Postzegelrubriek ROMEINEN. EEN FOTO UIT DEN DIERENTUIN. !VÖ0 ♦7 e 'W.;!1£pv\ RUILRUBRIEK Mijn Herbarium. ,,E7r Jiecft me wat In mijn voct 'gebetenantwoordde vader, en bukte zich voorzichtig, om onder het bed te kijken. Kareltje moest toch ook eens kij ken en toen hij zich ver genoeg voor over gebogen had, zag hij heelemaal achter in den versten hoek 'n paar glorende oogen. ,,^r zit 'n beest onder 't bed!" schreeuwde hij, met angstige stem. „Wacht, ik zal mijn zaklantaarn gaan halen!" Die zat in een van de zakken van zijn jasje, dat in de kast hing; de kastdeur stond op 'n kiertje open. Kareltje sprong zijn bed uit en dook in de kast- „Help!" gilde hij plotseling, „er heeft me wat gebeten!" Zij maakten nu de kast voorzich tig wijd open en vonden daar.... twee wriemelende donzen hallen het hondje van Juffrouw Winter en het exemplaar, dat Mijnheer Jansen had gehad. Die van Joop Franken was onder 't bed gekropen. „Maar hoe komen ze toch hier? vroeg Kareltje hoogst verbaasd. Daar ging de deur héél, héél zacht jes open en binnen kwam sluipen Hertha!met 'n gezicht of zij zich erg schaamde en met hangenden Staart „O, daar heb je de boosdoener!" riep Kareltje „jij hebt je kindertjes weggehaald en ze weer hier gebracht. Nu. ik zal het je dezen keer maar vergeven." De hondjes waren er natuurlijk door al dat zwerven niet schooner op geworden; er zat dus niets an ders op, dan ze maar weer eens flink te wasschen en te borstelen en toen dat gebeurd was, bracht Kareltje ze weer netjes naar hun verschillende huizen terug. Maar hiermede was het nog lang niet afgeloopenKarei moest hen nog viermaal in 't bad stoppen en weer terugbrengen, vóór Hertha het eindelijk opgaf NEDERLAND IH /e. /i c. re. /ac /A'c ////vw /re. Jfc /ffa De tweede uitgifte van portzegels verscheen in 1881. Deze zegels zijn van hetzelfde type als de tegenwoor dige portzegels In de cirkel is be halve het waardecijfer ook 't woord „cent" vermeld De boven- en onder rand zijn gelijk aan de eerste portse- rie. Uitgegeven werden: 1 11/2 2 12 5 10 12 1/2 15 20 25 cent en 1 gulden, (alle lichtblauw). Een uitzondering maakt de gulden, waarbij de waarde In rood is aangegeven. Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. Van deze portserie onderscheiden we 4 ver schillende typen Het verschil zit in 't woord ..Te betalen" in den bo venrand. We zien 't. verschil door te kijken hoe de T staat in „betalen". Tegen den rand komt 't bandje, dat rond den cirkel is aangebracht. (Zie lig. 1). Hierin komt een ketting voor. Bij type I staat de T recht boven een Schakel; bij type II precies tusschen 2 schakels in; bij type III links en bij type TV rechts boven een schakel. We laten eenige ruimte om even tueel verschillende types te kunnen plaatsen. Type III komt 't meest voor. Type rv is zeer zeldzaam. Zie Voor de indeeling 't schetsje. JUlstenburgerlaan 23, S. RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossprs vier boeken verloot. De raadselprijzen voor de maand Juli zijn bij loting ten deel gevallen aan KABOUTERTJE EIGENWIJS, ROZENKNOPJE, KONINGIN LENTE en WIPNEUSJE die ze Woensdag 20 Augustus bij mij mogen afhalen. AFDEELING I. (10 jaar en ouder) 1. (Ingez. door Bloemenfee.) Mijn 1ste is een voorwerp, dat veel leven kan maken. Mijn 2de is een mooie bloem. Mijn geheel is een lastige ziekte. 2. (Ingez. door Kaboutertje Eigen wijs). Strikvragen. a. Het is rood en plat, Een beweeglijk blad. Het zit voor 't huis In een enge kluis. 't Wordt bewaakt waar 't zit Door soldaatjes in 't wit. b. Een ijzeren paardje Met een vlassen staartje. Hoe harder het paardje steigert, Hoe gauwer het staartje weigert. c. Zoo wit als sneeuw Zoo groen als gras, Zoo rood als bloed. Toch smaakt 't goed. d. Je gooit 't wit op het dak, Maar omdat 't brak Komt 't er geel weer af. e. Je gooit het rond op het dak En hoewel het niet brak, Komt het er lang weer af. f. (Ingez. door Dokterese.) Ik gooi 't rood in 't water En met veel geklater wordt het heelemaal zwart. En 't wordt ook nog hard. g. Welke visch heeft de kleinste oogen? 3. (Ingez. door Dokteresje.) Ik ben een stad op 't eiland Ci- cilië. Verander één letter en ik word een metaal. 4. (Ingez. door W.B.Z) Ik ben in de meeste woningen en besta uit 10 letters. Moeder wrijft de meubels met 12 3 Men wordt met 3 4 5 7 en schande wijs. In ieder huis is een 6 7 8 9 10. 5. (Ingez. door W. B. Z.) Ik ben een spreekwoord van 30 letters. 4 3 2 1 is een kleur. 8 5 komt van een sigaar 5 6 7 10 11 12 is een deel van ons been. 9 10 11 12 woont in Denemarken. 13 14 15 21 24 19 17 is een deel van Haarlem. 16 17 17 16 is een meisjesnaam. 18 19 is een lidwoord. 20 21 21 22 23 is een deel van een zin. 24 26 27 24 wordt 's zomers veel ge bruikt. 25 26 27 5 6 7 zijn wij allen. 28 29 30 is niet dom. 6. (Ingez. door W. B. Z.) Driehoekraadsel Op den eersten regel komt een medeklinker. Op den tweeden regel komt een ri vier in Utrecht. Op den derden regel komt het meervoud van zoon. Op den vierden regel komt het meervoud van spons. Op den vijfden regel den naam van een sufferd. Op den zesden regel koeken met suiker erop. Op den zevenden regel twee ge bakjes van de kermis. Op den achtsten regel meubelen van wit riet. De hoogtelijn noemt een mooie plaats bij Ede. r AFDEELING IT. (Leeftijd 9 jaar en jonger); 1. (Ingez. door Draaitol.) Zonder stoken, zonder koken, Zonder poken, blijf ik rooken. Steenkool, hout of anthraciet Zijn mijn beste vrienden niet. Niemand zou 't met mij durven, Als ik kennis had aan turven. En toch blijf ik wel een uur Leven door inwendig vuur. 2. (Ingez. door w. B. Z) Verbor gen dierennamen. a. Jan moest voor straf honderd re gels schrijven. b. Ik at wel vier appels op. c. Kom Olga, moeder wacht je. d. Er viel een drup, straks gaat het regenen. e. Ik zal maar eindigen. f. Ik heb okkernoten en walnoten. 3. (Ingez. door W. B. Z.) Kruisraadsel. X X X X X X een medeklinker. een huisdier. bevindt zich aan groote schepen. moeten wij altijd bij ons hebben. ons dagelijksch voedsel. een deel van den hals. een medeklinker. 4. (Ingez. door W. B. Z.) Neem uit ieder zinnetje een woord, zoodat je een heel bekend spreek woord krijgt. 1. Beter eerlijk de waarheid gezegd, dan gelogen. 2. Er was een vreemde vogel in den tuin. 3. Weet jij welken vogel ik bedoel. 4. 't Was in den winter. 5. De velden waren met sneeuw bedekt. 6. Het kindje gaf moeder een hand. 7. Het is kouder dan gisteren. 8. Er waren tien kinderen ziek ln onze klas. 9. In andere klassen waren ook zieken. 10. De kleintjes kregen vacantie. 11. Frissche lucht is nooit ver keerd. 5. (Ingez. door W. B. Z..) Verbor gen beroepen. Mien Tramm. Els Gars. Rudi Ke- nier. 6. Verwissel deze letters zoo, dat je op den lsten regel een voertuig leest op den 2den regel een huisdier, op den derden regel een meubelstuk en op den vierden regel een familielid. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorig® week zijn? AFDEELING I 1. Schilderij. 2. Eiken dag een draad is een hemdsmouw in het jaar. 3. De kleine Vogelvriend. 4. Reep-peer. 5. Kus. 6. Gasfornuis. AFDEELING II 1. Garage. 2. De letter E. 3. Baars. Aal. Zalm. Kat. Egel. Kip. Eend. 4. Kweekerij. 5. Bak, bek, beuk, buik, bok. 6. Haarlem. Goede raadseloplossingen ont vangen van: Kostjesknager 5. Rozenknopje 6 Nevada 6 Uitlooper 6 Nelly B. 6 De kleine Violist 6 De Kleine Vogelvriend 6 Vioollboempje 6 Juffertje Scnrijfgraag 5 Damiaatje 6 De kleine Kapitein 6 Poppenkind 6 Droomkoninkje 5 Moeders grootste) Hulp 5 Zinnia 6 Marinier 6 Vogel- koopstertje 6 Nanna 6 Papavertje 6 Mimi Poesekat 6 Babbelkousje 4 Graaf Lodewijk 6 Katuil 6 Karei I 6 Epenaartje 6 Zaandammerbje 6 Ballenbreistertje 5 DeD kleine Zee man 6 Zwartkijkertje 6 Zeeuwsch Boerinnetje 3 Vogelkoopstertje 6 Ma rinier 6 Koningin Lente 5 Nevada 5 Uitlooper 5 Zomerbloempje 5 Bloem- bollenkweeker 5 Het Zaandammertje 5 Epenaartje 6 Montbretia 6 Nelly B'. 5 Vice Admiraal 6 Zangvogeltje 6 Korstjesknager 5 Zangvogeltje 6 Wenda 6 Gouden Regen 6 Moeders Kleinste 6 Trambestuurder 6 Wip neusje 6 Bloemenfee 6 Dokteresje 6 Kabouterte Eigenwijs 6 Boerinnetje (S WEDSTRIJDWERK. Wedstrljdwerk ontvangen v Vioolbloempje, oud 10 jaar. Willem en zijn zusje Trijntje, Spelen hier zoowaar Romeintje, Wim is Romulus de held, Op zijn zuster zeer gesteld! Met een opgeheven hand, Voor 't verli nar 't verre land, Neemt hij af;, id van het kind. Dat hij toch zoozeer bemint! „Zusterlief, zoo spreekt hij zacht, Denk er om dat ik verwacht, Dat ge altijd neemt in acht, De eer van ons doorlucht geslacht! Zuster Ada knikt verheugd. Ja, zij kent slechts groote deugd! .Lieve broeder wees gerust, 'k Ben mij van mijn plicht bewust!" Het toppunt van luiheid. Langs een weg reed eens een rui ter, die plotseling achter'npaar boo- men, drie mannen in het gras zag liggen. Eerst schrok hij geweldig, want hij dacht dat men hem over vallen wilde, maar weldra zag hij dat hij slechts met een paar luiaards te doen had, die hun tijd in ledigheid doorbrachten door niets anders te doen dan in het gras te liggen en naar de lucht te kijken. De ruiter hield daarom zijn paard in want hij wilde eens een grap hebben. Wie de luiste van jullie is, krijgt een gulden!" zei hij. Een sprong er haastig op en riep: Dat ben ik beslist, mijnheer!" De tweede stak alleen zijn arm uit en mompelde: Geef maar hier meneer! Maar de derde deed heelemaal niets. Hij deed zijn mond open en gaapte vreeselijk. De ruiter schoot in een lach en zei: - Jij bent beslist de luiste, hoor. Hier, de gulden is voor jou: pak hem maar aan! Maar nu antwoordde de luilak kalm: Steek hem maar in mijn zak, mijnheer! Hetgeen de ruiter, brullend van den lach deed. 66 67 J 61 ;GI 57 56. -Aï 55. 54' *52 53 '59 7<o •73 *7"t z\ •22 3° •n 19 4fe 4'' '42 •Ol 20* Ho Aö' 25 "5 2* aI4 IO Ziehier een foto uit den dieren tuin! Niet erg duidelijk, vind je wel? jMaar daarom niet getreurd. Wie be nieuwd is om te zien wat de foto voorstelt heeft slechts weinig te jdoen. Met haalt een potlood en trekt 'daarmede een lijntje van cijfer 1 ihaar cijfer 2 en dan naar 3 en naar 4, net zoo lang tot men alle cijfers inet elkaar verbonden heeft. Het laatste der cijfers is No. 76. Als je Üaar bent aangekomen moet je dus ophouden en dan staat het dier, dat wij gefotografeerd hebben, heel dui delijk voor je. Wie echter goed raden kan moet echter van te voren eens trachten uit te vinden welk beest het worden moet. Aan de cijfertjes heb je daar toe niets, want die zijn zoo geplaatst dat je toch niets va^ de vorhien van het dier kunt zien. Maar er staan nog een paar boogjes ge teekend en daaraan heb je bij het raden een weinig steun. Het zijn n.l. de teenen van het beest. Toe, denk nu eens na, welk dier heeft zulke teenen? Er is maar een beest op de wereld dat zoo is, dus je kunt nooit mis raden. En dan trek je maar het lijn tje om te zien of je gelijk hebt. Er zullen zoo langzamerhand wel kinderen zijn, die in vrijwel elk dool hof goed den weg weten te vinden. Zij hebben dit kunstje goed geleerd weet je! Maar om in dit doolhof den weg te vinden valt ook hen niet mee, geloof dat maar vrij! Weet je wat het aardige is: het is den plattegrond van een echt be staand doolhof. Het ligt ergens in het Zuiden van Engeland waar het op last van een der vroegere konin gen werd ingericht en nog heden ten dage, nu men toch zooveel gemakken kent die er vroeger niet waren, wordt er vrijwel niemand gevonden die er zonder verdwalen in wandelen kan. De wegen gelijken zoo precies op el kaar en het geheele hof is zoo uit gestrekt dat men onmogelijk het prieel vinden kan, dat er middenin verborgen ligt. Probeeren jullie nu eens om er wijs uit te worden. Ik wil je daarbij wat- zeggen: het maakt op het plaatje geen verschil uit of Je de ingang, aan den kant of in het midden kiest, dat zie je dadelijk wel. In het echte dool hof is de ingang echter aan den kant en daar gaat de deur dicht, zoodra de menschen de eerste laan tjes door zijn. Wie dus terug komt moet beslist de andere poort als uit gang zoeken en je kunt gemakkelijk begrijpen dat dit het' moeilijkste van alles is! Groote Leeuwenbek (Antirrhinum majus) fam. Leeuwenbekachtigen (Scrophulariaceeën) Van deze zeer oude plant, die wel eens verwilderd op oude muren wordt aangetroffen, zijn in de laatste ja ren zeer fraaie kleurverscheidenhe- den geteeld. Ze is afkomstig uit Zuid-Europa. Vroeger waren de bloe men meestal tweekleurig, thans tref fen we ze aan in zachte zuivere kleuren als: wit, donkerrood, rose- karmijn, geel. Uit zaad komen ze vrij standvastig terug. Wie eenmaal een bedje leeuwenbek heeft gehad, krijgt ieder jaar vanzelf weer nieuwe plant jes. De donkerbloemige soorten heb ben in den regel ook donkere bla deren. De gewone soorten groeien 6070 c.M. hoog; er bestaan echter ook dwergsoorten, die niet hooger worden dan 2535 c.M. Als je zorgt, dat je de uitgebloeide bloemtrossen geregeld verwijdert, zullen de plan ten tot laat in den herfst doorbloeien Wil je vroeg bloemen hebben, zaai dan in Juli op een klein plekje, dat je des winters met een stukje glas afdekt. Vroeg in 't voorjaar zet je de plantjes uit op een afstand van pl.m. cM. Je krijgt dan reeds in Juni bloemen. Deze planten vertakken zich meer en geven grootere bloem trossen en bloemen dan die van 't voorjaarzaaisel. De oude planten be hoef je in 't najaar niet op te ruimen Vaak bloeien ze 't volgend jaar op nieuw. Enkele uiteenloopende ver scheidenheden zijn: Queen Victoria (zuiver wit), Golden Queen (geel), Rosalind (zacht rose), Corail (ko raalrood), Crescia (zwartpurper en donker loof). Basterd vlasbek (Linaria hybrida) fam. Leeuwenbekachtigen (Scrophu lariaceeën) Dit is een klein soort leeuwenbekje, dat in den zomer losse bloemtrosjes voortbrengt in tal van heldere kleuren. Het zaad is zeer fijn en moet heel dun uitgezaaid worden, 't Is een zeer dankbaar snij- bloemetje. Boonenkruid. Een bekend toekruid voor tuinboonen, dat fijngehakt zeer geurig is en de tuinboonen bijzon der smakelijk maakt, mits we er niet al te veel bijvoegen. De zaaitijd is April-Mei', wanneer de tuinboonen bloeien. Gebruiken we 't bij het in maken van augurken, dan wordt in 't laatst van Juni opnieuw gezaaid, daar dit eenjarig kruid spoedig in 't zaad schiet. Het fijne zaad wordt met weinig of geen aarde bedekt. Voor wintergebruik snijden we het tegen den bloeitijd af, binden het in bundeltjes en drogen het in de scha duw. Als we 't stofvrij bewaren, blijft het jarenlang geurig en goed, voor soep en saus en bij het gebruik van ingelegde snij- en slaboonen om den inmaaksmaak weg te nemen. TUINIER. P. VERHAGEN, Leldschevaart 20, heeft 2 Kwatta-sold., 1 Amstelpen- ning, 3 Toffee-pl. 2 Koffie-Hag-wa- pens, 1 Keg's pi-, 8 Haas-Azijnpl. 1ste Album. Dit alles wil hij ruilen voor Sickesz-wapens, 1 tegen 2. Onze Bibliotheek. Nog steeds houden enkele deel nemers hun boeken te lang. Willen degenen, die nog boeken in hun bezit hebben ze Zaterdag terug brengen vóór 2 uur? O. B blijft nu ongeveer twee maanden gesloten, dus in een der Septemberrubrieken kom ik met de mededeelingen voor het nieuwe sei zoen. Ik hoop, dat jullie allemaal een prettige vacantie zult hebben. W. LASSCHUIT. KI. Heiligland 66. Nog enkele waterplanten zijn: Slangenwortel of Aronskelk iCalla palustris) Zie fig. 1, fam. Aronskelk- achtigen Araceeën een liggenden wortelstok, waaruit de hartvormige bladen komen. De bloe men staan in een bloeikolf, d.i. klei ne, ongesteelde bloempjes zitten aan een dikke, vleezige spil. Aan den voet hiervan vinden we de bloeischeede, die van buiten groen, doch van bin nen zuiver wit is. Het lijkt alsof dit de bloem is. De vruchten zijn roode bessen, die vergiftig zijn. Bloeitijd Mei, Juni en September. Egelskop (Sparganium ramósum); Zie fig. 2, fam. Lischdodden (Thy- phaceeën) Deze plant, de vertakte egelskop (er zijn ook nog andere soorten), komt in slooten, moerassen en poe len algemeen voor. Ze heeft een in. 't slijk wortelende vezelige wortel stok, waaruit een rechtopstaande, stevige stengel groeit, die van boven vertakt is. De bladeren zijn langwer pig, stijf, bijna rechtopstaand. De kleine bloempjes staan, in hoofdjes en zijn tot een pluim vereenigd. Er zij» mannelijke (meeldraden) en vrouwelijke (stamper) bloemen. De vrouwelijke hoofdjes zijn steeds, de mannelijke meest van elkaar ge scheiden. Bloeitijd Juli-Augustus. Kleine Waterweegbree (Alisma ra- nunculoides) Zie fig. 3 fam. Water-, weegbreeachtigen (Alismaceeën). Een moerasplant, die aan slooten algemeen voorkomt. Ze heeft een ve- zeligen wortelstok en gesteelde, smal- lancetvormige bladen. Stengel rechtopstaand met een schelmachtige bloeiwijze. De bloe men staan in een krans rond den stengel, De bloempjes, die 3 kroon- blaadjes hebben, zijn wit of rood achtig met gelen nagel. Bloeitijd Juli-September. Deze plant, die eenige overeen komst vertoont met onze gekweekte aronskelk, komt in poelen en moe rassen voor. De veenplassen van An keveen en Vinkeveen zijn soms dicht gegroeid met deze plant. Ze heeft MUZIEK De opera „Turandot". Toen Puccini bezig was met het componeeren van de opera „Turan dot" werd hij door den dood verrast. Een vriend van den grooten meester maakte de opera af. Bij een opvoering der opera onder de bekwame leiding van Toscanini door de „Milaansche Opera" tikte de dirigent af, wendde zich tot het pu bliek en riep: „Hier eindigde Giaco- mo Puccini zijn meesterwerk". Daarna keerde hij zich om en. di rigeerde het slot der opera. Eere, wien eere toekomt! W. L.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14