■zê <MicMwi 0 BRIEVENBUS Mijn Herbarium. PosteegelrubrieK Aan Allen! Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG —ZEEMAN, Marnixstraat 20. ALFRED DE V. Hartelijk dank voor je kaart uit Leeuwarden. Ben je er nog? Heb Je mijn kaart ontvan gen? Heb je ook in den Prinsentuin gewandeld? Kan je ook al Friesch praten? DRAAITOL. 't Doet me plezier, dat je weer beter bent en weer vroo- lijk draaien kunt. Dat zou al heel saai geweest zijn, als je je vacantie in de barak had moeten doorbren gen. Logeer je nog bij grootmoeder? Waren de wegen niet slecht in den Meer? Ja, vertel in je wedstrijdweik maar je vacantle-wederwaardighe- den. MONTSARDA. Is 't weer in Haarlem ook al Iets beter geworden? Als je leest, dat er in Amerika zoo'n droogte is. denk Je, komen jullie hier maar eens wat regenwater van daan halen. W. v. d. L. Hartelijk dank voor je mooie kaart van de Sparreiaan van de Lage Vuursche. Je hebt daar zeker ook heerlijk gewandeld. Wan neer ga je weer op huis aan? JAAP A. Jou dank ik wel voor je prachtige ansicht uit Heimbach Wat zul je veel genoten hebben. Staan de koffers al klaar voor de te rugreis? Goede reis! F AM. W. H. v. d. L. Vriendelijk dank voor uw prachtige kiek uit Noorwegen. Wat een grootsch land schap. U heeft zeker heerlijk geno ten. 'k Ben heel benieuwd er spoedig meor van te hooren. WILLEM v. d. L. Wel bedankt voor die allergezelligste foto van de Leeszaal en Bibliotheek van de Ernst Sillemhoeve. Hier kun je je best een een poosje vermaken, al klettert de regen tegen de ruiten. Mogen er ook dames komen? Ik vraag dit, omdat ik een dame aan een tafeltje zag zit ten lezen. Of is dit de Directrice? Wat een schat van boeken zijn er in die kasten! DE KLEINE VIOLIST. Gelukkig maar, dat de patiënten voor de va cantie ten einde is, weer hersteld zijn Wat een bof, dat het fietstochtje niet in 't water is gevallen. Dat hoort tegenwoordig tot de uitzonderingen. Ik kan me begrijpen, dat Frits heel te vertellen heeft. Dat is nog eens een bereisd heer. Die zeeziekte was wel minder prettig, maar die kreeg hij op den koop toe. Heeft hij als welkom thuis, ook een lekker zoodje vlsch mee gebracht? BREEROO. Hartelijk dank voor je mooie kaart van den Drachenfels. Logeerden Jullie in de buurt? Mooi is het daar hè? Waren die ezeltjes er nog. waarop Je naar beneden kon rijden? JUFFERTJE SCHRIJFGRAAG. Dus jij hebt nog een paar weken va cantie. Vind je 't leuk of verlang je. dat de schooldeuren maar weer open gaan? Als alles weer aan 't werk is. is 't rechte vacantiegenot er niet meer. Maar misschien geeft de maand Augustus een mooi slot. 't Is in leder geval prettig voor Je dat vader dan juist vacantie krijgt 't Zal ook wel stil zijn geweest in de zwem-inrich- tlngen. Zwemwccr moet zonnewcer zijn. Is je verkoudheid nu over? Ik denk. dat er heel wat verkouden menschen rondloopcn Nu hoop ik maar dat je de volgende weck je niet door den regen laat afschrikken, om Je briefje weg te brengen. MONTSARDA. Hartelijk dank voor de prachtige llaarlemsche kaart 't Deed me goed zoo'n bekend plekje weer te zien. Heb Jij ook een pret tige vacantie gehad? ROZENKNOPJE. Dus jij was blij dat je weer thuis was. Zeker kind: Oost. West, Thuis best. En moeder zal ook wel blij zijn geweest, dat haar Rozeknopje weer aan tafel zat. Wat ben je nu gauw Jarig. Maar dan ben je al weer op school, hè? NEVADA. Menig voorgenomen uitstapje zal deze vacantie zeker in twee opzichten ln 't water gevallen zijn. Gelukkig, dat Je toch nog een mooie wandeling in Oroenertdaal hebt kunnen maken Als broer op school is. kan 't wel eens zomer gaan worden en dan is er heusch nog wel kans op dat 1 reisje naar Zandvoort doorgaat. Ik ben blij. dat zijn prijs nu zoo'n prettig vaeantie-tijdverdnjf was. Groet hem hartelijk van me MARIETJE G. In September praat ik over den Sint-Nicolaaswed- 'trijd Eerst moeten alle kiekentjes weer op honk zijn. KABOUTERTJE EIGENWIJS. -*■ Kom Woensdagmiddag na twee uur je prijs maar bij mij halen. Ik wil graag gelooven, dat je heel erg naar Woensdag verlangt. Hoe gaat 't met Beertje? Is 'o een gehoorzaam hond je? Nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Mochten er ook an dere kabouters bij je op visite ko men? 't Was niet erg, dat je dat eene raadsel hebt laten zitten. MONTBRETIA. Jij hebt zeker fijn genoten bij grootmoeder op de boerderij. Kun je ook al karnen en kaas maken? En heb je dikke roode wangen gekregen? Hebben de koeien cok namen? Groeien de biggetjes goed? Dat was zeker een reuze tochtje op dien boerenwagen naar tante. Wanneer ga je naar huis? Je moet voor moedei maar een mooie bos heide meenemen. En dat je ook al boven op een paard durfde zitten. Ik ben bang, dat als je weg bent. de kippen van verdrirt minder eieren gaan leggen. BI.OEMENFEE. Dat is natuurlijk ook een heerlijk dagje geweest, toen |e met vader mee mocht naar Am- steraam. Zelfs bij slecht weer valt er in Amsterdam altijd nog wel wat te genieten. De wedstrijd kun je net zoo lang maken als Je wilt. De een schrijft lange zinnen, de ander korte Zaterdag, dus morgen, kom ik weer in Haarlem. Blijft je nichtje nog een paar dagen logeeren? Maak dan nog maar veel plezier samen. TEEKENAARSTER. Ja, ik heb een heerlijke vacantie achter den rug. En hoe heb JU 't gehad? Hier vertoond de barometer neigingen van vooruitgang. Met stralend zon- neweer gaan we misschien straks allemaal aan 't werk. Wat aardig, dat die kieken van de verlichte kerk zoo goed gelukt zijn. Ik wil ze heel graag eens zien. Je ruilaanvraag zal lk plaatsen. Hoe gaat 't met vader? NANNA. Als broertje wat ouder is, zal zijn haar zeker wel gaan groeien. Ben je gisteren nog naar Artis geweest? Wat zal vader ook alles mooi vinden, vooral nu hij er nog nooit geweest is. De Haagsche dierentuin is prachtig, wat de plan tengroei aangaat, maar er zijn veel minder dieren in. Ik hoop. dat jullie ook nog eens een dagje naar Zand voort kunnen. Misschien geeft de Septembermaand de zon. die we in Augustus te kort zijn gekomen. Ver lang je weer naar school? Prettig om in een nieuwe klas te komen. Wat had je mooie cijfers op je rapport. Aardrijkskunde is heusch wel een prettig vak. Begin maar dadelijk goed op te letton. Die verborgen be roepen zijn niet zoo moeilijk als ze lijken. Probeer ze zelf maar eens te makn Moeder mag je altijd wel wat helpen. C. B. Als oud-Rubrlekertje mag Je altijd een Ruilaanvraag plaatsen. Hoe gaat 't met de heele familie? Jij bent toch een van de tweelingen hè? Hoe is 't met Truus? Hoor ik nog eens wat van je allen? DOKTERESJE Je begon zoo netjes te schrijven, maar waarom eindigde je nu zoo slordig? Eind goed al goed, zegt 't spreekwoord. Je hebt wel mee mogen loten om een raad- selprijs. maar je behoorde niet tot de gelukkige winnsfars. Je nichtje heeft wel een prijs gekregen. Ik heb me heusch niet vergist. Prettig, dat de drie poesen zoo voorspoedig op groeien. Als j<? graag dien anderen schuilnaam wilt hebben, zet dien de volgende week dan maar onder je werk. 4 raadsels is altijd voldoende. Ik denk, dat je ze deze week wel al lemaal zult hebben. VIOOLBLOEMPJE..— Dat is aller aardigst postpapier. Heeft ieder vel letje weer een ander plaatje? Die ge kleurde'randjes staan ook zoo vroo- lijk. 't Is voor vioolblocmpjcs net als voor kinderen, die vacantie hebben, een beetje al to nat. 't Is is hopen, dat 't Zonnetje nu zoo lang blijft .schijnen, tot alle bloempjes lekker zijn opgedroogd. Dat was anders een leuk dagje op die boerderij. Hoe oud waren die kalfjes? Was zus er ook bij? Wanneer gaan Jullie weer naar Haarlem? Ik wenseh Je nog prettige dagen in Driebergen. JAN H. Ja. ik beiT ook nog in Montferland geweest. Prachtig was die golvende bodem. Ik weet niet. of ze nog pannekoeken bakten in het oude Jachtslot, maar 't was er heer lijk. Die antieke eetzaal was ook fijn. W. BLOMBERG -ZEEMAN Marnixstraat 20 Haarlem, 15 Augustus 1930. Penningkruid (Lysimachia Num- mularla) fam. Sleutolbloemigen (Pri- mulaceeén). Een langs den grond kruipend plantje dat aan slootkanten, in vochtige weilanden en in de venen algemeen voorkomt. De bladeren zijn rondachtig stomp. De bloemstelen zijn kort, waardoor de groote, goud gele bloemen bijna geheel tusschen het gras verscholen zitten. De kelk- slippen zijn bijna hartvormig, ter wijl de meeldraden aan den voet vergroeid zijn. Bloeitijd Juni—Juli. Zilverschoon (Potentilla anserina) fam. Roosachtigen (Rosaceeèn). Een algemeen voorkomende plant langs slooten en dijken en op grasgrond. De stengels kruipen langs den grond, een soort uitloopers, die in de knoo- pen wortels krijgen en zoo nieuwe planton vormen als bij de aardbei. Elk blad bestaat uit een groot aan tal kleine blaadjes, die scherp ge zaagd zijn. De onderkant hiervan is witzijdeachtig behaard. Uit de ok sels der bladeren komt een langge- stcelde, heldergele bloem, die even als alle roosachtigen 5 bloemblaadjes tolt. Bloeitijd Mei-Juli. Akkrrwinde (Convolvulus arvén- sis) fam. Winden. (Concolvulaceeën) Een plant met een dunnen, krui penden wortelstok en windende of liggende, kantige stengels. De bla den zijn klein, gpsteeld. langwerpig eirond met pijl of spiesvormlgen voet. De bloomen staan in de bladoksels en hebben langer stolen dan de blade- dcren. De schutbladen zijn lijnvor mig en lets van de bloemen verwij derd. De bloem is vrij groot, welrie kend, hchtrose of wit gekleurd en heeft van buiten 5 roode strepen, 's Avonds en bij slecht weer sluiten de bloemen zich. Op akkers, langs wegen en op ruige plaatsen komt ze algemeen voor. Bloeitijd Juni-Herlst. NEDERLAND IV Jc. Se '0C 'Jj e /Se. /Sa/- av /Jïe JSC sac sac Sy& Gedurende 1891—97 krijgen we de serie, waarop het jeugdportret van de koningin met los hangend haar is afgebeeld. De kantteekening is gelijk aan die van de laatste serie met koning Willem III. De waarden zijn: 3 cent (oranje), 5 cent (ultra marijn), 7 1/2 cent (pruin), lo cent (rood), 12 1/2 cent (lilagrijs), 15 ct. (bruin), 20 cent (groen) 221/2 cent (blauwgroen), 25 cent (lila), 50 cent (geelbruin), 1 gulden (violet». Groot te van de vakjes 2 8 bij 2.3 c M En kele waarden verschenen in groot formaat n.l. 50 cent (groen en bruin) 1 gulden (bruin en olijf), 21/2 gul den (rood en blauw) en 5 gulden (groenbrons en roodbruin). Grootte van de vakjes 3 bij 2 5 c.M. De meeste waarden van deze serie komen in zeer uiteenloopende tinton voor. Vandaar, dat we er in onze al bum wat ruimte voor laten. Zie voor de indeeling 't schetsje. Den heer De Vries, Kloppersingel kan ik mededeelen, dat zijn zoontjes de zending niet hebben gekregen, omdat 't in die groep niet vlot was verloopen Half September begin Oc tober gaan de nieuwe zendingen rond. Mevr. v. d. Wijden Timorstr. 66 kan haar zoontje opgeven voor de rubriek. Voorwaarden (behalve abon- né van H. D.) zijn er niet aan ver bonden. Later neemt hij wel kennis van 't reglement. Rustonburgerlaan 23. Uit onze nabijheid. We weten dikwijls zoo weinig van de dingen uit onze nabijheid. Groe- nendaal. die mooie wandelplaats in Heemstede kennen jullie natuurlijk allemaal Maar heb je wel eens, toen Je er wandelde op de Walvischbank gezeten? Zij is vlak bij de Walvlsch- brug. De naam staat niet bij de bank, maar wel bij de brug. 't Is maar een kleine brug. waaraan niets bijzon ders te zien is. maar de bank is des to merkwaardiger. De bank i.s n.l. ge maakt van walvischkakcn Die kaken zijn heel oud en doen nu meer aan verweerd hout denken. Let er maar eens goed op 't Zijn net balken En 't is daarom niet onmogelijk, dat ze indertijd de brug gestut hebben. Hoe ze hier komen? Waarschijnlijk een geschenk van vroegere walvischvaar- ders, die ze uit IJsland meebrachten In Friesland tref Je ze wel aan in de weiden. De koeien gebruiken ze daar als wrijfpalen. Op warme zomerda gen. als het vee vooral last van vlie gen beeft, gebruiken ze de wrijfpalen om de huid togen te schurken Men zegt. dat die walvischkakcn ln Groenendaal wel driehonderd jaar oud zijn. Misschien kan onze vriend Wim L.. die zoo vaak in Groenendaal bij den opzichter logeert, er ons wel meer van vertollen. Doe dat eens, Wim. dan zet ik je artikeltje in Onze Jeugd, 't Is altijd interessant veel te weten van de dingen uit eigen omgeving. GOEDKOOPE SCHOENEN Een schoenfabrikant te Neurenberg is het gelukt schoenen te fabriceeren uit stroo. papier en hout. De zool en de hak is va* hout. het bovenleer is vervangen door geprepareerd papier, even sterk als leer. Bij de pantoffels is het hout vervangen door een dub bele laag geprepareerd stroo. BIJVOEGSEL VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1930 No. 191 PipdMJ&I) no p# Wanneer jullie dit lezen, zijn mijn koffers al weer gepakt en zal ik spoedig de terugreis naar Haarlem aanvaarden. De koek is op. De va cantie loopt ten einde. Zooals 't mij gaat, zal het velen van jullie gaan. Er zijn er, die nog langer vacantie hebben, voor wie nog langer de schooldeuren gesloten blijven, maar de werktijd nadert toch. En dat is goed. Altijd vacantie zou niet beval len, om de eenvoudige reden, dat het dan geen vacantie meer asu zijn Werk houdt ons frisch en krachtig. De vacantie is daarom Juist zoo pret tig. omdat het na gedanen arbeid zoet rusten is. Nu zal de een zeker met meer lust aan 't werk gaan dan de ander. Een nieuwe school, of een hoogere klas wachten, 't Nieuwe is aantrekkelijk, we stellen er ons zoo veel moois van voor. Een goed begin is heel wat waard. Een oud spreekwoord zegt: Een goed begin is 't halve gewin, of Goed begonnen is half gewonnen Omdat alle begin moeilijk is. is 't ze ker heel verstandig goed te beginnen. Ik kan me best begrijpen, dat er ook onder jullie zijn, die zuchtend beginnen. Het vorig jaar moet nog eens over gedaan worden. Ze zijn blijven zitten. Als dat zitten-blijven geen eigen schuld was, dan behoef je er je maar weinig van aantrekken. .Kwam het door veel ziekteverzuim, dan hoop ik van ganscher harte, dat je dit jaar gezonder en sterker zult zijn. Op tijd naar bed gaan en zoo veel je kunt maar frissche lucht hap pen. Deze beide medicijnen zijn voor zieken en gezonden altijd aan te be velen. Kwam het zitten-blijven, omdat je de leerstof niet goed begreep, welnu dan voorspel ik je, dat het komende jaar een veel prettiger Jaar voor je zal worden. Je zult nu zeker tot de besten van je klas behooren. En de onderwijzer of de onderwijzeres zal jou zeker nog wel eens een extra prettig werkje opdragen. Pennen op halen. schriften bijeenpakken, een boodschap doen. enz. Je zult eens zien, wat een goed jaar het voor je wordt. Begin dus heusch vol goeden moed. Kwam het zitten-blijven wel door eigen schuld, omdat je speclsch was, onoplettend, ongehoorzaam, lui, of om welke andere oorzaak ook, ja dan moet je even door den zuren appel heenbij ten. Eigen schuld plaagt een nicnsch het meest. Maar nu moet je Juist goed beginnen om te tooncn wat je kunt. Om vooral to toonen, dat je veel beter bent, dan je schijnt. Zeg tegen je zelf b.v. honderd maal: ik wil dit jaar mUn uiterste best doen. Den eersten morgen is 't een beetje moeilijk beginnen. Maar daarna gaat 't van een leien dakje. En 't zal ook een best jaar voor Je worden Je hebt een les voor Je leven geleerd. Ik wensch allen een goed begin. W. B.—Z. Bert en Lousje waren samen Bij tante Lize op bezoek. Op hun bordje lag voor ieder Een heel lekkre eierkoek. Tante zou er nog wat bakken ..Op één beer, kan je niet gaan, Drinken jullie dan je melk op. Die Je naast je bord ziet staan." Zoo sprak tante en ze liep toen Even naar de keuken heen. Bert wou Juist zijn melk opdrinken, Maar Lous knikte toen van neen, Knipperdolletje. door W. B.—Z. 13) 's Zaterdags kwam doktor Bos eventjes bij grootmoeder aanloopen, t Zonnetje scheen Juist zoo heerlijk, dat doktor Bos niet nalaten kon te zeggen, dat 't weer vandaag 6 weken vooruit was. Daar moest mevrouw be slist van profitoeren. Vandaag moest M;es met grootmoeder maar eens een beetje kuieren, zooals de dorpsbewo ners dat noemden. Grootmoeder maakte even bedenkingen, dnt 't Za terdag was. En Zaterdag was werk dag. Maar Gijs had dadelijk gezegd: ..ik ben er toch ook nog Voor den middag waren groot moeder en kleindochter al aan den wandel gegaan. Vooral Mies vond 't heerlijk, 't Was voor 't eerst in deze vacantie. dat ze met oma uitging. Al waren de dagen omgevlogen met al les en nog wat. een uitje met Oma was toch 't allerprettigste. VELLEN-MELK. door W. B.—Z. „Kijk maar Bert, er drijven vellen Van die dikke bovenop. Ba. die melk van tante Lize, Drink ik nu toch vast niet op." Bert nam tantes elerlepel. Hij was wel een slimme guit, En hij vLschte heel voorzichtig 't Dikke, groote vel eruit. Nu dronk hij met groote slokken Vlug den heelen beker leeg. Juist kwam tante met de koeken, Bert was de eerste, die wat kreeg. „Zuu u nu morgen naar Veris kun nen?" vroeg Mies al heel gauw. „Wou Je 't zoo graag kind?" ,.'k Vind die vrouw Veris toch zoo aardig en 'k wou, dat U Maarten nog eens zag." ,.Ik beloof je: als Veris met zijn Fordje komt. dan gaan we mee." „Fijn!" riep Mies en ze kneep zoo hard ln Oma's hand, dat grootmoe der ervan kreunde. Veris zou komen. Dat geloofde Mies vast en zeker. En het gebeurde ook. Toen Oma na de koffie even zat te rusten en Mies in een boek zat te lezen, stond daar de auto voor de deur. Mies kende Veris maar heel weinig. Nu zou ze hem h©«lemaal niet gekend hebben, zoo heerachtig zag hij eruit. Toen hij 't hek van 't voortuintje opendeed, had ze opeens begrepen, dat hij 't was. .,Oma, daar is Veris om ons te ha len," had ze blij geroepen Oma was er klaar wakker van geworden. ..Laat hem maar even binnenko men. dan zullen we hooren. wat hij wil." zei grootmoeder rustig. Een beetje verlegen en wat onwen nig in zijn keurig zwart pak was Ve ris, na wel tien maal zijn voeten aan ..Lousje, kom drink vlug Je melk op. Zei nu tante kort en goed, Maar Lous keek maar naar de vellen En ze kreeg steeds minder moed. „Hé," vroeg tante, waarom zucht Je, Melk is goed voor elk, kind." Och, zei Lous, ze snikte heusch hoor. Vellenmelk lust haast geen kind." Tante Lize moest toen lachen. En ze nam den lepel maar Vischte weg vlug alle vellen. Nu was Lousje heel gauw klaar. alle matton te hebben afgeveegd, binnen gekomen.. „De vrouw verzoekt, of U en do jongejuffer bij ons op de thee ko men," zei Veris direct. ..Ga zitten, Veris," noodigde groot moeder. En ze vervolgde, toen Veris op een punt van de stoel gezeten was: ,.Ik zal me meteen klaarmaken. We nemen heel graag de ultnoodl- ging aan, nietwaar Mlesjc?" ..Ja dolgraag. Veris", zei Mies, Ze holde gauw de gahg in, om haar mantel aan te doen. Geen kwartier later reden ze Schoorl door naar Groet Onderweg vroeg Oma. hoe "t met Maarten was. „Uitstekende best", zei Veris. Mies lachte om de eigenaardige uitdrukking cn grootmoeder dmftfe verder niet op het onderwerp ln te gaan. 't Was nog al druk op den weg en 't leek oma 't verstandigst, dat Veris maar al zijn aandacht aan 't stuur wijdde. Mies zag vrouw Veris al aan 't hek staan met Maarten. Haar oogen lachen weer, dacht Mies. Toen ze stilhield en Oma hielp uitstappen, had ze zoo'n blij gevoel, of ze naar een feest ging, „Wat vriendelijk van

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13