te staken en zoodoende het gevaar voor den gezamenlijken ondergang te verminde ren. Ieder denkend mensch stelle zich op den eersben Augustus voor een keuze. Of hij hou- de het bij de oude methode, die den vrede nastreeft door den ooxdog voor te bex-eiden, of hij wage het met nieuwe middelen. Het laatste echter sluit het eerste uit. Een com promis leidt tot slapheid en aarzeling, waar door de oorlogskansen stijgen. Zult gij aLs Nederlander den vrede be vorderen door uw goedkeuring te hechten aan een uitbreiding van onze oorlogsvloot (bewapeningswedloop!). Zult gij de jeugd op voeden tob den vrede door haar stelselmatig af te richten tot ooidogswerk? Zult gij uw steun aan de vredesbeweging blijven wei geren? Bewijst met de daad uw vredeswil. Laten wij denken aan 1 Augustus 1914 en oirs wachten voor den ondergang. P. KUIN Voorz. Jongeren Vredes Actie Afd. Kennemerland. Haarlem, Bankastraat 36. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) DE ANTI-VLOOTWETACTIE. REDE VAN DEN HEER BRAUTIGAM. De Plaatselijke Raad, samengesteld uit den Haarl. Bestuurders Bond en de S.D.A.P. hield in het gebouw De Centrale, een verga* dering welke toegankelijk was voor alle be stuursleden van de verschillende organisaties. De heer A. Mars opende de bijeenkomst, deel de mede dat het bestuur van den Plaatse lijken Raad de plannen voor Haarlem reeds heeft besproken, in verband met het be sluit van den Alg. Raad om een petitionnc* ment te organiseeren. Als ondersteuning van de actie tegen de vlootplannen, heeft eerst een goed geslaagd zomerfeest plaatsgehad, terwijl nu een vergadering gehouden werd, speciaal voor de kern, opdat deze na de in* leiding van den deskundige op zeevaartgebied den leden duidelijk kan maken dat het van groot belang is dat allen zich' achter deze actie scharen. Hierna verleende spreker het woord aan den heer Joh. Brautigam. lid der Tweede Kamer, die zijn inleiding begon met de ver- klai'ing dat de partij en de moderne vakbe weging krachtige voorstandei*s zijn van ons wapening en ook zelfs van eenzijdige ontwa pening daar het van beteekenis zou zijn als ook ons land zijn taak zou begrijpen en met de ontwapening een begin zou maken. Met de vloot is het nog heel wat anders, want ondanks het feit dat. de voorstanders spreken over een vloot, hebben we in Nederland nog nimmer een vloot gehad, wat spreker ver duidelijkt met verschillende citaten van marine-autoriteiten. Deze bevestigden allen dat Nederland niets kan uitrichten en dat de vloot bij eventueele vijandelijkheden al zal zijn weggeschoten voor er één schot is gelost. En dit wordt verklaard niet teprenst aan- der jaarlijks groote bedragen aan worden besteed. Waarom dan al deze geldverknoeierij? vroeg spreker. Het. plan van 1923 om 32 onderzee booten 16 jagei-s en 3 kruisers te doen bouwen is door de krachtige uiting van het Nederland- sche volk niet uitgevoox-d. Doch thans, nu nog meer dan in 1923 de volken spreken over vrede, nu nog bij de laatste Kamerverkie zingen alle partijen de leuze van ontwape ning voerden, nu komt opnieuw Minister Deckers met een plan om naast de reeds af geleverde 2 kruisers namelijk de Java en ds Sumatra, in het tijdvak van 10 jaren dus tot 1940, te doen bouwen 12 torpedojagers, 18 onderzeebooten kleine flotillevaartuigen en verder nog 1 kruiser. Dit zal een bedrag vorderen voor ons land van honderd en twintig millioen gulden en dit geschiedt op het moment dat de huidige regeering steeds maar antwoordt dat er gejn geld is als er geld voor beslist noodzake lijke aangelegenheden gevraagd woi-dt. Daarbij komt dat feitelijk onze vloot dient voor bescherming van de overzeesche gewes ten en er dus in Indië en in Nederland een vloot zal behooren te zijn, hetgeen echter ver boven onze draagkracht gaat. Indien men voorts hierbij nog rekening houdt met den betrekkelijk korten tijd dat de schepen in dienst kunnen blijven, dan. zou het plan lijke afstraffing van gisteren of ze voeixlen wat in hun schild. Kleine Morltz liet op een gegeven oogenblik zijn vork vallen en toen hij weer onder de tafel uitkroop met het ver loren voorwerp in de hand, was zijn gezicht donkerrood. Max keek hem met bijzondere aandacht aan en het broertje knikte veel'oe- teekenend. Daai*op bepaalden ze weer hun volle aandacht bij hun maaltijd, terwijl ze de eene hand krampachtig onder de tafel hiel den. Het eten verliep voorloopig zonder ver dere incidenten. De exotische provisor sloof de zich uit, oxxx de dochter des huizes atten ties te bewijzen maar ze nam er nauwelijks notitie van. Na een half uur ongeveer stond het gezelschap op. Tenminste dat kon van bijna allen gezegd worden, echter niet van Heinrich, want hoeveel moeite hij ook deed om zijn stoel achteruit te schuiven, deze stond inwrikbaar als een rots. Schiet toch op, kerel, fluisterde Baren feld. Maar de stoel scheen door eenonzicht bare hand vastgehouden te worden. Nu be merkte Heinrich de voorovergebogen hoofden van de beide jongens. Hij zag, hoe ze schud den van het lachen en onder tafel uit alle macht aan iets schenen te trekken. Ik geloof, zei Pfalzdorf verlegen, dat de jongens een grapje met me hebben uitge haald. Met twee stappen was Lisa bij de beide boosdoeners en ze lieten plotseling het koord waarmee'Moritz, toen hij zoogenaamd zijn vork had opgeraakt, den stoel van den nieu weling had vastgebonden, los, zoodat Pfalz dorf bij een nieuwe poging om los te ko men, bijna door de kamer vloog. Dat dacht ik al, bromde Barenfeld, terwijl Rose tegen mevrouw de honigzoete op merking maakte; Alleraardigste kereltjes, waar wat inzit. INGEZONDr IMDEDEELINGEN a 6& Cts. per regeL Fa. GEBRs. BRAKEL Sophiaplein 6-X2 Te!. 1053! van den marine-minister beteekenen dat met direct in 1940 weder aan het vernieuwen v, kunnen gaan. De tegenstanders van de ace; der moderne arbeidersbeweging verklaren 0* er dit jaar slechts f 770-000 noodig is, doe; een ieder weet wel dat als er eenmaal ji is gezegd, de voorstanders van ontwapenii: die nu bereid zouden zijn een dergelijk b* drag te voteeren, het volgend jaar hetzelfdi zullen doen. Spreker wekte daarom alle aar.. wezigen op, zich ten volle achter de act» te scharen, opdat ook deze verderfelijke plan nen niet door kunnen gaan. (luid applaus). De heer Westerveld zette daarna uiteen op welke wijze hier ter stede de actie za, worden gevoerd. DE BENOEMING VAN DEN HEER MIDDENDORP. DEELT DE MINISTER HET GEVOELEN VAN DEN G.-G.? Het Eerste-Kamerlid de heer De Savornh Lohman heeft den minister van Koloniën de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van 'e blijkens een Aneta-telegram van 25 Juli 1!. door den Regeeringsgemachtigde voor Alge- meene Zaken gedane mededeeling van het voornemen der Indische Regeering, den heer Middendorp tot assistent-resident-afdee. lingshoofd te benoemen, zoodra de gelegen heid zich daartoe voordoet? Drukt de in de vergadering van de Eerste Kamer van 9 Mei 1930 door den minister me degedeelde opvatting, „dat de oplossing, die aan zTjn (des heeren Middendorps) her plaatsing in actieven dienst is gegeven, toe- voeging namelijk ter vervulling van speciale opdrachten aan den resident van een der gewesten van Sumatra, wèlgekozen ma? heeten" nog steeds het gevoelen van den minister uit? Zoo ja, acht dan de minister, waar genoem de opvatting blijkens het verband haar grond vond in de omstandigheid, dat „hei zich (inderdaad) laat verklaren, dat het op- treden als zoodanig (nl. „weinig gouverne menteel") van dezen ambtenaar tot allerlei opmerkingen heeft geleid", de plaatsing van den heer Middendorp, wiens „weinig gouver- nementeele" politieke gezindheid bekend is. in de gezagspositie bij uitnemendheid van afdeelingshoofd, met de hierbovengenoemde opvatting vereenigbaar? Zoo neen, is de minister dan bereid, den Gouverneur-Generaal tijdig van zijn gevoe len ter zake in kennis te stellen? VERGADERING VAN HET N.O.G. ONDERWIJZERS NOG IN EEN SLECHTE POSITIE. Te Deventer is de algemeene vergadermë gehouden van het Nederlandsch Onderwij> zers Genootschap. De voorzitter, de heer H. J. Bon heeft in zijn openingsrede gewaagd van de slechte financieele positie van den Nederlandschen ondei'wijzer. Een jong werk» man bij de straat-reiniging is er thans beter aan toe dan een jong ondex-wijzer, consta teerde spr. Hij kende hieraan ook invloed toe c-p de slechte resultaten van de hoofd act?- examens. Voorts criiiseerde spr. het ge organiseerd overleg, zooals het thans is. È.-n voorstel Amsterdam om het Hoofdbe stuur op te dragen bij de regeering er op aan te dringen cic zorg voor de lichamelijk gebrekkigen snel ter hard te nemen en een commissie te benoemen, die het viuagstak der nazorg voor zwakzinnigen in studio neemt, exx zoo spoedig mogelijk voorstellen dienaan gaande indient, werd rr,et eenige amende menten commissoriaal gemaakt. Een voorstel Siiedrecht-Zaandam vovzoe» kend, dat het hoofdbestuur zal onderzoeken of er en zoo ja op welke wijze herziening der huidige inrichting van het leerpl 'i der Openbare School noodig of v, enschelij t en mogelijk is. word verwerpen. Het standpunt van het Hoofdbestuur, dat groepen V3n scholen door een vakonderwijzer bedien! kunnen worden, werd eoedgekeurd. Als plaats voor de volgende vergadering is Tiel aangewezen. De vergadering werd daarna huis..oude lij k. RECLASSEERING. Met 1 Sept. is op verzoek eex*vol ontslagen dr. IJ. R. Offerhaus, ambtenaar der reclas» seering ter standplaats Groningen. Zeker... ongemanierdheid, antwoordde Lisa boos, Ze trok de jongens aan de ooren en sleepte ze zoo naar Pfalzdorf. Vraag excuus! Ach juffrouw, laat u ze maar, zei Heln rich. Ze hebben het niet kwaad be doeld. Dat doet er niet toe. Ik zal wel zorgen dat ze een behooidijke straf krijgen. Heinrich boog en de heeren vertrokken. Toen Heinrich 's middags in de geheimen van de vx-achtbrieven werd ingewijd, zei Ba renfeld plotseling: Als Lisa er niet was. dan was het ïn den familiekring van .De Witte Zwaan" niet om uit te houden. Zij is tenminste een verstandig mensch. Van 't eerste oogenblik af heb ik haar sympathiek gevonden, antwoordde Heinrich. Barenfeld keek den jongeman eenige oogen- blikken nadenkend in de oogen. Toen ging hij met verdubbelden ijver weer voort met zijn bezigheden, alsof hij zich wilde dwingen aan niets anders te denken. 's Avonds was Heinrich ter beschikking van den heer Rose, die hem met waardigheid in de apotheek ontving. Hij leerde hem de in deeling van de apotheek en de plaats waar de fleschjes stonden, zoodat hij later den inhoud zou kunnen aanvullen. Ook moest hij tot er ook een leerling voor de aootheek arri veerde, helpen bij de toebereidselen van ver- schillende drankjes en poeders ten behoeve van de lijdende mensehheid en het eerste pharmaceutische gebied, waarop Heinrich zijn wankele schreden mocht zetten, was de be reiding van pepermuntjes uit suikertabletjes en pcpermuntolle. (Wordt vervolgd). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cl», per regel. MEUBELEN Levering direct aan particulieren. Dressoir, tafel, 2 fauteuils, 4 stoelen moquette, theemeubel, spiege' 2 schilderijen, samen f 118.—. Q. A. Buffet met bolle deuren f 62.50 Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen. Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING. NED. MEUBELINDUSTRIE „NEMI". Modelkamer, voor Haarlem: KONINGINNEWEG 18

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6