BUITENLAND Opgewonden stemming in de Balkan staten. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 19 AUGUSTUS 1930 TWEEDE BLAD De buitenlandsche reis van premier Bethlen. Een samenzwering om de monarchie in Hongarije te herstellen Felle protesten in de bladen. Een merkwaardig bericht uit Constantinopel. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Er bestaat eenige opwinding in de Balkan- landen, die naar ouden trant met veel pathos wordt gevoed en aangewakkerd. Bethlen maakt een buitenlandsche reis die waarschijnlijk terecht wordt geasso cieerd met de plannen om de Habsburgers weer op den troon te brengen. Bethlen's uitstapje heeft in de oppositioneele kringen in Belgrado in ieder geval de noodige ont stemming verwekt. Die ontstemming komt vooral duidelijk tot uiting in een heftig heke lend artikel van de „Prawda" die de hande ling van den Hongaarschen ministerpresident een samenzwering noemt, die op touw is ge= zet, om de monarchie in het land te her stellen. Het blad noemt Bethlen's politiek een Hongaarsch schandaal en een Europee- sche schande, omdat Europa niets doet om „de moraal te redden" en den vrede te handhaven. „Bethlen brengt met zijn ge heime diplomatie den wereldvrede in gevaar. Hij verzamelt gevaarlijke springstoffen". In dezen geest pakt de Prawda in uitvoerige be schouwingen uit en geeft op deze manier lucht aan de verontwaardiging, die het met een groot deel van de bevolking deelt. Interessant is dat ongeveer gelijktijdig een artikel gepubliceerd wordt in de „Novesti" dat afkomstig is uit Veldes, waar op het ©ogenblik het Joego.Blavisch hof, de ministers en het corps diplomatique verblijven. Het artikel beroept zich op inlichtingen uit wel ingelichte bron en kondigt wapengeweld aan tegen Hongarije en Bulgarije. ingeval de Hahsburg-kwestie niet op bevredigende wijze wordt opgelost. De zeesman van de .Novesti" legt er den nadruk oo, dat het herstel der Habsburgers een kwetsen van de vredesverdragen zou be- teekenen. Derhalve hebben Zuid-Slavië en de kleine Entente het recht met wapenge weld in te grijpen. De regeering zal niet langer met over elkaar geslagen armen de bloedige uitdagin gen der Macedoniërs aanzien, doch zeer ener giek ingrijpen van den Volkenbond, tegen de vredesversioorders in den Balkan eischen. Mocht de Volkenbond weigeren in te grijpen dan zal Zuid-Slavië de meening verdedigen dat het tegenover Bulgarije de vrije hand k66 Opmerkelijk is, dat het artikel in de „Novesti" ook verspreid wordt door het of- ficieele gezantschap Avala. Tenslotte nog een merkwaardig bericht uit Constantinopel: CONSTANTINOPEL, 18 Augustus. (V. D.) De Turksche pers geeft onthullingen over de agitatie der Koerdenleiders in Syrië. Vol gens deze onthullingen zouden de Franschen een groot aantal der tegen Turkije ageeren- de Koerdenleiders aangesteld hebben tot grensinspecteurs, waarmede zij hun de agi tatie vergemakkelijken. Ook zouden Fran- sche officieren in civiel deelnemen aan de beraadslagingen der Koerden over den inval in Turkije. Het is bekend, dat verleden jaar bij een inval der Koerden Fransche officie ren in handen der Turken gevallen zijn. Zij droegen Koerdische kleeding over hun Fran sche uniformen. Het is niet wel mogelijk commentaar op dit bericht te geven. Wellicht dat inlichtin gen van Fransche zijde ons binnenkort wij zer zullen maken. Intusschen wordt gemeld, dat een hevig gevecht heeft plaats gehad tusschen Perzi sche soldaten en opstandige Koerden, waar bij 300 Koerden en 40 Perzische soldaten zou den zijn gedood. Dit bericht, waaruit blijkt, dat de Perzen thans krachtig tegen de Koerden optreden, heeft in Turksche regeeringskringen te An gora natuurlijk een zeer goeden indruk ge- maakt! t. A. 1 Loonsovereenkomst in het Ruhrgebied opgezegd. ESSEN. 18 Aug. (V.D.1 Heden is het be sluit inzake opzegging van het looncont.ract voor den mijnbouw in het Ruhrgebied per September, overeenkomstig de kortelings ge nomen beslissing der mijndirecties, aan de vakbonden toegezonden. De onderhandelingen over een nieuw con tract tusschen partijen zullen op 25 Augustus plaatshebben. De Vlaamsche studenten niet toegelaten tot de Studentenorganisatie BRUSSEL, 18 Aug. (VJD.) De Raad van het te Brussel gehouden twaalfde congres der Confédération Internationale des Etudiants heeft met 19 tegen 1 stem het verzoek om toelating tot deze organisatie van het Alge meen Viaamsch Studenten Verbond, met on geveer 1500 leden verworpen. Dit besluit- werd gemotiveerd met de mededeelir.g dat de na tionale Beleische studentenorganisatie zoo wol voor Walen als Vlamingen toegankelijk was en aangezien deze algemeene Belgische organisatie reeds lid van het Internationaal Verbond was, achtte men het niet wensche- lijk een afzonderlijke groep Belgische stu denten toe te laten. Namens de Engelsche delegatie werd voorgesteld, de statuten van het Internationaal Verbond zoodanig te wij zigen, dat studentengroepen, die minder heden. hetzij ethnografische of linguïstische, vertegenwoordigden, ook toegelaten zouden kunnen worden, welk voorstel evenwel ver worpen werd, evenals het voorstel van den Nederlandschen gedelegeerde, den heer Ruys, die wenschte dat een speciale internationale commissie voor het bestudeeren van deze kwestie zou worden ingesteld. De United Empire Party stelt een candidaat. Binnenkort moet er een tusschentijdsche verkiezing voor het Lagerhuis plaats hebben voor Brombley, wegens het overlijden van het zittende lid. den conservatief luït.-kol. Cuthbert James. Er zijn reeds een conserva tief, een liberaal en een labourcandidaat, maar thans heeft de plaatselijke afdeeling van de United Empire Partij, die voor rijks vrijhandel opkomt, besloten ook een candi daat te stellen, den heer Redwood uit N.-Zee- land, als men tenminste het noodige geld kan bijeenbrengen vóór de officieele candidaat- stelling. De afdeeling schijnt geheel onaf hankelijk van het hoofdbestuur der partij gehandeld te hebben, doch zoowel lord Rothermere als lord Beaverbrook hebben hun volledigen steun toegezegd, hoewel niet in den vorm van geldmiddelen, aldus het Hbld. Voor de conservatieven zou deze rijksvrij handel-candidaat natuurlijk een leelijke streep door de rekening zijn. De liberalen, die bij de algemeene verkiezingen 7000 stemmen bij den conservatief ten achter bleven, ho pen zij te spinnen bij deze verdeeldheid. MYSTERIEUSE SABOTAGE TE LEMBERG. Onder dezen titel schrijft de N.R.Ct.: Lemberg, de hoofdstad van Oost-Gallicië is 's nachts vier uur lang van de buitenwereld afgesneden geweest. Onbekende daders heb ben gelijktijdig alle telefoon- en telegraaf draden doorgesneden, alsmede de draden, die naar de spoorwegsignalen loopen. Slechts aan een toeval is het te danken geweest, dat twee treinen niet op elkaar zijn geloopen. In de Poolsche bladen wordt verklaard, dat men vermoedelijk wederom te doen heeft met een geval van sabotage van de geheime Oekrainsche militaire organisatie of van de communisten. Volgens de bladen moet de po litie tot nu toe reeds 21 Oekrainers gearres teerd hebben. GEMENGD NIEUWS DE FIRMA BREKEN EN MAKEN. (Van onzen Londenschen correspondent). In zijn tooneelstuk „The Applecart" ge waagt George Bernard Shaw van een maat schappij „Breakages Limited", die in de maatschappij van Engeland van 1950 of daar omtrent een rol van aanzienlijke beteekenis vervult en die, blijkens de fulminaties van de „power mistress general" in haar ijver voor sloopen, afbreken en vernielen wat te ver gaat in haar functie dan goed schijnt voor de burgers van het land. Wanneer men nu door Londen loopt moet men aan Breakages Limited denken en de gewaarwording krijgen dat de komst van Shaw's tijdperk en van de vernielzuchtige on derneming is verhaast. De reizigers, die hier thans zijn en het zijn er duizenden, te oordeelen naar de vele charabancs der toe risten-agentschappen die zich, volgeladen en met een gids als mast, een weg banen door het drukke verkeer van West End en City zien Regent Street (de straat, niet de alsnog fonkelnieuwe gevels) aan stukken. Gansche batterijen, bediend door arbeiders met harde spieren, wier bindweefsel nochtans in voort durende hevige trilling is. slaan het plaveisel aan stukken en het roffelend geweld van de electrische pikhouweelen, oorverscheurend in zijn effect, vervult de straat. Het ergste is dat de niets kwaads vermoedende charaban- ciers van vreemden bodem en de met den toestand onbekende inboorlingen, die een bus hebben gepakt, onverhoeds en onafwend baar door de herrie worden overvallen. In normale dagen spoedt een motorvoertuig zich in vijf minuten van het eene naar het andere einde van Regent Street. Nu de rijweg voor meer dan de helft is onengereten duurt de tocht langer dan een half uur. En het helsche kabaal van „Breakages Li mited" kan men niet ontvluchten. De kran ten kunnen in haar onwetendheid maar niet begrijpen, waarom die mysterieuse plaatse lijke autoriteiten (vooral in Londen myste rieus omdat er zooveel zijn en omdat men nooit precies weet welke autoriteit de hand in de vernieling heeft) bij voorkeur het reis- seizoen schijnen uit te kiezen voor het op breken van de hoofdstraten. Zij klagen steen en been en vragen aan de ..Come to Eng- land"-mannen Engeland begint nu ook toe risten te waardeeren. hetgeen het vroeger nooit heeft gedaan) of zij voor deze redelooze tactiek geen stokje kunnen steken. De breekwoede bepaalt zich allerminst tot het beton en de houtblokken van het straat- dek. Allerwege in de belangrijke winkelstra ten. in de indrukwekkende handelskwartie ren van de City, langs de Embankment ziet men hiaten, kuilen, ruïnes. Stevige gebouwen, die zeker nog wel een eeuw leven in hun stalen en steenen botten hebben, worden door de pikhouweelen teruggebracht tot puin. Indien men wat wil leeren van de techniek van den slooper dan verschaft Londen in dezen vacantietijd het beste aanschouwelijk onderwijs. De sloopkunst heeft haar virtuo zen zooals andere kunsten ze hebben. Men kan hen zien staan, hoog tegen de grijze Londensche lucht, hanteerer.d hun ijzers, terwijl zij in labiel evenwicht de laatste resten muur, waarop zij staan, onder hun teen weghakken. Veel, dat ongetwijfeld aanzienlijke waarde vertegenwoordigt, wordt prijsgegeven in de rage voor vernieuwing. De methodes van den modernen Amerikaanschen massa-producee- renden fabrikant, die herhaaldelijk leiden tot .scrapping of the lot", schijnen nu te wor den toegepast op het oude Londen Neem het voorbeeld van het Hotel Cecil, dat in ,.re- cord"-tijd wordt afgebroken. Het grondvlak van dit toch nog slechts 50 jaar oude hotel, dat een „land mark" van Londen in het algemeen en van The Embankment in het bijzonder is, bedraagt bijna 1 H.A. De dikke stevige muren rijzen 45 M hoog. De fundee ringen zinken 15 M in den grond. En deze kolos van rooden baksteen zal over 16 weken van het aardrijk zijn verdwenen. Een kuil van 15 M. diep zal de plaats aanwijzen, waar het zich eens trots verhief. Het machtig sloo- perskarwei wordt door 250 man opgeknapt: en 200 motorlorries gullen dag en nacht de stukken en brokken wegvoeren uit The Strand en van The Embankment. Een pyramidaal kantoorgebouw komt er voor in de plaats, een van die „krijtrotsen" van het nieuwe model, die met verbazingwek kende snelheid de oude beproefde gebouwen van Londen gaan vervangen. De Londensche Graafschapsraad heeft de eerste teekenen van ongerustheid vertoond over de vervorming van de stad. Terwijl hij heeft bepaald dat handels- en winkelgebou wen voortaan hooger mogen zijn dan vroe ger (skyscrapers zal Londen echter nooit bezitten) heeft hij tevens overwogen dat de bouwverordeningen wijziging behoeven met het oog op de eischen van het verkeer. De nieuwe bouw beteekent overal grootere bouw. De bezwaren van de skyscrapers in New- York beginnen zich in mindere mate te doen gelden in Londen. Zulke ontzaglijke flat- blokken, als Park Lane den laatsten tijd heeft zien verrijzen, scheppen nieuw inten sief locaal verkeer van menschen en voertui gen. dat voor het doorgaand verkeer buiten gewoon hinderlijk is. Wat voor die flat-blok ken geldt, geldt tevens voor de machtige hotels, kantoorpaleizen, winkels. Abnormaal dicht verkeer ontwikkelt zich om die gebou wen, waar veel menschen druk bedrijf be oefenen. Onder den invloed van de nieuwe, het ver keer dienende bouwverordeningen moet zich geleidelijk een nieuwe architectuur ontwik kelen, waarin gevels inhammen zullen ver- toonen of terug zullen wijken om straatruim te te scheppen voor wagens, die voor die ge bouwen moeten laden en lossen en om zoo doende den rijweg voor het gewone verkeer vrij te houden. In plannen voor nieuwe ge bouwen zullen voorzieningen moeten wor den getroffen voor het stallen van auto's van personeel. En dat personeel zelf moet gele genheid hebben het gebouw aan vele zijden te verlaten opdat het in zijn talrijkheid niet aan het einde van den dag de belangrijkste verkeersstraat vult. ALLE OPVARENDEN VAN DE „TAHITI" GERED. Zooals wij gisteren reeds meldden is de „Tahiti" reeds gezonken. De Tel. verneemt nog het volgende: Het Noorsche stoomschip „Penybryn" is langszij de „Tahiti", die zich op 460 K.M. af stand van San Francisco in nood bevond, aangekomen. In verband hiermede werd Zondagochtend vroeg de order, om het schip in de reddingsbooten te verlaten inge trokken. De toestand, waarin het schip verkeerde, werd zelfs gunstig genoeg geacht om het overbrengen der passagiers aan boord van een ander schip uit te stellen, tot de „Ven tura" zou zijn gearriveerd. Laatstgenoemde boot kwam om 8 uur Zondagmorgen langszij. Als oorzaak van het onklaar worden van de „Tahiti" wordt vernomen, dat Zaterdag ochtend een cylinder van de stuurboord- schroef brak, waardoor deze in de diepte ver dween. Onmiddellijk drong het water naar binnen, en ondanks de hardnekkige pogingen der bemanning stond de machinekamer wel dra blank. Zaterdagavond werd de toestand kritiek door het bezwijken van een der waterdichte schotten. Noodseinen werden toen uitgezon den. waarna verscheiden schepen zich in de richting van de „Tahiti" begaven. Intusschen bezweek nóg een waterdicht schot. Officieel werd uit Auckland gemeldt, dat alle opvarenden van de „Tahiti" benevens de mail, zijn overgebracht aan boord van de „Ventura". GEFINGEERDE JUWEELEN DIEFSTALLEN? Onlangs werd in Karlsbad groot opzien gebaard door het bekend worden van een grooten juweelendiefstal in het hotel Impe rial ten nadeele van een Amerikaansche dame, Cora Hymans, die een verlies had geleden van 92.000 dollar, aldus het Volk. Volgens de „Cestie Slowo" heeft deze ge schiedenis thans plotseling een sensationeele wending genomen. De politie te Karlsbad had zich dadelijk na den diefstal met de politie te Berlijn in ver binding gesteld: geconstateerd kon worden, dat op 9 Juli inderdaad een internationale juweelendief en inklimmer te Karlsbad was geweest. Tevens werd echter door Berlijn ge meld, dat mevrouw Hymans in het jaar 1925 in hotel Excelsior in Berlijn had gelogeerd en toen ook beweerd had het slachtoffer te zijn geworden van een juweelendief. Zij had ech ter niet gewild, dat een vervolging werd in gesteld en was vroeger dan eerst het plan heette, uit Berlijn vertrokken, nadat zij een correspondentie, gevoerd met een Ameri kaanschen verzekeringsagent, had vernie tigd. De politie is overtuigd, dat de diefstal zoowel te Berlijn als te Karlsbad door me vrouw Hymans gefingeerd zijn om een ver zekeringssom uitbetaald te krijgen. De Ame rikaansche is naar Parijs vertrokken. ZES MOORDEN IN 24 UUR. NEW-YORK, 16 Augustus. Zes moorden in 24 uur dit record werd gevestigd te Chicago en omgeving door de bende van „Bugs" Moran, den grooten ri vaal van Al Capone. Het eerste slachtoffer was een der voor naamste handlangers van Al Capone. de in de onderwereld welbekende Joe Giovingo, die toen hij op straat liep te Rockford, een voor stad van Chicago, gedood werd door de ko gels van een machinegeweer, dat uit een pas- seerende aupto op hem gericht werd. Op zes meter afstand van hem stond een agent, die op den auto vuurde, doch de daders konden ontkomen. In den loop van den dag werd een andere aanhanger van Al Capone. Lanny Vailon, door een kogel gedood toen hij een café wilde binnentreden. Verder vond men op een buitenweg de lijken van drie bendeleden van Moran, die waarschijnlijk door volgelin gen van Al Capone zijn doodgeschoten, terwijl ten slotte op klaarlichten dag in de straten van Chicago een helper van Moran uit een auto door een revolverschot werd gedood. Ook hier wisten de daders te ontkomen. DE NIEUWS-BIOSCOOP. (Van onzen Londenschen correspondent) Een bioscoop in Londen is beu yan de ,sob stuff" (huilerigheid) van Hollywood. De drama's, hevig in onwaarschijnlijkheid en valsch sentiment, schijnen er niet zoo goed meer in te gaan, althans niet in het geva: van die speciale bioscoop. De directeur heeft nu laten weten dat hij voortaan slechts korte programma's van nieuws zal geven. Het wor den ononderbroken voorstellingen van twaalf uur midden op den dag tot elf uur 's avonds Elke voorstelling duurt een uur. Behoudens een kwartier voor een humoristische ver tooning zal nieuws, wereldnieuws de eenige kost zijn. De ondernemer gelooft vast dat hu zijn bioscoop op die wijze beter zal kunnen exploiteeren en er meer profijt van zal trek. ken dan op ac oude manier. Het is wel be kend dat meuwsfilms veel aantrekkingskracht op het publiek hebben. Zal het een program ma van bijna enkel nieuws kunnen uitzitten? In het algemeen geven de cinema's in Londen in elke voorstelling ongeveer 500 M. nieuws- film. De cinema, die de nieuwe proef gaat nemen, is voornemens 1800 M. nieuws af te draaien. Er is elke week keuze uit 2500 M. filmnieuws, dat uit alle deelen der wereld komt. Deze exploitant is van plan het pro gram eiken dag te veranderen. En actuecle gebeurtenissen in Londen, in Engeland, wor den als het gaat nog den zelfden avond ver toond. Het is niet te verwachten dat het voorbeeld ruim navolging zal vinden. Maar in eenige gevallen kan deze nieuwe vorm van bioscoop exploitatie best voordeelig blijken te zijn. DE „GESTOLEN" ZUIGELING. (Van onzen Londenschen correspondent) Het curieuse geval van den veronderstel, den diefstal van een zuigeling in een Lon densche straat is opgehelderd door de ont dekking dat er van stelen geen sprake is geweest. In* plaats van een diefstal heeft men hier een openbaring, door een dubbel proces van bedriegerij, van een der oudste moeder lijke gevoelens het verlangen van een vrouw de moeder te zijn van een jongen, desnoods naar schijn. Dit gevoel is veel te diep dan dat men het zou kunnen verklaren met zulke feiten van maatschappelijke con ventie als den wensch een familie in stand te houden. De triomf van het feminisme heeft deze wonderlijke instinctieve begeerte klaarblijke lijk niet kunnen uitroeien. De vrouw in dit geval had zich als voedster voor den zuige ling beschikbaar gesteld. Toen zij het kindje in haar huis had moet zij er in zijn geslaagd, door een geboorte te fingeeren, haar echt genoot die nogal onnoozel moet zijn ge weest de overtuiging bij te brengen dat zU hem een zoon had geschonken. Er zijn op ge wezen dat de man vaak het verlangen naar een zoon te kennen had gegeven. Het ge bouw van haar bedrog dreigde ineen te stor ten toen de moeder het verlangen te kennen gaf haar kind terug te hebben. Een tweede bedriegerij moest volgen om het bedrog vol te houden of om althans de onthulling uit te stellen. De moeder kreeg het kind natuur lijk onvoorwaardelijk terug. Maar de voedster ensceneerde een drama van kinderroof om dat zij de gedachte, dat haar man teleurge steld zou zijn, niet kon verdragen. In haar nood had zij de moeder reeds gesmeekt haar het kindje te doen behouden en toen dit werd geweigerd, uitgeroepen dat zij nu geen raad meer wist De raad, dien zij ten slotte wist deugde niet. Twee dagen lang kon zij het geloof handhaven dat het kind uit haar kinderwagen was gestolen, terwijl zij in een winkel was. Speurders van Scot-land Yard haar man en natuurlijk zij zelf. zochten dag en nacht in de omgeving en verder om te ontdekken waar he-, wichtje was verstopt. Toen kwam de moeder vertellen hoe de zaak stond. Het jongetje van drie weken was een jongetje van acht weken. De zoogenaamde moeder had geen dokter of ander bevoegd per.soon gehad bij de zoogenaamde geboorte De buren hadden er zich over verbaasd dat het kind zoo abnormaal flink was. De vrouw had zich eenige dagen na de „geboorte" reeds weer op straat begeven. En nu, terwijl dit wordt geschreven, is zij zoek. Zij durft klaarblijkelijk niet voor den bedrogen echtgenoot te verschijnen. Over haar lot heerscht ernstige ongerustheid. En tenslotte zal op dit geval ook nog wel een aanklacht wegens valsche geboorteaangifte volgen ONGEVAL OP EEN BOUW- STEIGER. TWEE ARBEIDERS GEDOOD. BOZEN, 18 Augustus CV.D.) Van een huis van drie verdiepingen, dat te Bozen in aanbouw was, stortte het dak gedeeltelijk in en kwam terecht op den bouwsteiger, welke eveneens instortte. Verscheidene arbeiders werden zwaar gewond, terwijl twee arbeiders gedood werden. NAAR EEN INTERNATIONALE FEDERATIE VAN AVIATRICES? LONDEN. 17 Augustus (V.D. Speciaal). Lady Heath, dc bekende aviatrlee is heden met de Nieuw Amsterdam, van de Holland Amerika-lijn, te Plymouth aangekomen. Zij zal een rondreis maken door Frankrijk, Duitschland en Zwitserland, waarbij zij voor drachten zal houden over de luchtvaart, Het ligt in haar bedoeling een federatie te stich ten van aviatrices. Van het ongeval dat haar onlangs is over komen, is zy thans geheel hersteld. HET BEZOEK UIT WAI.DECK. Prins Georg Wilhelm von Waldeck is Zon dag naar ijn garnizoen te Hannover terug gekeerd. De vorst en de vorstin van Waldeck blijven volgens het Hbld. de gasten van de koningin- moeder tot het einde dezer maand, INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cli. per regel. Stofzuigerhuis NIAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f98.- BERICHTEN OVER KALI VOORBARIG. NOG SLECHTS DE WENSCH VOOR EEN TWEEDE HAVEN? Aan de Ag. Ec. et Fin. wordt naar aanlei ding van de berichten over een getroffen schikking in zake de kali-verschepingen over Rotterdam en Antwerpen, uit Muhlhausen medegedeeld, dat deze berichten op zijn minst genomen, voorbarig zijn, meldt de Msb. Zelfs bij de Maatschappij, die er toch op de aller eerste plaats bij geïnteresseerd is, is van een overeenkomst die door den minister van Bui tenlandsche Zaken zou zijn getroffen, niets bekend. Toch beschouwt men hetgeen omtrent deze zaak van Duitsche zijde wordt medegedeeld al mag het dan voorbarig heeten niet ge heel en al van reëelen grond ontbloot. Wat er ook zij, de mijneigenaren en de ver- koopers van Elzasser kali staat op het stand-4 punt: een tweede uitvoerhaven is noodzake-' lijk, daar zij zich niet afhankelijk kunnen maken van een plaatselijke staking. En daar bij willen zij in geen enkel opzicht de moge lijkheid van een bevrachtlngs-concurrentlc en de resultaten daarvan derven. BURGEMEESTERS IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN ONDERSCHEIDEN. Bij gelegenheid van het koninklijk bezoek zijn de heer F. Blok, burgemeester van Axel, en de heer B. A. Th. M. Truffino, burgemees ter van Hulst, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Ook een aantal lagere beambten is onderscheiden. WETHOUDER VAN ONDERWIJS. De wethouder van onderwijs, de heer W. Roodenburg, zal deze week, in plaats van op Donderdag, op Vrljciag a s. van 1 tot 2 uur zijn spreekuur in het Stadhuis houden. CIJFERS VAN DE BRANDWEER TENTOONSTELLING.. De Internationale Brandweertentoonstel ling te Rotterdam is bezocht door 173.608 be» talende bezoekers. INGEZONDEN Voor den inhotid dezer rubriek stelt de Redactie zich met verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet terug gegeven. Geachte Redactie, Vaak heb ik me er over verwonderd, dat men zich hier toetanden laat welgevallen, die werkelijk miserabel zijn. Zoo is b.v. de rijksweg van Amsterdam tot voor Halfweg in een toestand, die schandalig is te noemen. Deze hoofdweg, die de drie voornaamste steden van het land verbindt, is een der druk ste maar tevens ook een der slechtste; voor al de zuidzijde is vol kuilen en oneffenheden. Op dezen weg passeeren dagelijks duizenden auto's en het zijn kapitalen, die tengevolge van het slechte wegvlak wegens slijtage aan banden en wagens verloren gaan. Dit jaar heeft men wederom geen hand ultgesl-oken om eenige verandering ten goede te brengen, ofschoon de vernieuwing der Liede-brug hieraan niet meer in den weg staat. Andere secundaire wegen als b.v. in de duinstreek: Aerdenhout, NoordwUk, Kat wijk tot Wassenaar toe en nog een groot aantal zijwegen zijn reeds lang van asphalt- bedekking voorzien, ofschoon het autover keer op dezen weg in verhouding met den weg Amsterdam--Haarlem niets te betceke» nen heeft. Ik heb me als buitenlander er vaak aan geërgerd, dat men in dit opzicht zoo onlogisch handelt en zoo weinig het ge zond verstand laat werken Zoo b.v. legt men tusschen Rotterdam en Den Haag een geheel nieuwen zij het dan ook noodigen weg aan, die mlllioenon kost, evenals een nieuwen weg voorbij Muiden» Naarden naar het Gooi. Maar hier, Ln de onmiddellijke nabijheid van de hoofdstad des lands vindt men het niet eens de moeite waard, den druksten weg van Nederland die de drie grootste plaatsen verbindt, behoorlijk in orde te brengen, ofschoon het toch maar om een traject van nog geen tien KM gaat Gedurende mijn 34-jarig verblijf in Neder land heb ik vaak opgemerkt dat ook dc in vloedrijkste Nederlander zich in dit opzicht te veel laat welgevallen, te lankmoedig is en te weinig protesteert. Men heeft toch het recht om te spreken bij deze hooge wegen belasting! Uw abonné, MARTIN JONAS. DINSDAG 19 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9.15 uur. Tent Kinderhuissingel tegenover de Nieu we Gracht. Spreker K. Rozendal voor de Tentzending „Genade en Waarheid". 8 uur. Palace: 2.30. 7.— en 915 uur: ..Snelheids duivels". Op het tooneel: Trio Roth. Luxor Theater: „De Vliegende Marine" en „De Avonturierster Op het tooneel: De Rio Companie. 2 30 en 8 uur Rembrandt Theater: Weensche Operette film „Donauwalzer". Op hot tooneel: Mad. Walker's „Acht Scala Girls". 2.30, 7.en 9.15 uur. WOENSDAG 20 AUGUSTUS Tent Kinderhuissingel tegenover de Nieu we Gracht. Spreker K. Rozendal voor de Tentzending „Genade en Waarheid". 8 uur. Schouwburg Jansweg: 815 uur: Revue „Laat waaien". Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan-, dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5