BUITENLAND KRACHTIGE CRITIEK VAN ITALIË. UIT DE OMSTREKEN UIT DE PERS. niet het vertrouwen, dat B. en W. met de consequenties der malaise eenige rekening houden. Niettemin zal ook Amsterdam aan haar greep niet ontkomen. Inperking van uitgaven, thans niet nagestreefd en nau welijks gewenscht, zal dan ook voor de ge meente-huishouding worden tot harde noodzakelijkheid. Zóó alleen kan het mo gelijk zijn om blijvend den belastingdruk op lager peil te houden en desondanks een budget af te leveren, dat, anders dan de laatste negen, sluit zonder de abnor male middelen, die B. en W, thans jaar in, jaar uit, met kunst en vliegwerk, en met wisselend succes in toepassing brengen." Contra leiding te Maastricht; DeNwe. Rotterdamsche Ct. be spreekt de publicatie van regeeringswege in zake de relletjes te Maastricht en de beris ping aan het adres van den burgemeester en commissaris van politie. Het blad levert oa. de volgende commentaar: „Elke motiveering van deze op het beleid van burgemeester en commissaris van politie geoefende kritiek ontbreekt, hoewel een op somming van de gronden hiervoor in ver band met de weinig overtuigende voorstel ling van zaken in het eerste rapport van den advocaat-generaal (volgens de „samen vatting") en de daarom daartegen gerezen bedenkingen, een minimum-eisch mag wor den genoemd. Wij hebben er indertijd op ge wezen. dat er zekere ook in Het Volk ter sprake gebrachte aanwijzingen waren (hoewel wij ons te dezer zake niet tot een gevestigd oordeel gerechtigd achtten), vol gens welke de schietpartij uitgelokt was door een ondisciplinair optreden van lagere poli tiebeambten onder leiding van den voorzitter der r.-k. agentenvereeniging en een adjunct inspecteur, die op hun beurt onder den in vloed stonden van de r.k. geestelijkheid. De ze zou steeds op een krachtig, ostentatief machtsvertoon door een verbod van samen scholing a.d. tegenover de stakers hebben aangedrongen, hetwelk zij in het belang van de r.k. vakbeweging wenschelijk oordeelden, doch waarvoor zij bij den burgemeester en den commissaris van politie geen mede werking kreeg. Reden waarom toen op den avond van 16 October door onder den invloed der geestelijkheid staande leden van het po litiepersoneel op eigen houtje de bekende hinderlaag is gelegd met de noodlottige ge volgen, ten aanzien waarvan intusschen al lerminst vaststaat, dat ook niet uit de rijen der van verschillende kanten ingesloten de monstranten is geschoten. Zijn deze aamwijzingen juist? Het Volk van 7 Augustus spreekt opnieuw als zijn meening uit, dat er heel andere machten dan de bur gemeester en de commissaris van politie zijn geweest, welke aan het werk waren in een richting, leidende tot het bloedvergieten van 16 October. Over de verantwoordelijkheid voor de schietpartij op dien avond wordt echter al evenmin iets door de regeering me aegedeeld als over de redenen, welke haar er toe hebben geleid den burgemeester en den commissaris van politie haar ontevredenheid te betuigen over het door hen gevoerde be leid. Men kan alleen zeggen, dat het oordeel van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw in deze schijnt te strooken met het oordeel der r.-k. geestelijkheid, die me de door haar invloed op een deel van het politiepersoneel een contra-leiding heeft ge geven tegen het verantwoordelijke hoofd van de politie en zijn eersten ambtenaar, on danks het feit, dat ook de gemeenteraad het inzicht van deze beiden heeft gedeeld. Het is zeer zeker niet doenlijk voor een buitenstaander om tot een gevestigde over tuiging te komen, maar wel kan en moet men zeggen, dat de gebeurtenissen door de onvoldoende mededeelingen der regeering en de „samenvatting" van het eerste rapport van den advocaat-generaal allesbehalve 'zijn opgehelderd en dat de betrachte geheim zinnigheid geen vertrouwen wekt. Te minder is dit het. geval, nadat door het aandeel dat deze minister van binnenlandsche zaken en landbouw als tijdelijk voorzitter van den mi nisterraad heeft gehad in de vaststelling van de schuld bij de betreurenswaardige gebeur tenissen tijdens den aanslag op Willemstad, ernstige twijfel is gerezen aan de overeen stemming van zijn rechtsgevoel met dat van de meerderheid der natie". EXAMEN HANDENARBEID. Geëxamineerd 11 mnl. candidaten. Ge slaagd de heeren: P. H J. M. Coonen, Amers foort, A. G. Willems, Utrecht, J. H. van den Berg, Egmond aan Zee, R. van den Berg. Haarlem.J. van Eekelen, Alkmaar, J. M. Smit, Vreeswijk. S. Detmers, Zeist, H. N. Cornelïs- sen, Anna Paulowna, A. F. J. van Gessel, Beverwijk. EXAMEN HOOFDAKTE. Geëxamineerd 7 mnl. condidaten. Ge slaagd 5, afgewezen 2: J. E. J. Veldhuizen. Amsterdam, W. Bunt, Schagen, M. Topman, Amsterdam. K. van Meurs, Haarlem, C. W. van Berkel, Haarlem. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHHOOL. Aan de Middelbare Technisch Svhool te Haarlem is met ingang van 1 Sept. e.k. be noemd tot leeraar in de Wiskunde en de Mechanica, de heer Ir. R. J. Ligger, w.i.. as sistent aan de Technische Hoogeschool te Delft. De amanuensis voor de eleclrotechnick c.a. aan de Middelbare Technische School te Haar lem de heer J. G. II. Busschers is benoemd tot leeraar in het bankwerken aan de am bachtsschool te Tiel. In zijn plaats is be noemd tot amanuensis aan de M.T.S. de heer P- in den Berken te Hilversum, thans werk zaam bij de Ned. Seintoestellenfabriek. Op de samenstelling van het Volkenbonds secretariaat. Italië sluit zich bij de minderheid aan. De politieke beteekenis van het secretariaat. Overwegend Fransch-Engelsche invloed. Italië en het secretariaat van den V. B. GENèVE, 14 Aug. (V.D.) De Italiaansche regeering heeft den Secretaris-Generaal van den Volkenbond, ter doorzending aan de an dere staten-leden van den Bondsraad een omvangrijk memorandum doen toekomen, betrekking hebbende op de bij de besprekin gen in de Hervormingscommissie den laat ste n tijd sterk op den voorgrond getreden kwestie van wijziging in de politieke leiding van het Volkenbonds-secretariaat. Het Italiaansche memorandum, dat scher pe critiek uitoefent op de Engelsch-Fransche leiding van het V. B.-secretariaat, stelt zich op het standpunt van de voorstellen van de minderheid der Hervormings-commissie (Duitschland, Italië en Japani en wijst na drukkelijk de voorstellen van de meerderheid iEngeland, Frankrijk en Polen) van de hand. De Italiaansche regeering laat zich in haar schrijven leiden door de toenemende poli tieke beteekenis van het V. B.-secretariaat. In werkelijkheid is het geenszins slechts een uitvoerend organisme doch het heeft aan be teekenis gewonnen als instantie, die de be schikkingen van den Volkenbond in politie- ken zin mag uitleggen en uitvoeren. De voor bereidende werkzaamheden van het V. B.- secretariaat geven dit instituut bovendien de rol van adviseur van den V. B. op aller lei gebied. Daar dikwijls de Raadspresiden- ten posten bekleeden in veraf gelegen landen is de rol van het secretariaat bij het nemen van politieke beslissingen in crisistijden vaak van beslissende beteekenis. Verder is de secretaris-generaal van den V. B. degene, die alléén de talrijke bezwaren en voorstellen ontvangt en hierover zelfstandig beschikt. De politieke generale leiding van het V. B. se cretariaat ligt tegenwoordig in handen van een of twee personen: den secretaris-gene raal (Engeland) en den plaatsvervangenden secretaris-Generaal (Frankrijk). De politieke invloed van den Secretaris-Generaal is bui tengewoon groot en mag niet onderschat worden. De onder-secretarissen (Duitsch land, Italië en Japan) bekleeden feitelijk eere-posten en hebben slechts de functie van afdeelingsdirecteuren zonder eenigen in vloed van beteekenis op de politieke leiding van het secretariaat uit te oefenen. Alle be slissende besluiten van groote politieke be teekenis worden aldus het memorandum thans uitsluitend en zonder controle door den Secretaris-Generaal genomen. De Italiaansche regeering doet dan bemer ken, dat de 54 staten-leden van den Volken bond als volgt betrokken zijn bij de eere functies in het V. B.-Secretariaat-Generaal. Duitschland 12 ambtenaren, Italië 11, Oosten rijk 2, Hongarije 2, Engeland en Dominions 53, Frankrijk 30. Van de 54 leden zijn er slechts 38 in het secretariaat vertegenwoor digd, terwijl 15 staten zonder vertegenwoor diging zijn gebleven. Engeland en Frankrijk beschikten over 40 pet van de belangrijkste posten. De Italiaansche regeering herinnert dan aan het voorstel van de Minderheid der Reformatie-Commissie en geeft den wensch te kennen, dat de opperste leiding van het V£.-Secretariaat-Generaal een controle-or gaan zal worden dat zal moeten bestaan uit den Secretaris-Generaal, 5 Onder-Secre tarissen-Generaal en een afdeelingsdirec- teur. Dit is volgens Italië de eenige waarborg, dat de belangen van alle statenleden bij de leiding van de politieke werkzaamheden van het V. B.-secretariaat in acht genomen wor den. De reformatie van het Secretariaat is absoluut noodzakelijk geworden en van de tot standkoming van deze reorganisatie hangen de levensvatbaarheid en ontwikkeling van den Volkenbond af. Turksch voorstel tot samen werking met Perzië. CONSTAOTTNOPEL. 14 Aug. De Turk- sche regeering, aldus Reuter, heeft een nieuwe nota naar Teheran gezonden, waarin zij de Perzische regcering voorstelt samen te wer ken in den strijd tegen de Koerden. Volgens de Turksche regeeringsbladen heeft Turkije eveneens voorgesteld, aan Perzië een stuk Turksch grondgebied af te staan in ruil voor het Perzische gebied, dat thans door de Turksche troepen bezet is. Kreuger biedt Roemenië een leening aan. Uit Boekarest wordt gemeld aan de Tel. dat de president van de Zweedsche luciferstrust Ivar Kreuger aan den Roemeenschen minis ter van Financiën Popovicl, heeft medege deeld. dat de trust bereid is, zich met een crediet van 2 millioen te interesseeren Uij het Roemecnsche grondcredletinstituut. De Roemeensche regeering besloot in ver band met deze aanbieding een buitengewone vergadering van den economischen raad op 19 Augusut-s as. bijeen te roepen. Het belang van deze aangelegenheid voor het Roe meensche bedrijfsleven blijkt uit het feit, dat de minister-president Maniu zijn verlof zal onderbreken om aan de zitting van den eco nomischen raad deel te nemen. De communistische actie in China. SJANGHAI, 13 Aus. (N T. AVolgens een officieele Chineesche mededeeling is bij een te Tsjangsja gedaan onderzoek gebleken, dat de communistische actie in Zuid- en Mldden- China één enkele gesloten beweging is. en dat alle schijnbaar geïsoleerde communisti sche groepen volgens de aanwijzingen van een centraal orgaan handelen. Als doel der communistische leiders wordt genoemd: het uit den weg ruimen van alle buitenlandsche invloeden, van alle militaire leiders en van de nationalistische regecrlng, alsmede invoering van het sovjetsteisel in ge heel China. ONTSLAG VAN ARBEIDERS BIJ DE ENGELSCHE SPOORWEGEN. LONDEN. 14 Aug (V. D.) De vier groote Engelsche spoorwegmaatschappijen treffen voorbereidingen voor omvangrijke beperkin gen. De ontvangsten gedurende de eerste 32 weken van dit jaar bedragen 5 millioen min der dan gedurende dezelfde periode van het vorig jaar. Alle vfer maatschapijen zijn van opvatting, dat de huidige economische de pressie nog verergeren zal, en dat zij derhalve gedwongen zijn tot een vrij uitgebreid ont slag van arbeiders en employés. Een der maatschappijen heeft deze week reeds aan 4000 arbeiders ontslag aangezegd. De lerding der spoorwegmaatschappijen is van meening, dat de huidige toestand slech ter Isdan in 1928, toen de vakvereenlgingen van spoorwegarbeiders ter ondersteuning der maatschappijen toestonden in een loonsver laging van 2 1/2 pCt. Deze loonsverlaging is ïn Mei van dit Jaar tot November a.s. ge annuleerd. Met het oog op de tegenwoordigen toestand echter zal In November opnieuw ge tracht worden een loonsverlaging doorgevoerd te krijgen. DE PRINS VAN WALES AAN GEVALLEN IN DE LUCHT. Toen do prins van Wales, die levendig be lang stelt in de luchtmacht-manoeuvres te Andover in een Fairey-vliegtuig was opge stegen om de spiegelgevechten van nabij ga de te slaan, werd zijn toestel door een groep van zes militaire vliegers voor een „vijande lijk" bombardeer-vliegtuig aangezien en he vig aangevallen, aldus de N. R. C. Een voor een kwamen zij op hem af, doken met groote snelheid en dwongen den vlieger van den prins lager en lager naar den grond toe te vliegen. Zelfs toen hij op het punt was om te landen, bestookten zij hem nog. Pas veel later hoorden de vliegers, die over hun suc ces opgetogen waren, welke vergissing zij be gaan hadden. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Geboren: Johannes Adrianus z. van J. van den Raadt en M. van Stijn; Chistlna Maria d. van J. B. van der Aar en P. C. Hulsen, Bartholomcus Hendrikus Adrianus z. van C. Schouten en van C. C. Verduin. Getrouwd: Cors van der Fange en Johanna van Elk. HAARLEMMERMEIER. HAARLEM'S DAGBLAD HET INVOERRECHT OP BOTER. GEVOLGEN VAN EEN VERHOOGING NIET DIRECT VOELBAAR? In de N.R.Ct. wordt de vraag gesteld of de invoer van boter uit Nederland naar Duitsch land sterk zou achteruitloopen, ook al zou het invoerrecht in Duitschland van M. 27 50 op M. 50 worden verhoogd. De ervaring heeft tot nu toe geleerd, dat dergelijke verhoo- gineen van inkomende rechten, zooals Duitschland deze nu van plan is in te voe ren, niet van zóó grooten invloed zullen zijn, als men gemeenlijk meent. De Duitsche boter- prijs zal waarschijnlijk met de verhooging der rechten stijgen. Maar het betere Neder- landsche product zal gedurende de eerste jaren nog even noodzakelijk door Duitsch land moeten worden gekocht als tot nu toe. Ook nu is de prijs voor Nederlandsche boter hooger dan die voor Duitsche boter. Maar de eigenlijke zin van de verhoogde invoerrechten is de verhooging van den prijs van Duitsche boter. Het geringe verschil in prijs tuschen Nederlandsche en Duitsche boter zal ook na een? eventucele verhooging der invoerrechten eerder aanleiding zijn tot in verhouding groo teren aankoop van de iets duurdere maar betere Nederlandsche producten nog inten siever bewerkt dan tot nu toe, dan schijnt het gevaar voor eene werkelijke belangrijke achteruitgang van den Nederlandschen boter- export naar Duitschland niet bovenmatig groot. E. Heldring schrijft in de Köln. Zeitung. De heer E. Heldring, voorzitter van de Ka mer van Koophandel, te Amsterdam, heeft, naar men aan de N.R.C. uit Duitschland seint, een uitvoerig artikel in de Köln. Zei tung geschreven over de kwestie van de Nederlandsche en de Duitsche handelspoli tiek, waarin hij inzonderheid de positie van het vrijhandelsland Nederland in het bekende geschil nagaat. De oeconomische positie van Nederland, aldus de schr. heeft meermalen dringende eischen tot het ingrijpen van staatswege naar voren doen komen. Als ge volg daarvan zal nu binnenkort getracht wor den de moeilijkheden van de beetwortel suiker-producenten te verzachten door het heffen van een invoerrecht van f 2.40 per 100 K.G. consumptiesuiker. Ook al is men er van overtuigd, dat een dergelijke zwenking van het beginsel van vrijhandel naar dat der beschermende rechten onder geen om standigheden ook niet onder de huidige met de welbegrepen belangen van de Neder landsche industrie en den Nederlandschen landbouw in overeenstemming zou kunnen worden gebracht, zoo valt het gevaar toch niet te onderschatten, dat de reegering en de volksvertegenwoordiging door de ïn opwin ding geraakte landbouwkringen kunnen wor den meegesleept. De boycotbeweging van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond tegen Duitschland moet enkel als de actie van een speciale groep van het bedrijfsleven worden beschouwd. De ernst van de oecono mische crisis in Duitschland wordt in Neder land geenszins onderschat. Daarom is het dringend gewenscht dat men zich van den kant der beide landen niet in beschouwingen verdiept over de wijze waarop het eene land het andere de grootst mogelijke schade zou kunen toebrengen, maar dat de beide re geeringen in dezen tijd, welke voor beide landen gelijke moeilijkheden meebrengt, na gaan op welke wijze de eigen belangen be hartigd kunnen worden, zonder die van een buurstaat ïn het gedrang te brengen. Voor alles moet echter elke twijfel aan het onverkorte voortbestaan van het recht van meestbegunstiging worden weggenomen. Daarbij zou men van Duitsche zijde kunnen overwegen of het in het welbegrepen eigen belang niet aanbevelenswaardig zou zijn den invloed van de vrijhandelsrïchting in Neder land door een tegemoetkomende houding te steunen en daardoor er toe bij te dragen, dat Nederland niet tot het protectionisme overgaat. In vele landen is In dit opzicht niets meer te bereiken! Ten aanzien van Neder land is het. aldus schr., ook op het oogenblik nog niet te laat. Stemmen uit de industrie. Men seint uit Essen aan de NJR.C.: De vereenigde kamers van koophandel van Bochum, Dortmund. Essen en Munster heb ben een adres aan de rijksregeering gericht, waarin de regeering verzocht wordt in geen geval het Duitsch-Fïnsche handelsverdrag op te zeggen, doch integendeel het in November vorige jaar gesloten aanvullende verdrag (Zu- satzabkommen) met Finland in zijn oor- spronkelijken vorm te ratificeeren. Dit aan vullende verdrag levert voor den Duitschen landbouw, gelijk bekend, een verhooging van het invoerrecht op boter van 29.50 tot 50 ma^k op. Oud-minister en landbouw* commissie steunen de re- gecring. De Berlijnsche berichtgever van het Hbld. meldde nog: Op een congres van de centrumpartij in het Rijnland Zieeft oud-minister dr. Hennes in een rede/over de landbouwpolitiek van het centrumbetoogd, dat het Duitsch-Finsche handelsverdrag in het belang van den Duit schen boerenstand diende te worden opgezegd. De permanente commissie van den Duit schen landbouwraad heeft een motie aange nomen, waarin zij tot dezelfde conclusie komt. ONGELUK BIJ EEN CONCOURS HIPPIQUE. Bij het concours hippique te Bussum wist volgens het Volk een paard van een tweespan zich los te rukken en over dén afsluitboom te midden van het publiek te springen. Bij de vlucht viel een groot aantal personen over elkaar heen en enkelen liepen schoppen op van het zenuwachtige dier. dat, evenals zijn makker, die met het rijtuigje aan den afsluit boom was blijven hangen, spoedig werd ge grepen en veiligheidshalve niet meer in het gareel werd gebracht. DE DO X NOG NIET NAAR AMSTERDAM. Naar het Volk uit Bergen verneemt staat van de komst van de Domier-vliegboot naar Amsterdam nog niets vast. De Do X is thans ln Friedrichshafen bezig met proefvluchten na het inbouwen van de nieuwe Curtissmoto- ren en eerst na afloop van deze vluchten, die nog minstens 14 dagen zullen duren, zal be slist worden waarheen de eerste groote vlucht zal gaan. VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1930 DE SERIE-BRANDSTICHTER IN ZUID-LIMBURG. NIET TOEREKENINGSVATBAAR. Voor de Rechtbank te Maastricht heeft zich Donderdag te verantwoorden gehad de mijnwerker J. J. van S. te Spekholzerheide- Kerkrade, de man, die het groote aantal branden, dat in het voorjaar in Zuid-Limburg plaats had, heeft aangestoken. Onze lezers zullen zich herinneren, dat de man 2 Mei ge arresteerd is, door de oplettendheid van den 17-jarigen slagersjongen H. Somers, die hem een sabulietpatroon op den weg had zien leggen, waardoor een ontploffing ontstond. Verdachte had zich te verantwoorden wegens diefstal der sabulite-patronen. ver oorzaken van ontploffing hetgeen gevaar op leverde voor derden en wegens brandstich ting meermalen gepleegd. Het was opgevallen, aldus de Msb.. dat bij de meeste der bovengenoemde branden tel kens dezelfde persoon gezien werd, die mee hielp aan het blusschingswerk en zelfs ver klaringen teekende voor de verzekeringen. Bij de arrestatie van v. S. bleek al aan stonds dat hij deze man was en spoedig be kende hij de brandstichter te zijn. 'n Onbestemd gevoel dreef hem telkens tot zijn daden. Hij wierp dan een lucifer in door schuurpoort of muren heenstekend hooi of stroo, drong stallen en bergplaatsen binnen, stak daar de licht-ontvlambare dingen in brand en trok er tusschen uit of hielp nog even mee aan het blusschingswerk. Op last der Justitie werd er een onderzoek Ingesteld naar de geestvermogens vjm ver dachte. Dr. Janssen oordeelde echter dat hij niet in aanmerking komt om in een krank zinnigengesticht te worden geplaatst. Verdachte heeft o.a. brand gesticht te Kerkrade Zondag 16 Maart. Zondag 23 Maart. Maandag 24 Maart, te Heerlen op 30 Maart, in beide plaatsen tegelijk op 5 April, te Kerkrade op 11 en 13 April, en nog eens op 16 April. Bij de branden gingen veie gebou wen in vlammen op en een aantal dieren kwam in de vlammen om. Het O.M. eischte ter beschikking stelling van de regeering. daar verdachte de gepleeg de feiten niet toegerekend kunnen worden. De verdediging sloot zich daarbij aan. De uitspraak is 28 Augustus. KRONIEK DER MOLENS. De mooie watermolen op de grens van Broek op Langendijk en St. Fancras is voor afbraak verkocht. Het roode watermolentje tusschen Boven buren en Niesoord (Gr.) is tengevolge van andere bemaling der gronden afgebroken en verkocht. (N-R.Ct.) DE BEHANDELING VAN EEN HOLLANDER IN ITALIë. De heer Johan Schmidt, die tien dagen te Llvorno in een Italiaansche gevangenis moest doorbrengen, omdat de fascisten hem voor een anti-fascist hielden, deelt mede, dat hij Vrijdag j.l. door den Minister van Buiten landsche Zaken werd ontvangen, ten einde een en ander toe te lichten. AMSTERDAM'S STIJGENDE UITGAVEN De Telegraaf bespreekt de steeds hooger stijgende uitgaven der gemeente Am sterdam. Het blad schrijft: „Amsterdamsche begrootingen, waarvan de gewone uitgaven en de gewone inkom sten elkander als de optellingen van een goed huishoudboekje dekken, behooren sinds 1923 tot het verleden. Slechts door een greep uit het „Reservefonds voor bij zondere doeleinden" en een stut van een vroeger dienstjaar kan het traaitioneele jaarlijksche hiaat worden aangevuld, en de overtuiging dat zulk een financieele po litiek ongezond is. heeft tot wijziging er er van nimmer aanleiding gegevenWie zich in het „waarom" verdiept, eindigt zijn ge- dachtengang bij de machteloosheid van het hoofdstedelijk bestuursapparaat, dat den wassenden uitgavenvloed niet te kee- ren vermag, noch den moed heeft om de tering naar de nering te zetten. Voor den heer Wibaut, wiens financieele politiek momenteel koning kraait, ligt het geval gansch anders. Om principieele redenen die men als zoodanig eerbiedigen en tege lijkertijd afkeuren kan past hij de in komsten aan de uitgaven aan: het geld móet er zijn. Gelukkig tot heden is het er ook. Nemen we de begrooting van Amsterdam voor 1931 ter hand, dan is er vóór alles plaats voor de verzuchting: alweer meer uitgaven. In 1926 bedroegen zij 96 mil lioen, in 1928: 106 millioen, thans 116 millioen. Een accres van 20 millioen in 5 jaar derhalve. Het is, zooals venzelf spreekt volkomen redelijk om daarbij de gestadige uitbreiding van Amsterdam in het oog te houden. Maar de bevolkingsgroei is hier niet opvallend groot, en gaat uiteraard met toeneming van het aantal belasting betalers gepaard. Zijn de inkomsten niet toereikend, dan zou men het schijnt voor de hand te liggen de uitgaven evenredig moeten neerdrukken. Doch als de politiek gaat huishouden, vallen er al tijd steken". Na geconstateerd te hebben, dat het tekort naar raming 5,6 millioen bedraagt en ge hekeld, dat 1,8 millioen door een greep uit het reservefonds, voor bijzondere doeleinden, gedekt moet worden, maakt het blad met vreugde melding van de belastingverlaging, die met de nieuwe rijksregeling ingaat voor de meeste inwoners. „Dat daarentegen de Amsterdammers met eenig vermogen het moeten ontgelden hun vermogensbelasting wordt ander half maal zoo hoog als thans wekt. ge let op de beginselen, die de heer Wibaut is toegedaan, geen verwondering. Maar wel rijst de vraag of deze 50 opcenten niet opnieuw aanleiding zullen worden tot het verdwijnen uit de hoofdstad van mannen, op wier aanwezigheid èn om hun capaci teiten èn om hun draagkracht prijs be hoort te worden gesteld. De verlaging van het gemiddelde inkomen kan een finan cieel gevaar worden, en het is al veel zeggend, dat reeds nu slechts één op elke twintig betalers van inkomstenbelasting ook in de vermogensbelasting is aange slagen". Tenslotte waarschuwt het artikel tegen de tegenstelling in de lijn der conjunctuur en die der gemeentelijke uitgaven. „De ingediende begrooting rechtvaardigt Donderdagavond werden in het Notarishuis geveild No. 1, een winkelhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf te Haarlem aan de Pieter Kfesstraat No. llzwart en rood. f 12.325.— J. Witkamp q.q. No. 2. Een complex gebouwen met erven en grond Haarlem aan de Kennemerstraat No. 1, groot 6 aren, 39 centiaren, f 14.150.Postma van Nieuwenhoven q.q. No. 3. Een woonhuis met veestalling, hooi- berging, wagenschuren, erven en werf te Haarlem aan den Zuidschalkwijkerweg No- C. 6.groot 6 aren, 90 centiaren, f 7420.C. Dorlands. ZEVENDEDAGS BAPTISTE GEMEENTE. Parklaan 21. Vrijdagavond 9 uur besloten Bidstond. Sabbat v.m. 10 uur Prediking (vrije toe gang) Sabbat nam. 3.30. Bijbelbespreking. In alle diensten Br. G. Velthuijsen, van Amsterdam. Geen loonsverhooging in Noord-Frankrijk mogelijk. PARIJS, 14 Aug. (N. T. A.) In het stakings- gebied in het Noorden zijn de pogingen van de overheid om het conflict bij te leggen op niets uitgeloopen De Bond van Textielfabri kanten heeft in een schrijven aan de over heid medegedeeld, dat het nutteloos voor de werkgevers was. om met vertegenwoordigers der arbeiders te onderhandelen, daar het hun met het oqg op den moeilijken economi schen toestand niet mogelijk was nieuwe loonsverhoogingen toe te staan. Nadat dit afwijzend antwoord bekend werd hebben de arbeidersbonden den minister van Arbeid schriftelijk verzocht te willen ingrij pen en vertegenwoordigers van arbeiders en werkgevers tot een bespreking bijeen te roe pen. Hier en daar hebben de arbeiders het werk hervat. In totaal moeten gisteren ongeveer 5000 arbeiders wede»- oo het werk verschenen zijn. GRAANMARKT. Donderdag was de aanvoer op de grnan- beurs te Hoofddorp als volgt: tarwe (oud) f 14f 15; tarwe (nieuwe) f 9.50—f 10.50; wlntergerst f 5.25—f 5.75, gerst chevalier f 6 50f 7; haver f 7—f 8; dulveboonen f 14 f 15; groene erwten f 11—f 12; karwij f 33 f 34; blauwmaanzaad f 39—f 40. Alles per 100 K.G. Als Haarlem's Dagblad niet in Haarlem en Omstreken de algemeene Huisvriend was, zou dit dagblad niet meer dan 18.500 abonnés hebben. Hieruit volgt, dat wie nog niet op Haarlem's Dagblad geabon neerd was, zichzelf te kort doet.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7