BRIEF UIT BERLIJN. BUITENLAND CHINA EN RUSLAND. -l De stichting van een „communistischen staat". DUITSCHLAND ZONDER LEIDERS. AGENDA jiAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD MAANDAG 11 AUGUSTUS 1930 Moskou voorbarig. En een leger van duizenden Sovjets HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Sovjets een geregelden dienst voor het overbrengen van berichten uit China naar Rusland geor ganiseerd hebben. Volgens de jongste tele grammen van dezen dienst zouden tien provincies bezig zijn met een oprichting van een communistisch-chineesch bewind. Daarbij zouden 200 millioen menschen gemoeid zijn. Volgens de bladen in Moskou zijn Hoepeh, Hoenen, Kiangsi, Kwantoeng, Kwangsi en Ahnwei Sovjet-gebieden, „waar de Sovjet troepen reeds de klasse der landeigenaars vernietigd hebben". Deze gebieden hebben jneer dan 200.000 roode krijgslieden geleverd- „De Chineesche communisten staan onder bekwame leiders, die de krijgskunst volkomen machtig zijn. Verschillende roode legers in de provincies Hoenan, Hoepeh en Kiangsi voe ren een algemeen militair plan uit, dat zich concentreert op Woehan, Kioekiang en Nant- sjang. De roode opstandige boeren hebben verder, zoo wordt te Moskou gezegd, reeds vele gebieden in de provincie Ahnwei ver overd". Het terugtrekken der rooden uit Tsjangsja moet slechts als een episode zonder eenig be lang beschouwd worden. Niemand zou kunnen ontkennen dat de toestand in China inderdaad hoogst ernstig is, men dient echter in aanmerking te nemen dat de berichten uit Russischen bron wel eens wat heel erg voorbarig zouden kunnen zijn. Het behoeft geen verwondering te baren, dat de Russen in communistischen ijver den burgeroorlog een Moskousch cachet geven. het is evenmin vreemd dat de Chineesche misère door de Sovjets verheven wordt tot een soort gigantischen vrijheidsstrijd van een onderdrukt volk Men vergete echter niet, dat China's ellen de een zuiver binnenlandsche kwestie is, voor een groot deel voortspruitende uit roof- en oorlogszucht van een reeks generaals, en uit de armoede van de millioenenbevolking in de provincies voor wie het oorlogvoeren veelal een winstgevend bedrijf kan zijn wellicht, maar welke bevolking toch ook als een pas sieve massa beschouwd kan worden, die van den eenen naar den anderen kant gedreven wordt en die zich toch zeker niet om een of ander vaag Bolsjewistisch ideaal zooveel misère op den hals gehaald zal hebben. Van een* doelbewusten strijd tegen kerk en staat en bourgeoisie, zooals dat in Rusland het ge val is geweest is hier geen sprake. In China regeert de chaos. In onbeperkten zin. Het is dus minstens genomen belachelijk om te be weren dat 200 millioen menschen bezig zijn met het opbouwen van een communistischen chineeschen staat.Het is belachelijk aan matiging te spreken van „Sovjettroepen"! Sovjettroepen.... een leger van duizenden wanhopige, hongerlijdende boeren.... Dat de verwildering en de honger, en de eeuwige burgeroorlog China rijp maken via de vernietiging voor het communisme is een andere zaakTe dien aanzien is ernstige bezorgdheid zeker niet overdreven. L. A. De Roode Terreur in China. De regeering te Nanking beschuldigt Wang Tsjoeng-hoei, of dr. C. T. Wang. den leider van den linkervleugel der Koeomintang, die pogingen doet om te Peking een zelfstandi ge regeering te vormen, ervan de communis tische coup te Tsjangt-sa op 28 Juli te heb ben aangesticht. Zij ondersteunt deze be schuldiging door de openbaarmaking van den tekst van twee incrimineerende tele grammen door Wang verzonden en door de regeering onderschept. Uit deze telegram men zou blijken dat Wang communistische aanvallen heeft beraamd teneinde de re geering van Nanking in ongelegenheid te brengen en dat hij de opstandige troepen in Kwagsi en de Uzeren Divisie van Tsjang Fat Wei heeft verzocht, samen te werken met de communisten in een aantal op Han- kau en andere belangrijke steden aan den Jangtze. De correspondent van de „Morning Post" zegt, dat de authenticiteit van het beweerde telegram aan twijfel onderhevig is, doch bepaalde bladen te Peking uitten soortgelij ke beschuldigingen direct na de inneming van Tsjangtsa door de communisten. Wang heeft openlijk de hervatting van de diplo matieke betrekkingen met de Sovjets op een billijke grondslag bepleit, doch sympathieën voor de Sovjets ontkend. Men vermoedt dan ook dat hij slechts van de roode strijdkrach ten alleen gebruik wil maken om den op stand der Noordelijken te begunstigen. (Hbld.) Sandino weer in actie. De leider der opstandelingen in Nicaragua, generaal Sandino, bekend door zijn hard nekkig verzet tegen de door de Vereenigde Staten gesteunde regeering, en die na een tijdland in Mexico te hebben vertoefd, later weer naar zijn land is teruggekeerd, blijkt thans weer in actie te zijn gekomen en aan het hoofd, van zijn aanhangers te staan. Uit Managua wordt namelijk aan de „New York Times" gemeld, aldus de Tel., dat zijn volgelingen in het bergachtige gebied aan de grens van Honduras in botsing zijn gekomen met een afdeeling soldaten van de regeering van Nicaragua. Bij dit gevecht werden twaalf aanhangers van generaal Sandino gedood en twee gevangen genomen. Is Mussolini niet ziek? De Italiaansche consul-generaal te Am sterdam heeft naar aanleiding van de cir- culeerende berichten, volgens welke Musso lini ziek zou zijn, van de Italiaansche regee ring een telegram ontvangen, waarin zij me dedeelt dat zij de juistheid van deze be richten ten stelligste tegenspreekt. Waarom verliet Aman Oelah Konstantinopel? SIMLA, 9 Aug. (Reuter) Uit Kaboel wordt gemeld dat men daar terstede geen geloof hecht aan het bericht dat Aman Oellah Konstantinopel verlaten heeft met de waarschijnlijke bedoeling naar Afghanistan te gaan. Men gelooft, daarentegen dat hij Konstantinopel verlaten heeft omdat de Turksche autoriteiten zijn verblijf daar ter stede niet goedkeurden. DE AUTO OP AFBETALING. KAAPSTAD, 9 Aug. (Reuter). De regeering besloot dat met ingang van 1 Januari 1931 geen vervolging meer zal kunnen worden in gesteld tegen personen, die hun automobie len van de hand doen alvorens ze te heb ben betaald volgens het stelsel van koop op afbetaling. Men beweert dat de malaise, die thans in Zuid-Afrika heerscht, het gevolg is van het feit dat de menschen door hun geld heen zijn wanneer deze betalingen tenslotte hebben plaats gehad. „HOU JE ROER RECHT!" REVUE-OPERETTE IN DEN STADS SCHOUWBURG. In den Stadsschouwburg blijft de oude traditie gehandhaafd, dat er in de „kermis- week", al is de kermis lang ter ziele, „wat te doen is".. Eenige dagen geleden ging er een operette, thans wordt er ook heden, Maandagavond, nog een revue-operette opgevoerd. Het gezelschap van Frits Schakels is nl. gekomen met „Hou je roer recht!" en heeft daarmede het luchtig vermaak ge bracht dat bij een kermisstemming past. In de eerste plaats zorgt daarvoor Frits Schakels zelf, die den geheelen avond bijna geen oogenblik van het tooneel is en met zijn grappen en kwinkslagen, al getuigen zij niet van buitengewone geestigheid en staan zij dikwijls op een niet veel hooger niveau dan dat van schooljongensgrappen, toch het pu bliek buitengewoon weet te amuseeren door zijn los en vlot spel. De drie matrozen, van wie Schakels er één voorstelt, die de onschuld van een hunner jonge officieren, beschuldigd van niet minder dan landverraad aan den dag brengen en die bovendien er op originee- le wijze in slagen, de aanstaande vrouw van dezen officier te redden uit de handen van een Oostersch vorst, die haar had laten ont voeren om haar in zijn harem op te nemen, dragen op niet geringe wijze bij tot het wel slagen van den avond. En dan is er nóg een matroos, potsierlijke operette-figuur, die laten we het euphemis- tisch zeggen; niet al te gemakkelijk spreekt en nog verschillende andere eigenaardighe den heeft, in zijn uiterlijk en in zijn op treden, waardoor hij de menschen van den eenen schaterlach in den anderen doet val len. Buitengewoon vermakelijk is de voorstel ling van het eerste tooneel, vierde bedrijf, uit „De Koopman van Venetië", die het viertal matrozen, met een vrouwelijke kracht als Portia, ten beste geeft. De verschillende décors (wij zijn o.m. aan Ëoord van een schip, in een cabaret en In de hal van een hotel) doen het heel goed. Aar dig is de vondst van den verlichten trein, die in den nacht door een auto achtervolgt wordt. Er schuilt goed stemmateriaal onder de leden van dit gezelschap en „The William Girls" dansen en zingen naar behooren in aardige en smaakvolle costuums. De muziek van Chris van Dinteren is zeer genietbaar. Wie nog eens aan onze oude kermis herin nerd wil worden ga eens kijken en luisteren naar deze revue-operette, die een vollere zaal verdient dan zij Zaterdagavond had vermo gen te trekken. PROVINCIALE STATEN. A. KLINKENBERG VOLGT DEN HEER J. TER HAAR OP. Door den voorzitter van het Centraal Stembureau is tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland benoemd ver klaard: de heer A. Klinkenberg J.Azn. te Am sterdam, zulks ter voorziening in de vacatu re, in dat college ontstaan door het aanne men der benoeming van den heer J. ter Haar Jr., tot lid van de Eerste Kamer der St^ten- Generaal DE WINKELSLUITING OP 15 AUGUSTUS. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Nederl. R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië". heeft aan de werkgevers in het winkelbedrijf een circulaire gezonden, waar in zij worden verzocht om op 15 Augustus, den feestdag van O. L. Vrouw ter Hemelopne ming, hun winkels te sluiten en of het R.-K. personeel vrijaf te geven. DE HONDERDSTE SINGING FOOL... Morgen zal in het Rembrandt-Theater voor de honderste maal de bekende geluidsfilm „The Singing Fool" vertoond worden. Voor waar een succes en een bewijs voor de po pulariteit van dit werk, dat nog steeds on danks het record aantal vertooningen genoeg bezoekers blijft trekken. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: Bylsma, Krleiage- straat 36rood, broche, v. Heerden. Langen- dijkstraat 16, bankbiljet, v. Zwieten, Busken Huetstraat 28, duif. Eichhorn, Raamsteeg 10b, hondenhalsband met penning. Kennel Haer- lem, herdershond, gebracht door: v. Sillee, Laurierstraat 38. v. d. Kam, Javastraat 70, handschoen. Gijzen, Soaarndamscheweg 10c, regenjas. Westbroek. Middenweg 30, witte kat. Blom, Amsterdamschevaart 192a, hor logeketting. Bur. v. Politie, Smedestraat, kerkboekje R-K. Romeijn. Brouwersvaart. 66, mand De Heij, Papentorenvest- 3. muts. Rin- gia„ Nic. Beetsstraat 12 zw., médaille en in signe. De Vries, Zocherstraat 44. portemon- neie. v. Soest. Bisschop Ottostraat 11, porte- monnaie met inhoud. De Vries, v. Hoogen- dorpstraat 12, hondenpenning. Klopmeijer, Oranjestraat 96, rijwieltaschje met inhoud. Kuiper, N. Tuindorpslaan 26, rijwielbelasting- merk. Steenkist, Hoogewoerdstraat 46. rozen krans. V. Wees, Fransche Pad 524, Vijfhuizen, aardappelen. EXAMENS. Bij de examens van de Algem. Ned. Mode vakschool Vereeniging slaagden voor het di ploma costumière de dames W. G. Boeser, M. van Hesteren, J. H Kuvener uit Haarlem. •D. M. Langbroek uit IJmuiden. W. G. Wiehe- meijer en G. v. d. Pol uit Amsterdam. Voor het diploma coupeuse de dames A. van Eek uit Bloemendaal, en F. Meijer uit IJmuiden (Oost). Voor het diploma leerares mej. Broekhui zen uit Santpoort. PERSONALIA. De heer R. Seldenrust te Haarlem is ge slaagd voor het toelatingsexamen van de model-politievakschool te Hilversum. OVERDRACHT VAN GROND. J. C. C. Voorvelt heeft zich bereid ver klaard aan de gemeente, met de bestemming voor openbaren weg, om niet in eigendom over te dragen grond gelegen ten westen van de Jan Gijzenvaart. kadastraal bekend ge meente Schoten, sectie B No. 7444 ged., groot pl.m. 8750 cA. Aanvaarding van dien grond voor de aan gegeven bestemming en onder de voorwaar den opgenomen in het onderstaand ontwerp besluit achten B. en W. in het belang der ge meente. Ter zake van het voor kosten van openbare werken bij te betalen bedrag ad 47.000 merken B. en W. op. dat op dit be drag in mindering is gebracht een bedrag van 8000, in verband met de groote breed te van den geprojecteerden weg langs de Jan Gijzenvaart. HET GRONDBEZIT DER GEMEENTE IN HAARLEM-NOORD. De eigenaar van den grond, gelegen ten noorden van de Jan Gijzenvaart. kadastraal bekend gemeente Schoten sectie B No. 8116. groot 2 H.A. 97 c.A. heeft zich bereid ver klaard, dien grond aan de gemeente in koop af te staan voor een prijs van 2.40 per c.A. Aankoop van dien grond achten B. en W. in het belang der gemeente. Zij stellen den raad daarom voor tot aan koop van bedoelden grond te besluiten. SCHOOLMEÜBELEN. B. en W. stellen voor aan de R.-K. school- vereeniging 1360 te geven voor het aan schaffen van meubelen in verband met het inrichten van een parallel-klasse in de school aan de Cruquiusstraat. UIT DE STAATSCOURANT. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Koninklijk besluit is aan mr. P. Droog- leever Fortuyn. burgemeester van Rotterdam verlof verleend tot het aannemen van het vreemde eereteeken: Grootofficier in de Or de van de Kroon van Roemenië. BURGEMEESTERS. Op verzoek is eervol ontslagen met 1 Octo ber 1930 als burgemeester van 's-Gravendeel met dank voor langdurige diensten D. Roo- denburg Vermaat: id. met 1 September J. Welleman als burgemeester van Krabben- dijke. Benoemd is met 16 Augustus tot burge meester van Het Bildt L. Poppinga. met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Stavoren: benoemd met 15 September tot burgemeester van Vugt mr. H. J. M. Loeff met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Drunen en Oudheusden. Benoemd is tot burgemeester van Gieten G. Nijenhuis en tot burgemeester van Empel en Meerwijk A. A. H. de Bekker. LANDBOUW-ONDERWIJS. Benoemd is tot directeur der Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer dr. S. van Dorssen aldaar thans leeraar. ARBEIDSINSPECTIE. Benoemd is tot adj. inspectrice van den Arbeid mevr. C. G. M. M. v Son, enquêtrlce van de fabrieksziekenkassen der Ver. van Tilburgsche fabrikanten van wollenstoffen te Tilburg. Met ingang van 15 September is zij werkzaam gesteld in het vijfde district der Arbeidsinspectie, ter standplaats Amster dam. TOEZICHT VISSCHERIJ. Benoemd Is tot 15 Februari 1931 in den Raad van Toezicht tot lid van de le afd. voor de zeevisscherij A. Ouwehand Dzn., lid van het hoofdbestuur der Reedersvereenlging voor de Ned. Haringvisscherij te Katwijk aan Zee. AUDIëNTIES. A.s. Donderdag geen audiëntie door den minister van Arbeid, H. en N, (Van onzen correspondent). Berlijn, 7 Augustus. De maand Augustus ziet het Duitsche volk in waarschijnlijk nog moeilijker omstandig heden dan de herfst van 1923, toen men moest aannemen, dat slechts een wonder Duitsch- land van een staatsbankroet redden kon. Toen verscheen dr. Stresemann op den voor grond. Een man. van wicn men wist. dat hij een uitnemend leider zijner politieke partij, een handig debater, een opportunist van het eerste water, vlot redenaar en algemeen ont wikkelde persoonlijkheid was. met een mach. tige voorliefde voor Goethe enNapoleon. Het was teekenend voor het Duitsche Rijks- parlement, dat men van iemand, die deze weliswaar voortreffelijke eigenschappen bezat maar die toch ten slotte als staatsman nog nimmer fets gepresteerd had, in het rond vertelde en tenslotte ook in vele binnen- en buitenlandsche kranten schreef, dat hij ..de eenige, die Duitschland nog redden „kon" genoemd moest worden. Dat wees er dan toch wel op, dat het mate riaal aan bruikbare menschen in moeilijke tijden in het hedendaagsche Duitschland met zijn dikke zestig millioen zielen niet over groot is! Ja, is dat dan werkelijk het geval? Het loont de moeite, dat even na te gaan Met Stresemann bofte men. Daar is nu wel de heele wereld met uitzondering van een deel van het Duitsche volk zelf het over eens. Stresemann bleek een staatsman, die over een vèrzienden blik beschikte, die moed toonde, ook om zijn populariteit van het eerste oogenblik af in de weegschaal te werpen, die zich de moeite gaf zich in de mentaliteit van andere volkeren in te den ken, (een onder Duitschers zelden voorkomen: de eigenschap) die niet meedeed aan de Duitsche bekrompenheid, alles verdacht te vinden, wat uit Fransche bron komt en dïe tenslotte in het buitenland voor Duitsch land vrienden wist te werven. Zij het dan voorloopig ook om der wille van zijn eigen persoonlijkheid. Een even groote persoonlijkheid van an der uiterlijk was Walter Rathenau geweest en een werkelijken leider had men ook den eersten Rijkspresident Bbert kunnen noe men. Deze drie mannen hebben te kort geleefd- En dat was weer de büna spreekwoordelijke pech van het tegenwoordige Duitschland. Maar zij vermochten ten slotte zooveel door te zetten, dat zij niet voor niets geleefd heb ben. Op het oogenblik ziet het er helaas anders uit. Ieder lezer weet. dat Duitschland van bin nen uit beschouwd en als lid van de gemeen: schap der staten, die nu eenmaal ondanks alle tegenstellingen op elkander economisch aangewezen zijn. een crisis doormaakt, d:e de toekomst weer eens volkomen onzeker maakt. De werkloosheid heeft een allergevaarlijkst peil bereikt, het kapitaal is voor steeds drei gender belastingen, en wegens opheffing van het bankgeheim, naar het buitenland, in hoofdzaak naar Zwitserland gevlucht. de landbouw maakt een crisis door. die wel eens tot nieuwe en gevaarlijke boerenopstanden zou kunnen voeren als niet op een of andere wijze de gesaboteerde bulp van staatswege toch nog tijdig in steun voor de agrariërs wordt omgezet, het radicalisme der politieke vleugelpartijen wordt door dit alles en door tal van tactische en strategische fouten van de burgerlijke partijen in de hand gewerkt, vlak voor een nieuwe verkiezing voor den Rijksdag vallen partijen uiteen en doet men wanhopige pogingen om tot nieuwe combi naties 'te komen, die voorloopig nog weinig of niets achter zich hebben En intusschen vraagt de massa van het volk zich af. wie nu eigenlijk als leiders beschouwd moeten wor den? We zien in dezé dagen de groote gebreken van dit in vele andere dingen zoo kranige en arbeidzame volk naar voren komen. De Duitscher is vlijtig, onvermoeid, taai. technisch hoog ontwikkeld, artistiek en sportief begaafd. Maar hij is afgunstig, niet in staat als volk nationaal te voelen, egoïs tisch en sectarisch georiënteerd, haatdragend minder jegens den buitenlandschen dan jegens den blhnenlandschen tegenstander, behept met wat we sinds Freud „Minder- wartigkeitscomplexe" plegen te noemen, en aan den anderen kant weer geneigd tot zelf overschatting, afsluiting naar buiten, k.ein zielig hangen aan vooroordeelen en nijdasse rig afbreken van alles wat niet tot de eigen groep, het eigen landelijk gewest, de eigen politieke partij, de eigen secte behoort. Een feit is het, dat een aldus samenge stelde massa slechts tot groote dingen in staat is, wanneer alle omstandigheden medewerken Men zou zoo zeggen, dat aigemeene ellende, waarvan tegenwoordig waarachtig gesproken mag worden, zulke bijzondere om standigheden zijn. Maar helaas moet men weer de ervaring opdoen, dat het „Duitsche Volk" als geheel niet tegen dit bijzondere op gewassen is en dat de leiders ontbreken, die deze op zichzelf bereidwillige en tot gehoor zamen geboren massa den koers wijzen. Wie de onderhandelingen der politici in deze dagen volgt, en als wij buiten al deze belangen staat, valt de vingers jeuken. En begrijpt de wanhoop van die Duitschers, die de toestanden even nuchter vermogen te be> schouwen en met angst in het hart zich af vragen, wat er van hun geliefd vaderland moet terecht komen. I Leiders? Ze zijn in Duitschland niet meer te vinden. Al mag men aannemen, dat ze wel hier of daar als het beroemde viooltje „lm Verborgencn blühen" zullen. De onver wachte ontbinding van den Rijksdag heeft in de middelpar:ijen wel de overtuiging doen veld winnen, dat er toch het een en ander in de verhouding tusschen bestaande officieele groepen met haar vastgeroeste bureaucratie en de levende massa niet meer in orde was. Zoo zien we dan ook de ontbinding van de democratische en van de Duitsch nationale partijen, de oprichting van de Staatspartij, van de Conservatieve Volkspartij en van do Landvolkpartij, namen, waaraan de lezer in het buitenland nog zal moeten wennen. Maar voorloopig stellen deze nieuwe grocpeerin- gen nog allesbehalve gerust. Pas de veertien de September zal leeren, of ze zooveel kiezers achter zich hebben, dat ze een voldoende tegenwicht vormen tegen de steeds gevaarlij ker wordende groepen, die met den tegen woordigen staat niets te maken willen heb ben en tot geen enkele coalitie met de zoo genaamde „staatsbejahende" partijen bereid zUn. De leiders ontbreken. Men is daar zoo van overtuigd, dat elke politicus, die in deze dagen een paar flinke woorden zegt en eenigen durf toont, al met graagte als nieuwe ster aanvaard wordt, en als hij voldoende achter zich heeft ook wer kelijk iets zou kunnen bereiken. Als zoo'n nieuw licht moet de tegenwoor dige Rijksminister van Financiën, de nog be trekkelijk jeugdige Dr. Dietrich uit Baden genoemd worden. Een der meest opvallen de figuren ln de zooeven opgerichte Duitsche Staatspartij. Ik ken Dr. Dietrich al sinds jaren uit den Rijksdag, waar we samen vaak genoeg aan de democratiscne tafel ln het restaurant over alles en nog wat ge» keuveld heboen. Een man van karakter, zon. der eenigen twijfel. Maar de Groote Kerd, dien Duitschland dit oogenblik noodig heeft? De Man van het Formaat van een Bismarck, een Baron von Stein? En Hindenburg aan, zal men wellicm vra gen? Schrijver dezes heeft nimmer nagelaten, van zijn groote bewondering voor den ouden veldmaarschalk te getuigen, die voor het Duitsche volk in deze benarde tijden stellig een zegen beteekent, al was het alleen maar, omdat zijn eerwaardige en door de g»ooote meerderheid der bevolking vereerde persoon lijkheid de groepen van al te groote en vin nige oneenigheid terughoudt. Zeer zeker be teekent Hindenburg veel voor de eenheids gedachte onder de overigens zoo verdeelde Duitschers. Hü is een Banier, en men ziet in hem ook wel in de meeste (helaas niet in alle) moeilijke momenten iemand, die in staat is uitsluitend nationaal en zonder nel. ging voor bepaalde groepen te denken en te handelen Maar ook Hindenburg is niet de mannetjesputter, die Duitschland in deze tijden over den berg kan heenhelpen. Hij is tenslotte te oud en te weinig in de groote politiek ervaren. En daarom op raadgevers aangewezen, die ook al weer kleine, ai te kleine menschen zijn. En Hitier? Het is verbazingwekkend, dat inderdaad mlllioenen Duitschers straks weer stemmen zullen voor een partij, die tegelijk nationaal en socialistisch wil zijn, en die geleid wordt door een Oostenrijksch staatsburger, die er maar niet ln slagen kan de Duitsche nationa liteit te verwerven, omdat hij nu eenmaal betrokken is geweest bij contra-revolution- naire „Putsche". die op omverwerping van den tegenwoordigen staatsvorm gericht waren Maar afgezien daarvan: een blaaskaak, een man van dikke woorden zonder inhoud, een afbreker en geen opbouwer, een demagoog en geen practisch politicus Graaf Westarp. Schiele, Treviranus, Scholz, Koch. Höpker-Aschoff, Mahraun, Seldte, Hellpach, Hügenberg? Ik noem hier met op zet namen, die weilicht in September op» nieuw naar voren zullen komen en waaxuit de Duitsche staatsburger dan een keuze zal moeten doen Brave en knappe, dwaze of ingebeelde menschen zijn onder hen. Maar leiders? En intusschen worden de toestanden steeds gevaarlijker, staat straks de winter voor de deur met nog meer werkloozen, met nog radicaler groepen, met stakingen en uitslui» tingen, met conclicten zonder tal. Wat zal September Duitschland en daarmee Europa brengen? H. v. B. OPNIEUW ZWAAR WEER BOVEN GRONINGEN. In de provincie Groningen heeft een nieuw onweer veel schade aangericht. Zuldhorn werd eenigen tijd gedeeltelijk in het donker gezet doordat de ltchtleiding in een boerde rij die door den bliksem getroffen vernield werd. Tc Een brandde de behuizing van B. Hoks tot den grond toe af, en in landerijen onder Hartstede. Oostwolde en Kalkwijk wer den naar de Tel. meldt, koeien en een paard door den bliksem getroffen en gedood. Heden: MAANDAG 11 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: 2.15 uur: Kinderre- vue: .Dickie en Jackie in den tooverdieren- tuin." 8.15 uur: Revue „Laat waaien". Stadsschouwburg: Revue-operette „Hou je roer recht". 8 uur. Palace: 2.30 uur: „Circus"; 7 en 9.15 uur: „Hollywood Revue". Tooneel: The Willards. Luxor Theater: ..De Opiumsmokkelaars" en „Slachtoffers der Zuidzee". Tooneel: 3 Richards. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: 2.30 uur: Watt en half Watt in „Conducteur en Wagenbestuur der". 7 en 9.15 uur: „The Singing Fool". Tooneel:' Demokritos. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Heemsted e-H aarlem: Gemeente- terrein Heerenweg: Circus Schneider. DINSDAG 12 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tob 9-15 uur. Schouwburg Jansweg: 2.15 uur: Kinderre vue: „Dickie en Jackie in den tooverdleren- tuin." 8.15 uur: Revue .Laat waaien". Stadsschouwburg: Revue-operette „Hou Je roer recht". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Heemsted e-H aarlem: Gemeente* terrein Heerenweg; circus Schneider,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5