BUITENLAND DE DUITSCHERS VIEREN FEEST. UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 12 AUGUSTUS 1930 TWEEDE BLAD De verjaardag van de Grondwet. De volgende bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond. ffleuwe pogingen tot vorming van een burgerlijke eenheid in Duitschland. De ver jaardag van de Duitsche Rijksgrondwet. BERLIJN, 11 Aug. (V. D.) Heden wordt te Berlijn feestelijk de verjaardag van de Grondwet van Weimar herdacht. Alle open bare gebouwen, vele particuliere huizen en vele voertuigen als trams en bussen, zijn met vlaggen versierd. Op verschillende plaatsen in de stad spelen muziekcorpsen, terwijl zich in parken en op pleinen de schooljeugd ver zamelt om een of andere feestelijkheid te gaan bijwonen. Een dichte menschenmenigte bewoog zich reeds hedenmorgen vroeg in de richting van de Tiergarten. Te twaalf uur vond de officieele herdenkingsbijeenkomst in den Rijksdag plaats. De Rijksdagzaal was met bijzondere zorg versierd. De galerijen waren behangen met de zwart-rood-gouden kleuren en bloemen en veel groen boden een levendigen aanblik. De zaal was tot de laatste plaats bezet, toen te twaalf uur precies de leden van het Rijkska binet op hun zetels plaats namen. Even later verscheen Rijkspresident von Hindenburg. Allen verhieven zich van hun zetel en het koor zong den President het lied toe: „Flam- me empor". Daarna was het woord aan den Rijksminister van binnenlandsche zaken Dr. Wirth, die de feestrede uitsprak. Hij herin nerde er aan, hoe Duitschland in een toe stand van onrust verkeerde, toen negen jaar geleden de eerste verjaardag van de nieuwe grondwet gevierd werd. Leek de grondwet toen nog „de Staatswet van een lijdend volk", thans is de eenheid van het rijk verzekerd. Het Rijnland is niet langer bezet en het her stelprobleem is in nieuwe banen geleid, doch belangrijke kwesties zijn er, die nog niet op gelost zijn: Het Verdrag van Versaille, de economische nood en de werkloosheid. Uitvoerig sprak Dr. Wirth over de politieke vrijheden van het Duitsche volk. Het Duit sche volk is wat zijn binnenlandsche politiek betreft, misschien wel het meest vrije volk ter wereld, waaruit ook de groei van het ra dicalisme verklaard kan worden. Het is een radicalisme uit politieken nood, dat door het Duitsche volk moet worden af gewezen. i - Het burgerlijk front in Duitschland. BERLIJN, II Aug. (V.D.I Naar verluidt zullen dezer dagen, wellicht reeds vandaag of Woensdag tusschen Conservatieve Volks partij, Duitsche Volkspartij en 'Economische partij nieuwe onderhandelingen beginnen, ten doel hebbende het burgerlijk front voor een groot deel te combineeren. Soortgelijke onderhandelingen hebben, naar men weet reeds afgeloopen Donderdag plaatsgehad zonder tot een resultaat te leiden. Aan deze besprekingen zullen waarschijnlijk Minister Trevirianus, Dr. Scholz en de afgevaardigde Sachsenberg deelnemen. 60e Geneefsche zitting. De agenda van de 60ste raadzitting, welke 5 September a.s. onder voorzitterschap van Zumeta (Venezuela) begint, is gepubliceerd, aldus de Tel. De voornaamste taak zal be staan uit de voorbereiding van de Assemblée. Het belangrijkste punt is de Poolsch-Litau- sche verhouding. Bij het secretariaat van den Volkenbond is een brief van de Lithausche regeering ontvangen, waarin wordt verzocht de kwesties te behandelen, welke een gevolg zijn van de overtreding der bepalingen van de op 8 November 1928 te Koningsbergen geteekende overeenkomst in zake een modus- vivendi betreffende de Poolsch-Litausche de marcatielijn. Voorgesteld wordt, dat door den raad een commissie zal worden benoemd, be staande uit vertegenwoordigers van neutrale staten, welke een soort van toezicht zal uit oefenen op de demarcatielijn. Van de verdere punten kan nog genoemd worden: het rapport der man datencommissie betreffende de onlusten in Palestina, de vast stelling van den datum der bijeenroeping van de conferentie ter beperking van de fabri catie van verdoovende middelen. Pilsoedski en de legionair en. WARSCHAU, 11 Augustus (P. T. A.) Giste ren is te Radom een congres van Poolsche legionairen gehouden, waarop werd besloten dat de legionairen getrouw zullen blijven aan de traditie en de leiding van Pilsoedski en de nieuwe richting in de politiek zullen voort zetten. Verder werd besloten solidair te blijven in het sociale en maatschappelijke element als grondslag voor de staatsontwikkeling en de democratische idee in den innerlijken strijd om den nieuwen vorm van het staatsleven. De grens van Polen moet onaantastbaar zijn en de legionairen zullen hun laatsten droppel bloed storten voor de verdediging van deze grenzen. Onderhandelingen met Gandhi. LONDEN. 11 Aug. (V. O.) De beide Nehroe's zijn gisteren van Allahabad naar Poona ver trokken om daar te onderhandelen met Ghandi. Ook de Hindoe-leider Seproe, die de vredesonderhandelingen met Ghandi begon nen is. is naar Poona gegaan. Woensdag as. zal waarschijnlijk in de gevangenis van Yeravda, waar Ghandi ondergebracht is een gemeenschappelijke conferentie plaats heb ben, waaraan ook door andere Hindoe-lei ders zal worden deelgenomen. Van de resultaten dezer samenkomst zal de toekomstige houding van de opstandelin gen ten opzichte van de Ghandi-beweging afhangen, evenals de vraag of Ghandi of een ander zal worden afgevaardigd naar de En- gelsch-Indische Conferentie. De invallen van de Koerden. LONDEN, 11 Aug. (V. D.) De Turksche re geering heeft heden te Angora een Minister raad gehouden om zich bezig te houden met het Perzische antwoord op de laatste Turk sche nota inzake de overvallen der Koerden aan de Perzisch-Turksche grens. De Minis terraad besloot aan de Perzische regeering opnieuw den eisch te stellen toereikende maatregelen te nemen ter verhindering van nieuwe grensoverschrijdingen door de Koer den. Deze nieuwe Turksche nota zal in dui delijke termen vervat zijn en de regeering rekent er op binnen tweemaal 24 uur ant woord te ontvangen. In politieke kringen te Angora is nog niets bekend van de maatregelen, welke door Tur kije zullen worden genomen voor het geval, dat ook aan dezen eisch niet de gewenschte voldoening zal worden gegeven. De staking in Noord-Frankrijk RLJSSEL, 10 Aug. De situatie in de tex- tiel-industrie heeft zich niet noemenswaard gewijzigd, aldus de Tel. De stakers bleven rustig, en door communisten georganiseerde bijeenkomsten werden zelfs toegelaten, onder krachtig politie-toezicht. Er kwamen echter geen wanordelijke tooneelen voor. Het eenige incident, dat zich voordeed, was van tamelijk komischen éard. Een staker drong op eigen houtje het politiebureau binnen, duwde den bejaarden gevangenisbewaker opzij en be vrijdde zijn dronken vriend, die den nacht in het bureau had doorgebracht. Twee onbevestigde geruchten, die de ronde deden, hebben echter de stemming onder de stakers verscherpt. Volgens het eene zouden enkele eigenaars voornemens zijn. hun fabrie ken geheel en al te sluiten, indien de staking nog langer mocht duren. Het andere luidt, dat morgen uit andere districten arbeiders, die niet bij de vakvereenigingen zijn aange sloten. in het stakingsgebied zullen worden te werk gesteld. Dit zou echter een gevaar lijk experiment zijn, vooral op een Maandag, die altijd de dag van hoogspanning is bij stakingen. Het is echter moeilijk aan te ne men, dat het gerucht waarheid bevat, daar er geen werkloosheid is in Frankrijk en er dus geen overschot van arbeiders is. De pre fect verklaarde heden, niets van een derge lijk plan te weten. Hij beperkte er zich toe mede te deelen, dat de politietroepen in elk geval toereikend zijn om incidenten te voor komen. Tusschen vertegenwoordigers van werkge vers en arbeiders te Bailleul is een conferen tie gehouden. De werkgevers boden een duur- tetoeslag aan, te beginnen op den dag van de hervatting van het werk. In een arbeiders vergadering werd dit voorstel echter met groote meerderheid verworpen zoodat te Bailleul verder wordt gestaakt. De strijd nabij Pesjawar. LONDEN, 11 Aug. (V. D.) Naar uit Pesjawar gemeld wordt, hebben de Afridi's thans Ba hama, op een afstand van 160 K.M. ten Wes ten van Pesjawar aangegrepen, waar zij ech ter weer werden teruggeslagen. Daar zij thans een plaats op zoo grooten afstand van Pesjawar hebben aangevallen, neemt men aan, dat de opstandigheid zich uitbreidt. Een fiscaal invoerrecht voor Engeland van 10 pCt.? LONDEN, 11 Aug. (N. T. A.) Volgens de .Daily Herald" is den ministers opgedragen het programma voor de Britsche Rijksconfe rentie samen te stellen. Onder de te behandelen punten bevindt zich een door Britsche raadgevers uitgewerkt voorstel tot tijdelijke invoering van een doua netarief van 10 pet. tot versterking van de inkomsten. Hierbij wordt opgemerkt dat over zulk een vergaande maatregel natuurlijk in plenaire zitting moet worden gestemd, daar deze stap een belangrijke afwijking van het vrijhandelsstelsel beteekent. Eenige ministers zijn uitgesproken vrijhandelaars, terwijl an deren onbevooroordeeld de besprekingen zul len beginnen. De werkloosheid in Duitschland. DRESDEN, 11 Aug. (V.D.) Te Grosz- dubrau een kleine gemeente bij Bautzen, die 1350 inwoners telt, zijn twee derden van de inwoners werkloos. Deze werkloosheid houdt verband met de sluiting van twee staalgiete- rijen. In de jongste gemeenteraadszitting werd medegedeeld dat een catastrophe ge schieden zal, indien niet spoedig maatregelen worden getroffen. DE VERDWENEN BABY. De „Daily Herald" is er in geslaagd de baby van drie weken oud terug te vinden die Vrij dag in Londen uit een kinderwagen verdwe nen was. Het knaapje werd door den repor ter van het blad aangetroffen in de armen vande moeder. De vrouw die het kind verloor blijkt niet de moeder geweest te zijn. Het kind was slechts aan haar zorgen toe vertrouwd door de werkelijke moeder, een ar beidersvrouw, die het kind had afgestaan omdat zij geen kans zag het groot te bren gen. De pleegmoeder, wier man zeer aan het kind gehecht is geraakt, vil het nu weer te rug hebben maar daar wil de moeder niets van weten, aldus het Hbld. In zijn begrijpelijke opgetogenheid over dezen ..primeur" verzuimt de man van de „D. H te vermelden hoe het kind weer in het bezit der moeder is gekomen. Men mag echter wel aannemen dat deze het op een onbewaakt oogenblik uit den kinderwagen heeft genomen. HET CIRCUS SCHNEIDER. EEN INTERESSANTE VOORSTELLING Zij, die 's middags nog een bezoek hadden gebracht aan het terrein aan den Meerweg te Heemstede, was het Circus Kapitein A1-. fred Schneider nu zijn vele tenten heeft opgeslagen en er aan hadden gewanhoopt of alles nog wel voor den avond gereed zou komen, zullen Maandagavnd bij de eerste voorstelling versteld gestaan hebben. Dit circus geeft er wel een voorbeeld van, hoe door systematischen arbeid en goede samen werking in korten tijd veel bereikt kan wor den. Wie deze eerste voorstelling bijgewoond heeft, kan getuigen dat alles tot in de pun tjes verzorgd was, dat alle stallen voor de paarden en de „woonplaatsen" voor de tal rijke andere dieren gereed waren en dat er geen nummer op het rijke programma ont brak. Dit flinke en royaal ingerichte circus, waar zooveel moois geboden wordt, is een bezoek overwaard en zij die het er maar dadelijk den eersten avond op gewaagd hebben en de groote en zoowel van buiten als van binnen schitterend verlichte tent geheel vulden, zul len geen berouw hebben gehad van him gang of rit naar den Meerweg. Het Circus Kapitein Alfred Schneider ver dient volkomen den roep. die er van uitgaat. Op het gebied van dressuur zijn hier bij zondere dingen te zien. In de eerste plaats moet natuurlijk genoemd worden de leider, Kapitein Schneider zelf, de man die met zijn honderd leeuwen in de film „Quo Vadis" heeft medegewerkt. Hij heeft hier te Haar lem al eens meer laten zien, tot welke din gen hij met zijn gevaarlijke „vrienden" (,Als de dieren mijn vrienden niet waren, kon ik er zooveel niet mee doen!" zei hij ons eenige jaren geleden in een interview) in staat is, hoe hij als 't ware spelenderwijs met hen om gaat en hun steeds een opgewekt gezicht laat zien. Het is merkwaardig. Zonder slaan, zelden door een barsch commando, weet hij zich te doen gehoorzamen; meestal is een „ernstige wenk", een waarschuwend opge heven vinger, voldoende, om de dieren, in wier midden de temmer zich bevindt, van verkeerde dingen terug te houden, Een spannend oogenblik is het, als de leeuwen in den circus gevoederd worden en zij de groote stukken vleesch, die hun worden toegewor pen, handig opvangen en gaan verslinden. En dan dat aardige begin van het leeuwennum mer: een groot aantal manden wordt de arena binnengedragen en als de deksels worden losgemaakt, springen er jonge leeuwen uit. die dadelijk een dankbaar ge bruik van hun vrijheid maken en al spelend over en door elkaar gaan rollen. Nu zijn zij uit hun manden, maar de voorstelling moet doorgaan en zij moeten er weer in! Dat gaat lang niet gemakkelijk! Onder groot gelach van het publiek en ook van den kapitein! begint de jacht op de dartele jonge die ren, het kost een assistent een stuk uit zijn broek, maar na een lange worsteling met veel humoristische momenten wordt ten slotte toch het lastige stel weer ingepakt. Er is verder veel mooie dierendressuur op ander gebied: de acht Hongaarsche vossen en de zes Andalusische hengsten van den heer Wladimir Schaube en nog' eenige andere paarden ook een liliput muilezeltje: de schoorsteen vager laten bewonderenswaar dige dingen zien en de fideele boer „Werner" heeftmet zijn gedresseerde ganzen en varkens ook heel wat meten te bereiken; de volbloed hengst „Haidarabad" geeft fraaie staaltjes rijkunst uit de Indische hooge- school. De clowns Spichalski, Moska, Pippo, Carlo. Werner, Manne en Alberto zijn échte clowns die hoogst vermakelijke scènes in elkaar heb ben gezet. De Schneider Girls geven in mooie frissche costuums een Engelschen meisjes- dans ten beste, De 10 Dawuds laten negerdansen zien en er is een „vuur-eter" bij, die het publiek heerlijk laat griezelen. Op acrobatisch gebied is er zeer veel: de zestien Ravenna's vormen prachtige ,.pyra- miden uit menschenlichamen" en toonen zeldzame staaltjes van kracht en behendig heid; Fleur en Folje, de eenige Hollanders bij dit gezelschap kregen een ovatie voor hun schitterende prestaties als kunst-wielrijders; Carlo, op de trapese en de twee Bandellis, met hun luchtsensaties, steken elkaar naar de kroon. Bijna vergaten wij nog Dompteuse „Betty", die haar beren tot goede humoristen heeft weten op te leiden. Tot slot het water ballet: 500.000 liter water storten in de arena, die eerst natuurlijk voor de ontvangst van die geweldige watermassa geprepareerd is en dan worden in die kunst-zee allerlei vermakelijke tooneelen afgespeeld: er wordt geroeid en gevischt, een geweldig dikke agent wordt in het natte element geworpen, een geheele muziekkapel maakt kennis met het water en blijft toch doorblazen. Hier tusschen door en er aan voorafgaand matrozendansen, een ballet en als slot-apotheose springende fonteinen met veelkleurige belichting en een fraaie groep op de brug, die over het water geslagen is. Een waardig en schitterend einde van een interessante circus voorstelling. Tal van bezoekers maakten in de pauze gerbuik van de gelegenheid, om de uitmun tend ingerichte stallen en de uitgebreide col lectie dieren te bezichtigen. UIT DE STAATSCOURANT. ONDERSCHEIDINGEN. Benoemd is tot officier in de orde van Oranje Nassau, de hoofdingenieur der Tele grafie en telefonie P. J. Visser, lid der Tele- graaf commissie. BURGEMEESTERS. Benoemd is met ingang van 15 Augustus 1930 tot burgemeester van Bergeyk: J. M. H. Klardie, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester van Maarheeze. Met ingang van 16 Augustus is benoemd tot burgemeester van Etten en Leur H. A. L. Ha milton. LANDBOUWONDERWIJS. Met ingang van den datum, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, is benoemd tot hoofddirecteur van het Rijkslandbouw-proef- station te Groningen, prof. dr. O. de Vries te Weltevreden. Met ingang van 1 September is benoemd tot directeur van het S taats vee- artsenijkundig onderzoekingsinstituut dr. H. S. Frenkel, chef van de vétérinaire afdeeling van het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid te Utrecht. (De te verwach ten benoeming was al gemeld). AUDIëNTIES. De gewone audiëntie van den minister van I Justitie zal op Vrijdag 15 Augustus niet plaats hebben. REGEERINGSGEDELEGEERDEN. Benoemd is tot gedelegeerde van de Ne- derlandsche regeering bij het derde int. con gres voor sierkunst van 1115 Aug. e.k. te Antwerpen de heer J. Jongert, hoofdleeraar aan de Academie voor Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam. Benoemd zijn tot gedelegeerden bij het elfde Int. congres voor zoölogie van 411 Sept. e.k. te Padua, prof. dr. J. F. van Bem- melen, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Groningen en prof. H. J. Jordan, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Bij het 2de Int. congres voor Volkskunst van 28 Aug. tot 7 Sept. te Antwerpen. Luik. en Brussel zijn benoemd tot gedelegeerden: prof. dr. Jos. Schrijnen, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen en A. A. van Erven Dorens, directeur van het Ned. Open luchtmuseum te Arnhem. Bij het 24ste Int. Amerikanistencongres van 7—13 Sept. e.k. te Hamburg zijn benoemd tot gedelegeerden prof. dr. J. P. B. Jo6selin de Jong. buitengewoon hoogleeraar aan de rijksuniversiteit en conservator bij het Rijks- ethnograflsch museum te Leiden. Bij het 2de Int congres voor kindergenees kunde van 1821 Aug. e.k. te Stockholm is benoemd tot gedelegeerde buiten bezwaar van 's rijks schatkist prof. dr. E. Gorter, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Lei den. P. T. T. Aangewezen is het 1 Oct. e.k. als beheer der van het wijk Post- en Telegraafkantoor te Bilthoven de commies bij de PT.T. J. Klop te 's-Gravenhage (postkantoor). EXAMENS Voor het examen teekenen M O. acte Ma. is te 's-jGravenhage geslaagd mej. M. C. Ver- heus te Haarlem. Voor het examen Duitsch L. O. is te 's-Gra venhage geslaagd de heer R. Visser te Zand- voort. Voor het examen Hoogduitsch L. O. te Den Haag is geslaagd de heer P. M. Schellekens te Hillegom. Voor het examen Nijverheidsonderwijs acte Nk slaagde te 's-Gravenhage L. B. A. M. Hout, Bloemendaal. Te Utrecht is geslaagd voor het examen Engelsch L. O. de heer C. Sorgdrager te Haar lem. EXAMEN HOOFDAKTE. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd de heeren C. T. Trompet, Wijk aan Duin, S. Klein, Amsterdam, G. J. Roeland, Westzaan, D. Duinker, Bloemendaal, Th. W. P. Veer, Alkmaar; Ph. M. Koole, Amsterdam. VELSEN CLASSICAAL EXAMEN. Onze vroegere plaatsgenoot de heer K. A. Scheeres is na gedaan classicaal examen toe gelaten als predikant bij de Gereformeerde Kerk. De heer Scheeres was inmiddels be roepen te Lutjegast. Zijn bevestiging zal 7 September a-s. plaats vinden. PENSIONNEERING VAN WETHOUDERS. Het lid van den Gemeenteraad de heer J. A. Dalmeijer. heeft in verband met de plan nen tot wijziging der verordening op de pen- sionneering van wethouders, den Raad êen conceptverordening toegezonden, welke op sommige punten afwijkt van die van het „se nioren-convent". In de eerste plaats is in het door den heer Dalmeijer opgemaakte concept de wachtgeldregeling minder hoog gesteld: echter wordt de wachtgeldregeling uitgestrekt tot den datum, waarop de betrok kene pensioengerechtigd wordt en in de tweede plaats zijn bepalingen opgenomen om accumulatie van inkomsten te vermijden. CONCERT. Programma van het concert, te geven door de R.K. Harmonievereeniging „St. Caecilia" op Woensdag 13 Augustus 1930 des avonds van 7.459.45 in het park Velserbeek. 1. Le chef de Corps, V. Bury. 2. Les Roses du Midi. Joh. Strauss. 3. Lugdunum, G. Allier. 4. Erinnyes, J. Massenet. 5. Suite Oriëntale, F. Popy. 6. Ballet d'Lsoline A. Messager. 7. Vers l'Avenir, Sam. Vlessing. IJMUIDEN LEIDEN VOOR DE WINCH GEVAARLIJK. UITSPRAAK VAN DEN RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart deed uit spraak inzake het ongeval aan boord van het stoomvsisschersvaartuig „Trio" IJ.M. 175 waar tijdens de visscherij bij het Inhieuwen van het net een matroos tusschen de lijnen en de winch is bekneld geraakt en gedood. De Raad is van oordeel, dat dit droevige voorval, waarbij helaas een huisvader aan zijn gezin kwam te ontvallen, als een be drijfsongeval moet worden beschouwd. Hoe wel niemand het ongeval heeft zien aanko men, moet worden aangenomen, dat de matroos Van Duivenvoorde, terwijl hij bezig was met behulp van een lei-ijzer de lijn, wel ke werd ingehieuwd, te leiden, is komen te vallen, met het ongelukkig gevolg dat hij tusschen lijn en winchtrommel bekneld is ge raakt en onmiddellijk dood was. Dit ongeval heeft weer eens doen zien. welke gevaren het leiden der lijnen vóór de winch meebrengt. Waar dit nog op vele schepen aldus geschiedt, heeft de Raad met voldoening vernomen, dat op de „Trio" IJ.M. 175 het leiden thans plaats heeft door mid del van een leiraam, waarbij dan de persoon met het leiden belast zich achter de winch bevindt. UITKEERINGEN AAN ZEEVISSCHERS. Gedurende de week van 26 Juli tot en met 1 Augustus werd aan 59 (96) werklooze zee- visschers f 502 (f 817) door het Fonds voor Sociale Voorzieningen uitgekeerd. Het aantal uitgetrokken zeelieden bedroeg 530 (529) waarvan 144 (143) woonachtig in de gemeen te Velsen, JJ. Zaterdag waren nog 32 (37) booten uit de vaart. (De tusschen haakjes geplaatst cijfers heb ben betrekking op de vorige week. DE „BERGEN" TERUG. De stoomtrawler ..Bergen", die op haar laatste reis door de Engelsche vlsscherijpoli- tie was aangehouden en beboet wegens het visschen in verboden water, kwam met- een groote vangst te IJmuiden aan den afslag, in hoofdzaak bestaande uit „hake". De trawler, die reeds een deel van de vangst, aan een an dere boot had meegegeven, besomde f 10.000. NIEUWE STOOMTRAWLER. In de VSsschershaven is gearriveerd het casco van een te Alphen a d. Rijn gebouwden stoomtrawler voor de Mij. „Marezaihen". De ze trawler zal door de machinefabriek „Hera" van machine en ketel worden voor zien en onder den naam „Elie Chenevière" ia de vaart worden gebracht. EEN STAKENDE STOKER. Nog steeds wordt er op de trawlers ge klaagd over sle^Jite kolen. Voor de stokers Is het varen met mindere kwaliteit kolen een groote plaag, daax zij slechts met veel moeite en uithoudingsvermogen voldoenden stoom kunnen produceeren. Dit was thans wederom het geval aan boord van den stoomtrawler Wa'.visch. De oudste stoker vond het wat al te erg. Toen de boot nog in volle zee was weigerde hij verder dienst te doen. De machinist en de jongste stoker hebben daarna zijn deel van deoi ar beid op zich genomen. VOGELENZANG. PASTOOR F. H. BURWINKEL 25 JAAR PRIESTER. HET FEESTPROGRAMMA. Vrijdag 15 Augustus, op het feest van Maria ten Hemelopneming, zal het 25 jaar geleden zijn, dat postoor Burwinkel zijn priester wijding ontving. Daar vele parochianen niet op dien dag, hoewel het een R.K. Zondag is, vrij kunnen krijgen, is op hun verzoek de feestelijke vie ring van dit priesterjubileum verzet op Zon dag 17 Augustus. Zaterdagavond te kwart over 7 zal de ju bilaris (die vandaag naar familie te Baarn vertrekt) van het station Vogelenzang fees telijk ingehaald worden. Zondagmorgen ls er om kwart over 10 een plechtige Hoogmis. Des middags om half twee heeft de aanbieding van het geschenk der parochianen plaats, om kwart voor twee de huldiging der kinderen, terwijl van 2 tot 3 uur er in de pastorie receptie zal gehouden worden. Ten slotte is er 's avonds 7 uur een plechtig lof. Pastoor F. A. Burwinkel is geboren den 9den September 1884 te Delft. Na priester gewijd te zijn, heeft hij van 1905 tot 1008 als kapelaan te Vlaardingcn gewerkt. Na twee en drie jaar respectievelijk te Velsen en Lisse kapelaan geweest te zijn, werd hij in 1913 tot kapelaan te Haarlem In de St. Elisabeth- en Barbarakerk benoemd, alwaar hij tot 1925, dus 12 jaren lang, zijn geestelijke bediening heeft uitgeoefend. Als geestelijk adviseur van vele vereenigingen, o.a. St. Ra phael, heeft hij zich toentertijd zeer verdien stelijk gemaakt. Hij was bij velen, ook nlet- Roomsch katholieken, bekend door zijn groo ten organisatiegeest. Van 1925 tot verleden jaar Augustus is de a.s. jubilaris pastoor te Hoek van Holland geweest. Hij oefent dus nog slechts één jaar zijn ambt te Vogelenzang uit. HAARLEMMERMEER KONINGINNEFEESTEN. Op verschillende plaatsen ln Haarlemmer meer zijn de Oranjevereenlgfngen reeds druk fn de weer tot het organiseeren van feeste lijkheden voor kinderen en ouderen ter her denking van den 50en verjaardag van H M. de Koningin. Te Hoofddorp Is het feest bepaald op Dins dag 2 September, terwijl in Rijk het plan bestaat om 2 dagen feest te vieren en wel op Woensdag 3 en Donderdag 4 September. KIPPENDIEFSTAL. De klppcndiefstallen behooren In dezen polder nog niet tot het verleden. Thans wer den bij den landbouwer Q. aan den IJweg niet minder dan ongeveer 100 kippen ontvreemd. Vermoedelijk is hier meer dan één persoon aan het werk geweest. De politie stelt een onderzoek ln. VEEL REGEN. Tengevolge van den overvloedig gevallen regen, was de waterstand in dpn Haarlem mermeerpolder zóó gestegen, dat de water machines in werking gesteld mpesten worden en reeds verscheidene uren gewerkt hebben om het overtollige water naar de Ringvaart te verplaatsen. De landbouwers zien niet ten onrechte reikhalzend naar droog weer uit. Een groot gedeelte van de graangewassen ligt reeds gemaaid op het land, zoodat wan neer er verandering in de weersgesteldheid ten goede komt met het binnenhalen van den oogst kan worden begonnen. AGENDA DINSDAG 12 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tof 9-15 uur. Schouwburg Jansweg: 815 uur: Revue „Laat waaien". Pa'acc: 2.30 uur: „Circus": 7 en 9 15 uur: „Hollywood Revue". Tooneel: The Willards. Luxor Theater: .De Opiumsmokkclaars" en „Slachtoffers der Zuidzee". Tooneel: 3 Richards. 2.30 en 815 uur. Rembrandt Theater: 2.30 uur: Watt en half Watt in „Conducteur en Wagenbestuur der". 7 en 9.15 uur: „The Singing Fool" (100ste voorstelling). Tooneel: Demokritos. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Heemsted e-H aarlem: Gemeente- terrein Heerenweg: Circus Schneider. WOENSDAG 13 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: 2.15 uur: Kinderre vue: Dickie en Jackie in den tooverdicren- tuin." 8.15 uur: Revue ..Laat waaien". Bioscoopvoorstellingen, 's middags en d^s avonds. Heemstede-Haarlem: Gemeente- terrein Heerenweg: Circus Schneider. Bloemendaal: Vergadering van den Gemeenteraad, 10 uur v.m.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5