SPORT EN SPEL DAMRUBRIEK. m m ''T' 1 m HET VRACHTAUTO-GOEDERENVERVOER. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 19 AUGUSTUS 1930 CRICKET IN ENGELAND. DE LAATSTE TESTMATCH. ENGELAND 405, AUSTRALIë 215 VOOR Z Het Engelsche totaal is Maandag niet zoo heel veel hooger geworden dan de 316, waar mee men den Zondag was overgegaan. De staart roerde zich niet erg stevig en zeker eerder dan de optimisten verwacht hadden zat Engeland aan den kant voor een totaal van 405. wat intusschen toch altijd nog zeer behoorlijk is. Sutcliffe, die als zoo vaak uiterst voorzichtig en geduldig had staan spe len, had het grootste aandeel in dit totaal, namelijk 161. Verder had de nieuwe aanvoer der Wyatt zijn reputatie van stevige degelijk heid bevestigd, door een zeer nuttige 64 te scoren. De overigen verdwenen de een na den ander snel en een half uur voor lunchtijd trok Australië naar de wickets. Woodfull en Ponsford legden er. tot ver bazing van velen, dadelijk flink het hout op. Zij dachten er blijkbaar niet aan. ditmaal hun zoo beroemde tactiek van uitputting der bowlery te volgen. Zij speelden het bowlen al dadelijk met volkomen vertrouwen. Waar schijnlijk zullen zij zich op snel scoren ge richt hebben, uit vrees dat een verandering in de onberekenbare weersgesteldheid tet wicket Dinsdag moeilijker te bespelen zou maken. Verandering van het weer is dan ook o.i. de beste kans voor Engeland. Als het weer goed blijft zal hun 405 stellig niet hoog genoeg blijken te zijn, nu de Australiërs reeds 215 gescoord hebben voor het verlies van slechts twee wickets. Deze opmerking geldt natuurlijk alleen voor de eerste innings. Wat met de tweede zal gebeuren, valt moeilijk te voorspellen, hoewel het niet onmogelijk is, dat Australië het Engelsche totaal zoo ver overtreft, dat Engeland met een belangrijke handicap aan deze tweede innings begint. Veel hangt af van Bradman en Fairfax, misschien ook van Jackson, die eindelijk zijn vorm schijnt te hebben gevonden, maar zeker is dat de Australiërs weinig geïmpo neerd worden door de Engelsche bowlery. De stand der Australische innings is nu: Woodfull 54, Ponsford 110, Bradman n.o. 27, Kippax n.o. 11, Extra's 13; 215 voor twee. CRICKET. ROOD EN WIT-COMB.—IIAARLEM-COMB. ..A. v. d. Togt scoort een century. E'ndelijk kon dan bovengenoemde wed strijd. die reeds driemaal voor den regen af gelast moest worden, plaats vinden onder begunstiging van fraai cricketweer ditmaal. De strijd was over het algemeen nog al saai, alleen het batten van v. d. Togt aan de R en W -zijde en van R. Kammeijer. die een gcede 53 not out scoorde, aan den anderen kant waren lichtpunten van dezen dag. Over het verloop het volgende: Bok wint dé toss en trekt zelf naar de wic kets met Dorsman als partner op he.t bowlen van Visser en de la Mar. Beide batsmen spelen uiterst voorzichtig, speciaal Bok legt zich geheel toe op verde digen. Na 3 kwartier, als er 28 runs zijn. runt Bok Dorsman, die'een kalme 17 gescoord had. uit. Op 40 wordt Bok dan zelf gevangen vcor 15 '2—40), v. d. Togt en Hagenaar be spelen de bowlery met meer vertrouwen en de runs komen dan ook sneller. Als het totaal 80 is wordt laatstgenoemde echter te wild op den inmiddels aangezetten v. d. Berg en hij wordt gebowld (380) A. v. Baasbank gaat- direct l.b.w. N. N. terwijl v. d. Berg en J. v. d. Togt ook spoedig verdwenen zijn zoc-dat de stand dan 695 is. niet fraai dus. A v. d. Togt en Poederbach stuiten dan de collapse waarbij v. d. Togt voor de runs zorgt. Tn het begin nog al langzaam scorend, ko men de runs steeds sneller van zijn bat. De bowlery gaat naar alle kanten, goede leg en offslagen krijgt men te zien en langza merhand komt hij in het gezicht van zijn century terwijl Poederbach stug verdedigt. Met een 4 maakt v. d. Togt dan tenslotte zijn 100 vol. Er wordt nog even doorgespeeld en met den stand 2167 wordt de innings ge sleten. Hiervan hadden: N. Dorsman. W. F. Bok 15, A. v. d. Togt een uitstekende 139 not out w.o. 11 vieren en 1 zes, P. C. Hagenaar 24, C. Poederbach 10 en extra's 4. Bowlingcijfers: N. N. 254, H. de la Mar 030. P. v. d. Berg 249, Drs. B. Kleefstra 156. W. Kramer 0—23. De Haarlemmers leggen zich hierna spe ciaal toe op den tijd. N. N., W. Kramer en Boe ree verdwijnen achtereenvolgens voor 10. 2 en 6 zoodat dan de stand 326 is. Kammeijer en de la Mar verbeteren hierna den toestand eenigszins waarbij Kammeijer zeer stug verdedigt. Op 50 beoordeelt de la Mar een bal van v. d. Togt verkeerd en hij is gebowld. Kam meijer en Kleefstra spelen dan voorzichtig verder en weten eenige runs aan de score toe te voegen waarbij laatstgenoemde eenige zeer gerechtvaardigde appeals overleeft. Tenslotte wordt hij door v. Baasbank gevangen op het bowlen van v. d. Berg. J. B. Spruyt is direct verdwenen, maar v. d. Berg en Kammeijer stoppen hierna dc zaak en verhoogen de score vrij snel waarbij vooral Kammeijer heel goed staat te spelen, v. d. Berg wordt door v. Baasbank gebowld waarna A. v. Woerkom en Kammeijer den tijd uitspelen. Het totaal was tenslotte 149 voor het verlies van 7 wickets. Hiervan hadden N. N. 10, R. Kammeijer 53 not out, H. de la Mar 11. Drs. B. Kleefstra 22, P. A. J. v. d. Berg 18, A. A. v. Woerkom 12 not out en extra's 14. Bowlingcijfers: N. Dorsman 141. P. C. Ha genaar 127, A. v. d. Togt 321, H. v. d. Berg 120 en A. v. Baasbank 118. De wedstrijd eindigde dus in een draw. Rest nog te vermelden dat Woensdag as. de touringclub, de Kolibri's, bij R. en W. op bezoek komt. VOETBAL. GRAFICA BEKERWEDSTRIJDEN. Voor vereenlgingen, aangesloten bij den Ned. Politie Sportbond worden ter voorberei ding van de as. competitie in verschillende plaatsen van het land gedurende de maand Augustus en in het begin van September, voetbalwedstrijden om den „Grafica-Beker" gehouden. De demi-finale en de finale zullen op 13 September aanstaande op het a". P. G. S.-terrein te Amsterdam gehouden worden. H. F. C. SPAARNESTAD. Spaarnestad I—Leidsche Boys I 5—3 Spaarnestad II—Leidsche Boys n 3—1 Op uitnoodiging der L. V. V. Leidsche Boys trok Spaarnestad Zondag met twee elftallen naar de sleutelstad waar zij na een tweetal pittig gespeelde wedstrijden, ook twee over winningen behaalde. Van Spaarnestad een mooie prestatie, daar Leidsche Boys I kam pioen is van den Leidschen Voetbal Bond. ATHLETIEK. DE 100 M. IN 10.3 SEC. In volkomen normale omstandighe den gemaakt. NEW-YORK, 18 Augustus (V.D.) On langs heeft de bekende Olympische winnaar Percy Williams (Canada) te Toronto de 100 Meter in 10.3 sec. geloopen. De Canadeesche Athletiek Bond heeft deze prestatie thans onderzocht en vastgesteld, dat er geen startblokjes gebruikt zijn, de baan precies 100 Meter langs was en dat het dien dag windstil was. De Bond heeft dan ook besloten, erkenning van dit nieuwe we reld record aan te vragen. WATERPOLO. HELLAS KAMPIOEN VAN DUITSCHLAND. NEURENBERG, 18 Augustus (VI).) 3500 toeschouwers 'sic!) woonden de finale bij om het waterpolokampioenschap van Duitschland tusschen Hellas Maagdenburg en Wasserfreunde Hannover. Hellas won met 52, ruststand 31. HENGELEN. DE MORGENSTOND" HEEMSTEDE. Bovengenoemd Vischcollege hield een on- derlingen wedstrijd op witvisch in de Ring vaart, tuschen de Cruquius en Vijfhuizen. Hoewel het visschen moeilijk was, omdat het water trok, was de vangst vrij groot. Er werd 2 maal 112 uur gevisch, waarna de uitslag werd bekend gemaakt. Voor den len prijs gold de grootste visch, voor de andere prijzen het grootste aantal. 1 J. v. Honschoten. 2 M. Spek. 3 H. Neeskes. 4 H. v. d. Braak. 5P. Spek, 6G. Beerthui'zen. 7 Kenselaar, 8 Warmerdam, 9P. v d. Klas horst. 10 Woudenberg. 11 C. v. d. Heuvel, 12 J. v. Os, 13 P. Kramer. Des avonds had in café v. d. Heuvel de prijsuitreiking plaats. Damredacteur: J. W van Dartelen, Raad huisstraat 1, Heemstede. Alle correspondentie, deze rubriek betref fende, gelieve men te zenden naar bovenge noemd adres. ONZE PROBLEMEN. Wij geven deze week voor onze damspelende lezers ter oplossing een twaatal aardige pro blemen. Onder Nr. 1578 plaatsen wij een vraagstuk van den IJmuidenschen kampioen Barend Dukcl en onder Nr. 1579 een probleem van den bekenden Franschen problemist Grand- moulin. Dit laatste vraagstuk ontleenen wij aan Bfzot's rubriek in het Parijsch dagblad „Le Radical". Beide problemen zijn de moeite van het oplossen dubbel waard. Probleem No. 1578. Auteur: BAREND DUKEL, IJmuiden. Eerste Publicatie. WIT Stand in cijfers: Zwart: 8 schijven op; 3 7 8 9 16 21 26 en 35. Wit 9 schijven op: 27 28 31 32 34 36 37 38 en 45. Mag Zwart 3540 spelen? Dit vraagstuk werd samengesteld naar aan leiding van een in de Damclub „IJmuiden" gespeelde partij. Probleem No. 1579. Auteur: R. GRANDMOULIN, Parijs. ZWART If n gj iÉ S f e gg Üzlf "f,. Y//7///, g fl rm - pgi !P 1 rf i H Stand in cijfers: Zwart 12 schijven op: 4 8 9 10 13 16 18 19 21 23 26 en 29. Wit 11 schijven op: 22, 25 28 32 36 37 38 39 42 48 en 50. Wit speelt en wint. Oplosingen dezer befdc vraagstukken wor den gaarne ingewacht tot uiterlijk Maandag 25 Augustus a.s. bij den redacteur dezer rubriek. OPLOSSINGEN. De auteursoplossing van probleem Nr. 1570 (Adr. Ploeg, Apeldoorn) luidt- Wit: 14—9: 13—S; 44—40: 34—30; 32—27; 43—38: 31—27: 41—37; 47:20 en wint. Zwart: Steeds gedwongen. Met een motïef als eindstand. Dit vraagstuk werd correct opgelost door: W. J. A. Matla, W. G. Groenings, F. A. Berkemeier, Douwe Voogd, A. de Jong. J. v. d. Vlugt, P. G. van Engelen. H. C. Smit. J. van Looij, M. A. G. Cats. J. P. van Eijk. Willem Bfren. J Doppen. H. Greeuw. R. Hartgerink. J. v. d. Giessen, J. Wfelenga. J. C. van Waard, J. L. Versteeg en G. A. Ottolini Jr., allen te Haarlem'. F H. Kluen en M. Lieffering. beiden te Heemstede: J. B. Sluiter Jr. te Aerdenhout; .B. Dukcl en H. de Boer, beiden te IJmuiden; G. L. Gortmans te Amsterdam: Mej. A Schreurs te Zandvoort: W. J. v. d. Voort te Nieuw-Vennep en P. Kleute Jr., te 's-Gra- venhage. Dat onze ex-kampioen van Nederland A. K. W. Damme ook dichterlijke talenten bezit, moge blijken uit z'n onderstaande rijm: DAM -PESSIMISME. Rook'rige zaal. rumoer en gepraat, Wieb'lcnde tafel, dfe aan 't foxtrotten slaat, Toeschouwers, die heen en weer exerceeren, Dringen en duwen, analyseeren. Wedstrijdleider, die rumoert door z'n „stil!" Kellner, die in tijdnood afrekenen wil, M'n heele systeem gaat vandaag als op krukken, M'n Meester-lllusies liggen aan stukken! VINCENT VAN GOGH- TENTOONSTELLING. MEDEWERKING UIT BINNEN- EN BUITENLAND. Van 6 September tot 2 November zal in het Stedelijk Museum te Amsterdam een groote tentoonstelling worden gehouden van de werken van Vincent van Gogh en zijn tijdgenooten. Deze belangrijke gebeurtenis op kunstgebied is ter herinnering aan zijn sterf dag nu 40 jaar geleden. De gemeenteraad heeft voor deze tentoonstelling een crediei verleend, en het Rijk werkt ook mede. Voorts is de medewerking gekregen van de Vereeni- ging Vrienden van Vincent van Gogh, en van aen heer V. W. van Gogh uit Laren. Afge< staan is ook de verzameling van. mevrouw Kröller. Hierdoor zullen werken bijeen (gebracht worden uit alle tijdperken van Van Gogh. Uit zijn Franschen tijd zullen 90 werken aan wezig zijn. Van zijn tijdgenooten zijn bijeengekomen 14 werken van Paul Czanne. 2 van H E. Cross. 11 van Degas, 25 van Paul Gauguin, benevens een. kleine verzameling origlneele houtblok ken voor zijn houtsneden. 11 werken van GuLllaumin, 3 van Jongkind, 9 van Manet, (waaronder het prachtige portret zijner ouders uit de collectie Ernest Rouart te Parijs). 12 van Monet, 9 van Morisot, 3 van Raffaeli. 10 van Renoir, 7 van Sourat. 5 van Signac. 8 van SLsicy, en 13 van de Toulouse- Lautrec. De medewerking is ook verkregen van het Louvre Museum en het Rcdin Museum te Parijs, van het Folkwang Museum te Essen, van de Galerie National te Berlijn en van het Museum te Stuttgart. Belangrijke parti culiere verzamelaars in Holland, Frankrijk. België, Engeland, Duitschland en Zwitserland hebben werken afgestaan. Wij noemen hier de verzamelingen van Samuël Courtauld, the Eart of Sandwich. Anna Boch, Devillez, Jules Strauss. Ernest Rouart, Parijs, Gaston Levy, Parijs. Frau Strab, Mannedorf bij Zürich. H. Mettler, Paul von Mendelssohn-Bartholdy, Frau Thea Stemheim. Berlijn. In Nederland werd de medewerking ver kregen van het Rijks Museum te Amsterdam en van het Boymans Museum te Rotterdam en van de verzamelingen van Ir. V. W. van Gogh te Laren, H. van Beek en D. G. van Beuningen te Rotterdam, H. Tutein Nol- thenius te Delft. F. Koenigs te Haarlem, M. P. Voüte te Amsterdam en W. Weindberg te Amsterdam. L. F. NOBELS, t Op ruim 81-jarlgen leeftijd is alhier over leden de heer L, F. Nobels. De heer Nobels was indertijd met zijn broeder, den heer C. Nobels, die verleden jaar overleed, directeur van „De Spaame- bode", die door zijn vader en den heer Uyt- tenbosch was opgericht. Eenige jaren later werd de zaak een N V. On geveer 20 jaren geleden werd de „Spaarne- bode" opgeheven De teraardebestelling is bepaald op Don derdag a.s. te 12 uur. op de Alg. Begraaf plaats, Ingang Kleverlaan. KINDEREN STELEN OP AANSPORING VAN HUN VADER. De Tel. verneemt: De landbouwer G. uit Beekbergen deed bij een rijksveldwachter te Beekbergen aangifte dat bij hem een bedrag van f 1500 gestolen was. Bij een ingesteld onderzoek viel de ver denking op een tweetal jongens, zoontjes van den fabrieksarbeider T. uit Beekbergen, resp veertien en vijftien jaar oud. Op hen werd een bedrag aan geld gevonden. Bij het ver hoor bleek, cat zij op aansporing van hun vader den diefstal zouden hebben gepleegd. Het geld hadden zij hem afgedragen. On middellijk ging de politie tot arrestatie over. Een groot bedrag aan geld werd in zijn huis gevonden. Ondanks dit feit, benevens de be schuldigingen van zijn kinderen, ontkende hij hardnekkig iets van den diefstal te we ten. Een der jongens verklaarde reeds eerder een bedrag bij G. te hebben ontvreemd en dat eveneens aan zijn vader te hebben afge dragen. Ook dit werd door T. ontkend. Aangezien de feiten ten sterkste tegen hem getuigen, werd zijn inhechtenisneming be volen. Hij is op -transport gesteld naar Zut- phen. Geen vergunningsstelsel bij openbaar vracht- autovervoer. Streng toezicht en nauwkeurige regeling. Beter vervoer voor dieren. Kortgeleden is het rapport verschenen der Staatscommissie Patijn over de regeling van het openbaar goederenvervoer per vrachtauto. Aanvankelijk had deze commis sie in haar eerste verslag opgemerkt, dat het openbaar vervoer van goederen per vracht auto geheel moest worden vrijgelaten. De omvang van het vervoer per vrachtauto nam na de verschijning van dit stuk evenwel op dusdanige wijze toe, dat de commissie zich andermaal aan de studie zette en de vraag onder het oog ging zien of deze toename van dien aard was. dat het spoor- en tramweg goederen ven'oer, zoomede het watergoede- renvervoer. daaronder ernstig te lijden had den. Indien dit immers inderdaad het geval zou zijn, zouden wellicht nieuwe maatre gelen getroffen moeten worden met betrek king tot het vrachtautovervoer. Een dier maatregelen zou bijv. kunnen zijn: de Invoe ring van het vergunningssteLscl. Het blijkt nu dat de commissie wederom gerap porteerd heeft en tot groot voor zichtigheid heeft gemaand. Aan invoe ring van het vergunningsstelsel zijn nu nl. volgens haar groote bezwaren verbonden, welke duidelijk gebleken zijn bij de uitvoe ring van de aanvulling der wet op de open bare vervoermiddelen, welke op de auto bussen betrekking heeft. Op een en ander was o.a. de aandacht gevestigd door de Ne- derlandsche Vereeniglng voor Locaalspoor- wegen en Tramwegen die er op wees. dat de Staat als deelnemer in het kapitaal der transportondernemingen door het beperken van de concurrentie voor zijn financieele be langen zou kunnen waken. De commissie- Patijn meent dat dit argument niet afdoende is en dat een nieuw vervoermiddel een be hoorlijke ontwikkelingskans gegeven moet worden en deze niet tegengegaan moet wor den, „alleen om den achteruitgang in waarde van een in vroeger tijdperk uitgegeven kapi taal te verhinderen." De commissie acht het dan ook ongewenscht om een vergunning te eischen ook voor het vrachtautovervoer, te meer waar de invoering van een vergun ningsstelsel de nadoelen, die de tramwegen van de concurrentie door de vrachtauto's on dervinden, niet in belangrijke mate zou doen verminderen. De korte conclusie waartoe de commissie komt luidt dan ook: het vergun ningsstelsel voor het vrachtautovervoer is ongewenscht; zou men dit al doorvoeren voor het openbaar vrachtautovervoer dan zal geen belangrijke vermindering van dc con currentie van het vervoer met de vrachtauto met de intercommunale tramwegen te be merken zijn. Zeer wenschelijk Is het volgens de commis sie aan de regeling van den arbeidstijd van de chauffeurs van inotorr ij tulgen in het alge meen en van vrachtauto's in het bijzonder ernstig aandacht te besteden, ook u:t een oogpunt van algemeene veiligheid, terwijl voorts een verscherpt toezicht Ingesteld zal moeten worden op den toestand der vracht auto's en op de naleving van de andere be palingen van het Motor- en Rijwielreglement, op vrachtauto's betrekking hebbende. Ter te gemoetkoming aan de tramweg maatschap pij en, welke gedupeerd worden door het vrachtautovervoer. zou met een verzach ting der concessie voorwaarden, voor zoover deze verplichtingen bevatten, kunnen worden begonnen, terwijl dergelijke maatschappijen, indien zij ln elkanders nabijheid werken, sa mengevoegd zouden kunnen worden, ter ver sterking van de eigen positie. In verband met een verzoek var. een dele gatie uit een commissie ingesteld door de Nederlandsche Vereeniglng tot Bescherming van Dieren, heeft de commlssle-Patijn zich ook bezig gehouden met het vervoer van dieren. Zij spreekt daarover als haar mee ning uit. dat aan dit vervoer dikwijls zeer veel ontbreekt, zoodat het haar wenschelijk voorkomt een wettelijke regeling in overwe ging te nemen, waarbij de regeermg de be voegdheid krijgt, bij algemeenen maatregel van bestuur bepalingen voor het vervoer van dieren, zoowel per auto, als met andere ver voermiddelen vast te stellen. De heer P. J M. Verschure, lid der commis- sie-PatiJn, heeft in een minderheldsnota ais zijn oordeel te kennen gegeven, dat na de verhooren der belanghebbenden en de vast stelling van het eind-rapport der commissie zich zooveel nieuwe feiten hebben voorge daan. dat het eenmaal door de commissie in genomen standpunt herzien moet worden. Mon denke daarbij in de eerste plaats aan de actie der A.T.O. op het gebied van het openbaar goederenvervoer per vrachtauto ontketend. Het is dan ook aldus de heer Verschure niet juist om absoluut afwij zend te blijven staan ten opzichte van eenig vergunningsstelsel, doch een nader onder zoek is noodzakelijk. MOLLERUS. RADIORAAD BIJ DE A. V. R. O.- MEETING? PLAATS BESPROKEN. Naar men aan het Hbld. meldt, heeft de secr. van den Radioraad. de heer E P. Webcr, aan het Hoofd-Actie-Comité van den A.V.R.O. in overweging gegeven, plaatsen te reserveeren voor de leden van den Radioraad voor de groote protestmeeting op 6 September op „Houtrust" te 's-Gravênhage té houden. „KUNSTKRING" UIT SPAAR ND AM BEKROOND. Men schrijft ons: Op het Zondag gehouden concours te West- zaan. dat als een der zwaarste concoursen van dit jaar gerekend kan worden, behaalde „Kunstkring" uit Spaarndam, onder leiding van den heer Peter Wit. in de eere-afdeeling Fanfare den len prijs met 100 punten. Mededingers waren de corpsen H.U.G O. uit Hugowaard en „Harmonie" uit Assendelft, dfe beide een 2en prijs behaalden met 89 en 86 punten. Het is als een buitengewone prestatie te beschouwen om na slechts 4 1 2 week voor bereiding een len prijs te behalen. Dit dankt men vooral aan de eminente en zeer vak kundige leiding van den heer Peter Wit en aan het ijverig studeeren van de leden. Ook in den Marschwedstrijd wist „Kunstkring" beslag te leggen op den len prijs met het hoogst aantal punten, namelijk 34, te be halen van de zes mededingende corpsen. In den concertwedstrijd werd door „Kunst kring" gespeeld de ouverture „Gloria Victis" van Langlois en de ouverture „Alcée" van Rogfster en in den marschwedstrijd de be kende marsch „Star and Stripes for ever" van Sousa. Na afloop van den wedstrijd werd de dirï- gen dan ook gefeliciteerd door de Juryleden met de schitterende overwinning in dezen zwaren strijd. DE AANWINSTEN VOOR HET FRANS HALS MUSEUM. Zooals reeds op een andere plaats in dit blad vermeld staat zijn aan de gemeente ter plaatsing in het Frans Hals-museum aange boden een portret van Ir. L. C, Dumont en een gip-:en ontwerp voor een standbeeld van Frans Hals. Het portret van den heer Dumont ls door den vervaardiger, den heer G. D. Gratama, aan den heer Dumont aangeboden, toen hij aftrad als directeur van Openbare Werken alhier. Het gipsontwerp werd indertijd ongeveer 30 Jaren geleden vervaardigd door den Haarlemschen beeldhouwer J. P. Maas. een der kunstenaars die hebben meegedongen bij de prijsvraag, uitgeschreven voor het beste standbeeld van Frans Hals. FRAXSCH OPLEIDINGSSCHIP KREEG MACHINESCIIADE. Te Den Hrlder is met machineschade het Fransche opleidingsschip „Somme" binnen- geloopen. GESTOLEN VRACHTAUTO TERUG GEVONDEN. De te Zaandam gestolen vrachtauto is door de politie in de Amsterdamsche polder met de wielen in dc modder stekende, terug gevonden. Een onderzoek op het pontveer wees volgens de Tel. uit, dat reeds Zaterdag, nacht tusschen twee en drie uur deze auto gepasseerd was. Uit aanwijzingen, heelt men thans ook volkomen zekerheid omtrent den dader. Zelfs is gebleken, dat deze ook niet vreemd moet zijn aan de inbraak in dc pud- dingfabriek alhier. De verdachte, de negcii' tienjarige H., ls nog voortvluchtig. DE MOORDZAAK LANS SPOEDIG IN APPF.I.. Naar het Corr. Bureau meldt, zal het Haagsohe Gerechtshof 17 Sept. in hooger be roep behandelen de zaak contra een gewezen procuratiehouder, die door de Rotterdam- sche rechtbank wegens doodslag van den heer Lans te Rotterdam tot vijftien jaren ge vangenisstraf werd veroordeeld. .GEEN MASSA-ONTSLAG BIJ PHILIPS. Naar aanleiding van het gerucht, dat bij de Philips Fabrieken te Eindhoven wedc-rom 4000 werkkrachten zouden zijn ontslagen, hetgeen verband zou houden met in de glöei- lampenafdeeiing ver doorgevoerde rationali satie en verbeterde bedrijfsmethoden, heeft de Tel. zich tot de directie gewend. Deze noemde een dergelijk getal ten eenenmale uit de lucht gegrepen. In verband met het afloopen en gereed komen van het bouwprogramma zullen bin nenkort waarschijnlijk enkele honderden werkkrachten overbodig worden, doch in andere afdeelingen ls er van ontslag van ar beiders'sters), afgewen van het normale ver loop, geen sprake. UIT DE STAATSCOURANT. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is aan E Heldring, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, directeur der Kon Nederl. Stoomboot Mij. N.V. te Amsterdam verlof verleend tot het aannemen van zijne be noeming tot commandeur der Phenixorde van Griekenland. COMMISSARIS VAN POLITIE. Benoemd is tot commissaris van politie te Amsterdam L. Hoogenboom, thans hoofd inspecteur van politie aldaar. MIDDELBAAR ONDERWIJS. De waarneming der betrekking van inspec teur der gymnasia ls tot wederopzegging op gedragen aan den inspecteur van het M. O., G. Bolkestein en dr. H. A. J. v Swaay, met dien verstande, dat de inspecteur G. Bolke stein wordt belast met het toezicht op de gymnasia in alle provinciën behalve Noord- Brabant. Utrecht en Limburg en de gym nasiale afdeelingen der lycea in Noord-Hol land en Gelderland en dat dc inspecteur dr. H. A. J. v. Swaay wordt belast met het toe zicht op de gymnasia In Noord-Brabant, Utrecht en Limburg en de gymnasiale afdee lingen der lycea in alle provinciën behalve Noord-Holland en Gelderland. AUDIëXTIES. De gewone audiënties van den minister van Justitie zal Vrijdag 22 Augustus niet door gaan. SUIKERWETJE IX HF.T STAATSBLAD. Zaterdag is afgekondigd het „Staatsblad": No. 354. Wet van 1 Aug. 1930. tot heffing van een compenseerend invoerrecht op som mige soorten van suiker. FEESTELIJKE LUSTRUMVIERING BIJ DEN K. R. O. De voorzitter van den Katholieken Radio- Omroep. pastoor L. H. Perquln heeft Zondag middag voor de microfoon aangekondigd, dat in het laatst van September of begin October het vijf-jarig bestaan van den K. R. O. fees telijk gevierd zal worden. MINISTER DECKERS TERUG. Minister Deckers is van verlof te 's-Gra- venhage teruggekeerd. nAAGSCHE TAXI's RIJDEN NOG NIET. De Maandag gehouden b"sprekingen tus schen de directie van dc A T.A.M. en de ver tegenwoordigers van de drie werknemersor ganisaties te 's-Gravenhage hebben niet ge leid tot een oplossing van het conflict, zoo dat de taxi-staking nog onveranderd voort duurt.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7