H.D. VERTELLINGEN IN „DE WITTE ZWAAN" HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 12 AUGUSTUS 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). Dief- en diefjesmaat door BEP OTTEN. Ze hadden Rudi alleen thuis gelaten. Het was Zaterdagavond. Vader was bij vrienden op bezoek, moeder deed boodschappen voor den Zon dag. Heel alleen zat Rudi in zijn hoekje, hij was al een groote jongen van vier jaar, hij kon best alleen thuLs blijven. Toch had moeder hem voor alle zekerheid met zijn paarden- leidsel vastgebonden aan den divanspoot. Rudi speelde zoet met blokjes en doosjes. Hij voelde zich niet eenzaam hij wist wel, dat moeder gauw terug zdu komen en wat lekkers voor hem mee zou brengen. Hoor.daar was moeder al! Rudi luister de. Ja. de sleutel werd in de deur van hun étagewoning gestoken. Hij hoorde den sleutel draaien, het slot knarsennog eens en nog eensZou de deur niet open wil len? Zoo lang morrelde moeder nooit aan het slot. „Moeder", riep Rudi, „wat heb je meege bracht? Heb je lekkere chocolaadjes?" Rudi kreeg geen antwoord. Hij hoorde nu ook geen lawaai meer. Rudi zuchtte eens. Nu, dan was 't moeder niet. Hij speelde weer ver der met de blokjes en doosjes. Toen ging heel langzaam en voorzichtig de kamerdeur open. Toch moederNee, 't v/as een vreemde mijnheer. Een mijnheer met een rood, leelijk gezicht en een paar schichtige oogen. Rudi liet verbaasd zijn speelgoed vallen. „Ben Jij alleen thuis?" vroeg de man schor. Rudi zweeg, staarde. „Zijn je vader en moeder er niet?" „Nee", zei Rudi. „En je tante je oom of een meissie?" „Nee", zei Rudi weer, „er Ls alleen ikke". „Mooi", mompelde de man. Hij keek nog eens naar Rudi, alsof hij hem niet erg ver trouwde. Zijn leelijke, roode gezicht vertrok zenuwachtig. Hij schurkte zijn schouders on der zijn vuil, gerafeld jasje. Vlug gleed zijn hand langs den schoorsteen, diefde het wek kerklokje. „Waar zijn de lepels en vorken?" vroeg hij. Rudi staarde. „Nou, je kan wel eens antwoord geven", zei de man ruw. „Ik kom die lepels en vorken halen, begrijp je. Waar zijn ze?" Rudi's gezichtje klaarde op. O, nu begreep hij het! Je had een man, die de wasch kwam halen, een man, die de schoenen kwam ha len En deze man kwam de lepels en vor ken halen. Hij lachte vergenoegd, „Ben jij de lepels en vorkenman?" vroeg hij. „Ja, schiet nou maar op", bromde de man, die al in de lade rommelde. „Daar zijn ze niet", zei Rudi, „in het kleine laatje, bovenaan". De man begon haastig te zoeken, stopte zijn zakkèn vol. Rudi keek er aandachtig naar. „En geld", vroeg de man. „waar is 't geld?" „In moeders tasch", zei Rudi, „maar moe der heeft de tasch meegenomen". De man zei een erg leelijk woord. Rudi vond, dat hij er heel verdrietig uitzag. „Jammer, hè?" zei hij medelijdend. „Wat zeg je?" „Jammer, hèzeg ik". De man keek naar het kind. naar dat on begrijpelijke wezentje, dat zoo kalm en ge lukkig in zijn eigen hoekje zat, dat hem van uit dat hoekje met klare, vriendelijke oogen bekeek. Een klein, onbedorven kindKom, hij moest voortmaken, de ouders konden elk oogenblik thuis komen. Veel had hij nog niet.En hij moest veel hebben, veel om te verkoopen. Hij moest geld hebben om te le ven. Hij jachtte door de kamer, zijn gezicht beefde nerveus. In de muurkast vond hij glaswerfc, een paar stukken oud kristal. Zonder het nauwkeuri ger te bekijken stak hij het bij zich, nam mee wat hij bergen kon. „Ben je ook een glasman?" vroeg Rudi ge noeglijk. De man werd nijdig, Het ijle klare stem- metje hinderde hem. Nog meer. Dat zout vaatjeZou 't echt zijn?Meenemen maar. Dat glas „Nee", riep Rudi op eens gebiedend, „dat glas is van mij! Dat moet ik hebben!" 't Was een mooi gslepen glas. het schitter de in zachte kleuren, rose, lichtpaars, groen... „Het is van mij, hoor", zei Rudi. „Dat moet je hier laten. Geef 't mij maar". Het glas leek waardevol. Er stond ook een inscriptie op, 1743en een paar letters. Mis schien was 't antiek, geld waard. Geld FEUILLETON Uit het Duitscb van RUDOLF HER ZOG. 16) Juffrouw Friedrich. begon Konrad Ba- renfeld. terwijl hij strak voor zich uitkeek, u hebt. mij vanavond gevraagd of ik mij de buien kon verklaren, waaraan u af en toe lijdt. U hebt mij daardoor het recht ge geven over u en uw leven hier in huis na te denken. Dat kan nu óók wel een gril zijn. maar ik maak er gebruik van om vrijer met u te kunnen spreken. Zouden we elkaar heusch belangrijke dingen te zeggen hebben, meneer Barenfeld? antwoordde het meisje en ze trachtte iets hards in den toon van haar stem te leggen, maar kon toch niet verhinderen, dat die stem lichtelijk trilde. Ja. juffrouw Friedrich, ging Barenfeld voort en hij keek haar vast aan. Ik ben niet blind. Ik zelf heb het leven in de wijde werekl te goed leeren kennen en lief heb ben, om niet te begrijpen, dat een jong, energiek en vroolijk meisje vurig verlangt om deze gevangenis te ontvluchten, om ook te genieten van het mooie in de wereld. Maar uw gebrek aan ervaring brengt, u op den ver keerden weg.Er zijn andere posities, waarin u zich duizendmaal gelukkiger zou voelen dan in die van artiste. Wie zegt u?.onderbrak Lisa snel en verwonderd. Börenfeld lette niet op haar opmerking. U bent zangeres en wilt, uw geluk op de planken zoeken. Weet u wel, wat het too- neel en theater beteekenen? Dat. u een ge vangenis verlaat om een veel ergere binnen te gaan? Royaal gerekend aijn er misschien levenMaar de kleine jongen zat er met zijn blauwe oogen naar te kijken, 't was van hèm, zoo'n klein, wonderlijk kind kon hij niet bestelen. „Geef 't me dan", drong Rudi. Dat leek den man ook het beste. Dan was hij het kwijt. Hij nam het mooie glas uit de kast, hij bracht het aan den kleinen jongen. Een wonderlijk gevoel ging door hem heen, toen hij Rudi's zachte handje aanraakte. Een wonderlijk warm gevoel, dat hij iets geven mocht. Misschien was 't voor het eerst van zijn leven, dat hij een ander gelukkig maak te. Hij glimlachte, ja, werkelijk, hij glim lachte tegen het argelooze snoetje van Rudi. „Dag", zei hij onwennig, „nou, ik ga weg, hoor". „Dag", zei Rudi, zijn verrukte oogen naar het glas. De man ging weg. Hij scheen nu niet meer zoo'n haast te hebben, hij was een paar mi nuten eens niet bang. Een schaduwtje van geluk was in zijn rusteloos, opgejaagd be staan gekomen. Hij had een onschuldig kind kunnen bestelen, hij had het niet gedaan. Het meedoogenlooze leven had hem toch niet alles afgenomen, hij was nog een klein beetje mensch. Met den stralenden glimlach van Rudi in zijn hart liep hij voort. Hij ging naar zijn opkooper, maar daar dacht hij niet veel bij. Rudi's moeder vond de kamer overhoop, de la en de kast half leeggehaald. Ze jammerde en schold op den .lepels en vorkenman". „En wat heb jij gedaan", riep ze verschrikt naar Rudi, „het familieglas! Hoe kom je daar aan! Moet 't breken! Och, och, er is al een hoekje uit den voet! Alle ellende komt ook bij elkaar!" Ze nam hem het glas af, het kostbare fa miliestuk, dat altijd hoog in de kast stond, veilig voor Rudi's begeerige handjes BINNENLAND NIEUWE ROMAN VAN ALIE VAN WIJHE— SMEDING. Van Alie van Wijhe—Smeding zal volgens •de N. R. Ct. binnenkort een nieuwe roman verschijnen „Grille Schaduwen". INDISCH GESCHENK VOOR DE KONINGIN De Indische bladen melden, dat op 31 dezer aan de Koningin zal worden aangeboden namens de Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden in Ned.-Indië, een schilderij van W. van der Does, voorstellende de reede van Soerabaja. Het doek is reeds naar Nederland overgebracht. DE GROOTE A.V.R.O.-BETOOGING. Dr. F. Westerling, bestuurslid van de ver eeniging „De Vrije Luistervink", voorzitter van het A.V.R.O.-hoofdactiecomité heeft Zondagavond voor de A.V.R.O.-microfoon eenige mededeelingen gedaan over de groote protestmeeting, die Zaterdag 6 September op „Houtrust" te 's-Gravenhage gehouden zal worden. Hij noemde deze meeting niet het einde der actie, maar slechts een schakel in de rij mee tings, protesten ,die zoo noodig maanden, ja nog jaren zullen voortgaan. Muzikale medewerking verleent oa- het A.V.R O.-orkest onder Nico Treep. De verga dering wordt te half vier geopend. Het woord zal gevoerd worden door dr. H. Molhuysen en Willem Vogt. Er zal een aantal extra-treinen uit alle deelcn van het land loopen. De autoriteiten in Den Haag hebben goedgevonden, dat men in geordende colonnes met muziek en vaan del door de stad van de stations naar Hout- rust marcheert. DE RATIFICATIE DER HANDELS- CONVENTIE ONTRADEN. De Alg. R.K, Werkgeversvereeniging heeft aan den voorzitter van den Raad van Minis ters een adres gezonden, waarin zij ontraadt de in den loop van dit jaar gesloten Handels conventie ter ratificeering aan de Staten- Generaal over te leggen. een dozijn sterren, die hun weg gevonden hebben door alle misère van het tooneelleven heen, die onaangenaamheden en erger heb ben moeten verdragen om hun tegenwoor dige hoogte te bereiken. Maar wat een leer geld hebben ze daarvoor betaald! En de ove rigen, het grootste gedeelte? Die hebben al lang iedere Illusie verloren! Meneer Barenfeld, zei Lisa met bevende stem, het is heel aardig van u om zoo'n mooie speech tegen me af te steken, maar u taxeert me toch wel wat erg laag. Het zou droevig zijn. als uw beschrijving in elk op zicht juist was. Zij is in elk geval juist, antwoordde Ba renfeld, voor wat de verandering betreft, die iedereen in zijn zieleleven ondergaat. Verstoorde illusies en ervaringen, die een jong meisje beter bespaard kunnen blijven. Goed. dan zal ik die ervaringen opdoen, zei Lisa weerbarstig, ik ben sterk genoeg. Juffrouw Friedrich, begon Barenfeld op nieuw: neemt u een raad aan van iemand, die het goed met u meent. Ik heb schoon genoeg van „de goede meeningen" van anderen! Dat meent u niet. juffrouw Friedrich. U wilt alleen niemand de gelegenheid geven echte belangstelling voor u te toonen. De heele atmosfeer van „De Witte Zwaan" is daar helaas naar. Nu, lachte Lisa een beetje gedwongen, mijn vader kunnen we er buiten laten. Die komt niet inaanmerking. Verder schijnt alleen meneer Rose zich voor mij te inte resseeren. Moet ik die misschien tot mijn ver trouwde maken? Plotseling van toon veranderend ging ze heftig voort: Denkt u toch niet dat. ik anders ben dan andere meisjes. Ik verlang naar zonne schijn en vriendelijkheid en ik word gek als ik er aan denk, dat ik in dit stofnest mijn jeugd zou moeten verkniezen. Maar gaat u heen, gaat u heen; waarom kwelt u mij zoo? DE AANVARING VAN DE JOHAN VAN OLDENBARNEVELT VOOR DEN RAAD VOOR DE SCHEEPVAART De Raad voor de Scheepvaart heeft Maan dag behandeld de aanvaring van het motor schip „Johan van Oldenbamevelt", door het s.s. „Reggestroom" in het Noordzeekanaal op 6 Mei j.l. Wij herinneren er aan, hoe de aanvaring zich toedroeg. Nadat de „Johan van Oldenbamevelt" de Hembrug was gepasseerd, kwam de „Regge- stroom" opvaren. Ten westen van de Hem brug botsten beide schepen tegen elkaar op. De „Reggestroom" raakte met den voorsteven de „Van Oldenbamevelt" aan bakboordzijde van het voorschip boven de waterlinie. Het motorschip had een gat van ongeveer twee meter hoogte boven den waterspiegel. Van de „Reggestroom" was de voorsteven, ingedeukt en ook dit schip had een gat ge kregen. Na de botsing voer de „Van Oldenbame velt" achteruit door de brug en is in het Zaanlandsche gat gekeerd. Het mailschip keerde daarop terug naar het établissement van de „Nederland", waar het ligplaats kreeg bij de loods „Celebes". Het gat werd in zeer korten tijd gedicht, zoodat het schip reeds den Vrijdag daarop kon vertrekken, hetgeen in alle stilte ge schiedde. De „Reggestroom" was opgestoomd naar de Coenhaven, om daar te worden gedokt. Er werden in deze zaak 7 getuigen gehoord. De belangstelling van het publiek was zeer groot. De kapitein van de „Reggestroom" werd gehoord op daad of nalatigheid, daar de commissie uit den Raad aanvankelijk van oordeel was, dat de „Reggestroom" de „Johan" eerst had mogen passeeren, toen de sleep boot voorbij was. Voor den betrokkene trad als raadsman op mr. Seret. De kapitein van de „Johan van Oldenbar- nevelt", de heer G. Kruyt gaf een overzicht van de toedracht van het ongeluk. Hij gaf als zijn oordeel te kennen, dat groote schepen moeten worden vastgemaakt. De kapitein van de „R/ggestroom" gaf als reden van de aanvaring op, dat hij stuur boord had laten wenden, maar dat het schip toch bakboord door liep. Het schip was, door dat het meer vaart had dan de bakken, die in het kanaal lagen deze bakken voorbij ge- loopen op het critieke moment. Deze bakken lagen toen aan stuurboordzijde. De oorspron kelijke opzet was om te wachten tot de bak ken de „Oldenbamevelt" voorbij waren, doch de bakken schoten niet op KLEEREN VAN EEN MEISJE IN BRAND. Toen een 10-jarig meisje Zaterdag stond te kijken voor den schoenwinkel in de Vaillantlaan te 's-Gravenhage, bemerkte een voorbijgaande juffrouw, dat de kleeren van het kind in brand stonden, aldus de Tel. In plaats dat de kleine afwachtte, dat zij gehol pen zou worden, zette zij het op een loopen, waardoor zij vrij ernstige brandwonden be kwam en in het ziekenhuis aan den Zuiclwal moest worden opgenomen. Hoe de kleeren van het kind vlam hadden gevat, is niet met zekerheid te zeggen. Waarschijnlijk is een pijp, sigaar of sigaret van een voorbijganger de schuldige. WEER EEN PSYCHOPAATH ONTSNAPT. EN GEGREPEN. In den nacht van Zondag op Maandag is een verpleegde van het psychopaten-asyl te Leiden de 21-jarige H. Scholten uit Deventer uit de inrichting ontvlucht. Scholten, die reeds eenige malen is uitgebroken, heeft dit maal niet lang van zijn vrijheid kunnen ge nieten, daar hij Maandagmorgen te Noord- wijk weer is aangehouden. MISHANDÉLING VAN EEN STEUN- AMBTENAAR. In de strafzaak tegen den 32-jarigen los- werkman G. M„ verdacht van mishande ling van een ambtenaar van Maatschappelij - ken Steun, deed de vacantiekamer van het Hof te Amsterdam Maandag uitspraak. De politierechter had verdachte veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. Conform den eisch heeft het Hof verdachte tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden veroordeeld. Lisa, riep Barenfeld en met één stap was hij naast haar. Zij leunde met haar eene hand op de tafel en zag hem met haar vreemde, groote, grijze oogen aan. Alle kleur was uit haar gezicht verdwenen. Lisa! herhaalde Barenfeld. Hij kwam nog dichter op haar toe, sloeg zijn arm om haar heen en boog zijn gezicht naar haar over. Lisa. stamelde hij, ik houd van je, ontzettend veelJe voelt je ongelukkig, ik weet het. Laat mij je verdriet op mijn schou ders nemen, laat mij voor je geluk zorgen Lisa, ik houd zooveel van je Ze lag met gesloten oogen in zijn armen. Toen sloeg ze haar oogen op en duwde hem van zich af. Doodsbleek keken ze elkaar aan. MeneerBarenfeld Hij stond voor haar. rechtop en hij zag met een smartelijken glimlach voor zich uit als iemand die iets liefs verloren heeft. Ik zou graag alleen zijn, meneer Ba renfeldvoor goed. Hij had het reeds begrepen en maakte zwijgend een buiging. Toen viel de deur dicht en scheidde twee menschenkinderenvan elkaar en van het geluk dat ze beiden zochten. HOOFDSTUK VUL Maanden waren sindsdien verstreken. Bui ten bloeide en geurde de zomer en die bracht een prettige afwisseling in de levens en ge woonten der menschen. In „De Witte Zwaan" echter was alles gebleven zooaLs het was. De apotheker maakte de zijnen nog steeds het leven zwaar; zijn vrouw leed nog altijd aan hoofdpijn, een voorwendsel waaronder zij zich tenminste in haar kleurlooze eenzaam heid kon terugtrekken en Lisa was nog on genaakbaarder dan te voren. Alleen Max en Morltz brachten nu cn dan wat leven in deze monotone brouwerij. De apotheker leed sinds eenigen tijd bpven DE K.R.O. WENSCHT GEEN STAATSZENDER. EN EVENMIN EEN RADIO-BELASTING. De voorzitter van den Katholieken Radio Omroep, pastoor L. H. Perquin heeft Zon dagmiddag in een rede voor de microfoon verklaard, da-, er nimmer door den K.R.O. en de N. C. R. V. eenerzijds en de V.A.RA. an derzijds besprekingen zijn gehouden om te komen tot staatsexploitatie van zenders. Hij zeide te verklaren, nooit den zender van den NJD.O. aan den Staat te zullen afgeven, ten zij onder dwang. Voorts gaf pastoor Perquin de verzekering nu, noch in de toekomst een radio-belasting te wenschen. De K.R.O. heeft geen moeite om zijn uitzendingen te bekostigen jen hij hoeft niet voor de toekomst te vreezen', ook al niet, omdat de K.R.O. het doorluchtig episcopaat achter zich heeft. Tenslotte waarschuwde pastoor Perquin te gen het zich laten verleiden tot optochten en relletjes. Spr. trok wat de snelheid van de vooruitgang betreft een vergelijking met den schoolstrijd, die ook succes gehad heeft. NOG EEN SERIE ONGELUKKEN. DOODEN EN ERNSTIG GEKWETSTEN. Zondagavond kwam de motorrijder P. uit Lisse uit de richting Noordwijk met groote snelheid op den bitumenweg op de grens bij Noordwijkerhout en Noordwijk aanrijden, toen hij in een bocht slipte. Hij werd van de motorfiets geslingerd en binnengedragen bij den majoor der Rijkspolitie, aldus de Tel. Een dokter uit Noordwijk constateerde her senschudding. Het slachtoffer werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. Een auto die uit de richting Haren kwam, is in den nacht van Zondag op Maandag ca. 1 uur in groote snelheid op den Heerenweg te Groningen in botsing gekomen met een auto, die plotseling uit een der zijstraten reed. De 70-jarige heer J. Amsing, wonende te Paberswolde, werd door den hevigen schok uit laatstgenoemde auto geslingerd. De waar nemende politiedokter constateerde o.a. een halswervelfractuur en liet het slachtoffer in hoogst emstigen toestand overbrengen naar het Academisch Ziekenhuis. De overige in zittenden van den auto bleven ongedeerd. Zaterdag mocht in de Transvaalstraat te Amsterdam een tienjarig jongetje een eindje op de kar van een schilleboer mederijden. Het ventje viel er af en kreeg een hersen schudding. Voorts had het eenige wonden. Het is naar het O. L. V. gasthuis vervoerd, waar het Maandag aan de gevolgen van den val is overleden. Maandagmorgen is de turfventer R. Lukas te Almelo aangereden door de auto van den heer H. ten Bos aldaar. Met gebroken en ver splinterde beenen is Lukas in deerniswek- kenden toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand is hopeloos. Zondagavond omstreeks tien uur is op den Amersfoortschen straatweg tegenover de Johannusstichting een militair door een auto aangereden, meldt het Hbld. Hij is in deér- niswekkenden toestand naar het vliegkamp Soesterberg vervoerd, waar de geneesheer een zware hersenschudding constateerde. EDELMOEDIGE DAAD. Zondag raakte een 25-jarige jongeman uit Middelburg te Utrecht, waar hij gelogeerd was, onder een gemeentelijke autobus. Het slachtoffer, dat wilde probeeren zijn boertje voor overrijden te behoeden, hetgeen ook ge lukte, kreeg zelf den zwaren wagen over zijn lichaam en werd met inwendige kneuzingen in de rijksklinieken opgenomen. Daar is hij na "korten tijd bezweken. dien aan spokenvrees. Want tweemaal was het al weer gebeurd, dat de witte zwaan zijn plaats boven de deur verlaten had en het huis was binnengevlogen. Zelfs was hij zijn meester over een langer traject gevolgd. Want toen de apotheker op een keer van huis was om ergens een bruiloft mee te vieren en 's morgens in een vreemd bed de oogen opendeed, stond de mysterieuze kist., door een vrachtrijder voorzichtig binnengebracht-, naast zijn legerstede. In de kist lag de witte zwaan. De dader echter lag op het kerkhof- Dat beteekende onheil! De provisor Rose was nog altijd in het ge lukkige bezit van gepommadeerd haar. Even wel had zich een zekere nervositeit van hem meester gemaakt, die hem van tijd tot tijd scheen aan te grijpen en hem van zijn plaats deed opspringen en angstig luisteren. De onrust was wellicht een gevolg van het feit, dat een tante van den heer Rose, wier universeele erfgenaam hij was, naar verluid de, op het punt was om het aardsche tra nendal voor immer te verlaten, zonder haar geld mede te kunnen nemen. Gegeven het gevoelig karakter van den provisor, was het waarschijnlijk, dat hij met klimmende belang stelling aan haar dacht en haar een spoedige verlossing van de aardsche banden toe- wenschte. Konrad Barenfeld had zich met hart en ziel op zijn werk geworpen. Hij werkte van des morgens tot 's avonds, alsof hij er millioe- nen mee kon verdienen. Buiten zijn werk ging hij alleen om met Heinrich Pfalzdorf, aan wien hij zeer gehecht was en met. Graaf Schoner, wien sinds eenige weken tijdelijk de leiding van de feuilleton- en kunstrubrieken van de krant was opgedragen. Barenfeld werkte, omdat er gewerkt moest worden en om afleiding te hebben. Het doel scheen hem volkomen onverschillig. Hij merkte nauwe lijks op dat het om hem heen volop zomer was. Intusschen had Heinrich Pfalzdorf zijn tijd INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cte. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f 98.. PONTEN-MISèRE AAN DEN MOERDIJK. MEN LIET DE PONTEN MAAR LIGGEN. Wij lezen in de N. R. Ct.: Zondagavond omstreeks half tien wachtte in een miezeri gen motregen aan den Bra- bantschen oever van het veer Willemsdorp-, Moerdijk een rij van naar schatting 40 auto'j waaronder eenige buitenlandsche, om overge- zet te worden. Deze rij groeide steeds aan. De stoompont Moerdijk, die alleen den dienst onderhield, zette per keer ongeveer 24 auto's over, en telkens moest een gedeelte van de file auto's, welke tot den straatweg reikte, wachten, omdat op de pont geen plaats meer was. In de haven terzijde lagen de onlangs In gebruik genomen stoompont Willemsdorp, van het thans dienstdoende type, de kleine motorpont Schollevaar en de kleine stoom pont Hollandsch Diep. Van geen van deze ponten werd gebruik gemaakt. Bij informa tie bleek ons, dat niemand wist, om welke redenen deze ponten bij een dergelijke on gewone drukte ongebruikt bleven liggen. De vertraging die de meeste auto's gister- avond ondervonden, bedroeg gemiddeld een klein uur. DE JAPANSCHE GASTEN. In de Japansche legatie te 's-Gravenhage is Zondag ter eere van prins en prinses Ta- kamatsu een thee gegeven, waarbij ook prins Hendrik aanwezig was. Maandag hebben de vorstelijke gasten Am- sterdam bezocht. Zij bezichtigden het Rijks museum en het Koloniaal Instituut. WEER EEN AANRANDING IN BLIJDORP. Veertienjarig meisje het slachtoffer. DE DADER OP HEETERDAAD BETRAPT. Wij lezen in de N.R.C.: Op een dag van de vorige week 's morgens om half elf heeft een man, die op het terrein van Blij dorp te Rotterdam achter een boschje lag, een meisje van 14 jaar, dat er aan het spelen was, aangerand. Een hulpbesteller van de posterijen liep op den Overschieschen Weg, hoorde hulpgeroep en ging er op af. Hij diende den aanrander een zoodanig pak rammel toe, dat er voor dezen van op den loop gaan geen sprake meer was. Toen hij een motor-agent langs zag komen, floot hij dezen, die den onverlaat meenam naar een politiebureau. Daar maakte hij den besteller eerst voor een leugenaar uit, maar bekende tenslotte. Het meisje moest naar een ziekenhuis wor den gebracht. Het was de wensch harer ouders, dat er aan deze treurige gebeurtenis geen ruchtbaar heid zou worden gegeven, en de politie heeft aan de pers dan ook geen enkele mede- deeling daaromtrent gedaan. Met eerbiediging voor zoover mogelijk, van dit begrijpelijk verlangen, laten wij alle na dere bijzonderheden achterwege, maar wij meenen toch, dat in dezen vacantietijd een waarschuwing aan de ouders geboden is. Er zal nog wel eens gelegenheid zijn, den naam te noemen van dzen kordaten hulpbe steller (de vader van het meisje heeft hem beloond), die door zijn flink gedrag mogelijk nog erger heeft voorkomen, en er voor ge zorgd heeft, dat wij althans geen herhaling behoeven te beleven van de vorige Blijdorp- zaak, die zooveel opschudding heeft veroor zaakt en zooveel vergeefsche moeite om den dader te vinden. goed besteed om van alle geheimen van den handel op de hoogte komen. Maar ook zijn wereldwijsheid was heel wat grooter gewor den. Die putte hij uit de gesprekken met Ba renfeld, die hem de heerlijkheden van het Verre Oosten voor de oogen tooverde en uit de geestige, rake opmerkingen van Schoner, die vaak met hen wandelde, of met hen meeging naar een café: maar ook en niet in de laatste plaats door zijn eigen ervaringen. Want sedert den dag dat Dores hem voorge steld had aan zijn vrienden in de stam kroeg, had hij zich vaker bij deze aangeslo ten en had uit veel onzin en eenzijdigheid toch nog wel wat opgestoken. In de eerste plaats had hij geleerd om zulke menschen te begrijpen en met hen om te gaan. Het was Zondag en Heinrich had 's mor gens de post behandeld. Na het middageten herinnerde hij zich de herhaalde uitnoodi- ging van den ouden musicus Meinard en hij besloot hem 's middags eens te gaan opzoe ken. Hij liet zich door Dores, die hem met voorgewende onnoozelheid aankeek, uitleg gen waar de oude heer woonde, nam zijn vioolkist en stapte in den heerlijken zomer namiddag naar buiten. Hij voelde zich opge wekt en licht-van-hart. Meinard woonde met zijn dochter in een klein huisje met een tuin tje er voor, even buiten de stad. Het huis en de tuin zagen er goedverzorgd uit en Hein rich voelde zich prettig gestemd, toen hij door de kleine voordeur binnentoad. In een van de kamers hoorde hij zingen. Het was een niet omvangrijke, maar geschoolde stem, die in glasheldere, parelende coloratuur op klonk. Heinrich klopte bescheiden aan. Het gezang hield op en een moment later stond een teer, slank, fijn-gebouwd meisje met we lig zwart haar en donkere, vragende oogen voor hem. De eenvoudige, witte japon die ze aan had, verhoogde de frissche aantrekkelijk heid van haar verschijning. .(Wordt yervolgd). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per re?el. MEUBELEN Levering direct aan particulieren. Dressoir, tafel, 2 fauteuils, 4 stoelen moquette, theemeubel, spiegel 2 schilderijen, samen f 118.—. Q. A. Buffet met bolle deuren f 62.50 Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen. Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING. NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NEMi". Modelkamers voor Haarlem: KONINGINNEWEG 18

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6