BUITENLAND EEN VEEMGERICHT OVER ROEMENIE? DE TOEKOMST VAN DEN ROMAN. öMtóö UIT DE PERS MARKTNIEUWS Houdt U Koel met Eau de Cologne HAARLEM'S DAGBLAD TWF.EDE BLAD VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1930 Zonderlinge onthullingen in een Roemeensch blad. Na den moordaanslag op Angelescoe. De politieke concentratie in Duitsch- land levert niet het gewenschte resultaat op. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Frankfurter Zeitung heeft van zijn cor respondent in Boekarest een zeer geheim zinnig verhaal ontvangen, naar aanleiding van den moordaanslag op den plaatsvervan- genden minister van binnenlandsche zaken Angelescoe. Volgens deze mededeelingen, die gezien de mentaliteit van de Balkansta- ten in ieder geval vrij waarschijnlijk klin ken. zou er een wijd vertakte samenzwering, een soort veemgericht, in Roemenië op touw zijn gezet, dat ten doel zou hebben het uit den weg ruimen van een lange reeks politieke leiders. Angelescoe had klaarblijkelijk als nummer één op de lijst gestaan. Hoe komt nu de correspondent van het Duitsche blad aan de onthullingen? Hij heeft deze ontleend aan een bericht in het Roemeensche blad „Cuvantoel", waarin de oud-rector en profes sor van de universiteit te Czernowitsj. Ra- doelescoe bekepd heeft gemaakt, dat hij en kele maanden geleden bezoek kreeg van een kolonel en twee van diens neven. Nadat de professor zijn eerewoord had gegeven de na men van zijn bezoekers niet te zullen bekend maken, verklaarde de kolonel, dat in verband met den moeilijken toestand, waarin de poli tici 't land hadden gebracht, 'n geheime orga nisatie in 't leven was geroepen om deze po litici uit den weg te ruimen. De organisatie beschikte over voldoende mannen, die tot handelen bereid waren, maar men moest raadgevers en rechters hebben. Daarom ver zocht hij prof. Radoelescoe, die rechtsgeleer de is, om lid te worden van het veemgericht, waarvan de vonnissen dan door de jonge mannen zouden worden ten uitvoer gebracht. Prof. Radoelescoe verklaart, dat hij het voorstel had afgewezen, waaraan hij had toegevoegd de namen niet te zullen noemen maar verplicht te zijn de autoriteiten op de hoogte te brengen. Zoowel den premier als den minister van binnenlandsche zaken had hij vervolgens per brief ingelicht, maar daar op heeft hij nimmer iets gehoord. Deze onthullingen hebben groot opzien ge baard, vooral, omdat de man, die den aanslag pleegde, ook in gezelschap van twee personen zou zijn geweest. Uit dit bericht blijkt, dat de zoo dringend noodzakelijke concentratie in Duit-schland, niet de gewenschte resultaten zal opleveren. Het heeft er allen schijn van, of de oude ver snippering zal onder nieuwe namen, ge handhaafd blijven. Het Hbld. meldt dat er gisteren in den Duitschen Rijksdag weer onderhandelingen plaats gehad hebben tusschen vertegenwoor digers der D. V. P. der conservatieve volks partij, der Economische en der Landvolk partij. Volgens het persbureau van de ver- eeniging van Duitsche dagbladuitgevers heb ben de besprekingen niet tot een gemeen- schappelijken verkiezingsoproep geleid, al waren de partijen het wel over de wensche- lijkheid daarvan eens. Men zal nu tenminste een godsvrede onder de bij de besprekingen betrokken partijen in acht nemen. Van het opstellen van gemeenschappelijke lijsten komt ook niets. Nieuwe onderhandelingen zullen niet meer worden gevoerd. Ook de gisteren tusschen dr. Scholz van de D. V. P. en den Pruisischen minister van fi nanciën Höpker Aschoff van de staatspartij gevoerde besprekingen hebben geen resultaat opgeleverd. In politieke kringen worden op grond hiervan de pogingen tot toenadering om tot een burgerlijke middenpartij te ko men als mislukt beschouwd. L. A. Geheime onderhandelingen tusschen Polen en Litauen? Volgens de „Express Porannyi" loopen in diplomatieke kringen te Warschau geruch ten, volgens welke kort geleden te Wilna ge heime onderhandelingen zijn gevoerd tus schen Polen en Litauen, waarbij een verte genwoordiger van het Vaticaan als tusschen- persoon fungeerde, meldt ..de Tel." Bij deze besprekingen zou het plan eener Poo^ch-Litausche toenadering behandeld zijn. Polen zou aan Litauen het grensdistrict van Sejny. dat Oostelijk van Soewalki ligt, afstaan, terwijl Litauen er van zou afzien bij zijn eischen in zake Wilna te blijven volhar den. Litauen zou zich tevreden stellen met de verzekering, dat Litauen in het gebied van Wilna cultureel werkzaam mag zijn en hecht zijn goedkeuring aan de instelling van een te Wilna te vestigen internationale com missie. welke tot taak.heeft eventueele natio naliteitsconflicten bij te leggen. Ook hieraan zou een vertegenwoordiger van het Vaticaan medewerken. Bekend Roemeensch communiste gearresteerd. BOEKAREST, 7 Aug. (VD.) Te Kichl- new heeft de politie de bekende communiste Ida Goldmann gearresteerd. Men heeft in haar bezit een aantal brieven gevonden, welke in geheimschrift geschreven waren, waarvan de sleutel ook is gevonden. Uit deze correspondentie blijkt, dat de Komintern ontevreden is over de leiding der communistische partij in Roemenië en besloten heeft deze niet meer te beschou wen als een afzonderlijke partij, maar m Roemenië een onderafdeeling van de com munistische partij in Rusland te vestigen. De politie heeft Ita Goldmann aan een streng verhoor onderworpen en als gevolg van haar uitlatingen is een groot aantal ar restaties verricht. Men gelooft, dat nieuwe arrestaties zullen volgen. Jong'democraten tegen de Duitsche staatspartij. De Jong-democratische bond Berlijn Brandenburg heeft besloten zich niet bij de Duitsche staatspartij aan te sluiten, omdat deze niet alle burgerlijke linksehe partijen omvat. Zij acht aaneensluiting met de half- nationalistische en anti-semletische organi satie van Mahraun een zwenking naar rechts. Het Fransch-Duitsche sportincident. BERLIJN, 7 Augustus (Wolff). Naar de officieele Pruisische persdienst meedeelt, heeft het Pruisische ministerie van justitie een langdurige bespreking gehad met dr. Blume uit Leipzig, den verdediger van den Franschen zwemmer Cuvelier. Intusschen wordt het onderzoek tegen de betrokken na- tionaal-socialisten, die zich aan landvrede- breuk, het toebrengen van lichamelijk letsel en bedreiging hebben schuldig gemaakt, krachtig voortgezet. Ook tegen den natio- naal-socialistischen leider Wolbersdorfer, die getracht heeft invloed op getuigen te oefenen, is het onderzoek geopend. Een speciale ambtenaar is ter beschikking gesteld om het onderzoek te bevorderen. De crisis in Beieren. De Beiersche regeering heeft het voor beeld van de rijksregeering gevolgd §n ac cijns waarvoor in den Landdag geen meer derheid was te vinden, bij nood-verordening ingevoerd. Art. 48 al. 3 van de Grondwet geeft den landen daartoe het recht, doch bepaalt dat een dergelijke verordening bui ten werking treedt als de rijkspresident of de Landdag daartoe besluit. De Beiersche Landdag is echter naar huis en daarom heeft de socialistische groep het Seniorenconvent verzocht een buitengewone zitting bijeen te roepen en daarin een voor stel tot intrekking van de verordening te be handelen. Aangezien de regeering slechts over een minderheid in den Landdag be schikt, nu de Boerenbond zich in de ac cijnskwestie bij de oppositie heeft gevoegd, is te verwachten dat zij voor dergelijke moei lijkheden zal komen te staan als het rijks kabinet. 10 PER DAG. Uit de verkeersstatistiek over het jaar 1929 blijkt, dat het autoverkeer in Frankrijk gemiddeld ongeveer tien doodelijke onge vallen per dag veroorzaakt. In '29 zijn in Frankrijk 3717 personen door auto-onge vallen gedood. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche za ken en chef van den veiligheidsdienst heeft zich met een rapport gewend tot minister president Tardieu, met het verzoek, scher pere maatregelen ten aanzien van het ver keer te willen treffen. Tardieu heeft thans een circulaire gezonden aan alle plaatselijke politie-autoriteiten met het verzoek strenge re verkeersmaatregelen te willen treffen. DE ALLERMOOISTE! GALVESTON (Texas), 7 Aug. (V.D.) De uitslag van het schoonheidsconcours te Gal veston is, dat „miss America", in het gewo ne leven miss Dorothy Dellgoff geheeten en wonende te New-Orleans, gekozen is tot Miss Universe. Miss Helen Hannan (Vereenigde Staten) werd nummer twee; mej. Maria Namiyica (Roemenië) derde en mej. Nadia Dekosarin (Rusland) vierde. BELGIë OP DE FIETS. België blijft, wat het aantal rijwielen be treft, niet ver bij ons land ten achter. Er zijn in het' geheele land 1.81/.596 fietsen, of één per 4.5 inwoners. De provincie _Ant- werpen slaat het record met 310.000 „vélo's". Sedert 1926 is een jaarlijksche stijging van 100.000 stuks te constateeren. Er is nog een punt van overeenstemming: de regeering heeft beloofd haar voortdu- denre aandacht te blijven wijden aan het wagenvraagstuk en speciaal de belangen van den wielrijder. Het plan is, voldoende rijwielpaden aan te leggen met een mini mumbreedte van 1.50 meter. Nu overal weer jacht wordt gehouden op fietsers, die niet hun rijksdaalder hebben voldaan, zullen de Nederlanders het wel bij zonder betreuren, dat de overeenkomst tus schen beide landen ook niet op belasting gebied bestaat. Een rijwielplaatje, van num mer voorzien, zoodat diefstal geen doel heeft kost er namelijk slechts tien francs of 70 cent, aldus de Tel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f98.- OoA hij dames zeffr I V gfe/iefdvarkrjjgi>aarperf/esch "rei gedeponeerd eitket of per js fit RJB g^i3S- t>ere/d van spu/t-mineraaf. q or sodawater a/ ofmet met sr sv/ker- en een scheutje. Dc Phohi stopgezet om de kosten? Volgens het orgaan van de V.A.R.A. had het bestuur van de Phohi reeds besloten, vóórdat het advies inzake den Indischen zendtijd door den Radio-raad was samengesteld, de experimenteele uitzendingen op 1 Juli te sta ken wegens de groote kosten. Dit werd de V-A.R.A. door den vertegenwoordiger van den Phohi medegedeeld ter vergadering van den Radio-raad, waar haar meening gevraagd werd over het plan van den Radio-raad. De aangevoe/de reden voor de stopzetting is dus, volgens het orgaan, niet de ware. Men maakt echter een handig „politiek", maar afkeurenswaardig gebruik van het ad vies van den Radio-raad om de ware reden te camoufleeren!" De rapporten over het gebeur de te Maastricht. Het Volk klaagt over de langzame be handeling van de publicatie der rapporten inzake de schietpartij tijdens de staking te Maastricht. Het duurde negen maanden eer een sa menvatting van de rapporten overgelegd kon worden. Het blad constateert dan een leu genachtige campagne van de katholieke pers tegen de socialisten en besluit: „Echter klemt hiennee te meer de nood zakelijkheid, dat de justitieele rapporten, desnoods, als zij zeer uitvoerig zijn, met weg lating van al te bijzondere détails, behalve aan de Kamerleden ook aan de openbare meening worden overgelegd. De uiterst sobere mededeelingen van de regeering kunnen niet volstaan. Wij vernemen thans, dat aan bur gemeester en commissaris van politie wegens hun beleid ontevredenheid is betuigd. Zijn zij echter de eenigen, wier beleid in de stakings dagen volgens de rapporten te wenschen over heeft gelaten? Wij kunnen dit onmogelijk aannemen. Er zijn heel andere machten dan deze beide gezaghebbers te Maastricht aan het werk geweest in een richting, die tot het bloedbad van 16 October leidde. Over de handelingen dezer machten lazen wij noch in de eerste, noch in de tweede samenvatting der rapporten iets. Het is echter in de hoog ste mate onwaarschijnlijk, dat de rapporten hieromtrent niets zouden bevatten. De interpellatie-Vliegen had ten doel de waarheid omtrent de noodlottige gebeurte nissen aan het volle licht te brengen. De re- geerings-toezegging omtrent een officieel on derzoek kon slechts beteekenen, dat die waarheid vastgesteld en gepubliceerd zou worden. Hier past niet de treuzelige geheim zinnigheid die de regeering tot dusver be tracht heeft. Er valt hier niets en niemand te sparen. De stukken op tafel, opdat de waarheid bekend worde. De waarheid, naar onze overtuiging, om trent een ongehoorde campagne van volks- verleugening". Bureaucratie in den radio-omroep. Onder het opschrift „Chaotische radio verhoudingen" schrijft de Telegraaf: „Met de aanstelling van drie „omroepcon- troleurs" heeft de Nederlandsche Regeering een nieuwe instantie toegevoegd aan de lijst der vele, waartoe de radio-affaire al aanlei ding gegeven heeft. Nauwelijks beter kan men een inzicht krijgen in het chaotische van de radioverhoudingen dan door te zien naar alle bedenksels, die twee opeenvolgende ministers van Waterstaat te dezer zake uit hun resp. mouwen hebben geschud. Wij heb ben thans; één radio-wet, deel uitmakend van de Tele graaf- en Telefoonwet; één radio-raad; één radio-algemeene-programma-commis sie; één radio-reglement: één radio-contrölereglement; één radio-programmacommissie; drie radio-omroepcontroleurs, en last not least: één Minister van Waterstaat. Al deze instanties waaraan wij den Directeur-Generaal van P.T.T. kunnen toe voegen zijn in roerende harmonie doende om alle frischheid, alle snelheid, alle actuali teit uit den omroep ie verbannen. Wie wat zeggen wil, moet het een week of wat te voren insturen, wie wat zingen wil, moet ook de muziek ter keuring voorleggen, en als dan de zeef nog 't een en ander doorlaat, zitten drie ijverige ambtenaren angstvallig te luiste ren of geen omroepvereeniglng ondeugend Ter gelegenheid tan het groote stenograplien congres te Berlijn 3000 snelschrijvers ver- eenigden zich in den Duitschen Metropolis werd een stenograpliic-wedstrijd gehouden. Winnaar en houder van den Hindenburg prijs werd Heinrich Kierzeck - Aachen, die in 5 minuten 2000 lettergrepen schreef. Zal het romanschrijven vervlakken Hedendaagsche revolutionnaire symptomen. Door HUGH WALFOLE, den beroemden Engelschen romanschrijver. Er is nooit een aanlokkelijker tijdvak ge weest om over de toekomst van den roman te schrijven dan dit. De roman is, zoowel in de goede als de slechte beteekenis, op het oogen- blik de overheerschende literaire vorm; iedereen maakt er gebruik van historie schrijvers, dichters, tooneelschrijvers. filoso fen; en in plaats, dat er teekenen zijn van den snel naderenden dood van den roman, zooals Guedalla en Mc Carthy ons willen doen gelooven, is het een feit, dat hij zich in ieder land van de wereld in een verschrikke lijk gezonde conditie bevindt. Ik zeg verschrikkelijk, want in Engeland en Amerika zijn er ongetwijfeld te veel van en een van de belangrijkste kwesties, met be trekking tot de toekomst van den roman is juist dit: wordt de roman zoo populair, dat hij zal ophouden een kunstproduct te zijn? Dit is het natuurlijk, wat Guedalla en Mc. Carthy bedoelden, toen zij zeiden, dat de roman stervende was. Niet langer kunst en even laag bij den grond als de goedkoopste film. Ja, ééns was de toestand bijna net zoo. Even grof en alledaagsch, even bijzonder en buitengewoon, even zeldzaam en populair al deze dingen tegelijk, toen men Red- ga un tiet" las in de Princes-street te Edin burgh. omdat niemand er mee kon wachten, voordat hij thuis was; toen .Les Misérables" in Parijs bij millioenen werd verkocht en „Oorlog en Vrede" Rusland als een koorts aantastte, en de menschen hun sterven uit stelden, opdat zij van een volgend deel van „Pickwick" zouden kunnen genieten. En de roman is tegenwoordig populair in dezelfde algemeene beteekenis. „Ja maar", zeggen de critici, „niet de goede roman. Zeventigduizend exemplaren van Mr. Dee- ping's .Roper's Row", zijn verkocht en drie honderd duizend van Mrs. Woolf's „Orlando". „Ja", antwoordde U. „en driehonderd dui zend „Van het westelijk front geen nieuws", honderd vijftigduizend van „De brug van San Luis Rey" en van J. B. Priestley's „Good Companions" worden drie duizend exemplaren per week verkocht", gaat U voort. „Ik weet, dat deze beoordeeling naar den verkoop erger lijk is, maar de roman moet lezers hebben en van den smaak van deze lezers hangt in hooge mate de richting af, die de roman in de toekomst zal nemen." Ja maar, dat is het nu juist! Daarom is de toekomst van den roman op het oogenblik zoo onzeker. Nog nooit te voren is de smaak van het publiek zoo onbepaald geweest en nooit waren de leiders op romangebied zoo ver te zoeken. Moore, Bennett, Galsworthy. Wells zijn lei ders in dien zin, dat zij hun belangrijke po sities op waardige wijze hebben verkregen, maar iedereen weet nu precies, welke middel tjes zij gebruiken. Zij hebben hun werk ten aanzien van den Engelschen roman gedaan en zelfs op zeer waardige wijze, maar nóch zij, nóch de Jongere generatie, zooals Lau rence. BrettYoung. Sheila Kaye-Smith, Compton Mackenzie, Ik-zelf en anderen, zul len de avonturen van den toekomstigen ro man beleven. De moeilijkheid is nu juist, dat we niet weten, wie de leiders zullen worden. Het eenige nieuwe geniale werk in de geschiedenis van den roman gedurende de laatste 5 Jaar Is Richard Hughes' „High wind in Jamaica" en dat is feitelijk niet eens een roman. Eenige van de succesvolste boeken, die van Priestley, Henry Handel Richardson's „Ultima Thule", Mazo de la Roche's „Talna" en „Whiteoaks", zijn alle romans van den ouden stempel Eén van de beste romans van een jong schrijver. Aldous Huxley's „Point Counter Point", vertelt ons heel wat meer van Mr. Huxley zelf. dan over den Engelschen roman en de "schrijfster Virginia Woolf. die mijns in ziens tegenwoordig tot de belangrijkste en boeiendste der levende letterkundigen van Engeland behoort, leeft in een eigen wereldje. Maai- niettemin vermoed ik. dat deze schrijfster meer tot de ontwikkeling van den roman in Engeland heeft bijgedragen dan Ieder ander, zelfs veel meer dan Bennett, Wells en Galsworthy. ..Ulysses", waarvan verondersteld wordt, dat het een verandering in den roman heeft gebracht, is niets anders dan een ruwe, ver warde. bijzonder interessante en treffende autobiografie. Het eenige, waar we zeker van zijn met be trekking tot de toekomst van den roman, is. dat hij zijn voornaamste kenmerk nooit zal verliezen, en dat is de karakterteekening. Ge durende de laatste 20 jaar zijn er herhaalde lijk pogingen gedaan om hieraan te ontko men. Knappe auteurs, als Arnold Bennett, die beter behoorden te weten, hebben Dickens voor een armzaligen broddelaar verklaard. Hij was blind voor Dickens' scheppende kracht, de verrukkelijkste gave, die een schrijver kan hebben. Het is tenslotte bijna het eenige wat we van een romanschrijver vragen, dat hij levende personen voor ons schept, zoo snel als hij kan, zoodat hijzelf even opgewonden over zijn vindingen is. als wij en we kunnen er zeker van zijn. dat deze scheppende kracht, wat ook de toekomst moge brengen, de voor naamste verdienste van den roman voor de wereld zal zijn. Zoo is er dus in den roman werkelijk geen verandering gekomen! Alleen systeem, tech niek, trucs in de dialoog, trucs in de gedachte, zich aanpassend bij den tijd, waarin de ge schiedenis speelt! Allemaal oppervlakkige dingen! En de roman, indien hij tenminste voor een langen duur bestemd is. moest juist onsterfelijke elementen bevatten precies zooals „Oorlog en Vrede" en „Allee in Won derland" dat hadden. (Nadruk verboden) doet, ln welk geval haar uitzending (wij ken nen dat!) wordt afgebroken. Onze toestellen worden geadministreerd- Enorme kaartsystemen vermelden allerhande détails omtrent ons zelfben ons radio-appa raat. Ambtenaren kunnen te allen tijde bij ons binnenkomen om te controleeren en te lnspecteeren. Dat alles behoeft men slechts te zien en te dóórzien om te glimlachen over de naïviteit van lieden, die meenen, dat de draadlooze omroep als Staatsbedrijf beter zou voldoen dan thans. Wie de laatste resten van wat met zorg en succes is opgebouwd, te niet wil zien gaan, moet vooral hopen, dat de bureaucratie haar vlerken nog verder over den radio-omroep zal uitslaan." DE HUIZEN VAN TUINWIJK- ZUID. ER KOMEN NU MEER HUURDER1S. In den loop der laatste jaren hebben wij er meermalen op gewezen, dat zeer veel hui zen van de middenstandsbouwvereenlging Tuinwijk in het Haarlemmerhoutpark onbe woond waren. Na de annexatie heeft de gemeente Haar lem ongeveer een ton aan de huizen laten verwerken om die vochtvrij te maken en bovendien nog eenige andere gebreken te verhelpen. De bewoners zijn thans tevreden. De hoop werd gekoesterd, dat, nu de huizen verbeterd en de huren wat verlaagd zijn, er meer huurders zouden komen. Gedeeltelijk is die verwachting vervuld. In het najaar van 1928 stonden van de 86 huizen er niet minder dan 56 onbewoond. Nu hebben wij nog eens een telling gehouden. Daarbij bleek, dat het aantal onbewoonde huizen tot 43 gedaald Is. Wij zijn dus op den goeden weg! Er komt den laatsten tijd meer liefhebberij voor de huizen en hoe meer het karakter van een onbewoonde wijk vermindert, des te ge makkelijker zal de verhuring gaan. Dit is voor de gemeentefinanciën van Haar lem een zaak van veel beteekenis, want de gemeente moet het tekort op de exploitatie voor haar rekening nemen. 43 ledige huizen beteekent nog een schadepost van ongeveer 35.000 in het jaar. GROENTEMARKT TE HAARLEM. Op de op 7 Augustus alhier gehouden groentenmarkt waren aangevoerd en verkocht Appelen 20—60 cent per KG. Peren 840 cent per KG. Spinazie t 0.90—f 1 30 per kist. Postelein f 0.80—f 1.25 per kist. Andijvie f 4f 5 per 100 struik. Sla f 1.50—f 4.50 per 100 krop. Tuinboonen 1018 cent per KG. Heerenboonen 918 cent per KG. Snijboonen 1426 cent per KG. Tomaten 6—22 cent per KG. Aalbessen 1626 cent per KG. Wortelen 412 cent per bos. Rabarber 410 cent per bos. Selderij 210 cent per bos. Pieterselie 6—20 cent per bos. Prei 320 cent per bos. Bloemkool 424 cent per stuk. Komkommers 2—8 cent per stuk. Roode kool 4—6 cent per stuk. HrURDERSVEREEXIGING DER HAARLEMSCHE WONINGSTICHTING Bovengenoemde verceniging heeft Woens dag voor de kinderen der leden een uitstap je naar Zandvoort georganiseerd. 180 kinde ren en ouders namen daaraan deel. Zij ver trokken des morgens om half tien per ex tra tram. Op het strand werden de kinderen met spelen beziggehouden; ook werden ver snaperingen rondgedeeld. Er is volop gono- ten. De vereenlging kan met genoegen op dezen welgeslaagden dag terugzien. SYNAGOGEDIENSTEN. NED. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den ingang te 7 1/2 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middag- dienst te 1.30 uur. Avonddienst te 9.28 uur. Werkdagen; Ochtenddiensten te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Middag- en avonddiensten te 7.30 uur. Talmoed Torah: Sabbath 12.30 uur. Werk dagen: 's avonds te 7 uur. De middag- en avonddiensten op de werk dagen, alsmede Talmoed Torah, worden ver richt in het Gemeentegebouw L. Wijngaard straat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge, L. Begijnestraat 11. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel VRIJDAG 8 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: 2.15 uur: Kinderre vue: Dickie en Jackie in den tooverdicren- tuin". 8.15 uur: Revue „Laat waaien". Palace: 2.30 uur: „Circus"; 7 en 9.15 uur: „Hollywood Revue". Tooneel: The Willards. Luxor Theater: „De Opiumsmokkelaars" en „Slachtoffers dor Zuidzee". Tooneel: 3 Richards. 2.30 en 8 15 uur. Rembrandt Theater: 2.30 uur: Watt en half Watt in „Conducteur en Wagenbestuur der". 7 en 9.15 uur: „The Singing Fool". Tooneel: Demokritos. ZATERDAG 9 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: 2.15. uur: Kinderre vue: „Dickie en Jackie in den toovecdleren-. tuin". 8.15 uur: Revue „Laat waaien". Stadsschouwburg: Revue-operette „Hou je roer recht". 8 uur Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5