BUITENLAND DE TURKEN ORGANISEEREN EEN OPMARSCH IN PERZIË. Circus. Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1930 TWEEDE BLAD Den berg Arrarat bezet. Hankau in handen van de opstandelingen? Onrustbarende berichten uit Britsch -Indië. Ernstige ongeregeldheden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Kemal Pasja, president der Turksche repu bliek en Riza Khan, Sjah van Perzië. Een reeks belangrijke berichten uit het Oosten en Zuid-Oosten! En Turksche op- marsch op Perzisch gebiêd, de toestand nabij Peshawar critiek en Hankau waarschijnlijk in handen van de communisten. Het laatste bericht is nog niet bevestigd geworden, doch is, indien het juist mocht blijken te zijn ver reweg het belangrijkste. Thans eenige bijzonderheden. Eerst de voorgeschiedenis van het Turksch-Perzische conflict. Oproerige stammen per Perzische Koerden deden ;jherhaaldelijk invallen op Turksch gebied. Het gevolg was dat de Turk sche regeering een groote troepenmacht aan de grens concentreerde. In den eersten tijd beperkte men zich er toe de Koerden op Perzisch grondgebied te achtervolgen. Kort daarop beschuldigt de Turksche premier Ismet Pasja de Perzische regeering van mede plichtigheid met de Koerden. Het gevolg van deze beschuldiging was een uitwisseling van een reeks nota's die door de Turken in steeds scherper bewoordingen gesteld werden. Perzië verweet de Turksche regeering het overschrijden van de Perzische grens door de Turksche troepen, de Turksche veront waardiging op deze „uitdaging" was groot. De regeering stelde in een nieuwe nota als eisch grenswijziging voor en behield zich het recht voor de Perzische grens te overschrijden. Tenslotte volgde een Turksch ultimatum. De onderhandelingen daarover mislukten het Perzische antwoord werd onbevredigend ge acht. Turkije organiseerde onmiddellijk een opmarsch op Perzisch gebied. Vaz Dias seint: De Turksche troepen hebben volgens de Ber- lijnsche bladen de Perzische grens over schreden en de Oostelijke helling van den berg Arrarat bezet. Nadere berichten ontbreken voorlooplg nog. De Koerden zijn een zeer talrijk Nomaden volk. dat een ingeboren haat tegen Turkije koestert. Koerdistan'.. is altijd een moeilijk gebied geweest, omdat zijn bevolking er pri mitieve opvattingen omtrent politiek en grenzen op na houdt. Pogingen om het land een zelfstandigen staatsvorm onder toezicht van Turkije te geven mislukten steeds. Wij zullen de ontwikkeling der gebeurtenissen moeten afwachten; de Volkenbond zal zijn aandacht aan het conflict moeten wijden. Onschuldig Ls de toestand zeker niet. De Koerden zijn vele en in het oorlogvoeren zijn zij bedreven. Met belangstelling mag men de berichten tegemoet zien omtrent de houding van Perzië. De berichten uit Britsch-Tndië zijn even min geruststellend. Zij luiden als volgt: LONDEN. 12 Aug. (V.D.) De botsingen tusschen Mohammedanen en Hindoes in het Upper-Sind-gebied hebben langzamerhand den vorm aangenomen van algemeene plun dertochten en ernstige onlusten. Vrijwel overal in het Sind-gebied duren de gevech ten tusschen Hindoes èn Mohammedanen voort. De aanvallers zijn in de meeste geval len de Mohammedanen. Alle beschikbare troepen in het district Karachi zijn naar het Upper Sind-gebied gezonden. LONDEN. 12 Aug. (V.D.) In welingelichte kringen te Lahore acht men de jongste ge beurtenissen aan de Noordwestgrens vrij ernstig. Te Peshawar zijn weliswaar omvang rijke troep en massa's beschikbaar. <och het gevaar blijft bestaan dat de ontevredenheid onder de stammen aan de grenzen zich ver der uitbreidt en de Afridis o*: van andere stammen rijkelijk versterking zullen ontvan gen. Door de Engelsche luchtstrijdkrachten worden aan de Noordwestelijke grens dag en nacht groote hoeveelheden bommen omlaag- geworpen, terwijl andere escadrilles zich uit sluitend met verkenningsvluchten bezig houden. Het gebied rondom Peshawar is in een etapengebied herschapen, waarin allerlei bij zondere veiligheidsmaatregelen getroffen zijn. Kleine troepen Afridis zijn in den om trek gesignaleerd, doch konden met behulp van een vrij sterke troepenmassa terug geslagen worden. LONDEN. 12 Aug. (V.D.) Britsche hulp troepen, die heden op weg waren naar Pesha war. werden herhaaldelijk door de Afridis beschoten. Ook een pantsertrein die troepen versterkingen naar Peshawar vervoerde, werd door hen onder vuur genomen. Kleine afdeelingen van de Afridis zijn in de nabijheid van de groote brug opgedoken, welke over de Indus leidt en een der belang rijkste strategische punten van de grens is. Pantserwagens hebben in den afgeloopen nacht het gebied ten Oosten van Peshawar doorkruist en zijn van alle kanten beschoten geworden. En dan de telegrammen uit China: Het eerste meldt, dat er tusschen de troepen van de nationale regeering en de rooden een hevige veldslag aan den gang is. Het gevecht zou plaats vinden aan de spoorlijn Tientsin- Poe-Kau. Ook vliegtuigescadrilles zouden aan den strijd deelnemen. Het telegram meldt: TOKIO, 12 Aug. (V.D.) Volgens hier binnengekomen berichten zou de stad Hankau door communistische troepen bezet zijn. Na hevigen strijd zouden de rooden reeds Maan dagmiddag de stad zijn binnengedrongen, waarna de regeeringstroepen de stad moeten hebben ontruimd. Met de regeeringstroepen zouden groote deelen der bevolking gevlucht zijn. Zooals gezegd hebben wij op dit bericht nog geen bevestiging ontvangen. Mocht het juist zijn, dan is het van zeer verstrekkende beteekenis. Het overwicht van de opstande lingen in het reusachtige rijk lijkt dan wel zeker. Gisteren hebben wij reeds uiteengezet, dat het onjuist is om te spreken, van het overwicht der communisten. Moskou gaat echter nog verder en spreekt van de oprich ting van een Sovjet staat. Zoover is het nog niet. Het is nog nimmer duidelijk geworden, waarmee men te doen heeft. Wie is die groote groep opstandelingen die zoo vaag met den naam ..rooden" aangeduid wordt? Een ver twijfeld, half uitgehongerd gewapend volk van boeren, welks wanhopige opmarsch niet te stuiten is, of een ontzaggelijk leger van goed geschoolde soldaten, welks verrichtingen geregisseerd worden door de Russen. Het eerste lijkt het waarschijnlijkst. Beide ver onderstellingen hebben één ding gemeen: van het één zoowel als van het ander is het einddoel: vernietiging. L. A. Massa-arrestaties van Ukrainers. WARSCHAU, 12 Aug. (V. D.) In verband met de laatste roofovervallen en herhaalde brandstichtingen, waarvan de Ukrainische organisaties door de autoriteiten beschuldigd werden, zijn in de wojwodeschappen Lemberg en Ternopol talrijke arrestaties verricht. Het betreft hier in hoofdzaak studenten, scho lieren en dergelijke personen, die aan de Ukrainische actie plegen mee te doen. Generaal Smith Dorrien verongelukt. Generaal Smith-Dorrien. de bekende aan voerder van het tweede Britsche leger op den vermaarden terugtocht uit Bergen in 1914, is bij een auto-ongeluk in de buurt van Chip penham zeer ernstig gewond. De generaal ls zwaar aan het hoofd ge wond en men wanhoopt aan zijn herstel. De auto waarin hij reed, werd bij een kruis punt aangereden door een kleine toer-auto en op den berm omgeworpen. Het hoofd van den generaal kwam in hevige botsing met het dak van de auto. Kolonel Osborne die aan het stuurrad zat. is ook met kwetsuren in een ziekenhuis opgenomen Generaal Sir Horace Smith-Dorrien is, na dat hij zijn leger van Bergen kranig terug gevoerd had, opperbevelhebber geweest van de Oost-Afrikaansche strijdmacht in 1915. Na den oorlog is hij van 1918 tot 1923 gouver neur van Gibraltar geweest. Een later bericht aan de NR.C. meldt, dat de Generaal aan de wonden, opgeloopen bij het auto-ongeluk bij Bath is^bezweken. Hij ls 72 jaar geworden. Hij kwam. na te Harrow en Sandhurst zijn opleiding te hebben gekregen, in militairen dienst en vocht in 1879 mede tegen de Zoeloes Tusschen 1882 en 1886 nam hij deel aan alle veldtochten in Egypte en Soedan en in 1898 was hij weer in Egypte, na in de veldtochten in Chitral en Tirah mee gestreden te hebben. In 1899 ging hij naar Zuid-Afrika aan het hoofd van een bataljon om tegen de Boeren te vechten en werd spoe dig tot brigade-generaal bevorderd. Op den terugtocht van Bergen leverde hij op 26 Augustus 1914 den slag bij Le Cateau. waar voor scherpe critiek op hem is geoefend. Lord French die hem in zijn depêche wegens meesterlijk beleid in een moeilijken toestand prees, heeft later verklaard dat deze slag niet noodig was geweest, tegen zijn uitdrukkelijke bevelen geleverd was en de veiligheid van het geheele Engelsche'leger in gevaar gebracht had. GEVANGENISOPSTAND IN POSEN. De politie zet de omgeving af, DE BRANDWEER VALT DE OPROER LINGEN IN HUN CELLEN AAN. Naar door het N.T.A. uit Posen wordt ge meld!is aldaar-in de gevangenis, welke op het oogenblik vele gedetineerden bergt, een oproer uitgebroken. De oorzaak was dat het eten volgens de gevangenen niet toereikend is en dat zij slechts half gekookte aardappelen voor hun avondmaal ontvangen. Blok I van de gevangenis, dat ongeveer 600 gevangenen bevat, vormde het uitgangs punt van het oproer. De gevangenen sloegen de ruiten kapot, braken de ramen en plinten er uit en verniel den de Inrichting hunner cellen. Het geschreeuw der gevangenen was ver in den omtrek te hooren en een groote on rust maakte zich van de bewoners der stad meester daar het gerucht de ronde deed, dat een aantal gevaarlijke roofmoordenaars was uitgebroken. De politie omsingelde het gevangenisge bouw en zette de toegangsstraten af voor het verkeer, daar men vreesde dat de commu nisten van de gelegenheid gebruik zouden maken om een aanval te doen op de politie en de gevangenis. Alle pogingen om de gevangenen tot beda ren te brengen mislukten. Zelfs toen men een honderdtal belhamels naar andere cellen had overgebracht, verminderde de onrust niet. In de late avonduren zag men zich genood zaakt de brandweer te alarmeeren, die de op roerlingen in hun cellen bewerkte. Eerst te middernacht gelukte het de rust te herstellen. Cirkelvormige arena Met een zaagseldek op zand, In een wijde ronde ruimte Grijs begrensd door zeildoekwand. Zijjig glanzend fiere paarden Met hun hoogeschoolschen tred, Kleurig tuig met zachte pluimen Op den fijnen kop gezet. Honderd imposante leeuwen, Acrobaten in de lucht, Clowns en Augusten de Dommen, Bonte ridders van de klucht. Muzikale schetterklanken Van hel koper en van hout, Stalmeesters in uniformen, Hooge hoeden, klatergoud. Glanseffect van kracht en vlugheid, Begeleid door zweepgeknal. Schittering van felle kleuren, Daverend trompetgeschal. Oogen in gespannen staren Op het kleurig spel gericht In den witten toovercirkel, Badend in een zee van licht. Zoo is 't circus voor de kindren Als een sprookjesland festijn En een middel voor hun ouders. Weer eens heerlijk jong te zijn. CIRCUS SCHNEIDER. Het was gisterenavond in Heemstede weer ongemeen druk. Honderden en nog eens hon derden waren op de been en hielden zich te gen acht uur in de nabijheid van het circus op. Aan den Meerweg verhuurden de bewo ners hun voor- en achtertuintjes aan de fietsers. De geïmproviseerde rijwielstallingen moeten een aardige bijverdienste opgeleverd hebben! Na afloop van de vertooningen ble ven de meeste circusbezoekers nog kijken naar een vuurwerk dat naast het tenten- en wagendorp werd afgestoken. De vertooning, die wij gisteren bespraken had vele honderden bezoekers binnen de groote tent gelokt. Er was geen plaats onbe zet. Het uitnemende programma werd vlot afgewerkt. Het publiek was enthousiast. EEN ONEERLIJKE VINDER. Iemand, dfe zijn rijwiel in bewaring had gegeven in de rijwielbergplaats aan het Cen traal Station te Amsterdam en een re?u had geknegen, verloor dit papiertje, aldus het Hbld. Een onbekende heeft het gevonden en hij heeft het rijwiel afgehaald, alsof het het zijne was. DE KALI-KWESTIE NU OPGELOST? Antwerpen krijgt geen monopolie. ALLE PARTIJEN TEVREDEN GESTELD? Uit Berlijn wordt aan de Tel. geseind: Naar de „Berliner Börsenzeitung" uit Mul house verneemt, is in het conflict dat met de stad Antwerpen ontstaan was in verband met het contract over de kaliverschepingen via Rotterdam, overeenstemming verkregen. De aangelegenheid, welke van Fransche zijde uitsluitend als een economische kwestie was behandeld, was, naar men zich zal herinne ren, door de stad Antwerpen en de Belgische regeering op politiek terrein overgebracht. Tusschen de Belgische en Fransche regeerin gen is thans overeenstemming verkregen, in dier voege, dat de verworven rechten en de toekomstige belangen van de haven van Ant werpen geconsolideerd en verzekerd zullen worden, doch dat Antwerpen anderzijds niet het kali-uitvoermonopolie voor zich mag opeis chen. Botterdam krijgt een overschot. Op het oogenblik is de Société Commerciale des Potasses d'Alsace verplicht, jaarlijks 300.000 ton kali via Antwerpen te verschepen of voor deze hoeveelheid te betalen. In wer kelijkheid wordt een belanrijk grootere hoe veelheid via de Belgische haven ver scheept. De regeling, welke thans tot stand gekomen is. zal practisch hierop neerkomen, dat als minimum voor de toekomstige jaar lij ksche verschepingen niet langer 300.000 ton. doch de hoeveelheid der laatste twaalf maanden als grondslag zal worden aangeno men. Het overschot zal in de toekomst tus schen Antwerpen en Rotterdam worden ver deeld. Ook de Fransche havens deelen mee. Laatstgenoemde haven zal echter eerst bin nen twee of drie jaar van de noodige opslag inrichtingen voorzien zijn. Tot dat tijdstip zal, naar in Fransche kalikringen wordt ver zekerd, de uit te voeren hoeveelheid van de S. C. P. A. belangrijk toenemen ingevolge de overeenkomst van Lugano, waardoor aan de Fransche maatschappijen een hoeveelheid van 50 pet. wordt verzekerd van den ge- meenschappelijken uitvoer van het Duitse he kalisyndicaat en de Fransche uitvoerorgani- satie. welke meer bedraagt dan 840.000 ton. Op deze wijze zou zoowel aan de eischen van Antwerpen als aan die van Rotterdam kunnen worden voldaan, terwijl ook de be hoeften van den Franschen kali-uitvoer wor den bevredigd, EEN SLOEP OMGEKEERD IN ZEE DRIJVEND? Dinsdagmiddag rapporteerde de kapitein van een stoomhopper van de firma Volker en Bos, die te IJmuiden binnenkwam, volgens de N.R.Ct., dat men op de Noordzee een jacht of een sloep omgekeerd had zien drijven. De nieuwe motorreddingboot Neeltje Jacobs, van de Noord- en Zuld-Hollandsche Redding- Maatschappij is daarop uitgevaren en heeft op de aangegeven plaats gezocht, ech ter zonder resultaat, waarna het schip weer is teruggekeerd. UIT DE STAATSCOURANT. Posterijen en Telegrafie. Met 1 Oct. Is bevorderd tot hoofdcommies bij het hoofdbestuur der P.T.T., A- W. H. v. Straaten. thans commies bij genoemd hoofd bestuur. en hem is niet ingang van denzelf den datum op verzoek eervol ontslag ver leend. Hooger Onderwijs. D. D. Wiersma te Lelden, is toegelaten als privaat-docent bij de faculteit der rechtsge leerdheid aan de Rijkuniversiteit te Leiden voor onderwijs ln de gerechtelijke psychiatrie. ROOF VAN EEN GELDTROMMEL DRIE JEUGDIGE DIEVEN VOOR DE RECHTBANK. Vrijdagavond 7 Maart werd in het redac tiegebouw van het dagblad .De Telegraaf", toen nog gevestigd in de Sint Nicolaasstraat, een geldtrommel inhoudende f 4865 ont vreemd. Het geld was bestemd geweest voor uitbetaling van weekloon. Het bleek, dat de roof was gepleegd door een drietal jonge mannen. Een van hen was vroeger werkzaam geweest bij „de Telegraaf". Zij hadden het plan gemaakt zich van den trommel meester te maken. De aanslag was gelukt. Ten huize van een hunner werd de buit verdeeld. De daders werden spoedig ge arresteerd. Het geld was bijna geheel opgemaakt. Dinsdag had het drietal, de 21-jarige werk man F. Kde 21-jarige motorjongen C. A. v. A., en de 20-jarige loopjongen C. Szich te verantwoorden voor de vacantiekamer van de rechtbank te Amsterdam, verdacht van diefstal in vereeniging. Verd. F. K., bekende volmondig, Volgens hem had verd. S. het plan gemaakt, daar hij vroeger bij de „Telegraaf" in dienst was ge weest en de situatie kende. Verd. K. was met v. A. naar boven gegaan. Hij had bij den portier inlichtingen ge vraagd over het plaatsen van ëen adverten tie, de portier had hem echter verwezen naar de bureaux op den N. Z. Voorburgwal. Dit gesprek had plaats op de tweede verdie ping. Verd. en zijn vriend waren weggegaan, zonder hun plan te volvoeren. Even later waren ze echter weer naar bo- Barteljorissir. 16 - Tel. No. 10756 Ik durfde niet, aldus verd., maar mijn ka meraad riep: „We moeten dien trommel hebben." K. had den motorjongen toen de trap op zien gaan. Van A- was met den trom mel teruggekomen. De werkman had toen den trommel overgenomen. Per taxi waren zij naar zijn huis gegaan. Met veel moeite was de trommel openge broken. Verd. K. verklaarde pl.m. f 800 te hebben ontvangen. Hij was echter bij het verdeelen niet geweest, daar hij moeite had gehad om zijn moeder, die wakker was ge worden „in bedwang te houden", zooals verd. dat uitdrukte. De beide andere verdachten waren minder openhartig, zij verklaarden niets van het ge heele geval te hebben geweten tot het oogen blik, dat zij het geld ten huize van verd. K. verdeelden. Wel waren zij een oogenblik in het gebouw geweest om een courant te koopen. Verd. S. gaf toe bij de ..Telegraaf' te heb ben gewerkt, ook hij had eerst bij de verdee ling gehoord wat er gebeurd was. Vervolgens werden nog als getuige gehoord een portier en een nachtwaker, terwijl een broer van den werkman verklaarde, dat het plan reeds een half jaar geleden was beraamd. De mo torjongen had den trommel het huis binnen gedragen. De officier van Justitie Mr. Overbosch, achtte bij alle drie verdachten de mededa derschap bewezen. Verd. K. neemt de j-uiste houding aan, hij bekent volmondig. Spr. eischte tegen verd. F. K. een gevangenisstraf van acht maanden en tegen de beide andere verdachten een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden. Mr. J. K. M. Mathuisen, de verdediger van verd. K. achtte de opvatting van het O. M. betreffende de houding van zijn cliënt juist. PI. noemde verd. een grensgeval van een psychopaat. Verd heeft reeds zes maanden in preven tieve hechtenis doorgebracht. Pleiter drong aan op aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. Mrs. Hartelust en André de Leeuw, de ver dedigers van de beide andere verdachten, pleitten vrijspraak, subs, clementie. Uitspraak 18 Augustus, EXAMENS. Haarlem, 12 Aug. Examen hoofdakte. Ge ëxamineerd 8 mill. Candida ten. Geslaagd 1. Afgewezen 7. De heer J. Dekker Amsterdam. Haarlem. 11 en 12 Aug. Examen handen arbeid. Geëxamineerd 12 vrl. candidaten. Ge slaagd de dames: J. F. Bordewijk, E van Riet. Zeist; L. J. A. J. Siemer, Amsterdam; A. H. M. Koning, Hoorn; L Wiersma, Hilversum; E. A. Schuit. Egmond a. d. Hoef; C. M Buijs- man, Obdam; C. C. R. Haspels. Nijmegen; Bij de laatste examens van de Vereeniging van leeraren in talen en handelscorrespon dentie slaagden voor Handelscorrespondentie Fransch: Mej. J. Crooy, Heemstede, J. van Gelder, C. van der Groen, Umuiden, Mej. W. van Ommeren, Haarlem. Duitsch: J. van den Andel, G. Bijster, S. Kramer, Mej. A. Schlaghecke. allen te Haar lem, H. Koningstem, Driehuis, W. Prins, E. van Veelen, C. van Voorbergen, allen te IJmuiden. Engelsch: P Bonekamp. J. Koper, Mej. G. Schaap, allen te IJmuiden, Mej. G. Schaap, B. Borst. Zandvoort, Mej. J. de Bruyn, G. Meyer, J. van der Vegt, Mej. P. Wervers, allen te Haarlem. E. Dekker, Vijfhuizen, Mej. M. Figee, Bloemendaal. H. Kieibrink Jr., Heem stede, D. Koger, Velsen-Noord, J, de Vries, Santpoort, MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Wij ontvingen het Leerplan van de Mid delbare Technische School te Haarlem, bevat tende de leerstof, zooals die over de verschil lende leerjaren wordt verdeeld. Het boekje ls geïllustreerd met eenige af beeldingen van en uit de school, INGEZONDEN MEDEDEELPÏGEN a 60 Cts. per regel. DE LANDBOUWCRISIS- COMMISSIE-LOVINK. ZAL GEEN RAPPORT UITBRENGEN. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Braat betreffende het tijdstip van verschijning van het rapport der commissie- Lovink, ingesteld in verband met den crisis toestand in den landbouw, heeft de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw geantwoord dat deze commissie tot dusverre het on langs aangenomen, kortheidshalve „Suiker- wetje" geheeten ontwerp van wet getuigt hiervan de gewoonte heeft gevolgd, haar mededeel in gen incidenteel aan de regeering te richten. Onder deze omstandigheden ls „een rap port" niet te wachten, zoodat. de gestelde vraag te dien aanzien niet kan worden be antwoord. EEN SNELLER SYSTEEM VAN KOERSUITZENDING. INVOERING VAN EEN .TICKER-SERVICE*. Naar het Hbld. verneemt is door finan- cieele instellingen, bankiers on commisslon- nairs in effecten te Amsterdam. Rotterdam en Den Haag het kapitaal bijeengebracht om in navolging van andere belangrijke bul- tenlandsche financleele en commercieele centra een NV. op te richten ten einde te Amsterdam en ln de groote steden van ons land tot het installeeren en exploiteeren van een zoogenaamde „Exchange Ticker Service" over te gaan. Met het per ticker verspreiden van beurs en wisselkoersen alsmede van producten- prijzen zal nog wel eenigen tijd verloopen, omdat met de betrokken Rijks- on Stedelijke autoriteiten, alsmede met de lichamen wier medewerking daartoe verelscht wordt, inge leide onderhandelingen, eerst tot een gunstig einde zullen moeten worden gebracht en nog een keus zal moeten worden gedaan over de aan te schaffen apparaten. De Raad van Beheer der op te richten N.V. zal bestaan uit de heeren: mr. H. A. van Nierop. voorzitter: mr J. Bierens de Haan, E. Fuld. A Pierson. J. M. Telders. K. E. Velt- man en J. Beenhouwer, gedelegeerde. De „Ticker" is een electrisch telegraaf-sys teem. waardoor de koersen en de omzetcijfers direct in het geheele land gepubliceerd kun nen worden. Ieder kan zich een toestel aan schaffen In Amerika bijvoorbeeld is het door een bepaalde Inrichting mogelijk om de koersen automatisch op een bord met ver lichte cijfers over te brengen, hetgeen voor de cliënten natuurlijk een groot gerief is. Het behoeft geen betoog, dat dit systeem van publicatie in niet geringe mate heeft bijge dragen tot de ontwikkeling van het effecten verkeer in Amerika. Immers hoe beter het publiek geïnformeerd is over het verloop der beurs, hoe meer het geneigd zal zijn aan de zaken actief deel te nemen. De technische uitwerking van het plan, zooals men zich dat te Amsterdam gedacht heeft moet nog volgen. Er zal natuurlijk een nauwe samenwerking plaats hebben tusschen de nieuw op te richten instelling en de Ver eeniging voor den Effectenhandel. In den aanvang zal het systeem waarschijn lijk alleen voor Amsterdam worden Ingericht, doch het ligt wel degelijk in de bedoeling om het ook tot de provincie uit te breiden. Dit brengt natuurlijk wel groote kosten mee, waarvan men tot nu toe nog geen begrooting heeft kunnen maken. Zooals in bovenstaande mededeeling wordt gemeld, zijn de met de Rijks- en stedelijke autoriteiten Ingeleide besprekingen nog niet tot een einde gebracht. Afgewacht moet wor den of de inrichting van het nieuwe systeem althans bij een uitbreiding tot de provincie een drukker telefonisch verkeer gedurende den beurstijd met zich zal brengen. Zeker zullen er meer zaken telefonisch worden door gegeven, doch aan den anderen kant zullen er meer telefoonlijnen vrijkomen, voor zoo ver deze voor 'n deel in gebruik waren voor t doorgeven van koersen. Mocht het verkeer intensiever worden, dan zou het zeker ge- wenscht zijn, dat hiermede door den tele* graafdienst tijdig rekening werd gehouden. DOODSLAG TE BRUNSSUM. De Hooge Raad heeft verworpen het cassa tieberoep van den man, die ln hooger beroep door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch is veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens doodslag te Brunssum. AGENDA WOENSDAG 13 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: 815 uur: Revue „Laat waaien". Palace: 2.30 uur: „Circus"; 7 en 9.15 uur: .Hollywood Revue". Tooneel: The Willards. Luxor Theater: „De Opiumsmokkelaars" en ..Slachtoffers der Zuidzee". Tooneel: 3 Richards. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: 2.30 uur: Watt erx half Watt in „Conducteur en Wagenbestuur der". 7 en 9.15 uur: „The Singing Fool" (100ste voorstelling). Tooneel: Demokritos. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Heemsted e-H aarlem: Gemeente- terrein Heerenweg: Circus Schneider. Velsen: Concert door de R.-K Harmo- nievereeniging „St. Caecilla" in VeLserbeek. 7.45 uur. Spa am dam: Concert door het Spaarn- damsch Fanfarecorps „Cresoendo" op het Plein. DONDERDAG 14 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: 815 uur: Revué „Laat waaien". Groote Kerk: Orgelbespeling van 34 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Heemsted e-H a a r 1 e Gemeente* .terrein Heerenweg; Circus Schneider,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5