ATHLETIEK. De Nationale Kampioenschappen te Groningen ZWEMMEN. KORFBAL. VOETBALNIEUWS. BILJARTEN. TE MONTEVIDEO. Haarlem wint acht kampioenschappen. Drie Neder- landsche records verbeterd, w.o. Berger die 100 yards in 9.7 sec. loopt. (Van onzen medewerker) 200 Meter. Ie serie. 1. Berger, Haarlem 1 23.6 sec. 2e serie. 1. Jaarsma S. G. V. 24sec. 3e serie 1. Beintema, Hellas 24.5 sec. Demifinale. Ie serie Jaarsma 23 6/10 sec. 2e serie Berger 24 sec. Finale, l. C. Berger, Haarlem 22 4/10 sec. 2. A. Benz, Haarlem 22 6/10 sec. 3. R. Jaarsma 23 1/10 sec. 400 Meter. Ie serie. 1. H. Visser, Feyenoord 56.1 sec- 2e serie. 1. A. Paulen, Haarlem 52.5 sec. 3e serie 1.- K. v. d. Burg, R. en V. 52.5 sec. 4e serie 1. J. Prins, Blauw Wit 53.2 sec- le Demifinale. 1. K. v. d. Burg R. en V. 54.9 sec. 2 Bergman P. P. 55 sec. 2e Demifinale. 1. A. Paulen, Haarlem 52 2/10 sec. 2.H. Visser, Feyenoord 54 4/10 sec. Finale. 1. H. Bergman, P. P. 50 8/10 sec. 2. H. Visser, Feyenoord 51 2/10 sec. kampioen. 3. K. v. d. Burg, R. en v. 52 sec. 4. A. Paulen, Haar lem 52 1/10 sec. 800 Meter. 1. A. Hoogerwerf, Haarlem, 2 min. 2 2/10 sec. 2. W. Effern, Haarlem 2 min. 2 6,10 sec. 3. A. v. d. Berg, Twente 2 min. 3 8/10 sec. 1500 Meter. 1. J. Zeegers A.V. 1923 4 min. 112/10 sec. 2. W. Effern, Haarlem, 4 min. 12 8/10 sec. 3. A. Hoogerwerf, Haarlem 4 min. 13 3/10 sec. 5000 Meter. 1. J. Zeegers A. V. 1923 16 min. 17 9/10 sec. 2. W. Baars, P. P. 16 min. 211/10 sec. 3. H. Bruin Z. A. V. 17 min. 2 2/10 sec. 110 M. horden, le serie 1. H. v. Leeuwen, P. S. V. 17 sec. 2e serie 1. A. Kaan, Haarlem 16.8/10 sec. Finale. 1. C. Ras Jr. A. A. C. 16.3 sec. 2. T. Heeg, Quick 16.4 sec. 3. A. Kaan, Haarlem 16.5 sec. 400 M. horden, le serie. 1. Prins Blauw Wit 64 sec. 2e serie. 1. Sierhuis A. V. 1923 59 4/10 sec. Finale: 1. A. v. d. Werken P. S. V. 58 sec. 2. C. Sierhuis A. V. 1923 58 2/10 sec. A. J. Prins, Blauw Wit 60 4/10 sec. 4-X 100 M. estafette, le serie. Vlug en Le nig 461/10 sec. 2e serie: 1. Haarlem 45 3/10 seconde. Finale. 1. Haarlem 43 2/10 sec. 2. P. E. C. 44 2/10 sec. 3. V. en L. 44 9/10 sec. 4 X 400 M. estafette. 1. A. V. 1923 3 min. 34-7 sec. 2. Haarlem, 3 min. 35.8 sec., 3. V. en L. 3 min. 37 sec. Speerwerpen. 1. J. Knol A. P. S. V. 53.67 M. 2. P. v. Meyl P. S. V. &.43 M. 3. S. Visser, Haar lem 47.42 M. Discuswerpen. 1. G. Eysker, Haarlem 37.68 M. 2. G. Postma A. P. S. V. 36.75 M. 3. C. Sevenhuysen, Alkmaar 35.38 M. Kogelstooten 1. G. Eysker, Haarlem 12.85 M. 2. J. v d. Berg A. P. S. V- 12.27 M. 3. J. An tenne. Olympia 11.77 M Kogelslingeren. 1. C. Hoksbergen B. A. C. 29.18 M. 2. G. Eysker, Haarlem 25.84 M. 3. U. Antenne, Olympia 22-91 M Hoogspringen. 1. W. Hofman A.V. 1926 1.75 M- 2. P. v. d. Klinkenberg B. G. V. 1-75 M. 3. H. v. Leeuwen P. S. V. 1.70 M. Vèrspringen. 1. H. de Boer te Werve 7.28 M 2. W. Peters P. E. C. 7.22 M. 3. A. v- Welsenes, Haarlem 7.06 1/2 M. Polshoog: 1. A. v. d. Zee, Haarlem 3.70 M. 2. L. v. Oorschot, Brederodes 3.40 M. 3. H. Ha- ving Actief 3.30 M. Hink-stap-sprong: 1. W. Peters, P. E. C. 15.26 M. (nieuw record) 2. J. Blankers A. V. 1923 14.38 M. 3- S. v. Musscher, Haarlem 14.05 1/2 M. 1500 M. wandelen: 1. C. A. Gubbels P. P. 6 min. 2-9 sec. 2. P. Engelman P. P. 6 min. 15.4 sec. 3500 M. wandelen: 1 C. A. Gubbels, Pro Pa- tria 15 min. 69.3 sec. 2. P. Engelman Pro Pa- tria 16 min. 13.3 sec. WEDSTRIJDEN TE ZAANDAM. Terwijl de kern der H. A. V. Haarlem te Groningen talrijke successen boekte, hiel den de Juniores den naam der vereeniging in de provincie hoog. Erling won in goeden stijl den tweeden prijs op de 100 Meter in 12.2 sec. Over de Linden liep buiten mededinging 12 sec. Op de 200 Meter werd de coming man Hoogenkamp vlot tweede in 25.8 sec., terwijl eveneens nog de 4 x 200 M. de estafette met grooten voorsprong op Assendelft gewonnen werd in 1 min. 46-3.10 sec. NederIandsche zwemmers in Brussel. Uiit Brussel: Zaterdag werd te Brussel voor juniores een internationale 5 x 50 Meter vrije slag estafette gehouden, die het volgende resultaat had: 1. Frankrijk, tijd 3 min. 38 sec. 2. België tijd 3 min. 42 sec. 3. Nederland tijd 3 min. 48 1/5 sec. 4. België B. Wedstrijden van Zondag: Finale: België A. Frankrijk 62. Troöstronde: Nederland wint van België B 5—0. Estafette 3x2 K.M. Nederland A winnaar in 1 uur 43 min. 56 sec. 2. België A 1 uur 45 min. 8 sec. 3. Nederland B 1 uur 51 min. .4 sec.; 4. België B 1 uur 54 min. 25 sec. Vüf malen 50 Meter estafette: 1. België 2 min. 57 4/5 sec.; 2. Frankrijk 3 min. 2 sec.; 3. Nederland. Drie maal 50 Meter estafette (drie zwem slagen): 1 Nederland 2 min. 4 1/5 sec.; 2. Frankrijk 2 min. 10 sec.; 3. België 2 min. 15 sec. H.P.C. 2—Dolfijn 3 (2—1) H. P. C. 2 KAMPIOEN VAN DE RESERVE 3e KLASSE C, N. Z. B. Zaterdag trok H.P.C, II met een invaller voor Stuifmeel naar Halfweg, om daar een beslissingswedstrijd te spelen tegen Dolfijn Hl. Om even over zes fluit scheidsrechter J. de Vries de beide zeventallen te water. Hartz van Dolfijn haalt den bal, maar de aanval levert geen succes op. Dan neemt H.P.C. -den aanval over, doch het schot van Kodde gaat juist over. Dolfijn voelt zich op het kleine veld zeer goed thuis. Dolfijn valt fanatiek aan en spoedig heeft een schot van Hartz succes (0—1). Niet ontmoedigd speelt H. P. C. verder. Als Bal weer een van de vele Do.lfijn-aan* vallen onschadelijk maakt, plaatst hij den ba": bij den vrij liggenden Van Huissteden; deze zwemt op, plaatst naar den inmiddels vrij gekomen Kodde, die onhoudbaar inkogelt (1—1). Spoedig is het rusten. Na de rust zet H.P.C. er alles op. Wanneer er een tijdje gespeeld is, ontsnapt het H P.C.- doel aan een doorboring als de bal even op de doellijn blijft drijven, doch Schutter is nog net op tijd. Dan wordt er van beide partijen een man uit het water gezonden: met zes tegen zes is er meer ruimte op het kleine veld. Even voor het einde wordt Van Huissteden even buiten de 2 M. ..genomen", hij plaatst den vrijen worp naar Heerkens Thijssen, deze zwemt op en wordt binnen de 2 meter onder geduwd. Strafworp! Zuiver en onhoudbaar voltrekt Heerkens Thijssen het vonnis (21). Er is nu nog twee seconden te spelen. Spoedig klinkt dan ook het eindsignaal. Door deze overwinning is H.P.C. 2 kampioen en promoveert naar de Reserve 2de klasse N.ZJ3. H.P.C. Door de 32 overwinning van Nereus op Neptunus is H.P.C. 1 definitief afdeelings* kampioen. Woensdagavond half acht speelt HP.C. I tegen A. Z. en P. C. in Groenendaal. De tweedaagsche wedstrijden om de Na tionale kampioenschappen zijn, mede dank zij de goede gemeentelijke sintelbaan, te Gro ningen tot een schitterend succes geworden. Vele athleten hadden zich de kosten ge troost die aan een dergelijke reis verbonden zijn. zoodat wij vrijwel alle kopstukken van het athletlekveld te Groningen aan den start zagen. Wij misten echter den populairen Kamer beek, die wegens een enkelblessure op de zware werpnummers verstek moest laten gaan en diens clubgenoot Broos. De wandelnummers waren slecht bezet. Op beide afstanden waren slechts twee candida- ten voor den kampioenstitel. Bij een dergelijke geringe animo had het ons beter geleken om deze num/mers af te gelasten of over andere wedstrijden te distribueeren. Het verloop was onder leiding van den heer Huizinga uitermate vlot, zoodat het vrij talrijke publiek een Zondagmiddag van hoog sportief gehalte geboden werd. De organisatie was uitstekend en dank zij het geweldige enthousiasme van den heer Willink was het terrein tot in de kleinste on- derdeelen op internationale wijze verzorgd. Er kwamen dan ook slechts dankbetuigin gen van de deelnemers binnen. Voor de organisatoren zal het dan ook een voldoening geweest zijn toen een drietal Ne- derlandsche records sneuvelden. In de finale der 100 yards wist Berger (Haarlem), op schitterende wijze het record van Broos met 2/10 sec. te verbeteren en op 9.7 sec. te brengen. Voorwaar een keurige prestatie. Een serie record verbeteringen moest de onmisbare megaphonist Muurert voor Peters afkondigen tijdens het nummer hink-stap- sprong. Tenslotte was zijn verste sprong 15.26 Meter, waarmee hij het bestaande record met 16 c.M. verbeterde. Zijn onlangs te Stockholm opgedane ervaringen hebben hier ongetwijfeld toe medegewerkt. Het derde record bracht Gubbels om zeep toen hij vrijwel zonder strijd de 1500 M. in 6 min. 2.9 sec. wandelde en zijn eigen record met 10 sec. neerhaalde. Onze stadgenooten gingen met een groote ploeg naar het hooge Noorden en kunnen zeer tevreden zijn met de geleverde presta ties. Liefst acht kampioens medailles werden aan leden der H. A. V. Haarlem uitgereikt. Wel een bewijs dat de athletiek te Haarlem bloeit en de dorst naar een Haarlemsche sintelbaan een gegronde oorzaak heeft, n.l. de goede prestaties der Haarlemsche ath leten. 100 M. hardloopen. Zeer juist waren de series ingedeeld en niet geloot. Berger en Benz wonnen ieder onbedreigd hun serie respectievelijk in 10.8 en 11.5 sec- In de finale was Benz minder gelukkig met zijn start zoodat hij den achterstand niet meer kon inloopen en als vierde eindigde. Berger evenaarde den recordtijd van 10-6 sec. Peters bleek sneller dan zijn collega vèr- springer de Boer en werd in 10.8 sec. tweede, 200 Meter hardloopen. Hierop herstelde Benz zich door slechts 2/10 achter Berger als tweede te eindigen zoodat Jaarsma de twee Haarlemmers voor zich door de finish zag gaan. Gezien 't volle programma en den te genwind kunnen wij de prestatie van Berger als zeer goed qualificeeren. 400 Meter hardloopen. Paulen had in zijn serie en demifinale een uitstekenden in druk gevestigd. In de finale echter bleek dat zijn training nog niet intensief genoeg ge weest was. Buiten mededinging won de Duit- sche Rotterdammer Bergman. Zijn clubge noot Visser legde op den eeretitel beslag. Van der Burg werd na een vinnigen strijd met Paulen tweede zoodat de sportieve Haar lemmer op de derde plaats eindigde. 800 Meter. Ziedaar een zeer eigenaardige strijd tusschen routine en kracht. Na het schot ging de Twentsche looper v. d. Berg als een pijl uit de boog weg en had weldra een voorsprong van circa 25 Meter op het hoofd peloton, waar de Haarlemmers Hoogerwerf en Effern aan den kop gingen. Op 600 Meter werd het Hoogerwerf te bar en in een snelle sprint ging het op de Twen tenaar af. Effern bleef niet achter en zou misschen zijn strijdmakker in de laatste meters nog gepasseerd zijn indien niet de totaal uitgeloopen van de Berg hem dit on opzettelijk belette. 1500 Meter. Jan Zeegers. die niet bepaald favoriet was op dit nummer, is er na grooten strijd in geslaagd Effern en Hoogerwerf de baas te blijven. Per luchtpost zijn thans de eerste brieven uit Montevideo aangekomen. De heer Fischer, bestuurslid van de F.I.F.A., de in ons land ook wel bekende Hongaarsche voetbal- official, is als vertegenwoordiger van de F.I.F.A. op het oogenblik te Montevideo. Hij heeft een uitvoerigen brief geschreven, waarin tal van belangwekkende bijzonder, lieden staan. Het handelt nog niet over de wedstrijden zelf doch over de voorbereiding en over de voetbaltoestanden in Zuid-Amerika Er staat zooveel in, dat voor ons geheel nieuw is, dat ik het een en ander uit dat schrijven hieronder laat volgen. In de eerste plaats blijkt dat men Uruguay. Argentinië en Brazilië als leiders van een afdeeling heeft aangewezen, daar men van meening was. dat dit de drie sterkste ploegen waren. In de vierde serie heeft men de ploegen gezet, die naar men meende, onmiddellijk op deze drie moesten volgen en wel Amerika en Paraguay- Men weet thans, dat Joego Slavië zich ster* ker heeft getoond dan Brazilië, zoodat op dit punt de berekeningen niet zijn opgegaan. Het elftal van Noord-Amerika was met 17 spelers te Montevideo. Hun trainer is Robert Millar, een Schot van geboorte, die als een dei- beste voetballers in Noord-Amerika wordt beschouwd. Op een enkele uitzondering na Gentles, die student is zijn het allen beroepsspelers. Er zitten in de ploeg voorts zeven Schotsche beroepsspelers, die als Amerikanen zijn genaturaliseerd. De heer Fischer vertelt dan, dat hij ver- A. HOOGERWERF. Iets te vroeg begon Effern den eindstrijd zoodat Zeegers in het laatste rechte eind nog met gering verschil de leiding wist te be houden. Hoogerwerf was in 4 min. 13 3/10 goede derde. 110 M. horden. A. Kaan wist zich even als zijn jongere broer in de finale te plaat sen, Arie liep een keurige race in den eind strijd doch had bij de laatste horde die hij passeerde een klein 'malheur dat hem de goede kans op de eerste plaats deed ver liezen. 4 X 100 Meter estafette. Hier hielden v. Welsenes, Benz, Rinkel en Berger de Haarlemkleuren hoog. Zeer kalm wonnen zij hun serie en ook in de demifi nale klopten de overgaves zeer goed. Met 43 2/10 sec. bleven zij nog één seconde snel ler dan P. E. C. Zwolle. 4 X 400 M. estafette. A .V. 1923 won dank zij haar geweldige vechtlust en een onoplet tendheid van Hoogerwerf den eersten prijs. Het eerste drietal Paulen-v- d. Booren-Ef fern had 'n flinken voorsprong machtig we ten te worden. Hoogerwerf ging de eerste 50 M. echter te langzaam en merkte zijn ver gissing toen het te laat was en Sierhuis de overwinning naar Amsterdam bracht. De spring- en werpnummers. Eysker won zoowel het discuswerpen als het kogelstoo ten hoewel op geen van beide nummers een geweldige prestatie voor den dag kwam. Onder de hand wist hij van de afwezigheid van Kamerbeek te profiteered en de tweede prijs op kogelslingeren in de wacht te sleepen. v. d. Klinkenberg leverde op het hoog springen een keurige prestatie en sprong 1.75 M. Na overspringen moest hij met de tweede plaats genoegen nemen. De Boer benaderde met 7.28 M. zijn re cord tot op enkele centimeters. Van Welsenes werd met 7.06 derde. Vanzelfsprekend was het polshoog voor v. d. Zee hoewel Oorschot hem tot 3-40 M. strijd gaf. Het succes van Peters op het nummer hink- stap-sprong hebben wij reeds vermeld. Van Musscher slaagde er niet in Blankers de baas te blijven en moest met 14.05 1/2 en de derde plaats tevreden zijn. Voor de prestatie op de overige nummers verwijzen wij naar de volledige uitslagen die hieronder volgen: De uitslagen. 100 M. le serie. 1, Jaarsma S- G. V. 11.4 sec. 2e Serie. 1 C. Berger Haarlem 10.8 sec. 3e se rie. 1. A. Benz, Haarlem 11.5 sec. Finale 1. C. Berger, Haarlem 10.6 sec. 2. W. Peters P. E. C. 10.8. 3. H. de Boer, te Werve 10.9 sec. Ned. record 100 yards door Berger op 9-7 sec. gebracht. schillende officieele bezoeken bij ministers en andere autoriteiten gebracht heeft, het geen alles des middags moest gebeuren daar in Uruguay de regeeringsbureaux alleen des middags in werking zijn. Des morgens heb» ben de ambtenaren vrij. Alleen gedurende de wedstrijden voor het wereldkampioenschap zal dan worden omgekeerd, dan zullen alle regeeringsbureaux alleen des morgens ge opend zijn. Bovendien ontvangen alle staats ambtenaren gedurende de maand Juli in verband met de wereldkampioenschappen dubbel salaris. Indien niet een ernstig man als de heer Fischer dit geschreven zou heb ben, zou men het waarlijk niet gelooven. Tijdens de wedstrijden om het kampioen schap zullen de winkels des middags gesloten worden. Na het bezoek van de autoriteiten, moesten alle redactiebureaux bezocht worden. Op alle bureaux werden de heeren gefotografeerd, zoodat de heeren Rimet, Fischer en anderen in allerlei houdingen in de 'bladen staan. Door heel Uruguay waren de wedstrijden om het wereldkampioenschap het onderwerp van den dag. De bladen wijdden aan deze wedstrijden heele pagina's, die met tal van foto's werden opgeluisterd. Maar niet alleen in Uruguay doch ook in Argentinië, dat 14 maal srooter en grazilic dat 45 maal grooter Dr. Peltzer geschorst. Uit Berlijn: Zaterdag heeft de Deutsche Sportbehörde een bijeenkomst gehouden, waarin aan de drie athleten uit Hannover Jonath, Borchmeyer en Gillmeister start vergunning werd gegeven voor de Duitsche nationale kampioenschappen. Op voorstel- van de Internationale Athletiek Federatie werd besloten Dr. Peltzer te schor sen, daar hij nog geen inlichtingen had ver strekt, die hem door de Deutsche Sport behörde waren gevraagd in verband met zijn groote buitenlandsche tournee. Derhalve is Dr.Peltzer niet op de Duitsche kampioen schappen gestart. is, spreekt men slechts over deze wedstrij den. Bij het verzenden van zijn brief had de heer Fischer alleen nog maar kennis ge maakt met de Braziliaansche ploeg, die de reis van Rio de Janeiro tot Montevideo 4 dagen per boot met hetzelfde schip heeft gemaakt waarmede de Europeesche voetbal» Iers kwamen. De Brazilianen reisden eerste klas, alle spelers zijn ambtenaren of studen ten, er was maar één arbeider in de ploeg. Er waren spelers bij uit de eerste standen van Brazilië, zoons van hooge officieren, be* kende schrijvers enz. In de ploeg zaten voorts twee negers. Des avonds zat het geheele Braziliaansche gezelschap bij elkaar, de negers speelden dan op de guitaar. waarbij ze droefgeestige liedjes zongen. Telkens viel het geheele gezelschap met het lied in. Ter bestrijding van het beroepsspel heeft men in Brazilië uitgebreide maatregelen ge nomen. Een speler, die geen betrekking heeft, mag niet aan een officieelen wedstrijd deel nemen. Een vereeniging, die tegen de ama teursbepalingen handelt, verliest alle reeds behaalde punten. Bovendien moet het be* stuur aftreden en door een ander vervan gen worden. De spelers moeten zich verbin den om vier jaar voor hun vereeniging te blijven spelen. In de eerste afdeeling kun nen alleen clubs spelen, die een eigen ter rein hebben of een huurcontract voor tien jaar hebben gesloten. Alle clubs in de eerste klasse moeten bovendien een overdekte tri bune hebben, waarop ruimte moet zijn voor minstens 2000 personen. Bovendien moeten vereenigingen in de eerste klas minstens vier verschillende takken van sport beoefenen. Verplicht voor elke club in de eerste klas is voetbal, athletiek, lawntennis en basketball, een spel, dat we in ons land niet kennen. Terecht maakt de heer Fischer de op merking, dat men slechts door een persoonlijk bezoek een goede opvatting kan krijgen van hetgeen daar in Zuid*Amerika op sportge bied geschiedt. Het is wel jammer, dat geen der Nederlandsche bladen dit tournooi belang wekkend genoeg heeft gevonden, om er een vertegenwoordiger heen te zenden. Niet speciaal voor de voetbalwedstrijden doch meer voor een algemeene reportage. Er zit in de sport in Zuid-Amerika blijkbaar beiangwek- AntwerpenDordrecht (05> Uit Antwerpen: Zondag had te Antwerpen de korfbalstedenwedstrijd tusschen Antwer pen en Dordrecht plaats. De ruststand was 10 voor Dordrecht door een doelpunt van Van der Graaf. Na de pauze zorgde mej. Bruggeman al spoedig voor no. 2, het derde Dordrechtsche punt kwam eveneens van een dameshand n.l. van mej. Schleicher, Leits maakte no. 4 en mej. de Meyer, die als invalster speelde voor mej. Hijbeek, scoorde het laatste punt. Eindstand 50 voor Dordrecht. kende copie. Zoo vertelt de heer Fischer ook het een en ander van een kort bezoek aan Rio de Janeiro. Hij werd daar ontvangen door het bestuur van de Vasco di Gamaclub, die hem in de eerste plaats naar haar sportterreinen bracht. Een prachtig stadion, dat voor een groot deel is bekostigd door den bezitter van twee der grootste winkelzaken te Rio de Janeiro. De club beschikt over schitterende sportterreinen, die men wel als de mooiste van Zuid-Amerika beschouwt. De heer Fischer merkt hierbij op of de Europeanen wel het recht hebben om uit de hoogte op de sport in Zuid-Amerika neer te zien. Zal liet niet zoo ver komen aldus de heer Fischer dat deze jonge, energieke volken niet alleen op voetbalgebied doch ook in andere takken van sport gevaarlijke tegen* standers zullen zijn. Alle gegevens daarvoor zijn aanwezig, tal van jonge krachten werken ondesr goede leiding. Voor voetbal heeft men den beken den Hongaarschen international A. Orth als trainer in dienst genomen; voor athletiek heeft men den niet minder bekenden Duit* schen springer Dobermann als trainer ge- engageerd. Op een der terreinen waren o.m. negers aan het oefenen. Op de vraag van Ir. Fischer of dat geen bezwaar was voor de sportbe oefening in Brazilië, antwoordde zijn bege leider, een artillerie-offici'er, die aan het hoofd staat van de afdeeling lichaamsont wikkeling, dat m nooit op de huid doch slechts op het hart let. Uit het schrijven van den heer Langenus den welbekenden Belgischen scheidsrechter, die den eindwedstrijd geieia heeft, zie ik, dat Ir. Fiscner zich te Montevideo bijzonder verdienstelijk gemaakt heeft voor de reclu spraak. Er bestonden blijkbaar in Uruguay opvattingen, die niet in overeenstemming v aren met de internationaal geidende op* vatringen. De heer Fischer heeft daarom alle scheidsrechters, die te Montevideo aanwezig waren, bijeengeroepen. Dat was een vrij groot aantal. Voor deze heeren heeft hij een uit voerige rede gehouden, waarin hij aangege ven heeft, welke opvattingen juist zijn. De heer Langenus schrijft ook nog over een wedstrijd, dien ilij te Montevideo vóór de Ir. J. W. Kips treedt af. Naar de Tel. van welingelichte zijde ver neemt koestert de voorzitter van den Kon. Ned. Voetbalbond, ir. J. W. Kips, thans defi nitief het reeds eerder geuite voornemen nog dit jaar zijn bestuursfunctie neer te leggen. Séance profs. Drost en Hasselman. Zaterdagavond gaven bovengenoemde biljartmeesters in café „De Doelen" een biljart-séance. Bij het trekken kwam prof. Hasselman het dichtst bij den band te liggen en had dus den afstoot. Deze leverde echter maar 1 punt op, hetgeen door Drost beantwoord werd met een serie van 20. Eerstgenoemde was aanvan kelijk slecht op stoot, hetgeen toegeschreven werd aan de vochtige weersgesteldheid. Dit had ook invloed op het spel van prof. Dro;t, die echter in 6 beurten reeds 118 caramboles bijeen had, waarbij een serie van 69. Later kwam Hasselman er wel wat beter in, doch kon het niet redden tegenover z'm tegenpartij, die meer en meer uitliep, of schoon ook deze nog steeds beneden zijn kunnen bleef. Bij de pauze was de stand 200 om 304 voor Drost. Na de pauze gaf Drost eenige staaltjes van professorale kunst te aanschouwen. In zijn bekend vlug tempo verzamelde hij in een minimum van tijds een serie van 122 caram boles. Toen de séance ten einde was, luidde het: 275 om 600 voor Drost. Hierna gaf Drost nog eenige buitengewoon goed geslaagde proeven van kunst- en fan- tasiestooten. MASSAKAMP ,/D. E. S."—„VRIENDEN KRING". De wedstrijden om den zilveren tak tus schen de vereenigingen „D. E. S." en „Vrien denkring" zijn Vrijdagavond in het lokaal van laatstgenoemde club met vier partijen vervolgd. Ook de niet uitgespeelde partij van verleden Maandag is thans geëindigd en werd 100 voor Roefs om 96 voor v. Amstel, hetgeen duidt op een vinnigen strijd. Trouwens ook de vier partijen van Vrijdag gaven een mooien kamp te zien. Het eerst traden Dekker (D.E.S.) en Kel derman (Vriendenkring) in den ring. De eer ste was aanvankelijk slecht op stoot, terwijl zijn partner juist goed begon, zoodat de gast heer al spoedig stukken voor was. Later even wel wist Deker aardig op te halen, zoodat het tenslotte een zer spannende kamp werd, die gewonnen werd door Dekker met den stand: 75 om 71. Voor de volgende partij tusschen Brauck- man (D.E.S.) en Copini (Vriendenkring) be stond zeer veel belangstelling. De „D.E.S."- speler steekt onmiddellijk hard van wal en na 4 beurten luidt het reeds 30 om 2, door dien de „Vriendenkring"-man niet op dreef is. En daar Brauckman er goed in blijft, loopt hij met een serie van 16 nog verder uit. Het blijft met Copini sukkelen, hetgeen we niet van hem gewoon zijn. Als Brauckman even later nog eens 14 en 21 maakt, is de partij zoo goed als gewonnen. Op de 28ste beurt maakt de ,.D. E. S."-man de 150 caram boles cadre vol. Copini noteert dan 88. Hoog ste serie 21 en 13. De derde partij geeft een geheel ander beeld te zien. Terwijl de Jong (D"E.S.) in het geheel niets presteert, is Kelderman (Vriendenkring) dadelijk op stoot en na en kele beurten is het verschil reeds aanmerke lijk. Met den gast wil het in het geheel niet vlotten, waarvan de gastheer een dankbaar gebruik maakt en meer en meer uitloopt. Met een zeer mooie eind-serie van 17 maakt Kel derman de partij uit: 32 om 75 in 38 beur ten. Hoogste series 6 en 17. Deze massa kamp tusschen de oude rivalen „D. E. S." en „Vriendenkring" is een hevigen strijd geworden. Na eerst ruim 150 punten achterstand wist „D.E.S." op te halen in twee étapes en na de partij van Brauckman van dezen avond was zij reeds vóór gekomen, doch na de partij de Jong weder met 16 pun ten ten achter. Er was dus voor de partij v. Amstel (D. E. S.) en Roefs (Vriendenkring) veel bekijks. Het werd een vinnigen'kamp van a tot z. Nu eens was de een, dan weer de ander voor. Tenslotte wist Roefs het eerst de 100 punten te bereiken, toen zijn partner 93 noteerde en daardoor het verschil tusschen het totaal 23 werd. De stand van den avond was: „D.E.S." 350 en „Vriendenkring" 334 caramboles. De totaal stand na 25 partijen luidt: „D. E. S." 2385 en „Vriendenkring" 2408 caram boles. wedstrijden om net kampioenschap heeft bij gewoond. Hij verwonderde zich aanvankelijk' over het drie meter hooge traliewerk, waar mede het speelveld van de voor de toeschou* wers bestemde ruimte was afgescheiden. Hij meende, dat deze afrastering was aange bracht om de spelers tegen de toeschouwers te beveiligen, doch men verzekerde hem, dat die afrastering er alleen was om aan de geestdrift der toeschouwers eenige grenzen te stellen. Het verloop van den wedstrijd gaf hem de verklaring. Het publiek gedroeg zich vol komen correct, het bekommerde zich niet in het minst om de beslissingen van den scheidsrechter, doch men was er slechts op uit om door een oorverdoovend lawaai de eigen spelers aan te vuren om zich tot het alleruiterste in te spannen. De heer Rimet moet zelfs verklaard heb ben, dat men zich in Europa een dergelijk publiek zou wenschen. Langenus schrüft ons ook over het nieuwe Stadion, dat naar zijn meerling wel het grootste der wereld zal zijn. De afwerking is vertraagd door werkstakingen en door een regenperiode van. dertien weken. Toen de brief verzonden werd, werkten dag en nacht nog 1000 man aan de afwerking. Zoo men weet is het stadion niet bij den aanvang der wedstrijden gereed geweest, maar toch. heeft men er nog de belangrijkste wed strijden op kunnen spelen. Het Stadion is omgeven door vier reusachtig groote tribunes waarvan er een drie verdiepingen heeft. Later zal men ook op de dirie andere tri bunes nog twee verdiepingen zetten. De vier tribunes heeten: Olympica, Colombes, Amsterdam en Amerika. Wat men in Uruguay gedaan heeft om deze wereldkampioenschappen een succes te doen worden, grenst volgens Langenus aan het ongelooflijke. Het blijkt uit dat alles wel, dat men in Europa Uruguay niet op de juiste waarde heeft weten te schatten. Voor hetgeen men te Montevideo tot stand heeft weten te brengen had men een welverdiende waardeering kun nen toonen door het uitzenden van de sterk ste Europeesche ploegen. C. J. GROOTHOFF. yOETBAL. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Luchtpostbrieven uit Montevideo. Hoe men de deelnemende landen beeft inge deeld. Zeven Schotsche prof.'» in het Amerikaansche elftal. Hoe pleizierig het is m Uruguay staatsambtenaar te rijn. Ze krijgen een maand extra salaris ter viering van de wereldkampioenschappen. Tijdens de wereldkampioenschappen wordt te Monte video alleen des morgens gewerkt. Wat men in Brazilië tegen het beroepsspel doet. Dc organisatie van de Braziliaansche voetbalsport. Zal Zuid-Amerika in de toekomst ook op ander gebied van sport Europa overvleugelen? Het nieuwe JStadion te Montevideo.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12