J. Lottgering LANGS DE STRAAT. IN „DE WITTE ZWAAN" SCHILDERWERK HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1930 HET STERKAMP TE OMMEN GEëINDIGD. KRISHNAMURTI OVER BRITSCH-INDIë, LABOUR, HOLLYWOOD. Donderdag: was het de laatste dag van het Sterkamp te Ommen. Het tentenkamp is op geheven. Omtrent de beantwoording van Krishna- murti gestelde vragen ontleenen wij het vol gende aan de N. R. Ct Er had er een betrekking op den huidigen toestand in En gelseh-Indië. Men wenschte zijn opinie in dezen te vernemen. Ilij ant woordde, dat hij zich met politiek als zoo danig niet inliet. Politiek was, zeide hij, slechts een tak van den boom en hij be moeide zich alleen met de wortels en met den boom als geheel. Zoo ook beantwoordde hij de vraag: „Wat. heeft de Labour-partij vnn Krlshnamurti tc verwachten?" met te verklaren, dat hij tot geen enkele partij, po litieke of anderszins behoorde. Politieke par tijen betrekken slechts een zijde van 's men- schen leven in hun actie. Wel echter ver klaarde hij het een goed ding te werken voor het tot stand komen van een regeering die tot doel heeft gelijke kansen voor een leder zonder onderscheid te scheppen. Daar velen in hem voor alles nog den Oosterling zien, deed hij met nadruk uitkomen, dat hij persoonlijk zich aan gèen enkele nationali teit gebonden achtte. Op het plan, waarop hij sprak, bestonden geen speciaal Ooster- sche of Westersche, maar slechts algemeene menschelijke problemen. Hij reisde uitslui tend uit practische overwegingen op een Engelschen pas, die hem in staat stelde de door menschen gemaakte grenzen te over schrijden. De leeraar liceft geen moeilijkheden. Een vraag waarvan Krfshnamurti de goede bedoeling zeer waardeerde en die hem tevens klaarblijkelijk zeer amuseerde was: „Hebt gij zelf nog moeilijkheden?" Het ant woord luidde: ,,Tot mijn spijt moet ik u ant woorden, dat ik er geen meer heb. Ik be schouw het leven niet als een probleem: er ls geen probleem voor wie tot begrip geko men is. Wanneer men het zuivere zijn in zichzelf verwerkelijkt heeft bestaan er geen moeiten, geen strevingen, geen problemen meer. Maar dit elscht voortdurende open aandacht" Voor het materieelc een compromis noodig. Ook den laatsten dag heeft Krlshnamurti na een kort resumé van wat hij de vorige dagen gezegd had, nog verschillende vragen beantwoord. Een daarvan had betrekking op het zakenleven, waarin men toch, aldus de vragen, onmogelijk een ieder met dezelfde welwillendheid en zonder gevoel van afge scheidenheid tegemoet kan treden, wil men niet gedwongen zijn, zijn zaak weldra te slui ten. Aan den anderen kant wordt toch door Krlshnamurti voor diegenen die naar bevrij ding streven zulk een houding tegenover een leder als eisch gesteld. Kxishnamurti ant woordde hierop, dat er, waar het het mate- rlcele betreft, noodzakelijkerwijze een zeker compromis moest zijn. Wie echter naar be vrijding streeft en verstandelijk en emo tioneel reeds aan het vrijworden is, zal dit compromis tot een minimum beperken. Naar aanleiding van een andere vraag verklaarde Krlshnamurti nogmaals dat er voor den be vrijden mensch niet zooiets als een offer bestond; zijn eigen afslaan b.v. van het fi nancieel voor hem- buitengewoon voordeelige aanbod uil Hollywood, had voor hem geen oogenblik het brengen van een offer betee- kend. EEN EXPERIMENTEELE TELEVISIE-ZENDER. VOORLOOPIG OP DE PHOHI-LENiGTE? Waar de televisie nog te veel in het stadium van proefnemingen verkeert, zal van officieele zijde voorloopig nog geen ver gunning voor het uitzenden van televisie- demonstraties door de omroepvereenigingen worden verleend, aldus lezen wij in het I-Ebld. Mede in evrband met de voorzichtige houding van de B. B, C. in Engeland dien aangaande, acht men den tijd nog niet rijp om door het mogelijk maken van uitzen dingen volgens een bepaald systeem, tele visie, de luisteraars de superioriteit hier van te suggëreeren, terwijl later de moge lijkheid zou kunnen bestaan, dat de aange schafte ontvangtoestellen voor andere me thoden van uitzending onbruikbaar zouden blijken. Met deze feiten voor oogen heeft het week blad „Radio-Wereld" zich thans tot den mi nister van Waterstaat gewend met het ver zoek tot het stichten van een experimentee- len televisie-zender te mogen overgaan, ten einde de amateurs in de gelegenheid te stel len op dit terrein ontvangst-proeven te nemen. In het adres wordt voorgesteld om, wan neer de zend-energie bezwaren tegen het on derbrengen in de amateur-banen oplevert, voorloopig de braakliggende golflengte van den Phohi-zender hiervoor beschikbaar te stellen, zoodat ten spoedigste met de uit zendingen kan worden begonnen. EEN NIEUWE BROCHURE VAN DEN HEER H. F. T1LLEMA. „FILMEN EN FOTO/GRAFEEREN IN DE TROPISCHE RIMBOE". Dit fs weer een echte „Tillema-daad". Geen halven maatregel dus. De heer H. F. Tillema, te Bloemendaal, zijn naam is ons, Haar lemmers de laatste jaren wel zeer vertrouwe lijk geworden heeft 5 Juli zfjn 60sten ver jaardag gevierd. En natuurlijk onder groote belangstelling. En nu heeft hij uit erkente lijkheid voor dit laatste allen, die hem op dezen herinneringsdag niet vergaten een exemplaar gastuur van het Augustusnummer van „Nederlandsch Indië Oud en Nieuw". De directie was zoo vriendelijk om het geheel te zijner beschikking te stellen en de heer Til lema heeft er een brochure van gemaakt over „Filmen en Fotografeeren in de Tropische Rimboe". Een even oorspronkelijke als nut tige daad, trouwens wanneer werkt deze Indië-pionier niet in het belang van anderen, van het algemeen? En zijn het niet juist zijn films, die hem den laatsten tijd, vooral in onze stad, bij zijn vroegere een nieuwe groo te vermaardheid hebben gegeven? Welnu dan, deze deskundige schrijft over een onder werp, dat, naar hij zelf opmerkt, wellicht op het eerste gezicht niet zal aantrekken, maar dat toch de belangstelling verdient. Wat toch is het geval? Er worden in Nederland met de beste bedoelingen films over Indië vertoond, die den rechtgeaarden Javaün, Maleier, enz. soms in zijn heiligste gevoelens kwetsen. De schrijver kan de verzekering geven, dat er zeer hoogstaande Javanen zijn, die er zich over verbazen, dat dergelijke films hier mo gen worden vertoond. „Zijn de keurmeesters niet deskundig?" heeft de heer Tillema hoo- ren vragen. Dergelijke voorstellingen van land en volk stooten af, waar toenadering wordt beoogd. Op dit punt en op nog andere heeft de heer Tillema in zijn artikel gewezen. Tot die andere dingen behoort bijvoorbeeld het geven van een geheel verkeerd beeld van de bevolking, van de zeden en gebruiken, alleen ter wille van de lust om sensatie te geven. Zoo liet een filmoperateur papoea's met gesnelde koppen voetballen en gaf de film uit onder den titel „Voetbal in Neder landsch Nieuw-Guinea". Dat is schandelijk, maar Jan Publiek slikt het. Dat op een der gelijke manier een totaal verkeerde indruk van land en volk wordt verkregen, is duide lijk. Dit is ook de reden, waarom de heer Tille ma geen „vakman" op zijn reizen heeft mee genomen. Hij heeft op velerlei gronden ver kozen om alles zelf te doen .en hoe hij dat gedaan heeft, daarvan verhaalt hij op een voor foto-amateurs heel interessante wijze. Tillema's stijl is als altijd kort en klaar. Maar nóg duidelijker dan het verhaal spreken de foto's van Tillema's kunnen. Op elke blad zijde vindt men er een en alle zijn bewonde renswaardig duidelijk en leerzaam, dit laat ste zoowel fototeclinisch als land- en volken kundig. Met bijzondere waardeering gewaagt de heer Tillema in zijn artikel van de goede medewerking, die hij van verscheidene Ne- derlandsche en vooral Haarlemsche bedrij ven en personen, bij voorbereidingen en uit werking heeft ondervonden. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAAK. H. J. N., te Haarlem, poging tot feitelijke aanranding der eerbaarheid, 9 maanden ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis tot 21 Augustus 1930. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. MEUBELEN Levering direct aan particulieren, Dressoir, tafel, 2 fauteuils, 4 stoelen moquette, theemeubel, spiegel, 2 schilderijen, samen f 118. Q. A. Buffet met bolle deuren f 62.50 Huis-, Salon-, Slaapkamcrmeubelen. Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING. NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NEMI". Modelkamers voor Haarlem: KONINGINNEWEG 18 ■llllllll Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a Het vijfde orkestlid. Het orkest had zijn tijdelijk domicilie ge kozen op het breede trottoir van de Cein tuurbaan te Amsterdam. Het was niet mis, dit orkest, dat verzeker ik u. De musici, allen jonge mannen, zaten behoorlijk in de kleeren, waren naar modernen trant slap-geboord, fleurig gedast en bloot van hoofd. En instrumenten dat ze haddenTwee prachtstukken van harmonica's met blin kend-witte toetsenrijen; een mondorgeltje (rare naam), als je er goed over nadenkt!) om lederen muzikalen Amsterdamschen straatjongen groen van afgunst te maken en een tromeen tróm Wat zat er allemaal aan, aan die trom? Daar had je het pedaal om een geweldi gen trommelstok met een bolvormig, dik-om- woeld uiteinde in beweging te brengen en zoc de groote trom te laten bom.bommen dat jc er van opschrok. Daar waren verder twee kleine trommen, aan weerszijden van de groote bevestigd en die met gewone trommelstokken werden bewerkt, met de hand. En dan nog een trommeltje met belletjes er aan, aan den eenen en een klein bruin«houten plankje aan den anderen kant van de koperen bekkens, die ook al met de moeder-trom in verbinding stonden. Ja, dit gecompliceerde instrument was waarlijk grootsch van opzet en uitvoe ring. Maar het allervoornaamste instrument was toch de slappe, grijze hoed van den geld- ophaler, die het hanteerde met een onge kende virtuositeit. Want dit was maar niet zoo'n gewone geld- ophaler, dit vijfde orkestlid, niet zoo'n man die je met een verveeld gebaar een pet of een hoed of een koper geldbakje vóórhoudt. Neen: hij was een Wonder. Hij kon verschijn nen en verdwijnen naar zijn welgevallen. Juist als je, al luisterend naar de tot één muzikaal geheel samensmeltende tonen van de zoozeer uiteenloopende instrumenten, dacht: „Hé, is er niemand bij die heb geld ophaalt?", zweefde er een hoed met den bol naar beneden voor je heen en weer en dan ontdekte je dat aan dien hoed een hand, aan die hand een arm en aan dien arm een man vastzat, die je vriendelijk glimlachend aankeek en iets buitengewoon bescheidens in houding had, maar toch tegelijkertijd iets in zijn blik, dat te verklanken zou zijn door een variatie op Nelson's beroemde woorden, n.l. door een dringend: „Vriend, het Orkest verwacht dat iedereen, en jij in de eerste plaats, vandaag zijn plicht zal doen!" Had je dan je plicht .gedaan en den in houd van. den hoed in waarde doen toenemen, dan was hij Ineens uit je buurt weg, zoo als hij gekomen was: plots en geheimzin nig. Hij zag en hoorde alles. Hij bewoog zich handig en vlug tusschen de groote schare luisteraars en geloof maar niet, dat er iemand aan zijn aandacht ontsnapte. Was er een enkele klaplooper bij, die wel luisteren maar niet betalen wilde, dan verloor hij niet veel tijd aan -hem. Hij mat den onver laat even met zijn blik, van het hoofd bot de voeten, maar verder liet hij hem staan. Hij maakte geen scène, bleef fatsoenlijk. „Voor jou een ander", zal hij gedacht heb ben. Niet alleen keek hij om zich heen, naar links en naar rechts, maar hij liet zijn blik ken ook voortdurend glijden langs de gevels der huizen, en hij zag even goed het aardige dienstmeisje dat daar heel hoog een raam openschoof en hem een Amsterdamsch* dienstbode-grapje en een muntstuk toe wierp, als „de familie", die twee verdiepingen lager voor de ramen stond te luisteren en ook bereid bleek haar waardeering in tast baren vorm te uiten. Terwijl hij handig het geld in zijn hoed opving, wenkte hij al met den wijsvinger van zijn opgeheven linkerhand naar de buren:, „Ben zóó bij u! Eerst even deze transactie afwikkelen!" Hij zag zelfs de dierbare oude dame, die heelemaal aan de overzijde van de straat haar raam hoog opgeschoven had en daar nadrukkelijk stond te wenken, blijkbaar brandend van verlangen om ook hüür gave in den ouden, grijzen deukhoed te wer pen. en Inderdaad: Wanneer dit ensemble goede zaken maakt, zal dit in niet geringe mate te danken zijn aan de virtuositeit van het vijfde orkestlid! J. C. E. FEUILLETON Uit het Duitsch van RUDOLF HERZOG. 13) Onzin, onzin, onzin! Heelemaal geen onzin, papa. Het leven hier kan ik niet langer verdragen. Zwijg, bulderde de vader. Heb je soms over iets tc klagen? Ach, vader, u begrijpt het niet. Ik denk heelemaal anders dan u. Hier blijven, neen, dat kan ik nietde atmosfeer hierhet leven hierIk wil niet verdorren In de kleinburgerlijke, monotone omgeving hier. Ik wil leven, zooals ik voel, dat ik leven moet. De kunst beteekent alles voor mij. De apotheker, die niet meer wist, hoe hij het had, barstte in een bulderend gelach uit en sloeg met zijn beide handen in de lucht, zonder een woord te kunnen zeggen. Lisa stond op en ging met opgeheven hoofd de kamer uit. Bij de deur keerde zij zich nog eens om en zei: Ik ga tóch aan de opera! De ochtend scheen over den huistyran overigens nog niet al zijn jammer te hebben uitgestort. Vodr zijn apotheek stond een postbode, die aan meneer Frledrich persoon lijk een groote kist. aangeteekend verzonden, moest afgeven. De apotheker was, toen hem dit werd meegedeeld met zoo'n vaart de deur komen uitloopen, dat zijn knie en zijn tec- nen in onzachte aanraking met de kist kwamen, Nu, zei de gemoedelijke postbode. de kist kan er tegen. Die is stevig. Meneer Friedrich, aangeteekend en persoonlijk, ver volgde hij en gaf den apotheker de adres kaart om af te teekenen. Laat de provisor, steunde /de apotheker, terwijl hij de kaart terug .gaf, je een borrel geven. Zeg maar uit de blauwe fleseh. Dat'zal de heeren niet meevallen, lachte apotheker Friedrich giftig. De postbestel ling zal vandaag wel 'n beetje langzamer gaan dan anders. De man groette en ging heen. Friedrich keek hem met een boosaardigen blik na. Wel mag het Je bekomen, mompelde hij. en hij streek zich over den baard. In de blauwe flesch zat een mengsel van likeur- resten maar de hoofdbestanddeelen van het edele vocht waren rhabarbertinctuur en rhabarberwijn, die in bepaalde gevallen wel nuttig zijn voor de stofwisseling, maar onder normale omstandigheden en in te groote dosis deze bij den gebruiker grondig en met uiterst lastige gevolgen in de war kunnen sturen. Daarop sleepte hij de kist naar bin nen. Hij was er zekor van dat de voortreffe lijke provisor als een getrouwe beulsknecht zijn opdracht zou uitvoeren; de karakter eigenschappen van mijnheer Rose waren hem daar borg voor. Het kostte den apotheker groote moeite de kist open te breken; het deksel scheen wel met honderd spijkers vastgeslagen. Het zweet gutste hem over zijn welgedane wangen Hij moest zijn jas er bij uittrekken. Maar hij werd door nieuwsgierigheid gedreven, want noch de kist, noch de adreskaart had eenige inlichting verschaft over de ware identiteit van den afzender. En de zending was aan hem persoonlijk geadresseer! Eindelijk liet het deksel los. Met trillende vingers gritste de apotheker de emballage opzij, tastte in de kist, keek er in, werd doods bleek, keek wéér alsof hij zijn oogen niet ge loofde, en viel doodsbleek achterover. Daarop vond hij iets van zijn zelfbeheersching terug, stormde naar het raam, rukte dat open, leunde naar buiten, maar opnieuw werden zijn ge voelens hem te machtig, en wéér sloeg hij bijna achterover. Zijn lippen bewogen echter voortdurend. Eindelijk slaagde hij er in vol doende geluid te produceeren en riep alsof hij in handen van een moordenaarsbende geval len was: Dores! Hannes! Meneer Rose! Meneer Barenfeld! Meneer Pfalzdorf! En onmiddel lijk herhaalde hij de namen van de leden zijner hofhouding nogmaals in dezelfde volg orde. In een oogenblik hadden al de opgeroepen personen zich om hun opperhoofd verzameld en keken hem ontsteld en met vragende blik* ken aan. Hij wees met een verontwaardigd gebaar naar de mysterieuse kist; ze traden naderbij, wierpen een blik in de emballage en waren met stommen schrik geslagen. In de kist rustte, in blanke onschuld, zacht neer* gevleid op 'n bed van zaagselde Zwaan, het embleem, dat steeds boven de apotheek en drogerij en-groothandel van den heer Friedrich had geprijkt. Wie heeft me dat durven leveren?, sprak de apotheker somber en langzaam. Maar meneer Friedrichantwoordde Barenfeld verontwaardigd, en wendde zich naar de deur. Ik wil weten, wie me dat gelapt heeft, herhaalde de apotheker. Maar, meneer Friedrich..., riepen ze nu allemaal in koor. Dat is een complot.een formeel com plot, kreet de chef. Jullie spelen allemaal onder één hoedje. Ik zal jullie wel krijgen, ik Bürenfeld wenkte Pfalzdorf, verliet zwij gend zijn chef en ging weer aan zijn werk. Wie zou dien ouden gek die poets gebakken hebben?, vroeg hij in 't kantoor aan Pfalzdorf. Het is toch een kapitale mop. OPMERKINGEN VAN LEZERS. GEVAARLIJKE VERKEERSPUNTEN Een abonné vestigt onze aandacht op en kele gevaarlijke verkeerspunten in de stad. In het Kenaupark ls een gevaarlijke bocht waar ook op de spitsuren geen controle is. Als men per rijwiel komt van de Rozenstraat richting Rolhuizen, dan is het uitzicht op het verkeer, komend van de Kinderhuisvest, on voldoende door het gewas in den tuin van perceel Kenaupark 8. Zou hier, vraagt in zender, door medewerking der bewoners geen verandering in kunnen gebracht worden? Deze bocht wordt dikwijls zonder signalen zeer snel genomen. Bovendien geven ver schillende autobestuurders de richting zeer laat aan en dan nog met de hand, dus zon der den richtingaanwijzer te gebruiken. Voorts vraagt inzender: wat is er tegen, een wielrijder, die in een bocht (men denke aan de bocht Gr. Houtstraat-Gr. Markt bij de Fa. Vermeulen) sneller rijdt dan een auto of motorwielrijder, te laten afstappen? Zoo iets kan toch gerekend worden onder „gevaar voor het verkeer"! Tenslotte meent inzender dat verscheiden verkeersagenten onvoldoende notitie nemen van het verkeer, komende van de Ged. Oude gracht (Heiligland) naar het Verwulft. Ook het aangeven duurt te kort: houdt een agent de hand langs het lichaam dan weet men niet wat men doen moet. Tevens wordt het verkeer uit de Groote Houtstraat vaak te vroeg vrij gegeven. En dan zou het ge- wenscht zijn dat een politiebeambte die op een hoek van een straat staat en in dienst is even aangeeft of het veilig is, als een wiel rijder belt. Sommigen doen dit, de meesten niet. EXAMENS. HOOFDAKTE Haarlem, 7 Augustus. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd de heeren: A. J. Schreuder, Haarlem, A. Neuman Amsterdam, K. de- Vries, Oostzaan. HANDENARBEID. Haarlem, 7 Augustus. Geëxamineerd 12 candidaten. Geslaagd de dames A. v. d. Berg, Amsterdam M. Gerrits, Wormerveer; L. J. Bückmann, 't Zand; M. Kooi, Doorn; A. D. van de Corput, Amersfoort. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bruijs, Verspronck- weg 114, armband; Kiefstra, Besoekistraat 18, badgoed; Lureau van Politie Smedestraat, badmuts, bril en notitieboekje en autodop v. benzinetank; Lijding, Heerensingel 69 rood, breiwerk; Bemart, Wilhelminastraat 12 B, rol telefoondraad; De Vries, Schoterweg 65 rood, wit hondje; Klon, Jan van Zurenstraat 8,kat; Kennel Fauna Parklaan, grijs en zwart katje; Boerrichter, Bisschop Ottostraat 31, mondharmonica; Niftrik, Verspronckweg 2. pet; Funcken, Rijksstraatweg 77, portemon- naie met inhoud; Monnikendam, Gedempte Raamgracht 7, parapluie; Zegwaard, Haar- lemmerliedestraat 15, kinderkleeren; D. Smit, Fr. Halsstraat 11, taschje met inhoud. Dir. Postkantoor, Ged. Oude Gracht, bankbiljet. GEVAARLIJK KUSSEN. Een kind van een arbeider te Gasselter- nijeveenschemond (prov. Drente), oud vier maanden, is doordat een kussen in bed was gegleden, gestikt. VLIEGVELD VOOR OOSTVOORNE. De N.V. Maatschappij Voorne's Duin zal Zaterdagmiddag het vliegveld te Oostvoorne openen. Het is 9 HA. groot en in hoofdzaak be stemd voor sportvliegtuigen. Verkeerstoestel- len kunnen er wel landen, maar opstijgen alleen als de wind gunstig is, d.w.z. over de lengte van het veld staat. De Rotterdamsche Aero Club hoopt met 'n tiental toestellen bij de opening tegenwoor dig te zijn en als de wind gunstig is, komt er waarschijnlijk ook een vliegtuig van de K L. M. met belangstellenden. MONTEUR DOOR DEN STROOM GEDOOD. Te Oirschot is een monteur van het electrï- citeitsbedrijf tijdens herstelwerkzaamheden aan een electrische kraan bij het invoegen van een nieuw stuk kabel in aanraking ge komen met den electrischen stroom en ge dood. Hij laat een vrouw en tien kinderen achter. KRONIEK DER MOLENS. Ondanks de door de Vereeniging „De Hol- lancLsche Molen" aangewende pogingen om den molen „De Vrede" te Strijen (dateerende van 1821) als windmaalwerktuig te behouden, zal deze naar de N.R.Ct. meldt, spoedig van de wieken worden ontdaan en tot pakhuis ingericht. Geld waard voor een verslaggever. De baas heeft vandaag geen gelukkigen dag, antwoordde Heinrich. Vanmorgen had ik boven wat te doen, en hoorde zonder het te willen een scène met juffrouw Lisa. Wat?, vroeg Barenfeld, en hij legde zijn pen neer, Juffrouw Lisa wilde weg. Ze kan het hier niet meer uithouden, zegt ze. Ze wil aan de opera. Aan de opera? herhaalde Barenfeld toon loos. Heinrich ging naar het magazijn om de bestellingen klaar te maken en Bürenfeld bleef aan zijn lessenaar zitten en staarde vóór zich uit. Weg! Aan de opera! Had hij er eigenlijk iets mee te maken? Neen. En toch was het, alsof het nacht om hem heen werd zoo stil en trooseloos was het, als zij wegging. Barenfeld trachtte zijn gedachten te verjagen en probeerde zijn aandacht weer bij zijn correspondentie te bepalen. Maar het lukte niet. Hij liet zijn pen vallen en steunde zijn hoofd in zijn handen. 't Was doodstil in het kantoor. Hij wist, dat iets, dat tot nu toe een vaag gevoel in hem was geweest, nu tot zekerheid werd. Weg, aan de opera! En moest hij dan in dezen ouden rommel achterblijven, bij deze ondragelijke, dorre kruideniers? Nu wist hij ook, waarom hij het zoo lang hier had uit gehouden. Om dat meisje, waarvoor hij me delijden en bewondering koesterde, ofschoon haar manier van doen hem af en toe erger deDat mooie gracieuze kind met haar slanke figuur, het blonde kopje met die vreemde groote grijze oogen was het, dat hem aan dezen troep hier bond! Hij sprong van zijn stoel op. Wat wilde hij eigenlijk? Hield zij van hem? Hij wist het niet, maar wat hij wèl wist was. dat hij van haar hield, dat hij, voor de eerste en eenige INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. VRAAGT VOOR UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60H Tel. 11361 van 8—12 en 1^—5. Zaterd. 8-1 VOORKOMT TANDBEDERF cn poetst '5-morgens en 's-avoncb met NI VA TANDPASTA 75 cts.per '/i tube, Z5ds.p. Vtube. EEN 103-JARIGE. Mevrouw de wed. M. MagneePrechter te Maastricht vierde Donderdag volgens de N. R.C. haar lOSden verjaardag. Zij verheugt zich nog in een goede gezondheid, en haar oogen en ooren bewijzen haar nog zeer goede diensten. Van haar zeven kinderen zijn er nog drie in leven. Zij is thans 66 jaar weduwe. DE KARAKTERISTIEKE POSTMUTS AFGESCHAFT. Bij de Posterijen te 's-Gravenhage zijn nieuwe uniformen voor de bestellers in ge bruik genomen. Een merkwaardigheid ls, dat de traditioneele vorm van de postmuts is prijsgegeven en vervangen door de tegen woordig in ieder tenue gebruikelijke platt® uniformpet. Uit een oogpuht van traditie In uniform- kleeding jammer, in het gebruik waarschijn» lijk echter doeltreffender. EEN NIEUWE ROMAN VAN QUERIDO. Is. Querido heeft het eerste romandeel vol tooid van èen nieuwe reeks in zijn Amster damschen Epos-cy«lus, onder den verzamel naam: „Het volk Gods". Dit eerste deel is ge titeld: „Van armen en rijken" en handelt over verschillende groepen van Amsterdam- sche Joden in den tegenwoordigen tijd. De roman zal bij de Uitgevers Scheltens en Giltay te Amsterdam verschijnen. PRINS DAMRONG WEER ÏNNEDERLAND. Donderdagmorgen half elf is Prins Dam- rong van Siam opnieuw met zijn beide doch ters in Den Haag aangekomen, thans voor een bezoek aan de Koningin. Op het perron werden de gasten officieel namens de Ko- nin ontvangen, 's Middags bood minister Beelaerts van Blokland een noenmaal aan. Heden zouden de vorstelijke gasten te Soest- dijk door de Koningin ontvangen worden. HOOG WATER IN FRIESLAND. Gedeputeerde Staten van Friesland beslo ten tot het in werking stellen van het stoom gemaal „de Takozijl". De waterstand is nu reeds 26,7 c.M. boven zomerpeil. Eenige dagen geleden werd last gegeven tot opening van alle zeesluizen, aldus de Msb., doch dit heeft niet voldoende gehol pen. GEEN LEGEROEFENINGEN WEGENS HET MOND- EN KLAUWZEER? Het bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Zuivelbond heeft zich tot den mi nister van Defensie gewend met een adres, waarin gevraagd wordt dit jaar geen groote legeroefeningen te houden wegens het ge vaar van de overbrenging van het mond- en klauwzeer door de manschappen van hoeve tot hoeve, en weiland tot weiland. (Reeds in een deel van de vorige oplage opgenomen.) IN- EN UITVOER VAN EIEREN. EEN NIEUW WETSONTWERP. Een wetsontwerp is ingediend tot rege ling van den uitvoer, alsmede wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende den in- en doorvoer van kippen- en eenden eieren. De minister wijst op het groot-e belang voor ons land van den eieren-export. De ervaring heeft echter geleerd, dat niet door allen, die eieren exporteeren, steeds een product wordt geleverd, dat aan redelijke eischen voldoet. Bij de samenstelling van de ontworpen regeling is uitgegaan van de ge dachte, dat de mogelijkheid moet worden geschapen voor het maken van onderschei dene bepalingen voor de versch''.lende soor ten van eieren. Aan den wedeiuitvoer van ingevoerde buitenlandsche eieren worden niet meer beperkende bepalingen gesteld, dan noodig zijn voor een doeltreffende regeling ten aanzien van het ei yan Nederlandschen oorsprong. maal in zijn leven werkelijk een groote lief de voor een vrouw had opgevat. Van de straat klonken hamerslagen. Han nes en Dores waren, onder oppertoezicht van meneer Rose, bezig om den onttroonden Zwaan weer op zijn eereplaats boven de deur te herstellen. En de Witte Zwaan breidde wederom zijn beschermende vleugels over de burchtzaten uit, alsof nooit een schennende hand hem van zijn plaats verwijderd had. Het was in den namiddag. De vertoornde heer des huizes had zich nog niet meer laten zien. Hij had zich opgesloten i* zijn kamer en peinsde wie den aanval op zijn Zwaan op zijn geweten kon hebben én er kwamen in zijn naar vergelding dorstende ziel duistere wraakplannen op. Die ellendige Barenfeld! Waar haalde de kerel de brutaliteit, vandaan om In tegenwoordigheid van het personeel zoo'n onbeschaamde houding aan te nemen? Wacht maar, waarde heer, daar zal je voor boeten. Prijs den dag niet voor het avond is. In de zaak ging aïles verder zijn gewonen gang. Alleen de provisor had dubbel werk, want de apotheker kwam niet te voorschiin, om hem een handje te helpen. Heinrich "en Dores waren naar het douanekantoor om goederen in ontvangst te nemen en Hannes ging met zijn medicijntrommel de klanten rond. Konrad deed de correspondentie af met een snelheid, alsof er hem vandaag veel aan gelegen was om klaar te zijn. Boven in de woonkamer zat Lisa met een vriendin thee te drinken. Haar moeder was tegen den middag even op geweest, maar had gauw haar bed weer opgezocht, het humeur van haar man was niet bepaald bevorderlijk aan de genezing van haar zenuwhoofdpijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6